'ater J. W. N. van Luyn ieuwe direkteur Don Bosco Boswandeltochten W.S.K. Don Bosco Familiedag op Don Bosco 30.000 gulden voor Don Bosco DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1979 plaatselijk nieuws Pater Jan Raeymakers. De schoolinternaten werken de laatste jaren samen in een stichting: de stichting S(choolinternaten) Neder land) de gezondheidszorg en het wel zijnswezen streeft men naar gezamen lijk overleg om te zien hoe er voor ieder plaats is op de markt. In ekonomische termen vertaald betekent dat: een en ander heeft te maken met marktonder zoek, met vraag en aanbod, ledereen moet onderzoeken waarin hij zich spe cialiseert. HULPSITUATIE Pater Wim van Luyn „Je stelt de vraag: het gebied waarbinnen Don Bosco Leusden ligt, is daar voldoende vraag naar zo'n soort internaat7 Boven de grote rivieren zijn er weinig schoo linternaten. In het zuiden des lands van katholieke signatuur wel. Dan komt de vraag: hoe kun je de toekomst van dit internaat veilig stel len? De sociale situatie, de gezinssi tuatie. de werksituatie oefenen veel in vloed uit op de ontwikkeling van het kind. Ik denk. dat één van de hulpsitua ties een schoolinternaat kan zijn. zon der dat je direkt in een behandelingsin ternaat behoeft te vervallen." Hoe staat de overheid hier tegenover als toekom stig subsidie gever? Kan zij in deze ontwikkelingen méédenken en hiermee instemmen? Pater van Luyn: „In de afgelopen week was er op vrij hoog ambtelijk ni veau een bespreking met de SSN de Stichting Schoolinternaten Nederland Van alle internaten is een voorlopige lijst opgemaakt. De internaten, die op die lijst voorkomen, hebben papieren gehad, waarin zij vóór januari 1980 hun doelstellingen uiteen moeten zetten. Daarna zal worden bekeken of elk van die internaten past in de groepering, waarvoor het zich opgeeft. Maatstaven daarbij zijn: Vinden wij dat dit internaat bestaansrecht heeft? Hoe is zijn peda gogische aanpak7 Hoe is de financiële situatie? Hoe is de strukturele aanpak? KONTAKT MET HET W.I.J.N. Wij hebben als internaat óók kontakt met de Werkgroep Integratie Jeugdwelzijn Nederland, het W. I. J. N. Dit is een groep, die werd opgericht bin nen de kinderbescherming De kinde ren. die daar onder vallen worden te genwoordig ook op diverse andere in stellingen geplaatst. Hoe kun je in gesprek met de mensen van de S. S N. en het W. I J N. GE BRUIK MAKEN VAN DE ONTWIKKE LINGEN. EN VAN HUN VAAK TE RECHTE KRITIEK4 Hoe kun je de ge hele pedagogische en praktische aan pak van je internaat daarop enten? Het is zeer belangnjk om de deur open te hebben en te houden naar deze instanties. Het is ook belangrijk om in te spelen op regionale organen. Deze or ganen bekijken vaak „Wat hebben we hier voor internaten in de buurt?" Dan kom je op de vergadertoer. Je kunt wel zeggen: moet ik al die verga deringen bijwonen? Maar in de loop der jaren blijkt, dat deze hun vruchten af werpen Als het definitief gaat worden binnen een jaar of drie, dan moeten ver schillende organisaties hun advies ge ven. Dan is het plezierig, als zij kunnen zeggen: „Wij kennen deze mensen en hun internaat. Naar onze mening is hun bestaansgrond gerechtvaardigd." Je kunt de toekomst op je af laten komen, of zien hoe je hierop inspeelt. Ik vind Don Bosco Leusden zo'n waardevolle zaak. dat ik bereid ben daar een aantal jaren stevig voor te knokken." „Het is voor elkaar, ik heb mijn boordeknoopje terug." deelname aan deze wandeltocht ge stelde voorwaarden. Groepen welke door de jury worden beoordeeld