„Niet alleen verkeersmentaliteit veranderen, maar ook kiezen voor doelmatige en logische wegenstruktuur" Milieu-Educatie CML: een aktief jaar vol projekten Kinderopvang binnenkort van start E WERKGROEP RO/CML EN „VEILIG OVER" Werkgroep Welzijn C.M.L vergadert PvdA wil accent op bouw woningwetwoningen Voorzitter CML- RO wenst méér inbreng van de leden \.<S{ DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1979 plaatselijk nieuws (Van de redaktie) LEUSDEN - Op verzoek van de werkgroep Ruimtelijke Ordening van het Comité Milieuzorg Leusden was dinsdagavond de Aktiegroep Veilig Over op bezoek om haar doelstellin gen nader toe te lichten en om te diskussiéren met de werkgroeple den over deze doelstellingen. Hoewel er binnen de werkgroep ver schillende meningen heersen over verkeersveiligheid en verkeersleef- baarheid, bleek tijdens de diskussie toch, dat verschillende leden zich geheel of gedeeltelijk konden vinden in de doelstellingen van de Aktieg roep Veilig Over. Men kwam echter tot slot niet tot een duidelijke kon- klusie ten aanzien van de door de aktiegroep naar voren gebrachte punten. Volstaan werd met de kon- statering, dat uiteraard alle aandacht moest worden geschonken aan de verandering van de mentaliteit van de verkeersgebruikers, maar dat daarnaast het verkeersbeleid van de gemeente gericht dient te zijn op de verkeersleefbaarheid van alle groe pen weggebruikers, zowel van het langzaam- als het snelverkeer. Hoe het een en ander in een beleid dient te worden ingevuld, déérover sprak men zich niet uit. De op te richten nieuwe werkgroep Verkeersaange- legenheden zal hierin een belangrij ke taak te vervullen hebben, zo werd in het algemeen gesteld. Het CML is echter van mening, dat zij niet in de ze werkgroep opgenomen dient te worden. Daarvoor zijn andere, des kundiger burgers van Leusden denkbaar, aldus voorzitter Ten Be rge. NIET TEGEN AUTO'S Woordvoerdster Wiesje Engelen van de Aktiegroep Veilig Over benadrukte in haar inleiding tot de diskussie, dat het beslist niet zo is, zoals door verschillen de mensen wordt gezegd, dat de ak tiegroep tegen auto's is. „Het is echt geen kwestie van autootje pesten. We zijn beslist niet anti-auto, hoewel we wèl van mining zijn, dat de auto binnen de bebouwde kom echt niet altijd een do minerende rol hoeft te spelen ten op zichte van het langzame verkeer. We zijn ook beslist niet van een bepaalde politieke signatuur, ook dat misverstand willen we graag uit de weg ruimen. We zijn ontstaan uit een aantal verontruste moeders". BELEID OP LANGERE TERMIJN De Aktiegroep Veilig Over is van me ning, dat de gemeente moet kiezen voor een verkeersbeleid, waarin met name een coördinerend wethouder richting geeft aan dat beleid „Wij vin den, dat een goede formule gevonden dient te worden, waarin vast vast gelegd, dat een verkeersveiligheids- plan dient te worden uitgewerkt door onafhankelijke deskundigen", aldus Veilig Over. „We zouden graag onze filosofie over verkeersveiligheid en ver keersleefbaarheid in een dergelijk plan verwerkt zien, dat is duidelijk" WERKGROEP VERKEERS- AANGELEGENHEDEN „De werkgroep verkeersaangele- genheden zal veel goeds tot stand kun nen brengen, mits die werkgroep zo ruim mogelijk wordt opgezet, waarbij allereerst naar onze mening de doelstellingen van deze werkgroep vastgesteld dienen te worden en niet nadat de groep is geformeerd", aldus mevrouw Engelen. Zij vond verder, dat enige duidelijk heid inzake het veelbesproken ver keersplan wel noodzakelijk is. „We zullen eerst moeten weten, wat de ge meente verstaat onder dit verkeers plan. Er zijn