Thirty nine steps", een prima remake; Ie legende van Presley in „Elvis the movie" IEEN UITSCHIETERS, DEZE WEEK: DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1979 kijk op de film 27 OOR BERT VOS MERSFOORT - Deze week een rustig filmprogramma, t enkele nieuwe films zonder uitschieters. „Uit elkaar" blijft rand 1 en gaat de vijfde week in. Herman van Veen's film t het goed. „Moonraker" is nog in Grand 2 te zien, voor de Silide week. Nieuw, nou ja, nieuw, is de film „Pas op of we ian d'r op", van Bud Spencer en Terence Hill. Een lachfilm, jaren geleden al erg veel succes oogstte en het ongetwij- - gezien de praktijk rond films van dit duo - ook nu weer ed zal doen. „Jaguar" is afgedaald van zijn te hoge troon ar Grand 4. Datzelfde geldt ook voor „De dolle dwaze nturen van Picasso", die nu in Grand 5 terecht is gekomen, n prima lachfilm, toch maar eens gaan zien. „The Warriors" uden Cinema 1 stevig bezet. Nieuw is „The thirty nine >ps", een remake van Hitchcock's film uit 1935. Nieuw is ook Ivis the movie", een muziekfilm rond de inmiddels legenda- che Elvis Presley. Te zien in Euro Cinema. Porno en aktie in io 1 en 2, dat spreekt, waarvan „Het eiland van de nieuwe nsters" nieuw is. Duo 2 brengt in haar nachtvoorstellingen n reprise van de bij de première groot uitgebrachte avon- enfilm „Sky riders". E THIRTY NINE STEPS sten we er nu eens even van uit an, dat u „Te Thirty Nine Steps" de befaamde regisseur Alfred chcock, gemaakt In 1935. niet ge zien hebt. U hebt dus geen weet van de spannende avonturen van Ri chard Hannay, zoals die door John Buchan ooit eens te boek zijn ge steld. We gaan er ook van uit, dat u de eerste remake van regisseur Ralph Thomas, zo'n twintig jaar ge leden gemaakt, ook niet hebt gezien. Als dat zo Is, dan kunnen we met een llEFHEBBERS De afgelopen week ben ik benaderd >r tal van zeer enthousiaste konij- m-heuvel-fanaten, die allemaal hun flerbeste wensen en raadgevingen 'amen aanbieden. Vrienden, harte- hartelijk dank. Tal van suggesties 'aren zeer ontroerend en getuigden ~\n smaak, van inzicht en van gevoel >r het leven van de konijnen. Alle- t al Waterschapsheuvel-kijkers" )k, die me ervan wisten te overtuigen, lat konijnen niet in een hok gestopt loren te worden. Ik ben het daar roerend mee eens. Eén suggestie sprak mij in het bijzon- Ier aan. Die kwam van een doorge winterde heuvel-eigenaar, die al ja- onlang het grootste plezier beleefde Ian zijn met zweet en tranen tot stand lebracht, maar goed doorwrochte Touwsel. Hij had een heel netwerk van jangen en holen onder zijn ,,tuin" ge taakt. Piet, heette de man. Piet kwam me persoonlijk opzoeken dn was eigenlijk een tikkeltje blij, dat ik log geen daadwerkelijke plannen had gemaakt. ,,Dat berkebosje en die beu kenhaag? Vergeet dat maar. Allemaal flauwekul". Piet ging er eens uitgebreid lfoor zitten om me het allemaal eens haarfijn uit te leggen. Dorst had ie ook. „Ik heb een eind gefietst", legde hij me Verontschuldigend uit,en daar raak je bezweet van". De koele pils gleed op wekkend snel naar binnen. „Kijk", zei hij en veegde het schuim Van zijn lippen, ,,een konijn moet zich thuisvoelen. Thuis, weet je wel, echt thuis. U had het in datstukkie over een koni/ne-flatje. Nou meneer, geloof mij nou maar, dat is de pest voor die beesten, echt. Voel u zich lekker als u Sen hoog op de balustrade van de Bijlmer staat, terwijl u dorst hebt en héél, héél diep beneden u een flesje pils te zien is? Nou, zo voelen de konij nen zo'n flat. Niks waard meneer, niks waard". Hij probeerde demonstratief nog wat uit het lege flesje bier te wn'n- ben, zodat ik snel een tweede fles liet panrukken. „Zo kennen we verder praten", zuchtte hij vergenoegd. „Konijnen voelen zich thuis onder de grond. U woont hier zo dichtbij de bossen. Nooit to'n gat in de grond gezien? Kijk eens Ban.hij knikte verheugd, toen ik meedeelde inderdaad meerder