Klein team verzorgt in goede sfeer 92 bejaarden Aktiviteiten K.P.O. Proloog opende seizoen vrouwencafé Keistadgastvrouwe Ans Lansaat: „Het is machtig mooi werk!" Eerste sociaal jaarverslag bejaardencentrum 't Hamersveld: c'elll6fl/n zijn werk Leusder Krant FOTO-KOPIE NODIG? DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1979 plaatselijk nieuws 13 l.Qofi-.L) LEUSOEN - De personeelsbezet- ng van het bejaardencentrum 't lamersveld is kleiner dan die in cen- ra van vergelijkbare grootte. In 't amersveld verzorgen 33 full- en iart-time krachten in totaal 92 be- jarden. Omgerekend naar full-ti- fiers heeft 't Hamersveld 24,7 per- oneelsleden in dienst. Eén derde eel van het personeel is overdag lermanent afwezig, omdat ze 's lachts of in de weekenden werken, mdat ze om andere redenen vrij ebben of vanwege ziekte. Dat het net die kleine staf toch lukt om de lewoners goed van dienst te zijn, ankt directrice mevrouw Zeeman an de instelling van de per- oneelsleden en de daardoor ont- tane prettige sfeer in het centrum. Een en ander staat te lezen in het ezer dagen verschenen jaarverslag )ver 1978 van het centrum. Het is het erste sociaal jaarverslag en men heeft r ook de nodige informatie over het erleden in verwerkt. Daarnaast zijn er iterviews in opgenomen met een be- tuurslid van „De Stichting Bejaarden- org Leusden", de directrice mevrouw leeman en één van de bewoners. Er wordt in het sociaal jaarverslag Uitgebreid ingegaan op de sfeer in het huis. zowel onder het personeel als de bewoners. Volgens mevrouw Zeeman i er tussen die twee groepen een wis selwerking: „Als er tussen het personeel ongenoe gen bestaat, dan slaat dat over op de bejaarden. Als het personeel opgewekt en met grapjes binnenkomt, dan zijn de bewoners zelf óók veel monterder. We (lebben gelukkig een erg plezierige Sfeer in huis en die proberen we met jjns allen zo te houden", aldus mevrouw leeman. INSPRAAK Het verzorgingstehuis 't Hamersveld heeft er ook in 1978 naar gestreefd een zodanige gemeenschap op te bouwen, dat zowel bewoners als personeel zich daarin wel bevinden. Getracht is dit doel voor de bewoners te bereiken door hen zoveel als mogelijk inspraak te geven, hen op de hoogte te stellen van de gang van zaken in het tehuis (gesprekken van directrice en dagelijks bestuur met de bewonerscommissie; berichtgeving via het huisorgaan 't Hamertje) en aan hen een zo groot mogelijk zelfstandig heid te laten. Ook aan het personeel is de gelegenheid geboden zijn recht op inspraak waar te maken als bijdrage aan een goed functioneren van het te huis. Het ontwikkelen van eigen ini tiatieven is steeds gestimuleerd De ge sprekken tussen directie en medewer kers (1 x per 14 dagen) vormen tot op heden een goede basis om mee te den ken. Wellicht zal in de naaste toekomst deze vorm van overleg en informatie wijziging ondergaan door het van de grond komen van een ondernemings raad. BESTUUR Het in 1975 geopende Hamersveld wordt bestuurd door de Stichting Be jaardenzorg Leusden. Het algemeen bestuur wordt gevormd door vertegen woordigers van de gemeente Leusden. een lid van het rooms katholieke kerk bestuur, een lid van de Nederlands Hervormde kerk, een lid van de Gere formeerde kerk en een viertal particu lieren. Het dagelijks bestuur werd in het verslagjaar gevormd door de heren M. Holl (voorzitter), J. van Liebergen (se cretaris) en J Heilijgers (pen ningmeester). Volgens secretaris Van Liebergen is er in 1978 op bestuurlijk niveau nog al eens contact