Vara-Visie-redakteur Jan de Graaff over Nicaragua, de werksfeer van de Vara, de sociale werkplaats van de journalistiek en de mogelijkheden van de camera „Niet alles boter bij de boom, maar zo'n klerezooi nou ook weer niet" De computer en het telefoonboek DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1979 interview van de Dag. Zijn journalistieke werk zaamheden ving hij aan met vier jaar UPI in Den Haag. BROODJES ,,Dat ik naar de VARA ben gegaan heb ik eigenlijk een beetje aan mijn va der te danken. Er stond een adverten tie, maar ik had bepaald niet het idee dat ze op mij zaten te wachten. Mijn vader heeft me toen aangespoord om op die advertentie te schrijven. De VA RA was van huis uit een vertrouwde omgeving voor me. En werken bij radio of televisie trok me nogal aan. Bij UPI had ik aardig kennisgemaakt met de hele range van journalistieke activitei ten, tot en met broodjes halen aan toe" Dertien jaar zit hij nu bij de VARA Een vrij lange tijd, zeker bij een tur bulente werkgever als de socialistische omroep de laatste jaren is. Aan weg gaan heeft hij wel eens gedacht, maar een dringende behoefte is het nooit ge worden Ook heeft hij naar bui ten toe nooit vooraan gestaan als woordvoerder van de een of andere partij in een of ander conflict bij de VA RA Jan de Graaff: „Zo'n politiek dier ben ik niet. Ik ben er wel bij betrokken Emotioneel, omdat het de werksfeer danig aantast. Maar ik vind niet dat je die dingen naar buiten uit moet knok ken. Kijk, als we een avond op zwart gaan. dan moet de kijker natuurlijk wel weten waarom dat is. Maar anders sta ik niet te dringen om Vrij Nederland op te bellen". Die bijzondere aandacht voor con flicten in de omroepwereld vind Jan de Graaff niet geheel terecht. „We zitten ten onrechte nog steeds in een glazen huis. Maar aan televisie is niet veel bij zonders. zeker niet aan de mensen die van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Maandagavond, on- jeveer half elf. Jan de Graaff neemt Ie telefoon op. Aan de lijn is collega ;oos uit Managua. Nicaragua. De iraaff maakt aantekeningen van letgeen zijn college meldt. Vraagt 10e het staat met het op gang komen ran de buitenlandse hulp. Geeft nog iven door dat er zich momenteel een lelegatie van het Nederlandse Mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Nicaragua bevindt. Wanneer het gesprek beëindigd is nverziet Jan de Graaff zijn aanteke ningen. Ze stemmen hem tot tevre- 4 ienheid. politie begint te unctioneren, pers en radio zijn weer rrlj schitterend toch hè, ^kchltterend Deze jongste ontwikkelingen be vestigen De Graatfs indrukken dat naar omstandigheden goed gaat met Nicaragua. Twee weken geleden is hij er zelf wezen kijken. Voor VA- RA-Visie, waaraan hij als verslag gever en presentator is verbonden, maakte hij veertien dagen geleden een tweetal reportages. Ze werden de afgelopen twee dinsdagen uitge zonden. De Graaff reisde in het ge zelschap van een aantal leden van de Socialistische Internationale, waar onder PvdA-voorzitter Max van de Berg. De reportages sloten min of meer aan op wat Frank Diamant in september vorig jaar en juli dit jaar voor de VARA in Nicaragua had ge- vel: maakt ..Nu", zegt Jan de Graaff, ,,ging het ons vooral om het geven van een beeld van het land direct na de oorlog. Een humanitaire reportage over de situatie in het land nu, over wat de mensen wil len en over de mogelijkheden - of het ontbreken daarvan - om dat voor elkaar te krijgen. We hadden het geluk dat we tijdens ons korte verblijf in Managua en omgeving - we zijn er maar drieënhalve dag geweest - ook wat hebben kunnen maken over de politieke gevangenen. Dat hebben we afgelopen dinsdag uit- gezonden. We hebben onder meer een confrontatie gefilmd tussen de huidige minister van Binnenlandse Zaken, Thomas Borge en een kolonel van de voormalige