3rijpstra De Gier"- Nederlandse <tiefilm van Wim Verstappen BtKtKWï „Prophecy" en de monsters van de milieuvervuiling )R BERT VOS NIET BLIJ kijk op de film „Prophecy" zou, indien door een wat fantasierijker en gewetensvoller scenario-schrijver uitgewerkt, met een wat minder gemakzuchtige aan pak van Frankenheimer, best een uitstekende film zijn geworden. Nu blijven de monsters In „Prophecy" niet bestaande rariteiten, die de toe schouwer maar zelden echt weten op te winden, ook al schreeuwen en brullen de mens-beesten nog zo hard. En dat is jammer. En een ge miste kans. Voor de liefhebbers van aktie-films (de Duo-2-klanten dus) echter best te verteren amusement. (Cinema 1eerste week, Nederlandse première, 16 jaar). 1900 OPNIEUW Toch een goede zaak, dat Jog- chem's Theaters in Grand 5 nog een keer de twee delen van Bernardo Bertolucci's „1900" terugbrengt. Wellicht doet men er de filmliefheb bers een plezier mee. Het is zonder meer de moeite waard om „1900" te gaan zien, voor wie dat tot nu toe nog niet hebben gedaan. Bertolucci heeft met „Negentienhonderd" een meesterlijke film gemaakt, door sommigen een mijlpaal in de film geschiedenis genoemd. De groot scheeps aangepakte Amerikaanse TV-series als „Roots" vallen in het niet bij wat deze Italiaanse meester in vijf-en-een-half-uur op het doek wist te zetten. Een grandioos epos van haat, liefde, wraak, verbittering, oorlog en vrede. Een voortdurend boeiend blijvend schouwspel, waarin de eerste helft van de negen tiende eeuw in Italië enerverend uit de doeken wordt gedaan via Alfredo, de zoon van een landeigenaar (Ro bert de Niro) en Olmo Dalco (Gerard Depardieu). Deze twee levens wor den In de films steeds gevolgd en het totaal levert een indrukwekkend tijdsbeeld op, met de opkomst van het arbeiders-proletariaat en de daarop volgende golf van fascisme, uitmondend in Mussolini's „Nieuwe Italië". Verder met tal van internatio nale prominenten als Dominique Sanda, Laura Betti, Donald Suther land (als de gemene, maar fascine rende fascist Attila) en Burt Lancas ter. Een film, die je eigenlijk gezien moet hebben. (Grand 5, eerste week, 16 jaar. Let op de verschillende tijden waarop de delen van de film begin nen!). door dit proces van bewustwording dat hij in een maatschappijpolitieke molen is terecht gekomen, uit het raderwerk waarvan hij zich alleen op eigen kracht zal kunnen bevrijden. De politie en de pers zien in hem een „terrorist", voor zijn vrienden is hij „een slachtoffer van de politieterreur", een martelaar, die voor het incident als wereldvreemde biogeneticus in een laboratorium werkte; de politie beschouwt dit laatste als een dekmantel Wat is echter de waarheid? Voor hem staat vast dat de waarheid uniek is en alleen dat, wat bewezen kan worden. Wat kan hij echter bewijzen en hoe? Een sleutel hiervoor is de loop der ge beurtenissen in de nacht van de razzia. Maar de man is zijn geheugen kwijt en moet zijn herinneringsvermogen op nieuw ontwikkelen. Pas als hem dat lukt, begrijpt hij, zal hij bevrijd kunnen worden uit het gevangen zitten in vaste voorstellingen en meningen die ande ren over hem hebben. Hoffmann, zoals de man heet. slaagt erin zichzelf terug te vinden en zijn wil om te leven te her winnen Cynisch genoeg gebeurt dat op een moment waarop zijn „geval" niet meer actueel is. dat wil zeggen: Hof fman als schrikbeeld van het terrorisme functioneert niet meer Hoffman heeft het systeem door en wordt de detective van zijn eigen zaak Zijn eenzaamheid op de speurtocht heeft betrekking op de politieke situatie