I Provincie regelt brandweerplanning, coördinatie, jteunfunktie en preventie en de gemeente mag blussen...." ONTKRACHTING VAN INTERGEMEENTELIJKE SAMENWERKING Commissie Algemene Bestuurszaken: te weinig leden... B leusder tenant; JEUSDEN ONGELUKKIG MET REORGANISATIE BINNENLANDS BESTUUR: LEUSDER KRANT DE LEUSDER KRANT DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1979 12 plaatselijk nieuws -L.oT- W. M. Rademaker ITOEI LEUSDEN - Het gemeentebestuur van Leusden heeft in een advies aan de raad in nogal krasse taal laten weten niet zo erg gelukkig te zijn met de opvattingen van Gedeputeerde Staten van Utrecht inzake de reorga nisatie van het binnenlands bestuur. Het college schrijft in haar advies onder meer: Het college van gedeputeerde staten van Utrecht heeft aan alle burgemees ters en wethouders der gemeenten in de provincie Utrecht een afschrift ge zonden van de brief die het aan de Mi nister van Binnenlandse Zaken heeft gezonden over het door provinciale staten vastgestelde advies met betrek king tot de reorganisatie van het bin nenlands bestuur. Tevens waren bijge voegd: - het advies van gedeputeerde staten aan provinciale staten over de reorganisatie van het binnenlands be stuur en - een zestal moties die door provinciale staten over dit onderwerp zijn aangenomen. In eerdergenoemde brief stellen g.s. onder meer dat de gestelde en ge maakte vragen over de herindeling van gemeenten in dit stadium niet uitvoerig zijn beantwoord. Zij zijn voornemerns de gestelde vragen en gemaakte op merkingen te beantwoorden in de plan- .voor-bereiding voor de gemeentelijke herindeling, in het kader waarvsn aan de colleg's van burgemeester en wet houders in de loop van dit jaar een doelstellingennota zal worden voorge legd. Verder zouden g.s. het op prijs stellen om op de hoogte te blijven van de meest recente opvattingen op ge meentelijk niveau met betrekking tot het proces van bestuurlijke reorganisatie in het algemeen en de herindeling van gemeenten in het bijzonder. Vandaar dat zij vragen om toezending van de betrokken notulen van raads - en commissievergaderingen. ZINLOOS Naar aanleiding hiervan het volgen de: Wij kunnen ons zolangzamerhand niet meer aan de indruk onttrekken dat het inspelen op deze zeer omvangrijke „operatie" voor de individuele ge meente een vrij zinloze aangelegen heid dreigt te gaan worden. De voor melde brief van g.s bevestigt dit nog weer eens. Immers in eerste instantie wordt aan de gemeenten gevraagd commentaar te geven op de integrale voorstellen. Vervolgens worden er door de diver se gemeenten vragen gesteld en op merkingen gemaakt. Dan wordt gesteld dat niet zal worden ingegaan op de vra- alleen via een motie (nr. 3) van een lid van provinciale staten ter sprake komt Ook wordt duidelijk dat diverse regio nale zaken, omdat het regionale zaken zijn. naar de provincie worden overge bracht. Hierdoor vindt een ontkrachting van de intergemeentelijke samen werking in welke vorm dan ook plaats Een voorbeeld wordt in motie 5 gege ven: de provincie regelt van de brand weer de planning, coördinatie, steunfunctie en preventie en de ge meente mag blussen. gen en opmerkingen met betrekking tot de gemeentelijke herindeling. Dit zal dan aan de orde komen in de eerder genoemde doelstellingen nota. Op zich zou dit niet vreemd zijn ware het niet dat de provincie haar standpunt nü reeds heeft bepaald. Hoe e.e.a. met elkaar in overeenstemming is, is ons niet duide lijk. Voorts is het zo. dat, zonder op concrete punten in te gaan, het voorstel van g.s. naar ons oordeel in sterke mate zou kunnen bijdragen tot een vrij ernsti ge aantasting van het gemeentelijk ta kenpakket. Hoewel diverse malen deze tendens door g.s. wordt ontkend, komt het overbrengen van diverse zeer we zenlijke taken van de gemeente naar de provincie veelvuldig tersprake. In het voorstel van g.s. wordt bovendien, zoals mocht worden verwacht, geen enkele aanwijzing