Provinciale begroting sluit IIA OA A ■10 A AA a A AA POLITIE VAN ELKE GULDEN DIE DE PROVINCIE UITGEEFT GAAT Gedeputeerde Letschert: ..Ik laat schone lei achter" i i Bfff Blftr AM Bijt DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1979 14 (Van oen onzer verslaggevers) UTRECHT - De begroting van de provincie Utrecht voor het jaar 1980 is sluitend. Voor het eerst se dert jaren - in 1970 was dat voor het laatst het geval - kon gedeputeerde Kees Letschert (PvdA) deze voor hem vreugdevolle mede deling doen. Des te vreugdevoller voor de met de provinciale financiën belaste gedeputeerde, om dat hij in verband met zijn naderend vertrek voor de laatste maal de verant woordelijkheid droeg voor het opstellen van de begro ting. „Ik laat een schone lei voor mijn opvolger achter en bovendien heb ik een nieuw provinciekantoor kunnen bouwen", aldus de scheidende gedeputeerde in een gesprek met het maandblad voor per soneelsleden van de pro vincie Utrecht. Vorige week woensdag lichtte Letschert op een persconferentie toe, hoe Utrecht in deze gezonde situatie terecht is gekomen. Aller eerst is van belang dat het Rijk bij het toekennen van gelden aan de' provincies voor het eerst een an dere verdeelsleutel heeft toege past. Tot vorig jaar werd de grootte van de uitkering die iedere provin cie uit het zogeheten Provincie fonds krijgt voor éénderde geba seerd op het aantal inwoners van de provincie, voor éénderde op de oppervlakte van een provincie en bestond tenslotte voor ook eender de uit een vast bedrag. Met name het feit dat inwonertal en opper vlakte evenveel gewicht in de schaal legden was voor een privin- cie als Utrecht ongunstig. Met zijn 885.756 inwoners op 139.314 hectare is Utrecht in vergelijking een vrij kleine provincie met een groot aantal inwoners, waarvoor de oude verdeelsleutel nadelig werkte. Het mag dan ook geen wonder he ten dat de provincie Utrecht onder aanvoering van Letschert jarenlang heeft gepleit voor een andere sleutel. Daarvoor heeft men nu bij het rijk gehoor gevonden. De uitke ring uit het provinciefonds wordt nu voor veertig procent gebaseerd op het aantal inwoners, voor 22,5 pro cent op de oppervlakte, voor 2,5 procent op de lengte van de vaar wegen - hetgeen een nieuw crite rium is terwijl het vaste bedrag nu wordt verhoogd tot 35% van de uit kering. Dat betekent voor Utrecht een structurele verhoging van 2,1 miljoen gulden per jaar. BELASTINGEN Voorts heeft Utrecht zich in de afgelopen jaren verzet tegen de wijze van belastinguitkering van het Rijk aan de provincies. Ook wat dat betreft heeft het Rijk de Utrechtse bezwaren ingewilligd. Bij wetswijzi- C>Y5 ).t, «fT- ging van 18 januari dit jaar is wijzi ging gebracht in een wet uit 1970 inzake gemeentelijke en provin ciale belastingen. De belangrijkste punten van de wijziging vormen een optrekken van de sedert 1970 ver strekte belastinguitkering en het feit dat de basis niet meer de opbrengst van grond - en personele belasting is, maar de opbrengst van de mo torrijtuigenbelasting. Dat levert Utrecht 1,7 miljoen per jaar meer op, een totale structurele verbete ring dus van 3,8 miljoen per jaar. In totaal gaat de provincie in 1980 152 miljoen gulden uitgeven Een zeer groot deel daarvan wordt op geslokt door het waterkwaliteitsbe heer en de wegen. Resteert voor de gewone dienst een bedrag van 62 miljoen gulden netto, die als volgt worden uitgegeven: Welzijn 27 Sport 4 Economische en agrarische zaken 5 Recreatie 6 Milieubeheer 