verschillende mogelijkhe den". VERKEERSMENTALITEIT De diskussie spitste zich aanvanke lijk toe op de verandering van de ver keersmentaliteit, die noodzakelijk wordt geacht om de verkeersleefbaarheid te kunnen realiseren Ook Veilig Over vindt een verandering van verkeers mentaliteit belangrijk, maar zij stelt, dat die mentaliteit een feit is, waar je in eerste instantie vanuit moet gaan, ook al moet je steeds blijven proberen om daar verandering in te brengen. Daarnaast gaat het óók, aldus de aktiegroep, om de verantwoordelijk heid, die de gemeente heeft ten aan zien van de verkeersleefbaarheid. De heer J. Venema van Veilig Over: „Je moet natuurlijk steeds bezig blijven om die verkeersmentaliteit te veran deren, maar daarnaast dient de ge meente de inrichting van haar wegen te richten op het voorkomen van on veilige situaties van alle weg gebruikers, met name ook voor het langzame verkeer. Het is helemaal niet zo erg, wanneer automobilisten een paar minuten langer werk heb ben om thuis te komen tijdens de spitsuren. Waar het vooral om gaat, dat zijn de achterblijvers, die de hele dag gekonfronteerd worden met een wegenstruktuur, die in eerste in stantie gericht is op de automobi list". MEER STEUN VERKEERSBRIGADIERS Onder meer door CML-werkgroeplid J. Kolöffel werd gewezen op het feit, dat de schoolroutes in het algemeen als veilig worden ervaren. Een enquête op „De Wegwijzer", had dat volgens hem uitgewezen Wiesje Engelen „Dat is dan groten deels te danken aan de inzet van de verkeersbrigadiers. Zonder hen zou het een grote janboel zijn in Leusden. De klaar-overdienst is een belangrijke dienst, het kan bijvoorbeeld ook geen kwaad, als die dienst wat meer steun zou krijgen, zowel vanuit de bevolking als van de zijde van het gemeentebe stuur. „Zij wees er op, dat vorig jaar voor een vergadering met instruktie voor de verkeersbrigadiers door de gemeente niet eens voldoende geld beschikbaar kon worden gesteld en dat achtte zij een schandelige zaak. Verder wees zij er op, dat dat doeltreffender politie-toezicht ook tot de noodzakelijk heden behoort. De heer Venema: „De politiemensen zijn daartoe echt wel bereid, indien de verkeersstruktuur en de wegbebake- ning en alles wat daarmee te maken heeft, logisch in elkaar zit en daar ont breekt het een en ander nog wel aan in Leusden". Hij wees bijvoorbeeld op de voorgenomen rekonstruktie van het kruispunt burg. de Beaufortweg met de Groene Zoom. „In de raadscommissie RO is door mevrouw Defares gesteld, dat die verkeerslichten er moeten ko men en dat het dan verder een zaak is van de ouders om hun kinderen de weg te wijzen. De gemeente heeft dan haar plicht gedaan. Maar zo is het natuurlijk niet Zo'n verkeerslicht moet ook doelmatig zijn, want als dat niet het ge val is. wordt de installatie genegeerd. Daarom zal bijvoorbeeld op dat punt voorrang moeten worden gegeven aan de fietsers en niet aan de automobilis ten op de Groene Zoom, die door de struktuur ervan deze weg toch al sneller berijden, dan is toegestaan. En dat geldt voor alle wegen in Leusden. Is de struktuur ervan onlogisch en niet doelmatig, dan kun je nog zoveel praten over een veranderen van de mentaliteit, maar dankweek je juist de verkeerde mentaliteit". Van de zijde van de Aktiegroep Veilig Over werd bovendien benadrukt, dat tijdens schooltijden de verkeersbriga diers de zaak uitstekend opvangen, waardoor een redelijk veilige school- route kan worden gerealiseerd, maar dat na schooltijd ook tal van kinderen gebruik maken van de Leusdense we gen zonder enige begeleiding. En dan dient de wegenstruktuur