malen Van die „gaten" te hebben gezien. „Meneer, déér kruipen die beesten in. Déér voelen ze zich thuis. Dét is hun buis. Goed, als we het daarover eens tijn, dan nu graag de aandacht voor bet volgende. Hoe maak je een echt konijnenhol in je tuin? Ik heb daarvoor Ie volgende oplossing gevonden". Hij zweeg even bedachtzaam en keek me aan. „Televisie?" vroeg hij. Ik knikte maar wat, ik heb inderdaad televisie. KabeltelevisieNee, vertelde ik hem, we kunnen Belgie nog niet ontvangen, maar dat zal binnen afzienbare tijd gaan gebeuren. „Prima", knikte hij, „beter dan de riolering". Hij nam een fikse slok. „Kijk, het zit zo. Op het moment, dat ze hier beginnen met de aanleg van die ka beltelevisie, dén pas komt u in aktie. U kunt toch wel efkens wachten op die heuvel van u? Nou dan. Als de ge meente kabels in de grond gaat leg gen, dan moet u er als de kippen bij wezen. U stommelt wat in de buurt rond. U kijkt, waar de kabels worden gelegd. Er worden vast gleuven ge graven. U graaft ook gleuven. In de tuin van uw buren en zoEn dan zegt u, dat u bezig bent de gemeente te helpen. Voor de kabeltelevisie. En als ze dan een ogenblikkie niet kijken, hupsakee, mooie buizen er in, niet te kleine en klaar is keesje". Het glas was leeg en om het slot van het verhaal niet te missen, schonk ik z'n glas nog een keertje vol. „Als je het goed aanpakt, dan heb je straks een pracht van een konijnenheuvel met tientallen meters gangen. Zelf heb ik op die manier zo'n kleine honderd meter buis in de grond zitten. En die buizen komen keurig uit in mijn konijnenheu vel. Hij keek bedachtzaam naar mijn tuin, alsof hij zo aan het werk wilde gaan. „Prachtig idee", zei ik, „maar m'n bu ren zien me nou niet dire kt aan het gra ven, doe ik anders ook niet en zeker niet in hun tuin". Hij knikte. „Daar zit wat in, net wat ik dacht. Geen greintje zin om je koppie- koppie te gebruiken. Man, dan laat je toch iemand anders het werk doen? Ik weet wel een knaap, die „Die buren van u, hebben die niets gemerkt?" vroeg ik een tikkeltje onno zel. Hij zuchtte.Eén van de buren wel, een tuin of vijf verder op. Dat was het maximum dat ik aan buizen had. En ik geloof, dat ik die laatste buis vergeten heb af te dichten. Gisteren nog kwam die buurman naar me toe, toen ik in de tuin bezig was met m'n konijnenheuvel en m'n beestjes. „Pief, zei die, „Piet, je houdt dat hek toch wel goed dicht hè? Eén of ander beest vreet m'n hele tuin kaal en ik dacht.Toen ben ik eventjes geschrokken, dat ken u be grijpen. Heb je gisteravond dat leuke programma op België gezien? vroeg ik hem maar. Dat had ie. Want laten we eerlijk wezen: met die kabeltelevisie zie je nog eens wat. Later ben ik zelf eens wezen kijken, toen buurman naar z'n geliefde België zat te loeren. Net wat ik had gedacht. Tussen de coniferen. „Waf vroeg ik. Piet schaterde. „Een konijnenhol en een fikse ook!" En een lol dat die beesten van me heb ben". Hij dronk zijn glas leeg en stond op. „Kom, zei hi/", ik denk dat ik maar eens weer ga. Je hebt m'n adres. Waarschuw me als de kabeltelevisie komt. Konijnen zijn gek op televisie!' Ik hoor nog zijn schaterlach, waar mee hij in zijn auto stapte. V Scène uit:Elvis the movie uitstekende film over deze legendarische rochzanger, met Kurt Russell als Elvis en Season Hubley als diens vrouw Friscilla. gerust hart verder praten. Hebt u Hlt- chock's versie wèl gezien, maar Is dat héél, héél lang geleden, mis schien... Regisseur Don Sharp heeft zijn ver sie van „The Thirty Nine Steps" niet onverdienstelijk gemaakt, laten we dat voorop stellen, maar Hitchcock is toch anders, ook al moeten we ons ook niet blind blijven staren op wat die oude, tachtigjarige grapjas aan spanning ooit heeft geproduceerd. „The thirty nine steps" zoals Don Sharp die in beeld bracht is zonder meer een onderhoudende, boeiende en met vlagen zelfs erg spannende film, waarbij Sharp