Nationale Garde Borge heeft zelf jaren vast gezeten in de ge vangenis waar nu die ontmoeting plaatsvond. Ik denk dat het heel belangrijk is om te bekijken hoe de Sandinisten hun po litieke gevangenen behandelen Dat zegt in al dit soort situaties in feite wat over het credo van zo'n beweging En hoe is die opstelling tegenover politieke gevangenen? De Graaff: „Die opstelling is erg to lerant. Borge zei dat het eigenlijk de grootste straf zou zijn, wanneer iedere politieke gevangene vrij zou worden gelaten. Hij bedoelde daarmee dat die mensen met zeer veel wroeging te kampen zouden krijgen wanneer ze eens goed de gevolgen van hun daden zouden zien. Voor zover ik het kan be kijken zullen ze de lichtere gevallen al lemaal wel laten lopen Er zijn inmiddels al 259 mensen losgelaten. De rest zal tezijnertijd voor militaire tribunalen en burgerrechtbanken komen Naar schatting zal als zwaarste straf dertig jaar geëist worden. Dat gaat dan om mensen die misdaden tegen het volk hebben begaan. Gemiddeld zal het gaan om straffen van twaalf jaar. Borge benadrukt dat het er om gaat de voor malige leden van de Nationale Garde te resocialiseren. Ook zij maken deel uit van het nieuwe Nicaragua, heeft Borge gezegd. Ik vind dat een aanwijzing, dat het de goede kant uit gaat." Maar de leidinggevende figuren uit het regime-Somoza zijn natuurlijk allemaal vertrokken. De Graaff: ..Er zijn er erg veel ver trokken. inderdaad. Met Somoza naar de VS en er zitten er ook een stel in Honduras. Daar schijnt onder leiding van de zoon van Somoza gewerkt te worden aan een contra-revolutie." De opnamen voor de reportage van de afgelopen dinsdag werden voor een groot deel gemaakt in een oud fort, waar vijftig voormalgie gardisten ge Nooits iets analyseren zelden hoor en wederhoor toepassen. Nee. gewoon 's avonds in de kroeg iets horen en hup in de krant. Lekker verhaal weet-je-wel De betrokkenen opbellen9 Ben je gek. dan heb je straks dat lekkere verhaal met meer Ja. zo gaat dat In De Gooi en Eemlander heeft een serie van 12 of 24 afleveringen gestaan over de crisis bij de VARA In aflevering zoveel word ik verscheidene malen sprekend opge voerd. Jan de Graaff. dubbele punt. aanhalingstekens open Terwijl ik die vent nooit gesproken heb Of zo iemand die dan tijdens de montage even naar een programma komt kijken. Je bent dan gecon centreerd bezig, gespannen Staat er iemand achter je rug onnozele vraagjes te stellen Ziet het programma maar half, want moet vlug naar z'n vriendin of zo. En wat lees je dan de volgende dag in de krant9 Een vernietigend verhaal ,,Die verschrikkelijke botte hardheid van die lui. Nooit je afvragen wat een verhaal voor een ander betekent. Uit gaan van de slechte bedoelingen van de televisiemaker, een soort omge keerde bewijslast Zo'n zelfde hardheid als mensen ook tijdens conflicten bin nen het bedrijf kunnen aannemen Niets en niemand ontziend, ik vind het verschrikkelijk." De Graaff onderbreekt zijn tirade Vraagt of hij het zo voldoende duidelijk heeft gemaakt Dat heeft hij Of er ook mensen zijn die het wel goed doen? In de gauwigheid schiet hem alleen de naam van Cor van de Poel van de Leeuwarder Courant binnen. De meeste andere cliënten van de scoaile werkplaats behoeven geen persoon lijke vermelding De Graaff: ..Als ze nou eens begonnen met de zaak wat journalistieker aan te pakken Mis schien dat er dan wat van kwam Maar zoals dat nu gaat. Meldt de tv-com- mentator op pagina 37 - op dat soort pagina's schrijven die lieden altijd - dat de inhoud van de actualiteiten-rubriek gisteravond journalistiek gezien weer niks voorstelde. Wordt er ondertussen op de voorpagina van dezelfde krant wel geciteerd uit hetgeen iemand de avond tevoren in diezelfde actualiteit- rubriek heeft gezegd. Ach, ja Schrijf je zelf nog wel eens iets? Jan de Graaff: ..Heel incidenteel