in de Bondsrepubliek, waar vormen van een collectieve iden titeit nauwelijks meer zichtbaar zijn. (Filmhuis Amersfoort, zaterdag tot en met dinsdag 20.15 uur, zaterdag even eens om 23 00 uur). FILMWEEK ARNHEM De filmweek Arnhem van woensdag 3 tot en met 10 oktober a s. biedt een groter programma dan ooit tevoren. Er zijn maar liefst rond de vijftig films ge programmeerd, waaronder de nieuwste van Bernardo Bertolucci, „La Luna", waarmee het programma wordt geopend Het festival zal worden afge sloten met de wereldpremière van „Kort Amerikaans" van regisseur Guido Pieters, gebaseerd op de gelijk namige bestseller van Jan Wolkers. Daartussen in een keur van interes sante, boeiende en leerzame films die in de grote zaal van Rembrandt en Rembrandt Luxe over het doek zullen gaan tijdens deze week, waarin voor de echte filmliefhebbers weer veel te bele ven valt. Een greep uit de tientallen films. Het hoofdprogramma, dat nog niet hele- NDERDAG.20 SEPTEMBER 1979 Scène uit: „1900", van Bernardo Bertolucci. MESSER IM KOPF In het Amersfoortse Filmhuis draait deze week (vanaf zaterdag) de Duitse speelfilm „Messer im Kopf" van Reinhard Hauff. In deze film uit 1978 spelen Bruno Ganz en Angela Winkler de hoofdrollen. De film ging in première tijdens Film International te Rotterdam Een man wil zijn vrouw afhalen, die in een jongerencentrum werkt. Als hij daar aankomt, raakt hij betrokken in een raz zia die daar door de politie wordt uitge voerd. In paniek baant hij zich een weg door het tumult om zijn vrouw te zoe ken. Dan valt er een schot. De man* wordt aan zijn hoofd geraakt. Het schot is gelost door een politieagent Bijna dagelijks leest men in de krant over dergelijke gebeurtenissen. Ze kunnen iedereen overkomen. De man, die door de kogel in het hoofd is getroffen, is niet dood. Hij leeft, fysiek. De artsen lappen hem weer op, fysiek. Maar alle activiteiten die door de hersenen gestuurd worden, moet hij zich weer eigen maken. Een man van vijfendertig jaar oud is teruggeworpen op het nulpunt van het menselijk be staan. Hij bestaat en is voor zichzelf de grote onbekende. De noodzaak om opnieuw te moeten beginnen maakt in hem niet-vermoede krachten vrij Met grote energie begint hij de moeizame strijd om zijn eigen identiteit terug te winnen. Hij leert weer zien, horen, voelen, spreken en den ken. Heel geleidelijk realiseert hij zich maal rond is, biedt onder meer de nieuwe SF-film „Alien" van regisseur Ridley Scott. „Escape from Alcatraz" van Don Siegel, twee remakes, één van Dracula (door John Badham) en één van „The Lady Vanishes", de beroem de film van Alfred Hitchcock, Op muziek van The Who wordt „Quadrophenia" van regisseur Frank Roddam vertoond en ook „The Wanderers" staat op het programma, een nieuwe jeugdbende film. waarin een groep middelbare school-leerlingen in konflikt raakt met een groep misdadige Rockers. (In „Quadrophenia" is ook al sprake van Mods en Rockers). In het al even interessante bij-prog ramma in Rembrandt-Luxe onder meer twee films van Francois Truffaut („La chambre verte" en „L'Amour en fuite"), „Woyzeck" van Werner Herzog, de nieuwe film van de Bel Thierry Zeno, „Des Morts". die op de vorige filmweek de cinefielen schokte en in verwarring bracht met zijn experimentele film over het samenleven van een man met een varken), en verder films uit Zweden. Tsjecho-Slowakije. Argentinië. Cana da. Italië. Japan, Spanje en Rusland (Eisenstein's „Que Viva Mexico"). In de bijprogramma's van de andere Arnhemse bioscopen worden re trospectieven gebracht van Lino