arts-patiënt }ij NCVB-Leusden-Zuid e-dag Kreatieve Handvaardigheid werd succes Herv. Ger. Jeugdweek was succes Twee maal in een week K.P.O. Rooie vrouwen vergaderden Vrouwen bellen vrouwen biedt telefonische hulp - ©ST. Werkgroep Agrarische Aangelegenheden vergadert woensdag TROUWEN Leusder Krant plaatselijk nieuws LEUSDEN - Op 11 september wam de NCVB Leusden-Zuid bijeen i 't Trefpunt. De presidente, me- rouw A. Abbring, opende de verge er! ng. heette allen welkom, speciaal e spreker van de avond. Gezamen- |k werd gezongen Lied 13d de ver en 1 en 2. De meditatie die daarop olgde was naar aanleiding van het elezen Schriftgedeelte uit Psalm 23. er afsluiting werd gezongen van salm 139 de verzen 1 en 2. Mevrouw ibbring deed enkele aankondigln- |en. o.a. over de braderie op 6 ok- Dber a.s. welke aktle staat In het ka ler van het Internationale Jaar van let Kind. De NCVB-Zuid zal een Itand verzorgen met snuisterijen en landwerken. Voor het komende jaarfeest in januari korden voorbereidingen getroffen, en [erder vraagt mevrouw Abbring aan de pden namen op te geven voor de funk- e van eerste secretaresse, daar me- frouw Op 't Hof per januari a.s. af zal reden Na de mededelingen gaf me- Irouw Abbring het woord aan dr A J. h Halewi|n, arts te Amersfoort. Zijn onderwerp was getiteld: „Relatie irts-patient Naar aanleiding van ver schillende opmerkingen van de leden, toe zij de relatie arts-patiënt door gaans beleven, werd hierop door de [preker ingegaan U zit met problemen, lldus spreker, en wil daarover spreken net uw arts Wat verwacht u? Verstan- LEUSDEN - Op 12 september jl. vond de Leusdense PvdA- vrouwenjaarvergadering plaats, die conform de relementen werd voort gezeten door de afdelingsvoorzitter Arts. Er stond een aantal be- angrijke punten op de agenda, waaronder de verkiezing van de Plaatselijke kontaktvrouw en kern- jroep, en het rooie vrouwen werkplan 1979/1980. Omdat de Leusdense rooie 'rouwengroep kiest voor deling van 'erantwoordelijkheden, profijt wil trek- cen van iedere kwaliteiten en mogelijk- ïeden, en ieders interesse, aan bod wil dig is het om van te voren de problemen te inventariseren. Wat zijn de proble men? Voorwaarde is dat er openheid bestaat van arts naar patiënt; vaak is die openheid zeer beperkt. De arts zegt weinig, laat niet veel los. Patiënt ver draagt het niet; wat aan zijn persoon kan liggen. De arts is soms onzeker, of is zeker het niet te weten De patiënt is te dom. Het kunnen redenen zijn waar door er niet genoeg openheid ontstaat. De huisarts weet vaak veel van het ge zin. Is dat wel zo? Hoe gaan man en vrouw met elkaar om. Hoe is de relatie met de kinderen? Menselijke relaties in het gezin waar. bij onvoldoende open heid, de arts niet genoeg van situaties afweet. Relatie arts-patiënt: hoe voelt men deze relatie? Een onderdanig adviezen opvolgen? Als de arts bijvoorbeeld zegt: ,,U mag wel weer opstaan" bete kent dat dan voor u een onderdanig mogen? Of de arts geeft een advies. Men kan dat advies meenemen en zelf beoordelen of het advies goed is. Pa tiënt weet, ik verdraag bijvoorbeeld pe nicilline niet, is hij dan niet deskundig genoeg om zelf te beslissen? ,,Ze ge ven te gauw van allerlei medicijnen, ik beslis zelf." Ziekten komen vaak voort vanuit psychisch-sociale problemen. Weet de arts hoe het met uw persoon gesteld is? Uw stemmingen? Wat voor hoop u voor de toekomst heeft? Ook van de kant laten komen, is besloten de funktie van plaatselijk kontaktvrouw te laten uit oefenen door drie vrouwen, die samen de plaatselijke kerngroepen vormen. Ans van Kemenade is kontaktvruw in naam en heeft tot taak het onderhouden van de plaatselijke kontakten - onder meer naar het afdelingsbestuur- en het koördineren van de maandelijkse rooie vrouwenbijeenkomsten. Vera Joosten- Scheveers behartigt de regionale en landelijke kontakten en Ted Janssen heeft de sekretariële taak. Het post adres van de rooie vrouwen is vanaf heden Ruiterhorst 2. 