ijk achter de emotionele schermen an een vitale theaterman Een kans van één-op-de- miljoen: de realiteit van het „China Syndrome" Wt^k. IERMAN VAN VEEN'S HLMDEBUUT „UIT ELKAAR" OOOQ kijk op de film DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1979 DOOR BERT VOS van dit voortreffelijke geluids-sys- teem bedient. ..Uit Elkaar" is een film over een echtscheiding. Nu is dat geen onder werp. waar je normaal gesproken direkt van wakker ligt, want in onze heden daagse maatschappij is echtscheiding niet bepaald een zeldzaamheid. Bo vendien zijn er verschillende films ge maakt. die echtscheiding eveneens tot onderwerp hadden. ..Een vrouw als Eva" is een voor de hand liggend voor beeld Herman van Veen is er niet bepaald de man naar om iets gewoon te doen Zijn theaterwerk wiikt af van wat de doorsnee cabaretier op de planken brengt en bovendien ziet de met een tomeloze energie uitgeruste harlekijn kans om ook tal van andere projekten aan te pakken, die vaak nèt een tikkeltje anders worden gedaan dan normaal gebruikelijk is. Het zou onlogisch zijn om te verwachten, dat Herman van Veen een film (en dan over echtschei ding) volgens de normale procedure zou aanpakken Dat doet hij dus niet en het thema van de film geeft dat ook al enigszins aan:voor wie zich in een droom verwart". Zoals Van Veen in zijn theater- produkties ook vaak de grens over schrijdt tussen werkelijkheid en fiktie, zo wordt in ..Uit Elkaar" gebruik ge maakt van droom en realiteit. Het ver haal gaat niet in de gebruikelijke zin van het woord over het proces van echt scheiding Er worden geen emotionele taferelen opgehangen aan de schuldvraag, er wordt niet gekissebist over wie voor het kind mag zorgen. Van Veen heeft getracht om de soms ver warrende emoties van een man. die ge- konfronteerd wordt met een echtschei ding en bovendien zijn kind met de moeder mee ziet gaan. in beelden over te brengen. Ik moet zeggen, dat hij daar ruim- Marloes Fluitsma en Monique van de Ven in „Uit Elkaar'' AMERSFOORT - Herman van Veen heeft in Amersfoort James Bond Moonraker) uit Grand 1 en 2 verdrongen. Deze week gaat in deze beide ilmtheaters de debuutfilm „Uit Elkaar" van duivelskunstenaar Herman van teen in première. Veel fans van deze 34-jarige artiest zullen wel nieuwsgierig ijn naar wat „hun" Herman filmisch heeft gewrocht. Zij zullen in ieder geval niet teleurgesteld worden, denk ik. De filmliefhebbers worden deze week verwend, want in Amersfoort gaat >ok „The China Syndrome" in première, een film, die eigenlijk pas iedereen yerrastte op het moment, dat de zaak-Harrisburg met vette koppen de voor- jagina's van de internationale dagbladen haalde. Wat bedoeld was als een ioort futuristische kijk op kernenergie werd maar al te snel macabere wer kelijkheid. Twee premières, die elk in hun eigen kwaliteit, de moeite van het )ekijken waard zijn. Wat natuurlijk allemaal niet wegneemt, dat James Bond blijft, in Grand 3. Daar zal het wellicht wel wat extra dringen worden om een plaatsje, nu Grand 1 en 2 niet meer voor „Moonraker" beschikbaar zullen zijn. Voor het overige blijft het weekprogramma der Amersfoortse bioscopen onge wijzigd, met zoals gezegd „Moonraker" in Grand 3 (zesde week). „Haastige spoed s zelden goed" in Grand 4 (achtste week) „Halleluja voor een paar vuisten" in 3rand 5 (achtste week), „Terug naar het Poseidon Avontuur" in Cinema 2 (derde week), „Martijn en de magiër" in de kindermatinee van Cinema 2 (tweede week) en City on Fire" in Euro Cinema (vierde week). Verder natuurlijk de gebruikelijke aktie en