Wachten op gezamenlijke verklaring Woningstichting en gemeente Gemeentebestuur: „Wij hebben nooit kritiek gehad op Woningstichting" „Beschuldigingen gemeente onjuist" 67 woningen voor alleenstaanden, studenten e.d. in plan Zwanenburg 33 LEUSDER KRANT DE LEUSDER KRANT COMMENTAREN/MENINGEN Huisvesting alleenstaanden De inspraak bij de Woningstichting EERLIJK ZIJN Woningstichting Leusden in persbericht: „Beschuldigingen onjuist" plaatselijk nieuws DO DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1979 vervolg van de voorpagina NSPRAAK RELATIEF Voorzitter Van der Weijden heeft )verigens niet zulke grote verwachtin- en van inspraak. Zijn ervaringen met e inspraak rond de „Goed en oedkoop"-woningen in Ak- erhoeve/Noordwijck liggen daaraan en grondslag. „Wij hebben als Wo- ngstichting Leusden deze „goed- en joedkoop-regeling" geregeld, maar >ok als wordt het projekt landelijk als (en groot succes gezien met als resul- aat schitterende woningen, mooier dan lie in de premie-huursector, toch was iet percentage, dat werkelijk insprak, net overweldigend. Pas toen het er om jing spannen en geld in het geding [wam, toen kwam men opdagen, in massa". HUISVESTING STUDEN- EN/ ALLEENSTAANDEN Oe huisvesting voor alleenstaanden, ludenten en werkende jongeren is een il jarenlang een heet hangijzer in de lemeente Leusden - Vooral sinds de ;omst van de Hogere School voor Ge- ondheidszorg (HBOV) in Leusden is ooral het tekort aan woonruimte voor tudenten regelmatig nijpend te noe- nen, afgezien nog van de soms erg loge huren, die voor wèl beschikbare uimte worden gevraagd. In het plan fwanenburg wordt hier nu wat aan ge- laan. Daar zullen nu circa 17 éenper- oonswoningen, 35 twee-persoonswo- ïingen en 15 woningen voor al- eenstaanden (3 verblijfseenheden) «orden gebouwd. Door de Wonings- chting Leusden. Voorzitter Van der Weijden: „We begrijpen dan ook de opmerking van wethouder Wagenaar niet als hij stelt, dat er een „prachtig plan in de la van de Woningstichting Leusden ligt" voor nog méér woningen voor deze categorie bulten de tweede fase om. Dat is gewoon onjuist. Het enige wat we hebben ontvangen is een brief van het gemeentebestuur (tij dens de zomervakantie) met het ver zoek of we medewerking wilden en kunnen verlenen aan de bouw van een studentenflat buiten de tweede fase. Dat was alles wat er in die brief stond en we hebben direkt geantwoord, dat we best bereid zijn medewerking te verlenen, maar dat we graag wel eerst méér gegevens willen hebben. Dat is alles". Wat het bestuur van de Woningstich ting Leusden ook niet zo lekker zit. is het feit. dat ze pas kortgeleden de rap portage naar aanleiding van Woning behoefte-onderzoek hebben ontvan gen. terwijl het rapport eind 1978 reeds gereed was. ..En dat. terwijl wij notabe- ne ook in de desbetreffende commissie hebben gezeten", aldus de heer Van der Weijden. „Als wij dergelijke gege vens zo laat krijgen, wordt het ons wel moeilijk gemaakt om alert te reageren' OP DE TENEN? Het dagelijks bestuur van de Wo ningstichting bleek ook niet zo gelukkig te zijn met de opmerking van (mede bestuurslid) en raadslid Kuijpers. Hij had gesteld tijdens de commissiever gadering, dat „de Woningstichting Leusden op haar tenen loopt en haar handen vol heeft aan de lopende zaken in de tweede fase". Secretaris Den Boer: „Dat vinden wij een niet goed vertaalde opmerking. We lopen beslist niet op onze tekenen We moeten al Het kantoor van de Woningstichting Leusden aan Hooiland. leen hard werken. Het dagelijks bestuur doet al het werk in haar vrije tijd en die tijd verdeel je dan in prioriteiten. Als de tijd tekort komen, dan huren we des kundigen in." Voorzitter Van der Weij den vult dat aan: „Aan de andere kant is ons apparaat natuurlijk wel klein Te klein voor het tafellaken en te groot voor het servet, noemen ze dat dan. Maar we moeten de beherskosten natuurlijk in de gaten houden, want als we teveel deskundigen inhuren, betekent dat wel, dat die kosten omgeslagen moeten BDU Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt iedere donderdag. REDAKTIE: Bert Vos en Marnlx Kreyns Redaktle-adres: Postbus 11, Leusden/C. Telefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. Verantwoordelijk redakteun Bert Vos. REDAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS: Mevr. A. Bijl, v. Oldenbameveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 (Achterveld); De heer P. C. op den Óamp, Flnnmark 32, Leusden-c., tel. 033-41380 (sport); Mevrouw T. Middelkoop, Waarden 20, leusden-c., tel. 033-43724 (al gemeen); De heer A. C. Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden-c., tel. 033-42553 (al gemeen); Mevr. A. de Knijff-Mali, v. Hardenbr. v. Lockhorstlaan 30, Leusden- zuid, tel. 033-40273 (kunst, algemeen). INLEVERING REDAKTIE-KOPIJ: Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden ingeleverd. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Voor opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het doen van betalingen kunt u terecht op ons kantoon Rozendaallaan 9, Leusden-centrum op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. ABONNEMENTSGELD: Het abonnementsgeld bedraagt 1 7,25 per kwartaal, f 14,25 per half jaar en f29,- per jaar. KLACHTEN BEZORGING: Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur be zorging, overdag 03420-6141, na vijf uur 03420-4679. NABESTELLEN FOTO'S De meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling van /5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm.) op giro: 871441 t.n,v. de BDU b.v. te Bameveld met duidelijke vermel ding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, leusden/Centrum. Óngeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. Is een uitgave van de BDU Krantencombinatie, Postbus 67, 3770 AB Bameveld. worden op de huren van de door ons te bouwen woningen. Dat levert weer nieuwe problemen op. omdat, zoals we reeds stelden, de marge bij woning wetwoningen erg klein is en de huren aan strikt wettelijke normen gebonden zijn". LASTIGE JONGENS Blijft over de vraag, waarom vol gens de Woningstichting Leusden de gemeente nu werkelijk zo negatief doet ten opzichte van de WSL. Alleen door die problemen rond de samen werkingsovereenkomst? Penningmeester Groenhof heeft daar wel een idee over, meer een ver moeden eigenlijk „Ik denk", zegt hij, „dat de gemeente ons beschouwd als lastige jongens. Wat de Woningstich ting Leusden doormaakt is een proces van verzelfstandiging In veel ge meenten is een woningbouwcoöperatie vaak een soort verlengstuk van een gemeentelijk apparaat. In Leusden is dat beslist niet het geval en dat wordt blijkbaar niet in dank afgenomen." Overigens is het dagelijks bestuur van de Woningstichting Leusden allesbehalve gelukkig met de situa tie. Voorzitter Van der Weijden: „Uit eindelijk worden de beste resultaten bereikt, als alle partijen in harmonie met elkaar samenwerken. Dat is ook ons uitgangspunt. Vandaar ook, dat wij ook niet zo snel naar buiten tre den om onze ongenoegens te spui en. De meeste problemen kunnen vaak door een goed gesprek rond de tafel worden opgelost. Maar de kri tiek van de zijde van de gemeente werd ons toch een beetje teveel. Bert Vos. (van een onzer verslaggevers.) LEUSDEN - De leden van de raadscommissie Welzijn wachten met spanning de gezamenlijke ver klaring van woningstichting en ge meente inzake de huisvesting van alleenstaanden af. Deze gezamen lijke verklaring werd onlangs door wethouder Jan Wagenaar (VVD) in de raadscommissie Ruimtelijke Or dening toegezegd. De raadsleden die zich met het Leusdense welzijn bezighouden zijn nieuwsgierig naar die verklaring, want zij maken zich zorgen over de huisvesting van al leenstaanden. Corrie Verduin (Progressief Leus den) vroeg er maandagavond in de commissievergadering wethouder Gijs van Woudenberg (CDA) naar Mevrouw Verduin zei geschrokken te zijn van wat Jan Kuijpers (Gemeentebelan gen) verklaring afwachten zij over dit onderwerp gehoord had in de commissie Ruimtelijke Ordening Wet houder van Woudenberg liet daarop weten dat er van gemeentezijde naar de Woningstichting een brief is uitge gaan