geweest met andere instellingen in Leusden, die zich met de bejaardenverzorging be zighouden. Secretaris van Liebergen: Zonder dat we de pretentie hebben als over koepelend orgaan te fungeren willen we bewust als trait d 'union op het terrein van de Leusdense bejaardenzorg wer ken. Dat betekent vooral, dat we die mensen een handreiking willen geven, die niet gebonden zijn in een stichting of vereniging en die geen klankbord heb ben voor hun grieven en instemming. Wij willen hun op- en aanmerkingen doorsturen aan de bevoegde instanties. Met name geldt die voor de 68 bejaar denwoningen in Groenhouten, die toe behoren aan een partikuliere landelijke instelling, de .Stichting Bejaardenhuis vesting Nederland". IN ZIJN WAARDE LATEN De heer Van Liebergen licht ook het een en ander toe over de beleidslijnen van zijn bestuur In een héél vroeg stadium hebben we reeds vastgesteld, dat het bestuur er altijd op zal toezien, dat de bejaarde in zijn waarde moet worden gelaten en dat zijn zelfstandigheid zoveel mogelijk wordt gerespecteerd. Eigenlijk is er sprake van een verhuizing van een wo ning naar een appartement met daarom b v. ook een eigen bel en eigen brievenbus Zo hebben wij ook in het bestuur duidelijk gesteld, dat wij wen sen dat de mensen hier kunnen blijven tot het laatst aan toe. Wij willen niet, dat er bij ziekte snel van een verplaatsing sprake is. Wij hebben wél geleerd datje niet in alle gevallen tot het laatst toe kunt verplegen. Dat zal iedereen duide lijk zijn. We hebben onze ziekenboeg en die voorkomt zo'n doorstroming. Het is een zware belasting voor ons personeel, dat wel Ook wat de maal tijdvoorziening betreft hebben wij als bestuur gekozen voor de zelfstandig heid van de bewoner. De warme maal tijd wordt geserveerd op de kamer De broodmaaltijden worden door de men sen zelf verzorgd. We weten dat er huizen zijn met on geveer het zelfde aantal bewoners als 't Hamersveld waar het personeelsbe stand groter is dan bij ons. En we ken nen ook de grote inzet en de kwaliteit van de mannen en de vrouwen, die in ons huis werkzaam zijn Maar dit weer houdt ons er niet van om ons herhaal delijk af te vragen of het personeel niet te veel op de tenen moet lopen. We verzoeken de directie dan ook aan de bel te trekken wanneer het te veel dreigt te gaan worden voor de huidige bezetting. Maar tot op heden heeft mevrouw Zeeman ons gerust kunnen stellen door te zeggen ons team is op elkaar ingesteld, dat het al lemaal kan. De mensen zijn goed ge motiveerd en werken met veel plezier Dat betekent dus dat we een goede kwaliteit hebben en met het huidige personeel goed kunnen aldus de heer Van Liebergen BEWONER In het jaarverslag wordt ook een praatje gemaakt met de heer Wes- sels, één van de eerste bewoners van het huis. Hij toont zich tevreden over de verzorging. Alleen: „Ik heb het idee, dat veel ouderen behoefte hebben om zo nu en dan eens met de huisarts contact te heb ben. Ik bedoel, dat hij niet alleen komt omdat dat door ziekte noodza kelijk is, maar dat hij ook eens bin nen komt wandelen, zonder dat hij geroepen is. En dat hij dan even de tijd heeft om met je te praten. Nu krijg je soms de indruk, dat de artsen den ken: die bejaarden krijgen toch ge noeg aandacht in het tehuis, dus hoeven wij niets extra's te doen. Ik weet niet of dat zo is, maar soms lijkt dat zo. Als ik mijn huisarts tegen kom roept ie: „alles oké?" Wanneer ik dan knik, is ie al weer weg. Ik vind dat zelf niet zo'n probleem, maar ik meen wel, dat de