Stichting presenteerde zich tijdens open dag In dit vak moeten vaak prioriteiten worden gesteld demen/njn werk De Til bestaat 10 jaar Oudercommissie Klimop en 1 De Rakkertjes vergadert )NDËRDAG 20 SEPTEMBER 1979 plaatselijk nieuws tf 5b 113 USDEN - Zondag j.l. hield de ting R.-K. Jeugd- en Jongeren- In het jongerencentrum „De open huis. Tegelijkertijd bete- Je dit voor het R.-K. jeugdwerk In iden de start voor het nieuwe oen. Aan het eind van het oen, wat loopt tot mei volgend zal uitgebreid aandacht besteed den aan het feit dat „De Til" als erencentrum 10 jaar bestaat. Je TH" had haar deuren wijd open voor een ieder die belangstel had voor het werk wat in dit cen- gedurende de loop van het jaar tsvindt. Onder de belangstellen- bevond zich naast een groot il Leusdenaren, burgemeester W. M. Rademaker. In alle Dten van De Til konden bezoekers goede indruk krijgen van alle ak- iten welke de stichting R.-K. gd- en jongerenwerk of de bij aangesloten verenigingen ont- Dien. Het gaat hier om de Hob- lub „Hamersveld", het Katholiek sjes Gilde en de Katholieke Plat- nds Jongeren (KPJ) afd. Leus- el seizoenprogramma is gebaseerd iel enorme succes van het afgelo- seizoen mei hier en daar een kant- ming en enkele nieuwe activiteiten, het bestuur in het voorwoord van programmaboekje schrijft. Onder kte verantwoordelijkheid van de iting vallen onder meer de disco- nd op zaterdag en de disco-middag zondag. Imdat de belangstelling voor de dis- io groot is dat het onmogelijk is ie dereen toe te laten, zal men ook dit seizoen weer met pasjes werken. In principe kunnen door deze regeling al leenjongeren uit de gemeente Leusden de disco-avonden bezoeken. Overi gens zijn dat er al genoeg, het vorige seizoen waren er soms meer dan 200 jongeren tegelijkertijd in „De Til". Ook speciale tieneravonden en filmmidda gen staan dit seizoen weer op het pro gramma Samen met het „Claeverenblad" or ganiseert men in oktober een gezins fietstocht. In de kerstvakantie organi seert de stichting samen met de „Blij- hof" en het „Claeverenblad" weer een drie-daagse kindercaroussel. Zo n 80 vrijwillige medewerkers zorgen er on der voorzitter Grardus van de Hengel voor dat „De Til" zo n vijf avonden per week voor de jeugd open is. HOBBYCLUB „HAMERS VELD" De bij de stichting aangesloten hob byclub „Hamersveld" liet tijdens de open dag zien tot welke werkstukken de soms zeer jonge deelnemers al kunnen komen. Zo liet de zesjarige Tjalling Sienstra zien wat hij al kon maken met behulp van figuurzaag, vijl, kwast etc Dat al zesjarigen mee kunnen doen is overigens iets nieuws voor dit seizoen Iedere dinsdag- en vrijdagavonden kon de jeugd van 8 tot 13/14 jaar altijd al terecht Op woensdagmiddag start dit seizoen een clubje voor jongeren van 6 en 7 jaar. Houtbewerken, draadwerk en mozaïekwerk stond al op het program, men probeert nu te komen tot teken-, schilder- en leerwerk Voor de wat ouderen is men vorig jaar gestart met het sleutelen aan bromfietsmotoren. Vrijwilligers die de clubjes kunnen be geleiden zijn bij de hobbyclub zeer wel kom. leder in de leeftijd van 18-80 jaar die een handige doe-het-zelver of mis schien zelfs vakman is, wordt uitgeno digd eens een keertje te komen kijken. Voor zowel leden als niet-leden organi seert de. hobbyclub al tien jaar lang kampweken. De kampeerboerderij voor volgend jaar is al besproken. Men gaat dan naar Heeswijk-Dinther in Noord-Brabant. Tijdens de open dag kon men al kennismaken met de be heerder van de boerderij MEISJESGILDE Meisjes in de leeftijd van 7 t/m 15 jaar kunnen bij het Kath. Meisjes Gilde te recht voor handenarbeid, spelen of zo maar wat gezelligheid. In de stand die de meisjes ingericht hadden kon men onder meer de foto's bekijken van het jaarlijkse zomerkamp wat dit jaar in Driebergen is gehouden Het meisjes- gilde bestaat uit drie groepjes, afhanke lijk van de leeftijd van de deelnemers, welke op maandagmiddag en -avond en dinsdagmiddag in De Til hun bijeen komst hebben. KPJ In een apart hoekje waren de mensen van de KPJ afd. Leusden te vinden De KPJ, een landelijke organisatie met zo n 7000 leden heeft in Leusden ook een actieve groep. Ongeveer 80 leden in leeftijd variërend van 16 tot 30 jaar houden zich bezio met noqal uiteenlo- i.