ubsidie-aanvraag Gereformeerd Pedagogisch |\üentrum opnieuw teruggenomen door college 3 Wijkraden moeten geen bevoegdheden krijgen „LEUSDEN VOOR HET KIND" OP OPEN DAG LATENT TALENT Handbaldames weer op winst Hockey-heren speelden sterke tweede helft NCVB start nieuw seizoen Burgemeester opende snackbar Oud papier sa r kran B Beschuit met muisjes voor 20.000ste College in notitie: TONEELVERENIGING EENDRACHT START KINDERTONEEL EU e V\ r J DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1979 plaatselijk nieuws I<9T. LEUSOEN - Opnieuw heeft de ge meenteraad donderdagavond niet jesproken over de subsidieaan- /raag van het Gereformeerd Peda gogisch Centrum In Zwolle. De sub sidieaanvraag stond wel op de agenda van de raadsvergadering, maar werd daarvan door de voorzit ter, na tussenkomst van Harm Of- fenreins (SGP/GPV) afgevoerd. Of fereins herinnerde aan de gemaakte afspraak, dat dit onderwerp alleen behandeld zou worden in een vol tallige raadsvergadering. Vorige week ontbraken Gijs van Wouden berg (wethouder, CDA) en Henk Os sendrijver (CDA) en kon er van be handeling van de subsidieaanvraag dus geen sprake zijn. De afspraak tot behadeling in een voltallie raadsvergadering is des tijds gemaakt, omdat WD, Progres sief Leusden en Gemeentebelangen hier principieel anders over denken dan de christen-democraten en SGP/GPV. Bij deze verhouding telt iedere stem en zou het ontbreken van één of meer raadsleden de be- Harm Offereins (GPV/SGP) slissing naar deze of gene zijde kun nen doen doorslaan. Overigens ontlokte het opnieuw afvoeren van het onderwerp - in de raadsvergadering van juni was het stuk ook al teruggenomen - en der een der raadsleden wel de verzuch ting: „Zo kunnen we nog wel een tijdje doorgaan". VERKEERD STUK De raad heeft donderdag ook niet de verordening ingevolge de Woon- ruimtewet 1947 vastgesteld. Ook dat stuk werd door de voorzitter terugge nomen. Rinze Bloenhof (fractievoor zitter Progressief Leusden) had vast gesteld dat het aan de orde zijnde stuk geheel anders van inhoud was dan wat in de commissie Welzijn aan de orde was geweest. De reden kwam even la ter boven tafel: de leden van de raad bleken een verkeerd stuk toegezonden gekregen te hebben. Daarvoor veront schuldigde burgemeester Rademaker zich. Volgende maand zal een her nieuwde poging gewaagd worden de verordening vast te stellen. SLUISJE De raad is akkoord gegaan met de voorgstelde straatnamen voor het plan Langenbeek. Ook bleken de leden van de raad bereid hun goedkeuring te hechten aan de naam 't Sluisje voor het weggetje vanaf de Asschatterweg, langs de gemeentekwekerij naar het nieuwe hockeycomplex. ADVIESCOMMISSIE STUDIEBEURZEN De heer M. Holl is door de raad be noemd tot lid van de adviescommissie inzake toekenning van gemeentelijke studiebeurzen. Hij volgt daarin de heer J. R. A. Buning op, die sedert mei 1974 deel had uitgemaakt van genoemde commissie. BESCHUIT MET MUISJES Leden van de raad en andere be- Burgemeester Rademaker: zoekers van de openbare vergadering werden donderdagavond door de ge meente getracteerd op beschuit met muisjes. Aanleiding daartoe was de ge boorte van Johan Kraanen, zoals be kend de 20.000ste inwoner van deze gemeente. POLITIE BELLEN Naar aanleiding van één van de inge komen stukken Harm Offereins (SGP/ GPV) even de aandacht op de be reikbaarheid van de Rijkspolitie in Leusden. Het raadslid wees er op dat het draaien van het nummer van de hulppost in Leusden-centrum veelvul dig leidt tot het verbonden worden met een antwoordapparaat, dat medeelt dat het nummer van de post in