11 Waterhuishouding 10 Verkeer en vervoer 11 Openbare orde en veiligheid 1 Algemeen bestuur 14 Ruimtelijke ordening en huisvesting 11 Op enkele van deze punten of onderdelen daarvan wordt in de aanbiedingsbrief een toelichting gegeven door het provinciale colle ge. Hieronder enige punten daar uit, in de volgorde waarin zij in de aanbiedingsbrief behandeld wor den. VERKEER EN VERVOER De vaststelling van nieuwe se cundaire en tertiaire wegenplannen voor de provincie Utrecht op grond van het bepaalde in de Wet uitke ringen wegen, zal uw vergadering gelegeheid bieden beleidslijnen uit te zetten voor de provinciale we- genzorg in komende jaren. Deze beleidslijnen zullen zeker niet - zoals bij vroegere wegen plannen wel het geval was - om vatten het principebesluit om omwille van het toenemend au tobezit en gebruik meer weg capaciteit te bieden In de vorm van de aanleg van x km nieuwe weg. Integendeel; uitgangspunt en strekking van de nieuwe we genplannen is veeleer dat de ca paciteit van de te ontwerpen aanwezige en thans nog In aan leg zijnde wegen maar toe reikend moet zijn voor het auto verkeer en dat tot nieuwaanleg eerst kan worden overgegaan indien overwegend andere be langen daartoe nopen. Andere belangen - b.v. In de vorm van het leefklimaat in woongebieden, landschappelijke en cultuur historische waarden in het lan delijk gebied - die in sommige situaties ernstig in het gedrang kunnen komen indien het ver keer geen alternatieve mogelijk heden geboden worden. Bij het ontwerpen van de nieuwe we genplannen moest echter ook geconstateerd worden dat der gelijke situaties zich in de pro vincie Utrecht helaas nog op veel punten voordoen. Wij noemen hier slechts Mijdrecht (Am- stelhoek), Abcoude, Zeist, Bun- nik, Woudenberg, Leusden en Veenendaal. Het groot gewicht dat aan andere dan verkeersbelangen moet wor den toegekend bij beoordeling van de vraag of al dan niet tot verkeers- voorzieningen moet worden be sloten, brengt met zich dat niet al leen verkeerskundige aspecten, maar ook stedebouwkundige. land schappelijke, ecologische, cultuur historische en landbouwkundige waarden nauwgezet onder zocht, gewaardeerd en afgewogen moeten worden voor en aleer tot een beslissing gekomen kan wor den. Dit is voor ons dan ook de re den om niet de opneming van een wegverbinding op het wegenplan beslissend te doen zijn. maar voor iedere nieuwaanleg of omvangrijke reconstructie een multidisiplinair onderzoek met inspraak gelegenheid en vervolgens een ex pliciete uitspraak van provinciale staten voor te staan", zo meldt de provincie een veranderde visie. Meer en meer komen ook de fiets en het openbaar vervoer binnen de belangstelling van de provincie: "Naast de opstelling en uitvoe ring van het secundair en tertiair wegenplan wordt ook in toenemen de mate aandacht besteed aan de mogelijkheden voor fietsverkeer en openbaar vervoer. Dit niet alleen omdat deze laatste vervoerswijzen een geringer ruimtebeslag vergen en milieuvriendelijker zijn doch me de tegen de achtergrond dat wan neer de energieschaarste tot een selectiever autogebruik noopt de aanwezigheid van andere vervoer's systemen op daarvoor geschikte afstanden en plaatsen, van grote waarde zal kunnen zijn. Voorzie ningen voor dagelijks fietsverkeer hebben steeds een integraal on derdeel uitgemaakt van de aanleg van provinciale wegen, met als ge volg dat de bij de provincie U- trecht in onderhoud zijnde wegen reeds in hoge mate zijn voorzien van fietspaden. Knelpunten