ursusprojekten in de provincie Utrecht: ptent Talent in de gemeente Leusden „Latent Talent" komt met veertien nieuwe kursussen Amateurfotografen expo seren in zwembad Bavoort Chileense groep Karaxu 13 september in de Hakhorst ■05" JONDERDAG 23 AUGUSTUS 1979 plaatselijk nieuws ISDEN - In onze huidige samenleving is het niet meer bestaanbaar mend te antwoorden op de vraag of het volgen van kursussen mogelijk alleen zijn er diverse instituten, die op landelijk niveau zowel schrifte- mondeling onderwijs geven, maar ook regionale onderwijsinstellin gen alsware „dicht-bij-huis" mogelijkheden te over zich te bekwamen i bepaald vakgebied, maar ook het vergaren van kennis als vulling van eds meer uitbreidende vrije tijd. st dit leger van kennisoverdracht is de laatste jaren de volksuniversiteit ■n kompleet arsenaal aan kursussen en opleidingen aan de rij toege- die ook weer aan een bepaalde behoefte voldoet en laten we dan maar srder uitwijden op de televisiekursussen Teleac waar tienduizenden Jels op de een of andere wijze aan hebben deelgenomen. ÉKER VOL... i zou zich dus haast kunnen indenken, dat de beker nu vol zou zijn. lissen genoeg, mogelijkheden ten over. Een keuzepalet waar voor leder en bijpassend kleurtje te vinden zou zijn Ir toch blijkt er nog een andere mogelijkheid van kennisoverdracht een jngsbodem te hebben gevonden, en dat is dan eigenlijk het verhaal van iroep mensen binnen de grenzen van de provincie Utrecht die iets weten I graag aan anderen willen overdragen. rENT TALENT - ^BORGEN TALENT i hiermee is de deur van Latent jit. die eerst op een klein kiertje p. wijd open gegaan. Een groepje len is er namelijk vanuit gegaan, Ir misschien mensen bereid zou- lunnen zijn hun kennis of hun wijze vrije-tijdsbesteding uit te dragen, rtom. anderen wat te vertellen, te doen, te leren, mee te laten le- mee te doen aan en met datgene hun altijd heeft geboeid en nog Een verborgen talent, een latent ta lent dus, dat de mogelijkheid in zich heeft aan anderen iets over te dragen, maar ook bij de deelnemers: het ver kennen van eigen mogelijkheden wat nieuws bij te leren. Sinds het jaar 1973 opereren nu in de provincie Utrecht onder de naam Kursusproiekt diverse werkgroepen, die zich sedert het oprichtingsjaar als de befaamde olievlek hebben uitge breid. In 1976 werd ook in Leusden een identieke opzet gestart onder de geko zen naam Latent Talent EEN SCHUCHTER BEGIN In 1973 werd een schuchter begin gemaakt in de gemeenten Vleuten, De Meern (Vleuten - De Meern) met rond 600 kursisten, groeiden uit in 1976 over 19 Utrechtse gemeenten met maar eventjes een fors aantal van rond 9.000 kursisten. Nu, op de drempel van 1980 draaien kursusprojekten in meer dan 25 gemeenten en dan alleen maar in de provincie Utrecht en is het leger van kursisten op 13.000 man qebracht Het aantal kursusuren per jaar bedraagt circa 150.000. Een groeipercentage dus waar menig bedrijf jaliers op zou zijn. DRIJFVEER ENTHOUSIAS ME Binnen de werkgroepen heeft men zich wel eens afgevraagd wat de reden van deze snelstijgende lijn zou kunnen zijn. Misschien is het het enthousiasme van de werkgroepleden, óf het idealis me van de honderden kursusleiders, mannen en vrouwen, dat een belangrij ke rol in de groei van de kursusprojek ten speelt. Een andere mogelijkheid is het enorm aantal positieve reakties vanuit de kursisten en de mogelijkheid bestaat dat deze laatste groep de stijgende lijn binnen de kursusprojekten heeft ver oorzaakt. De mensen, die zich laten inschrijven op de een of andere aktiviteit binnen het raam van de kursusprojekten zijn eigenlijk geen kursisten. Een echte kur- sus wordt niet vaak gegeven Meestal zijn het vier. zes of acht avonden, dat iemand over een bepaald onderwerp een groepje mensen bezighoudt. Na tuurlijk leert men er wel. er is altijd wel nieuws dat gebracht wordt. Bij een re centelijk onderzoek is dan ook geble ken, dat 98% met een positief ja ant woordde op de vraag ,,gaat u er heen om iets te leren?" SOCIAAL KONTAKT Een ander niet te verwaarlozen as- pekt is het sociaal kontakt. Het nuttige wordt met het aangename meegeno men, doordat men elkaar naast het ver garen van de nodige kennis, ook beter leert kennen. Mensen leren met elkaar