Leusden- Zuid gedraaid moet worden. Met name in nood- of paniekerige situaties leidt dat op z'n minst tot irritaties, zo meent Harm Offereins Hij verzocht de bur gemeester om in een eerstvolgende uitgave van het gemeentelijk voorlich tingsblad ..Wegwijs" eens de snelste wijze om de politie te bereiken uit de doeken te doen. Mr. J. W M Rademaker wilde dat graag toezeggen en legde uit dat het karakter van de hulppost het onmogelijk maakt dat deze voortdurend bezet is. Overigens kon het hoofd van de politie meedelen dat het korps, ondanks het feit dat het niet op volle sterkte is, thans een 24-uurs bezetting heeft VOETPAD Bij de rondvraag sprak Marion Defares (Progressief Leusden) haar verbazing Marion Defares (PL): uit over een kortgelden in de wijk Noordwijck aangelegd voetpad Het loopt niet alleen vlak langs een vijver, het loopt ook naar het water af en er zit bovendien een bocht in, die voor kleinere kinderen met hun fietsjes niet te maken is ..Stom aangelegd", con cludeerde Defares, „typisch een te kentafeloplossing' Wethouder Jan Wagenaar (WD) liet weten niet van deze gevaarlijke situatie op de hoogte te zijn, maar er onmidde- lijk achter heen te gaan en zo nodig maatregelen te nemen V (OSbl LEUSDEN - Het behoort tot de taak van het gemeentebestuur om het ontstaan van wijkraden te bevorde ren, maar dat moeten geen wijkraden worden op basis van de gemeente wet. Dat betekent dat wijkraden in Leus den geen van het gemeentebestuur gedelegeerde bevoegdheden zou den moeten krijgen, maar slechts een adviserende taak ten opzichte van het gemeentestuur zouden kun nen hebben. Of die wijkraden hun juridische basis vinden in de vorm van een stichting of in een vereni ging maakt weinig uit. Dat zijn de voornaamste punten in een dezer dagen verschenen „notitie" van het college van burgemeester en wethouders inzake „wijkgroeperingen" in de gemeente Leusden Het stuk, dat al geruime tijd geleden werd toege zegd, is bedoeld als basis voor een dis cussie over wijkraden Wanneer die gedachtenwisseling met zoveel moge lijk betrokkenen - wat in feite iedere Leusdenaar is - heeft plaatsgevonden, moet de notitie in de herfst in de raad komen ter vaststelling. De notitie, die gezien het taalgebruik van de hand van burgemeester mr J. W. M Rademaker moet zijn, begint met een inventarisatie van wat er in Leus den op het gebied van wijkvereniging is of is geweest. Ook wordt er op een rijtje gezet wat de verschillende groeperin gen zoal tot hun taak rekenen. Ook wordt vermeld dat de gemeente ook in het verleden al aanzetten heeft willen geven tot het formeren van wijkgroepe ringen. bijvoorbeeld via het organiseren van kennismakingsavonden en het be schikbaar stellen van een bedragje om iets op poten te zetten De notitie con cludeert dat een en ander niet altijd tot het beoogde resultaat heeft geleid. Vaak werd er enthousiast aan iets be gonnen, maar verslapte na afloop van tijd de aandacht en vielen wijkverban den weer uiteen. Bovendien bleek de aandacht vaak beperkt te zijn tot de zeer naaste omgeving van de geïnte resseerden v In het hoofdstuk „Lijnen naar het be stuur" wordt vastgesteld dat wijkraden een functie hebben als schakel tussen overheid en burgers. Maar volgens de opsteller van de notitie moet die functie niet zover gaan dat in een bestuurlijk- juridische vorm bevoegdheden aan de wijkraad gegeven worden. Doel van de wijkraad moet zijn: „op basis van de zelfwerkzaamheid en met inachtne ming van de eigen verantwoordelijkheid van de wijkbewoners de kwaliteit van woon- en leef-omstandiqheden voor zover deze