gegeven van over dracht van taken van de provincie naar de gemeenten. Het is jammer dat dit ONDERMIJNING GEMEENTE POSITIE Indien de plannen van de regering (en de adhesie daarop van de provincie) gerealiseerd zullen worden, zal de po sitie van de gemeente aanzienlijk on dermijnd worden Om nog tegenwicht te kunnen bieden bij de herindeling van de gemeenten achten burgemeester en wethouders van Leusden het zinvol om bij de afd. Utrecht van de VNG aan te dringen op een gezamelijk optreden van de Utrechtse gemeenten bij de ko mende reorganisatieplannen hetgeen wellicht via de VNG bereikt kan worden. De Commissie Algemene Be stuurszaken ging akkoord met het voorstel van voorzitter Rademaker om bovenstaand advies ongewijzigd voor te leggen aan de raad. Ook zij was niet gelukkig met de wijze, waarop de provincie tot nu dit hete hangijzer heeft menen te moeten be handelen. t ZOI LEUSDEN - Hoewel de uiterst be- angrijke meerjaren-analyse op de igenda was geplaatst, bleek vorige «eek donderdag, dat te weinig leden /an de raadscommissie Algemene :avoo3estuurszaken aanwezig waren om bde agenda op verantwoorde wijze af kunnen werken. Afgezien nog van rochet feit, dat de heer Offereins (GPV/ one \SGP) met vakantie was, bleek aan- i, teivankelijk, dat slechts eén lid om half acht (de aangekondigde aanvangs tijd) was komerf opdagen. Voorzitter Rademaker, zelf ook een beetje in de vaststellen, dat wél voldoende leden aanwezig waren om de vergadering te kunnen houden (de heren Bloemhof - PL en Konijnenbelt - CDA waren inmiddels aanwezig), maar hij vond het niet juist om zon der de andere leden de belangrijke meerjaren-analyse te behandelen. BDU Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt iedere donderdag. REDAKTIE: Bert Vos en Marnix Kreyns Redaktie-adres: Postbus 11, Leusden/C. Telefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. Verantwoordelijk redakteun Bert Vos. REDAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS: Mevr. A. Bijl, v. Oldenbameveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 (Achterveld); De heer P. C. op den Camp, Finnmark 32, Leusden-c., tel. 033-41380 (sport); Mevrouw T. Middelkoop, Waarden 20, leusden-c., tel. 033-43724 (al gemeen); De heer A. C. Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden-c., tel. 033-42553 (al gemeen); Mevr. A. de Knijff-Mali, v. Hardenbr. v. Lockhorstlaan 30, Leusden- zuid, tel. 033-40273 (kunst, algemeen). INLEVERING REDAKTIE-KOPIJ: Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden ingeleverd. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Voor opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het doen van betalingen kunt u terecht op ons kantoor Rozendaallaan 9, Leusden-centrum op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. ABONNEMENTSGELD: Het abonnementsgeld bedraagt /7,25 per kwartaal, f 14,25 per half jaar en f28,- per jaar. KLACHTEN BEZORGING: Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur be zorging, overdag 03420-6141, na vijf uur 03420-4679. NABESTELLEN FOTO'S De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling van f5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm.) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Bameveld met duidelijke vermel ding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, leusden/Centrum. Óngeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. Is een uitgave van de BDU-Krantencomblnatle, Postbus 67, 3770 AB Bameveld. Op zijn voorstel werd besloten om alleen de minder belangrijke voor stellen die avond af te handelen. De overige agendapunten zullen dan in een gekombineerde vergadering met de commissie Financiën op woensdag 8 augustus (gisteren) be handeld kunnen worden, (zie voor een verslag van die vergadering in ons volgende nummer). AROB-BEROEP Zoals bekend is de gemeente in (AROB-) beroep gegaan tegen de be slissing van GS de ingevoerde opklas- sificatie voor ambtenaren der