„KNELPUNTEN IN EEN STERKE ECONOMIE" Bedrijfsleven Eemland heeft gebrek bedrijfs- en woonruimte I Leusdenaar reconstrueerde 100 jaar oude boerenwagen ONDERDAG 20 SEPTEMBER 1979 algemeen '2- oj. 2.2 AMERSFOORT - „Knelpun ten In een sterke economie". Zo heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Eemland haar nota aan het college van Gedeputeerde Sten van Utrecht genoemd, die een bijdrage moet vormen „aan de inventarisatie van knelpunten op sociaal-eco nomische terrein in het kader van de periodieke rapporta ge 1979". Het Is zo, vertellen de voor zitter van de Kamer voor Eem land, de heer Chr. Karelse, en de secretaris, drs. J. C. van Ek, dat de provinciale besturen regel matig een z.g. „periodieke rap portage" uitbrengen aan het ministerie van Economische Zaken. Bedoeling daarvan is dat de landelijke overheid een duidelijker beeld krijgt van de sociaal-economische situatie in de diverse provincies en regio's en op die manier haar regionaal beleid meer inhoud kan geven., Het provinciaal bestuur van Utrecht heeft om een zo goed mo gelijk beeld te krijgen voor haar rapportage aan de beide Kamers van Koophandel in de provincie verzocht haar „die feiten en ont wikkelingen op sociaal-econo misch terrein ter kennis te bren gen, die de Kamer als een knel punt ervaart". rlUi.UTEGEBREK voornaamste conclusie uit de nota „Knelpunten in een sterke economie" is. dat het bedrijfsleven in de regio Eemland het gebrek aan bedrijfsruimte, alsmede het tekort aan woonruimte voor per soneelsleden als de meest knel lende faktoren op sociaal-econo misch terrein ervaart. „Ruimte", licht de heer Karelse toe. „is een gegeven waar je niet buiten kunt" En hij bedoelt ermee, dat het ge brek aan bedrijfsterreinen en woonruimte de voornaamste be dreiging vormen voor de werkge legenheid in Amersfoort en de re gio. „Wij maken ons sterk voor de ontwikkeling van het kleine en middelgrote bedrijf, de basis voor de economische bedrijvigheid in deze regio. De autonome groei van de werkgelegenheid is er bijna optimaal, zeker wat het aantal ar beidsplaatsen betreft en daar zijn we - uiteraard - erg gelukkig mee!" Maar de Kamer, waarin zo wel de werkgevers- als de werk nemersorganisaties vertegen woordigd zijn. weet ook - is una niem van mening - dat het econo misch apparaat moet blijven groeien om de stijgende vraag naar arbeidsplaatsen op te van gen Volgens de Provinciale Planolo gische Dienst moet die groei van de werkgelegenheid jaarlijks Vh% zijn, een cijfer waar de heer Karelse vraagtekens bij zet, meent, dat het hoger zal moeten zijn Vooral daarom is hem niet duidelijk waarom in de Doelstel lingennota Stadsuitbreiding, die door de gemeenteraad is aan vaard, wordt gezegd, dat met de bouw van 6 7000 woningen in de periode tot 1990 kan worden vol staan indien de op gemiddeld 1 '/2% geraamde groei van de lo cale werkgelegenheid na 1980 zou worden afgeremd tot 1 GROEI AFREMMEN? De Kamer van Koophandel acht dit een bijzonder gevaarlijke ont wikkeling en vraagt zich af of de gemeente hiertoe het - door de gemeente noodzakelijk geachte - ..geëigende instrumentarium" kan ontwikkelen, vraagt zich ook af of die afremming op zich wel juist is. Men kan op grond van de spannin gen op de arbeidsmarkt nu wel van een gunstige situatie in de regio spreken, maar dat betekent aller minst dat het zo zal blijven Het aanbod van arbeidskrachten zal in de komende jaren toenemen en daarvoor is uitbreiding van be staande ondernemingen èn de oprichting van nieuwe bedrijven nodig, waarbij vooral moet worden gedacht aan een selektief ves tigingsbeleid voor bedrijven van