en de kruispunten logisch en doelmatig te zijn, ook voor het kind. PRIORITEITEN VERDELEN Als een goede aanzet tot een grotere verkeersleefbaarheid in de gemeente Leusden, vonden zowel de leden van CML/RO als de aktiegroep. dat de LEUSDEN - De werkgroep Welzijn van het C.M.L. vergadert op woensdag 19 september a s. om 20.00 uur in de Gemeentekantine, Zwarteweg 14. Op de agenda staan slechts twee zaken en wel: 1Opening, 2. a. Moet de werkgroep nog blijven voortbestaan? Zo ja. hoe? b. Hoe wordt de werkgroep be mand? (Van de redaktie) LEUSDEN - Wie praat over het Comité Milieuzorg Leusden heeft het in de meeste gevallen over de werkgroep Ruimtelijke Ordening, die het meeste aan de publiciteits-weg timmert. De Indruk kan dan al snel ontstaan, dat andere werkgroepen ingeslapen zijn. Een verkeerde indruk, want de werkgroep die het eigenlijke gezicht van het CML bepaalt is zonder meer de Werkgroep Milieu-educatie, de groep die zich konsekwent met het milieu bezighoudt en daardoor erg aantrekkelijke projekten ontwikkelt. Projekten, waarvan ver schillende ook bij een groot publiek aanslaan, zoals de boekjes van het natuurwandelpark Princenhof en excursies die worden georganiseerd, de zogenaamde natuurwandelingen. De harde kern van de werkgroep bestaat uit zo'n tien Leusdenaren, die zich in het afgelopen jaar hebben ingezet voor milieu-opvoeding in het algemeen en via de scholen. In een krot jaarverslag worden al deze projekten uit 1978 nog eens op een rijtje gezet. goed. Er was echter geen animo voor eventuele activiteiten zoals lessen, tentoonstelling etc. NATUURPARK CENHOF PRIN- BOSLESSEN Dë leerlingen van de vijfde klassen van de basisscholen, ,,'t Palet", „Loys- den" en de Gereformeerde basisschool hebben dit jar driemaal een „bosles" meegemaakt, te weten: het larix knup pelen en prunus zegen in oktober, het wilgenknotten in februari en de heide schonen in mei. Deze lessen zijn in sa menwerking georganiseerd met de Stichting Stichts Landschapsbeheer, Stichting Den Treek, Henschoten en de Ver. Utrechtse Heuvelrug en de Plant soenendienst gemeente Leusden. In juni heeft een evaluatiegesprek plaatsgevonden met de betrokken leer- kachten. PROJECT LAND- SCHAPPENKAART Enige werkgroepleden hebben mee gewerkt aan de uitgaven „Landschap van de Gelderse Vallei, Utrechtse Heuvelrug en Westelijke Veluwe- zoom", (een uitgave in het kader van het project Landschappenkaart CRM). Dit boekwerk is persoonlijk afgegeven aan alle hoofden in de gemeente Leus den. De reacties op het boek waren De herfsteditie van het natuurpad „Princenhof" is uitgebracht, waarmee de serie van vier boekjes is voltooid. Deze gidsen zijn vermeld in een uitgave van Provinciale Waterstaat over alle natuurpaden in de provincie Utrecht. Ook zijn er dit jaar herdrukken versche nen van het winter- en lenteboekje. De ze herdrukken bevatten tevens enige verbeteringen. OPEN DAG GEMEENTE LIJKE KWEKERIJ Door slechte weersomstandigheden is de open dag op 30 september 1978 niet doorgegaan. De activiteiten die voor deze dag waren voorbereid blijven rusten tot een eventuele volgende „open dag". Ér is dit jaar een zgn „straatnamen- boekje" uitgegeven. Dit is een uitgave waarin de straatnamen van een be paalde wijk. De Wetering, worden be schreven, aan de hand van duidelijke tekeningen. In samenwerking met „Blijhof" zijn er in het na- en voorjaar twee excursies georganiseerd op het landgoed „De Boom". BOOMFEESTDAG Ook dit jaar heeft de werkgroep mee gewerkt aan de landelijke boom feestdag op 21 maart. Alle scholen hebben o.a. een lijst meegekregen met de Hollandse namen