„Eén kamp voor woonwagenbewoners, liever niet drie kleinere kampjes" Ombuiging naar welzijn wellicht noodzakelijk „Te weinig hard in welzijnssector" Dit vak moet je in de praktijk leren" MEERJAREN-ANALYSE I 1 leusd er krant Commissie Welzijn: Commissie ABZ en Financiën spreken hun twijfels uit Proef met hondebordjes niet geslaagd LEUSDER KRANT DE LEUSDER KRANT 99 plaatselijk nieuws DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1979 .Q<-J (Van één van onze verslaggevers) LEUSDEN - Het is niet wenselijk om de woonwagenbewoners, die in Leusden een standplaats gaan krij gen, op te vangen in drie kleinere kampjes van telkens vijf standplaat sen. Veel beter zou het zijn, wanneer er in Leusden één woonwagenkamp komt met tien tot vijftien standplaat sen. Dat is de mening van enkele mede werkers van het woonwagenschap Amersfoort en het daarbij horende Wel- zijnsteam, die zich maandagavond in de gemeentelijke commissie Welzijn daarover desgevraagd uitlieten. Com missievoorzitter Gijs van Woudenberg (wethouder, CDA) vroeg de mening van de commissieleden en de aanwezige deskundigen van het woonwagen schap hieromtrent. Evelien Blom (CDA) ging er op in en liet weten drie kampjes van vijf standplaatsen meer bevorderlijk voor de integratie te vinden dan één groter kamp. Daarop liet de medewer ker van het Welzijnsteam weten dat hem dit deed denken aan een „verdeel en heers-taktiekMet kracht van ar gumenten legden de mensen van het schap uit dat het beter is om de woon wagenbewoners niet te zeer te verde len over zeer kleine kampjes. De overi ge commissieleden wensten zich hier over nog niet uit te laten. In een beslo ten vergadering zal er nader over van gedachten worden gewisseld. Ook achter gesloten deuren gaat men praten over de plaats waar het woonwagenkamp moet komen. De heer Peters van het woonwagenschap vertelde over zijn ervaringen in andere gemeenten en gaf op basis daarvan het advies om niet in het openbaar over verschillende mogelijke lokaties te gaan zitten praten ,,Dan is telkens ieder ander alternatief beter dan dit ene aldus Peters, daarmee aange vend dat omwonenden in zo'n situatie al gauw zullen proberen om argumenten te vinden om het kamp in ieder geval niet bij hen in de buurt te brengen. Beter is het volgens Peters om op ambtelijk niveau in overleg met het woonwagen schap één lokatie te vinden en die dan aan de raad voor te stellen. In (Van de redaktie) LEUSDEN - Het gemeentebestuur zal er rekening mee moeten houden, dat in de speciale raadsvergdering van vanavond over de door haar ge presenteerde meerjaren-analyse, een ombuiging van het beleid zal worden gevraagd. Vooral met name de welzijns-sector zal dan nog meer reliëf moeten krijgen, dan in de meerjaren-analyse naar voren is ge komen. De heer Bloemhof (PL) vroeg zich af, hoe de projektenlijst tot stand is geko men. Hij vond het opvallend, dat een relatief grote hap „harde projekten" in beslag werd genomen door de por- tefuille van wethouder Wagenaar (VVD): ruimtelijke ordening en publieke werken. „Het is jammer, dat mede daardoor de sector welzijn een beetje op de ach tergrond raakt," zei hij. De heer Berg- sma (WD) deelde mee, dat zijn fraktie niet zo erg gelukkig was met de uitkom sten van deze meerjaren-analyse, hoewel het geen verrassing is geweest voor de VVD, temeer omdat deze frak tie in het verleden tevergeefs bezuini- gings-voorstellen had gedaan om het tij tijdig te keren „Wij vragen ons af of de door u voorgestelde prioriteiten op de projektenlijst juist of wenselijk zijn." Hoewel de heer Bergsma met name in de zachte sector (welzijn); een groei konstateerde (van 11 procent in 1979 naar 21 procent in 1980) deelde hij mee. dat zijn fraktie toch een ombuiging voorstaat in het voordeel van welzijn ten koste van het algemeen beheer Hij vond de opmerking van het college in de begeleidende brief, dat voorzich tiger te werk gegaan moest worden ten aanzien van de inspraak voor wel- zijnsprojekten, onjuist. ,,U zegt, dat er dan verwachtingen worden gewekt, die later wellicht niet nagekomen kunnen worden. Wij zijn van mening, dat juist, omdat er minder geld te verdelen valt. de inspraak van de zijde van de wel- zijnsgroeperingen optimaal dient te zijn om een zorgvuldiger verdeling tot stand LEUSDEN - De proef met de hon debordjes in de wijken De Wetering en Alandsbeek-oost is niet geslaagd De bordjes, die