buiten het distrikt, die passen in de regionaal-economische struktuur en hieraan een versterkende bij drage kunnen leveren Voor die groei is ruimte nodig, ruimte om woningen te bouwen, ruimte ook voor de bedrijfsgebou wen en -terreinen. ,,Als de Hoef tot bedrijfsterrein wordt aangewezen zal het minstens tot 1985 duren voor het in gebruik kan worden ge nomen Bovendien is de ontslui ting een zeer kostbare zaak, van daar dat wij Nieuwland op kortere termijn een veel geredere plaats vinden, want we kunnen als be drijfsleven niet tot 1985 wachten!" Het gebrek aan bedrijfsruimte doet zich terdege voelen en alleen al bij gemeente Amersfoort liggen aan vragen van meer dan 100 bedrij ven voor in totaal 25 ha bedrijfs terrein. Bedrijfsterrein, dat ten gevolge van allerhand procedures en de lange duur van de be sluitvorming binnen de overheid maar niet beschikbaar komt. TREK NAAR BUITEN LAND Dat is duidelijk merkbaar, vertelt de heer Van Ek uit de gegevens over in- en uitschrijving in het Han delsregister. Sinds begin van dit jaar zijn 70 bedrijven en bedrijfjes naar elders verplaatst, vestigden zich er 3 in Amersfoort. Vroeger was het aantal zich in Amersfoort vestigende en vertrekkende be drijven met elkaar in evenwicht, maar in begin 1978 is de balans ten nadele doorgeslagen. Dit feit - in een gesprek met de heer Karelse sinds 1978, vlak voor hij het voorzitterschap van de Ka mer aanvaardde meenden wij het al te moeten signaleren - is een „teken aan de wand", vooral om dat het veelal kleinere bedrijven zijn. De heer Karelse noemt het „een enorme zorg voor de Ka mer", krijgt de indruk dat de ge meenteraad en belangengroepe ringen er soms aan voorbijgaan, andere preferenties stellen: „Wij zijn niet van mening dat het een eenvoudige zaak is, maar worden vnjwel dagelijks aan de balie en later in de spreekkamer gekon- fronteerd met de man, die zijn be drijfje, dat klein begonnen is, moet uitbreiden en er geen ruimte voor kan vinden! Allerlei ambachtelijke bedrijven zoeken percelen van en kele duizenden m2 en ook met het oog op de werkgelegenheid heb ben we daar heus behoefte aan". Het wegtrekken van bedrijven en bedrijfjes is niet gunstig, niet voor de regio en veelal ook niet voor het bedrijf zelf, dat vaak sterk gebonden is aan de afzetmarkt, maar ook - door het personeel dat niet mee wil verhuizen, denken we alleen maar aan de problemen die zijn opgeroepen toen de overheid de rijksdiensten wilde decentrali seren - de doodssteek kan krijgen door die verplaatsing Daarom ging 80% van de 70 bedrijven niet verder weg dan maximaal 30 km rond Amersfoort. „De nood is nergens zo hoog als in Amersfoort", zegt de heer Van Ek en hij wijst erop, dat ook direkt buiten de regio - hij noemt als voorbeeld Nijkerk - nauweli|ks terrein te krijgen is. Misschien zou een „her-ijking" van de beorijfs- terreinen wat soulaas kunnen bie den, want in het Amersfoortse in dustriekwartier liggen nog wat per celen, die indertijd doorjje bedrii- ven als „reserve-ruimte zijn aan gekocht, maar (nog) niet in gebruik zijn genomen. „In Amersfoort is er binnenkort helemaal niets meer, de 2 ha industrieterrein, die nog op uitgifte wachten, zullen als sneeuw voor de zon verdwijnen' En hij vraagt zich af of de absolute scheiding tussen woon- en indus triegebieden, dat Jarenlang de ten dens geweest is. wel juist is. Moet een wijk niet alles in zich hebben? Kunnen in de wijken geen indivi duele bedrijfsruimten gesitueerd worden? WOONRUIMTE NODIG VOOR UITBREIDING INDUSTRIE De héêF Karelse brengt ook de woonruimtesituatie ter sprake, vooral dat de bedrijven geen per