van de te plaatsen bomen en struiken. Medewerking is verleend aan - uitgave Milieu en Inspraak nr. 39 o.a. een wandeling over de Liniedijk. - een film over park Princenhof van de heer W Veen. De volgende onderwerpen zijn nog aan de orde geweest, maar (nog) niet concreet uitgewerkt: - afval, glas- en oud papier-containers - 5 juni: Wereldmilieudag - lespakketje over een „boom" - contact met Blijhof over eventuele excursie. prioriteiten onder de verschillende weggebruikers verdeeld moeten wor den „Om irritatie tijdens spitsuur te voorkomen moet je op die tijdstippen de automobilisten voorrang geven, buiten die tijden dient het langzame verkeer voorrang te hebben, waardoor ook voor deze categorie een grotere verkeers leefbaarheid wordt bereikt". De diskussie over de Leusdense verkeersleefbaarheid is nog lang niet afgerond. Duidelijk is echter, dat de Aktiegroep Veilig Over met haar toelichting op haar doelstellingnota de leden van de Werkgroep Ruimte lijke Ordening van het Comité Mi lieuzorg Leusden een beter inzicht heeft gegeven in wat de aktiegroep eigenlijk wil. En tijdens de diskussie bleek, dat de standpunten niet mij lenver uiteen liggen. Het CML is van mening, dat zij in ieder geval geen zitting dient te ne men In de te formeren werkgroep verkeersaangelegenheden. „Dat is een zaak van burgers in Leusden, die met enig inzicht en deskundigheid mee kunnen praten. Samen met ambtelijke en externe verkeersdes- kundigen". Het CML voelt zich in eerste instantie niet geroepen hier aan deel te nemen. (Van de redaktie) LEUSDEN - De werkgroepsvoor zitter Ten Berge van Ruimtelijke Or dening van het Comité Milieuzorg Leusden wenst méér inbreng van de leden zelf. Dat kan volgens de heer Ten Berge alleen maar bereikt wor den, indien ruim van te voren alle mogelijke informatie over de te be handelen onderwerpen ter kennis van de leden worden gebracht, zodat met enig inzicht over de onderwer pen kan worden gediskussieerd. Om dèt te bereiken, zal een betere coör dinatie met de gemeentelijke dien sten nodig zijn, waarbij de leden ook daadwerkelijk op schrift die infor matie tijdig krijgen toegespeeld. Dat levert tot nu toe vaak problemen op. Gezocht zal worden om in de nabije toekomst hierin verbetering te bren- ge. „Dat is niet alleen essentieel voor de werkbaarheid van de groep, maar ook voor mijn inzet als voorzitter. Het gebeurt nu maar al te vaak, dat de voorzitter (mét de nodige kennis) het woord voert, zonder dat een wezen lijke diskussie tot stand kan worden gebracht bij gebrek aan kennis over het onderwerp bij de leden", aldus de heer Ten Berge. i.Oqa. i.ftö.r— (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De afdeling Leusden van de Partij van de Arbeid wil in Leusden streven naar een zo groot mogelijk quantum woningwetwo ningen, waarbij een percentage van 40% van het nog te bouwen woning bestand als een absoluut minimum wordt beschouwd. Aldus werd donderdagavond jongst leden op de ledenvergadering van de LEUSDEN - Tijdens de weken ter voorbereiding aan de subsidieaanvraag voor kinderopvang tussen de middag en de negatieve beslissing van de raad, hing er plotseling een briefje bij de Spar en Centra, waarin werd meegedeeld, dat twee vrouwen kinderopvang voor tussen de middag gingen starten. Twee weken later vonden 1600 ouders in Leusden een briefje in de bus, waarmee zij hun kinderen konden opgeven voor deze kinderopvang, tussen de middag. Met Claartje Goudkamp en Alet Rietveld, de ondertekenaars van dit in schrijfformulier, had ik een gesprek. Ik was zeer verbaasd, plotseling een briefje te vinden van