buitengebied wonenden, betrekken bij uitbreiding" „Ook op Achterveld gerichte, in het Sociale binding met gemeenschap moet nog méér geaccentueerd worden Eeiisderhpanl: Achterveldse tour in Duitse krant PLANADVIESGROEP WELZIJNS PLANNING WORDT GEÏNSTALLEERD Nieuwe selektie- methode voor realisatoren Meichsner 3 Tage in gelb DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1979 Achtervelds nieuws kt COMMENTAREN/MENINGEN DE PROVINCIE EN ACHTERVELD vervolg van de voorpagina (Van de redaktle) ACHTERVELD - Het tourdorp Achterveld Is (uiteraard) Inter nationaal bekend. Dat blijkt weer eens uit het artikel In deze Duitse krant, de Westdeutsche Allge- melne (WAZ) van woensdag 11 lull 1979. I. Juli 1979 WAZ k. OT4 LEUSDEN - Maandagavond 20 augustus a.s. zal burgemeester Ra demaker de planadviegroep voor de welzijnsplanning officieel installe ren. Deze planadviesgroep heeft tot taak om advies uit te brengen aan burgemeester en wethouders om te komen tot het opstellen van het ge meentelijk welzijnsplan. Een derge lijk welzijnsplan is een uitvloeisel van de veranderde wetgeving op welzijnsgebied. De rijksoverheid gaat niet langer rechtsstreeks sub sidie verlenen aan de welzijnsinstel- lingen, maar verleent deze subsidie aan de gemeenten, onder voorwaar de dat deze een 4-jarenplan indie nen, waarin de te subsidiëren instel lingen zijn opgenomen. Dit plan moet in samenspraak met de plaat selijke bevolking tot stand komen. De planadviesgroep telt 14 leden, waarvan 5 gemeenteraadsleden, van elk der politieke partijen één, en 9 leden uit de Leusdense gemeenschap terwijl er voor de secretariaatswerkzaamhe den ambtelijke ondersteuninq bestaat De agenda voor 20 augustus is als volgt. 1 onderlinge kennismaking 2 installatie door de burgemeester 3 benoeming voorzitter en plaatsver- vangend voorzitter 4 vaststelling vergaderschema 1979 5 discussie over de aanpak van de werkzaamheden 6 rondvraag 6. sluiting De vergadering die openbaar is. heeft plaats in de raadszaal van het ge meentehuis en beqint om 20 00 uur LEUSDEN - De gemeente Leusden hanteert sinds kort een nieuwe me thode voor het selekteren van reali satoren van woningbouw in de tweede fase. Was het voordien zo, dat een enkele realisator werd uitge nodigd om een offerte te doen, nu is dit beleid - mede op grond van prak tijkervaring - grondig gewijzigd. Voor elk projekt worden zo n veertig bedrijven uitgenodigd op het projekt in te schrijven aan de hand van de gestelde basisvoorwaarden en mi nimum-vereisten. Aan de hand van de binnengekomen offertes, waar mee tevens een nauwkeurig kalkula- tie van de standaardwoning wordt gevraagd, wordt van gemeentezijde bekeken, welke realisator de beste waar te bieden heeft voor de goedkoopste prijs. Voor de realisatie van 245 premie-koopwoningen in de plannen Munnikhoven en Bosveld heeft de gemeente gekozen voor het aannemersbedrijf Bohan bv te Utrecht, die niet alleen voldeed aan de zeer strikte eisen, maar tevens als goedkoopste uit de bus kwam. De door de firma geleverde cijfers ten aanzien van de zogenaamde „refe rentie-woningen" zullen verder als uitgangspunt voor het hele projekt worden genomen. Bei der „Tour de Achter» feld". einezn Straflen-Radren nen für Nachwuchsfahrer über acht Etappen, gingen in Hol land 145 Fabrer au» drei Natio nen an den Start. Der erfolg- reichste Aktivo dieser „Mini- Tour de Holland" war der 14jèbrige Frank Meichsner von der RG 1900. Mit drei Etappensiegen, ei- nem zweiten und einem dritten Platz beim Einzelzeitfahren holte sich Meichsner das grüne Trikot, out dem der in allen Etappen am besten plazierte Fahrer ausgezeichnet wurde. Auch Staubwolke-Fahrer Georg Scholten hielt sich gut, war in allen Etappen unterden ersten Zchn