ge meente Leusden niet van toepassing te achten op de gemeenteraad. Dit beroep wordt op 30 augustus a.s. door de Raad van State in behandeling genomen. Op die dag zal een hoorzitting plaatsvinden (kwart over 12. Den Haag). li-ip Bloemhof (PL) NOTA WIJKRADEN Het gemeentebestuur heeft onlangs een nota toegezegd, waarin verder zal worden ingegaan op de positie wijkra den - verenigingen e.d. Deze nota zal - als er niets tussenkomt - in de oktober- raad behandeld kunnen worden. Voordien zal het ontwerp dan ter beoordeling worden toegezonden aan de belanghebbende wijkraden, vereni gingen e.d Uiteraard zal deze nota ook voor de raadsbehandeling in de raadscommissie op de agenda komen Aldus een mededeling van voorzitter Rademaker. BEVESTIGING VAN INSCHRIJVING Omdat er nogal eens misverstanden ontstaan (vooral betreffende al leenstaande woningzoekenden) ten aanzien van de grootte van de belang stelling onder deze categorie voor toe passelijke woonruimte, stelde de heer Bloemhof (PL) voor om iedereen, die zich laat inschrijven voor woonruimte, daarvan een schriftelijke bevestiging te sturen, zodat men later altijd kan bewij zen, dat men ingeschreven is. De heer Bloemhof had de indruk, dat vooral de alleenstaanden lang niet altijd konden bewijzen ingeschreven te staan (of zich te hebben ingeschreven), waardoor de indruk zou kunnen ontstaan, dat onder die categorie geen grote behoefte aan woonruimte zou zijn Voorzitter Rademaker bestreed dit. „Het is een goede gewoonte om ieder een die zich laat insch'rijven een schrif telijke bevestiging te zenden Ik heb vaak mensen op mijn spreekuur gehad, die ook Inderdaad zo'n schriftelijke be vestiging toonden Hij wees er overi gens op. dat in tegenstelling tot wat de heer Bloemhof dacht, er wel degelijk aandacht wordt geschonken aan woonruimte voor alleenstaanden (stu denten e.d.) in één der nieuwe plannen van de tweede fase.,. Verder ben ik van mening," aldus voorzitter Rademaker, „dat er toch veel verbeterd is ten aan zien van dit probleem. Naar ons gevoel is het de laatste tijd niet meer een kwes tie van in „hokken wonen" door al leenstaanden UITSTEL De behandeling van de meerjaren- analyse werd - zoals gezegd - uitge steld. evenals van de brief van het IKV inzake de vermoede aanwezigheid van kernwapens op Soesterberg De aan wezige leden waren van mening, dat deze onderwerpen in een voltallige commissie-vergadering besproken dienden te worden Na sluiting van de bijeenkomst bleef de commissie nog enige tijd In beslotenheid bijeen ter behandeling van o.m. de klacht over de overlast, veroorzaakt door de bar in de sport zaal De Meent. vervolg van de voorpagina voor de geest. Inkomsten-verhogende maatregelen (zoals belastingen) leve ren wellicht te weinig op. Het alternatief is de uitgaven verlagen, We zullen deze hele week dus bijzonder kritisch moe ten bekijken. Ik voorzie in de eerste plaats duidelijk problemen ten opzichte van die zaken, die te maken hebben met de besteding van onze vrije tijd. Deze welzijnsvoorzieningen zullen misschien in de knel komen, terwijl de vrije tijd van de burger zal toenemen in de komende jaren en daarmee de be hoefte aan passende voorzieningen. Mijn konklusie is dan ook. dat in de ko mende jaren aan deze eerste meerja ren-analyse nog behoorlijk gesleuteld zal moeten worden." HARDE R.O. PROJEKTEN De plaatsvervangend plaatsvervan ger van commissielid Voormolen (CDA). Evelien Blom. plaatste fikse vraagtekens bij de in de meerjaren- analyse als „harde" Ruimtelijke Orde- ning-projekten aangemerkte posten „Ik verbaas me er wel over, dat zo n zeventig projekten in de sfeer van Pu blieke Werken en Ruimtelijke Ordening min of meer op de nominatie staan om in de komende periode gerealiseerd te worden. Is dat nou allemaal moeilijk op dit moment bekijken, maar aan de hand van een nader onderzoek zullen we ook deze zaken kritisch onder ogen moeten zien. Want hoe hard is hard?" Evelien Blom