3833 WE Leus den Ted Janssen zal tevens vertegen woordigster blijven in de Vrouwenraad Leusden. Volgens het werkplan 1979/1980 gaan de rooie-vrouwen zich bezighou den met de volgende aktiviteiten een vijftal werkgroepen (waaronder de reeds bestaande werkgroep gemeen tepolitiek en - bij voldoende deel neemsters - de werkgroepen- herver deling van arbeid, aktie. literatuuur/film. introduktie nieuwe rooie vrouwen), thema-avonden (met als onderwerpen feminisme, relatie rooie vrouwen- PVDA. de vroivv in de derde wereld, en van de patiënt is inzet nodig. Als de arts voorschriften geeft, dan is dat naar aanleiding van een ongezond funk- tioneren van het lichaam Artsen leren met het lichaam om te gaan, niet met de geest. De arts heeft gestudeerd voor het lichaam, geeft daarom adviezen aangaande het lichaam. De menselijke geest is moeilijk te benaderen We zijn deskundig voor ons zelf, iets kan voor mijn lichaam goed zijn maar niet voor mijn persoon. Als we eigen deskundig heid proberen in te brengen, hebben we daar moed voor nodig. Vaak roepen we te snel hulp in waar we de problemen zelf kunnen oplossen. We moeten meer naar buren- en vriendenhulp toe. Psy chische moeilijkheden vaker aan goede vrienden bekend maken. We moeten steeds meer naar onderlinge hulp, zo dat artsen meer tijd krijgen. In relaties veranderingen ten goede brengen door meer tijd te geven Zo moet de arts trachten te weten te komen. Hij blijft informatie geven, maar mag patiënt niet bevelen. Op welk moment moet ik ant woord geven? De eigen verantwoor delijkheid mag men niet van de patiënt overnemen Het leven gaat gepaard met veel verlies, we zien dat dagelijks om ons heen in alles wat leeft en groeit Bij haast ieder mens komt verlies voor, we ontkomen er niet aan Ons leven is gevangen door verlies We moeten door verlies heengroeien, maar de winst kan groot zijn Wat doe ik bijvoor beeld met verlies, met pech? En wat te nog resterende boekjes uit de diskus- sieronde In de Roos) en open avonden met dicht-bij-huis-onderwerpen, waar andere vrouwen/groepen bij uitgeno digd worden In het laatste gedeelte van de jaar vergadering is gesproken over de rela tie van de rooie vrouwengroep tot de PVDA in Leusden. Nagegaan is hoe de vrouwengroep en de plaatselijke afde ling met elkaar omgaan, wat ze aan el kaar kunnen hebben en hoe ze verster kend naar elkaar omgaan, wat ze aan elkaar kunnen hebben en hoe ze ver sterkend naar elkaar toe zouden kun nen opereren. Zoals bij de inmiddels tot partijpolitiek gemaakte zaak als kin deropvang. bij het ontwikkelen van ideeën over het Leusdenswelzijn en welzijnsbeleid, via het fraktieberaad van Progressief Leusden en in de par- tijdiskussie over emancipatie, onder wijs, ekonomie, vredesvraagstukken en kultuurpolitiek. De rooie vrouwen zijn van plan niet alleen binnen de eigen vrouwengroep bezig te zijn, maar ook daarbuiten, zowel binnen de eigen partij als in overige politieke verbanden. Het recht op demokratische beïnvloeding is immers niet alleen een zaak van man