oudere mensen in het algemeen het toch prettig zouden vinden wanneer de dokter b.v. één keer in de twee maanden even langs zou komen om naar je te informeren. Maar mis schien hebben ze te veel patiënten en daarom voor zulke bezoeken geen tijd". LEUSDEN - Dinsdagmorgen 28 augustus j.l. vertrokken, ondanks de bedekte lucht, 15 K.P.O. leden op de flets richting Barneveld. Dit voor een bezoek aan de B.D.U., de drukkerij waar ook onze Leusder Krant wordt gemaakt. Alle dames waren erg en thousiast, daar men geen idee heeft hoeveel werk eraan vooraf gaat, vóór de krant bij je in de brievenbus valt. Ongeveer 170 mensen zijn daar iedere dag bezig, met behulp van aller lei moderne apparatuur, de nodige kranten, folders en allerhande drukwer ken te maken. Na dit evenement gingen de dames koffie drinken in de „Diligen ce", waar bij een knappend haardvuur, rog wat nagebabbeld werd. Daar de energie nog niet volledig uit geput was. ging men daarna op weg naar Scherpenzeel, waar vrolijk ver sierde straten en huizen hen wachtten, dit in verband met het 750-jarig bestaan van Scherpenzeel. In de „Hertog van Gelre" werd een hapje gegeten. Hier 'kreeg men te horen dat vanwege de jfestiviteiten, Prinses Beatrix en Prins Claus om drie uur verwacht werden voor een rondrit. Van deze gelegenheid werd dankbaar gebruik gemaakt het prinselijk paar van dichtbij te kunnen aanschouwen. Na afloop hiervan ver trok men weer opgewekt huiswaarts. Onze volgende bijeenkomst zal plaatsvinden op woensdag 12 sep tember 's Avonds om 7 uur zal er een H. Mis worden opgedragen, waarna in de boerderij onder het genot van een kopje koffie een nadere toelichting ge geven zal worden óp het nieuwe pro gramma. Op vrijdagavond 14 september wordt u verwacht bij de fam. Herder op de Langesteeg, waar, zoals u hebt kunnen lezen in het jaarprogramma, een bar becue zal worden gehouden, nadat u in de gelegenheid bent gesteld het bedrijf te bezichtigen. Vooral voor de niet-agra- riërs is dit een unieke kans om eens een kijkje te nemen op een echte boerderij. Mogen wij u eraan herinneren u tijdig op te geven voor deze happe ning. Het programma voor het komende seizoen luidt verder: Woensdag 3 oktober. Deze avond zal mevr. Mellie Uyldert, allen bekend van T.V. en tijdschriften, komen vertel len over de alternatieve geneeswijzen, dit in samenwerking met de plaatselijke drogist Kniep. Deze avond wordt ge houden in de grote zaal van ,,'t Ros Beyaart" en zal beginnen om half acht. Er wordt gerekend op een goede op komst. Ook leden van de Ned Bond voor Plattelandsvrouwen en N.C.V B worden op deze avond geïnviteerd Dinsdag 16 oktober wordt de K.P.O uitgenodigd door het bestuur van de Ned Bond v Plattelandsvrouwen De ze avond wordt gehouden in de boerderij Krakhorst, aanvang 8 uur. De inhoud van deze avond is „wonen en werken in Staphorst", dit wordt toege licht met enkele dia's. Vooral de historie en bestaansbronnen uit het verleden zijn een belangrijk onderwerp. Entree 2,50 (koffie inbegrepen). Donderdag 25 oktober. Hierop aan sluitend wordt een dagtrip per bus georganiseerd naar Staphorst Op deze dag kan men dan in werkelijkheid zien, wat op 16 oktober gehoord en bekeken is. De onkosten hieraan verbonden zijn 25,- per persoon, hierbij is alles inbe grepen (bus, koffietafel, koffie, rondlei ding). Woensdag 14 november. De heer Quino Damen uit Amersfoort komt een demonstratie geven met droogbloemen en laat dan zien hoe op vernuftige wijze de prachtigste dingen gemaakt kunnen worden