omgaan. Mensen leren elkaar kennen en vaak in een omgeving, die niet als een klaslokaal uitziet. Uit dezelfde en- quete, die over 17 gemeenten was ge houden, bleek namelijk dat 65% van de geïnterviewden deelnamen aan een plaatselijk kursusprojekt eveneens met de wens ook anderen te leren kennen GEEN TEN LEUSDEN - Deze week wordt opnieuw huis aan huis het nieuwe kursusprogramma van de werkgroep „Latent Ta lent" verspreid. Dit gebeurt nu voor de zevende maal sinds de start in het najaar van 1976. Het najaarsprogramma 1979 omvat 88 kursussen bijna al len gegeven door inwoners van de gemeente Leusden. Ten opzicht van voorgaande jaren zijn er weer een aantal nieuwe onderwerpen en do centen te vermelden. In de ru briek „Samen Leven": Reli gieuze feesten en 10 Jaar Leusden-centrum. In de ru briek „Hobby en Techniek": Model spoorbanen en Sleute len aan uw trimfiets (deze laatste kursus nu o.l.v. Gerrit Blom) „Natuur en Cultuur" heeft een drietal nieuwe thema's: Het leven in Noord-lndia en de Himalaya, Astrologie en Windmolens in Nederland. Nieuw is de rubriek „Sport en Spel" met als nieuwe on derwerpen: Schaken en een introduktie voor een mogelijke voorjaarskursus Sportvlie- gen. Bij de „Moderne Talen" wordt een geheel nieuwe kur sus Engels voor beginners gestart. Tenslotte een viertal nieuwtjes bij „Kreatieve Han den": Stoffen versieren. Wandkleden maken, Eenvou dig chineed-indisch koken en Textiele werkvormen voor kinderen. Dank zij de opening van het nieuwe gebouw voor sociaal- culturele doeleinden in Ach terveld kunnen daar nu ook enkele kreatieve kursussen starten (jammer dat dat in Leusden-zuid nog niet moge lijk is). OPEN DAG DOCEN TENAVOND Evenals in voorgaande seizoenen zal voorafgaande aan de start van de kursus sen een ,,Open dag" worden georganiseerd in boerderij „Groot Krakhorst" op zon dagmiddag 9 september van 14.00-17.00 uur. Van alle kursusleid(st)ers zal het me rendeel aanwezig zijn voor het geven van informatie over hun onderwerpen. Kontante inschrijving is ter plaatse mo gelijk bij Latent Talent. Een en ander zal voor het gehele gezin weer een aantrekkelijk bezoek zijn vanwege de ex posities, demonstraties e.d. Met medewerking van do centen van de muziekschool zal ook nu weer voor een aantal korte muzikale inter mezzi in de huiskamer van de boerderij worden gezorgd. Mensen die wat meer over de organisatie van Latent Talent willen weten, die hun medewerking als werkgroep lid of als kursusleid(st)er wil len verlenen of die als docent weer eens wat ervaringen willen uitwisselen zijn van harte welkom op de docen tenavond, dinsdag 18 sep tember om 20.00 uur, even eens in „Groot Krakhorst". WIJZIGINGEN SUSAANBOD KUR- Door omstandigheden die bij het voorbereiden van de kur- suskrant nog niet bekend waren moeten de volgende wijzigingen bij het bestuderen van het pro gramma in acht worden geno men: cursus 49 Poppen maken van mw. Berkenbosch: groep A Beginners vervalt; cursus 61 Keramiek voor beginners van mw. Raue: vervalt; extra kursus 70 Experimenteel weven en knopen van mw Kiesling 10 dinsdagavonden 20.00 uur OVERIGE ACTIVITEI TEN Latent Talent heeft reeds van af de oprichting goede relaties met de Provinciale Culturele Raad Via deze instelling is het onder meer mogelijk ideeén voor nieuwe kursussen en docenten uit te wisselen. Maar ook om be langstellende Leusdenaren door te verwijzen naar andere instel lingen van vrije tijd onderwijs Houdt dat eens in gedachten en bel desgewenst deze Stichtse Culturele Raad (030-310307). In de kantlijn van de kur- suskrant wordt ook melding ge maakt van instellingen in en om Leusden die dit najaar ook ac tiviteiten op het gebied van vor ming en ontwikkeling organise ren die voor een ieder toeganke lijk zijn Melding wordt o.a. ge maakt van enkele kursussen die in Woudenberg door het kur susprojekt aldaar worden gestart en van de activiteiten van de Volksuniversiteit Eemland in Amersfoort. In het voorjaar van 1980 hoopt Latent Talent in samenwerking met de Hartstichting een kursus reanimatie of: wat te doen bij hartstilstand'7 voor leken te or ganiseren Nadere berichten volgen in de volgende Leusden- se kursuskrant. Ook de VOS- kursus die dit najaar niet in het programma voorkomt zal naar alle