het in de eerste plaats ook moet hebben van prima dialogen en de sfeervolle aankleding. Robert Powell speelt de hoofdrol als Richard Hannay uitstekend. „The Thirty nine steps" is een spio nageverhaal en dat is tenminste een genre, waarmee de Britten (ook nu nog) best de weg weten. Alles speelt zich af vlak voor de eerste wereldoorlog, toen spionage bedrijven en oorlogje voeren nog niet dat keiharde métier van nu was. Men bleef in die goeie oude tijd zoveel mogelijk „heer", dat spreekt, ook al deinsde men ook toen niet terug voor moord en al dat soort schandelijke zaken als het noodzakelijk was. De intrige is dezelfde gebleven als van Hitchcock, zij het met enkele wijzi gingen. Toch heeft Don Sharp een to taal andere film afgeleverd, wat op zich een verdienste te noemen is. Hannay (gespeeld door Robert Po well) komt bij toeval in kontakt met kolo nel Scudder (John Mills)die juist op het spoor is gekomen van een moordkom- plot op de Griekse premier Karolides, waarmee de toch al dreigende oorlog vervroegd zou worden, terwijl de Britten nog niet helemaal klaar waren voor de strijd. De ministers, die van de ontdek king op de hoogte zijn gebracht, gelo ven er niet zo in en worden prompt ver moord. Scudder vlucht en komt in de woning van Hannay terecht. Scudder vertelt hem van het komplot. Vanaf dat moment is Richard Hannay een speelbal der politieke elementen geworden. Scudder wordt gedood, het boekje met aantekeningen verdwijnt en Pruisische agenten onder leiding van een vooraanstaande Londense za kenman (gespeeld door David Warner) openen de jacht op hem. Aanvankelijk lijkt het er op. dat Hannay er zonder kleerschuren afkomt, maar de politie begint ook jacht op hem te maken, als de vermoedelijke moordenaar van Scudder. Er ontwikkelt zich een medogenloze achtervolging dwars door het fraaie En gelse landschap, waar Sharp dan ook handig gebruik van weet te maken. Alle ingrediënten voor een onderhoudende spionagefilm zitten in het verhaal ver werkt, met inbegrip van de schone jonkvrouw, die Hannay voor de vijan den verborgen wil houden. Het komt uiteindelijk allemaal best op z'n pootjes terecht, maar voordat het zover is, hebt u al een enerverend deel achter de rug, met de torenscène als hoogtepunt. Zoals gezegd heeft Don Sharp een op zich spannende, onderhoudende film gemaakt op een oud thema. La ten we het er op houden, dat Hitch cock het anders heeft gedaan. (Cinema 2, eerste week, 16 jaar). ELVIS THE MOVIE Elvis Presley stierf zo'n twee jaar geleden en werd op slag een nog grotere legende dan hij reeds was. Logisch, dat déér een film in zit, zul len ze in Hollywood gedacht hebben. het totaal (verhaal, muziek en spel) authentiek overkomt, ook al zullen de rasechte Elvis-fans het verschil misschien wel merken. Het gaat echter om het verhaal van de legende, die Elvis Presley heet. En die legende is overeind gebleven, door de film zelfs versterkt. (Euro Cinema, eerste week, alle leef tijden). HET EILAND VAN DE NIEUWE MONSTERS Griezelen en toch een happy end, wat wil je nog meer! Je beleeft het allemaal in „Het eiland van de nieuwe monsters een film van Ita liaanse bodem, met onder andere de voormalige James Bond-schoon- heid Barbara Bach in de hoofdrol. Het wekt bij mij enige bevreemding dat deze film in Duo 2. niet voor niets een aktie-theater, is geprogrammeerd, want „Het eiland van de nieuwe mon sters" lijkt meer een komedie dan de titel wil doen geloven. Okee. als je niet dagelijks met griezels in aanmerking komt wil je wel eens angstig terugzakken in je biosoopfauteuil, maar het is in wezen allemaal maar een vrolijke boel. Het verhaal draait in hoofdzaak om het legendarische Atlantis, nog altijd verzongen in diepe wateren, maar door filmmakers o zo graag naar boven ge haald. In „Het eiland van de nieuwe mon sters" wordt Atlantis zelfs bevolkt door Rackham de schatten moeten bergen uit de