,Dat en dat is gebeurd, ïn dan wil ik weten waarom" „Me uiten in beeld en geluid, dat is het eigenlijk" lattelandsvrouwen druggebruik LOYSDEN EN WOELIGE HOEK GAAN SAMEN Golfbaan dient beslist openbaar te zijn TOK Toch weer maat schappelijk werker voor Leusden enk van Leest en de comtemporaine geschiedenis van Leusden i. sr.i DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1979 plaatselijk nieuws 7 55" LEUSDEN - „Het gaat niet om vraag of Ik het nu wel of niet ik vind wat er met Leusden In afgelopen tien jaar is gebeurd, lar sta ik eigenlijk heel am- ralent tegenover. Het interes- ert mij gewoon: dat en dat Is ibeurd en dan zou Ik willen iten waarom. Niet om con- jsies te trekken, maar om In- ht te krijgen. Contemporaine geschiedenis Set dat, hè? Ja, dat Interesseert e. Niet om de feitjes, maar om it je zoveel overeenkomsten >t tussen vroeger en nu. Ik denk n vaak: er lijkt zoveel veran- rd, maar qua gedachten Is er jenlljk niet zoveel gebeurd." In de onlangs verschenen folder van atent Talent" wordt gemeld dat Henk n Leest een cursus wil gaan geven ider de titel,Tien jaar Leusden" Heel mcreet zijn zijn plannen nog niet, aar via beeld en geluid zou hij iets illen vertellen over wat er in Leusden de afgelopen tien jaar gebeurd is. Het jit een beetje aan op wat de Video- xkshop indertijd maakte ter gelegen- id van Leusden 1200. Interviews met ochtone Leusdenaren - Hamers- Iders dus eigenlijk afgewisseld met relden van het oude en nieuwe Leus- jn. Henk van Leest: „Van wat ik nu wil ran maken, zou dat maar één facet jn. Nu zou ik een veel meer omvattend seld willen zien te krijgen. Onderdeel bijvoorbeeld de samenstelling van »t gemeentebestuur in de loop der ja- «1. de beslissingen die genomen wer- m en de motieven daarachter. Maar ik mk ook aan heel andere dingen Bij- Dorbeeld hoe een sportdub zich in tien lar ontwikkelt van louter een gezel- jheidsvereniging tot een dub waar op delijk hoog niveau spiort bedreven lordt. Is dat een normale ontwikkeling, dat een vertangen dat vanuit de leden Bil komt? Of wordt zoiets toch vooral ewerkstelligd door de import-Leusde- aren? Op deze wijze zou ik een aantal Ispecten van die groei op een rij willen -tien om dat aan het eind van de cur- js - na een maand of drie - op de een andere manier te presenteren. Maar nogmaals: hoe we het precies gaan oen, weet ik nog niet. Ikzelf ben op m'n est als ik een beetje kan improviseren n bovendien wil ik natuurlijk veel aan e deelnemers overlaten. En mocht er weinig belangstelling voor zijn, dan ga ik hel toch wel zelf een keer doen". jlEUSOEN 1200 Henk van Leest, sedert vijf jaar eusdenaar, zegt zich met name voor ijn woonplaats te zijn gaan interesse- en bij de eerder genoemde reportage ver Leusden ter gelegenheid van eusden 1200. Maar ook daarvoor was lij al wel nieuwsgierig naar zijn nieuwe roonomgeving Van Leest: „Ik had in imersfoort in dienst gelegen en kende an toen de landelijke situatie. Toen ik lier kwam wonen was er al veel veran- lerd. Ik geloof dat het kruidenierswin- :eltje bij de kerk nog een maand be- itaan heeft en toen was het verdwenen. 3an wil ik graag weten hoe zoiets gaat" Met een ouderwets woord heet dat leloof ik heemkunde. Dat mensen wat ifweten van de plek waar ze wonen. Misschien dat we in die zin ook nog wat met de resultaten kunnen doen voor kinderen of zo". Wat hij nu voor ..Latent Talent" gaat doen is onderdeel van het vak van Henk van Leest. Wat dat vak is. is niet in één woord te zeggen Van Leest: „Het is eigenlijk een hele hoop. Ik maak dia's, werk met video, maak geluidsbanden, schrijf teksten bij diapresentaties, en zovoort. Me uiten in beeld en geluid, dat is het eigenlijk". WASSERIJEN Die audio-visuele middelen zijn op vele terreinen toepasbaar. Henk van Leest werkte en werkt er dan ook op alle mogelijke manieren mee. Voorbeeld: de gezamenlijke wasserijen in Neder land vinden dat er eens wat meer was de deur uit moet. In een campagne die dat moet bevorderen past ook de was serijman, die via persoonlijk contact de mensen moet bewegen om meer buitenshuis te laten wassen. Die men sen hebben tot dan toe alleen