„THE WARRIORS" IN NEDERLANDSE PREMIÈRE Geruchtmakende film van Walter Hill: beklemmende jacht in nachtelijk New York BtKtRWï DOOR BERT VOS DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1979 kijk op de film verend in beeld gebrachte vlucht-met- achtervolging door het nachtelijke New York. De voorloper van nog véél méér films over jeugdbendes, zoals onder meer de film .Spetters" van Paul Ver hoeven, begin volgend jaar. (Cinema 1 zestien jaar). Het China Syndroom, boeiende thril ler-met-boodschap rond defekt ge raakte kerncentrale, met prima rollen van Jane Fonda, Michael Douglas en Jack Lemon (die voor zijn rol de gouden Palm in Cannes kreeg uitgereikt). Ak- tueel na de ramp in Harrisburg, waar door de fantasie door de realiteit werd overtroefd De boodschap: kernenergie is niet zo veilig als je zou kunnen den ken. (Cinema 2, 12 jaar) Halloween. Een werkelijk bloedstol lende thriller (wat dan betreft is de ad vertentie-slagzin niet overdreven) van regisseur John Carpenter, die met zijn enerverende verfilming het zweet in je handen laat staan. (Euro Cinema, 16 jaar). Bugsy Malone. Grappige jeugdfilm als een persiflage op de tijd van Al Capone en consorten. Met slagroomtaarten in plaats van machinegeweren en grana ten Aanbevolen leeftijd: vanaf 8 jaar. De pornoboerderij. Het is niet om aan te horen, die Duitse nasynchronisatie van deze door Bob W Sanders ge maakte film, maar ik neem aan, dat u déérvoor niet naar een porno-film gaat. Hoewel, het Duits komt er wel wat grof uit Het verhaal is gebaseerd op het gebruikelijke thema meisje wordt mis bruikt, vindt een jonge boer die van haar houdt, meisje wordt opnieuw misbruikt door haar voormalige vrienden, boer wordt heel erg boos en neemt wraak. Boer en meisje zoeken samen de hooi zolder op Voilé. (Duo 1,18 jaar). „In de klauwen van de draak". Bruce Lee-liefhebbers kunnen nog eens kon stateren, dat hij de beste was. (Duo 2, 12 jaar). „Sexerella". In de nachtvoorstelling deze semi-porno versie van de beken de ,,Assepoester"-vertelling, gemaakt door regisseur Michael Pataki. Best amusement. (Duo 1,18 jaar). „The Mechanic". Geweldenaar Char les Bronson nog eens een keer te zien in deze film van Michael Winner, waarin Bronson een perfekte beroepsmoorde naar speelt, die echter op instorten staat Prima aktiefilm (Duo 2, nacht voorstellingen, 16 jaar) filmagenda Amersfoort Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 30 augustus t/m woensdag 5 september 1979 Grand 1 2 Grand 033-14632. „Uit Elkaar" 12 Dagelijks: 14.00, 19.00 en 21.45 uur Zondag 14.00, 16.30, 19.00 en 21.45 uur. Grand 3 „Moonraker" a.l. Dagelijks 13.30, 18.30 en 21 15 uur. Zondag 13.30, 16.00, 18.30 en 21 15 uur. Let op: Dinsdagmiddag géén voor stelling. Grand 4 nieuw „The Brink's Job" 12 Dagelijks: 13 45, 18.45 en 21.30 uur. Zondag 13.45, 16 15. 18.45 en 21.30 uur. Grand 5 „Haastige spoed is zelden goed" Alle leeftijden. Dagelijks: 13 45, 18.45 en 21 30 uur Zondag: 13 45,16.15,18 45 en 21.30 uur. Cinema 1 Cinema 033-18900 „De Warriors" 16 Dagelijks 13.45, 18.45 en 21.30 uur Zondag 13.45, 16 15. 18.45 en 21.30 uur. Cinema 2 „Het China Syndroom" 12 Dagelijks. 13.30, 18.30 en 21.15 uur Zondag 13.30, 16 00, 18.30 en 21.15 uur. Euro Euro 033-33655. „Halloween" 16 Dagelijks: 13.45, 18 45 en 21.15 uur. Zondag 13.45, 16 15, 18.45 en 21.15 uur. Zaterdag en woensdag: 18.45 en 21.15 uur Euro kindermatinee tel. 33655 „Bugsy Malone" Zaterdag en woensdagmiddag: 13.45 uur. Duo 1 Duo C3ct-16572. „De Poinoboerderij" 18 Dagelijks. 