met het verzoek om aandacht voor huisvesting van alleenstaanden In concreto werd in die brief de mogelijk heid geopperd om enkele woning wetwoningen voor studenten ter be schikking te stellen. Van Woudenberg meldde de commissieleden dat die brief nog niet beantwoord was door de Wo ningstichting en dat hij het nu de beurt van de Woningstichting vond om de zaak op te pakken Corne Verduin wees er de wethouder op dat huisvesting van alleenstaanden wel degelijk een zorg van de wethouder van welzijnszaken is en dat het niet aangaat om de verant woordelijkheid in z'n geheel af te schui ven op de Woningstichting. Daarop kwam Jan Kuijpers (Gemeentebelan gen) ertussen met de opmerking dat het beter is de toegezegde gezamenlijke verklaring van Woningstichting Leus den en de gemeente even af te wach ten. Daar waren alle commissieleden het mee eens. i.y^Q. y (Van de redaktie) LEUSDEN - In de inleiding tot de jaarrekening 1978 schrijft de Woningstichting Leusden het volgende over in spraak. Uitspraken, die over eenkomen met wat het dage lijks bestuur eind vorige week in haar persconferentie als haar mening ventileerde: „De inspraak als procedure staat bij de sociale woningbouw hoog in het vaandel verheven. Waarschijnlijk veel hoger dan in de premiehuur- en premiekoop- sektor. Toch is inspraak in onze ogen een politiek te geladen woord. Inspraak geeft de idee dat er vele mogelijkheden zijn om tot wijzi gingen van opgezette program ma's over te gaan. Als er iets niet mogelijk blijkt te zijn, dan is dat het geval Meer belangrijk voor iedereen is het proces mee te maken via informatie. Informatie over en weer, waarbij de reali- sator, de architekt en de ge meente gebruik maken van el- kaars ideeën. Wijziging van programma's, zoals grote differentiatie in bouw, grote mate van privacy voor ie dereen, isolatie, gunstige ligging enz kortom extra inspanning en geld. Het moet als bekend ver ondersteld worden, dah de so ciale woningbouw een sektor is waarbij de huurprijzen bepalend zijn voor de uiteindelijk te verkrij gen woning. Wij zijn van mening dat juist wij de kwaliteit van de woning en daarmede de duurzaamheid op een hoog peil moeten stellen. Daarnaast ontwikkelen wij momenteel procedures waar door het mogelijk wordt, dat iedere huurder zijn eigen wen sen kenbaar kan maken en reali seren. indien de financiële kon- sekwenties tot verbetering c.q. uitbreiding van het woongenot worden aanvaard". We zullen ons niet mengen in de meningsverschillen tus sen de Woningstichting Leus den en het gemeentebestuur, die onmiskenbaar bestaan en die ook niet zijn ontkend. Wij vinden, dat beide partijen die meningsverschillen zo snel mogelijk uit de weg moeten ruimen, omdat niemand ge baat is met dergelijke tegen stellingen, die ten koste kun nen gaan van de bouw van woningwetwoningen, waar verschillende Leusdenaren met smart op wachten. We vinden echter wel, dat de verantwoordelijke wethouder, de heer J. Wagenaar (VVD) zich minder elegant opstelt in deze kwestie. Uit het com mentaar van de gemeente en de nadere toelichting van de heer Pais, wordt niets meer en niets minder gesteld, dat de krant een verkeerde weergave heeft gegeven van het gebeu ren in de raadscommissie R.O. Wij vinden het een kwalijke zaak, dat de verantwoordelijke wethouder er niet ronduit voor uit wil komen, dat hij in die vergadering wellicht iets te veel heeft gezegd. Fouten be kennen schaadt niemand. De wethouder kan heel veel beweren (en dat doet hij dan ook regelmatig over ver schillende boeiende zaken), maar hij kan niet waarmaken, dat een krant de geciteerde uitspraken van de wethouder uit de duim heeft gezogen. Een journalist heeft als taak om zo getrouw mogelijk verslag te doen van hetgeen in een openbare vergadering naar voren wordt gebracht. Het is onzinnig te denken, dat derge lijke, zeer opvallende uitspra ken door een wethouder, dan zo maar door de verslaggever zijn bedacht. Er is wat ons be treft ook geen enkele sprake van een „ander karakter van de diskussie, dan door de krant is weergegeven", zoals de heer