I chietproeven op grond van nieuwe normen T.N.O. Progressief Leusden stemde tegen schietcomplex Raad voorstander van tunnel, maar akkoord met tijdelijke verkeerslichten Maatschappelijke dienstverlening Eemland vraagt nieuwe bestuursleden 9NTWERP-BESTEMMINGSPLAN SPORTCOMPLEX VALLEIKANAAL GOEDGEKEURD KRUISPUNT GROENE ZOOM - B. DE BEAUFORTWEG DONDERDAG 4 OKTOBER 1979 plaatselijk nieuws 11 \.<95T.2> an de redaktie) LEUSDEN - De raad heeft, met al- -n de fraktie van Progressief eusden tegen het schietcomplex, ~t ontwerp-bestemmingsplan portcomplex Valleikanaal goedge- eurd, inclusief het binnen dit com- lex geplande schietterrein. Boven- ien ging de raad akkoord met een ediet van 10.000,- voor schiet- roeven. Ook hier was Progressief eusden tegen. De fraktie van P.L. telde bij monde van mevrouw De- ares, dat haar fraktie alleen akkoord on gaan met bestemmingsplan en chietproeven, indien de raad nu be- loot om het gebied van het schiet- -mplex uit het bestemmingsplan te emen en daar een voorbereidings- sluit voor te treffen. De overige akties konden daar niet in mee- aan, zodat P.L. besloot tegen te temmen. De fraktie van Progressief eusden had overigens geen be- aar tegen de rest van het sport- omplex. Het CDA, dat aanvankelijk -k tegen de schietproeven wilde temmen, draaide bij, toen wethou- -r Wagenaar meedeelde, dat mi- ister Ginjaars bekend had gemaakt, t er een nieuwe meet-methodiek as ontwikkeld door TNO, met bo- endien een advies ten aanzien van plaatsing van een schietcomplex. Het CDA ging akkoord met de schietproeven, mits uitgevoerd door een onafhankelijk bureau en kon worden gegarandeerd dat dergelijke proeven zin zouden hebben. TELEGRAM In een telegram van de Wetering-re clamanten had men de raad op de hoogte gebracht van de nieuwe normen van het ministerie van Volksgezond heid en milieuhygiëne en adviseerde derhalve om niet in te stemmen met het schietcomplex Mevrouw Defares (PL) memoreerde dit advies eveneens. Haar fraktie was overigens niet erg gelukkig met de af handeling van de bezwaarschriften ..Subjektieve bezwaren zijn ook be zwaren", stelde zij, ,,en die horen niet alleen op juridische gronden te worden beoordeeld." Haar fraktie was van me ning, dat nu reeds het schietcomplex uit het bestemmingsplan gehaald diende te worden en niet achteraf. Indien de raad daartoe bereid zou zijn. dén ging P L akkoord met de schietproeven. In tussen zou een voorbereidingsbesluit moeten worden genomen voor dat deel van het sportcomplex De VVD vond de schietproef een noodzakelijkheid. Woordvoerder Van Tiel sloot zich geheel aan bij de mening van zijn fraktiegenoot in het college. De heer Kuijpers (Gemeentebelangen) was eveneens die mening toegedaan. De heer Offereins (GPV/SGP) zag evenmin een reden om die schietproef niet door te laten gaan Het CDA verklaarde zich echter te genstander van de schietproef, omdat aHe bezwaren met een dergelijke schietproef toch niet ongedaan ge maakt kunnen worden. De heer Wis man was van mening, dat alle mogelijke waarborgen ingebouwd dienen te wor den om alle partijen tevreden te kunnen stellen. Zijn fraktiegenoot Voormolen ging eerst nog een stapje verder door te stellen, dat in feite de schietvereniging in de gelegenheid moet worden gesteld om aan te tonen, dat zij geen hinder of overlast produceren Even later bleek hij echter van mening te zijn, dat een onafhankelijk adviesbureau zoals TNO een dergelijk onderzoek zou moeten doen aan de hand van aanzienlijk zwaardere normen dan die de hin derwet stelt. Hij twijfelde er aan of een open schietbaan wel een haalbare zaak zou zijn. Wethouder Wagenaar (VVD) zette alles nog eens op een rijtje en vertelde in het kort. wat het ministeriële rapport inhoudt: ..Door de voorzitter van de Inter departementale Commissie Ge luidshinder is aan de gemeente besturen en provinciale