de was opgehaald en teruggebracht en hen moet een beetje geleerd worden, hoe ze dat moeten aanpakken. Er wordt daarvoor een organisatieburo in de arm genomen, die op zijn beurt Henk van Leest inhuurt voor wat videotrainingen. Andere voorbeelden vormen de ver schillende bedrijfspresentaties die Van Leest in de loop der jaren maakte. Daarnaast maakte Henk van Leest ook dia-presentaties over de geschiedenis van Rotterdam. Leusden en Scherpen- zeel. Een boeiend project was ook de zogeheten „oral history", waar hij zich voor het gemeentearchief van de stad Rotterdam mee bezighield. Van Leest- „We maakten geluidsbanden van ge sprekken met een aantal verschillende Rotterdammers Bijvoorbeeld mensen uit het stadbestuur. De bedoeling was om in die gesprekken de achtergronden te geven van actuele gebeurtenissen. Van vergaderingen worden natuurlijk altijd wel verslagen en notulen ge maakt. Maar in die officiële verslag legging kun je vaak niet de achtergron den, de werkelijke motieven die tot een beslissing leiden, terugvinden En dat is vaak veel interessanter dan wat er zich aan de buitenkant afspeelt De banden van die gesprekken gaan voor vijfent wintig jaar het archief in. waarna ze eruit gehaald mogen worden ten behoeve van historisch onderzoek. Vooral die termijn van vijfentwintig jaar zorgt er voor dat mensen bereid zijn om dingen uit de doeken te doen. die ze liever voor zich zouden houden, wanneer tot on- middelijke publikatie werd overgegaan. Dat is dan vaak te explosief. Het waren allemaal erg interessante gesprekken, ik heb het graag gedaan". JOURNALISTIEK „Er gebeurden soms ook van die verschrikkelijk onverwachte dingen. Had ik bijvoorbeeld met iemand uit de havenwereld zitten praten en toen dat gesprek was afgelopen zei die man: nou zou ik het graag nog even over iets anders hebben. Toen begon hij te ver tellen dat hij na de oorlog zes jaar had vastgezeten vanwege collaboratie. Vertelde over wat hij in die jaren had meegemaakt en hoe hij weer in de maatschappij was gekomen. Toen heeft de band nog drie uur gelopen Wanneer ik suggereer dat dat toch meer journalistiek werk is dan werken met beeld en geluid, is Henk van Leest het daar aanvankelijk niet mee eens. Van Leest: „Geen dagbladjournalistiek in ieder geval. Dat is me vaak te opper vlakkig. Maar wat in weekbladen wel gedaan wordt Kijk. ik doe altijd graag, wanneer daar geld en tijd voor is. wat research Voor de geschiedenis van Rotterdam bijvoorbeeld heb ik een hele tijd zitten lezen Daar kwam een groot stuk reformatie in voor en omdat ik van huis uit katholiek ben. wist ik daar niet zo verschrikkelijk veel van. Daar heb ik dus nogal wat research voor ge daan en dat doe ik dan ook voor mijn eigen plezier". MINJON Zoals velen die zich nu met radio, televisie of andere audio-visuele mid delen bezighouden was ook voor Henk van Leest AVRO's jeugdradio Minjon het begin van het contact met deze wereld. Het was tijdens zijn schooltijd dat hij daaraan meewerkte. Niettemin vond hij zijn eerste baan in het kruide niersvak, als invalschef voor super markten. Wellicht boeiend, echter niet voor Henk van Leest. „Via Minjon had ik een beetje kennisgemaakt met radio en dat sprak me geweldig aan. Maar po gingen om bij de een of andere omroep te komen hadden nooit succes. Tot ik op een gegeven moment een adverten tie las waarin de NOS aankondigde dat ze ging beginnen met een opleiding voor beeld- en geluidstechnici. Daar heb ik toen op geschreven, en ik denk dat het toch het feit dat ik bij Minjon heb gezeten is geweest, maar in ieder ge val: ik werd daar aangenomen. Met ne gen andere uit een groep sollicitanten van 700 Daar heb ik vervolgens een half jaar een opleiding gehad tot ge luidstechnicus". VOETVOLK Henk van Leest aan het werk Zeven jaar bleef Henk van Leest in dienst bij de NOS Maar hij kreeg er genoeg van. De charme van het gepio- nier in studio Irene ging er danig af toen nieuwere studio's in gebruik genomen werden. Van Leest: „Toen werd het dus helemaal gewoon van negen tot vijf. Zeker voor de geluidstechnici, die toch tot het voetvolk van het omroepper- soneel gerekend