isidunahof heeft behoefte aan meer erplegend en veizoraend personeel Blijhof draait maar nog niet op volle toeren Scouting slaat in stilte eerste paal EHBO-cursus start 4 oktober plaatselijk nieuws vangen en het bracht het afdelingsper- soneel ertoe aan de bewoners zelf veel meer aktiviteiten over te laten. ,,De er gotherapie is niet meer weg te denken uit de Lisidunahof", aldus het jaarver slag. GEESTELIJKE VERZORGING De kerkdiensten werden gehouden als in voorgaande jaren: elke don derdagavond, beurtelings voor de rooms-katholieken en voor de protes tanten. Éénmaal per 14 dagen een Eucharistieviering en met Pasen, Pink steren en Kerstmis een oecumenische dienst, die door velen werd bezocht. Zowel de pastoor als de predikant raakten steeds meer geïntegreerd in het werk van Lisidunahof DE ONDERNEMINGSRAAD De ondernemingsraad is elf maal bij een geweest De gekozen leden volg den een driedaagse kursus in het Slo- temaker de Bruine Instituut te Doorn. De laatste dag was de voorzitter ook aanwezig. De ondernemingsraad was aktief en er werd in goede harmonie vergaderd. De belangstelling van de achterban is groeiende STAGIAIRES Het aantal stagiaires breidde zich uit In 1974 werd begonnen met enkele stagiaires van de opleiding Verzorgings Assistenten en met stagiaires van een somatisch verpleeghuis In 1978 liepen 20 leerling-ziekenverzorgenden vanuit het St. Elisabeth verpleeghuis te Amersfoort drie maanden stage in Lisi dunahof, terwijl een gelijk aantal van Lisidunahof in St. Elisabeth werkte Na afloop van elke stage werd in aanwe zigheid van leerlingen, afdelingshoof den, praktijkbegeleiders, hoofd verple gingsdienst en verpleegkundig direk- teur geëvalueerd. Buiten deze stages kwamen stagiaires bij de bezigheidst herapie van de opleidingsschool - ..Princenoord" - te Breda, bij de fysio therapie van de Stichting Opleiding Fy siotherapie Utrecht en bij de verpleging van de Hogere School voor de Ge zondheidszorg te Leusden ten behoeve van de Hogere Opleiding en de Hogere Beroepsopleiding voor Verpleegkundi gen. In de civiele dienst en op de afdelingen werd stage gelopen door stagiaires van de Opleiding Verzorgings Assistenten en van de opleiding Middelbare huis houd- en nijverheidsonderwijs. Al deze stagiaires moesten worden begeleid De grote inzet van begeleiders die dit naast hun gewone taak moesten doen. maakte dit mogelijk Tot slot enig cijfermateriaal uit het jaarverslag: In de Lisidunahof waren op 31 december van het vorig jaar 166 pa tiënten opgenomen, waarvan 134 vrouwen en 32 mannen. In het verslag jaar werden 42 nieuwe patiënten opge nomen. De meeste van de nieuw opge nomen patiënten waren afkomstig uit ziekenhuizen (19), psychiatrisch ziekenhuizen (15) en verpleeghuizen (5). In 1978 overleden twintig bewoners van de Lisidunahof, terwijl er eveneens twintig patiënten uit het tehuis vertrok ken DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1979 iBMSlJf""* LEUSDEN - „Om een goede be geleiding te garanderen ië er drin gend behoefte aan een verruiming van de Centraal Orgaan Zieken huistarieven-norm voor de verple ging en verzorging. Dit argument klemt des temeer daar de behoefte aan verzorging van de bewoners toeneemt. Bovendien vertoont het ziekteverzuim van het verplegend en verzorgend personeel een stijgende lijn." Aldus staat over het psychogeriat risch verpleeghuis „Lisidunahof" te Leusden te lezen in het jaarverslag over 1978 van de Stichting Ver pleeghuizen Nederland. Van deze stichting is de Lisidunahof een on derdeel. De personele onderbezetting van het verpleeghuis kwam in het verslagjaar te meer naar voren, omdat er in 1978 bij zondere aandacht werd besteed aan het projekt ..begeleiding bewoners". Het jaarverslag daarover: ,.Het ver- pleeghuismilieu wordt beïnvloed door welzijnsbevorderende en welzijns- belemmerende faktoren. Het is voor bewoners en medewerkenden van groot belang om de positieve krachten te stimuleren en de negatieve aspecten van het leven in een verpleeghuis zo veel mogelijk te verminderen Daarom zijn er discussies op gang gebracht om na te gaan hoe de begeleiding van de bewoners nog verder verbeterd zou kunnen worden. Alle medewerkenden, die direkt met