besturen een rapport ..Voorlopige evaluatie van de geluidshinder van schietinrichtingen" gezonden (17 september) Tevens was hierbij een brochure ..Schietlawaai" van het ministerie van Volksgezondheid en milieuhygiëne ge voegd die als circulaire gericht aan ge meentelijke en provinciale besturen bedoeld is Teneinde een beter inzicht te verkrij gen in de hinderbeleving van schiet lawaai heeft de minister van defensie aan het instituut voor Zintuigfysiologie van TNO te Soesterberg opdracht ge geven dit aspect nader te onderzoeken en voorstellen te doen betreffende een objectieve meet- en beoordelings- methodiek voor schietlawaai De resultaten van dit voorlopig on derzoek zijn samengevat in bovenge noemd rapport. De in dit rapport ge noemde meetmethodiek kan voor wat betreft de meetaspecten als een voor loper van een Algemene Maatregel van Bestuur op grond van art. 163 van de Wet qeluidhinder worden beschouwd. Bij de beoordeling van het geluid van schietinrichtingen dient rekening te worden gehouden met zowel: - het geluid van de enkelvoudige knal. - het aantal knallen per uur en het hieruit berekende geluidsniveau, dat vergeleken dient te worden met het achtergrondgeluidsniveau. Men heeft op deze wijze de hinder van het regelmatige ..getik" geprobeerd om te zetten in een geluidsniveau (ob jectief) dat vergeleken kan worden met het normaal voor de wijk, omgeving etc aanwezige en te meten achtergronds geluid. zowel overdag, 's avonds en 's nachts. Het is duidelijk dat hoe minder ach tergrondgeluid in een gebied aanwezig Wethouder Wagenaar is hoe moeilijker het zal zijn om een schietcomplex te situeren zodanig dat geen overlast ontstaat Daarom zegt de minister van Volks gezondheid en milieuhygiëne in de cir culaire dat het aanbeveling verdient schietbanen niet in of nabij stiltegebie- den of nabij woningen te situeren maar op terreinen waar een hoger achtergrondsgeluidrnveau (omgeving vliegvelden, drukke verkeerswegen en zware industrie) aanwezig is." aldus de wethouder in zijn toelichting Hij wees het CDA erop. dat een onaf hankelijk adviesbureau ook geld kost, maar hij begreep, dat het CDA in het licht van de nieuwe meet-methodiek van TNO nu wèl bereid was om akkoord te gaan met de schietproeven Dat bleek juist te zijn. De wethouder vind het onjuist, zoals Progressief Leusden voorstelde, om het schietcomplex nu reeds uit het plan te halen ,,Dat zou betekenen, dat we voor dat deel straks helemaal weer op nieuw kunnen beginnen, dat kost ons nog weer eens zoveel jaren oponthoud Na schorsing bleef P.L. bij haar voor stel. ging het CDA akkoord met be stemmingsplan èn schietproef, indien de nieuwe methodiek de zekerheid zou bieden, dat alle belangen ermee ge diend zouden zijn. P.L. stemde teqen de schietproef èn realisering van de schietbaan in het sportcomplex Valleikanaal. Met de rest van het bestemmingsplan had geen enkele fraktie moeite SI (Van de redaktie) LEUSDEN - De raad is akkoord gegaan met de aanschaf van ver keerslichten bestemd voor het kruispunt burg. de Beaufortweg- Groene Zoom. Hoewel het nog wel een jaartje zal duren voordat de lichten er zullen staan, komt daar mee wel een eind aan de gevaarlijke situatie, die enkele jaren geleden uit een compromis tussen gemeente en kwekers is ontstaan. Het kruispunt zul nu wat de burg. de Beaufortweg betreft aan de westzijde worden af gesloten voor het verkeer, met uit zondering van fietsers en bromfiet sers. De raad geeft echter wel de voorkeur aan een fietstunnel, maar ging tenslotte akkoord met de tijde lijke oplossing door middel van ver keerslichteninstallatie. De tunnel zal er komen (of in ieder geval een ge lijkvloerse kruising) op het moment dat de Noorderrandweg wordt aan gesloten op de Rijksweg 28. Op dat moment zal het krulsDunt Groene Zoom-Burg. de Beaufortweg weer geheel worden