O. T John Carpenter's „Halloween", macabere steer in bekroonde super-horror mm Half geslaagde komedie met Sean Connery als geniale schelm BEKLEMMENDE SPANNING ROND „THE DOG" „THE FIRST GREAT TRAIN ROBBERY": BERT VOS VERZEKERINGEN ■MpOl NDERDAQ 23 AUGUSTUS 1979 kijk op de film 23 Geoffrey Unsworth en die typisch Victoriaanse sfeer die de film ken merkt, maken het gebrek aan echte spanning en de door Crighton ge maakte fouten weer deel goed. (Cinema 2, eerste week, 16 jaar). THE DOG De in het Engels nagesynchroni seerde Spaanse film ,,The dog' wordt gepresenteerd als een aktie-film, wat het ook is. maar de kontest waarin dit verhaal door regisseur Antonio Isasi is geplaats. rechtvaardigt toch een wat bredere belangstelling voor deze film dan voor de aktie-liefhebbers alleen Natuurlijk, er zijn betere politiek getinte aktiefilms gemaakt, maar dat neemt niet weg, dat in z'n genre ,.The dog" op zich de moeite van het be kijken waard is. De Dog is de bijnaam van een Zuid- Amerikaanse dictator, die zijn land dood laat bloeen, oppositie-leiders ge vangen houdt, laat martelen en doodt, en die duizenden tegenstanders in ker kers opsluit Zijn macht wordt gesteund en in stand gehouden door het leger. Gevangenen die weten te ontsnappen, worden achtervolgd door mannen en Duitse herdershonden; de honden wor den in het Duits bevelen gegeven en doden hun prooi. Aristides Ungria ontsnapt uit de San Justo gevangenis en wordt dag en nacht door de bloeddorstige herder shond achtervolgd, en het leger en zijn eigen revolutionaire kameraden. Ungria kent uit het hoofd alle namen van de mensen die nodig zijn om een revolutie te beginnen. Zelfs al wordt de begeleider gedood, dan nog gaat de herdershond door met zijn achtervol ging; hij valt iedereen die op zijn pad komt. aan. De Hond dorst naar bloed en schijnt wraak te willen nemen op Un gria. Ungria zoekt een oude vriendin op, Muriel, die nu de minnares is van de gehate veiligheidschef Romero, te neinde haar leven en dat van haar zoontje te beschermen. Aristides Ungria weet de hoofdstad te bereiken. De revolutie begint. Antonio Isasi is een Spaanse regis seur. wiens werk internationaal georiënteerd is en inhaakt op mode genres. Hij veroverde de wereldmarkt met films als ,.The Man From Istanbul". ..They Came To Rob Las Vegas" en ,,The Summertime Killer" In „The Dog" is hij in een ernstige stemming, want onder het mom van een aktie-geladen film, slaagt hij er in een politieke thriller te maken op de thema's onderdrukking, fascisme en revolutie Naast de rauwe beelden die een dik- tatuur nu eenmaal met zich meebrengt (voor het effekt wellicht nog eens wat versterkt ook) biedt ,,The Dog" door het beklemmende karakter een, naar ik denk. toch wel authentiek beeld van een doorsnee Zuid-Amerikaanse dik- tatuur. En dat is geen plezierige aanblik en een allesbehalve amusante erva ring. Zoals gezegd: een goed in elkaar ge zette aktiefilm die, door haar poli tieke achtergrond, een grotere aan dacht verdient dan dat van het aktie- publiek allen. (Duo 2, eerste week, 16 jaar). AMERSFOORT - Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 23 augustus t/m woensdag 29 augustus 1979. Grand 1 en 2, tel. 033-14632 ..Uit elkaar". 12 jaar. Dagelijks; 14 00, 19 00 en 21 45 uur. Zondag 14.00. 16.30, 19.00 en 21.45 uur Grand 3 „Moonraker", a.l. Dagelijks 13.30. 18.30 en 21.15 uur Zondag 13.30. 16.00. 