de wijk raken te bevorderen, in een streven naar een harmonische samenleving. „Of dat dan op basis van een verenigings - dan wel een stich tingsvorm zou moeten geschieden laat de notitie vervolgens in het midden. Er zijn aan de notitie zelfs twee ontwerp modellen toegevoegd, één voor vereni gingen en één voor stichtingen. Het lange en niet altijd even heldere verhaal wordt besloten met een vijftal voorstel len. Deze luiden: 1Het ontstaan en bestaan van wijkra den dient te worden bevorderd Ook het gemeentebestuur heeft hierin een taak. 2. Een wijkraad dient bij voorkeur de vorm te hebben van vereniging of stichting, voor de statuten waarvan de bij deze notitie gevoegde model len uitgangspunt kunnen zijn. 3. Een wijkraad kan door het gemeen tebestuur worden erkend Criteria die hierbij worden toegepast behel zen: a. territonale kenbaarheid, b. blijkens statuut of reglement vol doende representativiteit: c. voldoende waardevolle activiteit; d. vertegenwoordiging in het over koepelende orgaan, zo dit er is. 4. Overkoepeling van de wijkraden wordt van groot belang gedacht en bevorderd. Zij kan gaan functione ren wanneer tenminste drie actieve wijkraden aan te wijzen zijn. 5. Op de gemeentebegroting voor 1980 wordt een Pro Memoriepost ingevoegd ten behoeve van de wijkraden en hun overkoepeling LEUSDEN - Aanstaande zondag middag zal vanaf 14.00 uur in het ka der van de open dag van Latent Ta lent in de boerderij Groot Krakhorst voor het eerst een Informatiestand over het project Leusden voor het kind worden ingericht. Leden van de werkgroep die het plan om een compleet kinderdorp in Tan zania door inwoners, instellingen en bedrijven te laten financieren heb ben, zullen alle bezoekers nader over dit project kunnen informeren. Door middel van foto's, ge bruiksvoorwerpen, teksten en een speciaal in Leusden gemaakte dia serie, kan een indruk worden verkre gen van hoe de binnenkomende gel den zullen worden besteed. Met medewerking van de technische school „Don Bosco" wordt nog met man en macht gewerkt aan maquette van het dorp Rudera Msimba dat door acties vanuit Leusden „uit de grond ge stampt moet worden". „Don Bosco" vervaardigt ook financiële thermome ters waarop het verloop van de actie op verschillende plaatsen in de gemeente kan worden gevolgd. KURSUSINFORMATIE Zondagmiddag van 2 tot 5 uur kunt u zich tevens op de hoogte stellen van de mogelijkheden om nog in te schrijven voor één of meer van de 88 kursussen van Latent Talent, waaronder een 14- tal nieuwe onderwerpen, waarvan de inleid(st)ers voor het geven van nadere informatie op het gepubliceerde pro gramma aanwezig zullen zijn. Aan dacht verdient daarbij onder meer het plan van Henk van Leest om door mid del van video en geluid het 10-jarig be staan van Leusden vast te leggen Ver dere thema's zijn o.a.: modelspoorba nen, astrologie, schaken en sportvlie- gen. Ook onder het motto „kreatieve handen" starten enige nieuwe kursus sen, zoals stoffen versieren, wandkle den maken en Chinees-Indisch koken, waarvan zondag een demonstratie wordt gegeven Speciaal voor kinderen is er weer veel te doen: testiele werk vormen, tekenen, boetseren en knut selclubs. Zes docenten van de Muziekschool Leusden zullen het programma il lustreren met korte uiteenzettingen om 14.30, 15.30 en 16.30 uur, Veel kursussen zijn reeds volgeboekt en de eerste gaan over enige dagen al van start, zoals autopech, veldwerk, windmolens, jazzgymnastiek en het merendeel van de talen- en kreatieve kursussen. U kunt zich tijdens de open dag tegen kontante betaling direkt laten inschrij