Familiedag Don Bosco Q9 woordig is er weer een tendens om te erkennen, dat welvaart geen geluk brengt. Discipline: dat is gehoorzaamheid. Je moet niet altijd je eigen zin doen. Ge lukkig zijn heeft daar niet mee te maken. Het celibaat. Dat is moeilijker. Ik denk dat dat alleen te vatten is, als je genoeg hebt aan je persoonlijke relatie met Je zus Christus. Aan deze eerste relatie heb je genoeg Daar kun je je helemaal aan geven. Dat kan niet zonder gebed" Bij verscheidene jonge parochia nen kun je beluisteren, dat zij vinden dat een dominee en een rabbi, die ge trouwd zijn, en zelf kinderen hebben, méér zicht hebben op de gezins problemen aan een ongetrouwd pries ter" ..De één heeft deze roep De ander die. Die roepingen zijn gelijkwaardig. De ene is niet mooier dan de andere. Het huwelijk is net to mooi als het celi batair zijn. De een zal het alleen maar kunnen doen, als hij in plaats van het huwelijk die relatie heeft met Jezus Christus. Dat geldt ook voor de armoede. Wij weten niet wat het betekent om met een bepaald salaris rond te moeten komen, en telkens kindermonden te voeden. Wij denken al te gauw. in Holland lijdt niemand armoede". De armoede in de derde wereld. De rijke kerk met al zijn vergaarde schat ten. Al zijn praal. En bijvoorbeeld in Zuid-Amerika die uiterste menselijke ellende Komt daarmee de missie ook niet op de tocht te staan. Alleen de priester-arbeiders blijven overeind". „Geen enkel instituut heeft zo recht streeks en zo veel voor de derde wereld gedaan als de missie Ik ben zelf in Venezuela geweest. Daar heb ik onze missionarissen bezocht, die onder de Indianen werken. Met 120% inzet. Zó vereenzelvigen die mensen zich met dat volk. Ze offeren zichzelf op. Hoe heeft Don Bosco het ook volgehouden om zichzelf te vergeten, dag in. dag uit. Het is een complete zelfopoffering, en om dan toch gelukkig te zijn' Het levert problematieken op. Waar doe je goed mee Grote gebouwen neer te zetten waar de mensen kunnen le ren. Of rechtstreeks als arme onder de armen te werken. We moeten zijn. waar de nood het hoogst is. We lenigen de nood, en dan zouden we moeten weg trekken om weer elders de basisnood te gaan lenigen. Op het ogenblik stoten we ook diverse zaken af om mensen te kunnen vrij maken. Daar bij de Orinoco zitten ze voor dit probleem: wij hebben er tweeduizend jaar over gedaan. Nu is er daar olie gevonden, en de „beschaving" rukt op Nu moeten ze die mensen in vijfen twintig jaar weerbaar maken voor die zogenaamde beschaving, die niet is te gen te houden Maar 't blijft natuurlijk anders voor de missionaris dan voor de Indiaan. De missionaris kan vragen; geef ons 25.000 - voor een waterpomp. Dat achterland heeft de Indiaan niet. Dat is een enorm verschil. Het zijn druppels op een gloeiende plaat, maar het kan toch maar" Blanken komen té weinig tot er kenning, dat zij als tanks door de we reld rauschen. Claude Levi Strauss toont aan, dat de Indianen veel voor zichtiger met de natuur omgaan dan wij. Dat zij wél gebruik maken van de na tuur maar die niet onherstelbaar aan tasten zoals wij" „Claude Levi Strauss heeft zeer veel waardering voor de aanpak van de Sa- lesianen in het gebied der Indianen. Hij heeft een voorwoord geschreven in hun prachtige boek over de Indianen. Burgemeester Rademaker en zijn vrouw woonden de Eucharistieviering bij. Er werd vol overgave getekend op de familiedag van Don Bosco. I. LEUSDEN - Met ingang van half augustus werd Pater