worden. Camera mensen willen soms nog wel eens op schuiven naar banen als regisseur of floormanagers. Maar dat is voor de techneuten niet weggelegd" Van Leest kon toen hij bij de NOS wegwilde vrij gemakkelijk naar iets an ders overstappen. Tijdens zijn NOS-tijd had hij al eens geschnabbeld bij een organisatieburo en er zelfs al eens drie maanden gewerkt. Hij kon er in vaste dienst komen en maakte er veel video en diapresentaties voor bedrijven. Hij deed het een en ander voor ondermeer Nationale Nederlanden. Bayer. BASF en de AMROBANK. Werken voor fir ma's van die afmetingen betekende ook nogal eens naar het buitenland gaan. Van Leest: „Het was een leuke tijd, ik heb het lang met plezier gedaan Maar het Is beperkt. Vaak bijvoorbeeld men sen van zo'n bedrijf verkooptechnieken leren Nu is dat misschien iedere keer wel een beetje anders omdat het op telkens een ander produkt is toegesne den, maar ik raakte er wel op uitgeke ken. Toen ben ik maar voor mezelf be gonnen. En dat was helemaal niet ge makkelijk. Je moet aan opdrachten zien te komen. Ik had natuurlijk via het or ganisatieburo wel wat contacten, maar het betekent toch dat je gewoon moet gaan „bellen poetsen". Naar bedrijven en instellingen toegaan, opbellen. Veel je neus stoten, af en toe wat bereiken. Je moet in feite iets verkopen wat er nog niet is. waar die mensen misschien nog nooit aan gedacht hebben". „Er wordt ook altijd ontzettend aan gekeken tegen de grootte van het be drijf. Ik bedoel, als ik daar kom namens een of ander groot bedrijf met enige naam. dan kijken ze je heel anders aan dan wanneer je daar komt namens Henk van Leest". „En je moet natuurlijk een beetje praten, hè. Daar had ik in het begin nogal moeite mee. Ik ben niet zo'n jongen met een babbel. Ik vond het moeilijk om over mezelf te praten, over wat ik allemaal gedaan had, maar dat moet je juist wel doen". In de loop der tijd liep Henk van Leest wel tegen een aantal projekten aan. Maar het blijft nog altijd „hollen of stilstaan", zoals hij het zelf uit drukt; „er is nu wel een vaste basis, maar ja, de continuïteit D'r vallen af en toe weer gaten in. Maar eigenlijk weet ik niet of ik dat nou erg moet vinden of niet. Het geeft je de tijd om tussendoor weer eens over iets na te denken, Iets an ders goed voor te bereiden. Ik heb dat toch nodig om ergens lang over na te denken. Van dat hele snelle, van: hup morgen in de krant, dat zou ik niet kunnen". TEKST: MARNIX KREYNS FOTO'S: JANUS VISSER LEUSDEN - De Nederlandse Bond van Plattelands Vrouwen opende donderdag 6 september haar seizoen met een lezing over drugs gebruik. De voorzitster, mevrouw Van Hasselt, verwelkomde haar le den en riep ze op wat meer te doen dan alleen de avonden te bezoeken. Zij citeerde het volgende uit 't iStichts Bericht: „Eén ding dienen de „gewone" leden voor ogen te hou den. Zonder steun en medewerking van allen heeft ook het met de groot ste zorg samengestelde programma geen kans van slagen". De avond stond in het teken van „Het druggebruiker slechts enkele zinnen, terwijl daar toch het probleem ligt. Met behulp van dia's somde de heer Van der Stam op, hoeveel verslaafden en wat voor soorten verslaving er zijn. Ook het verschil tussen geestelijke en lichamelijke verslaving werd duide lijk uiteengezet. Het is funest, aldus de heer Van der Stam. dat mensen die willen afkicken, niet direct geholpen kunnen worden Het tekort aan klinie ken. geld en personeel is erg groot. Bij een ontwenningskuur zonder me dicijnen is het resultaat goed te noe men. Liefst 90% gebruikt dan geen drugs meer De ontwenningskuur met behulp van medicijnen is minder succesvol, slechts 5% Is dan „genezen". De heer Van der Stam pleitte voor een goede voorlichting op de middelbare scholen en In de gezinnen. Een pleidooi dat zeker op zijn plaats is in het jaar van het kind. De Nederlandse Bond van plat telands Vrouwen kan terug kijken op een goed verzorgde avond. jaar van het kind", in de pauze werd er gecollecteerd voor de aktie „Redt kin derogen". Na de pauze was het woord aan de heer Van der Stam uit Nieuwe- gein, werkzaam bij de politie in Utrecht