-ysf LEUSDEN - De heer W. Hil- berts werkt als chef-ambulan- cevervoer bij de GG GD (ge meentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst) in Amersfoort. Hij startte zijn loopbaan in 1968 als ver pleegkundige in Amsterdam, bij de GG GD aldaar. Acht jaar heeft hij daar gewerkt, waarvan twee jaar afwisselend op de meldkamer en de am bulance. In 1977 kwam er een plaats in Amersfoort vrij als chef-verpleger en zodoende is hij naar Amersfoort gekomen. Met zijn vrouw en drie doch ters woont hij in Leusden. Hilberts: Jn Amsterdam reed ik als verpleger mee in de am bulance. in Amersfoort hebben wij de situatie, dat de meeste teams, die in een ambulance rij den, bestaan uit twee verple gers, waarvan er een chauffeert. Bij alle erkende GG GD's is het ook gewenst, dat er een ver pleger op de meldkamer zit. Op de meldkamer komen alle aan vragen binnen, waar een am bulance voor nodig is. Met je kennis moet je namelijk priori teiten stellen, onder andere bij erge drukte, welke patiënt het eerst voor vervoer in aanmerking komt. Wanneer huisartsen in het Latijn de diagnose doorgeven is het van belang te weten wat zo'n patiënt mankeert'' Bij een ongeluk heb je een di- rekte confrontatie met de slacht offers, in tegenstelling tot het ziekenhuis, waar de eerste hulp vaak al verricht is, voordat het slachtoffer binnengebracht wordt. Dat lijkt mij niet zo'n pret tige taak. „Dat is inderdaad waar, je wordt geconfronteerd met de eerste chaos. Doorgaans is er geen arts bij de hand en dan moet je zelfstandig handelen. Je komt vaak voor vervelende ver rassingen te staan, omdat er ook inwendige bloedingen kunnen optreden. Nu is maar een kwart van het ambulancevervoer spoedvervoer 75% van de pa tiënten valt onder „bestel- vervoer". Als het spoedvervoer betreft, bijvoorbeeld bij een ongeluk, gaan wij altijd met het blauwe zwaailicht ingeschakeld, omdat je nooit weet wat er aan de hand is Verder verstaan wij onder spoedvervoer, levensbe dreigende situaties, dus waar le vensgevaar dreigt ofwel aanwe zig is. Huisartsen en ook instel lingen maken dit onderscheid niet altijd, wanneer zij patiënten als spoedgeval opgeven, bij voorbeeld als het blijkt te gaan om mensen die binnen één tot 24 uur vervoerd moeten worden, of al drie weken op een wachtlijst staan 'Amersfoort heeft zeven ambulances waar tien koppels (per koppel twee man) mee wer ken. Om acht uur 's morgens starten twee koppels, om tien uur begint een derde koppel. Zijn er knelpunten, dan wordt er een vierde wagen ingezet, waar de heer Hilberts in rijdt, met een van zijn twee waarnemend chef-ver plegers Er wordt in ploegen dienst gedraaid. ..Ik heb het veldwerk (ambulancevervoer) grotendeels verlaten, omdat je als chef-ambulancevervoer veel andere werkzaamheden moet doen. Toch is het prettig om zo nu en dan weer in te vallen om je routine niet kwijt te raken en eventuele knelpunten te zien Je komt weer even in ziekenhuizen, dan zie je weer eens hoe het al lemaal gaat." Maar wat zijn de werkzaam heden van een chef-ambulan cevervoer? „Je zit meer in de organisatie en planning. Het kontakt met hoofden van eerste hulpdiensten in ziekenhuizen moet onderhou den worden. De inkoop moet geregeld worden, voorraden aanvullen. Vaak liggen de werk zaamheden buiten het gebouw. Dat is soms wel eens moeilijk omdat je de andere ambulan ceverpleegkundigen begeleidt Als ambulanceverpleegkundige ben je vrij individueel bezig, maar zijn er problemen, dan moet je toch een chef kunnen sDreken. Verder geef ik EHBO-lessen aan politie en brandweer. Omdat de politie surveilleert zijn zij vaak eerder op de plaats van het on geluk, dan de ambulance. Is de ambulance eenmaal gearri veerd, dan is het voor de politie ook prettig om te weten waarmee zij kunnen assisteren." Maar wanneer er nu meerdere ambulances nodig zijn in de om geving op één tijdstip9 „Per regio is er een centrale post ambulancevervoer inge steld Daar komen alle aanvra gen voor ambulancevervoer bin nen. De centrale post geeft dit weer door aan de ambulance, die het dichtst bij deze plaats ge stationeerd is. Zijn er meerdere aanvragen, dan wordt er een ambulance uit de omgeving ge vraagd. In 1971 is de wet op het ambulancevervoer ingediend. In de loop der jaren is er steeds een stukje van kracht geworden. Het laatste stuk is het invoeren van de CPA (Centraal Post Am bulance) geweest. De CPA is