14.15, 19.15 en 21.30 uur. Zondag 14.15, 16.30, 19.15 en 21.30 uur. Duo 2 „In de klauwen van de draak". 12 jaar. Dagelijks: 14 00, 19 00 en 21 15 uur Zondag 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Nachtvoorstellingen Duo 1 „Sexerella" 18 Vrijdag en zaterdagavond: 24.00 uur. Duo 2 „The Mechanic" 16 Vrijdag en zaterdagavond: 23.45 uur. AMERSFOORT - Mensen met belangstelling voor alles wat er In de wereld van de film gebeurt hebben er al heel wat over kunnen lezen. Over de geruchtmakende film „The Warriors" van regisseur Walter Hill. Een nieuw (nou ja nieuwgenre film is op dit moment bezig het bioscooppubliek te veroveren, de zogenaamde „gang-movies" om de taal van het land van herkomst aan te houden. Vraag: is „The Warriors" nu werkelijk zo'n angst aanjagende film? Antwoord: Nee. het is „alleen" een prima aktiefilm. Merkwaardig genoeg komt het echte geweld tot nu toe van het publiek. Talrijke gewonden en verschillende doden, het resultaat van de agressie, die de film althans In Amerika heeft opgewekt onder het voornamelijk jeugdige publiek. Of het in Nederland ook zo zal gaan? Ach, In de eerste plaats worden de door de wat al te grote publiciteit vooraf gewekte verwachtingen niet helemaal waargemaakt en in de tweede plaats: Nederlanders zijn wat nuch terder in hun benadering van dit soort opgepepte zaken, nietwaar? Nieuw In de Amersfoortse bioscopen is verder de film „The Brink's Job", met onder meer Peter Falk in de hoofdrol, gemaakt door regisseur William Frledkin, (The Excorclst, Sorcerer, The French Connection). Een film, waar over de meningen nogal verdeeld zijn (variërend tussen realistisch sym pathiek en moeizaam gerekonstrueerde, niet realistische film). Wij houden het op een toch niet helemaal uit de verf gekomen, maar aardige film. Voor het overige kunnen de filmliefhebbers deze week rekenen op prolon gaties van „Uit elkaar" (Herman van Veen's film, die nog steeds veel publiek trekt), „Moonraker", „Haastige spoed is zelden goed", „The China Synd rome", en „Halloween". Voor de kinderen Is er veel te genieten in de mati- nee's van Euro Cinema met „Bugsy Malone", een echte misdaadfilm Ié Al Capone, geheel gespeeld door kinderen. THE WARRIORS „Ze zijn talrijker dan de politie Een nogal suggestieve kreet voor een al evenzeer suggestieve film. Wie het affiche bekijkt voor de film „The Warriors", krijgt In eerste In stantie de Indruk iets te zien te krij gen over een oorlog tussen het poli tiekorps en de gezamenlijke optre dende jeugdbenden (in dit geval van de stad New York). Niets is echter minder waar, ook al lijkt het er aan het begin van de film op, dat het in derdaad op oorlog zal uitdraaien als één van de jeugdbende-leiders zich zelf uitroept tot de grote führer en de verovering van New York aankon digt. Het feest gaat niet door en wat overblijft Is een totale chaos, ge volgd door een strak georganiseerde Jacht van de New Yorkse gang's te- samen op die ene jeugdbende, die CODE Een beetje verdrietig bekijkt zij de brief, die zij heeft ontvangen van haar bank, één van die al- lesomspannende wij-denken- met-u-mee-giganten", die de vrijwel gehele administratie in handen heeft gelegd van de computer. Blijkbaar door deze bankcomputer wordt haar