Inge z onden Spaanse ontboezemingen Klein ongerief leusKlen krone buiten verantwoordelijkheid redaktie s.o.s. UIT V-0| STOUTENBURG K. EN DE COULISSEN „BAAN" IN DEN TREEK i,-^ DE BOCHT REISJE DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1979 rubrieken 20 „Klein ongerief", deze week aan z'n tweede aflevering toe, is de rubriek waarin iedereen hardop mag mopperen over kleine dingen die hem of haar in Leusden dwars zitten. Schroom niet om ons te bellen of te schrijven (Rozendaallaan 9. postbus 11, tel. 41495), wanneer u iets op het hart hebt. U hoeft zich slechts aan twee regels te houden: niet anoniem insturen en alleen over dingen die met Leusden te maken hebben. Dus, maak van uw hart geen moordkuil. AFGESLOTEN Je kunt gerust aannemen, dat de gemeentelijke diensten, belast met het verbeteren van wegen, het aanbrengen van sierbestratingen e.d. uitstekend op hun taak berekend zijn. Van borden plaatsen hebben ze tot nu toe geen kaas gegeten. Dat bleek vorige week weer eens. zo werd ons door enkele automobilisten verteld, die de situatie bij de Biezenkamp als een klein ongerief hebben ondervonden. Wat is namelijk het geval? Weken lang staat er een (na enige tijd) keurig bord. waarop het verkeer via de Biezenkamp wordt geleid in verband met de rekonstruktie van de Zwarteweg. ledereen hield zich daar keurig aan (kon ook bijna niet anders) Vorige week was dat bord echter opeens verdwenen. Stond enkele honderden meters eerder Een nieuwe wegomlegging. Voor automobilisten, die bij de Biezenkamp moesten zijn was dat geen aanduiding, dat daar iets aan de hand moest zijn en draaiden gewoontegetrouw de inrit bij de Biezenkamp in Mis. Hoewel automobilisten in het algemeen erg voorzichtige verkeersdeelnemers zijn en nóóit te hard rijden, werd een botsing met een daar abrupt geplaatste afsluiting nauwelijks voorkomen. Langs de Asschatterweg op die plaats had natuurlijk een bord moeten staan met ..Biezenkamp afgesloten" of iets dergelijks NAAMBORDEN Bijgaand fotootje kregen wij van Foto Eberwein, een nieuwe firma in het Leusdense Of we er iets mee konden doen? Jazeker Zoiets grijpen wij onmiddellijk aan om te gaan mopperen over straatnaambordjes, of liever gezegd het ontbreken van straatnaambordjes Bijgaande foto maakte mevrouw Eberwein kortgeleden aan de Centrumweg. dat zal duidelijk zijn Het is het straatnaambordje dat hoort bij de Boerderij ..De Munnikhove" en het daarnaast gelegen bakhuis Vroeger liep er een weggetje van de Munnikhove naar de Hamersveldseweg en toen van het adres van de voormalige boerderij ook Hamersveldseweg nummer zoveel. Maar de Tweede Fase sloeg toe en het weggetje van de Munnikhove werd al spoedig doorsneden door een nieuw stuk van de Centrumweg, voorlopig nog in gebruik als bouwstraat. Daarom werd het adres gewijzigd in Centrumweg 3 en 5 Maar opnieuw sloeg de Tweede Fase toe. Enige tijd geleden werd begonnen met de aanleg van een nieuw stuk bouwstraat. gedeeltelijk parallel aan de Smoussesteeg en achter de noodschoollokalen langs die dezer dagen geplaatst zijn op de plaats waar vroeger het witte boerderijtje aan de Smoussesteeg stond Bij de werkzaamheden voor de aanleg van die nieuwe bouwstraat werd tamelijk nietsontziend te werk gegaan. Al spoedig werden het straatnaambordje ..Centrumweg 3 en 5" en de brievenbussen van de bewoners gerooid door de graafmachine en op een hoop zand gekwakt. Toen was de Munnikhove niet alleen vrijwel onbereikbaar, maar voor wie alleen het adres