„Met architectuur kun je inspiratie geven aan mensen en er uit halen wat er in zit" leusdeff* E ifii, Jan Verhoeven, architect van de Montessorischool: DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1979 Reportage 5 I tribunes, waarop je Kunt plaats nemen. „De anderen komen elke dag op op het toneel", zegt architekt Jan Verkoeven ,,lk bedoel niet, dat ze maskertjes op hebben. Zo zwaar niet Maar het toneel hoort bij ons allemaal We spelen allen onze rol op het toneel in de gemeen schap. Dat soort dingen als toneel heb ben we langzamerhand veel te appart opgesteld." HOEKJES Er zijn veel hoekjes in de school, waar de kinderen appart. of met z'n tweetjes kunnen zitten De architekt heeft daar een soort galerij, een balkon voor gebouwd. Dat was mogelijk, om dat het Montessori-onderwijs als één van zijn principes naar voren brengt, dat de kinderen zich moeten kunnen terug trekken. Alleen, of met een ander, om in het dokumentatiecentrum te kunnen werken, een boek. te lezen of om-een werkje te verrichten, waarvoor kon- sentratie nodig is. Kinderen kunnen zich in die hoekjes fijn voelen. Het is een bepaalde emotie voor hen HET LICHT Voor elke architektuur is het licht, de lichtinval, erg belangrijk In de school zie je overal lichtvlekken verschijnen, als wanneer je in een bos loopt Het is een „natuurgebouw" Het groen van de lente en het rood van de zuring zie je dan ook als kleuren in de school toege past. De muren en het dak zijn naar boven ..open" gemaakt om ook daar het kontakt met buiten tot stand te bren gen. ,,Het licht is essentieel", zegt ar chitekt Verhoeven ..We laten het licht graag van alle kanten binnen komen. Het licht van boven af is nét zo belang rijk als het licht van noord, zuid, west en oost. Dat bovenlicht is een heerlijk licht. Zonder dat uitzicht naar boven kun je niet. Je hebt de wolken nodig. Ook bo ven moet je de „natuur" kunnen zien. Het doorgaande bovenlicht in de ge meenschapsruimte, een soort licht kring. zou je als een aureool kunnen zien voor de kinderen, die zich in de gemeenschapsruimte bevinden Wij hebben niets tegen symboliek. Niet, dat we die vooropstellen. Maar je bent met iets bezig, en dan plotseling duikt zo iets op Als symboliek goed is. komt ie uit zichzelf naar voren KONTAKT MET BUITEN In het schoolgebouw valt direkt op, dat er naar alle kanten kontakt naar buiten is Kontakt met de natuur. Het gehele voorstuk blijft dan ook vnj. Ach ter de school gaan de kinderen tuintjes inrichten Architekt Verhoeven vindt het kontakt met de natuur, die hij graag „onze levensbron" noemt zeer belang rijk. Tot zelfs in de binnensteden pro beert hij dat kontakt tot stand te brengen en te herstellen. Hij vindt het vooral ook fijn om een school te maken, omdat hij. door de uitzichten die hij naar buiten geeft, de jonge kinderen duidelijk maakt hoe wezenlijk dat kontakt met de natuur is. SPEELS DAK LANDSCHAP De overburen van de school hebben behalve het zicht op het groen, dat bin nenkort wordt aangeplant, het uitzicht op een speels en interessant dakland schap. De kleine kapelletjes zijn afge dekt met donkerkleurig steenslag- ruberoid, terwijl de grotere daken zijn gedekt met vriendelijk rode opnieuw verbeterde Hollandse pannen. TOEGEPASTE MATERIALEN De school is aan de buitenkant be- kleid met een groot formaat baksteen, en toont aan de binnenzijde een na tuursteenachtige betonsteen van groot formaat. Voor de speelplaats buiten is een wat zwaarder betonsteen gekozen, die meer geschikt is voor het dagelijks gebruik door de vele kindervoeten. Dit is een voorwaarde van de gemeente. De architekt zelf zou liever, voor een optimale binding tussen binnen en bui ten, dezelfde betonsteen als binnen hebben toegepast De kozijnen zijn van hout Binnen wordt de dakcontructie geschraagd door houten balken „niet de eenvoudigste constructie", zegt architekt Verhoeven. „We hebben die gekozen voor de beeldende wer king Die balken plafonds: je geest kan er bij dwalen Voor mijn part denk je aan sprookjes. Vroeger op school mocht ik door niets worden afgeleid Tegen woordig mag de geest gelukkig wat vrij er zijn Wil de mens gaan vibreren, dan heeft hij voor zijn geest inspiratie no dig". Om diezelfde reden zijn in de school hier en daar üit-stekende stenen aan gebracht. In de kleuter afdeling had de leidster er allerhande blauwe flesjes op gezet Die üit-stekende stenen heb ben een dekoratieve funktie. Stenen af hakken is eigenlijk stenen misvormen In de 30er jaren van deze eeuw werkte de Amsterdamse