sex in het Duo-duo. met als uitschieter de uitstekende achtervolgings- knok- en achfilm „Smokey and the Bandit" met Burt Reynolds. Sally Field en Jerry Reed in de hoofdrollen. „UIT ELKAAR' We beginnen met de nieuwste Ne derlandse film „Uit Elkaar", het de buut van Herman van Veen, die niet alleen het scenario schreef, maar ook de regie deed, samen met Ralf Boumans, die de camera-regie voor zijn rekening nam. Bovendien speelt Van Veen de hoofdrol in deze film. Opvallend is het Dolby-stereo-ge- luid van „Uit Elkaar", want het is de eerste niet-Engelstalige film, die zich Monique van de Ven en Herman van Veen in een romantische scène uit de debuutfilm „Uit elkaar". schoots in is geslaagd Natuurlijk heeft ook zijn eigen echtscheidingservanng een belangrijke rol gespeeld in het tot stand komen van de uiteindelijkke film. Het debuut van Herman van Veen hoeft niet gerekend te worden tot de uitgroei ende reeks aardige probeerseltjes. „Uit Elkaar" is een waardevolle film en zeker als debuut van een theaterman van een kwaliteit, waar sommige regisseurs nog een puntje aan kunnen zuigen. Natuurlijk, er zitten misschien mo menten in. die wat storend zijn. zoals de te lange scene met de sensatie-journa list, hoe piekfijn door Guido de Moor ook vertolkt in groteske finesses. „Uit Elkaar" is het scheidingsverhaal van een theaterman Vincent, begin 30. gespeeld door Herman van Veen. Hij wordt door zijn werk als internationaal bekende TV- en theater-artiest zó door zijn werk in beslag genomen, dat zijn vrouw Linda (een niet zo grote rol van Monique van de Ven) zich juist om die reden zich van hem laat scheiden Vin cent verwerkt die scheiding zeer slecht en vooral het verbroken kontakt met zijn zevenjarig zoontje Erik (gespeeld door Frits de Rek) brengt hem in grote verle genheid. Hoe labieler de geestelijke toestand van Vincent is, hoe sterker het gevoel van angst wordt, dat Erik, door Vincent's afwezigheid, iets fataals zou kunnen overkomen Vincent mag zijn zoontje elke woensdag van school ha len en de middag met hem doorbren gen. Vincent wil dat deze ontmoetingen zó perfect verlopen, dat alleen al „het op tijd bij school zijn" een ware obses sie voor hem wordt. We zien de emoties en de gedachten op ons afkomen in flashbacks, in ge droomde fikties en in realiteiten, soms flitsend van opbouw, afgewisseld met theaterscènes, waarin Herman van Veen zichzelf is èn de theaterman Vin cent. kompleet met sterke liedjes. „Uit Elkaar" heeft mij geen moment verveeld, waarbij ik eerlijk moet beken nen, dat ik niet zo'n uitgesproken liefhebber ben van het werk van Her man van Veen Maar je kunt er niet on deruit, dat de film met oog voor effekt is gemaakt. Geen goedkope effekten trouwens, maar wèl maakt Van Veen ook filmisch gebruik van dezelfde ef fekten als in zijn theatershow Verras send soms, waaraan de montage van Edgar Burcksen en Hans van Beek on der toeziend oog van de meester wel licht niet vreemd geweest zal zijn „Uit Elkaar" is een weldoordachte moment-opname van een ontredderd man Geen zielig, maar een hecht in elkaar zittend verhaal, waarbij het ac cent alléén wordt gelegd op de gevol gen van het „Uit Elkaar" gaan als er kinderen zijn Je zou het ook als een filmisch protest kunnen zien tegen het veel voorkomende feit. dat bij echt scheidingen de kinderen bij de vrouw blijven. Naar de mening en de ge voelens van de man wordt dan niet ge vraagd Monique van de Ven heeft niet zo'n grote rol als de ex-vrouw van Vin cent. Aanvullend, dat wel, maar Herman van Veen Is de boeiende, tomeloze