Een keur aan nieuwe science fiction-romans Het leven op aarde, deel 8 verschenen ,De geschiedenis van de lage landen", belangrijk naslagwerk laat zich lezen ils een boeiende roman Geschiedenis vande Lage Landen JaapterHaar MUIL StanislawLem Samenstelling: Bert Vos Dieren op reis E.CTubb VRAATZUCHTIGE De uitgave van nieuwe science fiction-boeken in Nederland gaat ge stadig door, ook al zou u wellicht an ders kunnen denken omdat ik er In deze rubriek de laatste tijd zo weinig aandacht aan besteedde. Ver schillende uitgeverijen verrassen de science fictionliefhebbers regelma tig en in deze rubriek daarom aan dacht voor nieuwe uitgaven. boeken boeken, voor u besproken IN DE NADAGEN Er zijn al talloze SF-romans ge schreven over wat er gebeurt als de aarde werkelijk in een derde (of vier de) wereldoorlog wordt gestort of wanneer een komische ramp de aar de treft. De opkomst van het bar barisme, het verval, radio-aktieve misvormingen, een nieuw ras. Je kunt het zo gek niet bedenken, of één of meerdere elementen zijn ooit wel eens gebruikt als hoofdthema in „na de grote klap'-romans. Er zitten schitterende verhalen tussen. Kortgeleden belandde een nieuwe versie op mijn bureau: „In de nadagen" (Greybeard) van Brian Aldiss, Aldiss laat de ramp deels veroorzaken door het feit, dat er geen kinderen meer wor den geboren En zoals ook de huidige regeringen na hun oproep tot het ver minderen van het kinder-aantal reeds tot hun schande hebben ontdekt - min der of geen kinderen betekent onher roepelijk de vergrijzing van de bevol king en de uiteindelijke uitsterving. Al diss slaagt er in om de gevolgen van deze ramp in een boeiend verhaal te beschrijven. Een verhaal over een we reld, waarin de natuur haar rechten herneemt Twee van de laatstgeboren mensen trekken door het vervallen En geland en aanschouwen de stuiptrek kingen van een eens trotse beschaving. Maar er is hoop en dat hadden we na tuurlijk ook ■niet anders verwacht Bert Vos „Komisch avontuur" - Stanlslaw Lem. Uit het Pools vertaald door Ll- setta Stembor. Uitgegeven door Lultingh te Laren (NH). Paperback, 271 blz. „Planeet Kardoon", door J. F. Bone (The Lanl People). Vertaling Carl Lans. Uitgegeven door Lultingh te Laren (NH), paperback, 192 blz. „Vraatzuchtige muil", door E. C. Tubb. (The world at Bay), vertaling Cart Lans. Uitgegeven door Lultingh te Laren (NH), paperback, 128 blz. „Het stalen paradijs", (Orbltsville) door Bob Shaw. Vertaling Hans van Dongen. Uitgegeven door Gradivus bv te Ridderkerk. Paperback, 220 blz. (Let er op, dat het boek op goede vol gorde is ingebonden, mijn exemplaar zat een tikkeltje verkeerd) „Dagen van gras, dagen van stro" Verhalenbundel, door R. A. Lafferty. Samengesteld en vertaald door Mare Carpentier Altlng. Uitgegeven in de Meulenhoff SF-reeks nr 144. 285 blz. „De vlucht van de Capricorn", (Cap- rlocorn One), door Ron Goulart Ge baseerd op de film. Vertaling Katty Lensen. Uitgegeven door Bruna Zn te Utrecht, SF-reeks nr. 104 188 blz. „Vallende ster", door Sjoerd van der Werf. Uitgegeven door Bruna Zn te Utrecht In de Bruna SF-reeks nr 105. 174 blz. „In de nadagen" (Greybeard) door Brian Aldiss, 1965. Vertaald door W. B. Relsky, 1979. Uitgegeven door Meulenhoff Amsterdam In haar SF- reeks nr 142. 250 blz. DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1979 lezen over alles wat vanaf het vroege begin van de beschaving tot nu plaats vond op dat kleine stukje aarde, op de lage landen aan de Noordzee. Jaap ter Haar heeft de gave om de dingen op een prettige, begrijpelijke, maar zeker ook boeiende en indringen de wijze te vertellen Het is juist die schrijftrant, aangevuld met de schitte rende platen van Rien Poortvliet, die de geschiedenis tot leven brengt. De voor spoed en tegenspoed van onze natie wordt beschreven op een wijze, die in druk maakt, méér vertelt over wat de mensen hebben gedreven tot hun soms gruwelijke daden Wat hen naar een oorlog voerde wat rijkdom bracht en armoede. „De geschiedenis der lage lan den" is daardoor een compleet, maar