De heer Van der Stam betreurde het dat een lezing over drugsgebruik in het jaar van het kind een noodzakelijk iets is. De verslaving begint al bij kinderen van 12 13 jaar Doch zeker zo triest is het feit. dat een grote hasjvangst de voorpagina haalt in de nieuwsbladen en de dood van een (Van de redaktie) LEUSDEN - De aan te leggen golfbaan in Den Treek dient zonder meer openbaar te zijn. Zonder die garantie, ook op langere termijn, gaat de werkgroep RO van het CML niet akkoord met de aanleg van deze golfbaarn, zo werd dinsdag avond duidelijk in haar openbare vergadering over dit punt. Direkteur gemeente werken gaf een uitgebreide toelichting op de plannen en wees er op, dat de verschillende hierbij betrokken instanties in principe geen bezwaar tegen de aanleg hebben. Het wachten is nog op de mening van de Stichtse Milieufederatie, waar mee kortgeleden een gesprek heeft plaatsgevonden Er zal een bestemmingsplan voor dit gebied worden voorbereid. LEUSDEN - Als de Leusdense gemeenteraad het advies van de commissie onderwijs overneemt gaat de gemeente haar medewerking verlenen aan het tot stand komen van een geïntegreerde lagere- en kleuterschool voor het Protestants Christelijk onderwijs in Leusden- zuld. Op dit ogenblik wordt de Chr. la gere school „Loysden" in Leusden- zuld bezocht door een negentigtal leerlingen. Samen bezetten zij vier klassen in een school met zes loka len. De toekomstverwachting is dat het aantal leerlingen het onmogelijk maakt nog vier klassen te bezetten, zodat de school terug zal gaan naar een 3-klassige. Dat deze situatie voor het school bestuur ook financiële consequenties met zich meebrengt is duidelijk. Met het bedrag per leerling wat men van de ge meente ontvangt (voor 1978 f 386.11) komt men niet uit zodat men bij de mi nister van onderwijs een verzoek heeft moeten indienen om het bedrag per leerling hoger vast te stellen. De staats secretaris van onderwijs heeft zijn me dewerking verleend en het bedrag nu vastgesteld op 473,02 per leerling. DE WOELIGE HOEK Bij de Chr. kleuterschool is de situatie vergelijkbaar met die op de lagere school. Met een 25 kleuters bezet men één klas. Het bestuur van de Vereniging voor Protestants Christelijk onderwijs in Leusden wil nu komen tot een volledige, ook onderwijskundig verantwoorde in tegratie van beide scholen. Het onder brengen van de lagere en kleuterschool in één gebouw zou een goede aanzet kunnen zijn. Het gebouw waarin de lagere school nu gehuisvest is leent zich er echter niet zonder meer toe om er een kleuterklas in onder te brenge. Zonder een ingrij pende verbouwing is het onmogelijk beide scholen te huisvesten. Het ge bouw zal moeten worden aangepast aan de moderne eisen voor het geven van lager onderwijs en aan de wettelijke vereisten voor het geven van kleute ronderwijs Door een interne verbouwing zal er ruimte geschapen moeten worden voor drie klassen lagere school, één klas kleuterschool plus een gemeen schapsruimte. Het schoolbestuur heeft de medewerking ingeroepen van de gemeente om de „nieuwe" school te kunnen realiseren. De commissie on derwijs heeft in haar vergadering van dinsdag jl. haar fiat al gegeven om in principe medewerking te verlenen Het laatste woord is nu aan de gemeente raad ,i - w\ „Het is nu jouw beurt. Jan, om de tent op te houden." I. &AV (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De Maatschappelijke Dienstverlening Eemland (MDE) heeft van het Ministerie van CRM toestem ming gekregen om de in Leusden be staande vacature voor een maat schappelijk werker op te vullen. De va catur e is er een van het KIMDE (Katho liek Instituut voor Maatschappelijke Dienstverlening in Eemland) en ont stond destijds toen Jan Burger van baan veranderde, De formatieplaats werd niet meteen opgevuld en het progressieve deel van de raad drong er op aan dat de ge meente dan de werker gedeeltelijk zou subsidiëren. „Nu heeft de merendeel van de raad dus toch gelijk gehad door dat niet te doen", grinnikte wethouder Gijs van Woudenberg bij het doen van deze heugelijke mededeling.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 7