zu finden und ge- wann das Einzelzeitfahren. Hatte Scholten auf der letzten Etappe seinen Essene~ Kolle- gen unterstutzt. ware auch das gelbe Trikot in Meichsners Be- sitz geblieben. So aber war er am Schlufltag den geschlossen gegen ihn fah renden Hollandern nicht mciir gewachsen und landetc in der Gesamtwertung knapp ge schlagen auf dem zweiten Platz. Frank Meichsner blieb schlieftlich der Trost, drei Tage lang „Besitzer" des bcgehrtcn gclben Txikot9 gewesen zu sein. Georg Scholten belegte in der Gesamtwertung den vier- ten Platz. BESTER in der Punktewertung urn das grüne Trikot war Frank Meichsner (RG 1900). Bild Hofterheiden WONINGWETWONINGEN VOORKEUR Volgens de heer Pais zal het nog een moeilijke zaak worden om zoveel mo gelijk Achtervelders aan een passende woning te helpen. Voor zover bekend (maar dat zal in september via een en quête nog verder worden onderzocht) bestaat er veel behoefte aan woning wetwoningen, verschillende woning zoekenden hebben geen voorkeur, sommigen willen wel een premie-koop- woning, enkelen prefereren een woning in de vrije sektor. De moeilijkheid is ech ter, dat, wil men op de meest goedkope en economische wijze bouwen, dat niet alle soorten woningen een plaats kunnen vinden in het kleine plannetje van 46 woningen. Er zal, aan de hand van de dan vastgestelde behoefte, een duidelijke keus moeten worden ge maakt. De direkteur Gemeentewerken zag nog enig licht in een mogelijke door stroming van Achtervelders naar nieuwe woningen, waardoor bestaande woningwetwoningen weer vrij komen. „Alleen op die manier zal het wellicht mogelijk zijn, dat we zoveel mogelijk Achtervelders aan een passende wo ning kunnen helpen". Hij wees de aan wezigen op de aantrekkelijke premie regeling, die met ingang van 1 januari 1979 van kracht is geworden en waar door het voor de laagst betaalden mo Het is duidelijk, dat de Ach tervelders weinig bewonde- l ring op kunnen brengen voor het ruimtelijke ordening-be- leid van de provincie ten aan zien van kleine dorpen. Met een fikse provinciale hand (wel kompleet met vijf vingers) wordt een redelijk geachte groei van deze hechte ge meenschap tegengehouden. De gemeente Leusden wil wel en heeft al verschillende plannen gepresenteerd, die voorzagen in veel meer wo ningen, dan de provincie wil toestaan. Gedeputeerde Sta ten houden strikt vast aan die vijf voorwaarden, waaraan moet worden voldaan om in Achterveld nieuwe woningen te mogen betrekken of über haupt te mogen gaan wonen. Door dit (al te) strakke beleid dreigen dorpen als Achterveld te vergrijzen, met alle gevol gen die dat voor de gemeen schap heeft. Het voorzienin- genpeil kan niet worden ge handhaafd, winkels kunnen niet rendabel blijven. Jonge Achtervelders moesten nood gedwongen hun heil elders (in Leusden-centrum bijvoor beeld) zoeken, terwijl ze so ciaal aan Achterveld verbon den blijven. Wij hebben er begrip voor, dat een ongebreidelde groei van kleine gemeenschappen tegen gehouden moet worden. Ook Achterveld heeft er be lang bij om Achterveld te blij ven en zal zeker niet uit willen groeien tot een doorsnee fo rensendorp met merendeel inwoners, die geen enkele binding hebben met Achter veld, haar bevolking en haar rijke geschiedenis. Dat zal de bedoeling ook niet zijn van de Aóhtervelders, die nu al ja^ renlang pleiten voor méér wo- nlngbouw. Daar gaat het ook niet om. Wat Achterveld wil is simpel en alleen voldoende woningen voor haar eigen bevoling. Wo ningen voor de kinderen, die hun hart verpand hebben aan het dorp, waar ze werden ge boren. Dat is een redelijke eis. De provinciale vijf-vinger theorie kan dan wellicht hele maal op die eigen uitgroei ge richt zijn, we kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat de toepassing ervan tot nu toe niet heeft geresulteerd in vol doende woningen voor de ei gen behoefte van de Achter veldse bevolking. Dat jonge Achtervelders moesten uitwij ken naar Leusden-centrum is het beste bewijs. Er is nu al ettelijke jaren be steed aan het plannen maken, het praten, het diskussieéren. We zijn het met de Achtervel ders eens, dat er nu eindelijk gebouwd moet worden. En dan op een redelijker basis, dan tot nu toe door de provin cie is geëist. Als de plannen van minister Wiegel doorgaan, krijgt de provincie strakts nog méér bevoegdheden. Bevoegdhe den, die voordien In handen lagen van de gemeente. Kleine dorpen, verstikt in het web van de vijf-vlnger-theorie kunnen weten, wat dat kan betekenen. Bert Vos. PLAN VAN 1976 Het oorspronkelijke bestem mingsplan dateert uit 1976, toen in Ons Gebouw eveneens een druk bezochte expositie werd gehouden. Aan de hand van het toen tentoongestelde plan kwamen talrijke reakties binnen via de bekende inspraakbrieven. die ook nu weer konden worden gebruikt. Aan de hand van deze opmerkingen, wensen e.d. is het toen geëxposeerde plan deels gewijzigd. Met uitzondering overigens van de wens van veel Ach tervelders om het geprojekteerde indu- strieterrein(tje) niet aan de oostkant, maar aan de westkant van het dorp neer te leggen Hiertegen bestonden grote bezwaren bij de provincie, die o.m. naar voren bracht, dat bij een re gelmatig voorkomende westenwind ook de stank van her industrie-terrein naar het dorp zou waaien, terwijl bo vendien de firma De Vor met haar on langs gerealiseerde uitbreiding zich ook al aan de westzijde bevind. Verder vond de provincie de afstand een bezwaar De dinsdagavond aanwezige Achter velders waren duidelijk niet onder de indruk van deze provinciale tegenwer pingen. „Stank van industrie? Van die kleine bedrijfjes die daar zullen komen'' Belachelijk!" was een veel gehoorde opmerking. Het terrein aan de Klet- tersteeg vindt men niet geschikt, te meer ook, omdat de Klettersteeg niet geschikt is voor vrachtverkeer, waar door voor deze weg diepgaande maat regelen zouden moeten worden getrof fen. Bovendien ligt het Kerstens-sport- park er ook nog achter. VIJF VINGER THEORIE Doordat de provincie Utrecht zeer strikt de vijf vingertheorie hanteert, zal Achterveld In de komende tien jaar slechts 180 woningen mogen bouwen en dan nog regelmatig ver deeld over die tien jaar. 18 woningen per jaar betekent dat en dat acht de gemeente Leusden met de Achter velders onvoldoende om Achterveld leefbaar te kunnen houden. Maar de gemeente wikt, de provincie be schikt en daarom zal voorlopig al leen gepraat kunnen worden over 46 woningen, die - als alles meezit - eind 1981, begin 1982 klaar kunnen zijn. Woningen, die overeenkomstig de beroemde theorie slechts mogen worden bewoond door: 1. economisch aan Achterveld ge bonden 2. bejaarden in Achterveld 3. Incomplete gezinnen In Achter veld 4. zwerf-forensen (geboren en ge togen Achtervelders, die hun werk elders hebben) 5. economisch aan nabij gelegen gemeenten gebondenen. Met deze „hand" wordt een vol gens de provincie te grote en te snelle uitgroei van Achterveld te gengehouden. gelijk wordt een premie te krijgen op hun premie-koopwoningen variërend van 74 000,- (jaarinkomen I 20.000.-) tot ca. 10.000,- (jaarin komen 30.000.