Chemco 'n verstandig bedrijf met 'n goede toekomst Het begon in 1919 1970: Samen- werking met Chemco (USA) N.V. PHOTAX Soestduinen: Centrum voor export naar alle werelddelen Nieuwbouw Nat-kopiëren groot sukses Sterke positie in Nederland Goede timing van nieuwe produkten Goede samenwerking met burgerij en overheid Toekomstgericht handelen Gezonde groei schept werkgelegen heid Pnwprc DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1979 LEUSDER KRANT Chemco vertelt over het 60 jaar suksesvol produceren van fotografische produkten in Soestduinen In de loop van haar 60-jarige historie heeft het Soestduinse bedrijf dat nu Chemco Incorporated heet, met sukses uiteenlopende fotografische produkten gefabriceerd en op de markt gebracht. Het begon met de N.V. Photax in 1919 aan De Beaufortlaan in Soestduinen. Het bedrijf hield zich bezig met het maken van lichtgevoelige glasplaten en rolfilms onder het merk «Argus". In 1970 volgde de overname door Powers Chemco. De merknaam Dalco veranderde tenslotte in 1976 in Chemco. ling plaats van Amerikaanse en Nederlandse kennis. Er wordt flink geïnvesteerd in nieuwe projekten en research. De nieuwe koers blijkt 'suksesvol te zijn. In 1938 werden de aktiviteiten van Photax voort gezet onder de nieuwe naam „Nederlandsche Fotografische Industrie (NFI)". Er werden onder de merknaam DALCO lichtgevoelige films, papier voor professioneel gebruik en miljoenen rolfilms voor amateurgebruik geproduceerd. Hoe goed Dalco in de zestiger jaren ook draaide, op wereldniveau was het bedrijf niet meer (maar ook niet minder) dan een verstandig en modern werkende middelgrote Nederlandse onderneming. Om meer waarborgen voor de kontinuïteit te scheppen,was het noodzakelijk om aansluiting te zoeken bij een internationaal grafisch georiënteerde partner. Uit de verschillende mogelijk heden die zich aandienden koos' men Powers Chemco USA. Vanaf 1970 vindt een uitwisse- Produkten van de Powers Chemco Groep worden vanuit Soestduinen- naar alle landen van de wereld ver kocht Meer dan 85% van de produktie in Soestduinen is bestemd voor export. Onder Soestdui nen ressorteren eigen verkooporganisaties voor de Benelux, Engeland, Italië en Frankrijk. In andere landen zetten lokale agenten zich in om Chemco-produkten te verkopen. Er wordt deel genomen aan belangrijke internationale vakbeurzen. Door een goede organisatie van het transport, kunnen klanten - waar ook ter wereld - i hun bestelling steeds bijzonder snel in huis hebben. Vanzelfsprekend is óók de service verlening internationaal gericht. Wat Chemco doet, doel Chemco degeiyk. In de 60 jaar van het bestaan is nieuwbouw regelmatig noodzakelijk gebleken om aan de gestadige expansie van aktiviteiten onderdak te bieden. Vooral in de laatste jaren heeft een omvangrijke uitbreiding van het machinepark plaatsgehad. Zo is in 1978 een nieuwe produktiehal gebouwd waarin op moderne wijze fotobaden worden gemaakt. En bij deze meest recente nieuwbouw zal het niet kunnen blijven. De forse groei van de afzet maakt het bouwen van meer kantoor ruimte en magazijnen nood zakelijk. Op de tekentafel worden de plannen hiervoor al uitgewerkt Dalco boekte in de 60-er jaren grote suksessen met een revolutionaire marktbenadering: het Dalcopy kopieersysteem voor kantoorgebruik. Hiermee was het mogelijk om van één papiernegatief een onbeperkt aantal afdrukken te maken. Dalco leverde de appara tuur en verkocht grote hoeveelheden papier en ontwikkelbaden. Inmiddels is het nat- kopiëren geheel verdrongen door elektrostatische systemen (xerografie en zinkoxyde). Het bedrijf schakelde echter tijdig over naar het op grote schaal