dacht, dat eerder ge zocht zal moeten worden in een bespa ring op de gemeentelijke uitgavenpost, waar b en w een onderzoek naar heeft laten instellen. Verder wilde haar fraktie zich ook niet vastprikken op de in de aanbiedingsbrief genoemde per centuele verdeling van de koek onder de verschillende sektoren. Haar frak- tiegenoot Henk Ossendrijver vulde nog aan, dat het college „niet bang moest zijn om maatregelen te nemen, waar mee energie (en geld) kan worden be spaard." BEZINNING NOODZAKE LIJK Marion Defares (Progressief Leus den) kon zich grotendeels verenigen met wat haar voorgangers hadden ge zegd „Er zijn inderdaad veel „harde" projekten onder hel hoofdstuk Publieke werken en Ruimtelijke Ordening Er is echter méér dan dat alleen Er zijn in het verleden door de partijen politieke prioriteiten gesteld, die we graag beleidsmatig terug zouden willen zien. Als raadslid heb ik daar de zorg voor. In deze meerjaren-analyse mis ik de aanzet daartoe. Juist ^laarop zullen we ons als raad strikt moeten bezinnen Verschillende door hel gemeentebe stuur als „hard" aangemerkte zaken, zullen we zeker niet zo maar als hard moeten aannemen Als raad moeten we duidelijke beleidsbeslissingen ne men in de vrije marge" (de categorie bespreekbaar" - red.) BETER VERDELING Harm Offerems (GPV/SGP) tens lotte verbaasde zich er over dat men name ten aanzien van de posten in 1980 geen rekening is gehouden met het feit. dat lang niet alle projekten met ingang van 1 JANUARI 1980 gereali seerd kunnen worden. „Door rekening te houden met deze praktijk," aldus de heer Offereins,,zal er een verschuiving plaats vinden ten aanzien van de las ten, die dan over een latere periode zullen worden uitgesmeerd, dan in de meerjaren-analyse is voorzien Op die manier blijft er voor 1980 geld over. dat voor andere projekten besteed kan worden Dit is ook een reden, waarom definitieve jaarrekeningen altijd gun stiger uitkomen, dan in de begroting is geraamd Hij vond dat men deze vaste methodiek rekening moest worden ge houden. De meerjaren-analyse zou dan een ander beeld te zien geven, dacht hij SPIL Volgens voorzitter Rademaker is de „vrije marge", de spil waar alles om draait." De vraag is ook, welke wensen nog niet in de lijst zijn opgenomen, wel ke zaken nog worden binnengebracht Hij wees er op, dat in het eerste jaar, dat een meerjaren-analyse wordt gepre- Marion Defares (PL):„Politieke prioriteiten mis ik in deze meerjaren- analyse". x senteerd, nog geen perfektie te ver wachten is. „Het is een misvatting te veronderstellen, dat met de presentatie van deze meerjaren-analyse een on derbreking van de kontinuiteit in de lo pende zaken wordt veroorzaakt. Daar is geen sprake van Het is beslist niet zo, dat nu of enorm veel minder wordt ge daan dan zonder een meerjaren-analy se zou kunnen worden gedaan Hij wees de commissieleden er op, dat met de behandeling van deze meerjaren- analyse nog niets echt vast ligt. „Er zal een voortdurende bijstelling nodig zijn. Er kunnen projekten zijn. die om wat voor redenen ook in een bepaald jaar niet kunnen worden gerealiseerd, dan kunnen andere zaken aan de beurt ko men. Er kan méér of minder geld van het rijk binnenkomen en dan is ook een bijstelling nodig Deze meerjaren-ana lyse moet men dan ook een bijstelling nodig. Deze meerjaren-analyse moet men dan ook meer zien als een mo ment-opname van de financiële toe stand en wat er allemaal nog zou moe ten gebeuren. Naar we verwachten zal in april, mei van het volgend jaar (1980- reddeze meerjaren-analyse bijge steld moeten worden Ten aanzien van de percentuele verdeling, wees hij de commissieleden er op, dat die is geba seerd op de verdeling in de lopende begroting „Dat hoeft niet vast te lig gen", stelde hij de commissieleden gerust ONVOLDOENDE INZICHT De heer Van Tiel (VVD) wond zich een beetje op over het feit, dat vooral de besparende projekten in de meerjaren-analyse op de lange baan worden