de bewoners omgaan, hebben hun gedachten hierover op pa pier gezet. Dit heeft een overzicht tot resultaat gehad, waarin de begeleiding werd onderverdeeld naar aktiviteiten met betrekking tot de persoonlijke op vang, de aktivering, de rekreatie en ont spanning van de bewoners Daarnaast werden voorwaarden en wensen ge noemd, waaraan bij de realisering van de begeleidingsplannen aandacht zou moeten worden geschonken. Deze hadden betrekking op de organisatie. de woonsituatie van de bewoners, de onderlinge samenwerking, de scholing van het personeel en de externe kon takten. De interdisciplinaire bezinning over deze zaken bleek erg stimulerend te zijn. Er werd een werkgroep begelei ding gevormd, die met de betrokkenen bekeek hoe de plannen verder op afde lingsniveau konden worden uitgewerkt. Het ging er bij al deze aktiviteiten om een leef- en werkklimaat te bevorderen, waarin de relaties tussen bewoners en begeleiders een centrale plaats inne men. Dit stelde zowel in kwantitatief als in kwalitatief opzicht eisen ten aanzien van het personeel. Een intensieve goe de begeleiding van de bewoners werd echter bemoeilijkt, omdat er nog steeds sprake was van een personele onder bezetting." PARAMEDISCHE DIENSTEN Dat neemt niet weg dat er door de te kleine hoeveelheid personeelsleden een geweldige hoop werk is verzet ten behoeve van de patiënten, waarbij zij regelmatig werden bijgestaan door vrijwilligers Dat gebeurt bijvoorbeeld bij het bezoeken van bewoners, maar ook bij het zwemmen in het instruktiebad van het zwembad Bavoort. Iedere woensdagmiddag rijdt een vrijwilliger met de deelnemers aan het zwemmen op en neer naar het zwembad. Daarbij wordt dankbaar gebruik gemaakt van de auto, die werd verkregen door giften van de stichting ..Lisiduna Auto-Mo biel". Waarbij nog wordt aangetekend dat het zwemmen voor de bewoners van de Lisidunahof een erg plezierige vorm van bewegingstherapie is. De dienst ..Bezigheidstherapie" had te kampen met langdurig ziekteverzuim van enkele leden van het team. Boven dien gingen enkele medewerkers met ontslag Het was daarom voor de overi ge leden van het team een extra zware klus. maar toch werden er ook nog en kele nieuwe aktiviteiten gestart. Sedert maart vorig jaar is er in de Lisidunahof een ergo-therapeute werkzaam Vol gens het jaarverslag werd dit op de be- geleidingsafdelingen zeer positief ont- Inlichtlngen en opgeven graag voor 5 okt. bij Katja Prast, tel. 43083. Volksdansen: Je 's morgens fit dansen kan, want woensdag 3 okt. gaat bij Blijhof een nieuwe volksdanskursus van start voor iedereen die 's avond geen tijd heeft en 's morgens best gezellig be zig wil zijn. Geef u tijdig op want al leen bij voldoende deelnemers kan de kursus doorgaan. Volksdansen voor kinderen: Op de woensdagmiddag voor de kleintjes. Muziek en beweging is juist voor het jonge kind zo belangrijk er is nog plaats van 14.00-15.00 uur voor de 6 en 7 jarigen van 15.00- 16.00 uur. Voor 8 en 9 jaar. Inlichtingen llona v.d. Burg, tel. 42252 tussen 17.00-18.00 uur. Hobby Instuif: Gezellige knutselochtend op zater dag van 10.00-12.00 uur, eens in de veertien dagen. De leiding van zo'n doe-ochtend wisselt per keer, waar door er altijd afwisseling is in 't pro gramma, dat ook de kleintjes vanaf 4 jaar zal aanspreken. Zaterdag a.s. is de eerste instuif van dit seizoen. Fiets-puzzeltocht: In de herstvakantie, op dinsdagmid dag 16 oktober, is er voor de jeugd vanaf 9 jaar in samenwerking met het C.M.L. een puzzeltocht georgani seerd. Het vertrek is om 13.30 uur bij het clubgebouw. Natuurmiddag: Op woensdag 21 november komt de heer G. de Graaff uit Barneveld. Hij zal vertellen over de natuur in de Gel derse Vallei en daarbij de dia-serie „Natuurgeheimen" vertonen. I. Gsé.M3 LEUSDEN - Onder het motto „kur- sussen voor mensen van 12 tot 112 jaar", zijn onlangs de nieuwe kur- sussen van De Blijhof van start ge gaan. Onvoldoende bekendheid met de aktiviteiten van deze vereniging is er echter de oorzaak van - volgens de organisatie - dat een aantal kur- sussen nog niet volgeboekt is. Kursussen waarvoor u nog in kunt schrijven zijn: Poppen maken: Op de maandagavond van 20.00- 22.00 uur jute poppen maken, leder