soneel kunnen aantrekken omdat er een gebrek aan woonruimte is. Op korte termijn kan dit probleem enigszins worden verlicht door het toekennen van een verhoogde prioriteit bij de toewijzing van wo ningen. in het bijzonder waar het gaat om de (blijvende) bezetting van zogenaamde spil- of sleutel- funkties. Op langere termijn kan echter voldoende woningbouw de oplossing vormen „De uitbreiding van de industrie wordt tegenge houden als bedrijven geen leiding gevende mensen kunnen aantrek ken. De verbetering van het ma nagement wordt er door belem merd en daardoor de uitbreiding van de bedrijven Hij wijst in dit opzicht op de geringe voortgang bij de planprocedures, zowel in Amersfoort zelf als in Amersfoort- Noord. verwacht in 1982 een gat in de bouwstroom en hoopt dat bouw in Leusden en Soest en wellicht ook Bunschoten en Eemnes op korte termijn tot een tijdelijk over nemen van de taak van Amersfoort kan leiden. De secretaris van de KvK, de heer Van Ek. stipt nog andere punten uit de Knelpuntennota, die bij de Kamer verkrijgbaar is - tele foon 033-12964, toestel 25 - aan, zoals de verkeerssituatie in de binnenstad, de dringend gewenste betere bereikbaarheid van het in dustriekwartier, verbetering van de toegangswegen vanuit Bunscho ten, enz. Wijst er op, dat de „infor matie over de stand van zaken in het bedrijfsleven" het werk van de Kamer in belangrijke mate onder steunt en de gelegenheid biedt bepaalde zaken - zoals nu in „Knelpunten in een sterke econo mie" - extra te accentueren En dat is voor de heer Karelse aanleiding om te stellen, dat de regio Eemland een In meerdere opzichten uniek gebied is, zowel wat wonen en recreatie betreft, maar ook wat betreft de situatie op de arbeidsmarkt. „Maar dan zullen we moeten zorgen dat dat zo blijft, dat we de werkgelegen heid kansen bieden, dat we voor de groeiende beroepsbevolking de plaatsen creëren die nodig zijn!" LEUSDEN - De laatste jaren - het is al vaak geschreven - is er een toe nemende belangstelling waar te ne men voor het doen en laten van onze voorouders. Monumentenzorg en tal van historische clubs zijn er voor beelden van. Een van de zaken die zich In een toenemende belangstel ling mag verheugen, is de boeren wagen. waarbij zeker niet moet wor den gedacht aan een simpele voor loper van hetgeen heden ten dage vaak achter een tractor hangt. Een van de mensen die zich in de loop der jaren door deze boerenwagen heb ben laten inspireren, is de heer A. Visser. Hij reconstrueerde en bouw de In drie jaar een dergelijk voertuig op schaal. BOUWTEKENING De originele wagen, welke als voor beeld diende voor het miniatuur van de heer Visser, werd in 1859 gebouwd door de grootvader van een van de be kendste bouwers van o.a Friese sjezen in onze tijd, de heer A. van Peet. Om tot het bouwen van het miniatuurmodel aver te kunnen gaan, was het voor de heer Visser zaak te kunnen beschikken over de benodigde bouwtekeningen Deze bestonden niet, omdat het vroeger gewoonte was. dat de boeren van vader op zoon klant waren bij het zelfde wagenmakersgeslacht, dat hun wensen nauwkeurig kende Voor onge veer 150 gulden werd in de vorige eeuw de wagen in opdracht van een Alblas- serwaardse boer gebouwd, een veel voud kostte nu het miniatuurmodel Omdat er geen bouwtekeningen be stonden, werd er door de heer Visser van de originele wagen, welke thans staat tentoongesteld in het Boeren wagenmuseum te Buren, een groot aantal foto's gemaakt De wagen werd tijdens een aantal studiebezoeken aan het museum nauwkeurig opgemeten en thuis werden alle onderdelen tot in de kleinste details in tekening