dienen deel te nemen op de afstand, die voor tenminste 70% (naar boven afgerond op een geheel getal) van de groepsleden geldt, terwijl de overige groepsleden, uitgezonderd de leiding, behoren voor te komen uit de aangrenzende leeftijdsgroep De algemeen leider is te herkennen aan een oranje armband. ingevolge het reglement van de S.G.W.B. is de algemeen leider, even tueel in overleg met de aanwezige ver tegenwoordiger/ster van de SGWB, gerechtigd om alle maatregelen te ne men welke nodig zijn om u en uw me dewandelaars een prettige wandeling te verzekeren. i. s^.i Uit naam van het Kinderpostzegelcomité Amersfoort werd vorige week finsdag een bedrag van 30.000 gulden symbolisch overhandigd Het geld is bestemd voor het Don Bosco internaat, als blijk van erkentelijkheid voor het werk dat door dit internaat wordt verricht. I. Q55H LEUSDEN - Zaterdag 15 en zondag 16 september a s organiseert Wandel Sportvereniging Kruiskamp onder auspiciën van de S.G.W.B. haar Boswandel tochten Startplaats is bij School-Internaat „DON BOSCO Dodeweg 6 te Leusden bij Amersfoort en te bereiken met de buslijnen 58 en 60 van Centraal Nederland. (Halte Don Bosco) Individuelen en groepen zonder jury beoordeling kunnen zaterdag starten tussen 10 00 en 14.30 uur, zondag 10.00 en 13.00 uur, behalve de 30 km deze zaterdag tossen 10.00 en 12.00 uur, zondag 10.00 en 11.00 uur. Groepen met beoordeling: zaterdag 14.00-14.30 uur en zondag 12.30-13.00 uur. Op de 5 - 10 - 15 en 20 km. AFSTANDEN Afhankelijk van de leeftijd kan een luze gemaakt worden uit onderstaan- afstanden: voor personen t/m 8 jaar maximaal 5 km. voor personen t/m 11 jaar maximaal 10 km. voor personen t/m 14 jaar maximaal 15 km. LEUSDEN - De eerste Nederland se Salesiaanse familiedag wordt ge houden op zondag 23 september a.s. In Leusden. Tezamen met alle andere Nederland- ke vrienden en vriendinnen van Don Bosco, wordt dan feest gevierd, om dat het 50 jaar geleden Is. dat de Sa- leslanen In Nederland kwamen. In die 50 |aar hebben zij het nooit zonder mensen als u gekund. Die dag moet u dan ook zien als een teken van dankbaarheid. Er zal afwisseling genoeg zijn. Jong en oud zal aan zijn trekken komen. Heel in het kort ziet het programma er els volgt uit: 03.30 uur: aankomst op het terrein van Bon Bosco. Dodeweg 6, Leusden (14.00 uur: welkom en start van het pro- bram ma - spelenkermis - kindercrèche - dia's en films over Don Bosco 15.00 uur: sportwedstrijden (o.a. voetbal) puzzeltocht over Don Bosco kleur- en tekenwedstrijd 16.30 uur Eucharistieviering met als thema Don Bosco en de jeugd 17.15 uur: broodmaaltijd, verkrijgbaar tegen een bon van 5, 18.30 uur: begin van het avondpro gramma: - film over Don Bosco (tot 15 jaar) - andere film met discussie (vanaf 16 jaar) - dia-serie over Don Bosco (vol wassenen) 20.00 uur: tevreden en behouden naar huis voor personen 15 jaar en ouder 20 of 30 km. Deelname op een afstand die korter is dan voor de leeftijd geldt is ten alle tijde toegestaan. Het inschrijfgeld is niet aan de te wandelen afstand doch aan de leeftijd gebonden. Bij betaling aan het vertrekpunt be draagt het inschrijfgeld, met herinnering: personen tot en met 14 jaar f 3,25: personen 15 jaar en ouder 4, zonder herinnering: personen tot en met 14 jaar f 1,75, personen 15 jaar en ouder f 2. Leden van erkende wandelsportor ganisaties genieten een reductie van 0,50. Bij (voorinschrijving) voor 5 september a.s. worden de bedragen met herinne ring, zowel voor leden als niet leden nogmaals met f 0.50 