spil, waar alles om draait. Van Veen de theaterman, de TV-ar- tiest, de clown en nu dan ook: de filmacteur, die al schrijvend en re gisserend zijn eigen verhaal in beeld bracht. Het verhaal achter een echt scheiding. Je moet wel Herman van Veen heten om dat met zoveel gevoel te doen, zonder dat het totaal vervalt in een grotesk melodrama vol goede bedoelingen, waarbij je je bovendien ook nog een voyeur voelt, omdat je achter de schermen van de maker zelf kijkt. Anders dan anders. (Grand 1 en 2, première Nederland, 12 jaar). ENERGIE (4) Vandaag toch nog eventjes aan dacht voor de energie. Geen Franse toestanden meer, maar gewoon lekker dicht bij huis. In ons eigen waterige landje, waar je voor je zonne-energie straks misschien nog een kunstzon no dig zult hebbenMaar Tijdens onze vakantie lazen we, dat onze befaamde minister-president, wellicht al fietsend in een druilerige re gen, tot een opzienbarende konklusie was gekomen: het gaat niet goed met het toerisme in ons land, de mensen zoeken het zuiden op en de schatkist stroomt daardoor teveel leeg. De geachte heer Van Agt kwam op een lumineus idee: we moeten onze schouders onder een drastische plan tot weersverbetering zetten om onze landgenoten binnen de grenzen te kunnen houden. Dat spaart enorme hoeveelheden energie uit, want er worden dan geen duizenden kilometers meer gereden door tienduizenden op zon beluste automobilisten. Nederland is piepklein en verder dan twee keer de Afsluitdijk rond zit er niet in. Maar natuurlijk is die energie-be sparing niet het belangrijkste aspekt in deze zaak. Welnee, het gaat erom, dat we met z'n allen niet zoveel geld over de grenzen sjouwen om onze Europe se buren daarmee te spekken. Houden wat je hebt, is het motto. Om dat te bereiken wil Dries het weer verbeteren. Nu komt hij niet direkt over als een wereldverbeteraar en daarom werden we waarschijnlijk zo uitermate verrast door dit geniale idee. En we zijn het er met z'n allen over eens, dat de weervoorspellers in De Bilt best eens een lesje mogen hebben Meester Dries zal het dus allemaal eventjes vertellen, hoe dat moet. Je begint gewoon de grenzen te slu- /iten voor alle regenbuien, stormen en alles, wat ons vakantie-genoegen ook maar eventjes zou kunnen verstoren. De minister-president heeft nog even de mogelijkheid overwogen om voor de minst zware regenbuien een grens- belasting te heffen, maar economen hebben uitgerekend, da' dit alleen maar natte zoden aan de dijk zet en we hadden afgesproken, dat we het droog zouden houden. Wind mag in beperkte mate belastingvnj ons land binnenko men, anders zou je niet alleen onze zeilsporters benadelen, maar ook de groeiende schare windmolen-bezit ters, die met hun windmolentjes een steeds grotere hoeveelheid energie vergaren tot groot ongenoegen van de electriciteitsmaatschappijen, die bin nenskamers al beginnen te morrelen over een teruglopende omzet. In sa menwerking met de detailhandel zijn ze dan ook weer met hernieuwde ijver begonnen aan het aanprijzen van energie besparende huishoudelijke apparaten. Kook elektrisch, heet dat dan. In de agrarische sector heeft men regelmatig behoefte aan regen. Aan die mensen worden naar behoefte re- gen-importvergunnmgingen verleend. Selektieve verspreiding van deze inci dentele groei-buien kan niet geheel worden gegarandeerd, maar de in dustrie is hard bezig aan een oplossing voor dit probleem. Toeristen worden m de komende jaren aangeraden om zich niet naast akkers en weilanden te ver pozen. Uiteraard worden de paraplu- fabrieken, de