Ik heb nog wel eens wat gedaan voor Het Vrije Volk, Vrij Nederland en de NOVIB, maar dat was dus echt maar inciden teel". Of hij nog wel eens terug wil in de schrijvende journalistiek weet De Graaff niet. Hij vindt dat de televisie bepaalde voordelen heeft, maar ook vangen zaten Officieel kwam er geen toestemming om in gevangenissen te filmen, maar via praten aan de poort lukte het eindelijk toch Jan de Graaff omschrijft de situatie in de gevangenis als ..vrij ontspannen" De Graaf ..Die vijftig man zitten daar in een grote ste nen ruimte, wat op zich natuurlijk niet zo'n prettige behuizing is. Maar verder worden ze eigenlijk ongemoeid gelaten. Er is werkelijk geen sprake van dat wij mensen hebben gezien die gefolterd of iets ook zouden zijn. Berichten uit de Verenigde Staten, onder meer van se nator Murphy, als zouden er 300 Gar disten vermoord zijn, zijn pertinent on juist". Maar achter de schermen, op plaatsen waar de camera niet kijkt, zullen wellicht dingen gebeuren De Graaff: ..Ja wellicht. Maar je moet niet vergeten dat de Verenigde Staten bepaald niet leuk vinden wat er in Ni caragua gebeurt. Dat vraagt van de voorlopige regering uiterst tactisch ma noeuvreren. Er moet geen aanleiding gegeven worden voor een ingrijpen vanuit de VS Het is een voortdurend balanceren tussen het nastreven van de eigen idealen en het toch geaccep teerd worden door de VS. Zoals het er nu naar uitziet bewandelt de voorlopige regering een uiterst realistische weg En ook de rest van Zuid-Amerika kijkt gespannen toe. Want als dit lukt, dan zijn er misschien ook voor andere lan den mogelijkheden. Dat is natuurlijk ook de vrees van Amerika." De situatie nu in Nicaragua? Jan de Graaff: ..Die is allerbelab- berst Bij zijn vertrek heeft Somoza de kas nog even leeggegraaid en over het restant lopen de schattingen uiteen van 100.000 - tot drie miljoen gulden In ieder geval een bedrag waarmee je in een volledig verwoest land niet zo gek veel doet. Het land is vrijwel volledig verwoest, omdat het oude regime de taktiek van de verschroeide aarde heeft toegepast In de laatste dagen zijn na genoeg alle bedrijven platgegooid En daarmee steeg de werkeloosheid van 50 procent naar 80 procent En dat dan in een land met veel analfabetisme en een zeer jonge bevolking Er is terecht voortdurend sprake van de opbouw van Nieuw Nicaragua Van wederopbouw kan geen sprake zijn, omdat er hele maal mets is. Het land heeft tientallen jaren lang uitsluitend gefunctioneerd als wingewest voor Somoza en de zij nen Voor de bevolking is nooit iets ge daan en dat moet nu allemaal gaan ge- Deuren WERKPLAATSEN Is er voldoende kader om dat te realiseren? De Graaff: ..Vermoedelijk niet. Er is te veel materiaal te gebruiken. De re- daktie van VARA-Visie is te klein om er een speciale binnenland-, buitenland- economische enzovoort afdeling op na te houden. Er zijn vier all round verslag gevers, een buroredakteur, een Haags redakteur, drie producers, een vaste presentator, en drie eigen cameraploe gen. Daarnaast nog wat ondersteunen de mensen De Graaff's speciale inte- ressegebiden worden gevormd door het Midden-Oosten, de problematiek van de ontwikkelingslanden, waaron der ook Suriname en de Nederlandse Antillen, en de luchtvaart, al omschrijft die dat laatste als ..een wat uit de hand gelopen hobby De Graaff zit sedert maart 1973 bij VARA-Visie. toen nog Achter het Nieuws Daarvoor zat hij bij de VARA-radio, sedert 1966 bij Dingen bij de televisie werken. Het is een be drijf, net zoals Alberts Corner en het GAK. Misschien een wat nerveus be drijf, met een wat grotere hang naar ijdeltuiterij, 't Is natuurlijk creatief bedrijf, waar het per definitie lastig werken is." STERKE MAN De VARA wacht thans nog op een nieuwe directeur televisie. Sommige menen dat dat iemand zou moeten zijn die er de bezem eens