Stichting „Nederlands Kinderhulpplan", ;en initiatief van Koningin Juliana eusd Is K 9 J Ci* K I4BI IDONDERDAG 23 AUGUSTUS 1979 info 13 er er 9€ pc riï DEN HAAG - Het Nederlandse riderhulpplan, de stichting waar- or Leusden zich in het Jaar van het nd wil inzetten, is opgericht op ini- tief van koningin Juliana. Dat ge urde in 1966, nadat de koningin n jaar eerder een staatsbezoek aan ailand had gebracht. Op de te- greis bracht Juliana incognito rte tijd door in het Indiase Cal- itta. Daar kwam de vorstin, wellicht ecter dan dat tijdens officiële ont- ngsten gebeurt, in aanraking met ellendige leefomstandigheden n de lagere sociale klassen. Met ime het lot van de armste kinderen lan de koningin zeer ter harte. Terug in Nederland vroeg de vor- in een aantal deskundigen op het bied van hulp aan kinderen voor ►n gesprek over deze problematiek, rtegenwoordigers van NOVIB, YESCO en UNICEF gingen op de tnodiging in en hun besprekingen, Einvankelijk onder voorzitterschap in de koningin, resulteerden in juli >66 in de oprichting van de stich- „Nederlandse Kinderhulpplan", j beantwoording van de vraag, Ike extra bijdrage Nederland entueel zou kunnen leveren ter le ging van de nood van het kind in de twikkelingslanden, ging het ini- atiefcomité er van uit dat het in feite echts beperkte zin heeft om in een ein gebied een ideale situatie voor et toevallig daar levende kind te reëren en de kinderen in andere ntwikkelingsgebieden daarbij te ergeten. Wil de kinderhulp van we- enlijk belang zijn, dan zal aan zoveel ogelijk kinderen de kans op een etere ontplooiing moeten worden eboden. Het Imtiatiefcomité had aarom aanbevolen dat de Neder- öndse bijdrage tot de harmonische ntwikkeling van het kind in de ont- ikkelingslanden zou bestaan uit et opzetten van voorbeeldprojecten die landen. Daarin kan worden angetoond hoe, door een betere or- anisatie van bestaande diensten, loor het gebruik van nieuwe metho len en technieken en vooral door het eel meer inschakelen van de plaat- lelijke bevolking méér kan worden edaan met de bestaande (beperkte) ïlddelen. Door dit te doen in een ntwikkelingsland wordt niet alleen en aantal kinderen (nl. die in het iroefgebied zélf) onmiddellijk ge- »olpen, maar mag ook worden ver- vacht dat de nieuwe aanpak in an- lere gebieden wordt overgenomen, odra men weet aan te tonen dat de- een groter rendement voor het [ind oplevert. De elementen „de monstratie" en „training" zijn in de- :e opzet dan ook bijzonder belang- ijk. HERHAALBAARHEID DEELNAME VAN ONTWIKKE LINGSLANDEN VEREIST begonnen activiteiten stoppen zodra de buitenlandse hulp wegvalt Zoals gezegd, is bij de voorbeeld projecten de medewerking van het an dere land een eerste vereiste Het is zelfs zo dat het andere land. vooral om dat het met de uiteindelijke uitvoering is belast, niet alleen belangstelling voor de aanpak van de Stichting Nederland se Kinderhulp Plan moet hebben, maar bij voorkeur dat het al beschikt over eni ge ervaring op het gebied van kin derhulp en een zekere organisatie heeft waarop kan worden aangesloten. CHEVELLA (INDIA) BLOCK PROJECT Het is duidelijk dat nieuwe activiteiten illeen dan elders kunnen worden her- laald wanneer deze zijn afgestemd op vat in die gebieden financieel en or ganisatorisch mogelijk is. Met andere voorden: ook in het proefgebied dient iet programma van voorgestelde ver beteringen en veranderingen te worden jitgevoerd door de plaatselijke instan- ies of door de bevolking Het gaat er zooral om de mensen te helpen zichzelf e helpen Omdat de uitbreidingsmoge- ijkheden door bestaande instanties beperkt zijn, wil de Stichting vooral de bevolking betrekken bij de activiteiten. Hierbij valt speciaal te denken aan de Wouwen en meisjes, niet alleen omdat zij