regentonnen-fabrikan ten, regengoten-industrieën en aan verwante takken gesubsideerd geslo ten. De vrijgekomen arbeidskrachten zullen tewerk worden gesteld in de anti- regen-industrie en in het research- projekt ,,Ban de regen" in het zojuist gestichte Van Agt Chemisch-meteoro- logisch centrum in De Bilt. Op zorgvuldig uitgezochte plaatsen aan de kust zullen energie-centrales worden gesticht, die alle nooordwes- ter- en zuidwesterstormen op zullen vangen in geniaal ontworpen zoge naamde ..windtrechters", gebaseerd op een nieuw laserstraal-principe. En kele kilometers ver in zee gaat hetzelf de gebeuren met bovendien speciale bliksem- en donder-opvangers, die met dikke onderzeese kabels verbon den zullen worden aan het binnenland se electriciteitscircuit. Er zijn nog méér plannen, maar die liggen nog ongeopend in het ,,in-bak- ie" van de minister-president. Tja, zultu misschien zeggen, het klinkt allemaal goed. Maar hoe moet dat in de grote vakantie9 Waar moeten we met z'n miljoenen Nederlanders vakantie hou denEr is nu nauwelijks plaats voor die enkeling, die in eigen land wil kampe ren en Geen nood, ook daar is iets opge- vonden En, er komt geen (of bijna geen) auto aan te pas. We hebben het over het grote ,,Ruil-kampeerplan", eveneens een persoonlijke vinding van onze inventieve premier. De bedoeling is aldus: bij gebrek aan voldoende kampeerterreinen zal er gewoon in de tuin gekampeerd moeten worden. Niet in eigen tuin, dat spreekt, want die ken je al en vakantie moet een spannend avontuur blijven, nietwaar? Daarom wordt er een groot ruil-tuinen-plan op gezet, waarbij de tuinen via een cen traal computersysteem onder de Ne derlandse burgers worden geruild. Om de wegen niet over te belasten, zal de maximum afstand van vakantie-tuin tot eigen tuin niet meer dan tien kilometer mogen bedraen. Natuurlijk wordt daarbij kampgeld gevraagd en hoewel vooral de socialistische fraktie be zwaar zal maken tegen het wel wat ho ge kampeergeld voor de grotere tui nen, die daardoor alleen maar door de rijkeren onder ons betaalbaar zullen worden, gaat het plan toch door. Geen vuiltje aan de lucht dus, zelfs geen regenwolkje, in het toekomstige Nederland. We gaan, als premier van Agt zijn zin krijgt, zonder meer een zonnige, onbezorgde tijd tegemoet. Maar zorg er wèl voor, dat u nü een grote tuin krijgt V. THE CHINA SYNDROME Specialisten op het gebied van kern-energie noemen het ,,'t China- syndroom Niet, dat het ooit zou kunnen gebeuren, maar éls het ge beurt, dan krijgen ze het erg heet, daar in China. Het zogenaamde China-syndroom heeft betrekking op het uitvallen van de koeling van een kernreaktor. Zo'n koeling is on misbaar en moet perfekt zijn. Zo niet, dan zou er een ongekend grote ramp plaats kunnen vinden. De gloeiende reaktorbol zou zich dan ongeremd een weg gaan banen door de aarde en - gezien vanuit Amerika - aan de andere kant van de wereldbol - in China - weer tevoorschijn komen. Afgezien van het feit, dat wellicht al lerlei nog onbekende factoren de ramp, die dan plaats vindt wel een geheel ander èn onverachts aanzien zal geven, is dit thema natuurlijk een boeiend gegeven voor een boeiende thriller. Zo ontstond het idee voor „The China Syndrome" van regis seur James Bridge, waarvoor onder andere Jane Fonda voor de produk- tie tekent. De politieke activiste en actrice Jane Fonda zag in dit verhaal uiteraard een goede gelegenheid om via een populair gemaakte thriller het publiek te waarschuwen voor de mogelijke gevolgen van een derge lijk ongeluk. Weliswaar zeggen des