nitiatiefneemsters gaan in AROB- beroep als raad opnieuw tegen stemt Poppenkast en volksdansen trekpleisters braderie INDEROPVANG LEUSDEN Evelien Blom in moeilik TROUWEN Leusder Krant DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1979 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Vorige week don derdag vergaderde de commissie Welzijn om advies uit te brengen aan de raad die vanavond zal vergade ren. Ter tafel kwam onder andere de aanvraag voor subisidie voor kin deropvang van 12-2, dus tussen de middag. Deze subsidie die de over heid ter beschikking stelt in het ka der van de emancipatie, en waarbij de taak van de gemeente slechts het doorsturen van de aanvraag is, is alleen al als advies aan de raad ver worpen door alle politieke partijen, met uitzondering van Progressief Leusden. Wat is hieraan allemaal vooraf gegaan? Naar aanleiding van een thema avond in het vrouwencafé, eind 1977, waarbij de vraag aan de orde kwam of de vrouw het tegenwoordig makkelijker heeft dan vroeger, bleek dat veel moeders wel iets buiten de deur zouden willen doen maar dat er geen goede mogelijkheden waren voor het opvan gen van hun kind(eren). Een vijftal vrouwen zijn zich toen serieus met dit probleem gaan bezighouden en als re sultaat rolde een grote enquête uit de bus. samengesteld door Noortje Klin kenberg en Riet van Heerewaarden, waarin de kinderopvang in al zijn facet ten aan de orde kwam. De uitslag van deze enquête zou duidelijk moeten ma ken waar de meeste behoefte aan was: opvang voor hele dagen, halve dagen, of alleen voor tussen de middag en na vieren. Gebleken is dat zeker 150 vrouwen dolgraag kinderopvang zou den willen, met name voor tussen de middag. In augustus 1978 werd subsidie aan gevraagd bij het ministerie voor CRM Aangezien deze subsidie gebonden is aan gemeentelijke subsidie, moest de raad beslissen. Het besluit was toen negatief op financiële gronden. Bij de laatste aanvraag spreekt men overi gens over principiële gronden In april 1979 werd de mogelijkheid geboden door CRM om alsnog subsidie aan te vragen voor emancipatiedoleinden. maar dan zonder dat de gemeente hoefde mee te subsidiëren Wel zou de gemeente de aanvraag moeten door sturen en het absurde is nu dat men dit in principe weigert. Wat is nou het vreemde in de be leidsvisie van de gemeente? Enerzijds wordt het prachtig gevon den en ook wel gestimuleerd dat vrou wen zich ontwikkelen, maar toch liever niet veel meer dan door middel van cur sussen van o.a. Latent Talent (en ook daarvoor kan en wil niet iedereen zijn kind(eren) bij de buurvrouw onderbren gen); wil je anderzijds werkelijk iets gaan doen met de kennis die je hebt opgedaan - en dat kan nou eenmaal niet altijd binnen de gemeentegrenzen - dan zit je met hetzelfde probleem. Nou wordt er door de VVD (bij monde van mevrouw Van Amerom) gesteld alsof het slechts om 0,50 zou gaan voor kinderopvang tussen 12 en 2. ter wijl alle partijen kunnen weten - natuur lijk hebben zij alle stukken doorgeno men die over de subsidieaanvragen aanwezig zijn - dat wanneer je de be groting indient je geen huur en geen salariskosten mag opvoeren. De huur zal in ieder geval toch opgebracht moeten worden en dat komt dan wel bij de 0,50 per kind per dag. om nog maar te zwijgen van de kosten voor de ouder(s) bij vakantie en ziekten. Een oppas thuis kost immers 2.50 per uur volgens mevrouw Van Ameron7 Als er mensen binnen de gemeente zijn die wel moeten werken maar kinderop vang niet kunnen bekostigen, kunnen zij individueel naar de gemeente stap pen. Heel mooi natuurlijk Maar de raad is in principe toch tegen kinderopvang'? Daarbij komt de heel belangrijke drem pel om te gaan vertellen dat je bijstand nodig hebt. Van gemeentezijde werd al direkt op gemerkt dat kinderopvang, zoals men dat hier voor ogen heeft, niet voldeed aan de criteria die gesteld werden om voor een dergelijke subsidie in aanmer king te komen Maar nadat de ini tiatiefneemsters voor kinderopvang tussen 12 en 2 de criteria zelf ontvan gen en doorgenomen hadden, bleek integendeel dat hun projekt juist vol ledig aan die criteria voldeed. Om