als moeders of a s moeders het meest bij de opvoeding van het kind zijn betrokken, maar vooral ook omdat het zijn die het leefmilieu van het kind be palen Het heeft immers weinig zin om in klinieken en scholen de kinderen een goede behandeling, voeding en oplei ding te geven wanneer dit door een ver keerde invloed thuis weer wordt teniet gedaan Het is daarom niet alleen zaak om de vrouwen te betrekken bij de ac tiviteiten die op de ontwikkeling van het kind zijn gericht, maar ook om de nodi ge voorlichting en training te geven aan de vrouwen zélf. Hierop concentreert zich dan ook de bijdrage vanuit Neder land Financiële hulp aan de activiteiten als zodanig wordt alleen dèn gegeven als deze nodig is om over een bepaalde drempel heen te komen (zoals het ont breken van bepaalde hulpmiddelen in klinieken en scholen) die de uitvoering van een programma in de weg zou staan Zo wordt ook bereikt dat elke Nederlandse gulden op de meest ef ficiënte wijze wordt gebruikt omdat daarmee in feite een grotere bijdrage van het partnerland wordt gestimu leerd KLINIEKEN Het spreekt vanzelf dat. waar het ont vangende land de uitvoering van het voorbeeldproject na de beginfase op zich neemt en de verbreiding daarvan in de toekomst gaat bevorderen, zij met het programma zal moeten instemmen Medewerking bij het opstellen van het werkprogramma is daarom noodzake lijk, omdat dit geënt moet zijn op de plaatselijke omstandigheden en moge lijkheden (waarvan buitenlanders uiter aard slechts een beperkte kennis kun nen hebben) en moet passen in het to tale ontwikkelingsbeleid van het land. Door deze aanpak voorkomt men bo vendien dat de in het voorbeeldproject TANZANIA/' \NETHERIANDS Zo'n land werd gevonden in India, dat op deze formule zeer positief reageer de. Een en ander resulteerde in 1969 in een overeenkomst tussen de regering van India en de Stichting Nederlandse Kinderhulp Plan Om de activiteiten te organiseren en te coördineren en an derzijds te zorgen voor een voortdurend contact tussen Stichting enerzijds en Indiase overheid en bevolking an derzijds. opende de Stichting een kan toor in Hyderabad. Het kwam onder lei ding te staan van een door de Indiase overheid hiertoe aangezochte deskun dige op het gebied van de gemeen schapsontwikkeling. Deze projectleider en zijn (eveneens Indiase) staf zijn echter in dienst van de Stichting en al leen aan het Stichtingsbestuur verant woording schuldig Dit project werkt on der de naam Indo-Dutch Project for Child Welfare De Indiase regering heeft voor dit project een adviesraad samengesteld uit nationale deskundi gen en de hoofden van de betrokken departementen van de staatsregering van Andhra Pradesh, de Indiase deelstaat waarin het project in India is gelegen Het spreekt vanzelf dat het Stichtingsbestuur geen beslissingen neemt over het werk in India zonder deze Adviesraad over de toepasbaar heid te raadplegen. De projectleider wordt voor technische en organisatori sche zaken overigens bijgestaan door werkgroepen bestaande uit technische ambtenaren op verschillende terreinen van kinderhulp en de leiding van het block De voorstellen van de ver schillende werkgroepen worden dan weer op elkaar afgestemd in een Pro ject Coördinatie Commissie Als projectgebied werd in gezamen lijk overleg tussen de Indiase overheid en de Stichting gekozen het Chevella Block (één van de 5000 ontwikke lingsgebieden waarin India is verdeeld en welke ..blocks" worden genoemd) Het bevindt zich op ca. 45 km van de stad Hyderabad. Dit block is gekozen omdat het in vele opzichten als een representatief gebied kan worden ge zien en het bovendien op zodanige af stand van Hyderabad gelegen is dat men bij de uitvoering van de activiteiten gebruik kan maken van de ervaring van