verlaagd Inschrijf adres: mevr. T Witteveen- Blok, v. Assenraadstr 27, 3814 BJ Amersfoort. Girobetaling op nummer 100521 t.n.v. penn meesteresse WSV, tel. 033-28186, Kruiskamp te Amers foort HERINNERING Een fraaie medaille met lint ontvangt u na de wandeling als deze is volbracht en tijdig is ingeschreven. Eventuele nazending hiervan bij niet tijdige inschrijving zal ongefrankeerd geschieden. Voor groepen op de 5-10-15 en 20 km zijn extra prijzen te verdienen, bo vendien voor de afstanden 10-15 en 20 km per dag en per afstand zeer fraaie wisselbekers. Wandelboekjes voor de start ingele verd. worden verzorgd Verenigingen zijn verplicht deze gebundeld af te ge ven. Voor medische hulp is aanwezig de E.H.B.O. afd. Amersfoort. De parkoersen zullen voor het over grote deel worden uitgezet op het land goed „De Treek-Henschoten" een pracht omgeving. VERZEKERING Iedere deelnemer/ster is verzekerd tegen gegronde aanspraken wegens door hem/haar aan derde toegebrachte schade, mits: hij/zij voldoet aan de voor hij alle vergaderingen bij. Zijn persoonlijke motieven waren, dat hij eigenlijk gewoon wel weer eens iets anders wilde. Zelf had hij nooit gedacht aan het direkteurschap van een inter naat, omdat dat nooit in zijn vizier was geweest. Hij nam het aan, omdat hij het type is. dat werkt met een uitdaging. Hij moet zich ergens op kapot kunnen bij ten. Een klus. die in enkele dagen is opgelost, is niets voor hem „Objektief gezien", zegt pater Van Luyn. „vind ik het werk goed. Dit soort instellingen als Don Bosco Leusden hebben hun waarde. Je doet veel goeds aan de jeugd, en dat vind ik van zéér groot belang. RELIGIEUS MOTIEF Er speelt ook een religieus motief. Je behoort tot een bepaalde congregatie. Als die een beroep op je doet. vind ik dat je dat moet overwegen. Op Don Bosco wilde men een priester-Salesiaan te rug. Sommige mensen keken er vreemd tegen aan: „Je loopt daar in Apeldoorn zo goed. Waarom moet je daar nu weg?" Voor mij konden ze in Apeldoorn makkelijk een plaatsvervanger vinden. Maar hier voor pater Bleeker, was dat veel moeilijker. Dan denk ik: als je het kunt, moet je het doen." Don Bosco op zich draait goed. Wat dat betreft kan Wim van Luyn het di rekteurschap met een gerust hart op zich nemen. ,,Het is niet alleen een kwestie van direktie", zegt hij. „Maar van ons allen samen, leder op zijn eigen plaats. We hebben een vol huis, een goede bezet ting, en alle vakatures zijn goed vervuld. Ik denk, dat je beleid er in eerste in stantie op gericht moet zijn om de zaak te laten voortaan zoals deze nu gaat. Veranderingen moeten éérst hun nut bewezen hebben. DUIDELIJK IN WAT JE WILT Wees wel vanaf het begin duidelijk in wat je wilt. Welke hoofdlijnen vind ik wezenlijk noodzakelijk. Zorg, dat de groepen jongens goed draaien. Het is in wezen groepswerk Zorg voor een stukje regelmaat, met rust, gezelligheid en sfeer, waardoor de jongens blij kunnen leven, en geholpen worden bij hun studie. De studie is voor die jongens hun eerste pakkie an. Hun bedje is gespreid. Zakgeld en eten vor men geenproblemen. Het persoonlijke werk in het groeps werk. Vele van de achterliggende pro blemen van de jongens kun je niet op lossen. Karakterologische zaken los je misschien pas op in een proces van jaren. Wat je kunt doen is een stuk ver trouwen kweken bij de jongen, hem een gevoel van veiligheid geven. In de loop van de jaren kun je de jongen dan hel pen met zijn persoonlijke problematiek te leren leven. Er zijn duidelijke afspraken gemaakt. Er zijn