laïcentrum, uniek in Europa Sinaïcentrum omvat nu ook geronto- psychiatrische afdeling 3NDERDAG 23 AUGUSTUS 1979 De oorlog loopt als een m de draad door ons werk" ejaarden drinken koffie in de geronto-psychiatrische afdeling een onzer verslaggevers) AERSFOORT - Door het open van de kamer van de genees- directeur van het Slnaï-cen- waaien de klanken van een onig lied binnen. In de tuin van entrum zit een zwakzinnige jon- het lied „Roodborstje tikt tegen raam'' te zingen, maar hij is bij regel blijven steken: laat er In, laat mij er in klinkt het naar. i zijn kamer zit geneesheer-dl- leur dr. A. Sunler ondertussen i groep journalisten voor te lich- over zijn opvattingen omtrent de tandeling van psychisch ge- orden en zwakzinnigen. Sunier mt zich een overtuigd voorstan- van ambulante hulpverlening, mg dat mogelijk is. De hulpverle- gaat naar zijn cliënt toe, die, zo- I het een sociaal leefbare situatie n zijn eigen omgeving kan blij- Sunier: „Via deze dependance- hode willen we de afsluiting van >atiënten doorbreken. We hebben grenzen losgelaten die vroeger terrein van de psychiatrische pa nt en de zwakzinnige omgaven". *en later wordt de geneesheer-di- eur vrij fel geattaqueerd door een ere dame in het gezelschap journa- n Zij wil van Sunier weten op welke ria iemand in het Sinaïcentrum dt toegelaten. Zij voegt er onmiddel- tie reden van haar specifieke be stelling hiervoor aan toe; enkele n geleden heeft zij zich ingespan- om een kennis opgenomen te krij- in het Sinaï-centrum, hetgeen haar gelukt is. Daar is de oudere dame al verbolgen over Eén van de aan- ge verpleegkundigen weet zich de fokken persoon voor de geest te n en meldt dat deze cliënt wel- iar niet is opgenomen maar wel uent gebruik maakt van de hulp die dt geboden vanuit de dependance de Amsterdamse Saksen marlaan. Dr Sunier springt er on- dellijk op in. Hij noemt het een voor bid van schromelijke overschatting de waarde van een opname en romelijke onderwaardering van am- ante hulpverlening Daaraan maken riedewerkers van het Sinaï-centrum in ieder geval niet schuldig. Vanuit ambulante zorg worden 700 mensen loipen het aantal mensen dat in het ai-centrum is opgesloten is 3.5 maal dein Maar voor hen geldt: ..Doel van lame is genezen en resocialiseren terugbrengen (in één of andere m) naar de maatschappij." zoals in bescheiden toelichting valt te le- .,Een patiént hoe ziek of psychotisch of oud of jong ook valt onder bovenge noemd principe Er is geen uitzonde ring. omdat zelfs in het meest extreme psychotische isolement blijkt dat er met het resterende ..conflictvrije" deel van de persoonlijkheid een eenvoudige vorm van menselijke interrelatie altijd mogelijk is. De individualiteit kan dus nooit weggedacht worden" ,,Het bo venstaande gaat doorvoor een modern integraal geestelijk en lichamelijk gezondheidszorgmodel KOSJER Mochten deze uitgangspunten en genoemde nadruk op ambulante hulp verlening het Sinaï-centrum al niet tot een bijzondere inrichting maken, dat doet zeker het feit dat het centrum het - Eén van de kamers in Beth Ha Karmel belangrijkste onderdeel is van de Cen trale Vereniging voor de Joodse Geestelijke Gezondheidszorg ,.De J.G.G heeft een Joodse signatuur", vermeldt de toelichting kortweg en prompt vraagt iemand wat dat in feite te betekenen heeft. Sunier heft de handen tot schouderhoogte, glimlacht en zegt: ..Wat dat te betekenen heeft9 Bijvoor beeld dat het voedsel en drinken dat hier geserveerd wordt kosjer is Ook wat u nu eet en drinkt, al was u dat misschien niet opgevallen, als ik het niet had gezegd Verder worden hier de Joodse hoogtijdagen gevierd Verder is het moeilijk op te sommen in zulke be noembare dingen Het is een erkenning van Joodse