mee gedeeld, dat zij in verband met de door haar ingediende klacht telefonisch kontakt dient op te nemen met „code.en dan volgt een lang nummer. Zover is het dus nu al gekomen, peinst ze en haar gedachten dwalen terug naar die goeie ouwe tijd van toen. De tijd, dat je nog als me vrouw Huppeldepup werd aan gesproken, als je een honderdje kwam halen bij de bank op de hoek, inplaats van die vragende blik van de juffrouw achter het kogelvrije glas, die je ooit al eens eerder heeft geholpen, maar echt niet meer weet hoe je heet of dat je überhaupt een naam hebt, laat staan een rekening bij deze bank. Goed, denkt ze gelaten, laat ik dan maar eens bellen. Hoe zou dat gaan, zo'n gesprek met een echte volwassen computer? Want een bankcomputer zal toch wel erg groot zijn. En in drukwekkend. Vast zo'n groot blinkend geval met honderden flikkerende lichtjes en zoemen de geluidjes. Met driftig draai ende banden. Nee, bedenkt ze met een lichte schrik, ik loop achter, geen banden. Chips zijn het nu. Kleine schijfj ?s, waarop alles staat. Je hele leven in nummers, in kleine feitjes, sa men met honderdduizenden andere levens. Uitgetekend in getallen. Chips. Gek, ze moet er bijna om lachen, raar woord toch. Je denkt dan eerder aan die knipsel-knabbelend-vers gebrande aardappelschijfjes. Maar dat is te romantisch ge dacht. De chips van Meneer De Computer zijn onverteerbaar. Alleen de computer zélf knab belt op de toegevoerde chips met een allesoverheersende gretigheid. Dat hapt lekker weg, zal Hij wel denken. (Of is een computer een Zij?) Ze zucht diep en loopt naar de telefoon. Vooruit dan maar. Waar is het nummer van de bank ook al weer. Ze kijkt naar de cijfers en draait. Wat moet ik nou zeg gen? Meneer de Computer ik wil praten over die klacht waar ik u over geschreven heb? U hebt mij een brief terug gestuurd enU weet wel, over die ver keerde overboeking Ze aarzelt. Ze legt de telefoon weer neer. In gedachten hoort ze de barse stem van Meneer de Computer, die haar vertelt, dat hij nooit fouten maakt. Verkeerde overboeking? Onmogelijk. Waarschijnlijk zal Hij haar ver tellen, dat de door Hem ver werkte gegevens door de mens volkomten foutief zijn ingevoerd. Zou dat niet zijn gebeurd, danNee, Hij maakt nooit fouten. Hij is feilloos. Resoluut draait ze het num mer van haar bank. De telefoon- centraliste is vriendelijk en dat geeft haar ineens een warmer gevoel. Zij wil haar graag door verbinden met code nr Een doodse stilte, zelfs niet verstoord door de krakende ge luiden, waarmee telefoon-stiltes altijd automatisch worden op gevuld of de ver verwijderde stemmen van kommunikatie-rij- ke verbondenen, die toch maar niet gewacht hebben op het tijd sein van zes uur en de laatste nieuwtjes uitwisselen. Niets. Doodse, opeens beklemmende stilte. Meneer de Computer heeft het vast druk, denkt ze. Zoem, zoemmm, zoemmm, rin kel, rinkel, trrrrrrrrt. In gedachten ziet ze het drukke baasje alle zaakjes regelen. Puffend, snuf fend, zoemend en flikkeren. In de hoorn klinkt nog steeds het totale niets. En dan ineens die stem. „Met Piet Jansen, waarmee kan ik u van dienst zijn?" Zij houdt haar adem in van pure verbijstering. Dan ontsnapt haar een hele diepe zucht van opluchting, van blijdschap. Zij heeft een écht mens aan de lijn. Iemand waar mee ze misschien gewoon kan praten. De kilte valt van haar af. De strijd is nog steeds