Ven tura (Palace 1). Simone Signoret en Yves Montand (Palace 2), Mel Brooke Co (Scene 1Neil Simon (Scene 2) en Clint Eastwood (in Saskia). Kortom het belooft een boeiende filmweek te worden in de Gelderse hoofdstad. We houden u op de hoogte. Donald Sutherland als Attila in „1900", een schitterend epos van Bernardo Bertolucci. IERSFOORT - Deze week twee nieuwe films, twee lières ook. Dat is dan in de eerste plaats de nieuwe irlandse film van regisseur Wim Verstappen „Grijp- De Gier" (kortweg G G) naar het boek „Het lijk in aarlemmerhouttuinen" van Jan-Willem van de Wete- en de nieuwe John Frankenheimer-produktie „Pro- y" waarin de milieuvervuiling zorgt voor nieuwe sters met onvoorstelbare kracht en een al even perfi- iterlijk. inieuw - en dat is verheugend voor de talrijke Amers- jrs die tot nu toe deze film hebben gemist - de twee delen ren eveneens heeft verdiend met ver schillende markante rollen in diverse Nederlandse speelfilms. „Gnjpstra De Gier" zijn twee Am sterdamse rechercheurs, die in de film op zoek gaan naar de moordenaar van een man. die in de Haarlemmerhouttui nen is gevonden. De sporen leiden naar een merkwaardige ..oosterse" sekte, er is sprake van drughandelaren Kortom: een echte politiefilm, waarin veel wordt gereden tijdens de jacht op de moorde naar, veel aktie is te beleven. Rijk de Gooyer (als Gnjpstra) en Rut- ger Hauer (als De Gier) zijn twee prima akteurs voor deze twee dankbare film rollen. Een film waarin verder Willeke van Ammelrooy, Donald Jones. Frede- rik de Groot (de ontdekking uit Pas torale 43). Marina De Graaf (Het De buut) en Hilly Ruardy te zien zullen zijn. En daar moeten we het op houden, want helaas hebben we de film nog niet voor u kunnen zien. De persvoorstelling van deze film werd gehouden op een tijdstip, dat dit artikel reeds bij de zetter moest zijn, vandaar (Grand 3. premiè re). PROPHECY Regisseur John Frankenheimer (van wie Ik me met name „The train" herinner als een perlekte aktle-fllm) tekende ook voor „The French Con nection II" en „Black Sunday". Met dat vervolg op „The French Con nection" nam hij een risico, maar slaagde er in om een goede film af te leveren, die wat kwaliteit betreft niet veel onderdeed voor „French Con nection I". „Black Sunday", over Arabische terroristen, die via een zeppelin dood en verderf in een sta dion willen zaaien, tot de laatste plaats gevuld met toeschouwers, was al aanmerkelijk minder van kwa liteit. ook al voldeed „Black Sunday" nog net aan de eisen, die men aan de betere aktie-film stelt. De nieuwste film van Frankenheimer is een duidelijk twijfelgeval. Gebaseerd op een scenario van David Seltzer (The Omen), ging Frankenheimer op de horror en fantasy-toer en dat resulteer de in een nieuwe „monster-film", waar bij je je af kunt vragen of Frankenheimer wel iets nieuws heeft toegevoegd aan het genre. Ik denk van niet In „Prophecy" (Voorspelling) gaat het om door milieuvervuiling ontstane monsters In één van die door fraaie wouden begroeide gebieden van de VS slaat het onheil toe, als blijkt, dat een papierfabnek geruime tijd achtereen een bepaalde kwikverbinding in de ri vier heeft geloosd. Deze vervuiling heeft onder mens en dier een merk waardige mutatie tot stand gebracht. In deze aktiefilm speelt ook de poli tiek een rol mee Indianen in drt gebied eisen de wouden op voor hun volk. Ro bert Foxworth en Talia Shire spelen de hoofdrollen in deze horror-aktiefilm, waarin John Frankenheimer duidelijk mikt op de sensatie, zonder dat hij het echt waar kan maken Het is allemaal fraai