voor een veilig gebruik van deze fietspa den vormen echter nog wel de oversteekgelegenheid bij kruispuntene d Bij grotere stromen fietsers vormt een tunnel die zonder afstappen door de fietser gebruikt kan worden ongetwijfeld de ideale moeten worden. Wij stellen ons voor dezer dagen de commissie wegen, verkeer en vervoer een aantal van dergelijke projecten voor te leggen om ons omtrent de priori teitskeuze te adviseren. Voorts verwachten wij dit najaar ook uit te kunnen brengen de eindrapportage over de utilitaire en recreatieve fietspadenstructuur voor de gehele provincie Utrecht", aldus G S. MILIEUBEHEER Het hoofdstuk milieubeheer is voor Eemland met name interes sant voor wat betreft hetgeen er gezegd wordt over de vuilver- wijciering. Helaas is dat niet zoveel en bovendien was bij het opstellen van de aanbiedingsbrief nog niets bekend van de moeilijkheden bij de AVR in de Rijmond. Op de pers conferentie van vorige week woensdag deed gedeputeerde Stikker enkele mededelingen. Zo liet hij weten dat de provincie nog steeds aan het praten is met de di rectie van de AVR in de Rijnmond. Daarbij gaat het vooral om het op lossen van problemen op de kortere termijn. Op de langere termijn gaan de gedachten van het provinciaal bestuur, dat verantwoordelijk is voor de vuilverwerking in de hele provincie, uit naar een eigen ver- brandsinstallatie. De mogelijkhe den om deze te koppelen aan een stadsverwarming worden diepgaand onderzocht. RECREATIE Onder het hoofd recreatie wordt melding gemaakt van de opdracht die de Samenwerkingsorgaan Eemland heeft gegeven tot het op stellen van een basisplan voor de openluchtrecreatie in dit gebied. Naar verwachting zal dit basisplan volgend jaar klaar zijn. WELZIJN Ondubbelzinniq spreekt het pro frustraties vandien", zo meesmuilt het college. Toch kwam er nog wel het een en ander tot stand, zoals het aannemen van het woonwa genplan en het bibliotheekplan. Meer mag echter verwacht worden in het voorliggende begrotingsjaar. vinciaal bestuur uit, dat het niet ge heel tevreden is over hetgeen er op welzijnsterrein in het begrotingsjaar 1979 is gebeurd „Doordat op een groot aantal onderdelen het rijks beleid en het overleg tussen Rijk, provincies en gemeenten nog niet leidde tot duidelijkheid omtrent ta ken en bevoegdheden van de pro vincies moest dijkwijls intern pas op de plaats gemaakt worden met alle oplossing. Dit soort oplossingen is echter veelal ingrijpend in bestaan de landschappelijke situaties en is daarboven dermate kostbaar dat uit dien hoofde al prioriteiten gesteld Zo maakt de aanbiedingsbrief mel ding van een experiment op cul tureel terrein dat in Amersfoort en Soest zijn beslag moet krijgen. „Het ligt voor de hand", zo schrijven Ge deputeerde Staten, „dat de Rijks- bijgeregeling sociaal-cultuur werk en uitstraling zal krijgen naar fa cetten van cultureelbeleid die nog niet onder de regeling vallen. Te denken valt aan bemiddeling met betrekking tot uiteenlopende ac tiviteiten op het gebied van muziek en toneel of aan de dienstverlening aan plaatselijke oudheidskamers of musea. Zoals reeds genoemd l "t jf'ly 6 cent naar recreatie 9 cent naar het algemeen bestuur 4 cent naar het financieel toe zicht op de gemeenten 1 cent naar de openbare orde en veiligheid 8 cent naar de waterhuishouding 1 cent naar het kwantitatief be- 1 cent naar onderwijs heer grondwater 5 cent naar het overig milieube- 6 cent naar maatschappe heer 6 cent naar natuur- en land- schapszorg 