vooral belangrijk naslagwerk voor de Nederlandse geschiedenis, voor dat het een goede bundel is. Minder goed dan „900 grootmoeders" (in 1972 door Meulenhoff uitgebracht) maar dat kan aan mij liggen. Niet alles was nieuw. „En noem mijn naam", een overigens kostelijk verhaal met de typi sche Lafferty-ironie, is eerder in het Nederlands verschenen. In totaal zijn de verhalen van Lafferty in deze bundel van een goede kwaliteit, waarin weer lekker gegniffeld kan worden om de manier, waarop Lafferty de mensheid en de lezers op de hak neemt. DE VLUCHT VAN DE CA PRICORN Ron Goulart schreef een SF-roman, gemaakt naar een bekende film:.Cap ricorn One", die ook in Nederland rede lijk succes oogstte. Hef thema is enigs zins spektakulair. Drie astronauten gaan, voor het alziend oog van de tele visiecamera's op weg naar Mars. In werkelijkheid gebeurt er iets anders. Goulart schreef deze roman naar het scenario van de film, die geregisseerd werd door Peter Hyams, en dat deed hij kort, maar krachtig. Voor wie de film niet heeft gezien is dit een prima, goed ver telde SF-roman en de film-en thousiasten kunnen alles nog eens na lezen en ook dat heeft z'n charme. VALLENDE STER De Nederlandse ruimtevaart-journa list Sjoerd van der Werf schreef met „Vallende ster" een aktuele roman over de ruimtevaart en de konkurrentie tus sen Amerika, Rusland en China. Maar dat niet alleen. Ook andere internatio nale, politieke aspekten spelen een rol in dit ruimtevaart-drama, waarin een Russische kunstmaan terug dreigt te vallen op de aarde. Met een kernreactor aan boord. Dit laatste is al geen toe komst meer, maar realiteit. Hoewel ik enigszins mijn twijfels heb ten aanzien van de traditioneel ingedeelde partijen (west contra oost) wat getuigt van een pessismisme ten aanzien van een toe komstige werkelijke toenadering tussen de wereldmachten, is „Vallende ster" een goed geschreven roman, gemeten naar internationale maatstaven. En misschien een „reportage uit de toe komst", zoals Van der Werf zijn boek zelf omschnjft. Het is niet te hopen. „Geschiedenis van de lage landen", door Jaap ter Haar, geïllustreerd door Rlen Poortvliet. Vier delen. Geheel herziene uitgave, 1978 (1979). Uitge geven door Fibula-Van Dishoeck te Haarlem. Kleuren-editle. Prijs per deel 95,-. In deze rubriek hebben we vpker dan eens de aandacht gevestigd op de nieuwe delen, die verschenen in de Se- sam-reeks „Het leven op aarde". Voor ons ligt deel 8 (er komen er nog drie): „Dieren op reis", geschreven door Eberhard Weismann. die samen met Andreas Bertsch de redaktie van deze serie vormt, (deel 7, 9 en 10 komen nog). In de vertaling van J. J. Hoedeman. wordt de lezer meegenomen op een reis. Maar dat niet alleen Weismann schildert op bijzonder fascinerende wij ze het leven van de dieren. Op bepaal de specifieke plaatsen (er werd bijvoor beeld zes jaar lang vogelobservatie ge pleegd op een kerkhof) en hij vertelt over het territorium der dieren, hoe dat wordt verdedigd en wanneer zij naar elders vertrekken en waarom. We kunnen wat leren (misschien over onze eigen toekomst) ten aanzien van de bevolkingsregulatie bij dieren als de leefruimte te benauwd gaat worden, we volgen de dieren onderweg van hier naar de eindeloze horizon. Zonder te verdwalen „Dieren op reis" als achtste deel van de Sesam-encyclopedie „Het leven op aarde" vormt een kostbare aanvulling op de reeds uitgegeven delen. Kost baar in die zin, dat er voor een relatief lage prijs kostelijke en kostbare gege vens voor een groot publiek bereikbaar wordt Een kostbaar bezit. „Het leven op aarde", Sesam-en- cyclopedle. Deel 8: „Dieren op reis". Door Eberhardt Welsman. Ruim 140 blz. Rijk geïllustreerd, gebonden. Uit gegeven door Bosch en Keunig nv te Baarn. 