enige plaatselijke instituten. Chevella Block is een typisch plattelandsgebied (962 km2, 130 000 inwoners) zonder één enkele stad en met als grootste plaats een dorp van 4000 inwoners. Het block is, afgezien van enige huisnijver heid. volkomen aangewezen op de landbouw; de grond is bijzonder droog Om de resultaten van haar activitei ten later te kunnen meten (noodzakelijk om bij gebleken succes anderen aan te sporen het voorbeeld te volgen), gaf de Stichting nog vóór de aanvang van de activiteiten, opdracht aan een Indiaas instituut om een onderzoek te verrich ten naar de gezondheids- en voedingstoestand in het gebied en naar verschillende gewoonten, die van in vloed kunnen zijn op de ontwikkeling van het kind Dit bord duidt de plaats van het Tan zaniaanse project aan deling van taken van het lokale medisch en para-medisch personeel, wat zeker tot een efficiënter gebruik van deze diensten heeft geleid. Toch werd het in de praktijk al snel duidelijk dat de be perkte omvang van dit personeelsbe stand tot gevolg had dat vele dorpen van gezondheidsdiensten verstoken bleven. LOKALE GEZONDHEIDS WERKERS Er is daarom door de Stichting een systeem van gezondheidswerkers in de dorpen ontwikkeld, bestaande uit jonge meisjes (met niet meer dan lagere schoolopleiding) uit de dorpen zelf, die na een aantal weken gecomprimeerde training onder auspiciën, van de Stich; ting, in staat zijn medische gegevens te verzamelen en door te geven aan de beroepsstaf. Verder kunnen zij de vrouwen eenvoudige voorlichting ge ven op het gebied van gezondheid en voeding en in het algemeen optreden als verbindingsschakel tussen medi sche diensten en de bevolking Om het schrikbarend hoge sterftecijfer van moeders en kinderen bij de geboorte (als gevolg van een tekort aan voldoen de geschoolde vroedvrouwen) terug te dringen, werden proeven genomen met het opleiden van de traditionele (volko men ongetrainde) dorpsvroedvrouwen Deze opleiding heeft zeer verheugende resultaten gehad Voor de zeer jonge kinderen zijn een aantal crèches opgericht waar moeders uit de dorpen na enige opleiding in staat blijken, de in de klinieken gegeven ad- GUIT0 viezen in de praktijk te brengen. Een bijkomend motief voor deze crèches was dat nu ook moeders in staat kon den worden gesteld, mee te helpen op het land en daarmee het geringe gezin sinkomen te vergroten zonder dat dit ten koste van de zeer jonge kinderen 9in9 Voor de kinderen van 3 tot 5 jaar is een aantal kleuterscholen gebouwd waar deze kinderen worden voorbereid op de lagere school Deze kleuter scholen worden geleid door jonge, daarvoor geselecteerde meisjes uit de dorpen In een korte opleiding leren zij af te stappen van het oude. nog steeds overheersende systeem van de ..be waarschool" In plaats daarvan worden met eenvoudigzelf te maken, educatief speelmateriaal, creativiteit en zelf werkzaamheid aangekweekt en sociaal gedrag bevorderd Deze. eigenlijk niet- professionele kleuterleidsters hebben, evenals de crèche-moeders en de dorpsgezondheidswerksters, het grote voordeel dat zij zcch veel meer direct bi| de kinderen en hun omgeving betrokken voelen, dan de van overheidswege ge trainde en van elders afkomstige kleuterleidsters. Bovendien is de in schakeling van deze lokale kleuterleid sters veel minder kostbaar, waardoor het op den duur voor de dorpsgemeen schap mogelijk wordt, deze activiteiten van de Stichting over te nemen VROUWENCLUBS In de crèches en de kleuterscholen staan de kinderen onder regelmatige medische controle en worden zij, indien Hoewel de Stichting in principe ac tiviteiten ontwikkelt voor kinderen van 0 t/m 15 jaar (als men een sterkere jonge generatie wil vormen is het onwenselijk bepaalde leeftijdsgroepen van de jeugd uit te sluiten) werd