18.30 en 21 00 uur Plaatsbe spreken van 12 00-21.00 uur Grand 4 .Haastige spoed is zelden goed", a.l. Dagelijks: 13.45, 18.45 en 21.30 uur Zondag 13.45. 16.15. 18 45 en 21.30 uur. Grand 5 ..Halleluja voor een paar vuisten", a.l. Dagelijks 13.45, 18.45 en 21 30 uur. Zondag 13.45. 16.15, 18 45 en 21.30 uur. CINEMA, tel. 033-18900 Cinema 1 ..Het China Syndroom'12 jaar Dage lijks; 13.30, 18 45 en 21.30 uur. Zon dag 13 30. 16 00. 18 45 en 21 30 uur. Cinema 2 ..The First Great Train Robbery 16 jaar. Dagelijks 13.30, 18.30 en 21.15 uur. Zondag 13.30, 16 00. 18.30 en 21.15 uur EURO CINEMA, tel. 033-33655 Euro ..Halloween". 16 jaar. Dagelijks; 13.45. 18 45 en 21.15 uur Zondag 13.45. 16.15.18.45 en 21 15 uur Zaterdag en woensdag: 18.45 en 21.15 uur Euro Kindermatinee ..Kat van de Melkweg (Walt Disney), a.l Zaterdag en woensdagmiddag: 13.45 uur. DUO, tel. 033-16572 Duo 1 ..Baby Face", 18 jaar Dagelijks 14 15. 19.15 en 21.30 uur. Zondag: 14,00. 16.30. 19 15 en 21.30 uur Duo 2 ..De genadeloze achtervolging". 16 jaar. Dagelijks 14 00. 19 00 en 21 15 uur. Zondag 14 00, 16.15. 19.00 en 21.15 uur NACHTVOORSTELLINGEN Duo 1 ..Kamermeisjes staan voor u klaar", 18 jaar Vrijdag- en zaterdagavond 24 00 uur. Duo 2 ..De gangsterkoning 16 jaar. Vrijdag en zaterdagavond: 23.45 uur. - Eén v*n de belangrijke nieuwe Amerikaanse regisseurs o.m. Braln de Palma) Is de dertigjarige John Carpenter. Hij tekende „Halloween", een brok horror, die hoewel bepaald niet fijnzinnig, tot een der besten In het genre gerekend mag worden. Niet voor niets „Halloween" winnaar van het befaamde horror-festival van Avorlaz. week voor het eerst te zien In Euro Cinema. voor Amersfoort Is eveneens de Engelse (thriller-) komedie „The great train robbery" van reglsaeur Michael Crighton, die In het verleden af faam verwierf met science flctlon-fllms. Met Sean Connery In de efdrol als ouderwetse schelm Is Crighton redelijk In zijn opzet geslaagd: I maken van een Ietwat „sophisticated comedy" over een grote tralnroof. zien in Cinema 2. 3e derde nieuwe film is te zien In Duo 2, geprogrammeerd als aktiefilm, lar toch Iets meer dan dat: „The Dog" van de Spaanse (B-fllm) regisseur Konlo Isasi. „The Dog" gaat over een hond, maar het verhaal speelt zich af een Zuld-Amerlkaanse diktatuur, waar de hond (een Duitse herder) een edale rol speelt, evenals de dlktator, bijgenaamd „De Hond". Een redelij- soms beklemmende, aktie-fllm met een politiek tintje. „Uit elkaar" van Herman van Veen jcht zich de eerste week op een a tekende belangstelling verheu- m, hoewel je je af kunt vragen In «verre de theater-prestaties van rman van Veen daar debet aan n. De reaktles op deze anders-dan iders- film zijn sterk uiteenlopend, iti heel goed tot onbegrijpelijke '"msens. WIJ houden het op een U hebt natuurlijk ook gezwe- ten om dat ingewikkelde reis verzekeringsformulier ingevuld te krijgen? Dat kan ik me inden ken. U bevond zich daarmee in het goede gezelschap van hon derdduizenden Nederlanders, die, teruggekeerd van een al dan niet geslaagde vakantie, hebben getracht een deel van de premie terug te verdienen met het zo effektief mogelijk in vullen van hun schade-for mulier. Dat is beslist geen sim pele opgave. Afgezien nog van het feit, dat verzekeringsmaatschappijen óók door de jaren heen door de wol geverfde lieden zijn gewor den die de meeste van uw stre ken en smoesjes wel doorheb ben, het is natuurlijk niet aan vaardbaar om elk jaar steeds dezelfde spulletjes kwijt te raken of te beschadigen. Zelf kom ik daar