Zonnetempel, eens een deel van het verdronken werelddeel Atlantis De nieuwe monsters zijn bereid de schat ten naar boven te halen, in ruil voor een soort drug die Amanda ze brengt. Professor Marvin heeft van dat alles geen weet, hij denkt een nieuw men selijk ras te maken dat, als de wereld vergaat, in de zee als amfibieën kan leven. Claude ontdekt zijn geheim, maar ook zijn tot amfibieën gedeklasseerde metgezellen Claude weet de professor te overtuigen van de afschuwelijkheid van zijn kreaties. Maar in het onder aardse laboratorium van de professor dringt op dat moment Rackham binnen en doodt de professor. En terwijl de vul kaan op het eiland op uitbarsten staat, sluit Rackham Claude in een grote wa tertank op en wil verdwijnen met Aman da. Een inboorling redt Claude op het nippertje, die vervolgens Rackham uit schakelt en met Amanda weet te ont snappen. Maar niet zonder hulp van de nieuwe monsters PREFENTIES Het is vooral het slot van de film die om een paar kritische noten vraagt. „Het eiland van de nieuwe monsters" is helemaal geen vervelende film, maar het is wep leuk te weten wat je te wach ten staat. Zoals gezegd begint de film veelbelovend, met echt wel griezelige momenten en helaas pretendeert de film dat verder ook te zijn. Daarvan is helemaal geen sprake Gaandeweg kulmineert het in een ko misch gedoe, dat je toch niet verwacht. Het was misschien allemaal nog te ver goelijken geweest, als er niet zo ver schrikkelijk met cliché s was gesmeten Als het net een beetje spannend lijkt te worden hangt er, exact op tijd, wel weer een touw dat Amanda en Claude in veiligheid brengt. Of zoals op het einde de nieuwe monsters het - inmiddels! - verliefde tweetal naar veilige wateren voeren. Het zijn wat kritische opmerkin gen die aan de film als geheel niets afdoen, 't Is gewoon even een weet dat je naar een al dan niet aardige griezel- komedie gaat. Duo 2, eerste week) d.v.r. Regisseur John Carpenter heeft die taak op zich genomen en het resul taat is een gave muziekfilm over een zanger, die zijn hoogtepunt beleefde In de zestiger jaren als de The King. Natuurlijk is er kritiek op deze film te leveren. Sommigen stellen, dat „Elvis the movie" een eenzijdig beeld geeft van diens leven, een te sprookjesachti ge uitwerking, waarbij de latere misluk kingen in zijn leven, het mislukte huwe lijk met Priscilla Beaulieu, de drugs, buiten beschouwing zijn gelaten. De film houdt in feite op, daar waar de eerste ellende begint. Dat neemt allemaal niet weg, dat ge tracht is een zo waarheidsgetrouw beeld te geven van Elvis (in de film ge speeld door Kurt Russell en dat doet ie voortreffelijk). De Elvis-fans kunnen dan ook niet meer dan uiterst tevreden zijn over het uiteindelijke resultaat. Hoofdrolspeler Kurt Russell; „De film is bedoeld als een liefdevol portret. El vis heeft een heleboel mensen een groot plezier gedaan en het minste wat we terug kunnen doen is hem op een sympathieke manier afbeelden". Van daar dat de film eindigt met het befaam de concert in Las Vegas in 1969. De manager van Presley, de al even befaamde Colonel Parker, die van Elvis een komplete industrie friaakte, had overwegende bezwaren tegen „Elvis the movie". Volgens hem was het alles behalve een gelijkend portret van de overleden rockzanger en weigerde toe stemming om gebruik te maken van de originele geluidsopnamen. Het gevolg is, dat de Elvis-songs in de film worden gezongen door de country-zanger Ronnie McDowell. Kurt Russell hoeft alleen maar de bewegingen te maken en zijn mond open en dicht te doen, play back dus. De Colonel heeft met zijn verbod echter niet kunnen verhinderen, dat Scène uit: „The Thirty Nine teps", de tweede film nadat Hitchcock de defini tieve versie maakte van dit verhaal van John Buchan. Scène uit: „Elvis the movie". amfibieën met welhaast menselijke trekken - vrij vertaald - maar in het kreëren van een