8 cent naar verkeer en vervoer droog 4 cent naar verkeer en vervoer nat werk en sociale voorj ningen 4 cent naar volksgezondheid 8 cent naar kunst en oudheid- 2 cent naar overig welzijn kunde 4 cent naar economische en 11 cent naar sociaal cultureel werk agrarische zaken 10cent naar ruimtelijke order en volkshuisvestingen 2 cent naar diversen vormt de amateuristische kunst beoefening en kunstzinnige vor ming een onderdeel van deze rijks bijdrageregeling Het Rijk heeft voor de hiervoor benodigde struc tuur voorstellen op tafel gelegd, die op een aantal plaatsen langs ex perimentele weg zullen worden getoetst. Op ons initiatief heeft de regio Amersfoort/Soest zich gemeld om voor een dergelijk experiment in aanmerking te komen. Mede met het oog hierop wordt in deze regio getracht de samenwerking tussen een aantal instituten voor kunstzin nige vorming duidelijk vorm te ge ven. De aandacht is daarbij gericht op de verbindingen naar het on derwijs en het sociaal-cultureel werk: Het USO, de Stichtse cul turele raad en museum Flehite hebben hieraan hun medewerking toegezegd De primaire verantwoordelijkheid ligt bij de gemeenten Amersfoort en Soest. De provincie is bij het project betrokken mede om de voorstellen die er met de betrekking tot de ver zorgingsstructuur ontwikkeld moeten worden op praktijksgege- vens te kunnen baseren." WOONWAGENWERK Slechts een enkel woord wordt er in de aanbiedingsbrief gezegd over het woonwagenbeleid Er wordt aan herinnerd dat sedert april het Woonwagenplan provincie Utrecht van kracht is en dat de gemeentes voor het eind van het iaar de loka- ties van de te realiseren woonwa gencentra moeten melden. Dat houdt volgens het college in „dat er zowel op lokaal als op regionaal ni veau veel inzet geleverd zal moeten worden. VIJF VINGER THEORIE Ook slechts een enkele op merking over de Vijf Vinger Theorie: „Nu enige ervaring is opgedaan betreffende de werking van de z.g. Vijf-Vinger-Theorie, is de tijd gekomen voor een voortschrij dende evaluatie. Binnenkort zullen de eerste delen van de no titie aan de statencommissie worden overlegd. Aan de hand van deze evaluatie zal moeten blijken of er welk soort gemeen ten de Vijf-Vinger-Theorie verfij ning en uitwerking behoeft. Uitbreiding van een aantal ker nen is aan randvoorwaarden ge koppeld. De bescherming van na tuur en landschap, agrarische en recreatieve belangen kunnen een barrière vormen tegen een om vangrijke uitbreiding van het stede lijk gebied. Omdat naast de Vijf vinger-Theorie bedoelde rand voorwaarden van belang zijn voor de omvang van het stedelijk gebied is het wenselijk deze randvoor waarden zo concreet mogelijk te geven. Wij verwachten één en an der gereed te hebben in de loop van het jaar 1980". VERLOREN Donkerblauwe portemonnee in houdende klein geld, bos met 6 sleutels waaronder 1 huissleutel; kleine zwarte knipportemonnee met 2.-, zwarte herenportemonnee met 10,96 en drie kettinghangers, 4 sleutels in mapje met opschrift BOVE Amersfoort; plastic map met sollicitatiepapieren; bruine leren tas; Tsjechisch kentekenbewijs (met Tsjechisch geld) nr TN-E-25-77); groene pukkel inhoudende snoei- schaar, werkhandschoenen, bougies sleutel. brood, fles melk; zwarte por temonnee met 27,-; metalen zitstok met splijtend handvat en roodkleurige lederen zitting; zilveren kettinkje met zilveren kruisje; groen kinderjack met ribfluwelen boorden; 2 bankbiljetten van 10,-. zilveren broche met Zeeuwse knoop GEVONDEN Knipportemonnee