nen! DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1979 EUSDEN/CENTRUM - De Stlch- j Kreatieve Handvaardigheid jaden heeft op zaterdag 15 sep- iber jl. schoon schip gemaakt. De chtlng, die reeds vanaf de oprich- streeft naar een eigen home, aft dit ideaal niet kunnen verwe- illjken. Men heeft besloten de chtlng op te heffen en aangezien niet geruisloos kon geschieden, jben de stichtingsleden dit in een He „Doe-Dag" verpakt met de ze „Dag voor het Kind". loerder!) Groot Krakhorst was de ats van handeling s Middags om 2 was de opening door wethouder i Woudenberg, die vergezeld was zijn echtgenote, verricht, boor het wijderen van een versierde plank, gen de deuren van de gebouwen Groot Krakhorst open en konden de iderden kinderen hun hart ophalen, gens één van de organisatoren, me- uw Vos. die tijdens de voorbereidin gen nog wat twijfels aan de animo bij de kinderen, was de deelname overweldi gend Ruim 700 deelnemers werden geteld. Voeg daarbij de belangstellen den en de begeleidende ouders, dan kan gezegd worden, dat Groot Krak horst op deze middag door zo n 1100 mensen was bevolkt ACTIVITEITEN Een enorme belangstelling die de mensen van de Stichting Kreatieve Handvaardigheid Leusden. die maan den met veel enthousiasme in de weer zijn geweest om niets aan het toeval over te laten, bijzonder goed heeft ge daan. De deel vormde het decor voor het muziekinstrumenten maken en later op de middag voor het Poppentheater 't Paled uit Amersfoort Zoveel lawaai honderden kinderen kunnen maken, zoveel rust heerste er tijdens de voor stelling. Ademloos werden de avontu ren van de diverse poppen bekeken. De varkensschuur stond bol van de kinde ren die hier konden plakken, knippen, vlaggen en poppen maken en ook cos- tumering met textiel konden bedriiven. In de schaapskooi kon men face painting beoefenen Prachtig be schilderde gezichten blonken in het september zonnetje. De zelfgemaakte mutsen maakten de zaak compleet, waardoor het geheel een feestelijke aanblik kreeg. Op het grasveld verrees een enorme totempaal die uit allerlei planken bestond welke op zeer eigen tijdse wijze aan elkaar werden gesla gen Op een paar spijkers werd niet ge keken, zodat het voor de tuinman van Groot Krakhorst oppassen geblazen is bij het grasmaaien Toen de totempaal gereed was werd o.l.v. Ilona v.d. Burg een rondedans om dit schouwspel ge houden, hetgeen bij de kinderen erg in de smaak viel Terwijl de kinderen van 6 tot en met 8 jaar gespannen keken naar de poppen, werd op het grasveld een wagenspel opgevoerd door de amateurs van O D.S uit Amersfoort. Dit gezelschap wist niet alleen de 9 tot en met 12 jari gen, maar ook vele ouders met hun spel te boeien. Na afloop namen de kinderen het spel over In de huiskamer en de hal werd een tentoonstelling gehouden van werkstukken van leerlingen van basis scholen uit Leusden. Het thema van deze expositie was „Hallo kinderen van alle landen" Op bijzonder kreatieve wijze hadden de kinderenhun ideeën gestalte gegeven Een doorlopende dia-projectie gaf een indruk van de wij ze waarop de werkstukken tot stand waren gekomen. Voorts kon men ge durende de gehele middag informatie verkrijgen over de S.O S. kinderdorpen, de Blijhof, de Nationale Kultuurdienst, de werkgroep Latent Talent, de Leusdense Muziekschool en de Biblio theek. v denken van kritiek? Wie bang is, kan geen kritïek verdragen Hij weigert bij voorbeeld kritiek te aanvaarden. We voelen ons vaak door de ander be dreigd. De ander heeft mij door. Bij kin deren