'T l 111 rJwhml I lciwian/i Geschiedenis kan erg saai zijn als het wordt beschreven als een nood gedwongen opsommingen van de feiten, zonder dat er ook maar enige moeite wordt gedaan om het hoe en waarom achter die feiten op een aantrekkelijke wijze uit de doeken te doen. De geschiedenisboekjes van vroeger behoorden ongetwijfeld tot dat saaie „ras" en de tegenzin was navenant. Gelukkig is daarin de laatste jaren een kentering te kon stateren. Steeds meer wordt aan dacht geschonken aan de samenle ving achter de geschiedenis door de eeuwen heen. Naast de populaire uitgaven over bepaalde perioden, is ook het grotere naslagwerk een wat aangenamere uitgave geworden. Een treffend voorbeeld was „De ge schiedenis van de lage landen" van Jaap ter Haar, dat in het begin van de zeventiger jaren werd bekroond met de Nienke van Hichtumprijs. Vorig jaar werd gestart met een ge hele nieuwe druk, die in tegenstelling tot de uitgave van 1970 in kleuren werd uitgevoerd, met schitterende illustraties van Rien Poortvliet en verder uiteraard met tal van illustraties en reprodukties van oude schilderijen, prenten, teke ningen en oude voorwerpen. In deze rubriek werd al uitgebreid aandacht ge schonken aan deze heruitgave bij het verschijnen van het eerste deel. Wie van plan was om deze „geschiedenis boekjes" aan te schaffen, maar dat nog niet had gedaan, kan de serie van vier kloeke delen nu in één keer kopen. Ook deel 2, 3 en 4 zijn Inmiddels versche nen. Handelde deel 1 over de prehistorie, de Romeinse tijd en de Middeleeuwen, deel 2 duikt in het boeiende en uiterst rumoerige tijdperk van de Bourgondi sche tijd en het twaalfjarig bestand (waaronder de alombekende slag bij Nieuwpoort, het jaartal vult u zelf wel in De wijze waarop Jaap ter Haar dat allemaal is echter wél een tikkeltje anders dan het opdreunen van jaartal len In deel 3 wordt het einde van de tach tigjarige oorlog aangekondigd en het begin van de patriottentijd. De moord op de gebroeders De Witt, het rampjaar 1672 en de verschillende oorlogen uit dat rumoerige tijdperk der verandering. Het vierde deel begint met de inval der Fransen en eindigt tenslotte, via de eerste en tweede wereldoorlog bij het heden. Bij dit vierde deel begint pas eigenlijk mijn bezwaar, zij het misschien van minder belangrijke aard. Het laatste hoofdstuk - het heden - is wel erg be perkt van opzet, terwijl juist over de laatste tien jaar nog erg veel te vertellen zou zijn, waardoor het boek in ieder ge val nog verschillende jaren ook ten aanzien van de nieuwste geschiedenis aktueel zou blijven. Nu eindigt de „Ge schiedenis van de lage landen" in het midden der vijftiger jaren met een en kele verwijziging naar wat later heeft plaats gevonden. Nu is het natuurlijk wel zo, dat twintig jaar in het kader van zoveel eeuwen geschiedenis niet veel is, miniem eigenlijk, maar voor de kinderen, die nu geschiedenis leren eigenlijk net zo in teressant. Maar goed, voor Jaap ter Haar wellicht ooit nog eens reden om een vijfde deel te schrijven bij leven en welzijn. „De geschiedenis van de lage lan den" is, wanneer we alle vier delen naast elkaar leggen, zonder meer een unieke uitgave te noemen. Een kost baar bezit, waar men vaak naar zal grij pen om met verwondering en begrip te KOMISCH AVONTUUR Bij de uitgeverij Luitingh te Laren NH, een uitgeverij die tot één der oudste op het gebied van SF behoort, verscheen een amusante bundel van de befaamde Poolse wetenschapper-auteur Stanis- law Lem (vooral in Nederland bekend door de film en het boek „Solaris"). In een cyclus korte verhalen beschrijft Lem de dolle avonturen van twee komi sche konstrukteurs Turl en Klapaucius Lem maakt er een dolle boel van met tal van uitbundige, ingenieuze en vaak verrassende vindingen, waarmee de twee komische zwervers zich uit de meest benarde situaties redden, waarin ze zichzelf bewust hebben gebracht. Een werkelijk kostelijk boek om de wat meer serieuze SF-literatuur mee af te wisselen. Aanbevolen PLANEET KARDOON De SF-auteur F. F. Bone schreel met VRAATZUCHTIGE MUIL HET STALEN PARADIJS In de toekomstige wereld is er een heleboel misgegaan. Een derde we reldoorlog heeft dan weliswaar niet tweederde van de planeet vernietigd, maar heeft er wel voor gezorgd, dat de wereldomspannende samenwerkingen tussen naties en commerciële