-) LANGS DE KERKDIJK VIER BURGEMEESTERS De 46 woningen zijn gesitueerd langs de Kerkdijk (een klein deel ten zuiden, een groter deel ten noorden ervan) achter de kerk richting Ker- stens sportpark. De Kerkdijk zelf zal haar huidige karakter behouden en zal dienen voor fietsers en voetgan gers. Zelfs de twee meidoornhangen langs dft Kerkdijk zullen gehand haafd wbèden. De heer Voltman (lid van de werkgroep en ex-Achtervel- der) was niet zo weg van het plan omdat volgens hem te weinig reke ning was gehouden met het noa te ontwikkelen plan voor een dorps brink op de plaats waar nu nog (een deel van) de oude St. Jozefschool staat. Hij miste een bepaalde een heid, die volgens hem overigens ook niet aanwezig kón zijn, omdat voor het omliggende gedeelte van het ontwerp-bestemmingsplan nog geen verkaveling had plaatsgevon den. De heer Pais kon wel gedeelte lijk met hem meegaan, maar vond het ondoenlijk om nu reeds het hele plan te gaan verkavelen, omdat realise ring ervan over ettelijke jaren zou kunnen plaatsvinden en er dan wel licht weer andere inzichten zijn ten aanzien van architectuur en ruimte lijke ordening. De 46 woningen lig gen overigens niet direkt aan de dorpsbrink, maar er achter. Daartus sen is nog andere bebouwing en worden nog andere plannen ontwik keld, samenhangend met die dorpsbrink. RONDWEG Als het hele plan voor ca. 180 wonin gen gerealiseerd zal zijn (op langere termijn) zal Achterveld volgens het nu gepresenteerde globale bestem mingsplan beschikken over een halve rondweg, die vanaf de Hessenweg om de nieuwe bebouwing heenloopt en aansluit op de Pater Stormstraat/Jan Er was veel belangstelling voor de openbare vergadering van de Werkgroep Ruimtelijke Ordening van het CML, dinsdaqavond in Ons Gebouw te Achter veld. De Achtervelders blijven optimis tisch over de nu gepresenteerde plannen, maar één der aanwezigen zuchtte: „We hebben nu met vier burgemeesters over uitbreidings plannen voor Achterveld gepraat en we zijn nóg aan het praten Voorzitter Ten Berge, een tikkeltje bitter: „De provincie weet nog niets over inspraak. Ze hebben het woord wel gevonden in het woordenboek, maar verder zijn ze nog niet geko men". Achterveld zal wat de inspraak betreft niet te klagen hebben. De ge meente Leusden zal regelmatig tus sentijdse exposities houden met in spraakmogelijkheid ten aanzien van dit deel-plan(netje). Op dezelfde ma nier als in Leusden-centrum. Voor de Achtervelders misschien een ietwat schrale troost. Een schetsplan van de 46 woningen. van Arkelweg. Sommigen waren van mening (de heer Voltman bracht het ook naar voren) dat een dergelijke weg een race-baan zou kunnen worden. Voorzitter Ten Berge ..Dat kan voor komen worden door snelheidsbeper- kende maatregel jloz's veel bochten in de weg e.d." Öe heer Pais wees de aanwezigen er op dat als je die weg niet aanlegt alle verkeer, ook uit de nieuweA wijken, over de Jan van Ar- kelweo geleid zal moeten worden en hij betwijfelde of men daar zo gelukkig mee zal zijn. LEUSDENSE ACHTER VELDERS Zoals gezegd achtten de aanwezigen het erg belangrijk, dat de Achtervelders. die noodgedwongen in Leusden moesten gaan wonen, straks weer te rug zullen keren naar hun eigen dorp. Volgens de heer Pais bestond daarte gen ook bij de provincie geen enkel be zwaar, ook al was daarover nog geen uitsluitsel gegeven Op aandrang van verschillende aan wezigen (o.a. het CDA-raadslid Evelien Blom pleitte daarvoor) zal getracht wor den om ook de op Achterveld gerichte bewoners van het buitengebied (vooral in de provincie Gelderland) te^beffek-5 ken bij de vijf vinger-theorie. Evelien Blom. „In het ouitengebied wopen veel mensen, die zowel sociaal, kerkelijk als economisch op Achterveld ziin qericht. Zij komen uit Achterveld, hebben er hun familie, gaan er naar de kerk en doen er hun boodschappen. Ook voor hen is Achterveld belangrijk. Zij dienen te worden betrokken in de door de provin cie opgestelde criteria". Voorzitter Ten Berge was het daar mee eens. Hij be loofde. dat de werKgroep Ruimtelijke Ordening van het CML zich ook voor deze zaak zal inspannen.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5