respectievelijk vier en twee jaren geleden geplaatst werden om vervuiling van de speelterreinen door honden tegen te gaan, zijn op veel plaatsen vernield. Het effekt van de hondebordjes moet volgens de afd. plantsoenen ook betwijfeld worden, want ook de terreinen mét bordjes vond een behoorlijke vervuiling door honden plaats. De proef wordt dan ook niet ver der uitgebreid naar andere wijken Voorlopig zullen de bordjes die nog goed zijn blijven staan, kapotte worden binnenkort verwijderd LEUSDEN - Peter Vahlkamp (20 jaar) werkt bij Zeilmakerij G. Veenendaal. Ongeveer 3 jaar ge leden is zeil- en tentenmakerij 't Hart in tweëen verdeeld. Gerrit Veenendaal die al daar jaren werkt heeft de zeilmakerij voor zijn rekening genomen en meneer 't Hart is de tentenmakerij blijven runnen. In eerste instantie bleven zij samen op de Ooiervaars- horsterweg, maar vanwege ruimtegebrek is Veenendaal een jaar geleden naar het indus trieterrein aan de Ambachtsweg verhuisd. Het industrieterrein is niet groot maar de zeilmakerij die wat van de weg afstaat moet ik toch even zoe ken. Peter Vahlkamp zit aan een grote naaimachine een enorm zeil te naaien Dat zeil beslaat, nog niet eens gladliggend zeker acht grote tafels Even later staat Peter op de tafels en trekt het enorme zeil een stukje verder om het volgende deel te naaien Ondertussen kijk ik even rond. De zeilmakerij is een grote loods die bestaat uit een kale ruimte, waar een paar mensen op de grond met een zeil bezig zijn Daarnaast staan lange tafels tegen elkaar aan met twee machines erop In een hoek staan rollen zeil opgeslagen en in een ander klein hoekje is het kantoor gebouwd. Nadat Peter een gedeelte afge naaid heeft gaan we naar het kan toortje om over zijn werk te praten. „Wij maken eigenlijk alles wat van zeil te maken is, maar het grootste gedeelte van de tijd zijn we bezig met dekkleden voor vrachtauto's en autokappen, verder afdekzeilen voor tunnels in de bouw, dus meer het grotere zware werk Het komt wel eens voor dat wij wat voor par ticulieren maken of een grondzeiltje voor van 't Hart, maar die komt te kunnen brenqen.' De heer Pekelharing (CDA) had eveneens zijn twijfels over de te behan delen meerjaren-analyse. „Het gaat er om wat wij, als raad, belangrijk vinden Vanuit dat ooqpunt bezien is wellicht een ombuiging van het beleid noodza kelijk en daarmee ook een verandering van de percentages, waarop deze meerjaren-analyse gebaseerd is." Hoewel het echte vuurwerk dus ook in deze vergadering uitbleef, is door de uitlatingen door de verschillende frak- tie-woordvoerders wél duidelijk gewor den. dat een andere koers niet onmo gelijk moet worden geacht. Met name de zogenaamde zachte sector zal méér aandacht krijgen, zo was uit de woor den van de commissieleden op te ma ken. De vraag of vanavond gediscus- K meestal zelf even lassen. We heb ben ook wel eens een circustent gemaakt, maar dat is een uitzonde ring. Dekzeilen voor zeiljachten komt ook eens een enkele keer voor. maar als je daar aan begint, dan zou je hier in de buurt een con currentiestrijd krijgen wat helemaal niet nodig is Wij hebben werk ge noeg aan de grote zeilen, omdat wij ook de enige hier in de omtrek zijn Veel van die bedrijven zitten in Bra bant! Maar wat voor werk doe jijzelf? „Ik zit meestal achter de naaima chine, Gerrit (Veenendaal) trouwens ook. We werken hier met openbaarheid kan men zich dan voor of tegen die ene plaats uitspreken De medewerkers van het woonwa genschap gaven ook nog hun advies over de samenstelling van een werk groep die de komst van woonwagen bewoners naar Leusden moet gaan be geleiden. De begeleiding is zowel voor de woonwagenbewoners als voor de Leusdense bevolking bedoeld. De werkgroep moet bevolkt worden door gemeenteambtenaren van de afdelin gen Welzijn en Ruimtelijke Ordening, eén of meerdere plaatselijke welzijns werkers. iemand uit de Raad van Ker ken of het pastoresoverleg. een mede werker van het woonwagenschap en een lid van het Welzijnsteam. Volgende maand komt wethouder Van Wouden berg met een voorstel tot taakopdracht en invulling van de namen van de leden van de werkgroep. De aktiviteiten van de werkgroep zullen eerst aanvangen op het moment dat er een definitieve lokatie bekend is. sieerd dient te worden over de projek ten op de lijst zelf (en de mate van prioriteit) of over algemene beleidslij nen. werd niet duidelijk