science-fictionfilm zijn de makers toch niet geslaagd. Dat alles in ogenschouw genomen kun je toch nog een paar kleine uurtjes pret bele ven aan deze film. VEELBELOVEND Het verhaal begint veelbelovend. Een Frans schip vol gevangenen lijdt schipbreuk in de Caribische Zee. We schrijven het jaar 1891. Slechts een handvol overlevenden weet zich in een sloep te redden. En daar dobberen ze dan, in de woeste nacht Aan boord be vindt zich ook de scheeparts Claude, die zweert de gevangenen terug te brengen. Maar plotseling wordt de sloep opgewipt en tegen de rotsen ge smeten. Slechts een paar „uitverkore nen", waaronder dokter Claude, weten het eiland heelhuids te halen. Maar ze weten nog niet dat ze zijn aangeland op het eiland van de nieuwe monsters! Dorstig zoeken de mannen naar wa ter. maar in het gebied verdwijnt de een na de ander. Ze zijn gedood door de vreemde wezens, die alle wateren op het eiland terroriseren. Alleen dokter Claude en twee ge vangenen weten te ontkomen en ma ken kennis met de beeldschone Aman da (Barbara Bach). Het is natuurlijk nooit weg als je op een wildvreemd ei land een mooie vrouw ontmoet, zeker in een film. Amanda brengt de overleven den van het Franse schip op het spoor van het enige huis op het eiland, dat van Rackham. Rackham is de heerser van het eiland en heeft Amanda en haar vader in zijn macht. Claude en zijn metgezellen ko men in een mysterieuze omgeving te recht. Nog diezelfde nacht verdwijnt een maat van Claude op zeer vreemde wijze. Het blijkt dat Rackham zo z'n ei gen wetten heeft op het eiland; hij wordt daarbij gesteund door de inboorlingen. Terwijl zijn metgezellen spoorloos verdwijnen, mankeert Claude nog altijd niets. Het blijkt dat Rackham Claude nodig heeft. De vader van Amanda, progessor Marvin, de maker van de amfibieën, is stervende en Claude moet 'm in leven houden. Het duurt niet lang of Claude ontdekt het geheim van het eiland van de nieuwe monsters. Rackham neemt Claude mee in een duikerklok naar een onderzeese grot en daar ontdekt Clau de dat de professor erin geslaagd is enorme amfibieën - de nieuwe mon sters, half vis. half mens - te scheppen, die in de zee kunnen leven en die voor filmagenda Amersfoort Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 13 september t/m woensdag 19 september 1979 Grand 1 Grand 033-14632 „Uit elkaar", 12 jr.. dagelijks 13.30, 18 30 en 21.15 Zondag:13.30. 16.00. 18 30 en 21 15 uur. Grand 2 „Moonraker", a ldagelijks: 13.30, 18 30 en 21.15 uur. Zondag: 13.30,- 16 00. 18.30 en 21.15 uur Grand 3 „Pas op of we slaan d'r op" (Watch out w're mad), a l., dagelijks: 13.45, 19.00 en 21.15 uur. Zondag 14 00, 16.30 en 21.45 uur Grand 4 „Jaguar de onoverwinnelijke". 12, da gelijks 13.45,18.45 en 21 30 uur. Zon dag: 13.45, 1615, 18 45 en 21.30 uur. Grand 5 „De dolle dwaze avonturen van Picas so". al., dagelijks 13.45, 18.45 en 21.30uur Zondag: 1345.16.15.1845 en 21 30 uur Cinema 1 Cinema 033-18900 „The Warriors", 16, dagelijks: 13.45, 18 45 en 21.30 uur Zondag 13.45, 16 15. 18.45 en 21.30 uur Cinema 2 „The thirty nine steps", 16, dagelijks: 13.30, 18.30 en 21.15 uur Zondag 13.30, 16 00, 18.30 en 21.15 uur. Euro Euro 033-33655 ..Elvis, the movie", a l. dagelijks: 13.45, 18.45 en 21.15 uur. Zondag: 13.45. 16.15,18.45 en 21.15 uur Zaterdag en woensdag: 18 45 en 21.15 uur. Euro kindermatinee tel. 33655 „De vrolijke piraten van Schateiland". al., zaterdag en woensdagmiddag: 13.45 uur. Duo 1 Duo 033-16572 ..Joanna de pornoslavin". 18. dagelijks 14 15, 19.15 en 21.30 uur. Zondag: 14 15. 16.30. 19.15 en 21.30 uur. Duo 2 „Het eiland van de nieuwe monsters", 12. dagelijks: 14.00. 19 00 en 21.15 uur Zondag 14.00, 16.15, 19.00 en 21 15 uur Duo 1 „De erotische capriolen van een deurwaarder", 18, vrijdag en zaterdag avond: 24 00 uur. Duo 2 „Sky riders" vrijdag en zaterdagavond: 23.45 uur.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 27