niet ver loren, denkt ze. Achter Meneer de Computer zit nog steeds een mens van vlees en bloed. Mét een code-nummer, maar toch V. Scène uit: The Warriors. Rit in de ondergrondse van New York. beschuldigd wordt van moord en verraad. Regisseur van deze geruchtmaken de Amerikaanse film is Walter Hill, wiens regie-debuut „The Streetfighter" met Charles Bronson in de hoofdrol, door kenners als een stuk goed vak werk werd ervaren. Hill bevestigt met „The Warriors" opnieuw, dat hij wéét wat regisseren is. Van het toch wel erg simpele verhaal, dat Sol Yurick in 1965 aan het papier toevertrouwde, wist hij een van het begin tot het einde opmer kelijke spannende film te maken, met een kille, beklemmende sfeer, die slechts aan het slot door de nogal vage en naar mijn gevoel wat al te gemak kelijke anti-climax wordt doorbroken. ..Somewhere on the horizon there must be something betterklinkt het aan het slot. Een nogal vage hoop, die als een verlaten boodschap in de film op duikt, nadat nergens uit is gebleken, dat Hill ook maar enige boodschap had te verkondigen. Want aat is ook het meest opvallende aan „The Warriors" Het „menselijke" aspekt ontbreekt volkomen. Van een karakterisering van de hoofdrolspelers is geen sprake. De drijfveren worden niet duidelijk Wat getoond wordt is de rauwe, soms harde, soms ook vriende lijker, buitenkant. De eindeloos voortja gende groep als een natuurlijke een heid door de nachtelijke, betonnen jungle van de New Yorkse wijken op weg naar de vriendelijke stranden van hun eigen Coney Island. Walter Hill: „Het interesseert me niet, waar de mensen vandaan komen of naar toe gaan. Mij interesseert alleen wat ze doen. Ik denk dat de karakters zuiverder zijn als wordt buitengesloten wat er voor het begin van het verhaal is gebeurd en wat er na afloop zou kunnen gebeuren." Hill gaat er vanuit, dat je de hoofdpersonen in een film beter leert kennen door naar ze te kijken, ze te observeren, door de manier waarop ze reageren op verschillende situaties, op spanningen en onverwachte konfronta- ties. Je kunt het met die opvatting eens zijn of niet, het is een feit, dat het werkt in „The Warriors". Door het ontbreken van elk spoor van achtergrond, van oorzaak en gevolg, blijf je steeds nieuwsgierig betrokken bij die merk waardige groep, die verzameling on geregeld goed, die kennelijk toch een zo hechte eenheid vormt, dat het moge lijk is om de schier eindeloos durende tocht door „vijandelijk gebied" te on dernemen en erin slaagt om nauwelijks gehavend uiteindelijk het doel te berei ken. Een dergelijke benadenng blijft intri geren. versterkt door de meer dan bril jante fotografie van cameraman An drew Laszlo, die, zoals ik reeds aan het begin aanstipte, de film een kille, angst aanjagende sfeer meegeeft. De vraag blijft: hoe komt het dat voor al het jeugdige publiek in Amerika en ook in Duitsland zo gewelddadig reageert op deze film? Wie de film be kijkt, zal zich daar toch wel over verba zen, want er zijn beslist wel hardere, agressievere films gemaakt dan „The Warriors". Regisseur Hill is wat dat be treft erg terughoudend geweest door in de twee uur, dat de film duurt, maar twee doden te laten vallen. De oorzaak zal dan misschien gezocht moeten worden in de benauwende, klamme sfeer, waarin Hill zijn filmverhaal heeft gedompeld. Ook de enerverende montage (hoe moeizaam tot stand ge komen