geschoven door het ge meentebestuur. „Er zijn een aantal projekten, die een voordelig saldo opleveren. Moeten we die vergeten? In de aanbledlngsbr.ef staat eerst, dat die projekten behoren tot de „vrije beslissing" van de raad en even later lees ik, dat die categorie het beste vergeten kan worden, om dat daar zonder meer geen geld voor is. leder weldenkend mens zou zeg gen: energie - en geld besparende maatregelen? Meteen doen! Die projekten horen zeker niet thuis on der de categorie „niet bespreek baar". Burgemeester Rademaker: „Het zal zo zijn, dat we op dit moment onvol doende inzicht hebben in de materie, waar u over spreekt Een dergelijke in vestering kan ook teveel van het budget vergen, zonder dal het rendement in die periode er uit komt. U moet als belang rijkste uitgangspunt nemen: eerst kijken wat je wil. dan bekijken of Je het betalen kunt GEEN HALSZAAK Harm Offereins relativeerde tens- Gerrit van Tiel (WD): Projekten die geld opbrengen inplaats van geld kosten? Meteen doen, zou ieder wel denkend mens zeggen lotte de zaak een beetje „We moeten met overal een halszaak van maken. Wat niet op de meerjarenplanning staat, kan altijd zo nodig nog op een later tijdstip toegevoegd worden of - indien nodig - kunnen projekten afge voerd worden, die dan minder urgent worden geacht." Voorzitter Rademaker beaamde dat. „Bovendien komt elk projekt afzonder lijk in de commissie en de raad aan de orde Pas op dat moment zal er defini tief worden beslist, of een bepaald pro jekt wel of niet uitgevoerd dient te wor den IJSBAAN Hoewel Evelien Blom (CDA) in haar „algemene beschouwing" had gezegd niet op details te zullen ingaan, kon ze het toch niet laten. „Ik verbaas me er over, dat de iisbaan onder de categorie „niet bespreekbaar" staat, terwijl er de laatste tijd vooral door wethouder Wa genaar zo enthousiast over is gepraat. Er zijn bepaalde toezeggingen gedaan, die toch niet zo maar opzij kunnen wor den geschoven?" Zoals verschillende andere zaken bleek ook dit een misverstand bij de geachte commissie-leden te zijn. Voor zitter Rademaker. „Over de ijsbaan kunt u gerust zijn. Dat ligt dichterbij dan u denkt Naar we verwachten zal de ijsbaan nog in 1979 gerealiseerd wor den." COMMENTAREN/MENINGEN KONLUSIE Juiste konklusies trekken uit de door het gemeentebestuur op voordracht van het ambtenaren korps gepresenteerde meerjaren- analyse 1980-1983 (b)lijkt niet weggelegd te zijn voor de door snee leek (inclusief de raadsle den). Dat zou wel eens de enige kon klusie kunnen zijn, die te trekken valt uit de eerste openbare verga dering van een raadscommissie over deze zaak (Publieke werken en Ruimtelijke Ordening), dins dagavond In het gemeentelijke voorlichtingscentrum, waar de meerjaren-analyse voor het eerst „behandeld" werd. De commissieleden opereer den uiterst voorzichtig en be paalden zich tot enkele algemene uitspraken, waarbij commissielid Van Tiel nog het meest eerlijk was. door zonder meer te stellen, dat hij tegeleurgesteld was en bovendien vond, dat het college zichzelf op verschillende punten tegensprak. Harm Oftereln8 vatte de kern eigenlijk het beste samen, door te stellen, dat er geen hals zaak van moest worden gemaakt, omdat het meerjarenplan In feite op elk gewenst moment bijge steld kan worden. En zo is het in feite ook. De meerjaren-analyse heeft onge wild heel wat losgewoeld, terwijl de analyse niets anders wil zijn dan een aanzet tot de begroting 1980. Wat vroeger door het col lege werd gedaan, moet nu door de raad worden gedaan: priori teiten stellen voor een bepaald jaar. Met uitzicht op volgende ja ren. Het enige opvallende aan de zaak Is, dat het voorstel van het college ten aanzien van de prioriteiten, afwijkt van de me ning van de doorsnee burger. En dét Is het enige, dat tot konflikten zou kunnen leiden, misschien binnen de raad en het college, maar eerder daarbuiten. V.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 3