kent ook moeilijk te vinden. Dus plaatsten de bewoners het straatnaambord maar boven op de berg zand 't Staat misschien een beetje raar. maar het staat er in ieder geval. Dit in tegenstelling tot het bordje „Smoussesteeg". Dat verdween zo'n anderhalf jaar geleden, toen ook de ingang van de steeg in verband met de werkzaamheden voor het hoofdcentrum verdween. Wie naar de Smoussesteeg moet. moet dat sedert die tijd doen over de hierboven al vermelde Centrumweg. Voor wie het weet is dat geen punt Maar voor bezoekers van bewoners van de Smoussesteeg is het lastig. Een verzoek om op een of andere wijze aan te geven, hoe bij de Smoussesteeg te geraken - ruim een jaar geleden door een van de bewoners van de Smoussesteeg gedaan aan een ambtenaar van de dienst gemeentewerken - heeft tot op heden nog niet tot resultaat mogen leiden. Erg ongerieflijk. FIETSEN OP HET WINKELCENTRUM En dan was er nog de mevrouw die ons attent maakte op een speciaal soort parkeerproblemen bij het winkelcentrum „de Roozendaal". Bij parkeerproblemen gaan je gedachten allereerst uit naar automobielen, maar in dit geval gaat het om rijwielen. Veel bezoekers van het tijdelijke winkelcentrum hebben de gewoonte om hun fiets niet in de daarvoor bestemde klemmen te plaatsen, maar hun karretje zo dicht mogelijk neer te zetten bij de winkel waar ze moeten zijn Dat heeft tot gevolg dat er zich met name voor de ingangen van beide supermarkten een concentratie van fietsen bevindt, waartussen het voor winkelende mensen moeilijk laveren is. Vooral mensen die met een kinderwagen winkelen moeten regelmatig fietsen opzij zetten, omdat ze er anders niet door kunnen. Nu kan een reden van het gebruiken van de fietsenklemmen daarin gelegen zijn, dat je fiets daar niet beschermd is tegen de regen. Terwijl de overkappingen bij de winkels wel bescherming tegen hemelwater bieden Maar ook bij mooi weer schijnen meer fietsen niet dan wel in de rekken te staan Janus Visser maakte bijgaand plaatje, dat een en ander duidelijk illustreert. Links de fietsen vlakbij de winkels, rechts de lege fietsenklemmen Ongerieflijk, ongerieflijk. En wil die meneer ook meteen even afstappen? Hoeveel ongelukken moeten er nog gebeuren op de Horsterweg, voordat er een fietspad komt? Meerdere malen moet er 'n fietser in de berm of sloot terechtkomen om zijn leven te redden, als de auto's elkaar „moeten" passeren. De mentaliteit van die weg gebruikers is vaak ver te zoeken en beneden peil, men raast en jakkert maar en houdt geen reke ning met de fietsers. Dat bleek vorige week weer eens, deze fietser heeft weer geluk gehad „hoop ik". Maar ook onze kinde ren fietsen dagelijks op deze weg naar school. Gemeente, waar blijft uw „mentaliteit", met al uw beloftes? „Al ±6 jaar lang", er komt een fietspad. Moeten we nog langer wachten? Wij als ouders mogen niet langer af wachten maar moeten tot acties overgaan door b.v. 's morgens van 8 tot 9 uur de weg te blokke ren! Mensen komen en doe wat! Zo kan het niet langer. Namens en kele verontrustende ouders uit Stoutenburg: mevr. Notenboom, Horsterweg 20, Stoutenburg. In journalistiek Nederland is het helaas de laatste jaren geen uit zondering meer als geschreven wordt over een situatie waarover men uitsluitend door middel van het luiden van de klok vernomen heeft. Ik werd attent gemaakt op een artikeltje in de vorige „Leusder Krant" (blz. 21waarin de schrijver K. nog verder ging. Hij schreef over een situatie waarin hij - naar ik meen