waarschijnlijkheid in het voorjaar weer worden georgani seerd Tenslotte: mocht u ondanks de inspanningen om in elke brievenbus deze week een programma te krijgen toch geen kursuskrant in uw bezit hebben, loop dan even langs een van de kontaktpersonen (Diederick van den Wall Bake, Bohemen 37 Leusden-Cen- trum tel. 41580, Anneloes Ho- vingh, L. de Colignylaan 7. Leusden-Zuid, tel. 42049 of Maria Belderok, J. van Ol- debarneveldtstraat 2, Achter veld, tel. (03525)-1953. De fol ders liggen ook bij de plaatse lijke bibliotheken en bij de af deling Voorlichting van de Gemeente. BEROEPSKRACH- Latent Talent werkt zonder be roepskrachten Het zijn mannen en vrouwen, die overdag in diverse groe pen werkzaam zijn en in hun vrije tijd deel uitmaken van de werkgroepen of het met een duur woord genoemde docentencorps'1 Belangrijk is het te weten waarom men zich in het alge meen inschrijft op de diverse kursus sen. We vermeldden reeds, dat circa 65% onder meer naar een kursus gaat om ook andere mensen te kunnen ont moeten. Uit de grote enquête kwam eveneens duidelijk naar voren dat bijna iedereen geïnteresseerd was in het on derwerp, dat behandeld zou worden. Het percentage lag rondom de 93. Dit zijn positieve en onweerlegbare feiten. De kursusprojekten hebben zich in de loop van de jaren, en dan niet alleen in Leusden, maar ook in de vele andere gemeenten van de provincie Utrecht een vaste en niet weg te cijferen plaats verworven. NAJAARSPROGRAMMA IN LEUSDEN Ook dit najaar komt de werkgroep Latent Talent weer met een skala van kursussen. die gemakshalve gesplitst zijn onder de hoofdgroepen Moderne Talen, Samen Leven, Hobby en Tech niek, Natuur en Cultuur, Sport en Spel, en tenslotte Kreatieve Handen Totaal circa 88 onderwerpen, waarvan som mige nieuw en anderen door het regel matige sukses geprolongeerd worden. Na een zomerrust draait Latent Talent straks weer en het verhaal van mensen die iets weten en wat kun nen en daarvan anderen mee willen laten delen wordt voor de zevende keer binnen de wijde grens van de gemeente Leusden werkelijkheid. Wim Wensink LEUSDEN - In het restaurant van het zwembad „Bavoort" aan de Ba- voortseweg exposeren vanaf 1 september aanstaande twee Amersfoortse amateurfotografen. Theo Oostinjen en Ruud IJzelen- doorn. beide lid van de fotokring Eemland. laten ruim veertig zwart wit foto's zien Zij maakten de op namen in het afgelopen jaar voor namelijk in deze regio, maar ook tij dens hun vakanties Aan de afwer king van het materiaal op groot for maat en verdere voorbereiding van de tentoonstelling hebben Oostinjen en IJzelendoorn een half jaar ge werkt Alle opnamen hebben de amate- rus. die naar hun eigen zeggen ,,gek van fotografie" zijn, gemaakt met kleinbeeldcamera's met standaard objectief Oostinjen ,,We willen laten zien dat het echt niet nodig is om met weet-ik-wat-voor marco- of tele-objectieven te werken Met een goede camera met een normaal objectief kun je ook een heel eind komen" Of dat zo is kan een ieder vanaf volgende week zaterdag beoorde len Dan wordt de tentoonstelling om negen uur 's avonds geopend De foto's blijven in Bavoort hangen tot en met 10 september De openings tijden van het restaurant van het zwembad zijn maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag: van 13 tot 18 en 20 tot 24 uur; woensdag van 20 tot 24 uur; zaterdag van 10 tot 14 uur en zondag van 10 tot 15 uur i PiiQnPw DnnHorHon 7Pt tpopn dp nulturale nverhef?rsinn i pn beren zii ook uit te drukken in een eiaen LEUSDEN - Donderdag 13 sep tember treedt in de Hakhorst de Chi leense muziekgroep Karaxu op. De ze groep is in Nederland voor enkele optredens. In januari en juni van dit jaar zijn zij ook enkele weken in Ne derland geweest, o.a. voor een op treden in „Sonja's Goed Nieuws Show". De groep komt voort uit de Latijns-Amerikaanse solidariteits beweging en is in 1974 in Parijs op gericht. Bij haar begin werd de groep geleid door de tekst- en muziek- schrijver Patricio Manns, een van de meest opvallende figuren van het nieuwe Chileense lied, die er even eens solist was. Wat later heeft Manns zich teruggetrokken om zich aan andere kreatieve aktiviteiten te wijden. In 1974 en 1975 werd de groep uitge nodigd om toernees te maken