kundigen, dat het een kans van één op de miljoen is, dat zoiets ramp zaligs ooit zou kunnen plaatsvinden en de getroffen veiligheids maatregelen zijn van dien aard, dat het uitgesloten moest worden geacht dat de Chinezen zo'n gloei end hete „Gehaktbal" ooit uit de grond omhoog zien komen, maar toch Speculerend op die één-op-de-mil- joen kans van de specialisten, is het mogelijk om een prima thriller met science fiction-effekten te maken, zal men in Hollywood gedacht hebben Eind maart ging de film in Amerika in première en men was niet onverdeeld enthousiast over wat Fonda en Bridge hadden gewrocht, want wat de film vertelde was immers een onmogelijk heid? En science fiction op deze manier bedrijven vonden de kritici niet zo ge weldig. De belangstelling van de zijde van het publiek voor „The China Syndrome" was dan ook niet zo groot. Maar het gebeurt niet vaak dat een film wordt achterhaald door de realiteit. Dót overkwam „The China Syndrome". Kort na de première werd de wereld geschokt met het drama Harrisburg. Die berekende kans van één op de mil joen was veel eerder werkelijkheid ge worden, dan physici en andere deskun digen ooit hadden gedroomd: de kern centrale van Harrisburg worstelde met een uiterst gevaarlijk koelprobleem. Het China Syndroom doemde op. Vette koppen in de dagbladen, waar ook ter wereld. En het heeft er om gespannen. Er zijn verschillende fouten gemaakt. Het werd eerst allemaal goedgepraat voordat men besloot om toch maar te evacueren. En na het drama Har risburg, dat uiteindelijk niet op een enorme, niet te overziene ramp eindig de. kun je geen krant meer opslaan of je leest wel iets over ongelukjes in een kerncentrale, zowel in de VS als in Europa of de Sovjet-Unie. Harrisburg heeft gedeeltelijk het taboe doorbroken dat op de „ongelukjes" in centrales lag „The China Syndrome" werd in één klap een bestseller. Want de science fiction was realiteit geworden. De wer kelijkheid was nog onwaarschijnlijker dan de stoutste dromen geworden „The China Syndrome" voor mijn gevoel een geslaagde film. Met aan de ene kant de spanning als puur amusement en aan de andere kant de waarschuwing voor een al te onge remd gebruik van kernenergie zon der degelijk beproefde beveiligingsmethoden. Jane Fonda speelt voortreffelijk de rol van TV-journaliste, die vooral werk zaam is in de zachte sector van het TV-nieuws en door een toeval betrok ken raakt bij een ongeluk in een kern reaktor. Bijgestaan door cameraman Richard Adams (prima spel van Michael Douglas) duikt Kimberley Wells, de lieveling van het grote publiek, in dit keiharde nieuws, maar de TV-bazen willen er een doofpot-affaire van ma ken. Er zijn te grote industriële belan gen mee gemoeidHet is tenslotte Jack Godell (een voortreffelijke kreatie van Jack Lemon) die als chef van de controlekamer van de kerncentrale uit eindelijk zijn grote twijfels over de veiligheid van de centrale publiek wil maken. Maar dan is het eigenlijk al te laat. Andere belangen gaan voor Jack Lemmon en Jane Fonda In „The China Syndrome" op hetmoment, dat de film haar dramatisch hoogtepunt bereikt. Met deze geschiedenis op de achter grond gaat „The China Syndrome' in Nederland in première Het effekt van Harrisburg is natuurlijk al weer deels weggeëbd, maar de diskussie. die voordien met moeite door activisten op gang werd gehouden, wordt nu in bre dere kring gevoerd Meer mensen dan ooit tevoren werden met de neus op de feiten gedrukt. En het zijn die feiten, die vér vóór Harrisburg de basis vormden voor de speculatieve film „The China