waarden; een sfeer waarin plaats is voor iedere Jood. van orthodox tot liberaal U moet niet vergeten, het gaat om mensen met psychische pro blemen die in laatste instantie uit hun eigen vertrouwde omgeving weg moe ten. Voor die mensen betekent het heel wat. wanneer ze hier iets van hun eigen omgeving aantreffen Het Sinaï-centrum is het enige psy chiatrische ziekenhuis met een Joods signatuur in heel Europa. Het staat open voor iedereen, ook voor niet-jo- den dus, maar de meeste van de pa tiënten zijn joods Vrijwel allemaal ko men zij uit Nederland, terwijl er ook wel eens Belgische. Engelse of Israëlische patiënten worden opgenomen. Een probleem is het vinden van voldoende joodse stafleden. Sunier: „Het lukt ons gewoon niet om een volledig joodse staf te hebben. Met name het aantrekken van jongere joodse verpleegkundigen is zeer moeilijk; van hen gaan er veel naar Israël Het gevolg is dat hier het merendeel van de staf niet-joods is. Of je dan toch een joodse sfeer hier kunt houden? Ja we dachten van wel, al kun je natuurlijk nooit weten, hoe het zou zijn met een volledig joodse staf." ORTHODOX f-JI Als rabbijn is aan het Sinai-centrum verbonden dezelfde man, die voorgaat in de kleine' joodse gemeente in Amersfoort Een streng orthodoxe jood. Vraag van één van de journalisten: komt het nu niet voor bij joden, zoals je dat ook wel ziet bij mensen uit streng katholieke of protestantse milieus, dat zij psychische problemen krijgen juist vanuit die orthodoxe opvoeding Sunier bevestigt dat Is dan een streng ort hodoxe rabbijn wel de aangewezen persoon om deze mensen terzijde te staan? Sunier geeft voor beantwoor ding van die vraag het woord aan de heer Bouwmans. lid van het bestuur van de Centrale Vereniging voor de Joodse Geestelijke Gezondheidszorg en tevens lid van de joodse gemeente in Amersfoort Hij vertelt wat over die joodse gemeenschap klein, ongeveer 160 man groot, van orthodox tot uiterst liberaal Moeilijk dus voor zo'n gemê leerd gezelschap een geestelijk leider te vinden die allen aanstaat - De dependance aan de Saksen Weimarlaan in Amsterdam Dienstvleugel van het Sinaï-centrum Bouwmans ..Toen we wisten dat de nieuwe rabbijn een zeer orthodoxe man was, waren er echt wel mensen die hun hart vasthielden Zij vroegen zich af, hoe dat nu zou moeten. Ik denk dat ik namens iedereen spreek, wanneer ik zeg dat het ontzettend goed gaat Dat komt omdat de rabbijn er in slaagt om, hoewel zelf orthodox, te accepteren dat er ook andere joden zijn. zoals meer liberale, en ook hun standpunten te respecteren. Hij komt ook bij liberalere joden over de vloer, al zal hij zich daar natuurlijk wel aan zijn eigen orthodoxe eetgewoonten houden Ik kan het met een voorbeeld wel duidelijk maken: orthodoxe joden mo gen op de sabbath niet in de auto rijden Maar als ik op de sabbath naar de sy nagoge ga, dan doe ik dat met de auto. want ik woon er ver vandaan. De rabbijn komt lopen Vraag ik hem: mag ik op de sabbath autorijden9, zegt hij nee. Maar. SPECT )aaruit ook het volgende over de uit- ïgspunten van het Sinaï-centrum. e opvatting dat een mens onderdeel een centraal punt) is van een maat- lappij en een meer micro-sociale ep. brengt met zich mee dat ieder hier werkt of er is opgenomen met aar het sociale wederkerigheids- gmsel respecteert. Dit is ook de basis Dr elk groepsgebeuren en voor het xeel en de rechtvaardigheid in de >ep (Men wisselt met elkaar adviezn, endendiensten en conflicten en ge- Blens uit, die serieus dienen te wor- genomen met inachtneming van de odzakelijke structuur van het cen- m.) voegt hij eraan toe. ik wil wel graag dat je naar de synagoge komt, dat waar deer ik zeer Snapt u? Hij zegt niet ja, hij zegt niet nee. hij