bedrijven tot een minimum terug is gebracht. De landen en volkeren hebben zich op hun eigen grondgebied terug getrokken en de enige organisatie, die een totale controle probeert uit te oefenen, is de Vredesliga, wier taak het is er voor te zorgen dat er nergens ter wereld een Bob Shaw schreef met „Het Stalen paradijs" (Orbltsville") de beste Britse SF-roman in 1975. Hij kreeg In dat jaar voor deze roman de Britse SF Award en wie de Nederlandse vertaling leest, kan het daar meer of minder mee eens zijn. Hoewel het een goede roman Is, komen som mige gedeelten op mij toch een tik keltje te clichématig over. Shaw's thema is uitstekend gevonden (en daarvoor alleen al verdiende hij wel licht de prijs) alleen het space- opera-aspekt overheerst naar mijn gevoel toch in het overgrote deel van het boek en dat brengt ^Orbltsville" niet op een hoger niveau dan de meeste toppers onder de SF-litera- tuur. „Het stalen paradijs" gaat over de ontdekking van een immense bol, gro ter dan men zich als mens voor kan stellen. Een doorsnee van drie honderd miljoen kilometer onvoorstelbaar. En totaal onverwacht is echter, dat zich binnenin de bol een complete wereld bevindt. Gereed om de mensheid te ontvangen. Het laatste deel van deze roman is veel sterker en Shaw weet dan een eigenlijk afschrikwekkend slot te berei ken. Die climacs maakt het hele boek, en maakt zelfs al die space-opera-ach- tige elementen op de voorgaande blad zijden weer grotendeels goed en doet de humbug rond een heerseres en dat soort spul snel vergeten. DAGEN VAN GRAS, DA GEN VAN STRO Je moet van R. A. Lafferty's stijl en manier van SF-bedrijven houden. Je moet (net als bij kabaret „Neerlands Hoop") de absurde ideeën en verhalen waarderen, maar als dat het geval is, dan heb je aan de bundel „Dagen van gras, dagen van stro" een uitstekende serie korte verhalen in handen. Hoewel ik persoonlijk soms een tikkeltje moeite heb met Lafferty's SF, geloof ik toch wel jong en oud. Misschien dat de prijs (na verschijnen) van 95,- per deel een bezwaar kan zijn om tot aan schaf over te gaan. Maar bedenk dan, dat het alleszins de moeite waard Is. Kennis van de geschiedenis levert begrip op voor het heden en wellicht voor de toekomst Geschiedenis Is een stuk cultuur, een kostbare er fenis, opgebouwd uit bloed, zweet en tranen, maar ook uit kennis, wijsheid en wetenschap. „Geschiedenis van de lage landen" maakt duidelijk hoe die erfenis tot stand is gekomen. Bert Vos „Planeet Kardoon" een prima SF-thril- ler tegen ecologische achtergronden. Het gaat allemaal om een veearts, die in dienst treedt bij X. M. Alexander, die in feite de hele planeet Kardoon beheerst met inbegrip van het ras op die planeet, de Lani's, die officieel geboekt staan als niet-menselijk en daarom automatisch onder de categorie „vee" vallen. Dr. Kennon kan met moeite wennen aan de Lani's die - met uitzonderig van de prachtige staart het evenbeeld (zo niet mooier) zijn van de mens. De vee arts begint aan een onderzoek naar de herkomst van de Lani's, wordt verliefd op één van hen, Copper, en ontdekt de waarheid. „Planeet Kardoon" is door het gebruikte thema méér dan een pri ma SF-thriller. Goed geschreven, met een prima plot. Inval der Fransen Twintigste eeuw heerser de kans krijgt om de wereld opnieuw in het verderf te storten. In specteur Neil is* één van degenen, die een harde controle-taak hebben. Ag ressievelingen die teveel macht begin nen te krijgen, worden meedogenloos uit de weg geruimd. Dan is er opeens iets merkwaardigs aan de hand in En geland, dat door een economische blokkade uitgehongerd was, maar waar een nieuwe bloei en groei te bespeuren valt, zonder dat de blokkade is opgehe ven Neil gaat op onderzoek uit en komt voor een verbijsterend iets te staan, de vraatzuchtige muil E. C. Tubb van wie „Vraatzuchtige muil" het eerste boek in Nederlandse vertaling is, slaagde er in een roman te schrijven, die ook nu nog, tientallen jaren na dat nog steeds ak tueel is. Prima boek!

Leusder Krant | 1979 | | pagina 15