Woensdag 28 november. Om de mannen vooral niet tekort te doen, is voor deze avond een kaartavond ge pland Woensdag 19 december. De kerst avond Evenals vorige jaren zal een ééndagsbestuur de viering organise ren. Woensdag 9 januari. De afdeling vakantiereizen van de Rabobank in Amersfoort komt met behulp van dia's een interessante uiteenzetting geven van enkele trips en/of excursies. Mis schien kunt u een idee opdoen voor de komende vakantie. Woensdag 30 januari. Deze keer wordt samen met de A.B.T.B. een avond georganiseerd, waarbij de echt genoot van harte welkom is We hopen u die avond iets bijzonders te kunnen brengen. Woensdag 13 februari. Ditmaal worden de aanwezigen volledig op de hoogte gesteld van het gebruik van kaas en wijn. Woensdag 12 maart. Zr. Stet van de Lisidunahof komt een en ander vertel len over haar werk met demente be jaarden. Voor velen ejjn nog onbekend terrein. Woensdag 26 maart, s Morgens om 9 uur is er een Eucharistieviering uit dank en met bijzondere intentie voor overige leden. Daarna gezellig koffie drinken in de boerderij met daarbij, op veler verzoek, een „stekjesbeurs", waar een ieder naar behoefte haar huiselijke flora kan uitbreiden De och tend wordt afgesloten met de jaarver gadering. Woensdag 9 april. De Stichting Huishoudelijke Voorlichting komt deze avond verzorgen, met aanwijzingen op het gebied van huishouden, voeding, kleding e.d., met daaraan verbonden een quiz Een wedstnjd, waaraan we allemaal deel kunnen nemen. Woensdag 23 april. De slotavond zal bestaan uit een gezellig spelletje bowling. Deze keer komen alleen de dames tegen elkaar uit Cursussen: Dit jaar bestaat er voor 15 dames de mogelijkheid een afslank- cursus te volgen, dit onder leiding van een diëtiste, een gymlerares en een kooklerares. Duur: 12dinsdagavonden. Aanvang januari 1980. Een cursus LEUSDEN - De eerste avond na de vakantie maandag 3 september, werd het vrouwencafé bezocht door 80 vrouwen. Voor deze avond was de theatergroep Proloog uitgeno digd. Vier vrouwen van Proloog brengen een programma voor aller lei vrouwengroepen: VOS-cursus- sen, VJV-vrouwengroep, vrouwen- cafégroepen, Fem. soc., vrouwen huisvrouwen enzovoort. In dit programma is gekozen voor de situatie van vier verschillende vrouwen: Silvia, een meisje van 17, dat zich af vraagt of ze lesbisch is. Els, een vrouw van 30, getrouwd, met twee jonge kin deren. Heieen, 40 jaar, een ongehuwd buitenshuis werkende vrouw en Anna, een vrouw van 50, getrouwd en haar kinderen bijna het huis uit. Al deze vrouwen worden getoond in hun isole ment en met hun eigen specifieke pro- E.V.V.O. Economische Vorming Vrou wen van Ondernemers. Deze cursus is speciaal gericht op vrouwen van agrariërs en wordt dan ook erg aanbe volen. Duur 16 morgens. blemen daarmee Aan het eind komen ze in kontak^ metelkaar en daar merken ze dat hun verschillende situatie veel gemeenschappelijker oorzaken heeft dan ze wel dachten. Aanvankelijk was het even wennen om de diverse uitgebeelde vrouwen te leren kennen, omdat zij om de beurt in korte stukjes te zien waren, in hun eigen omgeving (hoewel het docor en de at tributen dezelfde bleven). Langzamerhand leerde je de vrou wen kennen en voor iedereen bleek na afloop, dat er toch wel in ieder geval een gedeeltelijke herkenning in zat. Het stuk op zich vond ik erg goed. Na afloop werd er gediscussieerd met de groep van Proloog en de andere vrouwen en dat was uitstekend In eerste instantie complimenteerden verschillende vrouwen de groep