opengesteld vooralle verkeer en zal de verkeerslicht installatie kunnen worden uitge breid tot een op dat kruispunt inge stelde installatie. De kosten van de rekonstruktie zijn 160.000,- Het CDA was een tegenstander van een verkeerslichten-installatie. V/oordvoerder Ossendrijver „De ver keersveiligheid wordt niet voldoende gewaarborgd door het aanbrengen van deze lichten. ..Zijn fraktie gaf de voor keur aan een verzakking van de Groene Zoom", zodat het langzaam verkeer op normale hoogte de Groene Zoom zou kunnen oversteken. Met in gang van heden kreeg dit systeem dan ook de naam ,,de zak van Ossendrij ver". Overigens was het CDA geen voorstander van al die tijdelijke nood voorzieningen. ,,Het wordt nu tijd, dat de gemeente met definitieve oplossin gen komt", stelde de heer Ossendrijver met nadruk. ..Zo'n verkeerslicht is geen afdoende oplossing Ik ben bang dat dat niet voldoende is en daarom moeten we nu geen extra kosten gaan maken, maar het in één keer goed gaan doen Het is beter om dan maar even te wachten en een studie over deze mate rie af te ronden, dan nu alvast met zo'n noodoplossing te komen." De heer Van Tiel (WD), een, naar hij altijd zelf met nadruk zegt, kenner bij uitstek van dit gevaarlijke kruispunt had ook voorkeur voor een tunnel, maar sloot zich aan bij net standpunt van het college, dat beter nu reeds voor een tijdelijke oplossing gezocht kon worden. ,,Het huidige kruispunt is ondoorzichtig en onbegrijpelijk. De nu gekozen oplos sing is niet de ideale, maar op dit mo ment het meest aanvaardbare Maar we moeten echter wel de prioriteit ge ven aan de fietsers.' Mevrouw Defares (PL): ..Het is onze verantwoordelijkheid om er voor te zor gen dat de voorzieningen goed zijn. Een tunnel is de beste oplossing, maar dat kost meer tijd en daarom zijn we op dit moment voor een tijdelijke verkeers licht-installatie." Wethouder Wagenaar (VVD): „Ik heb de boodschap begrepen, leder een wil tunnels en het CDA wil defi nitieve oplossingen". Hij zegde toe binnen afzienbare termijn op deze materie terug te zullen komen. AMERSFOORT - De leuze „een nieuwe lente, een nieuw geluid" mag wat het jaargetijde betreft dan hele maal niet opgaan, toch kan die leuze op de plannen van de mde - de maat schappelijke dienstverlening Eem land - aan het begin van een nieuw werkseizoen van toepassing worden verklaard. Want uit het mde-gebouw aan de Bloemendalse Binnenpoort, misschien beter het Havik, komen nieuwe, opmerkelijke geluiden. Het mde is het samenwerkingsver band van drie instellingen, van het Kim de - het Katholiek Instituut voor Maat schappelijke Dienstverlening Eemland van de Stichting R.K. Woonwagen- werken en van Humanitas, de Neder landse Vereniging voor Maatschappe lijke Dienstverlening en Samenlevings- i opbouw, afd. Eemland. En dus zijn de heren R A Kaspers, voorzitter van het Kimde en Woonwa- genwerken, B. Bloemsma, voorzitter van Humanitas. Han Gerlings, direkteur van de mde. en Martin Kok, op bouwwerker van het woonwagenteam, die het nieuwe geluid introduceren, on ze gesprekpartners Zij vertellen, dat de tot nu toe nauw aan hun achterban ge bonden Kimde en ook Humanitas be sloten hebben de bestuursleden niet meer alleen uit die achterban te rec- ruteren, maar te trachten mensen van buiten aan te trekken voor vacante be- stuursfunkties. Te trachten, want het zoeken naar nieuwe bestuursleden in eigen kring is op zich eenvoudiger als het vragen - via een artikel of een advertentie - om kan didaat-bestuursleden als het ware bij sollicitatie. Toch geloven ze er in, in een oproep aan mensen, die geïnteres seerd zijn in het maatschappelijk ge beuren, die zich betrokken weten bij de samenleving, die bereid zijn om zich, samen met de werkers in het veld, in te zetten voor een stuk samenlevingsop bouw. voor de maatschappelijke dienstverlening