om praktische rede nen begonnen met basisvoorzieningen, gericht op kinderen van 0 tot 6 jaar en hun moeders Zo werden onder auspi ciën van de Stichting door het kin derziekenhuis in Hyderabad klinieken voor moeder en kind in het project- gebied opgezet Om dit mogelijk te ma ken financierde de Stichting de bouw van een kleine vleugel aan het be staande gezondheidscentrum en van enige kleine dorpscentra. Zo kon een zogenaamd mobiel medisch team (waarvan ook een voedseldeskundige en enige medische studenten deel uit maakten) in staat worden gesteld 2 maal per week kliniek te houden in Chevella Block Daar goede pre-natale zorg van het grootste belang is voor een goede ontwikkeling van het kind ook later, waren deze klinieken zowel voor aanstaande, als voor jonge moeders bestemd HYGIËNE EN VOEDINGSLEER Het mobiele team had overigens niet alleen een medische taak. maar werd ook ingeschakeld bij voorlichting op het gebied van hygiëne en voeding Een belangrijk aspect van het werk van dit mobiele team is het ter plekke verder opleiden van de aanwezige beperkte medische staf wat betreft de noodzake lijke kinderzorg. zodat deze later de kli nieken zou kunnen overnemen Verder zijn proeven genomen met een herin- - Het district in Tanzania, waar de stichting werkzaam is nodig, extra gevoed. Voor die voeding zijn zogenaamde proteïne-pakketjes nodig, die samengesteld worden door met behulp van de Stichting opgerichte vrouwenclubs. Aanvankelijk werden de activiteiten in deze clubs beperkt tot het geven van lessen in naaien en andere handenarbeid, koken en voedingsleer, maar met de produktie van de proteïne pakketjes begon een geheel nieuw fa cet van dit werk op te komen De clubs produceren nu ook specerijen-pakket jes. eenvoudige sieraden en dergelijke, bestemd voor verkoop, een deel van de opbrengst is bestemd om er op den duur de projectvoorzieningen mee te bekostigen De rest is een aanvullende bron van inkomsten voor de vrouwen zelf. Er is echter nog een veel belangrij ker taak voor deze vrouwenclubs weg gelegd De dorpsoverheden, praktisch geheel uit mannen bestaande, hebben in de afgelopen jaren slechts weinig belangstelling getoond voor de kin derzorg Bovendien - als er al kin derzorg bestond - werden toch bij hun beperkte financiële middelen andere problemen belangrijker geacht Het zou daarom onverstandig zijn deze dorps- overheid de supervisie te geven over de kinderzorgactiviteiten. wanneer ae Stichting zich eenmaal zal hebben te ruggetrokken Het ligt daarom in de be doeling. daarbij steunend op een kern van getrainde vrouwen, de vrouwen clubs geleidelijk om te vormen tot or ganisaties die in staat zijn leiding te ge ven aan de verschillende kinderhulp- activiteiten en hen ook op den duur de financiële en organisatorische verant woordelijkheid te geven. PROEFTUINEN Als logisch uitvloeisel van de lessen in voedingsleer en het maken van pro teïne-pakketjes heeft de Stichting een aantal kleine boeren gestimuleerd, een deel van hun land onder auspiciën van de Stichting als proeftuin te bewerken; niet alleen voor de produktie van de ingrediënten van de voedselpakketjes, maar ook om te experimenteren met nieuwe landbouwmethoden Dit geeft de Stichting tevens de gelegenheid de vaders te betrekken bij de kinderhulp- activiteiten en hen op indirecte wijze op de hoogte te brengen van de eisen voor een goede kinderzorg Om de lokale eiwitproduktie te vergroten worden mensen in de streek geholpen bij de aanschaf van een aantal kippen of van een melkbuffel. De aanschafprijs beta len zij door levering van eieren en melk aan de klinieken en scholen van de Stichting AANGEPAST LEERPROGRAMMA LAGERE SCHOOL Een belangrijke activiteit van het project is de ontwikkeling, samen met de