over gedeelten die of herkenbaar waren of erg goed gespeeld werden, maar lang zamerhand kwamen er vragen bijvoor beeld over, waarom er geen mannen bij betrokken werden en waarom het al leen voor vrouwen gespeeld werd. Of. wat er in het stuk als een gemis werd gevoeld. Met deze vragen kwam er een echte diskussie op gang, zowel van de kant van Proloog (die dat uitstekend onder woorden kon brengen) als van de vrouwen uit het vrouwencafé. Ik vond het 9.90j goeds-start voor het nieuwe seizoen Voorlopig staat er voor de eerste twee weken op het programma Maandag 10 september open avond Maandag 17 september informatie avond. Het vrouwencafé is iedere maandag avond geopend van 20.00 uur tot 24.00 uur in eetcafé de Hakhorst Waarden 24a Leusden-C Tea Middelkoop Rozendaallaan 9 Leusden-C. 1.^5" LEUSDEN - Van woensdag 29 augustus tot en met zaterdag 8 sep tember worden de bekende keistad- feesten in Amersfoort gehouden. Bij deze feesten zijn de keistad- gastvrouwen niet weg te denken, de ze kun je dan ook overal in de stad tegenkomen. Met Ans Lansaat, één van deze gast vrouwen, had ik nog net voordat de feesten begonnen, een gesprek, bij haar thuis aan de Landweg in Leusden. Mijn verwachtingen van een keistad- gastvrouw lopen uiteen van de boel een beetje op te sieren en veel kusjes uit delen Maar daar vergis ik me mooi in. Ans: „Ik ben 9 jaar gastvrouw vanaf het eerste keistadfeest Omdat ik hier vreemd in de omgeving kwam en niemand kende, solliciteerde ik op de advertentie, waarin keistadgastvrou- wen gevraagd werden Dat was de kans van mijn leven om er wat in te komen. Door wethouder Huslage, jarenlang voorzitter van de ACC (Amersfoortse Contactcommissie) werd ik aangeno men. samen met 40 andere gastvrou wen In die tijd waren er eigenlijk teveel gastvrouwen, maar dat heeft zich in de loop van de jaren vanzelf geselekteerd De eerste jaren werd je gewoon aange nomen, maar later ging men ook se- lekteren op talenkennis. Nu draaien wij met 25 gastvrouwen, ieder jaar komen er zo'n drie nieuwe gastvrouwen bij. Dat heb je wel nodig, omdat zo'n feestweek van 's morgens acht tot 's avonds elf düurt, met diverse programma-onderdelen op een tijdstip. Het gastvrouwschap moet je zuiver zien als representatie van de gemeente. Buiten de feesten om worden wij ook wel gevraagd, maar dat zijn dan gele genheden op hoog niveau, zoals inter nationale biljartwedstrijden of inter nationale waterpolowedstrijden Verder verzorgt het ACC de Sint-Nicolaasin- tocht. Voor de keistadfeesten beginnen we al in januari te organiseren Maar wat voor taak hebben de gast vrouwen hierbij? „In januari begin je samen met de andere leden van de ACC de diverse festiviteiten te organiseren. Per onder werp zoals sport, muziek e.d vorm je met een deel van de leden een com missie Het plaatsnemen in een com missie gaat zoveel mogelijk naar eigen interesse Nadat zo'n onderwerp uitge werkt is komt het weer terug in de grote commissie. Tijdens de feesten wordt er zoveel mogelijk geprobeerd, diegenen die een bepaald onderwerp hebben voorbereid, bij dat onderwerp te betrekken Dat houdt onder andere in, plaatsnemen in verschillende jury's, maar ook artiesten ontvangen en begeleiden Kin derprogramma's bijwonen. Die kin derprogramma's zijn altijd erg leuk, maar erg druk Die moet een plasje doen, die moet weer naar zijn plaats, etc. Verder bejaardenmiddagen, daar heb je ook je handen aan vol. De invali denwagentjes moeten gereden wor den. Je moet er voor zorgen dat de mensen