prn Brijpstra De Gier': gezonde Hollandse ngens in slordig gemaakte film Escape to Athena": film vol toevalligheden GEZONDHEID kijk op de film ène uit de film „The Main Event", die binnenkort in première gaat met rbara Streisand en Ryan O'Neill, het succesduo uit „Whats up Doc?" Sinds uitgekookte fabrikanten ons met prijzenswaardige hard nekkigheid proberen te overtui gen, dat we toch vooral erg ge zond moeten eten en dus hun ar tikelen tot ons moeten nemen, worden we overstroomd met al lerhande voedzame zaken, die ons doorsnee biefstukje, de aard appelen en de groente dienen te vervangen. En dat allemaal onder het allesomvattende gezond heidsmotto Goed voor bloed- en hartvaten, goed voor, ja er is eigenlijk maar weinig op de markt, wat een bepaalde ziekte niet kan voorkomen als je er maar met een vaste regelmaat gebruik van maakt. Macro-biotische voedselfabri- kanten willen ons zelfs zover zien te krijgen, dat we al datgevaarlij ke" eten laten staan om ons met vereende krachten te wijden aan het vegetarisme, de zogenaamde onbespoten groenten, etc etc., terwijl weer andere kooplieden ons bezweren om - als we ons eens een keertje niet helemaal jo- vel voelen, toch maar vooral hun natuurlijke geneesmethoden te gebruiken. Echt, succes verze kerd, ook al vergeet men er dan meestal bij te vermelden, dat die methoden wellicht best goed zul len zijn, maar natuurlijk wel alles op natuurlijke wijze doen, dus niet zo snel als het pilletje van de dok ter. U hebt het al begrepen, ik ge loof met zo erg in al die fraai klin kende preparaten, hoewel ik op rechte bewondering heb voor de mensen, die uit principe tot het vegetarisme zijn overgegaan en het nog volhouden ook, ondanks de talrijke verleidingen van onze westerse beschaving. Ik heb er begrip voor, dat er mensen zijn, die zich niet vol willen laten stop pen met allerlei chemische pille tjes om hun zenuwen in bedwang te houden, maar de natuur als bondgenoot houden. Prima alle maal, zal er verder geen kwaad woord van zeggen. Toch bekroop me kortgeleden wel weer enige twijfel, toen ik een proef pakket" op mijn bureau vond, verzonden door een fa brikant die blijkbaar van mening was, dat ik ook bekeerd moest worden of in ieder geval, via mijn welwillende aanprijzing, de lezers van dit blad Nu bent u vast wel mondig genoeg om zelf te kunnen oordelen over dit gloednieuwe produkt, maar toch alvast enkele aardige bijzonderheden. Het nieuwe produkt is een kauw-tablet Nee, geen stuk kauwgum, maar uiteraard in die handige doordrukstrip verpakt ta blet, waar je op moet kauwen om een massa gezondheid binnen te krijgen. Als het goed is, dan moet de fysiologische verbrandings- waarde van 1 vezeltablet 71 kJoule 17 kcal zijn, maar daar hebt u als leek wellicht weinig of niks aan, dus vergeet dat maar. Ze zijn gezond, vast en zeker. Ze zijn gemaakt uit 5000 mg tarwezemelen en 2000 mg rietsuiker (helpt u al kauwend ook nog de arme Derde Wereldlan den!), maar u mag niet vergeten, dat alle aangegeven waarden on derhevig zijn aan de voor na- tuurprodukten gebruikelijke biologische schommelingen. Droog en niet warm bewaren, wanneer u er geen gebruik van maakt. Een vezelrijk dieet in de ideale vorm. De tablet. Bij nader inzien het ik toch maar besloten om me bij m'n normale dieet te houden een stukkie vlees, wat aardappels en groente, overgoten met niet al te vette jus. Dat tablet op m'n bord stond wel een beetje kaal. Mis schien, dat mijn kinderen er toch aan zullen moeten wennen Mis schien, dat over zo'n twintig, der tig jaar, als we dat mogen bele ven. er geen karbonaadje. geen aardappelen en geen groente meer te krijgen zullen zijn. Kan zijn, maar tot dat moment wil ik er wèl van genieten Voor één categorie zijn de tar wezemelen in ieder geval niet be doeld. Ik dacht er mijn konijnen een plezier mee te doen. Ze trok ken hun neus op en knabbelden verder aan een heerlijk vers paar debloem-blaadje Ik kon ze geen ongelijk geven. V. De onwaarschijnlijkheid van het gebeuren, de lange reeks toeval ligheden en de wat opgeschroefde humor, maakt van „Escape to Athena" niet direkt de film, die je zou verwachten. Ik ken de (wellicht Griekse) regisseur George Pan Cosmatos niet, maar zijn produkt maakt ondanks de tekortkomingen een geroutineerde indruk, geba seerd op vaker met succes beproef