K. van Luyn, die tot dan toe direkteur van de Leusden- se gemeenschap der Salesianen was, benoemd tot leider van het nieuw gestarte bezinningswerk voor jeugdigen, „Jongeren op weg?" Pater Van Luyn verstigde zich daar toe in Assel bij Apeldoorn. Als direkteur van de gemeenschap in Leusden werd in zijn plaats Pater J. Raammakers benoemd. Wij vroegen hem naar zijn motivatie „De medebroeders hebben het ge vraagd. Daarom heb ik Leusden geko zen. Niet omdat ik er zo gek op was. Zo lang ik Salesiaan ben, zit ik in de opleiding en begeleiding van de me debroeders. In de laatste drie jaren was ik overste van de gemeenschap in Rijs wijk. Daarvóór was ik zes jaar provin ciaal Ik had er eigenlijk mijn zinnen op gezet om iets anders te gaan doen, bij voorbeeld parochiewerk" ..Werd Kees van Luyn naar Apel doorn overgeplaatst, omdat zijn broer Wim hier direkteur van het internaat werd?" „Neen hoor. Er moesten verschui vingen komen. Kees van Luyn moest dat bezinningswerk voor jongeren gaan doen, en dat kon niet gekombineerd worden met het direkteurschap der Salesiaanse qemeenschap in Leusden. Daar moest alles voor opzij Onder de medebroeders werd ge vraagd wie ze als direkteur wilden heb ben En zo liep het Zo kwam ik in Leus den terecht. Ik ben al aardig gewend. Ik voel me al thuis. Het is een aardige groep me debroeders hier. Eigenlijk draaien we, van degenen die leiding geven, nogal in hetzelfde kringetje rond. Ik zou best liever hier eens een jongere hebben gezien!" ,,lk meen uit uw woorden te kunnen opmaken dat u niet geporteerd bent voor een zogenaamde anti-autoritaire commune". „Inderdaad. Ik zou niet graag in een huis zitten, waar zo veel medebroeders een zo veelkoppige leiding zouden vor men We moeten allemaal werken vanuit de inspiratie van Don Bosco Daar moet leiding in gegeven worden Daar moet je op aangesproken kunnen worden. Iemand moet daarvoor verantwoor delijkheid dragen. Ook in het menselijk vlak. Wanneer er strubbelingen zijn, dan moet iemand de mensen weer bij elkaar kunnen brengen. Dat ik hier zit, is uit gehoorzaamheid. Die gehoorzaamheid kan van vele kanten komen Mijn overste luistert naar wat de medebroeders willen. En dan luister je, en op een gegeven mo ment doe je het graag. Het is een mooi huis hier in Leusden met veel jonge mensen. Daar blijf je jong bij. Als je altijd met volwassenen werkt, loop je het gevaar dat je een ou de zeur wordt!" ,,U bent zes jaar provinciaal ge weest, overste van de Salesianen. Doet de geestelijkheid dat nu expres om u daarna in een lagere funktie te benoemen, zodat eventuele hoog moed of hang naar macht wordt inge damd?" „Een provinciaal mag bij de Salesia nen maar zes jaar blijven. Het is een ontzettend verstandige maatregel om twee redenen. De last van het provin ciaal zijn is knap zwaar De eerste drie jaar kun je de zaak bekijken. Daarna kun je wat gaan doen Er is geen grotere ramp dan mensen die hun hele leven overste zijn. Het is goed. als je overste niet zo veel Hij heeft wél de verant woordelijkheid. leder mens wil denk ik, wel een stuk verantwoordelijkheid. Je moet het dus met z'n allen doen We dragen het samen. Je kunt de hele groep niet ergens naar toe schuiven, als niet iedereen het wil Dit jaar wonen vierentwintig Salesia nen op „Don Bosco" Leusden Dat was acht jaar geleden nog veertig. Dat was trouwens wel een te grote groep Er is wel een verschuiving aan de hand Wij zijn nog wel een jonge groep, maar die is toch aan het