autoriteiten van de deelstaat, van een nieuw, meer op de dagelijkse prak tijk van het Indiase platteland aange past leerprogramma op de lagere school Dit gebeurt op proefondervin delijke wijze in 20 scholen in het pro jectgebied Hiertoe hebben ongeveer 80, merendeels jonge onderwijzers via de Stichting een extra opleiding ont vangen terwijl door Indiase deskundi gen nieuwe leerstof is samengesteld en met behulp van de Stichting gedrukt Ook is enig lesmateriaal aan de proef scholen verstrekt om ..normaal" on derwijs mogelijk te maken Op deze wij ze worden de kinderen van 6 tot 11 jaar bij het project betrokken JEUGDCLUBS Voor de oudere kinderen tot 16 jaar zijn jeugdclubs opgericht Deze hebben ten doel een zekere scholing te geven aan kinderen, die de lagere school niet hebben afgemaakt en voorzien in een beperkte aanvullende beroepstraining, speciaal op het gebied van de land bouw Een belangrijke taak van deze jeugdclubs is ook het aankweken van gemeenschapszins en het stimuleren van gemeenschappelijke activiteiten Jeugleiders en de voor het project geselecteerde onderwijzers vormen, tezamen met de eerder genoemde ge zondheidswerksters. crèche-moeders en kleuterleidsters als het ware de kern van een nieuw ontwikkelingspatroon in de dorpen met als resultaat een betere zorg voor het kind. Om deze kern zo sterk en permanent mogelijk te maken en ook zo veel mogelijk gezinnen bij het werk te betrekken, worden trouwens door de Stichting meer jongeren ge traind dan onmiddellijk nodig zijn Op deze wijze zal, naar wordt gehoopt, de gehele gemeenschap in beweging ko men en leiden tot een samenleving die zich zal realiseren dat een betere toe komst afhangt van een nieuwe en ster kere generatie, die ook geestelijk goed is toegerust om de verdere ontwikkeling van het land te bevorderen. STEDELIJK PROJECT HYDERABAD Om de werkwijze van de Stichting een groter bereik te geven werd in 1976 in Hyderabad een stedelijk project ge start Dit was mogelijk geworden door dat Koningin Juliana in 1973 een groot deel (nl. bijna 2/3) van het nationale geschenk, haar aangeboden bij haar regeringsjubileum, aan de Stichting schonk. Dit project werd met name ge start omdat in de zeer snel groeiende steden, in India maar ook elders in de wereld, de kinderen duidelijk in de ver drukking raken. Voor de uitwerking van dit project kreeg de Stichting een stads gebied toegewezen met ongeveer 58.000 inwoners, verdeeld over twee wiiken. Het programma voor het stedelijk project is in grote trekken gelijk aan dat van Chevella Block. Wel zijn er uiter aard accentverschillen tussen een ste delijk en een plattelandsproject. Zo is er voor de gezondheidssector van het project geen mobiele eenheid ge creëerd, maar wordt een proef geno men met een buurtgezondheids- centrum Hier houden een gemeente arts en een verpleegster enige malen per week zitting. Men kan er lid worden tegen betaling van een vast bedrag per jaar. Dit ..ziekenfonds -principe is ge heel nieuw in India en er wordt dan ook met spanning afgewacht of dit systeem met zijn grote mogelijkheden ook in een ontwikkelingsland aan kan slaan. Crèches. kleuterscholen en vrouwenclubs zijn ook in dit stadspro ject opgericht Vrijwilligsters uit andere delen van Hyderabad hebben zich be schikbaar gesteld, aanvankelijk om ge gevens te verzamelen in de wijken en de vrouwen te polsen over hun ideeën, en momenteel voor het geven van lessen in scholen en clubs In het algemeen is de inschakeling van enthousiaste vrij- willigers(-sters) van aanzienlijk meer nut gebleken dan die van de lokale overheid, die helaas voor dit soort werk weinig tijd en belangstelling heeft De fase van de officiële lagere school is in het stedelijk project nog niet be reikt Wel worden er proeven