een kan het leren. Overstappen op klei, om wat meer vorm en karakter te geven (antieke poppen) aan de poppen is eveneens voor iedereen moqelijk. Deze kursus is reeds begonnen maar twijfelaars kunnen zich als nog opgeven bij llo na van den Burg, tel. 42252 tussen 17.00-18.00 uur. Bloemschikken: even eens op maandag van 20.00-22.00 uur en gaat maandag 1 okt. van start. Bloemen verwerken als cadeau ver siering, tafelstukjes, biedemeijer. Droogbloemen verwerken i.p.v. een bos aan de trap hangen. Deze kursus geeft veel voorberei ding aan de docent. Dus wacht niet te lang met het opgeven, uiterlijk vrij dag 28 sept. bij Marion v.d. Kamp, tel. 42706. De kosten van deze kursus bedra gen 20,-, leden 15,- voor 6 lessen excl. materialen daar hoeft u het dus niet voor te laten. Kreatieve handvaardigheid: een moderne kreet maar wat houdt dat in. Catja Prast de docent van deze kur sus wil iedereen wegwijs maken in de technieken: klei, Batik, Emaileren, Papier, Gips en druk technieken. Deze kursus eveneens 6 lessen, 20,-, leden 15,-. Start donderdag 6 oktober om 19 uur in het nieuwe clubgebouw. I.OZH LEUSDEN - Zonder dat daar veel ruchtbaarheid aan is gegeven, heeft de voorzitter van Scouting Neder land, mr. Pim van Dorp, aan de La- rikslaan de eerste paal geslagen voor het nieuwe landelijke bureau van deze organisatie. Onder het toe ziend oog van onder meer bur gemeester Rademaker, een aantal bestuursleden en een aèntal be roepskrachten van Scouting ging de paal tot grote tevredenheid van de aannemer vlot de grond in. Nog 40 weken waarin gewerkt kan worden en de verhuizing van Amersfoort naar Leusden kan een aanvang ne men. Het ontwerp van het landelijk kantoor is van architectenbureau Kleinstra Sanders. Hoofdaannemer is de fa. Mokveld uit Maarsen. In het gebouw zal naast de benodigde kantoorruimte voor het personeel ook een ruimte komen voor de Scout-Shop, het postorder bedrijf" waar kabouters, spulletjes wel pen, verkenners, gidsen, padvinders etc. hun spulletjes kunnen bestellen De Landelijke Raad. het hoogste college binnen de scoutingorganisaties bleek aanvankelijk niet erg enthousiast om in Leusden te gaan bouwen toen bleek dat de aanvankelijke begroting van twee miljoen gulden met een half miljoen overschreden zou gaan worden. Ge meenteraadslid Gerrit van Tiel, zelf werkzaam op het bureau in Amersfoort heeft in zijn hoedanigheid als voorzitter van de personeelsraad zelf de onwerk bare situatie voor het personeel in de kantoren te Amersfoort en Den Haag uiteen mogen zetten. Mede onder druk van het personeel heeft de Landelijke Raad in tweede instantie toch haar goedkeuring gehecht aan de bouwplannen. OPENING Ging deze eerste paal in alle ..stilte' de grond in, het is zeker de bedoelin dat Leusdenaren en dan vooral de jeugd het terdege gaan merken dat men een bureau van een jeugdorganisatie bin nen de gemeente heeft gehaald Bij de eerste steenlegging zullen scoutingle- den worden uitgenodigd. Bij de opening zal zeer zeker ook Leusdens jeugd worden betrokken. Hoe en wanneer is op dit moment echter nog de vraag BIJEENKOMST Geheel los van alle activiteiten welke gepaard gaan met het komen van het landelijk bureau van Scouting Neder land naar Leusden is er nog ander nieuws te melden. Een groepje mensen binnen onze gemeente, waaronder burgemeester Rademaker, zelf oud lid van een Scouting-organisatie. betreurt het dat er in Leusden geen scouting groep is. Om mogelijk een eerste duw tje in de goede richting te geven gaat men proberen alle oud-leden van scou ting die in Leusden woonachtig zijn bij elkaar te brengen Dit zal moeten ge beuren op 20 oktober a s in de Johan- neshoeve LEUSDEN - De EHBO-vereniging ..Hamersveld" verzorgt ook dit seizoen weer een EHBO-cursus Deze geeft de deelnemers na afloop recht op het of ficiële EHBO-diploma De nieuwe cur sus start op donderdag 4 oktober aan staande Tot en met maart wordt er dan iedere donderdagavond een instructie avond gehouden in de openbare school ..De Heerd'in de wijk Noordwijck De j kosten van de cursus bedragen 75,- waarbij ingebrepen het Oranje- kruisboekje Opgeven kan men zich bij Wil van Doorn, Morgenster 7, tel. 41604

Leusder Krant | 1979 | | pagina 7