beantwoord. Er zijn frakties die over het beleid in het algemeen willen praten, andere frakties willen „man en paard" noemen en zelf de prioriteiten stellen ten aanzien van de door het gemeentebestuur bijeen vergaarde projekten Hoe de commissies welzijn en on derwijs dachten over de meerjaren- analyse, kunt u elders in dit nummer lezen. Voor de belangstellenden (en belanghebbenden) is het wellicht de moeite waard om vanavond de raadsvergadering bij te wonen. Raadzaal, half 8. U bent welkom, dat spreekt. z'n drieén en eigenlijk doe je wat er gebeuren moet Omdat Gerrit nu in de ziektewet loopt, heb ik voor het eerst een kap, diegene waar ik net aan bezig was alleen door genaaid Ik zal eerst de gang van zaken eens vertellen Er belt een klant op die een nieuwe vrachtauto heeft en er c en huif op wil hebben Dan ga je er heen om de zaak op te meten. Meestal doet Gerrit dit, want ik heb nog geen rijbewijs. Wij hebben een standaardtekening, waar we de maten op aanbrengen, vreemde stangen op aan tekenen en andere bijzonderheden op vermelden. Dan wordt het zeil gesneden, dat moet heel nauwkeurig gedaan worden. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Te weinig projecten op het terrein van het welzijn zijn in de meerjarenanalyse als „hard" aangegeven. Met name nu in de ko mende jaren zo n zesduizend men sen de Tweede Fase gaan bevolken is het onjuist om de welzijnsvoorzie ningen op een zo laag pitje te houden als nu in de meerjarenanalyse wordt geschetst. Dat is over het algemeen de me ning van de raadsleden die zich spe ciaal met welzijn bezighouden. Met name Lily van Amerom (WD) en Corrie Verduin (Progressief Leus den) brachten dit maandagavond naar voren tijdens de vergadering van de raadscommissie „Welzijn", waar onder meer de meerjarenana lyse op de agenda stond. Lily van Amerom: „Voor wat betreft de planologie is de Tweede Fase in z'n geheel als hard opgenomen. Maar voor wat betreft welzijn mis ik de Tweede Fase in z'n geheel Het lijkt me toch onmogelijk om zesduizend mensen de komende jaren op te vangen, zonder voorzieningen op het welzijnsterrein Hoe moeten we ons dat dan bijvoor beeld bij de sportverenigingen voor stellen? Die zullen allemaal met leden stops moeten gaan werken, want met de huidige accommodatie kunnen al die mensen echt niet opgevangen wor den". Corrie Verduin toonde met percenta ges aan dat het welzijn in het gemeen telijk beleid er in de afgelopen jaren be kaaid is afgekomen Zij trok daaruit twee conclusies Ten eerste dat er in het verleden veel te weinig raadsbe sluiten zijn gevallen in de welzijnssec tor. waardoor meer zaken als hard op gevoerd hadden kunnen worden. En Het zeil wordt gelast Rijdt zo'n vrachtauto op het buitenland dan moet het geteerlast worden in ver band met de strenge maatregelen die in het buitenland gelden Een klein scheurtje en er mag niet meer gereden worden. Hierna wordt hel zeil afgewerkt, de trekstroken wor den aangebracht, het zeil wordt doorgenaaid, er worden spiegellus- sen aangebracht, driehoekjes ge naaid (dit zijn ook weer eisen voor het buitenland, daar moet je goed van op de hoogte zijn). De ringen en haken worden bevestigd en even tueel wordt er reclame opge schilderd Tenslotte ga je het zeil op de wagen bevestigen, waarna je - Mevrouw C. Verduin bovendien dat ook nu weer tijdens de voorbereiding van de meerjarenanaly se de wethouder van welzijn de slag verloren had. Die laatste opmerking van het pro gressieve raadslid schoot de bedoelde wethouder. Gijs van Woudenberg, in het verkeerde keelgat Van Wouden berg (CDA): „Ik vind die opstelling niet terecht en ik had ook niet verwacht dat we op deze manier zouden moeten praten Bij de besprekingen van de meerjarenanalyse in het college is er nooit sprake geweest van het leveren van een slag of iets dergelijks. De hele gang van zaken rond de meerjaren begroting in het college is een kwestie van collegialiteit geweest." Harm Of- fereins (GPV/SGP) viel de wethouder bij Hij wees er op dat het al of niet aanwezig zijn van een raadsbesluit heeft bepaald of een bepaald als hard werd aangeduid. Nu er in het verleden veel meer besluiten op het gebied van de ruimtelijke ordening zijn genomen dan op het terrein van het welzijn, kun je niet zeggen dat de wethouder nu zijn beurt voorbij heeft laten gaan. aldus Offereins Hetzelfde raadslid pleitte er voor om binnen afzienbare