flink doorhaalt Jan de Graaff: ,,De roep om de sterke man. ja. Dat lijkt mij dus niet zo aantrek kelijk. Dan veeg je alles de deur uit. De nieuwe directeur, maar dat staat geloof ik ook allemaal in het profiel, moet een wat kunstzinnig iemand zijn, met gevoel voor het produkt. tact, eerlijkheid Ja, de goede krachten staan inderdaad niet in de rij. Dat komt ook door de berichtge ving over de VARA. Natuurlijk is het niet allemaal botertje aan de boom. Maar als je sommige kranten moet geloven dan is het bij ons wel zo'n gigantische klerezooi. En dat is het niet De berichtgeving over de VARA, over andere omroepen, over pro gramma 's in het algemeen. Je bent er niet stuk van, is het wel? Jan de Graaff: ,,ln het algemeen niet. nee Het zou best een nuttige vorm van journalistiek kunnen zijn, maar de kwa liteit is zo slecht. Dat is nou werkelijk de sociale werkplaats van de journalistiek. Mensen die van hun baas geen echte klussen mogen doen. Zitten ze 's avonds naar de televsie te kijken, krij gen ze last van hun maagsappen als ze denken aan al die leuke dingen die hun collega s dan zitten te doen. Dat stom me Amsterdamse, quasi-intellectueel geneuzel. En van een eenzijdigheid. z'n nadelen. Een voorbeeld: „Bij zo'n ramp als die op Tenerife kun je pra tend met verschillende mensen een heel eind komen. Maar het zijn altijd mensen die het dan weer niet voor de camera willen zeggen. Dan moet je die gegevens zelf voor de camera gaan vertellen, maar dat is natuurlijk geen geweldig gebruik maken van de mogelijkheden van de televisie. Schrijvend heb je het dan wat mak kelijker. Van de andere kant: met de beelden die een camera vastlegt kun je soms honderd maal meer zeggen dan je ooit in een artikel zou kunnen doen. In die reportage van afgelopen dinsdagavond zat bijvoorbeeld zoiets. Wanneer we die gevangenis binnenkomen. Daar heeft camera man Jan van de Berg die hele ruimte afgepend vanaf de wenteltrap door de hele ruimte, eindigend in een hoop stront. Dat duurt misschien een minuut, daar hebben we alleen een hol geluid onder gemonteerd. Dan kun je op zo'n simpele wijze zo'n indruk van die gevangenis daar ge ven, wat je in een beschrijving veel moeilijker zou lukken Wanneer we vertrekken wenst Ja nus Visser De Graaff succes met de aktie van VARA en PvdA voor Nica ragua. ,,Ach", zegt Jan de Graaff verontschuldigend, „ik ben eigenlijk niet zo'n aktievoerder, er zijn ande ren die dat beter kunnen „Maar", zegt Janus, „je staat er toch wel met hart en ziel achter". „Jazeker, dat wel". Tekst: Mamix Kreyns Foto's: Janus Visser wel een aantal figuren dat de top kan vormen, maar er is ook een schrijnend gebrek aan middenkader Vooral ook op terreinen die voor de opbouw van Nieuw Nicaragua van fundamenteel belang zijn Er zullen een heleboel handwerkmensen moeten worden op gelegd bijvoorbeeld En daarvoor moe ten bij de scholen werkplaatsen komen, waar jonge mensen opgeleid kunnen worden tot loodgieter of electricien of metselaar. Voor de inrichting van deze werkplaatsen wordt momenteel door de VARA en de Partij van de Arbeid actie gevoerd Max van de Berg heeft in overleg met mensen in Nicargua een wijk uitgezocht waar met Nederlands geld te financieren werkplaatsen moe ten komen. Een werkplaats kost 20.000 - en er moeten er zeer veel komen De reden dat Jan de Graaff de re portages in Nicaragua nu gemaakt heeft, is vooral gelegen in het feit dat hij in staat is snel te werken en daarbij niet LEUS DEN - De Computer heeft weer eens iets misdaan Deze keer is het nieuwe telefoonboek het slachtoffer geworden van de on stuitbaar voortschrijdende tech niek In de telefoongids voor het district Utrecht, nr. 13a „Rand- merengebied". 