gebracht Samen met de persoonlijke inbreng van de heer Visser leverde dit uiteindelijk het gewenste resultaat en kon de eigenlijke bouw beginnen. CONSTRUCTIE Aan de hand van zijn schaalmodel - in een verhoging van 1 op 6 - vertelde de heer Visser ons over de geschiede nis van deze wagens: ,,Deze wagens waren hoog en rank, en rijk voorzien van snij- en beeld houwwerk. Ze waren ook erg smal. op dat men elkaar op de dijk makkelijk kon passeren. De constructie was uniek: de wagens hadden namelijk twee draai punten Door dit tweede draaipunt was het mogelijk een kortere draai te ma- „Kom binnen mama, uw dochter en ik hebben juist ruzie om u." ken. doordat de achterwielen mee draaiden. Zonder dit tweede draaipunt bestond het gevaar, dat de hoge voor wielen tegen de zijleren zouden gaan slepen Omdat er grote atstanden af gelegd moesten worden, soms wel 50 tot 60 km per dag, had de wagen hoge voorwielen hoe aroter de voorwielen, hoe liter de wagen te trekken is De wielen en spaken hadden een speciale stand. Dit stond in verband met het in vroeger tijden zo slechte wegdek. Door de spaken naar binnen te plaatsen en het wiel een iets schuine stand te geven, werkten ze niet alleen schorend, maar bleef het bij eenzijdig wegzakken de wieldruk zoveel mogelijk vertikaal op de grond. De kans op kantelen of ge broken assen werd zodoende ver kleind. De remketting werd gebruikt bij het eventueel afrijden van een dijk. De haak aan de ketting werd in de velg van een achterwiel gelegd, waardoor dit wiel werd geblokkeerd De scharnierende klep op de achterkep van de wagen, ook wel krat genoemd, diende om de oogst, bv. knollen of beetwortels, hoger te kunnen opstape len De bodem (buikplank) was van ach teren iets smaller, zodat het paard de lading vanzelf vastliep. Zondags of op feestdagen, wanneer het hele gezin op de wagen klom. kon de boer er banken in plaatsen, die aan de zijleren werden opgehangen, waaroverheen het steekleertje. een kunstig besneden houten rand. voorzien van handgrepen, werd geplaatst De zeer rijke boeren lieten voor dergelijke gelegenheden een zogenaamde speelwagen maken, die nog mooier was afgewerkt. Op de buitenkant van de krat schilderde de boer zijn lijfspreuk, en voor zo'n tien gulden extra kon hij de wagen van sier lijk snijwerk laten voorzien. Dit gold als een teken van welstand. Een voorbeeld van zo'n lijfspreuk: "Zo rijd ik met deze wagen in het spoor van Gods behagen zo hoop ik dra en weltepas te komen waar ik gaarne was. De landman ploegt en zaait het land maar wasdom komt van 's Heren hand De kleuren van de wagen waren naar de streek blauw, groen, geel en rood Het achterschamel werd naar gelang het vakmanschap en de eisen van de plaatselijk nieuws boer gesneden in reliet of ajour (open), bv. voorstellende de Nederlandse leeuw, een bloemenvaas, springende paarden of een gestileerde levens boom Ook zijn er voorbeelden van bij belse voorstellingen. Het zittekistje van de boer was even mooi bewerkt als de achterschamel De smid, die meestal dicht bij de wagenmaker woonde, was ook een man die zijn vak zeer wel ver stond. Hij was het die de lelie op het spanbout maakte, het engeltje, de viambanden, de opstap enz Deze dingen kon ik niet namaken, ik kan het hout bewerken, maar ik ben geen smid - maar de banden om de wielen heb ik toch zelf aangebracht door ze in het vuur kersrood te verhitten en ze om de wielen te laten krimpen tot één vast geheel." Het door de heer Visser gebouwde miniatuurmodel van een boerenwagen uit 1859, waarvoor hij eerst de bouwteke ningen moest reconstrueren 1

Leusder Krant | 1979 | | pagina 9