er maar enkele te noemen: het ontwikkelen van het zelfbewust zijn van vrouwen als individu en als groep; het gericht zijn op het veranderen van maatschappelijke strukturen en ver houdingen die belemmeringen en ach terstanden voor vrouwen veroorzaken. Nu zijn er altijd mensen, en die zullen er ook wel blijven, die zeggen, dat als vrouwen zo nodig moeten werken, ze die kinderopvang maar zelf moeten betalen. Maar alle arbeid wordt niet al tijd betaald Dank maar eens aan al die vniwilligsters die zo verschrikkelijk veel noodzakelijk maar onbetaald werk ver richten en dat ook nog graag doen Het ,,klaar-over" werk is hier bijvoorbeeld een heel klein onderdeel van en dat speelt zich juist voor moeders met kin deren op de onmogelijkste tijden af En dan praten we nog niet een sover het feit dat de vrouw net zo veel rechten heeft als de man om iets te gaan doen Landelijk wordt er veel gestimuleerd op dit gebied Voor emancipa- tiedoeleinden was afgelopen jaar geld over. Hoe kan dat7 Dat kan als het gaat zoals hier Als groepering mag je wel subsidie aanvragen, maar de ge meente kan al in een heel vroeg sta dium de boot afhouden omdat zij ook een deel moet bijdragen Nu op dit mo ment de gemeenteraad alleen haar goedkeuring moet geven aan het door sturen van de subsidieaanvraag, zou het toch belachelijk zijn als zij zou vast houden aan haar kleine Leusdense raadsprincipetjes, een enkeling niet te na gesproken. Mocht er vanavond tegen het voorstel van het doorsturen van de subsidieaanvraag gestemd worden, dan zullen de Leusdense vrouwen het hierbij niet laten zitten. In eerste instantie gaan zij dan in beroep vol gens de AROB-procedure (Admini stratief Recht Op Beroep tegen overheidsbeslissingen). Stelt deze commissie die het beroep behandelt de vrouwen in het gelijk dan is wel iswaar de termijn voor de aanvraag van de subsidie verstreken, wat de houding van de raad nog absurder maakt, maar wanneer CRM het vol gend jaar eenzelfde subsidiepakket voorstelt, dan kan de gemeenteraad een dergelijk voorstel in ieder geval niet meer weigeren. Kinderopvang in Leusden? In de augustusraad van 1978 werd op de publieke tribune gedemonstreerd. Tussen de demonstranten CDA-fractie-voorzitster Evelien Blom, toen rrog niet officieel in de raad. die als voorzitster van de Vrouwenraad een brief naar b en w geschreven heeft vóór kinderopvang. Het CDA is vooralsnog tegen. LEUSDEN - ,,lk bevind me inder daad in een verdraaid lastig parket Als vrouw denk ik daar kennelijk toch anders over dan de rest van onze fractieleden'' Aldus Evelien Blom, voorzitter van de CDA-fractie in de Leusdense gemeenteraad. Het punt waarop zij van mening verschilt met haar frac tiegenoten is de kinderopvang in Leusden, Zoals bekend is in de raadscommissie Welzijn tot uiting gekomen dat de gemeenteraad vanavond ten tweede male finan ciële medewerking aan het opzetten van een project voor kinderopvang zal weigeren Alleen de fractie van Progessief Leusden is bereid het verzoek tot subsidie door te sturen naar CRM, waar het geld vandaan moet komen Evelien Blom. als woordvoerdster van het CDA, dus niet. In de Leusdense Vrouwenraad is dezer dagen ook over deze materie gesproken. Men stond er niet una niem achter het project, maar was van mening dat toch tenminste me dewerking verleend zou moeten worden aan het aanvragen van de start-subsidie De secretaresse van de Vrouwenraad stuurde een brief van deze strekking naar het ge meentebestuur De secretaresse van de Vrouwenraad is Evelien Blom. Dus Evelien Blom schrijft onder meer Evelien Blom een briefje om iets te doen, wat Evelien Blom ver volgens niet doet? Evelien Blom: ..ja. het is nogal ge compliceerd. In het fractieberaad heb ik mijn standpunt uiteen gezet Ik vind dat het moqeli|k moet zijn om de initiatiefneemsters een eenmali ge startsubsidie te geven en ik vind dus ook dat we er aan mee moeten werken om die bij CRM aan te vra gen. Maar er zijn mensen binnen het CDA die vrezen dat het bij een een malige subsidie niet zal blijven. Stel dat straks blijkt dat men toch niet kostendekkend kan draaien, dan zal er ongetwijfeld een