niet onderuit. Op mijn schadeformulier prijkt vrijwel elk jaar na afloop van de vakantie één of meerdere zon nebrillen. Hoe voorzichtig ik ook met die dingen omga, op een gegeven moment, één seconde onoplettendheid zogezegd, is het euvel geschied en hou ik m'n donkere bril in verschillende stukjes een tikkeltje verbouwe reerd in mijn hand. Mijn verze keringsmaatschappij kan het bevestigen. Zonnebrillen heb ben bij mij nooit een erg lang leven en dat verdriet mij zeer. Een kennis van mij is zeer in genieus in het invullen van zijn schade-formulieren. Hij heeft van al z'n aangiftes uit vorige jaren een afschrift, zodat hij zich ook niet vergissen kan. Boven dien is hij onderweg in den vreemde zeer alert en menige campinghouder, zwembad-be heerder of toevallige passant heeft dan ook zijn handtekening gezet onder in het Nederlands gestelde getuige-verklaringen, die m'n kennis op de één of an dere manier lospraatte. Vraag me niet hoe, want hij zwijgt daarover als het graf. Ettelijke zonnebrillen, thermosflessen, al dan geen kostbare camera's, zwembroeken, komplete stellen ondergoed, talrijke kostbaarhe den, horloges etc., etc., zijn in al die jaren op onnaspeurbare wij ze in het buitenland blijkbaar van eigenaar verwisseld en later door de verzekering in baar geld vergoed aan mijn kennis, die daarover vergenoegd allerleid amusante verhalen weet te ver tellen. Dit jaar echter had hij pech. „De andere kant" zo wist hij ons met een misnoegd gezicht te vertellen, was hem te slim af ge weest. Hij had voor deze ene keer enorm stormschade aan zijn kampeerspulletjes inge diend. Op een Nederlandse camping. Hij had, zo vertelde hij ons met bedroefde stem, een krantenknipsel toegevoegd. Uit een bekend ochtendblad. Met de naam van de camping, die hij uit het kampeerboek had ge haald. Zelf had hij zijn vakantie doorgebracht in zuid-Frankrijk (wie niet?), heerlijk op zijn rug liggend in de hete zon. Maar de verzekeringsmaatschappij schreef hem een aardig briefje terug. „Geachte heer. Tot onze spijt kunnen wij helaas niet ingaan op de door u ingebrachte schade claim. De door u genoemde storm heeft ook al heeft het des betreffende bekende ochtend blad dit wel gemeld- nooit plaatsgevonden. Bovendien hebben wij een lijst van cam- pinggasten opgevraagd over de door u genoemde periode. Het blijkt, dat uw naam daar niet op staat vermeld. Tenzij u kunt aantonen, dat u daar incognito hebt vertoefd en bent getroffen door een privé-storm, kunnen wij u helaas niet van dienst zijn. En? vroegen wij, nieuwsgierig genoeg door de wetenschap, dat onze kennis niet voor één gat te vangen is. „Niks", zei hij. „Ik heb ook die lijst met namen op gevraagd en iedereen in het telefoonboek opgezocht. Ik heb ze gebeld en gevraagd of ze „in" waren voor een geintje. Vijf tig procent van de opbrengst heb ik ze geboden. Maar niks hoor. Allemaal eerlijke mensen. Hij zweeg even en haalde diep adem. „Toch heb ik er wel een paar honderd gulden op ver diend," zei hij toen en er brak een glimlach door op ziin droevige gezicht. „Ik heb het abonnement op dat ochtend blad opgezegd. De juffrouw die ik aan de telefoon kreeg had het volste begrip voor mijn daad, zei ze. „Het heeft hier ook aardig gestormd, toen het niet ge stormd had," zei ze". Hij haalde z'n schouders op. „Ach", zei hij toen berustend, die storm had ik nou moeten hebben. Maar de hoofdredak- teur weigerde een handtekening te zetten V. goed gemaakt debuut, waarbij