weer in de goede bus terecht komen Dan draai je ook nog minimaal één keer mee in het aktiecentrum van de Flint. Daar merk je pas wat een drukte het eigenlijk is. Mensen bellen op met vragen; iemand weet niet, waar hij met zijn stand heen moet. In ieder deel van de stad lopen er mensen rond met portofoons, dat zijn zeker 50 mensen. Degene die het dichtst bij die bepaalde plek is. wordt opgeroepen Dan komt er bijvoorbeeld weer een telefoontje bin nen van Schiphol, dat de artiesten te laat arriveren, dat moet dan ook weer opgelost worden. Vanuit het aktiecen trum probeer je zoveel mogelijk pro blemen op te lossen. Natuurlijk delen de gastvrouwen ook alle prijzen uit. die er maar te winnen zijn, maar je bent er ook om de proble men op te lossen". De gastvrouwen dragen allemaal een uniform, zodat zij goed herkenbaar zijn. Die uniformen zijn niet ieder jaar ver schillend, maar gaan wel regelmatig met de mode mee. Het gebeurt wel dat een buitenlander de Flint niet meer te rug kan vinden (de buitenlanders, die uitgenodigd worden, vertrekken 's mor gens van de Flint en melden zich 's avonds ook weer af in de Flint). Dan is zo iemand dolgelukkig, wanneer hij een gastvrouw tegen het lijf loopt De keistadgastvrouwen gaan ook met de ze mensen, wanneer die een dagje vrij hebben, bijvoorbeeld naar Amsterdam. „Ik ben eens met een groep Oosten rijkers naar Amsterdam geweest en daarvandaan naar de Noordzee We liepen langs het strand en één van die mensen hief een lied aan. Hij had zijn hoedje afgedaan en ik het mijne. Veel mensen kwamen luisteren en toen het lied uit was, lag er kleingeld in de hoed jes. Dat zijn natuurlijk ontzettend leuke dingen Met z'n allen zijn we van dat geld haring gaan eten." Maar ik neem aan, dat je niet alle talen kunt spreken7 „Nee, verschillende vrouwen nemen wel eens een talencursus bijvoorbeeld vorig jaar Italiaans. De Italianen die we uitgenodigd hadden, kwamen van hoog uit de bergen en spraken zo n dialekt, dat er niets van te verstaan was. Daar zit je dan Meestal probeer ik meteen uit te vissen, wie van de gasten ook bij voorbeeld Engels spreekt Dan kun je via zo iemand de vragen beantwoorden en de problemen zien op te lossen Dit jaar komen er Joegoslavische studen ten en gaat er een tolk mee Zelf ver wacht ik dat er wel enkele mensen bij zijn die Engels spreken Via het ACC leidt Ans ook groepen door Amersfoort voor de VVV Omdat het nog maar de vraag is of de keistad feesten na het volgend jaar nog door gaan (de landen die niet te ver weg zijn. raken op), hoopt zij. dat Leusden in de toekomst ook zoiets gaat doen „Ook weer vanwege het gastvrouw schap in Amersfoort ben ik in de organi satie van Leusden 1200 terechtgeko men Dat was een machtig mooi jaar. Ik had daar een grote inbreng in, omdat ik al heel wat jaartjes in de organisatie van de keistadfeesten meedraai. Omdat er toch al een beginkapitaal is, lijkt het mij ook voor Leusden iets geweldigs om een jaarlijks terugkerend evenement te organiseren. Leusden is er rijp voor Ik denk bij voorbeeld in eerste instantie aan de opening van het nieuwe winkelcentrum Er zijn enthousiaste mensen genoeg in Leusden". Met deze laatste woorden neem ik afscheid van Ans, een van de keistadgastvrouwen, die ieder jaar pro deo hun medewerking verlenen. Ans heeft mij nog veel meer verteld over de keistadfeesten. Maar ik zou zeggen, gaat u zelf maar eens kijken, dan begrijpt u waarom zij zo en thousiast is. Tea Middelkoop-van Maanen

Leusder Krant | 1979 | | pagina 13