de effecten, die nu toch wat al te cli chématig overkomen. Een groep krijgsgevangenen moet tijdens, de Tweede Wereldoorlog opeen Grieks eilandje opgravingen doen rièar oudheden onder toezicht van de blijk baar corrupte kampcommandant Hecht (Roger Moore) Er worden verschillen de ontsnappingspogingen gedaan, terwijl ook op het eiland zélf het verzet groeit tegen de bezetters. Vlak in de buurt bevindt zich bovendien een ge heime lanceerplaats van Duitse raket ten, die uiteraard wordt opgeblazen, terwijl er ook nog sprake is van een schat, waarvoor verschillende kapers alle mogelijke moeite willen doen De ellende met deze film is. dat regis seur Cosmatos op twee gedachten is blijven hinken, zonder dat een resolute producent heeft ingegrepen. Aan de ene kant is „Escape to Athena" vrij luchtig opgezet, zodat je vooral in het begin de indruk krijgt een soort satiri sche oorlogsfilm voorgezet te krijgen, terwijl al snel blijkt, dat ook gedacht is aan wat harde aktie Een en ander is echter onvoldoende op elkaar afge stemd om een harmonieuse film op te kunnen leveren. De bekende acteurs en actrices die voor deze film (waarschijnlijk als een tussendoortje) zijn komen opdraven, doen een beetje verveeld geroutineerd hun best, maar overtuigen niet. Roger Moore zie ik persoonlijk liever als Ja mes Bond. dan als zo'n halfslachtige kampcommandant, die ondanks zijn Duitse nazi-uniform toch de Britse gentleman blijft en dan ook prompt aan het slot van de film overloopt naar de geallieerde vijand (al was het alleen maar om een deel van de opgegraven oudheden in bezit te kunnen krijgen) De aktie-delen koncentreren zich hoofdzakelijk op de vernietiging van een onderzeeboot-haven èn van een lanceerbasis Het eerste gaat uitste- )0R BERT VOS AMERSFOORT - Het befaamde epos „Novecento" 100) van Bernardo Bertolucci, spreekt in Amersfoort aan. ide delen van de film (in totaal zo'n vijf en een half uur ngenot)trekken veel belangstelling. Vandaar, dat men er de komende week nog naar toe kan gaan. (Grand 5). Grijpstra De Gier", de nieuwe Nederlandse film van m Verstappen doet het goed in Amersfoort en dat bete nt uiteraard een tweede week (Grand 3). In deze affeve- g van de filmrubriek een beschouwing van onze mede- rker Marnix Kreijns over deze Nederlandse politiefilm, hlet duo Hill en Spencer blijven er op los siaan in Grand 2, oonraker" begint aan de twaalfde week en maakt daar- >e de drie maanden vol, in Grand 4. Herman van Veen en chaotische film is voor de zevende week in Cinema 2 te iden. Het blijft een succes, deze film, waarvan de ene helft van Nederland zegt „er geen moer van te snappen" en de andere helft bijna zwijmelend de zaal na afloop verlaat. „The Warriors", de zo geruchtmakende film over het New Yorkse bendewezen, is naar Euro verhuisd, waar de film aan de vijfde week begint. Geen opzienbarende toe standen, zoals in Amerika. En terecht. „Lucky Luke en de ballade van de Daltons" valt bijzonder goed bij de jeugd en dat kon ook bijna niet anders. Vandaar voor de tweede week in de matineevoorstellingen op zaterdag en woensdag in Euro. Blijft over (naast de Duo-films) de enige nieuwe film van deze week: „Escape to Athena". Zo op het eerste gezicht zou je zeggen: dat zou best eens een prima film kunnen zijn, want er zijn grote namen in te zien. Roger Moore (als Duitse kampkommandant), Claudia Cardinale, Elliot Gould en David Niven spelen een hoofdrol. Alles speelt zich af in een Duits gevangenkamp op één der Griekse eilanden met vlak in de buurt ook nog een geheime raket-lancerings plaats. Wat een keiharde oorlogsfilm óf een satire op het oorlogsbedrijf had kunnen worden, werd vlees noch vis. Een film vol toevalligheden, waardoor ie minder leuk is geworden. In Duo 2 een film uit het nieuwe genre: guerrilla-films. „Spel voor aasgieren" (Game for Vultures) is de titel, gere gisseerd door James Fargo, met Richard Harris, Richard Roundtree, Joan Collins en Ray Milland in de hoofdrollen. Voor de liefhebbers van aktie, dat spreekt. DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1979 Scène uit: „Grijpstra De Gier' van Wim Verstappen. Die linkshandige Frau. kend, het laatste stuit onverwacht op moeilijkheden de groep was eigenlijk van plan om de schat uit het klooster te roven, van die lanceerbasis wist men niks. Puur ..toeval" dus Kortom, op sommige momenten best aardig amusement, maar het blijft allemaal hangen tussen allerlei genres en goede bedoelingen in. (Cinema 1, eerste week, 16 jaar). SPEL VOOR AASGIEREN De liefhebbers van aktiefilms kunnen (uiteraard) terecht in Duo 2, waar ook al een oorlogsfilm draait. Het is echter een oud genre in splinternieuwe verpak king: de guerrilla-film Hollywood heeft in de afgelopen jaren ontdekt, dat er nog aardig wat oorlog gevoerd wordt in onze brave wereld, met name in het werelddeel Afrika, dat nog steeds de brandhaard der wereld genoemd kan worden Tal van zogenaamde bevnj- dingsgroepen werpen zich in het zwarte werelddeel op als de rechtmatige, de- mokratisch gezinde eigenaren van een bepaald land en het is duidelijk, dat Oost en West belangstellend de talnjke gevechten langs de zijlijn gadeslaan, zo nu en dan het veld opsnellend óm in te grijpen, als de spelregels niet volgens eigen inzicht worden gespeeld. De handelsboycot in Rhodesië (Zim babwe) speelt in „Games for Vultures" van regisseur James Fargo een be langrijke hoofdrol, maar daarnaast wordt er natuurlijk hevig gevochten voor de vrijheid en demokratie. Het is alle maal een spel voor aasgieren, dat blijkt ook nu weer in deze film, waarin de hoofdrollen worden gespeeld door Ri chard Harris, Richard Roundtree. Joan Collins en Ray Milland Het gaat allemaal om helicopters, die de Rhodesische regering graag toe wil voegen aan haar wapenar senaal, terwijl de vrijheidsstrijders, die daar toevallig achterkomen, alle mogelijke moeite doen om dat te voorkomen. Moordaanslagen, ont voering en een ware veldslag is het gevolg. Aan het slot komen twee te genstanders tegenover elkaar te staan, oog in oog, en vragen zich dan af, wie er eigenlijk wint. Niemand, is het antwoord, maar dan heeft men wel zo'n anderhalf uur gekeken naar „dat spel om niets"(Duo 2, eerste week, 12 jaar). ESCAPE TO ATHENA Willeke van Ammelrooy in „Grijpstra De Gier". GRIJPSTRA EN DE GIER: GEZONDE HOLLANDSE JONGENS 't Zijn gezonde Hollandse jongens en dat zijn het. Inspecteur Grijpstra en adjudant De Gier hebben in de visie van Wim Verstappen het hart op de juiste plaats en op de dingen een simpele kijk. De wereldbevolking kan je bijvoorbeeld verdelen in man nen en vrouwen. Vrouwen zijn er in twee soorten: mooie en lelijke. Bij de eerste categorie kijk je zo snel mo gelijk wat ze in huis hebben, naar de andere categorie kijk je bij voorkeur niet. De wereld der mannen wordt gevormd door de pasters en de suk kels. Ander voorbeeld: verdovende middelen zijn er in twee soorten: de verslavende en de niet-verslavende. Hasjies kan geen kwaad en Grijpstra en De Gier willen zelf ook wel eens een gekruld saffie opsteken. Maar met heroïne is het wat anders: dat is een bron van veel ellende en mis daad. Wie zich daar mee bezighoudt is een onderkruipsel dat je desnoods tijdens diensttijd op z'n bek mag slaan. Laatste voorbeeld: homofielen zijn en blijven flikkers, en dat is dus uit kijken geblazen. Maar er zitten ook wel eens geschikte jongens tussen. Zoals die ene die een trucje met het laten van een wind kent, da's ge woon gein natuurlijk. Aldus, kort aangeduid. Grijpstra en De Gier volgens Verstappen en Houwer, respectievelijk regisseur en producent van de eerste verfilming van een boek van Janwillem van de Wete ring. Dat boek heet „Het lijk in de Haar lemmerhouttuinen" en het is het eerste in een reeks waarin inspecteur Grijpstra en adjudant De Gier de hoofdrollen vertolken. De boeken van Van de We tering zijn bestsellers en een verfilm was dan ook een voor de hand liggende zaak. Het is alleen jammer dat het op deze manier is geschied. Van Verstap pen en Houwer moet op zijn minst ge zegd worden dat ze nogal slordig met het werkje van Van de Wetering zijn omgesprongen. Wie zijn boeken kent moet dat al begrepen hebben uit bo venstaande karakteromschrijving van beide helden, die niet zo volledig is als Van de Wetering ze uittekent, maar Verstappen maakt er echt niet meer van. MEER Kijken we bijvoorbeeld even naar Ri- nus de Gier. In de film is de adjudant, gespeeld door Rutger Hauer, niet meer dan een tamelijke geile vrijgezel In de boeken is hij dat misschien niet minder, maar hij is ook nog een hoop meer. Zo verhoudt De Gier zich altijd op een ta melijk subtiele