genomen met informele klassikale vorming buiten schoolverband voor kinderen die, om welke reden ook. niet of niet meer naar de gewone school gaan. Zo worden ook die kinderen enigszins op de maat schappij voorbereid, terwijl zij tevens voor doelloos rondhangen worden be hoed; dit euvel komt in de stad nu een maal veel vaker voor dan op het platte land In plaats van de landbouwactivi teiten in het plattelandsproject wordt in het stedelijk project gezocht naar we gen en vormen van training die het eco nomisch peil van de bevolking verho gen. zodat men ook hier op den duur de activiteiten van de Stichting kan over nemen PROJECT IN TANZANIA Het is altiid het streven van de Stich ting geweest projecten op te zetten in meer dan één ontwikkelingsland, om dat men alleen dèn met enig recht kan zeggen dat de bevindingen in de prak tijk algemene geldigheid hebben, wan neer zij onver verschillende omstan digheden zijn getest Met de zeer ge nereuze schenking van Koningin Ju liana uit de gift van het Nederlandse volk kon ook deze wens worden verwe zenlijkt De Stichting benaderde Tan zania omdat het ontwikkelingsbeleid van dit land goed aansluit bij één der belangrijkste uitgangspunten van het Stichtingswerk werkelijke en blijvende hulp is de hulp die de ander leert zich zelf te helpen op basis van eigen moge lijkheden (..self reliance"). Met de on dertekening van de desbetreffende overeenkomst tussen de Regering van Tanzania en de Stichting Nederlandse Kinderhulp Plan (in aanwezigheid van H M de Koningin en President Nyere- re) op 24 november 1975 ging formeel het Tanzania-Netherlands Child Wel fare Project van start Op voorstel van de interdepar tementale adviesraad, die door de Re gering van Tanzania voor dit project is ingesteld, werd een deel van Kilosa district, op 320 km westelijk van Dar es Salaam gelegen, in Morogoro regio, als projectgebied aangewezen. Dit gebied kan in vele opzichten als representatief voor geheel Tanzania worden be schouwd, daarvoor is het ver genoeg van Dar es Salaam, al is het toch nog gedeeltelijk met een goede weg daar mee verbonden Het is overigens ook een gebied dat in Nederland enigszins bekend is omdat Nederlands hebben geholpen bij het opstellen van het re gionale plan voor Morogoro Kilosa dis trict heeft 230.000 inwoners, onder wie 45 000 kinderen tot 5 jaar De zuigelin gensterfte ligt ongeveer op het landelijk gemiddelde van 17% In het project gebied werkt 95% van de bevolking in de landbouw Er is een ernstig tekort aan dierlijke eiwitten Water, indien be schikbaar. is ongezuiverd Belangrijk was dat in dit gebied aansluiting kon worden qevonden bii het National Re search and Training Institute for Agri culture and Nutrition in llonga bij Kilo- sa. Dit Instituut stelde niet alleen voor lopige kantoorruimte ter beschikking maar ook de grond waarop men zou kunnen bouwen; tegelijk konden het door dit Instituut al opgezette voedsel- voorlichtingsteam. alsook de eigen programma s voor moeder- en kindzorg en kleuteronderwijs, hoe beperkt en onvolmaakt ook. in het project worden geïncorporeerd Daardoor kon bij het project al onmiddellijk ervaring worden opgedaan, zelfs nog voordat de eigen nieuwe activiteiten waren gestart In eerste instantie werden vier dor pen geselecteerd waar project-activi teiten samen met de districtsautoritei- ten konden worden georganiseerd De eerste bijdrage van de bevolking was dat zij voor dit doel eigenhandig de no dige gebouwtjes maakte In principe zijn dit twee gebouwtjes per dorp, te, weten een ..general purpose-ge- bouwtje voor de verschillende medi sche activiteiten, de voedselvoor- lichting en de vrouwenclubs, en een1' gebouwtje voor ,.pre-primary educa- tion" (d wz voor de scholing van kin-f deren tot en met 7 