met afbeelding van bankbiljet van 1000,-; kin derportemonnee met enig klein geld, bruine knipportemonnee met enig klein geld, verzekeringsplaatje bromfiets nr NJX 591paarse dameszonnebnl; zil veren armband; gouden kettinkje met medaillon, gevlochten zilveren hals ketting; bruine sleuteletui met 1 Peugeotlseutel en 5 andersoortige sleutels; groene herenfiets merk BATO; rood-zwart trainingsjack; kinderhorloge merk Timex met blauwe wijzerplaat en blauw bandje. AAN KOMEN LOPEN Zwart katje met wit staartpuntje; rood poesje met witte vlooienband; Cyperse kater Inlichtingen worden u persoonlijk of telefonisch gaarne verstrekt door de Rijkspolitie te Leusden-zuid, Oude Rijksweg/Arnhemseweg, telefoon 033- MET AUTO OP FIETSPAD Op zaterdag 11 augustus moest de Rijkspolitie te Leusden maar liefst vier bestuurders van auto's bekeuren, die met hun auto reden op het fietspad in Leusden-centrum. Het gebeurde op het verlengde van de Driftakkerweg, de parallelweg met de autosnelweg. KONTROLE Bij een verkeerskontrole op maandag 13 augustus werd de bestuurder van een personenauto bekeurd wegens het rijden met een gladde band Op de kruising Groene Zoom/Bur gemeester De Beaufortweg gingen en kele bestuurders van auto's op de bon. die zich niet stoorden aan de verplichte rijrichting ter plaatse MOTORRIJDER ONDERUIT Op de kruising Gorzen/Parelduiker vond op maandag 13 augustus een aanrijding plaats tussen een auto en een motorfiets. De bestuurder van een personenauto, mevrouw C.A.K. uit Leusden, en de motorrijder E.M. van S. uit Leusden naderden de bocht van de Gorzen in tegengestelde richting Beide bestuurders weken niet vol doende uit om elkaar te passeren. Bij deze onfortuinlijke manoeuvre waarbij niet voldoende rechts werd gehouden door beide partijen, kwam de motor rijder ten val. Er ontstond gelukkig alleen materiële schade LOSLOPENDE SCHAPEN De politie werd op maandag 13 augustus ingeschakeld, omdat op de kruising van de Burg De Beaufortweg met de Heiligenbergerweg een aantal schapen los liep. De politie nam maat regelen om de schapen af te voeren, en bracht ze weer terug in hun weiland ZONDER JUISTE VERLICHTING BEKEURD Een aantal bestuurders van auto's moest op maandagavond 13 augustus worden bekeurd wegens het niet voe ren van de juiste verlichting. ZENDER IN BESLAG GENOMEN In Leusden-centrum hield de politie de bestuurder van een personenauto aan. die in zijn auto een zender had zonder dag hij in het bezit was van een machtiging daartoe. BRANDMELDING Op dinsdag 14 augustus stond een personenauto op Hondsdraf in brand. De oorzaak was het overschakelen van benzine op gas. hetgeen niet geheel vlekkeloos bleek te verlopen. GRANAAT GEVONDEN Bij graafwerkzaamheden aan de Leusbroekerweg werd op dinsdag 14 augustus een granaat gevonden De Explosieven Opruimings Dienst in Cu- lemborg werd van de vondst op de hoogte gesteld Deze dienst zal het ge vaarlijke projektiel komen ophalen en vernietigen. KONTROLE Drie personen reden op woensdag 15 augustus door rood licht, en gingen op de bon. Eén bestuurder van een per sonenauto kreeg een bekeuring we gens het rijden met een gladde band Eén autobestuurder bleek in het bezit te zjjn van een verlopen rijbewijs. FIETS GESTOLEN Bij het Leusdense zwembad aan de Bavoortseweg werd op woensdag 15 augustus ten nadele van een inwoner van Leusden een fiets gestolen. De politie speurt naar het verdwenen karretje. MEISJE DOOR KOGELTJE GERAAKT Hoe gevaaarlijk luchtdrukpistolen zijn bleek