te weten -slechts iemand kent die de klok had horen luiden. Dit voor wat betreft het verhaal over de positie van K. in de coulissen. Zo lang dat niet ten koste van de juistheid en de duidelijkheid van een artikel gaat, vind ik dat nog niet zo erg. Ik neem aan dat de gemiddelde Leusdenaar in dit geval boven dien niet zo geweldig geïnteres seerd zal zijn in een meningsver schil resp. een misverstand tus sen de vrouwenraad en het coör dinatieteam C.M.L. Wat mij wel raakt is dat deze grove onzorgvuldigheid zich ook uitstrekt tot het schrijven over bepaalde met naam genoemde personen (lees: het zonder enige motivering en op een grove ma nier vuil spuien over enz. enz.). Ik ben van mening dat op het be doelde artikel slechts één om schrijving van toepassing is: hoogst onfatsoenlijk. Rob Juvaal, Dalmatië 62, 3831 EH Leusden. (tel. 033-42393). Aan de leden van de commissie ABZ Leusden In Den Treek is een „baan" Een baan is een ontmoetingsplaats voor homo-seksuele mannen. Zo'n baan vind je niet alleen in Den Treek, maar praktisch overal in het land in of bij een redelijk grote stad. Op vrijwillige basis leggen man nen daar kontakten Dit gaat vaak stil en subtiel en is hoofdzakelijk seksueel gericht. Met subtiel be doelen we, dat er totaal geen dwang achter zit en dat mensen die zouden passeren om een wandeling te gaan maken in Den Treek, niet lastig ge vallen worden Ook de openbare zedelijkheid komt niet het geding: de mannen trekken zich terug in het bos om daar te gaan vrijen en zijn vanaf de paden niet zichtbaar. Tot voor kort was de baan de eni ge soort ontmoetingsplaats voor homoseksuelen. Door de zware druk van openbare orde en zedelijk heid en de straffen die daaruit voort vloeiden. werden deze burgers ge dwongen hun kontakten heimelijk en onder grote druk te leggen Nu zijn er ook andere mogelijkhe den: er zijn sociëteiten, bars, sauna's en dergelijke en dat er toch zo'n behoefte bestaat aan een baan lijkt onlogisch. Al gauw is men ge neigd om te zeggen, dat ze „het" maar thuis moeten doen en kontak ten moeten leggen in hun „eigen" bars. Voor menigeen geldt echter nog wel degelijk, dat zij zich niet in het openbare leven als homo kunnen manifesteren en dat. als zij dit zou den doen. hun huidige maat schappelijke zekerheden ruw zou den worden verstoord. Het vroege strafrecht bestaat nog steeds in de vorm van burgerlijke moraal met de daarbij horende harde repressailles. Zij zijn dus noodgedwongen aan gewezen op de baan. Voor anderen geldt als het aantrekkelijke van de baan. dat zij snel en zonder omwe gen tot een seksueel bevredigend kontakt kunnen komen. Het gaat hier dus om vrijwillig door volwassenen mannen aangegane, fijne kontakten, waarbij niemand hinder ondervindt. Echter, op de groene bordjes van Den Treek staat, dat het landgoed is opengesteld, doch dat het verboden is zich buiten de paden te begeven en zich na zonsondergang in het bos te bevin den Door het oneigenlijk gebruik van deze voorschriften worden door de rijkspolitie te Leusden en met name door de heer J C. Leent, jach topzienervan Den Treek, homosek suelen lastig gevallen, geïntimi deerd en vervolgd. Gesprekken hierover met de rijkspolitie te Leus den om aan deze wantoestand een eind te maken, mochten niet baten. Wij vragen ons af, waarop de rechtsgeldigheid van deze verbods bepalingen is gebaseerd en boven dien willen wij de bevoegdheden van de heer Leent in deze kwestie ter diskussie stellen. Wij vragen u met klem het