de maker andere fllmnormen heeft ge hanteerd dan In Nederland tot nu toe gebruikelijk Is geweest. Geprolongeerd zijn verder: „Moon raker" (Grand 3)een onbetwiste Bond- topper: „Haastige spoed is zelden goed" (in Grand 4) met Pierre Richard en Victor Lanaoux in een uitstekende slapstick-komedie: „Halleluja voor een paar vuisten" (inderdaad nog steeds in Grand 5) en „The China Syndrome", de voortreffelijke thriller rond een ongeluk in een kerncentrale met de waar schuwende boodschap; kernenergie is niet zo veilig als |e denkt, (in Cinema 1 Mocht u zich tot de echte liefhebbers rekenen, dan mag u beslist niet Alex de Renzy s „Baby Face" missen, een por nofilm, die werd bekroond met vijf por no-Oscars (ook die bestaan inder daad.) In het weekprogramma van Duo 1. waar in de nachtvoorstellingen Duitse sexjool over het doek gaat in „Kamermeisjes staan (nou ja...) voor u klaar". In de nachtvoorstellingen van Duo 2 kan worden gekeken naar harde aktiein „De gangsterkoning" van regis seur Michele lupo met Lee van Cleef in de hoofdrol. Dino de Laurentiis produ ceerde de film. In de kindermatinee/s van Euro Cinema kunnen de kinderen zater dag- en woensdagmiddag terecht voor de Walt Disney-fllm „De kat van de melkweg", een spannende teken film. HALLOWEEN Regisseur John Carpenter tekent voor de regie van „Halloween", een beklemmende en schokkende hor ror-film, die zich afspeelt op de avond van de 31e oktober, op „Hal loween", een half-christelijk, half heidens feest, aan de vooravond van Allerheiligen. Een feest, dat in de verte doet denken aan St. Maarten, met als traditie de ronde doen door de buurt, getooid met maskers van uitgeholde pompoenen en fakkels, doel, uiteraard: het ophalen van snoepgoed e.d. De oorsprong van dit feest is echter van minder onschuldige aard. „Hal loween" is het feest van het einde der oogst en tijdens dit feest werd in vroegere dagen getracht de goden der duisternis gunstig te stemmen, terwijl heksen moesten worden ge weerd. Het feest wordt ook nu nog in sommige delen van o.m. Engeland, Ierland en de Verenigde Staten ge vierd. Carpenter heeft dit uitgangspunt ge nomen voor een beslist schokkende horror-film, die je het zweet in de han den laat staan, tenzij je er ongevoelig voor bent.. Het begint allemaal in 1963 in het stadje Haddonfield in Illinois. De kin deren vieren hun ..Halloween", zoals ze dat elk jaar hebben gedaan. Met ver lichte, uitgeholde pompoenen, liedjes, bedeltochten langs de deur en bang makerij. Een onschuldig begin, dat reeds in de eerste tien minuten uitgroeit tot een be klemmend drama, dankzij ook de bril jante camera-voering van Dean Cun- dey. Eén kind valt uit de toon Het kwaad, de boze geest neemt bezit van hem en dat heeft noodlottige gevolgen voor zijn oudere zuster, die zorgeloos in haar slaapkamer ligt te vrijen met haar vriendje... De schok van het begin werkt door in de hele film. Want op 30 oktober 1978 ontsnapt Michael Meyers, vijftien jaar nadat zijn zusje Judith beestachtig werd vermoord, op „Halloweensday" uit een psychiatrische kliniek in lllinios Dr. Sam Loomis (een voor de verandering nu eens geen schurkachtige, maar overigens prima rol van Donald Scène uit „Halloween", één van de weinige keren, dat de toeschouwer de waanzinnige moordenaar te zien krijgt. Pleasance) weet, dat zijn behandeling gefaald heeft Na vijftien jaar zal het drama zich herhalen, als hij niet tijdig in weet te grijpen. Laurie Strode en haar twee