verouderen. De gemiddelde leeftijd stijgt. Dat is de zorg van alle religieuzen Je ziet van alle kanten hoe er een beroep op je wordt gedaan, en het aanbod van nieuwe reli gieuzen is minimaal Binnenkort plaat sen we weer een advertentie voor een informatieweekend, om jongere men sen het werk van Don Bosco te laten zien. De gedachte troost ons. dat er veel mensen in de geest van Don Bosco werken Maar die Salesianen blijven wél nodig natuurlijk. Veel jonge mensen hangen om ons heen, in nieuwe bewe gingen. We zitten samen in die grote kerkgemeenschap. Die kerkgemeen schap is niets, als ze niet in de grote gemeenschap staat". Denkt u niet, dat jongeren terug schrikken om zich religieus te binden omdat het instituut kerk zich in veel eeuwen afzijdig heeft opgesteld ten opzichte van de maatschappelijke no den in de gemeenschap?" „Het zich binden voor een bepaalde periode, dat gaat nog. Maar voor jonge mensen is het moeilijk om zich voor het hele leven te binden aan geloften Celi baat voor het hele leven, dat blijft moei lijk Als jonge mensen Salesiaan willen worden, laten we ze zien. dat onze drie geloften geen wurggreep zijn Dat ze voor je ontplooiing erg goed zijn. Armoede- je hoeft niet veel te bezitten om gelukkig te kunnen zijn. Tegen- bent geweest, om weer te voelen hoe het is om weer „gewoon" medebroeder te zijn. Je kunt ontzettend scheef groeien, als je altijd maar aan de top zit!" ,,Maar u wou eigenlijk in een paro chie gaan werken Kost u dat geen moeite om in uw vrijheid van keuze toch geknot te worden?" „Persoonlijk kun je best wel de wil hebben om de parochie in te gaan. Ik ben bijna vijftig jaar, en de tijd om om te schakelen, begint korter te worden. Op een gegeven moment kun je haast niets anders meer opnemen Maar gezien vanuit de congregatie vind ik. dat de Salesianen niet te veel parochies moeten overnemen, al willen de bisschoppen dat nog zo graag. En och, heel domme dingen worden er niet van je gevraagd. Dat wil niet zeggen, dat er toch een offer van je wordt gevraagd. Offer is een groot woord. Maar ik had best iets leukers kunnen bedenken! Ik ben ook nog vicaris van de provin ciaal Dat brengt over het land gezien nog veel werk met zich mee. Verder zit ik in heel veel commissies, ook in de redaktie van „Don Bosco nu" Is dat allemaal te kombineren? Ik moet blijven beseffen, dat hier mijn hoofdtaak ligt Ik moet zo veel mogelijk thuis zijn. Dat wil niet zeggen, dat ik hier de hele dag problemen zit op te lossen". U hebt het gehad over het wisselen aan de top Maar is voor sommige funkties een stuk continuïteit niet erg belangrijk?" „Een sociaal kultureel werker in de jeugdhuizen in het westen van het land blijft gemiddeld negen maanden Als religieus heb je het niet nodig om op te schuiven. Je hoeft geen promotie te maken. Bij de Salesianen in Rijswijk zijn er dan ook mensen, die al vijfentwintig jaar in het jeugdwerk zitten". ,,Wat houdt het direkteurschap van een communiteit in?" „Wat de direkteur in feite kan doen is Na 37 jaar ben ik dan weer terug op mijn basis. In 1942 was ik twee maan den hier. De Duitsers kwamen, en ik moest weg Dat vond ik niet erg, want ik had een vreselijke heimwee Ik ben nu ruim een maand hier. en zie hoe idealistisch de mensen hier zijn. en hoe ze van alles willen doen We hebben minstens elke maand een communiteitsvergadering, waarin alle dingen, van klein tot groot betref fende de Salesianen aan bod komen Het is een florerende gemeenschap, best