ven. Inlichtingen kunt u verkrijgen op tel. nr. 41580. LEUSDEN/CENTRUM - Het da mesteam van Impala speelde zondag uit tegen Nederhorst 2, dat in de openingswedstrijd Limvio 2 met 8-1 had verslagen. De bezoekers waren der halve gewaarschuwd. Hetty v.d. Boom bracht de Leusdense ploeg al snel op 0-2. Bijna om en om scorend werd het 2-3 maar met een wat opgevoerd tem po kon Impala vrij onbezorgd met 3-5 de rust in Nederhorst gaf zich echter niet zomaar gewonnen en kwam terug tot 5-5. De Leusdense dames lieten zich niet kennen en Impala won, nu met 7-9, ook de tweede wedstrijd van de nieuwe competitie en blijft in de kop groep. De heren hebben het - in hun eerste wedstrijd - veel moeilijker ge had Met enkele invallers en zonder wisselspelers trok Impala naar SDO in Bussum. Een kwartier lang ging het nog goed (3-2), maar daarna was het ge beurd met de Leusdense koopman. Bij de rust had SDO het heft met 9-2 stevig in handen. In de tweede helft herstelde Impala zich wat, maar tegenover de to taal 18 Bussumse treffers scoorden Jos Valk Daan Bluel, Ed Zwakman Brouwer er niet meer dan 9. LEUSDEN/CENTRUM - Tegen het sterk verjongde, uit de 1e klasse ge degradeerde Randwijck (Amstelveen) begon Heren 1 van de MHC Leusden de nieuwe competitie. De thuisclub met een veel bredere basis dan in het vori ge seizoen (15 man) had daarvan ooor de afwezigheid van Frank Marree, Erik- Jan van Zandvoort en de nieuwe aan winsten Rob Westdijk en Jan Benninga (vakantie, zaken e.d.) nog weinig profijt. Met voorzichtig optreden probeerden de Leusdenaren zich zo goed mogelijk te weren tegen de bijzonder op winst beluste bezoekers. Op basis van snel- en felheid werd Leusden in de eerste wedstrijdhelft duidelijk geklopt. Na de hervatting liet Heren 1 zich meer gel- LbUSDEN/CENTRUM - Ondanks de lage waarde van oud papier (toeval lig nu iets beter) is de LX PC de Haai en voortgegaan met de inzameling van oude kranten, tijdschriften e.d. Om van de „handel" af te komen, wordt op be paalde weekends een container ge plaatst op het Buiningpark Het is hele maal niet erg wanneer iemand daaruit een blaadje wil lenen, maar dat dient niet vergezeld te gaan van het maken van een enorme „troep", zoals afgelo pen zondag het geval was. Een hele school Haaien moest opgetrommeld worden om de onbeschrijfelijke rom- melboel meer op te ruimen den Nu werd ook op de aanval ge speeld. Treffers bleven weliswaar uit, maar Leusden hield de zaken nu goed in evenwicht door Randwijck geen kan sen meer te geven. Heren 1 speelde dit deel van de wedstrijd zeer sterk, maar ook bij hockey wordt de eindstand be paald uit de resultaten van beide wed strijdhelften en zo kwam uiteindelijk 0-3 op het scorebord. LEUSDEN/CENTRUM - Toneel vereniging Eendracht gaat ernst ma ken met de eerder aangekondigde plannen om te starten met kinderto neel. Regisseur N. G. Pieters uit Amersfoort - al meer dan veertig jaar toneelervaring en sinds een fiks aantal jaren verbonden aan Een dracht - is momenteel bezig met het uitzoeken van een stuk dat geschikt is om voor en door kinderen te wor den opgevoerd. Het kindertoneel heeft het hart van de heer Pieters gestolen toen Eendracht enkele laren^qeleden in samenwerking met de Oranjevereniging een voorstel ling verzorgde. De reacties van de kin deren en het werken met hen heeft de keistedelijke tandtechnieker veel in spiratie gegeven. Welk stuk Eendracht nu zelfstandig gaat verzorgen, is nog niet bekend. „Dat hangt at van het aantal aanmel dingen", aldus de heer Pieters. „En die wacht ik gespannen af ledereen in de lagere school-leeftijd