1979/1980 doet zich onder Leusden iets merkwaar digs voor. Zoals al langer bekend krijgen de Leusdense telefoon abonnees begin volgend jaar een zescijferig telefoonnummer. Het nieuwe nummer komt, voor zover het nummers betreft die met een 4 beginnen, tot stand door voor het bestaande nummer een 9 te plaat sen. Zo staat dat ook onder de woonplaatskop „Leusden" in de nieuwe gids vermeld. Het merkwaardige is echter dat bi/ een aantal abonnees het nieuwe nummer in de gids is opgenomen, met daaronder vermeld„tot nader te bepalen datum", waarna het ou de nummer staat afgedrukt. Bij an dere abonnees staat alleen het ou de nummer vermeld. Waarom, zo vroegen wij aan de voorlichtingsafdeling "van Utrechtse telefoondistrict. het Die wisten het met Maar konden ons wel doorverbinden met de re- daktie van de telefoongids. En daar was een meneer die het precies wist, een meneer die de vraag ken nelijk ook verwacht had. „U weet", zegt hij ter inleiding, „dat de com puter een raar ding is" En vervol gens legt hij uit dat sommige men sen door hun werkgever worden opgegeven voor vermelding in de telefoongids onder het bedrijf. Dus een of andere firma laat ook de privénummers van een aantal me dewerkers onder het nummer van het bedri/f in de gids opnemen. Als dat bedrijf nu niet in Leusden, maar daarbuiten is gevestigd dan moet het nieuwe nummer van de mede werker worden opgenomen met daarachter de bovengenoemde vermelding „tot nader te bepalen datum Dat moet omdat onder de woonplaatskop van bijvoorbeeld Amersfoort natuurlijk niet vermeld staat dat de nummers van Leusden in de loop van het jaar gaan veran deren. „Heeft u het tot zover begrepen", vraagt de redakteur „Tot zover wel" En de redakteur vervolgt Als de computer eenmaal gevoed is met het nieuwe van een abonnee dan spuugt hij iedere keer datzelfde nummer weer uit, wanneer hij de naam van diezelfde abonnee weer tegenkomt. Dus de medewerker van het Amersfoortse bedrijf wordt ook in Leusden met het nieuwe nummer vermeld, gevolgd door bo vengenoemde toevoeging. Terwijl dat met nodig is, omdat de op han den zijnde wijziging al onder de woonplaatskop is aangegeven. „Snapt u?" vraagt de redakteur Ik geloof van wel. maar laat weten dat ik het toch nogal verwarrend vind Daar is de redakteur het mee eens Volgend jaar doen we het ook met meer op deze manier, wan neer zich weer zoiets voordoet Dan vermelden we ook bij het bedrijf het oude privé-nummer van de mede werker. We hebben de indruk dat er weinig langs deze weg naar abon nees wordt gebeld. En bovendien krijgt iemand, die het oude nummer draait, terwijl het nieuwe al is inge gaan. nog drie maanden na de wij ziging een informatie daarover". M.K. n 26 4 58 66 burrt. rp vd. rozenhaag 18 4 15 68 cal| iwwg 28 4 40 14 bureau v peraoneetexeken bvp. 4 29 03 can ortwg 6. calabna 39 4 26 19 can 4 11 80 buren, g. van. 4 30 34 can of 8 v h v ammeratolln 66 4 15 37 can ïhof 3 4 16 67 buren, c van. aaóoomhof 9, 4 44 66 can »n 34 hatdemg. 94 41 75 cap datum 4 1123 buren. a. van. graaiend 12 rozi veeboud 4 06 97 buren, r. van. kon |uitaneln 20 4 41 75 tot 4 19 34 burarv-bop. w van. klavertand 46 4 1323 caa burg.r. vd. amhamwwg 78 4 49 82 caa (03406) 14 37 4 13 79 caa bfl 94 17 62 burg acunncnberg. mw r. vd. 4 29 88 caa >126 aaachatterwg 43 4 38 94 caa *132 4 17 62 lot neder te bepalen datum 4 69 13 caa »oof 6 4 51 66 burg. b c. vd. arwnet 31 4 57 25 caa ■tin 9 94 06 24 burg. a J c. von. bohemen 45 4 26 78 cat e*g 5 4 06 24 tot nader te bepalen datum 4 60 99 cat 94 06 24 burg-altera. biffl von. 4 56 07 car traewg 6 bohemen 46. pianolereree 4 12 38 car 4 06 24 tot nader ta bepalen datum ha 10 4 20 01 burg a. vd, kon JuLaneln 3 4 42 63 ce. 4 25 11 burg J. ter, vlaaiand 27 tor nhofln 19 4 04 70 burg r. vd. w da rwygerln 28 4 10 94 ca 32 4 39 43 burger, w. ambemaewg 64 ka 4 07 52 burger, da c b. kon emmeln 9. 4 48 87 ch «erettebd» am pred he icentj 4 03 25 burger. b. a v aakaenln 2 4 41 77 eh

Leusder Krant | 1979 | | pagina 7