laat aan mij de beslis sing op welke wijze ik naar de synagoge kom." Waaraan Sunier nog toevoegt dat de rabbijn ook binnen het Sinaï-centrum zich een positie als vertrouwensman van veel patiënten heeft weten te ver werven. ook van diegenen wiens pro blemen mede geënt zijn op een streng orthodoxe opvoeding TRAUMA'S U zult ook wel te maken hebben met mensen met oorlogssyndro men, veronderstelt een der aanwezi gen. Sunier knikt. „We hebben op een bepaalde dag in 1978, een wil lekeurige, ik geloof dat het 19 de cember was, een onderzoek gehou den hoeveel van onze patiënten met een traumatisch oorlogsverleden te kampen heeft. Daarbij hebben we de zwakzinnige kinderen uiteraard buiten beschouwing gelaten. Toen bleek ons dat niet minder dan 73 procent van de opgenomenen hier zit in verband met een traumatisch oorlogsverleden." Ook de aanwezi ge leden van ambulante hulpverle ningsteams hebben uitgebreid er varing met cliënten met een trauma tisch oorlogsverleden. „Het loopt als een rode draad door ons werk heen", zegt één van hen. En Sunier vervolgt: „Er zijn men sen die in kampen hebben gezeten, maar dat zijn er niet veel, want u weet: er zijn er slechts weinig terug gekeerd. We hebben vooral te maken met mensen die in de oorlog in een geweldige stress hebben geleefd vanwege het ondergedoken zitten. Voortdurend in onveiligheid, voort durend berichten opvangend, dat weer naaste familieleden verdwenen waren. De gevolgen daarvan slepen die mensen jaren met zich mee. en soms vraag je je af wat erger is MARNIX KREYNS - Luchtopname van het Sinaï-centrum in Amersfoort AMERSFOORT - Het Sinaï centrum is onderdeel van de Centrale Vereniging voor de Joodse Geestelijke Gezond heidszorg (J.G.G.) en is gevestigd aan de Laan 1914 nummer 23. Dr. A. Sunier is geneesheer-directeur van het centrum dat in mei 1960 in gebruik werd genomen. De psychiatrische kliniek, waar ongeveer 90 patiënten kunnen verblijven, omvat de Dr. Jan Kat- afdeling voor dames en de Dr. Lobstein-afdeling voor heren. Hier tussenin ligt de eet- en re creatiezaal, die door de patiënten gemeenschappelijk gebruikt wordt voor maaltijden, ontspan ning en als kantine. Ook de ver schillende creatieve- en activer ingstherapie-afdelingen worden door dames en heren gezamenlijk bevolkt. Er is ook een afdeling physi- sche therapie, een afdeling voor sport en spel, een gym nastiekzaal en een zwembad Verder is er Beth-Ha-Tabor. een instituut waar geestelijk gehan dicapten en een kinder psychiatrische observatie-afde ling waar sedert de eerste dagen van 1966 een 65-tal - merendeels jeugdigen - een verzorgend te huis vindt, terwijl ze op de werk dagen op scholen in de stad, op de beschutte werkplaats of in het op het terrein liggende pedagogi sche vormingscentrum opge vangen worden. Een gedeelte van deze jeugdigen woont in een woonhuis voor werkende jonge ren in Amersfoort. Aan het psychiatrisch zieken huis vastgebouwd ligt tenslotte een moderne afdeling voor be jaarde patiënten. In deze geronto- psychiatrische afdeling Bet-Ha- karmel kunnen vijftig bejaarden verblijven. Met de behandelingsunit en verblijfsmogelijkheid voor dagziekenhuispatiënten is de be- handellngs- en revalidatie-mo- gelijkheid nog verder uitgebreid; hierdoor groeide de Sinaï-kliniek uit tot Sinaï-centrum. Het Sinaï-centrum omvat thans 190 patiënten, terwijl het aantal patiénten dat in sociaal-medi sche zorg contact heeft met het Sociaal Medisch Centrum op de Saxen Weimarlaan 37 in Am sterdam ongeveer 700 bedraagt. Ter gelegenheid van de ope ning van de geronto-psychiatri sche afdeling vorige week werd een aantal journalisten voor een bezoek aan het centrum uitgeno digd.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 9