jaar). Zoals dit ook in de Indiase projecten is gebeurd, volgen de oudere kinderen in een later sta- dium, omdat het niet verstandig wordt y geoordeeld te proberen alle activiteiten voor de gehele leeftijdsgroep van 0 tot- 16 jaar tegelijkertijd te starten. Óm het project in staat te stellen ook J zélf rechtstreekse ervaring met deze' activiteiten op te doen, heeft de Stich-J ting bij het nieuwe kantoor van het pro-* ject ook gebouwtjes neergezet waar de' oorspronkelijk door het llonga Centrum begonnen activiteiten werden gehuis-' vest, nadat zij onder het beheer van hetf project waren gesteld Deze gebouw-J tjes dieneen tevens voor trainings- doeleinden, voor seminars en voor dieï activiteiten die niet in elk dorp kunnenI worden georganiseerd, zo is hier bij-I voorbeeld een rehabilitatiecentrum ge- bouwd. waar ondervoede kinderen metj hun moeders enige weken worden sa- mengebracht en waar de moeders in de J praktijk leren welke voeding het jonge J kind nodig heeft en hoe deze moet wor- den bereid Dit centrum, bedoeld voorl het gehele projectgebied, staat onderf leiding van een in moeder- en kindzorg j getrainde kracht. Zij wordt, zoals allej ..veldwerkers" in het project, door de Tanzaniaanse overheid in samen-^ spraak met 't project benoemd en ge-: salarieerd in llonga woroen inans aoor het project de volgende activiteiten ont plooid klinieken voor aanstaande en jonge moeders, een zogenoemde pre-1 primary school, verdeeld over drie klas- J sen voor kinderen van respectievelijk' 2-3, 4-5 en 6-7 jaar. voedselvoor-4 lichting, een moederclub en het rehabi- j litatiecentrum Het eigenlijke werk van het project, inj de zin dat het als voorbeeld voor ande-j ren moet dienen, vindt plaats in de dor-t pen Daar worden nu de volgende ac-1 tiviteiten door het project ontplooid: eenj kliniek voor aanstaande en jonge moeders, een kraamkliniek, onderwijs, tot 7 jaar. voedselvoorlichting en een' moederclub, zowel bestemd voor edu-' catieve als voor produktie-doeleinden.J Het is de bedoeling dat alle activiteiten' zichzelf zullen gaan bedruipen door de verbouw van verschillende land- bouwprodukten als maïs groenen en fruit Hiermee is men inmiddels begon nen Successievelijk zullen waarschijn lijk ook in andere dorpen dezelfde ac tiviteiten worden gestart In een later, stadium zullen daaraan activiteiten voor' oudere kinderen worden toegevoegd. Zoals in het geval van India staat ook' dit project onder leiding van een natio nale deskundige, door de Tanzaniaan se overheid aan de Stichting afgestaan Hij beschikt over een kleine staf, even eens bestaande uit Tanzanianen Alle beleidsbeslissingen worden ook hier voorbereid in overleg met de daartoe door de districtsautoriteiten ingestelde commissie en onder het toeziend oogi van de interdepartementale commissie, op nationaal niveau PROJECT IN EEN DERDE LAND Het bestuur van de Stichting Neder landse Kinderhulp Plan heeft enige tijd geleden in principe besloten zo moge lijk te komen tot de vestiging van een project in een derde land om een bre dere basis te verkrijgen voor later door te geven ervaringen Hierbij werd in eerste instantie gedacht aan Zuid- Amerika Besprekingen daartoe wer den al gevoerd, maar of dit door kan gaan hangt niet alleen af van de vraag of een goede basis met de overheid in het andere land kan worden gelegd, maar ook van de vraag of de noodzake lijke financiële middelen kunnen wor den gevonden Natuurlijk geldt dit ook voor de projecten in India en Tanzania. Men dient zich immers wel te realiseren dat heroriëntering op het brede gebied van de kinderzorg en de opbouw van de nodige structuur daarvoor een succes vormen dat niet van de ene op de an dere dag kan worden doorgevoerd 9 7 7

Leusder Krant | 1979 | | pagina 13