school met een der gelijk element. De stenen krijgen door het üit-stekende nodige aandacht. Doordat je ze ziet. ga je erover naden ken, en je gedachten gaan er zich mee bezighouden Wat doen die stenen daar. Waarom steken ze om en om uit. Wat grappig is dat. Eigenlijk nét kant. Nou ja, wél een beetje grof dan. Zou me niks verwonderen, als daar plotse ling een vogeltje op zat. Of een klein mannetje! ER ACHTER STAAN „We proberen met z'n veertienen in dit architektenburo". zegt Jan Verhoe ven, ,.de dingen te maken zoals we die willen maken. We hebben een groep medewerkers, die daar allemaal achter staan Dat kun je overbrengen naar de opdrachtgever en naar de aannemer toe. Het is uitgesloten, dat je met lange gezichten iets tot stand brengt Je moet het mét elkaar léük vinden Hier neemt Peter van Ravanswaay. de projektleider van de school, aan het gesprek deel. ..De opdrachtgever, de gemeente Leusden, de aannemer, de firma Bloemendal en de gebruiker, de Montessorischool vonden het allemaal een fijn proces, waarmee we bezig waren Ondanks het feit dat het een zeer snel proces was. Ook de uitvoer der, de heer Valkenburg, had er aardig heid in. De bouwvakkers stonden er aanvan kelijk wat vreemd tegen aan te kijken. Later werd het zó eigen aan die jon gens. dat ze er hun eigen waarde in het vak weer in hebben teruggevonden. En ook hun waarde als mens Verhoeven: „Dat merken we steeds, niet alleen bij deze school. De mensen zijn fluitend aan het werk. In het zuiden is de bouw minder ver zakelijkt Hier in het westen is het bouwvak aan het vervlakken Je bent met de commercie bezig Je komt niet aan de dingen toe, die echt met het vak te maken hebben. Het hele bouwteam heeft met ons méégedacht. POSITIEVE ROL De gemeente Leusden heeft er een zeer positieve rol bij gespeeld. Om dit te begeleiden: het was nieuw voor hen Ze De hele achtergevel van de school wordt gevormd door deze kapelletjes, rond spilletjes die daar „van het plafond af hangen". Die kapelletjes voor groepjes van drie kinderen, verzamelen zich als het ware tot grotere kringen Tot méér mensen/kinderen Die grotere kringen culmineren in het verzamel punt: het toneel, waar alle mensen/kin deren bij elkaar komen VESTZAKTHEATER Hoewel het gebouw duidelijk een school is. is het verzamelpunt een soort vestzaktheater. Het heeft iets feeste lijks. iets opens, iets bevnjdends, Je kunt er muziek in maken, toneelstukjes opvoeren. Daarbij zijn de trappen de hebben het budget streng bewaakt, maar ze hebben méégewerkt in ónze lijn. De gemeente heeft het zó gewild, en is er trots op Men heeft ook echt gezócht naar een architekt Het bestuur van de Montes sorischool had zich terdege geörienteerd in verband emet de ar- chitektenkeuze. Ze kwamen in de school in Cuyk, en daar vielen ze op Wij willen een arbeidsintensief buro Elk ding, tot de lampjes toe. is opnieuw gemaakt Wij maken nooit een herha ling Elke situatie is anders, elke situatie is anders elke tijd is anders, elke mens (en groep) is anders. Het is ook niet lollig om iets te repro duceren wat je drie jaar geleden al es hebt gemaakt Dat is meteen een aan klacht tegen wat je vaak ziet gebeuren. De mensen zijn gemakzuchtig Er is geen spanning meer aan Er zitten geen onzekerheden meer in We hebben Nederland naar de donder geholpen" Jan Verhoeven is met zijn groep mensen bezig beelden te maken waar ze van houden Architektonische beel ding waardoor ze mensen hopen te be- LEUSDEN - Dinsdag 18 september rokken de kinderen van het eusdens Montessori-onderwijs Jan 'erkoevens schoolgebouw in ^eusdens tweede fase binnen. Het is een sympathiek gebouw, waarin de kinderen, als in kleine -luisjes, bij elkaar „wonen". Want lat doe je toch, zo'n hele dag op ichool. Bij elkaar wonen, met elkaar erken, spelen en leren. CLEINE (APELLETJES Het schoolgebouw bestaat uit net al lemaal kleine kapelletjes, paviljoentjes pond de gemeenschapsruimte waar de kinderen in groepjes bijeen kunnen zijn. „Dat je het lollig vindt, dat werkt op de psyche", zegt Verhoeven. „Met architektuur kun je inspiratie geven aan mensen, en eruit halen wat er in zit Dat merk je vooral ook aan kin deren. Die voelen de onverschillig heid, de kilheid. Maar die herkennen ook, als je er met liefde aan gewerkt hebt. wegen. Ze laten zich inspireren door de oude bouwkunst. De Cistercenzers met hun rijke eenvoud. De Italianen met hun gevoel voor monumenten, de Engelsen met hun typische Oxfordcommunity- bouw. enzovoorts.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5