tijd te komen tot een lijst van prioriteiten met betrek king tot projekten waarvan realisenng thans nog niet direkt te verwachten is Overigens kwamen de commissiele den er maandagavond nog niet toe om concreet aan te geven wat hard zou moeten worden en waar dat dan van daan gehaald zou moeten worden. Wethouder Van Woudenberg deed een poging om met de commissieleden de lijst van welzijnsprojecten door te lopen, maar daar ging men niet op in De raadsleden leken liever eerst nog hun fractieberaad af te wachten en hun kruit tot de raadsvergadering van vanavond droog te houden eventueel nog enkele veranderin gen kunt aanbrengen". Heb je voor dit vak een bepaal de school bezocht? „Nee. dit werk moet je in de prak tijk leren, het is zuiver een ambacht en tevens een vrij beroep, dat ieder een kan uitoefenen. De firma van 't Hart is zo'n 150 jaar geleden begon nen als zeilmaker voor de schepen in IJmuiden. Als opleiding heb ik LHNO gedaan, daarna de INTAS (een soort INAS maar dan ook voor jongens) omdat ik de verpleging in- wilde Op een gegeven moment zag ik de verpleging niet meer zo zitten, omdat ik onder andere ver uit de buurt mijn opleiding moest volgen. De tijd dat ik stage gelopen heb in ziekenhuizen was trouwens een fij ne tijd. Ik liep als kleine jongen al rond in de zeilmakerij Ik ruimde daar wat op en van lieverlee leerde ik ook het een en ander. In de vakantietijd was ik er vaak genoeg en op een gege ven moment zei Gerrit: „Joh, je moet hier komen werken" Vanaf april werk ik nu hier en het bevalt me prima Gernt was eerst alleen be gonnen en in die drie jaar heeft hij er nu twee knechten bij Dat wil toch wel zeggen dat het goed loopt. Wij maken ook echt klassewerk. dat houdt je bij en je ziet ook goed het verschil, wanneer we eens zeilen moeten repareren van ander fa- bnkaat. We kunnen ook direkte ser vice geven omdat de klanten in de buurt zitten. Het is de bedoeling dat er een servicewagen komt, dan kunnen we helemaal goede service verlenen" Ondertussen komt Gerrit Veen endaal even binnen. We praten wat over rijles nemen, over het gebouw, over grondzeilen en Peter laat mij het verschil zien tussen goed grond zeil en een stukje skai met wit linnen aan de onderkant. Peter. „Nou dit laatste spul gebruiken we dus nooit, daar komt schimmel op te staan. Particulieren komen wel eens hier om een grondzeil of dekzeil te laten repareren, dat doen we ook wel. maar er zijn mensen die een dag voor de vakantie komen en dan ver wachten dat het meteen gedaan wordt. Dat kan gewoon niet. Dat duurt echt wel twee a drie weken". BDU Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt iedere donderdag. REDAKTIE: Bert Vos en Marnix Kreyns Redaktle-adres: Postbus 11, Leusdën/C. Telefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. Verantwoordelijk redakteun Bert Vos. REOAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS: Mevr. A. Bijl, v. Oldenbameveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 (Achterveld); De heer P. C. op den Camp, Finnmark 32, Leusden-c., tel. 033-41380 (sport); Mevrouw T. Middelkoop, Waarden 20, leusden-c., tel. 033-43724 (al gemeen); De heer A. C. Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden-c., tel. 033-42553 (al gemeen); Mevr. A. de Knijff-Mali, v. Hardenbr. v. Lockhorstlaan 30, Leusden- zuid, tel. 033-40273(kunst, algemeen). INLEVERING REDAKTIE-KOPIJ: Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden ingeleverd. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Voor opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het doen van betalingen kunt u terecht op ons kantoon Rozendaallaan 9, Leusden-centrum op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. ABONNEMENTSGELD: Het abonnementsgeld bedraagt f 7,25 per kwartaal, f14,25 per half jaar en f28,- per jaar. KLACHTEN BEZORGING: Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur be zorging, overdag 03420-6141, na vijf uur 03420-4679. NABESTELLEN FOTO'S De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling van f5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm.) op jiro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Bameveld met duidelijke vermel ding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. is een uitgave van de BDU-Krantencombinatie, Postbus 67, 3770 AB Bameveld. men/ werk Zeilmaker Peter Vahlkamp:

Leusder Krant | 1979 | | pagina 3