voelen we dat niet. We moeten proberen onszelf bewuster op te stel len. Leren onszelf te aanvaarden zoals we zijn. Tegen onszelf durven zeggen: .Ik weet wie ik ben. en ik heb dingen die ik goed kan." Dat zal uiteindelijk resul teren in een goede relatie tot de mede mens Na de boeiende lezing van dr. Hale wijn ging mevrouw Abbring voor in dankgebed en werd ter afsluiting Lied 429 gezongen. Woensdag 3 oktober is er een gezamenlijke vergadering met diverse vrouwenverenigingen uit Leus den. Plaats „Ros Beyaart", Hamers- veldseweg 55. waarbij de KPO de lei ding heeft. Mevrouw Uijldert zal spre ken over „Natuurgeneeswijze". Verder staat op het programma voor het seizoen 1979-1980: 13 november 1979 komt ds. B. J. Wiegeraad praten over „Heeft bidden nog wel zin?" 11 december 1979 komt mevr Wil de Ridder-Hofman, de Ad- ventswijding leiden 15 januari 1980 wordt een heel feestelijke vergadering. De afdeling bestaat dan 25 jaar en de dames willen de musical „Ditjes en datjes" brengen 11 februari 1980 (maandag) zijn de dames de gast van NCVB Leusden-centrum in het Dienstencentrum, Burg. De Beaufort- weg 18. mevr. C. C. van Zweden-van Alkemade komt het onderwerp: „Man en vrouw schiep Hij hen" inleiden. Zij zullen hierover gezamenlijk discussië ren 11 maart 1980 komt de heer M. de Vos prachtige dia's laten zien en ver tellen over vogels in Nederland 15 april 1980 komt ds W. Sirag vertellen over: „Jehova-getuigen" en 14 mei 1980. de laatste vergadering is nog een verras sing. heeft u nog een goed idee? AMERSFOORT - De stichting „Vrouwen Bellen Vrouwen'' (V.B.V.) wil via deze telefoonlijn hulp bieden aan vrouwen. Dit, omdat zij meent dat in de huidige maatschappij vrouwen vaker en anders in de knel zitten dan mannen. In het algemeen streeft zij ernaar bij te dragen aan de bewustwording van vrouwen t.a.v. hun maatschappelijke positie; het emancipatieproces te stimuleren en de zelfstandigheid te vergroten. De stichtingen gaat er vanuit, dat als vrouwen de moeite nemen om te bellen, er van haar kant altijd een reaktie verwacht mag worden. Kant en klare oplossingen kan men niet bieden, maar wel; tijd, aandacht, en informatie. De wederzijdse anoni miteit blijft gewaarborgd. Hoe werken we? Door luisteren, vra gen stellen en mee te denken, proberen vrouwen te steunen en te helpen bij het zoeken naar eventuele oplossingen LEUSDEN - De werkgroep Agrari sche Aangelegenheden vergadert woensdag 26 september a.s. om 20.00 uur in de raadszaal van het gemeentehuis, Hamersveldseweg 2. Op de agenda staan de volgende on derwerpen. 1 Opening, 2 Mededelingen. 3. Verslag van de vorige vergadering, 4. oude tenaamstelling van wegen en paden, 5. openbaarheid van wegen, 6. bomenbestand buitengebied, 7. voorjaars- en najaarsschouw, 8 rondvraag Indien nodig geven van informatie of doorverwijzen Hierbij wordt gebruik gemaakt van sociale kaart van Amers foort en omgeving. Bij verwijzen gaat de voorkeur van de stichting uit naar vrouwelijke deskundigen binnen de verschillende hulpverlenende instan ties. Voor vrouwen die er behoefte aan hebben organiseert Vrouwen Bellen Vrouwen diverse praatgroepen, al of niet in samenwerking met de reeds be staande praatgroepen in Amersfoort en omgeving. WIE KAN BELLEN EN WAAROVER? Iedere vrouw, van elke leeftijd kan bellen; Voor informatie, Als u meer wilt weten over zaken als sterilisatie, abortus, ali mentatie, sociale verzekeringen etc Wanneer u wilt praten over de relatie met uw man of vriend(in)over de relatie tot