Syndrome". Een nachtmerrie is wer kelijkheid geworden en daardoor zal men „The China Syndrome" wellicht met meer interesse gaan bekijken. Men zal zich niet bekocht hoeven te voelen, want ook al zou men geen enkele interesse voor het kern probleem hebben, het verhaal op zich biedt voldoende konfliktstof en spannings-elementen om te blijven boeien. De film is enigszins te verge lijken met het rampen-genre, ook al bestaat de ramp dan veeleer uit „wat zou kunnen gebeuren". Regisseur James Bridge is er weliswaar niet helemaal in geslaagd om die span ning twee uur lang optimaal te be waren (vooral in het middengedeelte ontstaan zwakke momenten, waarin de spanning plaats maakt voor té veel dialoog), maar desondanks is Michael Douglas als de cameraman Richard Adams in „The China Syndrome". Wie voorbijgaat aan het spannende verhaal en zich realiseert, dat wét wordt verteld in „The China Syndorme" zeker gezien de Harnsburg-affaire elke dag opnieuw een angstige realiteit kan wor den. die zal zeker het probleem rond de kernenergie ietwat genuanceerder wil len bekijken Want de gevaren zijn zon der meer aanwezig. Vooral de laatste tijd blijkt telkens weer opnieuw, dat de kerncentrales allesbehalve perfekt draaien Steeds vaker duiken berichten op over kleine ongelukjeseen lekje hier en een lekje daar. Allemaal kleine kansjes-van-één-op-de-miljoen Op z'n minst dient de veiligheid van de huidige kerncentrale opnieuw aan een zeer kritisch onderzoek te worden on derworpen „The China Syndrome" geeft ze ker niet een volledig of geheel waar heidsgetrouw beeld, maar het bevat wel een terechte waarschuwing aan het adres van al die deskundigen, die nog steeds denken, dat een echte atoomramp met een kans van één op de miljoen kan ontstaan. Want hoe perfekt veiligheids-systemen ook uiterlijk ook kunnen lijken, de be langrijkste factor in het hele gebeu ren blijft de mens. (Cinema 1première Nederland, 12 jaar). filmagenda Amersfoort Grand 1 en 2 Grand 033-14632 „Uit Elkaar" 12 Dagelijks 14 00, 19.00 en 21.45 uur Zondag: 14.00. 16 30, 19.00 en 21 45 uur. Grand 3 „Moonraker" al. Dagelijks: 13.30. 18.30 en 21.15 uur Zondag. 13.30, 16 00. 18.30 en 21.15 uur Plaatsbespreken van 12.00-21.00 uur. Grand 4 „Haastige spoed is zelden goed" a l Dagelijks: 13.45, 18-45 en 21.30 uur. Zondag: 13 45, 16.15, 18.45 en 21.30 uur. Grand 5 „Halleluja voor een paar vuisten" a l Dagelijks 13.45. 18 45 en 21.30 uur. Zondag: 13.45, 16.15, 18.45 en 21.30 uur Cinema 1 Cinema 033-18900 „Het China syndroom" 12 Dagelijks: 13.30, 18.45 en 21.30 uur. Zondags: 13.30. 16.00. 18.45 en 21.30 uur. Cinema 2 .Terug naar het Poseidon avontuur" 12 Dagelijks: 18.30 en 21 15 uur Maan dag en dinsdag tevens 13.30 uur. Cinema 2 kindermatinee „Martijn en de Magiër" a l Do. vrij. zat en woensdag: 13.45 uur Zondag 13 45 en 16.15 uur. Euro Euro 033-33655. „City on fire" 12 Dagelijks: 13.45. 18.45 en 21.15 uur Zaterdag: 16.15, 18.45 en 21.15 uur. Zondag 13.45, 16.15, 18 45 en 21.15 uur. Woensdag 18.45 en 21 15 uur Euro Kindermatinee „Peter Pan" a I Zaterdag en woensdagmiddag 13.45 uur Duo 1 Duo 033-16572. „De wellustige meisjes van het por nohotel" 18 Dagelijks 14.15, 19.15 en 21.30 uur Zondags: 14.15.16 30,19.15 en 21.30 uur. Duo 2 „Smokey and the bandit" 12 Dagelijks: 14.00, 19.00 en 21.15 uur Zondag. 14.00. 16.15, 19 00 en 21 15 uur NACHTVOORSTELLINGEN Duo 1 „Meisjes die er voor „klaar" gemaakt worden" 18 Vrijdag en zaterdagavond: 24.00 uur Duo 2 „Dodenrit met de duivel" Vrijdag en zaterdagavond: 23.45 uur

Leusder Krant | 1979 | | pagina 15