beleid ten aanzien van de baan in Den Treek te wijzigen en op deze plaats een ontheffing van bovengenoemde verbodsbepaling in te stellen. Hoogachtend. Namens de Werkgroep Homosek sualiteit Amersfoort (WHAM), Dik Roodhart. Beethovenweg 21c, 3816 MB Amersfoort Afschriften van deze brief zijn ver stuurd aan: - de Commissaris van de Koningin in Utrecht - het distriktshoofd van de rijkspoli tie. rayon Utrecht. - de rayoncommandant Leusden - de heer J C. Leent. .SI Geachte raadsleden, Op de agenda van de raadsver gadering van donderdag 27 sep tember 1979 prijkt wederom „de Bocht", welke omschrijving voor u allen voldoende zal zijn. Als ak- tiegroep Veilig Over hebben wij ons verdiept in een aantal as- pekten van de Bocht. Op verzoek van Gedeputeerde Staten van Utrecht wordt de rekonstructie van de Bocht nogmaals in over weging genomen. De directeur van Gemeentewerken heeft naar aanleiding van dit verzoek een aantal argumenten geformuleerd om aan te tonen dat de rekon struktie noodzakelijk is voor de veiligheid van de weggebruikers. Wij bestrijden zijn argumenten. ARGUMENT 1 Hij gaat er daarbij vanuit dat vlak voor of in de Bocht de snel heid van ±80 km/uur tot ±25 km/ uur moet worden verminderd. Uitgaande van normale automo bilisten is een aankomende snel heid van 80 km/uur niet realis tisch. Wij hebben gekonstateerd dat de snelheid niet hoger ligt dan gemiddeld 60 km/uur, dit mede in verband met de verkeerslichten, die men in beide richtingen aan treft. Evenmin is het afremmen tot de ontwerpsnelheid van 25 km/ uur realistisch. De meeste auto mobilisten „nemen" de Bocht met 35 a 40 km/uur. Het verschil tussen de realiteit van de direc teur van Gemeentewerken en de door ons gekonstateerde realiteit bedraagt ongeveer 35 km/uur. Deze lagere afremsnelheid van 35 km/uur vermindert het veronder stelde slipgevaar, aanzienlijk. Hiermede vervalt de noodzaak tot rekonstruering over te gaan. De directeur der Gemeente werken stelt, dat weggebruikers eerder reageren op signalen van het wegdek dan op signalen door middel van verkeersborden. Als we deze stelling aanvaarden, dan lijkt het voor de hand te liggen op het zo accuraat gesignaleerde wegdek de geadviseerde snel heid met witte verf aan te geven. ARGUMENT 2 Niet het gemis aan overgangs- bogen noodzaakt de bestuurder tot een tijdens de bruuske rem beweging zeer snel uitgevoerde stuuruitslag, maar zijn (in strijd met de adviessnelheid) veron derstelde té hoge snelheid (zie argument 1). ARGUMENT 3 Bij het zich ongeveer houden aan de geadviseerde snelheid is een betere verkanting niet nood zakelijk en zal een bestuurder noch zijn voertuig problemen on dervinden met het intomen van de middelpunt vliedende krachten. Zie wederom argument 1. Wij komen nu aan bij de ar gumenten van de directeur der Gemeentewerken die pleiten vóór de thans ontworpen Bocht, waar bij wij ons willen beperken tot het aanvechtbare axioma van de snelheid, omdat zijn volgende ar gumenten daar eveneens aan worden ontleend. De stelling dat naderingssnel heden boven 80 km/uur niet in teressant zouden zijn, omdat er bebouwing of een verkeerslicht volgt, gaat helaas voor een be paalde categorie weggebruikers niet op. Als er nu al onverant woordelijke mensen zijn die de huidige Bocht, waar de als ar gument gebruikte verkeerslich ten en de bebouwing even goed al aanwezig zijn, met een te hoge snelheid naderen, met welke snelheid zullen deze mensen dan reageren op een Bocht, die een nog grotere