Pais dat zo fraai uit drukt. De gewraakte opmer kingen van wethouder Wage naar lieten niets aan duidelijk heid te over. Het zou de heer Wagenaar dan ook sieren, indien hij ge woon toegaf, dat de diskussie wat hem betreft uit de hand is gelopen inplaats van achteraf met verwijten aan de krant te komen. Een dergelijke aantij ging accepteert déze krant in ieder geval niet. y LEUSDEN - Naar aanleiding van de gedane opmerkingen in de kommis sie Ruimtelijke Ordening en Publieke Werken, heeft het dagelijks bestuur van de Woningstichting Leusden de beschuldigingen aan haar adres via een persbericht op de volgende wij ze weersproken: „In de laatstelijk gehouden vergade ring van de kommissie Ruimtelijke Or dening en Publieke Werken is opnieuw door zowel de gemeente als door poli tieke partijen kritiek geuit op het funk- tioneren van de Woningstichting „Leusden" Aangezien met een zekere regelmaat in de pers aandacht wordt geschonken aan de volkshuisvesting in het alge meen en de Woningstichting „Leus den" in het bijzonder is het bestuur van mening dat thans de werkelijke feiten op tafel moeten komen. Wij realiseren ons daarbij dat er een verschil is tussen het politieke spel, dat kennelijk gespeeld moet worden en het werken in het veld met de daarbij be horende zakelijke problematiek. Niettemin zijn wij van oordeel, dat ope ning van zaken gerechtvaardigd is om te voorkomen, dat het vertrouwen van de huurders in de Woningstichting „Leusden" wordt aangetast. De feiten zijn als vólgt: Huisvesting studenten en al leenstaanden. Er ligt in de la van de Woningstichting geen enkel plan voor de bouw van kleine woningen, dat door de gemeente is aangeleverd Wel zijn suggesties door ons aan de gemeente medegedeeld De gemeente heeft bij schrijven d.d. 12 juli 1979 aan ons ver zocht of wij bereid zijn woningen voor deze kateggorie te bouwen Studen tenflat De Woningstichting antwoordde schriftelijk _op 24 augustus 1979 en deelde mede hiertoe in principe bereid te zijn. Plan Akkerhoeve/Noordwijck. De vertraging in de bouw is inderdaad ver oorzaakt door de winterperiode en een gebrek aan metselaars Het is niet juist (Van de redaktie) LEUSDEN - Het gemeentebestuur is van mening, dat zij nooit kritiek heeft gehad op de Woningstichting Leusden, aldus gemeentevoorlichter Hans Her mans in een reaktie op uitlatingen van het dagelijks bdstuur van de Wonings tichting Leusden (WSL). „Er bestaat in derdaad een verschil van mening over een bepaald gedeelte van de Samen werkingsovereenkomst. betreffende de inspraak. Het college is echter ver baasd over de kuitspraken van WSL- voorzitter Van der Weijden ten aanzien van die inspraak. Als de WSL stelt, dat ten aanzien van woningwetwoningen echte inspraak onmogelijk is door de wettelijke normen, die aan de bouw van woningwetwoningen worden gesteld, dan is zij het daarmee niet eens „De inspraak wat betreft woningwetwonin gen in het plan Langenbeek heeft uit gewezen, dat - hoewel binnen een be perkt kader - dit wel degelijk resultaten oplevert". Het gemeentebestuur wijst er de Woningstichting overigens op, dat, het geen individuele raadsleden zeggen, niet voor verantwoording is van het ge meentebestuur. Wat betreft het „plan voor huisves ting alleenstaanden en studenten", dat volgens de uitspraken van wethouder Wagenaar „in de la van de wonings tichting zou moeten liggen sluit het gemeentebestuur zich aan bij hetgeen hierover door de voorzitter van de Wo ningstichting Leusden is gesteld. In de vergadering van de werkgroep Ruimtelijke Ordening van het CML ging gemeentewerken-direkteur Pais naar aanleiding van een desbetreffende vraag uitgebreid in op deze zaak. „De diskussie in de commissie Ruimtelijke Ordening rond de huisvesting van al leenstaanden en studenten", aldus de heer Pais, „heeft een wat ander karak ter gehad, dan wat naderhand hierover in de krant is verschenen" Hij beves tigde toen in die vergadering gesteld te hebben, dat ten aanzien van de wo ningwetwoningen voor het plan Lan genbeek „een kleine achterstand" te konstateren is „en voor