mensen die per 1 oktober al kinderopvang willen gaan réaliseren. Claartje: „Eerlijk gezegd wisten wij helemaal niet dat een andere groep vrouwen bezig was subsidie aan te vra gen. Alet: „Nee. voorlopig tenminste niet. Wij gaan de benedenverdieping van mijn huis gebruiken, dus wij hoeven sowieso al niets te huren. Dat scheelt enorm. Verder willen wij absoluut geen winst maken. Wij vinden het gewoon erg leuk om dit te gaan doen" Maar hoeveel vragen jullie voor tussen de middag? Claartje: „Onze gedachten gaan uit naar 2— per uur, Dat is dus f 4,- per dag plus 1.75 voor de broodmaaltijd Geen zakjes brood mee, maar gezellig met z'n allen eten. zoals het ook thuis gaat. Voor gezinnen, waarvan de vrouw door deze opvang kan gaan werken, dus voor een gezin dat een dubbel in komen ontvangt hoeft dit geen pro bleem te zijn. Vooral wanneer zij weten, dat hun kinderen goed verzorgd zijn". Jullie hebben niet overal folders in de bus gedaan, was dat met een speciale bedoeling? Claartje: „Ja, omdat zij zelf in de Eurowoningen zitten, zijn wij van de ge zinnen en scholen uitgegaan, die hier niet te ver vanaf zitten ledereen kan zich natuurlijk opgeven, maar het leek ons moeilijk voor kinde ren uit andere delen van Leusden, on der andere in verband met oversteken" Boven het inschrijfformulier stond ook, dat de kleintjes tot de 2e klas ge haald en gebracht zullen worden, hoe realiseren jullie dat? Claartje: „Wij hebben vervoer en omdat de kleineren eerder uit school komen, kunnen Alet en ik ieder een deel van de kinderen ophalen. Natuurlijk moeten we eerst zien, welke leeftijden er komen, voordat wij deze zaken konkreet af kunnen spreken". Hebben jullie al inschrijfformulieren teruggekregen? Alet: „Wij hebben 17 aanvragen bin nen. Omdat er diverse mensen om in formatie hebben gevraagd, kunnen we niet zeggen met hoeveel kinderen we gaan starten. Zelf denken we maximaal aan 12 kinderen, omdat we onze eigen kinderen er ook bij tellen (Claartje 4 kin deren, Alet 2 kinderen). We gaat er vanuit, dat in eerste instan tie, de vrouwen die al werken en op dit moment kinderopvang voor tussen de middag nodig hebben, bij ons komen. Een volgende groep zullen de kinderen van de vrouwen zijn, die nu gaan wer ken omdat er kinderopvang is. Hoe richten jullie het beneden in? Alet: „Er is eerst een muurtje van de gang weggehaald, wij hebben onze mannen ook aan het werk gezet, die vinden het idee trouwens ook erg leuk. Daarna is er een vouwdeur geplaatst De garage was al gedeeltelijk bij de be nedenkamer getrokken, dus op deze manier is het een mooie ruimte gewor den. Tafeltjes en stoeltjes hebben we gekocht bij de afdeling onderwijs van de gemeente, die een ruimte hebben met overtollig schoolmateriaal. De stoeltjes zijn stapelbaar. dus wanneer er ge speeld wordt kan het meubilair aan de kant. Wij zijn nog bezig het beneden gezel lig te maken. Er moet nog wat speel goed en serviesvoed aangeschaft wor den. Als ik het zo hoor hebben jullie al heel wat geïnvesteerd. Claartje: „Ja, wij vinden het niet erg. De kinderen moeten zich thuis kunnen voelen. Het is een stukje idealisme en met dat we plannen aan het maken waren, kwamen we op steeds meer za ken zoals verzekering en het opvangen van de kinderen tussen 8 en 9 uur 's morgens, want dat is ook nodig voor sommige gezinnen. Verder willen we in de kleine vakanties 's ochtends open zijn en niet te vergeten de invalsters wanneer een van ons ziek wordt. Al de ze zaken hebben wij kunnen regelen, dus als er niets tussen komt, starten wij 1 oktober. Wij zijn ons bewust van het feit, dat wij geen enkele dag