vitaal. Op het ogenblik leven we toe naar het vijftig jarig bestaan der Sa lesianen in Nederland. Mochten er jonge mensen zijn, die het niet helemaal onzin vinden om er eens over na te denken, laten ze dan weten, dat we om mensen zitten te springen. Al willen ze zich dan niet rechtstreeks als Salesiaan inzetten, dan misschien wel samen met de Salesianen!" Anco Mali. „In iedere mens, in iedere jongere ziet Don Bosco, een stukje droom, een stukje toekomst", zei een jongen tijdens diezelfde viering „Don Bosco gelooft onvoorwaardelijk in iedere jongen, die hij ontmoet. Onvoorwaardelijk; dat is geloven zonder voorwaarde, zonder kondities. zo maar. Opvoeders binden hun geloof en hun vertrouwen in de jon geren vaak aan een stel voorwaar den„Als ze dat maar doen Don Bosco ziet in iedere mens een uniek mens. Voor hem mocht Piet wer kelijk Piet zijn. Hij hoefde niet te zijn als Jan of Gerrit". De gehele Eucharistieviering stond in het teken van Don Bosco, die een groep jongeren om zich heen verzamelde. De armsten uit het Turijn van het eind van de vorige eeuw Hij leerde ze om tegen moeilijkheden te kunnen, en om offers te kunnen brengen Zij volgden hem graag. En samen beklommen zij in zijn droom de moeilijke weg. de hoge berg van het leven. Bij de ingang van de grote tent. die tegenover het hoofdgebouw van Don Bosco Leusden was neergezet voor een massale Eucharistieviering hadden De Salesiaanse gemeenschap heeft een prachtig werkterrein. Moeilijk, maar bij uitstek Salesiaans, gericht op de jeugd Dag in dag uit bezig zijn met de toekomst, die de jeugd toch is Wat voor klein steentje je daar ook aan kunt bij dragen Dat in zo veel gevallen je vader en moeder vervangt. Het is een ontzetten de zegen dat je dat mag meemaken. Niet alle Salesianen die hier wonen, zijn rechtstreeks betrokken bij school en internaat, maar het heeft zijn weerslag op de hele gemeenschap LEUSDEN - Het was een zonnige dag, zondag 23 september, toen alle vrienden van Don Bosco naar Leus den waren gekomen omdat het vijftig jaar gelden was, dat de Salesianen naar Nederland kwamen. Het was niet het begin van de herfst, maar het begin van de lente, zoals de provinciaal der Salesianen, Pater A. van Luyn, later op de middag zei tijdens de Eucharistieviering, die door dit feest werd ingeluid. Een van de aktiviteiten was het slaan van spijkers, zowel door kinderen als ouders gedaan. alle vrienden van Don Bosco een waxinelichtje gekregen Bij het zingen van het lied „Ik ben het licht" gingen kinderen hun kaarsje aansteken aan de grote paaskaars En met dit aangesto ken kaarsje gaven zij het licht door aan al die honderden mensen met hun waxinelichtje in rood plastic huisje. Het was een feestelijke verlichting FEESTPROGRAMMA De dag was overigens feestelijk van af het begin Om 13.30 uur stormden alle Neder landse vrienden en vriendinnen het terrein van Don Bosco-Leusden op Nadat pater A van Luyn een wel komstwoord had gesproken, ging er een programma van spelen, volksdan sen, informatie, het vertonen van dia's en films van start. Waaraan ieder op gewekt deelnam in stralend zonnig weer, zodat ook het buitengebeuren een groot sukses werd Na de broodmaaltijd was er nog een avondprogramma voor drie leeftijds categorieën: een film over Don Bosco voor jongeren tot 15 jaar; een film met diskussie voor jongeren vanaf 16 jaar en een diaserie over Don Bosco voor volwassenen.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 11