manier tot de commis saris Daar is in de film absoluut niets van terug te vinden. En ook voor Grijp stra. gespeeld door Rijk de Gooijer, geldt dat Verstappen en Houwer menen te kunnen volstaan met een karikatuur van de beschreven figuur Het is niet het enige dat mij ervan overtuigde dat er slordig werk is gele verd. Ook gewoon de loop van het ver haal komt nogal verminkt op het witte doek terecht. Met name door de zijsp rongen die er gemaakt worden, die in het boek wel in de context passen, maar in de film volslagen los komen te han gen, kon gemakkelijk verwarring ont staan, zoals de achtervolging van een Chinees, het heroïnehoertje bij Grijp stra thuis en het meisje dat aan een overdosis heroine overlijdt op een woonboot. Het zijn gegevens die in het boek gebruikt worden om zowel een beeld te geven van het moderne Am sterdam als om de karakters van de beide hoofdrolspelers uit te diepen. In de film lukt dat geen van beide echt goed. Tellen wij daar ook nog bij op. dat de zogeheten aktie-scènes nogal lan derig in elkaar steken, dan moet hier bijna sprake van een mislukking zijn De achtervolgingen werden in ieder geval in Hollywood 25 jaar geleden al beter gedaan. DE GOOIJER Dat je je toch niet vijf kwartier zit te vervelen, integendeel weieens luidop kunt schateren, lijkt mij vooral te danken aan de wijze van acteren, met name van de beide hoofdrolspelers Rijk de Gooijer bewijst wederom een ver schrikkelijk knappe filmacteur te zijn Het gemak en de vanzelfsprekendheid waarmee hij op het celluloid acteert is van een voor Nederland ongekend ni veau. Wanneer De Gooijer goede rollen en betere regisseurs dan Verstappen in deze film geboden worden, moeten zijn prestaties internationaal aan kunnen slaan. Ook Hauer doet het goed. al vond ik dus de figuur van De Gier te weinig body hebben. Maar dat lijkt mij meer te wijten aan de regie dan aan het spel van Hauer. Verrassend is het optreden van Donald Jones, in de gunstige zin des woords. Vermelding verdienen verder ook Andrea Domburg als Miesje en Marjan Berk als de echtgenote van Grijpstra. Ook aanwezig zijn weer Wil leke van Ammelrooy en Marina de Graaf, de een zonder, de ander met blote borsten HEROÏNE Zij allen acteren in een verhaal, waarin ene Piet begint met in een strop te hangen. Het lijkt zelfmoord, maar Grijpstra en de Gier hebben, in tegen stelling tot hun geüniformeerde col lega's - overigens ook allemaal wel jongens van de gestampte pot, de poli tie is in dit verhaal een hele beste ka meraad - hun twijfels Het onderzoek levert al spoedig op dat Piet, leider van de zogeheten Hindistische stichting, zich voor veel meer dan alleen Oostere religies en meditatie interesseerde Noest speurwerk brengt de heren uit eindelijk op verdovende middelen en vervolgens de sympathieke moorde naar De ontknoping kan dan uiteinde lijk wellicht nog verrassend heten In z'n totaliteit een magere rolp rent, waarmee het werk van Jan willem van de Wetering geen eer wordt aangedaan. Scènes, waarin prima wordt geacteerd redden de boel een beetje, maar het wordt nooit meer dan een soort spannend jon gensboek over twee gezonde Hol landse jongens in hun nobele arbeid bij de prinsemarij. En dat is veel min der dan er van te maken zou zijn. In ieder geval te weinig voor de heren Verstappen en Houwer, de succes regisseur en de succes-producent. Hun samenwerking heeft in de eerste film niet geleid tot het resultaat dat er van verwacht mag worden. Zeker niet tot het resultaat dat beide heren er zelf van verwacht zullen hebben; „Grijpstra en de Gier" zal het niet lang volhouden in de bioscopen. DIE LINKSHANDIGE FRAU Zaterdag in de nachtvoorstelling van het Amersfoortse Filmhuis (aan vang 23.00 uur) aandacht voor de Westduitse speelfilm „Die links handige Frau", de eerste speelfilm van Peter Handke, gebaseerd op zijn gelijknamige novelle. Het verhaal gaat over een vrouw (Edith Clever) die besluit alleen te gaan leven, zon der haar man (gespeeld door Bruno Ganz). Het is een verhaal van ver vreemding, waarin de vrouw steeds meer op zichzelf komt te staan, zich afsluitend voor de wereld om haar heen. Handke verfilmde zijn verhaal in een nogal overdadige symboliek en daar moet je van houden. (Filmhuis Amersfoort, nachtvoor stelling, zaterdag 23 uur).

Leusder Krant | 1979 | | pagina 23