het plan Zwa nenburg een flinke achterstand", maar hij zei. „dat er geen verwijt is gedaan in de richting van de Woningstichting Leusden' „Het is zo, dat een paar raadsleden van verschillende frakties (Van Tiel. WD en mevr. Defares -PL, redaktie) een nogal felle diskussie voerden over de ontstane vertraging in de woning wetsector met het aanwezige bestuurs lid van de WSL, tevens commissielid, de heer Kuijpers (Gemeentebelangen). Die diskussie werd terecht, aldus de heer Pais, door de voorzitter afgekapt. „Ik heb in de krant gelezen, dat de Woningstichting Leusden wat moeite heeft met het geven van inspraak op de bouw van woningwetwoningen met als argumentatie, te stringente voorschrif ten Er is echter wel degelijk een dif ferentiatie in de bouw van woning wetwoningen in Nederland te kon stateren, waarbij het ene raam toch echt groter is dan het andere" „Er is. volgens de heer Pais, „wel degelijk de mogelijkheid om inspraak te leveren op de ontwerpen, zoals die door de ar chitecten worden gemaakt, zij het met een geringere marge, dan bij premie- koopwoningen het geval is" Hij schetste de voorgeschiedenis van de samenwerkingsovereenkomsten, waardoor het mogelijk is. dat alles be langhebbende partijen reeds in een vroeg stadium worden betrokken bij de plannen. „Als de Woningstichting Leusden geen inspraak wil toestaan, dan betekent dat. dat de gemeente zelf de verkaveling maakt, waarna de Wo ningstichting Leusden de kant en klare ontwerpen inlevert. En dat is geen goe de zaak". Over de in de raadscommissie RO gedane uitlatingen van wethouder Wagenaar in de richting van de Wo ningstichting Leusden zwegen zo wel gemeentevoorlichter Hermans als de heer Pais. dat de aanvoer van materialen stag neert. Plan Langenbeek. (90 woning wetwoningen) De samenwerkings overeenkomst werd getekend op 23 ju ni 1978 Het voorbereidende werk is praktisch voltooid en als de vergunnin gen op tijd door de overheid worden afgegeven kan de bouw ruimschoots voor februari 1980, zoals in de samen werkingsovereenkomst is vermeld, een aanvang nemen Hier is dus nog geen sprake van vertraging. Plan Zwanenburg. (207 woning wetwoningen). Inderdaad is de sa menwerkingsovereenkomst nog niet getekend. Tijdens het overleg terzake ontstonden enkele problemen. Wet houder Wagenaar heeft terecht opge merkt, dat de ontstane moeilijkheden niet alleen bij de Woningstichting moe ten worden gezocht. Wij stellen het vol gende vast. Volgens de planning dient de bouw einde 1980 te starten. Uitspra ken als zou er vertraging zijn verwijzen wij naar het rijk der fabelen. Overigens betekent een zekere vertraging in het tekenen van de samenwerkingsover eenkomst niet dat er niet gebouwd kan worden. Er wordt door de hogere over heid niet voorgeschreven, dat de bouw van woningwet-woningen gepaard moet gaan met het ondertekenen van samenwerkingsovereenkomsten. De gemeente Leusden is één van de weinige gemeenten in Nederland waar deze procedure wordt gevolgd. De Wo ningstichting heeft zich verbonden aan de Leusdense procedure mee te wer ken. De voorgelegde overeenkomsten dienen echter door twee partijen te worden onderschreven. Is er sprake van verschil van opvatting over een be paald hoofdstuk, hetgeen het geval is geweest, dan is het normaal dat hier over diepgaand overleg plaats vindt. Plan Munnickhove/Bosveld. De samenwerkingsovereenkomst is nog niet door de gemeente aan de Wo ningstichting toegestuurd. Van vertra ging kan derhalve geen sprake zijn. Overigens vinden wij het merkwaardig, dat de realisatoren van de premiekoop- sektor wel in het bezit van een samen werkingsovereenkomst zijn gesteld Konklusie. De kritiek op de Wo ningstichting „Leusden" is niet ge rechtvaardigd. Het bestuur heeft echter niet de behoefte op dezelfde wijze kri tiek te oefenen, zoals dit gedaan is door vertegenwoordigers van politieke par tijen en gemeentelijke funktionarissen Het laat bovenstaande feiten liever voor zichzelf sprekenaldus de Wonings tichting Leusden in haar persbericht.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 3