vriendin nen Annie en Lynda zijn aan het baby sitten op diverse adressen in dezelfde straat. Onbewust van de onheilspellen de bezoeker in Haddonfield, die hen als slachtoffers heeft gekozen. De meisjes telefoneren, scharrelen met hun vriendjes en Michael kijkt door het raam naar binnen, net als vijftien jaar daar vóór. Hij wacht op het moment om toe te slaan, maar ditmaal zal dat niet slechts één keer zijn Een paar uur lang be stuurt hij lot en leven van deze drie meijes. Een voor één vallen ze onder zijn moordenaarshand en steeds dich ter nadert hij het meisje Laurie Inmid dels kamt dr Loomis de straten van Hadonfield uit, op zoek naar een aan wijzing die hem naar Michael zal leiden. Laurie merkt dat er vreemde dingen ge beuren aan de andere kant van de straat, maar denkt dat het haar vrienden zijn die haar bang willen maken. Als ze gaat kijken, vindt ze de lijken van Annie, Bob en Lynda. Dan verschijnt Michael plotseling voor haar. Hij steekt toe met zijn mes, maar Laurie vlucht om de kin deren Tommy en Lindsey te bescher men. De duistere terreur is op z'n he vigst Michael achtervolgt haar. valt haar weer aan, Laune weet hem met een breinaald door z'n keel te steken, maar het lijkt of de bezeten Michael niet dood kón Vooral het slot vanHalloween" doet, qua uitwerking enigszins denken aan wat leeftijdgenoot Brian de Palma als slot aan zijn film „The Fury" breide. Ook in die film was sprake van een onover winnelijke. Hoewel een dergelijk slot nogal onbevredigend over- Scène uit: „The Dog" van de Spaanse regisseur Antonio Isasi, wiens werk internationaal geörienteerd is. Hij veroverde de wereldmarkt met films als „The man from Istanbul" en „The summertime killer". In „The Dog" is hij op een ietwat serieuzere toer. komt (de grote boosdoener wordt immers niet gestraft), blijf je tevens met een gevoel zitten van „er kan nog meer gebeuren". En Hol lywood kennende, is het wel bijna zeker, dat de Halloween-moorde- naar opnieuw zal toeslaan. In een nieuwe film Het is de vraag of een dergelijk vervolg succesvol kan zijn. Het in „Halloween," door John Carpenter volledig uitgebuite ef fekt zal dan grotendeels verloren zijn gegaan „Halloween" is een sterke horror film, waarin Carpenter geraffineerd gebruik heeft gemaakt van het me dium film om zijn toeschouwer zo effektief mogelijk te schokken. Hoewel niet helemaal niet (Steven Spielberg hanteerde de truc suc cesvol in „Jaws"), zien we een deel van de gebeurtenissen door de ogen van de moordenaar, die we vrijwel niet te zien krijgen, zeker niet in het eerste deel. Het enige wat je hoort is het manische gehijg van de knaap, die vijftien jaar lang in doods zwijgen had gewacht om opnieuw al het kwaad in zich te verenigingen voor de grote slag tijdens „Halloween". Het zijn die effekten, compleet met de effectieve fotografie van Cundey, die „Halloween" tot een uitschieter van formaat maken. Tot een topper in z'n genre. Maar je moet er wel sterke zenuwen voor hebben. (Euro Cine ma, eerste week, 16 jaar). THE GREAT TRAIN ROB BERY Regisseur Michael Crighton is veel eer bekend als de regisseur van science fiction-thrillers alsWestworld" en het recente „Coma". Dat genre is hem prima toevertrouwd en dan kijk je toch een beetje huiverig aan tegen zijn nieuwste projekt: een komedie, een ak- tie-komedie beter gezegd. „The first great train robbery" had alles in zich om tot de betere komedies gerekend te kunnen worden Engelse films hebben toch