uw kinderen, over sexualiteit, over uw hele situatie. Wanneer u zich niet lekker voelt, u iets dwars zit. of wanneer gewoon erg kwaad bent U kunt ons bellen vanuit uw isolement. Wanneer kunt u ons bellen? Maandagochten van 9 00-12.00, woensdagavond van 20 00-23.00, vrij dagochtend van 9.00-12.00 uur. (Be halve op feestdagen). Ons Nummer is: 033-24520. LEUSDEN - De afgelopen week door de Herv. Ger. Jeugdraad georganiseerde Jeugdweek is door 1319 mensen bezocht. De Jeugdweek begon op zondag 9 sep tember met een jeugddienst in de Dorpskerk In Leusden-zuid met ds. Weernekers m.m.v. de Leusdense gospel-groep Reformation. Na de dienst was er gelegenheid om koffie te drinken werd er een broodmaaltijd gehouden. Vervolgens was er een gezellige puzzelwandeltocht in de Treek Op maandag 13 september was er gele genheid om te trimmen. Helaas waren er naast de organisatie slechts 2 jeugdige trimmers, die kwamen opda gen. Uiteraard is er wel getrimd. Op dinsdagavond werd in de Maaskerk de film: „Jesus Christ Superstar" ver toond. Deze film is een eigenlijke in terpretatie van het lijdensverhaal van Jezus Christus. Deze voorstelling werd door 150 jeugdigen bezocht Op woensdagmiddag waren de kleintjes aan de beurt. 130 kinderen hebben zich met allerlei spelletjes kos telijk bij het Claeverenblad vermaakt. Donderdagavond werd in de Marcus- kerk de film: „De avonturen van Rabbi Jacob" vertoond met in de hoofdrol Louis de Funès. Deze voorstelling werd door maar liefst 190 mensen bezocht Vrijdagavond was er een dropping voor jongelui vanaf 16 jaar. Nadat een der tigtal jongelui via De Glind 't Claeveren blad weer had gevonden, werden zij opgewacht met Hollandse snert Zater dagmiddag was het de beurt aan de autobezitters. Er was i.v.m de energie- schaarste een korte, maar pittige rit uit gezet door Hans en Bert van Loenen De wisselbeker werd na een nek-aan- nek-race tenslotte gewonnen door mevr. H. van Kalfsbeek Zaterdag avond was de oudere jeugd aan de beurt met een optreden van de Rock en roll-groep Another Movie. Een 100 tal jeugdige Leusdenaren heeft zich afge lopen zaterdagavond bij dit gebeuren prima vermaakt. Tenslotte werd als afsluiting van de jeugdweek een jeugddienst In de Marcuskerk gehouden met ds. Rid derbos en m.m.v. The Messengers een gospelgroep uit Soest. LEUSDEN - Woensdag 12 sept. waren de leden van de K.P.O. afd. Leusden voor de eerste keer In dit seizoen bijeen. Om 7 uur werd er in de Parochie kerk een H. Mis opgedragen, waarna men naar de Johanneshoeve ging om het winterprogramma te bespre ken. Onder het genot van een kopje koffie en een drankje waren 65 leden ge ruime tijd gezellig bij elkaar. Vrijdag 14 sept. waren alle leden met hun echtgenoten uitgenodigd op de boerderij van de fam. A. Herder aan de Lanqesteea. Hier werd de nieuwe ligboxenstal voor koeien bewonderd, hetgeen voor iedereen, maar vooral voor de niet agrariërs erg interresant was Na de rondleiding door de stallen en de melkkamer was er op „de deel" een barbecue waaraan door bijna 100 men sen werd deelgenomen. Men kan te rugzien op een gezellige avond die ze ker ypor herhaling vatbaar is. Als u dót besluit neemt dan kunt u naast het huwelijksboot/e ook nog best 't schip Ingaan. Er Is dan Immers zoveel te regelen. Uw trouwkaart bestellen bij de Leusder Krant geeft u in leder geval het rustige gevoel van dat Is tenminste In goede handen" Met de komt u niet tussen de wal en het schip terecht.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 7