gefilmd, daar zal ik niets onaardigs over zeggen, het ver haal is pretentieus genoeg, maar het blijft allemaal halverwege steken in een soort betere B-film. De monsters zijn monsterachtig, overweldigend groot en afschuwwekkend, maar had de film aanvankelijk nog enig realiteitsgehalte, naarmate het verhaal vordert wint de fantasie het en overtreft zichzelf, met name in het zo langzamerhand cliché matige slot, waarin het monster (en de held) schier onverwoestbaar schijnen te zijn. Onduidelijk blijft, wat het lot zal zijn van de indianen (krijgen ze hun woud om hun in levensonderhoud te voorzien of niet?). Dat onderdeel had dan ook best achterwege kunnen blijven als niet relevant zijnde Maar het staat nu een maal goed om ook Iets aan (positief lij kende) politiek te doen n van de beginscènes uit „Grijpstra De Gier", waarin Grijpstra (Rijk de het lijk ontdekt, waar alles om draait. De man stopte vrijwel naast me. Hij keek uitermate nors toen ik hem vriendelijk toeknikte, er gens bij Oudenrijn, op weg naar het zuiden, waar ik heel toevallig voor zaken moest zijn. Normaal gesproken ga ik niet zo vriend schappelijk om met mede-au tomobilisten die toevallig naast me stoppen, maar die morgen had ik dat merkwaardige gevoel van solidariteit met al die hon derden automobilisten, die net als ik, in de dwangbuis van de verkeersberichten waren ge stopt. Hilversum III had het me al verteld: bij Vianen moest ik on herroepelijk op een oponthoud rekenen. Een file, noemen ze dat en er zijn mensen, die een groot deel van hun leven in zo'n ron kende rij doorbrengen, met hun gezicht op fiks onweer, hun dag bij voorbaat vergald door die vervloekte regering, die het ..autootje pesten" tot een dage lijkse bezigheid schijnt te heb ben gemaakt. Hoewel een zeer incidenteel file-riider, kon ik me de zwart gallige gedachten van mijn me de-lotgenoten best voorstellen. Ik had geen haast, ik was op ti/d vertrokken en had rekening ge houden met enig oponthoud, waar ook ter wereld, alvorens ik mijn afspraak maakte. Maar al deze brommerige, norskijkende mannen? Die moesten op tijd op hun werk zijn. Mijn buurman was sneller en ik en dook met een geroutineer de zwenking in het gat tussen het voortrazende verkeer rich ting Den Bosch. Ik toonde ge duld en wrong me ook eindelijk tussen de massa autootjes op weg naar nergens. Ha, dacht ik en inwendig verheugde ik me al op dat evenement bij Vianen. Een echte file. Want je bent op zo'n moment een echte provin ciaal, die ook eens uit z'n gewo ne doen komt, nietwaar? Vianen stelde teleur. De file was vrij kort en na een minuut stapvoets werden de gaspeda len weer fiks ingetrapt. Mijn ,,ik ben een dagje uit-roes" ver dween langzaam, maar zeker. Was dat nou alles? Werd hier nou urenlang over gepraat tij dens feestjes? Was dit nou het fenomeen, waar de getrouwde forensen hartinfarcten, maagzweren en allerlei andere onaangename toestanden des lichaams aan overhielden? Ik had te vroeg gejuicht. Nog geen tien kilometer verder zat het verkeer muurvast. Zelfs wrikken hielp niet meer. Je stond en je bleef staan. Voor me stond een grote Mercedes zich al net zo op te winden als z'n baas. Op de achterruit een stikker: ,,Niet blij dat ik sta", of zoiets stond er op. Gut, dacht ik nog, dat was toch iets anders?Blij dat ik rij"? Toen begreep ik het: een aktie. Tegen files. En ik begreep ook, waarom al die duizenden auto mobilisten zo knorrig thuiskwa men na een dag hevig file-rijd en. Geen wonder. Want stel u voor: dag in dag uit sta je bumper aan bumper, wiel voor wiel