groepsbesprekingen met de jon gens team-gesprekken met de groepsleiders: de ene keer over de jon gens, de andere keer over hun funk- tioneren. Dat loopt wel door elkaar heen, maar je moet het ook kunnen scheiden Er is een vrij goed schema van ver gaderingen en overlegsituaties opge steld. Ook door algemene vergaderin gen moet er goede communicatie mo gelijk zijn. Persoonlijk, maar ook struc tureel. In feite bestaat er een gezamen lijkheid van verantwoordelijkheden. Maar iedereen kan niet overal over méépraten. Je moet elkaar een stuk verantwoordelijkheid (durven) laten, leder moet weet hebben van het ge heel. maar je moet ook anderen daarin laten beslissen." TOEKOMST DON BOSCO Gevraagd naar de toekomst, van het internaat van Don Bosco stelt pater Van Luyn zich met veel vertrouwen op „Er zijn nieuwe raamwetten voor de inter naten en het jeugdwerk op til", zegt hij. „Je moet aan de regels daarvan vol doen. Natuurlijk moet je ook een stuk eigen gezicht kunnen blijven houden. De overheid komt met regelingen. Hoe speel je daar op in7 Hoe kun je je als internaat daarin een plaats verove ren? Gezien de hoge onkosten, die dit werk met zich meebrengt, gezien de grotere aantallen leken, met wie we moeten werken kunnen we vaststellen, dat we over te weinig financiële midde len kunnen beschikken. De congregatie steekt er toch altijd meer dan 3 ton per jaar in. Veel meer kunnen wij déar niet halen. Er is te weinig personeel. Daardoor is het daadwerkelijke werk van de groepsleiding te zwaar. Ik stel me ten doel als direkteur deze zaak gezond te maken en een goede financiële basis te verkrijgen met een uitgebreider staf Ik ken de parallelen van het jeugdwerk. Ik denk, dat je er een termijn van drie jaar voor moet stellen. Met realiteitszin konstateer ik: wij zitten vrij krap met ons pedagogische personeel, maar laten we de zaak zo goed mogelijk runnen. Een paar jaar zal dit van de pedagogen en de direktie veel vragen. Mede met anderen heb ik sukses in het jeugdwerk gehad. Ik maak me sterk, dat we het hier ook bestrooien. Ik zal de weg vinden, ook al moet Ik bij God en alleman aan de deur kloppen. Als direk tie heb je je mogelijkheden. Heel hoog in mijn eigen vaandel heb ik geschre ven. dat ik in het eerste jaar de weg zal vinden, ledereen. die ervaring heeft met gezondheidszorg, ziet daar parallellen in. Ik ben nu een maand hier, en vind dat ik in feite word bevestigd in deze in drukken GROTE INTERNATEN Don Bosco heeft in de huidige situatie 110 jongens in zijn internaat. De ont wikkeling in het internaatswezen geeft aan. dat er in de toekomst niet veel grote internaten meer zullen zijn Mis schien wel grote internaten met meer dere afdelingen van zo'n 15 jongens of meisjes. LEUSDEN - Een sympathieke en enthousiaste Saleslaan, pater J. W. N. ~m) van Luyn, heeft de wacht overgenomen op, het Internaat van „Don ico" van pater J. Bleeker. Als hij zo van zijn levensloop aan het vertellen I denk je: een duizend poot, die man. Waar haalt hij de energie en de jndlgheld vandaan. Tegelijkertijd beluister je ook zijn gave om te delegeren, ^ken af te bakenen en de leiding stevig in handen te hebben. „Ik heb altijd ontzettend veel ver- lillend werk gedaan", vertelt hij in de lirekteurskamer van het internaat, laarin niets lijkt te zijn veranderd sedert :t vertrek van pater Bleeker. „Wèl: bij- allemaal jeugdwerk. Met mijn twee broer Kees ontving ik mijn priester- i|ding in 1963, en samen met hem erd ik leraar en groepsleider op ons nmalig klein-seminarium in 's Heer berg. Op een goede dag werd ik ge- aagd om in een buurtschap van Di- im het jeugdwerk van de grond te engen. Het was daar afgelegen ge- ied. en er werd vaak een beroep op me lan. Uit al die kontakten resulteer- dat er iemand nodig was voor het lugdwerk en het jeugd pastoraat Men nlde naar een soort begeleiding voor i|f dekanaten. 