een gemeenschappelijke rege ling, waaraan diverse gemeen ten deelnemen. Het is nu niet meer mogelijk om zomaar een ambulancevervoerdienst op te richten zonder aan de minimale eisen te voldoen, zoals deskun dig personeel en ambulances met voldoende apparatuur. In Amersfoort en bij de meeste GG GD's hebben de ambulances hartbewakingsapparatuur Vooral bij hartinfarcten, waarbij het hart vooral het eerste uur rit mestoornissen kan krijgen is het zaak om onmiddellijk in te kun nen grijpen. Veel verplegers voelen er niet veel voor om op een ambulance te werken. Een argument is onder andere, dat je zo weinig kontakt met de patiënt hebt in die korte tijd van vervoe ren Maar je kunt van dit vak alles maken. Je kunt de patiënt de ambulance inschuiven en op een stoel gaan zitten Je kunt ook proberen een gesprek te begin nen of iemand gerust te stellen. Er wordt echt wel eens gela chen in een ambulance hoor, er zijn zieken die best nog een grap makan De mensen zijn vaak blij dat je er bent. vooral wanneer ze tijden op een oproep voor opna me hebben zitten wachten. Die oproep kan vaak een bevrijdend gevoel geven. Mensen die je re gelmatig naar het ziekenhuis pende zaken Samen met Eemnes, Achterveld en Hoogland zit de afdeling Leusden in een kring Binnen de kring organiseert men veel sportieve ont moetingen. Zo wordt er een volleybal-, een basketbal- en een voetbaltoernooi gehouden. Ook is er elk jaar een zoge naamde creatieve dag. Of er andere activiteiten komen hangt af van het ini tiatief wat individuele leden ontplooien. Een mooi voorbeeld hiervan is de dit voorjaar gehouden „Vlaemsche ker mis". Traditioneel wordt er elk jaar de prestatieloop georganiseerd, waaraan een veertigtal KPJ-leden in de organi satie meehelpen. Een duidelijk en overzichtelijk programmaboekje beschrijft alle ac tiviteiten welke in „De Til" het ko mende seizoen plaatsvinden. Al is de agenda overvol, het bestuur houdt zich toch aanbevolen voor mensen met goede ideeën of voorstellen. LEUSDEN - In de laatste vergade ring van de Ouder Commissie van de lagere school „Klimop" en de kleuterschool „De Rakkertjes" is o.a. besloten een Algemene Ouder avond te houden op donderdag 27 september 1979. Zoals gebruikelijk is de bijeenkomst in de aula van de school en begint om 20.00 uur. De kinderen hebben hierover een boekje mee naar huis gehad. Cen traal staat die avond de lening van een deskundige, met als thema: „Integratie van het kleter- en basisonderwijs". Een thema - met de huidige onderwijs vernieuwingen - wat beslist de moeite waard is. Tevens worden er die avond Alge mene punten behandeld welke in het belang van de school zijn. Ook kunnen er mededelingen vanuit het schoolteam en de oudercommissie worden verwacht, daar dit de jaarlijkse terugkerende ouderavond is brengt, bijvoorbeeld voor bestra ling leer je ook goed kennen." Geeft het nu een spannend gevoel om met sirene en zwaai lichten door het verkeer te scheuren? „Nou, dat wil ik wel even rechtzetten. Wanneer auto's stil staan, lijkt het al gauw dat een ambulance heel hard rijdt Bij ieder kruispunt remt een am bulance af. Dat racen van een ambulance is soms een nood zaak. de vrije doorgang nog be langrijker, maar vergeet niet dat het verkeer, de vervoerders en de patiënt aan een groot risico bloot staan. Daarom is het zo belangrijk dat wanneer het bij melding geen echte spoedge vallen zijn, ook geen „spoed" door te geven." Gebeuren in vergèlijking tot Amsterdam hier minder ernstige ongelukken? „Nou dat valt eigenlijk wel te gen Vooral op de tweebaans- wegen wordt er 's avonds vrij hard gereden. Er vliegt nogal eens een auto tegen een boom. Dat komt pittig aan Ook met landbouwwerktuigen gebeuren regelmatig ongelukken. Het ge beurt hier vaker dan in Am sterdam, dat de brandweer bij een ongeluk geroepen moet worden om de snijbrander te hanteren." We praten nog even na over het beroep. Meneer Hilberts laat mij zijn semafoon en portofoon zien, het ene apparaat voor lan ge afstanden, om signalen op te vangen, dat men kontakt moet opnemen en het andere voor ge sproken woord op kortere af stand. We wisselen wat ge meenschappelijke ervaringen uit over Amsterdam en na een kriti sche blik op de klok neem ik af scheid van de heer Hilberts en zijn vrouw.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5