schuif je centimeters op, richting doel. De verstikkende uitlaatgassen van je medemensen bedwelmen je bijna. Je krijgt hoofdpijn, je wind /e op en je kijkt voortdurend naar die gele sticker op de achteruit van je voorganger: .niet blij dat ik staElke dag maar weer, uur na uur. Op een gege ven moment denk je: barst kerel, je bent de enige niet die staat! Zoiets gaat niet in je kouwe kleren zitten, dat spreekt. Je wilt vooruit en je staat. Je buurman staat, er zit geen beweging in. En voor je dat verduivelde gele plakkaatje met die stomme zin d'r op. Natuurlijk is niemand blij dat er in de file gestaan wordtnatuurlijk niet. Tuuuuut! Van puur venijn druk je op de claxon. Er komt geen ein de aan Op dat moment voelde ik de woede in me opkomen. Niet omdat ik in de rij stond. Ik had de tijd. Maar woede om die stomme sticker. Volksophitsing. Ik had opeens de neiging om op het gas te trappen om de achterruit van mijn voorganger in barrels te rijden. Weg met die sticker! Op dat moment zette de file zich in beweging en kreeg ik weer fris se lucht. Ik kwam met een barstende koppijn in Den Bosch aan. Of dat door die sticker gekomen is? Bij het eerste de beste benzi nestation stopte ik om wat bij te tanken, want ook dat stilstaan slurpt benzine. Het eerste waar mijn oog op viel was een kleuri ge gele sticker. „Blij dat ik rij" stond er op. En pal daarnaast: ,,De zomer is nog niet voorbij. Ga er eens uit Met de caravan". De regen viel met bakken uit de lucht. Zomer was het dit jaar nog niet geweest. En een cara van heb ik niet. Wie bedenkt toch steeds die stomme zinnen? V. Rutger Hauer in „Grijpstra De Gier" van Wim Verstappen. van de zeer fraaie en boeiende film ,,1900" van Bernardo Bertolucci, die in Grand 5 komende week te zien zullen zijn. Zondagmiddag zelfs achter elkaar voor de echte liefhebber, die (zij het met een pauze) met plezier die ruim vijf uur film uit wil zitten. Toegegeven, het is alleszins de moeite waard, want „1900" heeft werkelijk alles te bieden, van pure aktie in tal van scènes tot de romantiek van toen. Geprolongeerd zijn de films „Uit Elkaar" van Herman van Veen (Grand 1zesde week, 12 jaar), „Pas op of we slaan d'r op" (Grand 2, tweede week, alle leeftijden), „Moonraker", de nieuwste James Bond (Cinema 2, tweede week, alle leeftij den), „The Warriors" (Euro Cinema, vierde week, zestien jaar). In Duo 1 porno met „Een perverse nymfomane" (week- voorstellingen)en „De stier doet het weer" (uit de beken de Deense reeks, in de nachtvoorstellingen). Duo 2 brengt aktie en geweld in „Karatevuist Shao Lin" (weekvoorstel- lingen) en „Mister Miljard" (in de nachtvoorstellingen, met Terence Hill). GRIJPSTRA DE GIER Deze week gaat de nieuwe film van regisseur Wim Verstappen In pre mière: „Grijpstra De Gier", geba seerd op het boek „Het lijk in de. Haarlemmerhouttuinen" van Jan- Willem van de Wetering, de Neder landse schrijver, die aardig op weg is om één van Nederlands meest be kende detective-schrijvers te wor den. Van de Wetering heeft aardig succes met zijn boeken in Amerika en het zou best eens zo kunnen zijn, dat ook de film in de VS die weg gaat volgen, te meer omdat langzaam maar zeker de Nederlandse film (Soldaat van Oranje, bijv.)in Amerika doordringt. De hoofdrollen in deze Nederlandse aktie-prent worden vertolkt door twee uitstekende Nederlandse (film-)ac- teurs: Rijk de Gooyer (door sommigen de beste Nederlandse filmacteur ge noemd) en Rutger Hauer. die zi|n spo- De hoofdrolspelers in „Prophecy": wachten op het monster

Leusder Krant | 1979 | | pagina 23