leveren van fotografische materialen voor de grafische industrie Chemco in Soestduinen is het enige bedrijf in Nederland dat met behulp van zilver lichtgevoelig materiaal maakt. Chemco heeft in Nederland een goede markt positie als het gaat om fotografische films en fotopapier voor de grafische industrie. Misschien wel doordat Chemco steeds op het juiste moment met het juiste produkt voor de juiste prjjs komt. Afnemers zijn Chemco opmerkelijk trouw. Dat komt door de uitstekende service, die Chemco geeft. Dat komt door de snelle levering. Dat komt doordat Chemco haar klanten ter plaatse behulpzaam is bij de verwerking van Chemco 6 produkten in hun bedrijven. Door de jaren heen heeft Chemco de introduktie van nieuwe produkten steeds goed weten te timen. In de oorlog was de „papierfilm" bij gebrek aan beter het produkt waar de markt om vroeg. Dus werd dit in grote massa's geproduceerd. Toen het nat-kopieersysteem zijn intrede deed kon Dalco hierop snel reageren. Nu het krantenbedrijf van loodzetten is overgestapt op fotografisch zetten, is Chemco al jaren volledig ingesteld op het leveren van de daarvoor benodigde foto grafische films en papieren. Eén van de laatste ontwikkelingen is het „fotozetpapier", waarin kort na het op de markt brengen al grote omzetten worden behaald. In 1919 was de ge meente Soest blij dat er ook industrie aange trokken kon worden. Het bedrijf had en heeft behoefte aan schone lucht en schoon water voor het pro duktie proces. Chemco realiseert zich terdege dat een vestiging in een natuurgebied verplichtingen met zich mee brengt. De bedrijfsbrandweer wordt intensief begeleid door de brandweer van Soest. Chemco was onlangs één van de initiatiefnemers bij de oprichting van een Gemeen schappelijke Bedrijfsgezond heidsdienst. Op allerlei niveaus neemt Chemco deel aan het overleg met de plaatselijke overheid. Veel Soester burgers maken deel uit van de werk gemeenschap van Chemco. Om op wetenschappelijk en technisch gebied antwoord te kunnen geven op nieuwe ontwikkelingen, is het nood zakelijk om konstant onder zoek te doen. Vele afdelingen zijn daarom in de laatste jaren steeds opnieuw versterkt. Er wordt hard gewerkt om „bij te blijven". Er bestaan levendige kontakten met vakgenoten over de gehele wereld. Op belangrijke internatio nale wetenschappelijke kongressen bevinden zich steeds medewerkers van Chemco. In Soestduinen zetten vele medewerkers zich in, want toekomstgericht handelen is „team-werk". De wisselwerking tussen Chemco enerzijds en de burgerij en over heid van Soest ander zijds, heeft een historie van 60 jaar. Als het aan Chemco ligt, zullen hieraan nog vele jaren worden toegevoegd. Op dit moment werken bij Chemco 350 mensen. Voor de komende jaren wordt een groei in arbeidsplaatsen verwacht van ongeveer 15%. Dit betekent meer werk gelegenheid voor bewoners van Soest en omgeving. Chemco heeft een Ondernemingsraad, die op positieve wijze meewerkt aan het bestuur van vandaag en aan de planning voor de komende jaren. Er is een aktieve kommissie voor Veiligheid en Milieu. Aan de kommunikatie binnen het bedrijf wordt veel aandacht besteed, om de werksfeer voor de groep èn voor de enkeling te verbeteren. Chemco: 'n verstandig bedrijf met 'n goede toekomst. 1979 1980 450 400 350 i' 300 WJ. Streeter Algemeen Direkteur JA Beringen A.C.W. Vermeulen Assistant Controller JJ. Hommema Marketing Director CWoltz Hoofd Personeelszaken A.D. v.d. Bos J. Sealtiël Drs. A.C.H. van Peski Hoofd Bedrijfsbureau Direktiesekretaresse Research Director Chemco, Inc. De Beaufortlaan 28, 3768 MJ Soest Tel.: 02155-19844

Leusder Krant | 1979 | | pagina 24