door Zwitserland, Zweden en Duitsland Er vonden ook enkele tv-optredens plaats in deze landen en zij gaven optredens in Oostenrijk en Frankrijk Begin 1976 kwam Kraxu tot haar huidige samenstelling en er begon een fase waarin zij op zoek zijn naar meer uitgediepte muzikale vormen. Chili is aan het veranderen; de grote, met gevangenen volgepropte stadions die de wereld geschikt hebben bestaan niet meer; de onderdrukking wordt sub tieler, veel specifieker. Duizenden ver bannen Chilenen komen vanuit de concentratiekampen in Europa aan Zij brengen talrijke geruigenissen mee, liederen, geschriften, gedichten die ge schreven werden in de gevangenissen of in de kampen, in krottenwijken en fabrieken; uitingen van de groeiende kracht van het verzet van het Chileense volk. De groep bepaalt dan opnieuw haar werkwijze uitgaande van dit mee gebrachte materiaal dat zij samenvoegt met de traditionele folklore (meer dan ooit veranderd in een symbool van ver zet tegen de culturele overheersing) en met de in ballingschap geschreven liederen Op deze manier worden de drie onderdelen van haar repertoire vastgesteld TOERNEES In 1976 heeft Karaxu enkele toernees door Duitsland gemaakt waarbij de twee programma s werden opgenomen door radio Keulen en twee keer voor de televisie In november van dat jaar werd de groep uitgenodigd op een Grand Gala ten behoeve van de Latijns-Ame rikaanse kinderen Andere deelnemers waren Daniël Vigliëtti, het Cuarteto Cedron en Wolf Biermann In Frankrijk gaf de groep verschillen de recitals in Grenoble en Bordeaux Ze maakten toernees door meerdere landen in Europa België. Noord-Italië, Nederland (verschillende malen). Zwit serland. waar zij een tv-uitzending maakten voor de Frans-Zwitserse tv en tenslotte Groot-Bnttannië. waar zij wer den uitgenodigd door het komité voor de Rechten van de Mens om op te tre den in Oxford. Liverpool en Londen Om de onderdrukking en de honger net hoofd te bieden breidt de volk- sorganisatie zich in Chili over het hele and uit en zorgt ervoor dat er volks-eet- zalen komen waar ondervoede kinde en kunnen eten. dat er werkplaatsen <omen voor werklozen, er is een net werk van proviandering en de vakbonds aktiviteiten herleven Waar het mogelijk is om over Chili te praten zonder Boli via, Uruguay en Argentinië te noemen MUZIKALE TAAL In 1977 richtte Kraxu zijn werk dus op twee zaken hulp aan de volksorgani- satie in Chili en de solidariteit met de Latijns-Amerikaanse volkeren Dit pro beren zij ook uit te drukken in een eigen muzikale taal. De groep werkt zowel met traditionele als met westerse in strumenten. (Viool, cello, dwarsfluit) Zij leggen de nadruk op het maken en brengen van nieuwe nummers waarbij zij regelmatig worden bijgestaan door een auteur/componist: Ariel Villablan- ca Kraxu speelde enkele malen in Ne derland (radio en televisie), in Zwitser land (tv Zwitserland. Duitsland), in Duitsland (WDR Keulen) en in Italië met de zanger/componist Guccini Uitge nodigd door de universiteit van Belgra do op een seminaar over Latijns-Ame- rika treden zij op in Zagreb en Novi Sad en hebben zij een optreden voor de Joegoslavische tv Eind 1977 bevindt de groep zich in Spanje Madrid (Col legio Mayor) Zaragosa en Asturias (Mieres en Avilés) Begin 1978 werd de tweede LP uit gebracht die thema's bevat van de tra ditionele folklore, liederen van Chili en de strijd in verbanning Begin juli van dit jaar zijn er opnamen gemaakt voor de derde LP, die begin september gaat verschijnen Het werk van Karaxu beperkt zich niet alleen tot de enkele aktiviteiten van de vijf musici Achter de groep is er de inspanning nvan alle kameraden, Chi leense. Hollandse. Franse, Duitse. Spaanse en nog zoveel anderen voor wie de strijd met het Chileense en La tijns-Amerikaanse volk een wezenlijk deel uitmaakt van hun eigen strijd. Het optreden van Kraxu in eetcafë ..De Hakhorst' vangt donderdag 13 september om 20 30 uur aan Kaarten zijn 5.- verkrijgbaar bij de volgende voorverkoopadressen - D van Norren, Lindelaan 5, Leus den-centrum, tel 40958; - mevr. M. Pekelharing, Krakhorst 16, Leusden-centrum, tel 41585; - mevr D Caspers, Wilh. van Pruisenlaan 8. Leusden-zuid. tel 43894

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5