'ASTORALE /ERKGROEP )OST GELDERLAND Inaugustus 1967 ben ik toen half time (als specialist in jeugdzaken gaan wer ken voor de Pastorale Werkgroep Oost Gelderland. Na twee jaar werd dat een liar full time tot augustus 1970 heb ik Van alles gedaan, van echt jeugdwerk, in wezenlijke vormingsarbeid tot voor- jlchtingswerk voor ouders en adviezen aan jeugdraden. Ik reed meer dan duizend kilometer rjr week van hot naar her! Ik pakte van les aan." 'PEN JEUGDWERK IJS WIJK ik daar begonnen in de Theresia paro chie, tot juli van dit jaar." Als kapelaan en jeugdpastor ver zorgde pater Van Luyn het dekanale en regionale jeugdpastoraat, bood hulp aan jongeren in moeilijkheden, zorgde voor de jongerendiensten, de kateche- se. het jeugdwerk enzovoorts En toen kwam er een vakature op Don Bosco in Leusden Pater Bleeker legde zijn werk als direkteur van het internaat neer. Wie kon het7 Wie voelde er wat voor? Wie kon vrij gemaakt wor den? Pater Wim van Luyns jongere broer belde hem op zekere dag op om een afspraak te maken voor een gesprek Ze haalden een tante op, bezochten met haar een zieke kloosterzuster - tante in Deventer, en in de auto bracht zijn jongere broer het gesprek op Don Bosco Leusden. Gevoelsmatig trok de- In de eerste maanden van 1970 werd pater Wim van Luyn benaderd door pater Jan Raeymakers om jongeren werk op te zetten met pater Harrie Kanters in Rijswijk. Daar was sinds eind f953 jeugdwerk door de Salesianen ter hand genomen. De beide paters start ten er met open jeugdwerk voor jonge ren vanaf 17 jaar. Tot 1973 bleef Wim Van Luyn er mee doende. „We deden ook werk voor jongeren, die vastgelopen waren. Jongeren met gezins-, persoons-, school-, drugs- en alkoholproblemen. 't Was een beetje de zelfkant van het leven. We hadden een jongeren centrum met een unit voor op vang van deze probleemgevallen. We hielpen de jongeren zo veel mogelijk een nieuwe weg in te slaan, zodat ze het weer zagen zitten in het leven. ji A EUGDPASTOR IN PELDOORN Eind 1972 kwam het Aartsbisdom met de vraag of wij als Salesianen een parochie wilden openen in een nieuwbouwwijk in Apeldoorn, ons rich tend op de jeugd. Op 2 maart 1973 ben Pater J. W. N. van Luyn, de nieuwe directeur van het Don Bosco Internaat. ze job Wim van Luyn wel, en ze bor duurden er later allebei op door Wim van Luyn had toch altijd al gezegd, dat hij rond 1980 wel weer eens van job zou willen wisselen. UITDAGING „Ik vond het direkteurschap van het internaat van Don Bosco een uitdaging. Ik had destijds drie jaar stage-ervaring met internaten, en zes jaar ervaring met 's Heerenberg. De Salesianen hebben nog een internaat, 't Wezenveld in Twello. Eén van de eerste mensen, die voor een bestuursfunktie voor dat inter naat in de beginjaren '70 werden bena derd, was ik. Van dat orthopedagogi sche internaat ben ik al acht jaar se- kretaris Dat heeft voor mij persoonlijk de doorslag gegeven. Ik was van alle ontwikkelingen, die in het internaat swezen plaats grepen, voldoende op de hoogte. De week voor Pasen was de kwestie praktisch rond" Vanaf Pasen 1979 draaide pater Wim van Luyn méé in de stuurgroep van Don Bosco, en woonde

Leusder Krant | 1979 | | pagina 9