al bij voor baat een veel geestiger dialoog dan Amerikaanse evenbeelden Toch mist er op de één of andere manier iets in het uiteindelijke resultaat dat Crighton afle verde. met de filmgeweldenaar Sean Connery nog wel in de hoofdrol, bijge staan door prominenten als Donald Sutherland en Lesley- Anne Down In 1855 voeren Engeland en Frankrijk in de Krim oorlog tegen Rusland. Voor betaling van de soldij van de soldaten wordt maandelijks een zending goudstaven naar Frankrijk verscheept. Het transport geschiedt in Londen van de bank. onder gewapende geleide, naar het spoorstation, waar het goud in een bagagewagen wordt geladen, ter verzending van Folkestone. Het spreekt vanzelf, dat deze goudtransporten de belangstelling van misdadige elementen opwekten, in het bijzonder van Edward Pierce, een ele gante, schijnbaar rijke man van de we reld. Een eerste poging van een in zijn eentje werkende dief om de buit in de trein te bemachtigen eindigde met de dood van de overvaller. Hij werd door de bewaker de trein uit gegooid Pierce en zijn beeldschone maitresse Miriam zijn daar getuigen van en Pearce be grijpt, dat hij een geraffineerd plan moet bedenken. Op een Londense Club vertelt Henry Fowler, bankdirecteur, dat diefstal uit gesloten is, omdat de dief in het bezit zou moeten zijn van vier sleutels, waar van er twee bewaard worden door de treinleider, één door de president van de Bank Edgar Trent en één door Fow ler zelf. Waar Fowler en Trent hun sleutels bewaren is niet bekend. De sleutels van de treinleider hangen in een glazen kast op zijn kantoor, zicht baar voor iedere voorbijganger. Er zijn er nog drie Crighton besteedt een groot deel van de film aan de voorberei dingen. Connery, het super-brein achter de hele roof, gaat geraf fineerd te werk, maar dan struikelt Crighton over de eerste vormfout: hij laat Connery, in feite de held. een onbelangrijke kruimeldief wurgen, omdat deze wellicht te veel zou kunnen kletsen tegen de politie Met deze totaal overbodige scène doet Crigton afbreuk aan het tot dan toe gevolgde patroon van gewiekste schelmerij zonder echt aanstootgevend geweld De sympathieke Edward Pierre (Con nery) bekijk je dan meteen al met wat andere ogen en de verwach ting is gerechtvaardigd, dat deze zo luchthartig begonnen film wel licht toch een grimmiger karakter zal krijgen dan je aanvankelijk had verwacht De tweede vormfout van Crighton is dat hij niet aan die verwachting voldoet en weer te rugvalt op de luchthartige toon. die de film vóór het grimmige inter mezzo kenmerkte Ook al is de totale film best aardig en ontspannend om naar te kijken (Con nery als acteur is voor mij toch altijd een waar plezier), Crighton mist net die ex tra touch, die de film had moeten heb ben om echt goed te kunnen zijn, on danks de vermakelijke hoogstandjes die hij zijn acteurs en actrices uit laat halen om de eerste echte treinroof tot een succes te maken. Opvallend (zeker voor Crighton met zijn SF-reputatie) is het soms toch wel pijnlijk gebrek aan echte spanning als dit door de beelden eigenlijk gerechtvaardigd wordt De konklusie is dan, dat Michael Crighton zich wellicht het beste bij zijn eigen spe cialiteit kan houden „Coma" bijvoorbeeld bewees, dat hij dan op z'n best is. Eén en ander neemt niet weg, dat „The,«first great train robbery" best amusant is om naar te kijken voor wie er niet al teveel van verwacht. Prima camerawerk van (wijlen)

Leusder Krant | 1979 | | pagina 23