uitdaging betekent? KONKLUSIE Als we ons werkelijk bezorgd maken over de veiligheid van de automobilist in de Bocht, dan kunnen wij slechts dié automobi listen beogen die zich niet aan de geadviseerde snelheid houden en dus onverantwoorde risico's nemen. Voor deze automobilisten is het een goede zaak het hen fy siek moeilijk te maken met té ho ge snelheid te rijden. Stellen wij ons onverantwoord rijgedrag voor met een té hoge snelheid van 50 km boven de ontwerp snelheid, dan betekent dat bij de huidige Bocht 25 km 50 km 75 km, bij de thans ontworpen Bocht: 55 km 50 km 105 km. Met 75 km/uur uit de bocht vlie gen geeft meer kans op overleven dan met 105 km/uur, bij welke laatste omstandigheid het risico voor passanten (ook op het fiets pad) ernstig wordt verhoogd. VOORSCHRIFTEN 1. Het nu aanwezige 30 km-bord vervangen door een „echt" bord met adviessnelheid conform model 1a van de Bij lage II van het R.V.V. 2. Het op het wegdek met witte verf aanbrengen van de ad viessnelheid, conform het be treffende artikel van het R.V.V. 3. Het opnieuw verplaatsen van de lichtmast ten behoeve van hen die toch nog de adviezen negeren. 4. Na het realiseren van de pun ten 1 t/m 3, een proeftijd van bijvoorbeeld 2 jaar in te stel len, waarna aan de hand van de ongevallenstatistiek de si tuatie nogmaals in de raadsvergadering zal worden behandeld. Als na de voorgestelde proeftijd blijkt, dat rekonstruktie niet noodzakelijk is, dan kan het uitgespaarde geld wellicht wor den aangewend om een van de punten uit het dan inmiddels ter tafel liggende verkeersveilig- heidsplan te realiseren. Aktiegroep „Veilig Over". Porfier 3, Leusden-Centrum. „Als u nu eens gewoon pro beerde wat minder te eten." We hebben een reisje gemaakt naar de Elzas en kunnen het aanbe velen. We voelden ons eigenlijk wat schuldig, want een minister heeft pas gezegd dat we in eigen land de vakantie's moeten houden in ver band met de betalingsbalans of iets anders moeilijks. Tot onze grote opluchting lazen we, dat de vrouw van deze minister in Engeland inkopen was wezen doen dus waren we weer gerust, 't Is eigenlijk wat vreemd, als m'n echtgenote zoals gebruikelijk, in Leusden haar inkopen doet staat het nooit in de krant. Hier past een protest! De Elzas is een mooi stukje Euro pa. Tussen de grotere steden Strassbourg en Colmar liggen op de westelijke hellingen van de Vo gezen reeksen kleine stadjes en dorpjes te midden van de drui ven-fokkerijen. Het is altijd weer opnieuw een prettige ervaring door die plaatsen te dwalen en je in te denken hoe de mensen daar leven en werken. Voor ons is het geweldige van deze uitstapjes, dat we er tijd voor hebben en het nog kunnen doen, er was in 't verleden nooit zoveel kans toe. In de buurt van Colmar hebben we extra rondgekeken, 'k Herinner de me uit die oorlog, die ik maar niet vergeten kan, dat het eerste Franse leger ,,na veel moeite opgericht, een Duits leger van 40.000 man had ingesloten Dat was in dec'44. Maar general de Lattre was verge ten ze krijgsgevangen te maken, zodat de geallieerden later bi/ de Rijnovergang met die lui de groot ste moeite kregen. Niettegenstaan de kreeg de Lattre. net als alle Fran se generaals, van Napoleon tot he den een monument, we hebben het in Colmar bekeken Een mooie stad is Strassbourg. Met z'n brede lanen heeft het Parij- se allure's. Er is een prachtig ge restaureerd oud stadsdeel waarbij je je weer terug waant in de vijftien de of zestiende eeuw. Hoe komt het nou dat we in ons brave land zoveel moeite hebben met het opknappen van oude steden? Het gebeurt al lemaal zo trutterig. Zijn we toch die cultuur-barbaren waar we voor ge houden worden? Of is het ons de centjes niet waard? 