vrij kunnen nemen en dat het moet lukken, maar wij heb ben het er graag voor over. Zelf heb ik drie keer een baan kunnen krijgen. Wanneer er opvang was ge weest op deze basis, had ik onmiddelijk ja gezegd". Alet „Omdat wij toch nog jaren thuis moeten blijven voor onze kinderen. vonden wij dit een uitstekende oplos sing" Alet en Claartje zijn ook van plan om extra dingetjes te gaan doen tijdens de vakanties, zoals een ochtendje naar de dierentuin. Is het slecht weer, dan kan er televisie gekeken worden met de vi deorecorder. beschikbaar gesteld door een van de twee gezinnen. Claartje: „Voor noodgevallen hou den wij steeds een plaatsje open. Dat kan omdat noodgevallen meestal tijde lijk zijn". Alet en Claartje zijn zich bewust van het feit, dat er toch een groep blijft die deze kinderopvang niet kan bekosti gen. Vanuit hun situatie zien zij daar voorlopig geen oplossing voor. Wel zijn zij van mening, dat de gemeente hierin moet tegemoetkomen omdat het ge zinnen betreft, die anders (wanneer de vrouw of de man niet werkt) bij de bij stand moeten aankloppen Kinderop vang financieren is voor de gemeente een stuk goedkoper, dan bijstand ver lenen. PvdA besloten op voorstel van afde lingssecretaris Martin Joosten. De plaatselijke PvdA-afdeling hield zich met dit onderwerp bezig in het kader van het stellen van prioriteiten voor de komende jaren. Volkshuisvesting staat bij de socialisten hoog op het lijstje en met name wil men zich sterk maken voor de bouw van woningen in de goedkopere klasse. Wethouder Jan Mandemaker (Progressief Leusden) legde zijn achterban uit dat de bouw van premiehuurwoningen teruggeschroefd gaat worden, omdat dat onbetaalbare huizen geworden zijn. Dat houdt voor de PvdA in dat er dan meer in de woon- wetsector gebouwd moet gaan worden. Overigens denkt ook minister Belaerts van Blokland daar zo over. zij het wel licht op andere gronden. De minister heeft kortgeleden laten weten dat in de drie westelijke provincies - dus ook in Utrecht - het percentage woning wetwoningen moet worden opgevoerd naar 55. Mandemakers: „Daar moet Leusden ook wat van gaan meepikken Zeker gezien het feit dat in de eerste fase erg weinig aan woningwetbouw gedaan is. In de eerste fase is slechts 14,6% van de huizen in de woning wetsfeer gebouwd. Wanneer we nu vasthouden aan de 40-40-20-verdeling voor de tweede fase komen we in z'n totaliteit uit op 28% woningwetwonin gen in Leusden. Terwijl ik vind dat op het totale woningbestand 40% wo ningwet moet zijn". De wethouder voegde er aan toe dat hij er aan twijfelde of de Woningstich ting Leusden in staat zou zijn om een dergelijk quantum woningen te bou wen. Mandemaker: „De Woningstich ting Leusden heeft daar niet de spaan kracht voor". Toen daarop vanuit de zaal de suggestie kwam om een eigen woningbouwcorporatie op te richten voor de woningwetbouw. liet Mande maker weten dat dat een mogelijkheid zou zijn. De progressieve wethouder, vorige week donderdag precies een jaar lid van het college, greep de gelegenheid aan om even terug te blikken op een jaar participatie van Progressief Leus den in het college. De wethouder bleek niet ontevreden. Hij memoreerde de zwakke positie van PL in raad en col lege. maar niettemin: „We zijn een beetje op het goede spoor", aldus Mandemaker; „Samen Onderweg is de basis van het college en aan de uitvoe ring van dat programma wordt gewerkt, al moet je je niet teveel voorstellen van wat er in één jaar bereikt kan worden. Maar toch vind ik dat we in ieder geval een beetje onderweg zijn".

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5