kan zich opge ven." Uiteraard zal het repeteren voor het kinderstuk wat extra problemen geven. Normaal zijn de repetities 's avonds in het Ros Beyaart. nu zal op zijn minst naar een andere tijd gezocht moeten worden. Het is de bedoeling het stuk voor het voetlicht te brengen zo rond de jaarwis seling. Deze maand beginnen de repe tities Belangstellenden kunnen hun kind voor dit stuk opgeven bij de sec retaresse van Eendracht, Dicky Rep- Mantel. Dinkelwijk 17, tel. 43433. LEUSDEN - De Nederlands Chris telijke Vrouwenbond (NCVB) start de zer dagen met haar nieuwe seizoen. Maandagavond (10 september) wordt de eerste bijeenkomst gehouden in het Gereformeerd Dienstencentrum aan de Burg. de Beaufortweg. Zuster Em manuel van het R.K. klooster Area Pa- sis in Driebergen zal deze avond het een en ander vertellen over de ge loofsgemeenschap in- een klooster. Het verafere programma van de NCVB ziet er voor het seizoen 1979/ 1980 als volgt uit. 8 oktober: inleiding door ds. N Warner over cremeren 12 november: lezing door ds. J. Over- duin over het onderwerp. Is geloven vandaag moeilijker dan vroeger'' 10 december: Kerstspel „Maria en haar buren" 14 januari. Jaarvergadering ,1.1 februari: Discussieavond over het onderwerp „Man en vrouw schiep hij hen" 10 maart: Luisteren naar de Matthe- uspassion o.l.v. de heer J. Hessels Mulder 14 april: Lezing van de heer G. Marringa over „Wees wijs met het wad". 15 mei Creatieve avond onder leiding van mevrouw Bouwman. - Burgemeester Rademaker opent de snackbar S2.C) LEUSDEN - Iets later dan gepland werd donderdagmiddag de snackbar van de heer J. G. Maarsseveen geopend. De eigenaar liet namelijk op zich wachten, maar de genodig den vonden dit, waarschijnlijk van wege het mooie weer niet zo n pro bleem. Enkele genodigden, waaron der burgemeester J. W. m. Radema ker (die de opening verrichtte) en wethouder Mandemaker liepen wat om de snackbar heen, die in vergelij king tot de caravan aan de Hamers- veldeweg een veel riantere aanblik toont. Werklieden waren nog druk bezig fietsenrekken neer te zetten en de ruimte óm de snackbar heen wat gezellig te maken. In tien dagen is de snackbar letterlijk verrezen tegenover boerderij de Hak- horst, dit tot grote verwondering, soms ergenis van de omwoners. Maar ook daarvan was op onze mooie dag niets te merken De heer Maarsseveen arriveerde tenslotte met vrouw en kinderen. De jongste dochter hield een kussen vast, waarop de sleutel pronkte en de bur gemeester wist zoals altijd de kinderen op een prettige manier gerust te stellen. Een korte toespraak, die bij dit soort gelegenheden altijd een extra tintje aan de zaak geven, bracht aan het licht, dat de kontakten met de gemeente en de heer Maarsseveen niet altijd even ge makkelijk waren geweest, maar dat het de laatste tijd van beide kanten op een uitstekende manier verliep Bur gemeester Rademaker feliciteerde de heer Maarsseveen met zijn mooie zaak en filosofeerde nog even door op het woord snackbar, waar je de woorden snakken naar, snekkers en snakkers1 mee kon verbinden. Tot slot zei hij dat zo'n snackbar toch voldoet in een be hoefte van velen Met de sleutel in het slot te steken werd de snackbar officieel geopend en kon iedereen een kijkje komen nemen. Bij binnenkomst staat links een lange toonbank met daarachter allerlei elek trische apparaten zoals ijskasten, grill, het frituur enzovoort. Rechts in de zaak staan tafeltjes en stoeltjes. Aan het plafond hangen gezellige lampjes en veel koperwerk, kortom het geheel maakt een gezellige indruk

Leusder Krant | 1979 | | pagina 7