'k Weet het niet, maar het stemt me verdrietig, als we rondgluren in België en Duitsland, waar men deze dingen groots aan pakt. Natuurlijk bezochten we de Kathedraal, waar die tweede toren aan ontbreekt; ook hier een res tauratie in volle gang In een ver borgen hoek ontdekten we jonge kunstenaars, die bezig waren met het uit steen houwen van beelden pilaren, ramen en z.g. water spuwers, een eindeloos geduld- werk. We waren in een grote moderne synagoge. Hier bleek, hoe is 't mo gelijk nog een grote Joodse ge meenschap te zijn Treffend is de soberheid van zo'n gebouw, alleen de steeds weer kerende Davidsster is de enige versiering Ook het stulpje van de Europese Gemeenschap gezien. Waarom die bouwsels zo overdonderd moeten zijn is een raadsel Je durft er ter nauwernood naar binnen, en het is toch ook mijn gemeenschap Tussen de immense-druiven-hel- lingen liggen hier en daar tabaks plantage's. De tabaksbladeren worden zorgvuldig geplukt en te drogen gehangen in tabaksschu- ren. Als rechtgeaard Leusdenaar gingen m'n stekels overeind staan bij die tabaksschuren Zo'n ding hebben wij ook. In mijn beste Frans en dat is niet veel, heb ik getracht onze Leusdense schuur te verko pen k Heb er eerlijk bijgezegd, dat er enig achterstallig onderhoud was, maar er was geen interesse. Als het doorgegaan was, hadden we van de opbrengst een nieuwe schuur kunnen bouwen en gebrui ken voor het een of andere ont moetingscentrum. 't Is alleen be roerd dat de schuren zo tochten, ze zijn aan allen kanten open. Gaan we dus onze nationale ta- baksschuur oplappen voor oud of jeugdhonk, dan moet ie helemaal geïsoleerd en dichtgemaakt wor den. en dan is het geen tabaks- schuur meer. De tijd dat we daar even een paar ton tegenaan gooi den is, zoals u wellicht weet. voor bij. En dan te bedenken dat het ding nog onder monumentenzorg valt! Dan zie ik liever de smederij van Toon de smid onder monumen tenzorg. We waren met een klein gezel schap, en als je elkaar wat beter leert kennen, maak je leuke dingen mee. het bleek dat iemand uit Friesland in de grijze oudheid nog peparenteerd was aan de een of ander oudtante van mij. Die had ge vrijd met onze betoveropa's. Dat schept toch een band. zij het een dunne. Een Haagse dame was weg van de natuur Had geen oog voor stadjes of watervalletjes, maar als ze een Herfststijlloos zag, werd ze lyrisch. Zag ze een driedubbelge- kruiste paardebloem, dan wilde ze de bus uit. Weer een ander liep steeds te mopperen op de Franse keuken en transporteur kon vre selijk komische verhalen vertellen over verhuizingen. Alles bijeen een weekje zonder spectaculaire gebeurtenissen, zij het dat het uitgelezen weer was en in Freiburg een kennelijk ,,ex- Generalgeheimlandesführerbefehls haberüberfallskommandogefreiter" ons op barse toon zei, dat we niet links maar rechts moesten parkeren. We waren zeer onder de indruk van dat stemgeluid van deze befehlsha- ber des Bundesbahn. Het deed ons denken aan ..vergangenen Zeiten". Totdat eén onzer de kreet ..Aber- jetsz kommen die Kamelen! slaak te". toen was de ban gebroken. Het enige wat ons emotioneel heeft aangegrepen was. dat overal in de stadjes de trottoirs aangeveegd werden. Dat is toch een vreemde ervaring. Sp. t

Leusder Krant | 1979 | | pagina 20