nieuw subsi dieaanvraag komen. Ik zeg: dan ben je als raad er zelf bij om te zien of je dat dan wel wil honoreren of niet. Maar, zeggen mijn fractiegenoten, moet je dan iets af gaan breken wat misschien net goed loopt? Da's toch ook heel moeilijk, hè. Ik heb me maar bij het CDA-standpunt neer gelegd Dus je stemt tegen medewerking aan het subsidieverzoek7 Evelien Blom: „Ik denk het wel. ia". Maar je kunt toch binnen je fractie een minderheidsstandpunt inne men? Evelien Blom: ,,Ja, dat is waar. Misschien doe ik dat ook wel. Ik zal er in ieder geval niet het woord over voeren. Ik vind het heel moei lijk" Als u dëit besluit neemt dan kunt u naast het huwelijksbootje ook nog best 't schip ingaan. Er is dan immers zoveel te regelen. Uw trouw- kaart bestellen bij de Leusder Krant geeft u in ieder geval het rustige gevoel van „dat is tenminste komt u niet tussen de wal en het schip terecht. LEUSOEN - Zondagmorgen vond een aanrijding plaats op de kruising Groene Zoom/Noorderinslag, waar de verkeers lichten op dat moment niet in werking waren. De oranje knipperlichten mochten niet verhinderen dat twee auto's op elkaar klapten. Op de foto één van de zwaar beschadigde automobielen. LEUSDEN - Zaterdag raakte een drietal auto's betrokken bij een aanrijding op de Heiligenbergerweg. De toedracht van het onqeval. waarbij alleen materiële schade ontstond is niet geheel duidelijk. LEUSDEN - De winkeliers van de Rozendaal hielden dinsdag 28 augustus een braderie op het bin nenterrein van het winkelcentrum aan de Torenakkerweg. Iedere win kelier had een of meer stands voor zijn rekening genomen. De Centra stond er met een ijskraam, fruit, tap- pils en frisdranken. Bakkerij v.d. Ho ven met appelbollen, saucijzen broodjes en ander gebak en bakte - „klaar terwijl u wacht" - crêpe su- zette (gevulde pannekoekjes). Maison Pierre had allerlei lekkere geurtjes en make-up spulletjes ten toongespreid en Eurofleur geurde met zijn bloemen. Hier kon je bovendien bloemschikken voor een luttel bedrag om daarna het stukje mee naar huis te nemen Blokker was aanwezig met leuke kado-artikelen Eib Sikking uiter aard met schoenen Dit keer waren het voetbalschoenen De boekhandelaar had wat boeken in de aanbieding en verder leuke kleine artikeltjes. Foto Verwey schoot kiekjes van de aanwezi gen om gratis mee naar huis te nemen. Ook hier was het „klaar terwijl u wacht". De drankenhandel had diverse dran ken in de aanbieding die je tevens kon proeven. Bij de Spar kon je fruit kopen De Amro-bank was aanwezig met een stand voor muntenverzamelaars. Hols delicatessen had een ruime sortering aan uitheemse vruchten. Bovendien kon je bij aankoop van fruit in aanmer king komen voor een grote fruitmand Slagerij Schakel was aan het kokkerel len op de barbecue met worstjes, saté Verder waren er broodjes en slaatjes en andere etenswaren te koop en tot slot stond de firma Jensma met platen, cas settes en andere artikelen op dit gebied. Twee stands waren er geplaatst, waarin de UW en de Zonnebloem hun prachtige handwerken konden verko pen. die ook grif van de hand gingen Voor de kleintjes was er vanaf 4 uur poppenkast De opkomst was zo groot dat er zitplaatsen te kort waren Vanaf de opening om 4 uur 's mid dags was het plein vol bezoekers tot omstreeks half zes. Tegen zessen (etenstijd) konden de mensen rustig op hun gemakje de zaken eens bekijken en wat snuffelen Om zeven uur startte de muziekvereniging Lisiduna haar rondgang door Leusden om de mensen die nog niet op de hoogte waren van de braderie, op muzikale wijze dit mee te delen Het programma voor de avond startte met de band „Lulu's dixie kids" die ver der de avond op een fijne gezellige ma nier begeleidde Om half negen gaf een volksdansgroep een zeer goede uit voering op het parkeerterrein, hetgeen ook weer ontzettend veel bezoekers trok. Tot 10 uur speelde de band De mensen stonden in groepjes gezellig met elkar te praten. Hier en daar werd zelfs een dansje gemaakt, kortom het was een groot succes, zowel voor de winkeliers als de bezoekers van de bra derie

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5