ook) zal hebben bijgedragen aan de tot nu toe opgeroepen emoties bij het publiek Hoewel New York nu niet direkt be kend staat als een veilige stad en je daarom grif in de door Hill gepresen teerde beelden wilt geloven, schijnt het toch niet zo erg te zijn met de jeugdben des in deze gigantische metropool Walter Hill: „Ik zie The Warriors als een fantasie. Het is geen echte science fic tion, ik zou het eerder een future fiction willen noemen." Ik ben bang, dat je geen profeet hoeft te zijn om te beden ken, dat hier sprake is van een vrij realistisch toekomstbeeld als je de huidige tendenzen in onze steeds har dere maatschappij met haar steeds grotere schare werkloze jongeren naar die nabije toekomst doortrekt Dat beeld zal dan ongetwijfeld ook in de Neder landse grote steden opdoemen. Dus toch een boodschap? Ik ben bang van niet. Hoewel ik mijn mening graag voor een andere geef, zie ik „The Warriors" toch meer als een goed gemaakte aktiefilm, waarbij Hill op een vakbekwame manier manipuleert met de emoties, die het door hem ge bruikte thema kunnen oproepen. Hill filmde hoofdzakelijk 's nachts en op lo- „The Warriors". Scène uit deze geruchtmakende film, die wat dat betreft wellicht overschat wordt. Regisseur Walter Hill maakte gewoon een goeie aktie-film. oproept. De Stichting Bestrijding Criminaliteit uit Naarden bijvoor beeld, doet een beroep op bioscoop exploitanten „om ophitsing zoals in „The Warriors" te helpen voorko men, zodat onze opgroeiende jeugd zich niet, net als in Amerika en Duitsland, schuldig gaat maken aan vernielingen, vergaande agressie of zelfs moord. Dergelijke oproepen vooraf zijn echter veel kwalijker. Het is echte stemmingmakerij. Overi gens zullen ook Nederlandse bioscoop-exploitanten, door de ja ren heen wel wat gewend, niet zo snel een bij voorbaat succesvolle film als „The Warriors" laten schie ten. Vandaar dat u deze week in Ci nema I kunt gaan kijken naar de on heilspellende jacht op „The War riors". Gewoon een aktiefilm. Maar een goeie. (Eerste week, Cinema 1, 16 jaar). THE BRINK S JOB Regisseur William Friedkin heeft in het nabije verleden verschillende keren bewezen uitstekende films te kunnen maken. „The French Con nection" bijvoorbeeld was een im ponerende thriller met enerverende aktie-scènes, terwijl zijn recente „Sorcerer" door het publiek even eens goed werd ontvangen, ook al waren critici bij deze film wat ver deeld in hun (altijd weer persoon lijke) mening. Friedkin rekonstrueert in zijn nieuwste film een nogal opzienbarende debuut als regisseur gaat in Grand 1 en 2 de derde week in. „Een moeilijke film" vindt de ene helft van het publiek, de anderen zijn zonder meer aanhangers van Herman van Veen. Toch blijft „Uit elkaar" veel publiek trekken. En is dat geen maatstaf voor succes? (Grand 1 en 2, 12 jaar) „Moonraker". James Bond als raket ten bedwinger Aktie. spionage, scier e fiction in optima forma James Bond als parodie op zichzelf. De eerste grote stroom Bond-liefhebbers hebben de film tot zich genomen en het begint nu wat rustiger te worden tijdens de voorstellingen van „Moonraker" Als u déór op gewacht hebt, kunt *j nu wat minder gehaast de film gaan bekijken. (Grand 3. a l.) „The Brink's Job". Een aardige mis daadfilm van regisseur William Friedkin rond legendarische roof op geldtrans port in de jaren vijftig Met Peter Falk in de hoofdrol als Tony Pino (Grand 4,12 jaar) „Haastige spoed is zelden goed". Pierre Richard en Victor Lanoux maken er samen een dolle boel van in deze film van Gerard Oury, die ook tekende voor de regie van verschillende Louis de Fu- nès-films Niet voor zuurpruimen. (Grand 5, alle leeftijden). „The Warriors". Geruchtmakende film van regisseur Walter Hill. In de Ver enigde Staten oorzaak van golf van agressie „The Warriors" is echter al leen maar een bijzonder knap ge maakte aktiefilm rond de jacht van New Yorkse jeugdbendes op één speciale jeugd-gang: The Warriors. Een ener katie in New York City. Met een grote hoeveelheid figuranten in Pelham Park in de Bronx, via de nachtelijke tocht door met regen overgoten verlaten wij ken van de stad tot aan het idyllische ochtendgloren op het strand van Coney Island, maakt Hill geraffineerd gebruik van het „stadslandschap", gebruikt de kille dreiging van het beton, de trooste loosheid van de lege ondergrondse. Ongetwijfeld zal ook het Nederlandse publiek onder de indruk komen van Walter Hill's „toekomstbeeld", al geloof ik, dat wij Nederlanders toch wat nuch terder zullen reageren De angst bestaat, dat ook in Ne derland vooral jongere bioscoopbe zoekers zullen worden gegrepen door de sfeer, die „The Warriors" en opmerkelijke bankroof uit 1950, waarbij een groepje kleine scharrelaars in de misdaad dè roof van hun leven plegen door de gewaande veiligheid van de Brink-geldtransporten teniet te doen. Buit: twee miljoen dollar. In de vijftiger jaren - de koude oorlog was volop aan de gang - meenden de binnenlandse Amerikaanse veilig heidsdiensten te doen te hebben met een „roof, gedaan met communistische hulp" Wie dat nu leest, kan een glim lach niet onderdrukken en die glimlach blijft ook regelmatig komen bij het zien van Friedkins interpretatie van wat toen gebeurde. Met „The Brink's Job" prikt hij een legende door. De hoofdrolspelers in het potsierlijke „drama" blijken geen door gewinterde KGB-agenten te zijn, maar eenvoudige scharrelaars, die zich met kruimeldiefstallen ternauwernood in le ven weten te houden. Tony Pino (een prima rol van Peter Falk), net ontslagen uit de gevangenis, stuit bij toeval op de onveiligheid van de geldtransporten van Brink. Het moet een koud kunstje zijn om daar een fikse hap geld van te roven. Pino beraamt met enkele kornuiten een simpel plan. Veel moeilijkheden zijn er niet op te los sen en inderdaad: binnen tien minuten staan ze weer buiten, twee miljoen dol lar rijker. Edgar Hoover, toen het grote opperhoofd van de FBI houdt vol, dat het een kommunistische samenzwe ring is, maar zijn roemruchte korps slaagt er niet in om de daders op te sporen. Slechts door een toeval worden twee van de groep opgepakt wegens een ander diefstalletje en dan komt de zaak aan het rollen. Vijf dagen voor de verjaring van wat werd genoemd „de overval van de eeuw" Hoewel Friedkin er niet helemaal in is geslaagd het verhaal realistisch genoeg te laten overkomen en de humor een tikkeltje geforceerd klinkt, is het totaal niet direkt slecht te noemen. „The Brink's Job" is, on der meer ook door de rol van Peter Falk, bijgestaan door Peter Boyle, desondanks een amusante film voor de liefhebbers van dit genre. In leder geval méér dan een vluchtige blik waard. (Eerste week, Grand 4, 12 jaar). FILM IN HET KORT Uit elkaar, Herman van Veen's film-

Leusder Krant | 1979 | | pagina 27