weer eens op donderdag 16 augustus in Den Treek Daar werd het 14-jarige meisje L.S. uit Montfoort on verwachts getroffen door een kogeltje uit een luchtdrukpistool De heer E.S. uit Amersfoort, eigenaar van het luchtdrukpistool, kon door de politie later op de daq worden aanqe- houden. DIEFSTAL UIT AUTO Ten nadele van een inwoner van Leusden-centrum vond op donderdag 16 augustus in Utrecht een diefstal uit zijn auto plaats De Leusdense politie zal de nodige formaliteiten vervullen om het delict te doen behandelen door de politie van de gemeente, waar het straf bare feit plaats vond RUIT BASISSCHOOL VERNIELD Het hoofd van de basisschool Ros senberg meldde bij de politie, dat er in de nacht van zaterdag 11 op zondag 12 augustus een ruit van deze school werd ingegooid met een steen. •MELDING VAN VERNIELING Bij de politie kwam op zondag 12 augustus een melding binnen, dat en kele jongelui bezig waren met vernie lingen bij Lamshoeve in Leusden-cen- trum. De politie stelde een onderzoek in. ONTVANGSTINSTALLATIE IN BESLAG GENOMEN Maandag 13 augustus hield de rijks politie de bestuurder van een auto staande, die in dit vervoermiddel be schikte over een ontvangstinstallatie. De politie nam de ontvanger in beslag INBRAAKPOGING In de nacht van zondag 12 op maan dag 13 augustus werd er in de apotheek aan de Torenakkerweg een poging tot inbraak gedaan. Een ruit werd kapotge slagen. De inbrekers zijn kennelijk ge stoord bij hun bezigheden. Er wordt niets vermist. DRANKMISBRUIK Terzake van artikel 26 werd de heer P J B. uit Amersfoort bekeurd. De man was zich aan drankmisbruik te buiten gegaan, en was ondanks zijn kennelijke staat in zijn auto gestapt Het gebeurde op vrijdag 17 augustus INBRAAK IN DE HOBBIT In de openbare basisschool ,,De Hobbit" vond op vrijdag 17 augustus een inbraak plaats. Er wordt enig geld vermist De inbrekers kwamen via de brand deur naar binnen Het slot van deze deur werkte niet helemaal zoals het be hoorde NIET VOLDOENDE RECHTS GEHOUDEN Weer een geval van twee voertuigen, die beide niet voldoende rechts hielden op vrijdag 17 augustus Het gebeurde op de Asschatterweq De bestuurder van een personenauto, de heer H.J.S. uit Eindhoven, en de bestuurder van een personenauto, A.C L uit Leusden, berokkenden elkaar materiele schade, omdat ze beiden te veel op het midden van de weg reden. Er ontstonden gelukkig geen per soonlijke ongelukken AANRIJDING Vanaf de Middenweg in Leusden- centrum wilde de bestuurder van een auto op vnjdag 17 augustus rechts af de Noorderinslag op slaan Hij zag hierbij de naderende fietser niet. De fiets werd bereden door de heer E T uit Leusden Een botsing was het gevolg, die ge lukkig goed afliep Ook de fietser werd niet gewond. Fiets en auto werden bei de licht beschadigd EENZIJDIG ONGEVAL DOOR DRANK In de vroege ochtend van zaterdag 8 augustus vond op de kruising van de Heetvelder- met de Trekerweg een eenzijdig ongeval plaats. De personen auto. bestuurd door de heer C.M.V uit Amersfoort kwam daar tegen een boom tot stilstand. In de ochtendmist en be neveld door de drank kon de man de boom niet ontwijken. Wegens drank misbruik werd hem door de politie een rijverbod van acht uur opgelegd VERMISSING VAN SIERRINGEN De heer K H uit Leusden meldde aan de politie dat in de nacht van vnjdag 17 op zaterdag 18 augustus de twee sier- ringen van zijn geparkeerd staande auto waren verdwenen. De politie stelt een onderzoek in.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 14