LOGISCHE KONSEKWENTIE De heer Kapers, voorzitter van het Kimde, vertelt, dat dit openzetten voor mensen, die niet persé uit de eigen kring komen, een logische konsekwen- tie is van het rapport ..MDE en levens beschouwing", dat begin van dit jaar verscheen, waarin de levensbeschou wing duidelijk als een zeer belangrijk element wordt gezien, maar niet meer als de vlag, die de lading moet dekken. Hij citeert uit het rapport'.De levensbe schouwing van de klant staat bij de dienstverlening centraal. Om daaraan recht te doen is een open instelling te genover verschillende levensbe schouwingen bij de werkers een groter waarborg dan het predikaat van een le vensbeschouwelijke grondslag in de naam van de organisatie. Die open in stelling wordt volgens ons beter ge waarborgd door werkers en be stuursleden uit diverse levensbe schouwelijke achtergronden en opvat tingen dan door mensen van één le vensbeschouwelijke richting; en door de bereidheid de eigen opvattingen bij de beide rollen in de dienstverlening (klant en werker) zichtbaar en be spreekbaar te maken. De werker stelt zich daarbij dienstbaar op. Méér aandacht voor levensbe schouwelijke aspekten in een multi-le- vensbeschouwelijke organisatie voor maatschappelijke dienstverlening". En vervolgt: „Die konklusie van toen geldt voor de werkers, voor de klanten, maar ook voor de bestuursleden Het is wen selijk dat ze ieder voor zich een duidelij ke levensovertuiging hebben als ze ook maar oog hebben voor de levensover tuiging van de ander, en die respekte- ren". Een heel andere opstelling dus ten opzichte van de levensbeschouwing als toen het Kimde werd opgericht, het Kimde, dat voortkomt uit de PCI's, de parochiële charitas instellingen Ook de opstelling van Humanitas is een andere geworden, zegt de heer Bloemsma, die er op wijst, dat de regio nale afdeling zich tot nu toe heeft bezig gehouden met. de nadruk gelegd heeft op het maatschappelijk werk. Landelijk kent de vereniging Humanitas echter naast het maatschappelijk werk ook de samenlevingsopbouw en de afdeling Eemland wil zich daar nu ook op gaan richten. HUMANITAS: AKTIEGROEP Zoekt daartoe mensen, die zich via het kanaal Humanitas. om het wat po pulair te zeggen, bezig willen houden met, zich willen inzetten voor verbete ring van het leefklimaat van geïsoleerde groepen in de samenleving, zoals buitenlandse werknemers, Sunnamers en woonwagenbewoners, voorzover dat niet door anderen gebeurt. Die aan dacht willen besteden aan de huisves tingsproblematiek van de jongeren. .Humanitas wil gaan fungeren als een soort aktiegroep, zoekt mensen, die zich willen inzetten om iets te bereiken voor mensen in achterstandsituaties". En het Kimde en Humanitas - sa menvattend de mde - zoeken dus be stuursleden, die naam krijgen ze al hoewel hun taak veel meer op het aktief meedenken, dan op het besturen neer komt. „Eigenlijk", zegt Han Gerlings, „zijn we op zoek naar mensen, die om dat ze wat voor de ander willen doen, bereid zijn om een deel van hun vrije tijd te besteden aan het meedenken over de ontwikkeling van de maatschappelij ke dienstverlening en de samen levingsopbouw". MDE: BELEIDSGROEP Hij vertelt hoe de besturen van Kim de, Woonwagenwerken en de afdeling Eemland van Humanitas hun formele bevoegdheden tot het nemen van be sluiten hebben gedelegeerd aan de mde-beleidsgroep. bestaande uit twee vertegenwoordigers van ieder bestuur en van de afdelingen gezins- en be jaardenverzorging. maatschappelijk werk, woonwagenwerk. administratie en de direkteur De bestuursleden zijn dus helemaal „ingekaderd" in de mde, staan niet meer boven maar naast en tussen de werkers, hebben een daadwerkelijke inbreng in het veld, worden regelmatig rechtstreeks gekonfronteerd met de problematiek waarmee de werkers te maken krijgen. En dat zal voor velen aantrekkelijker zijn dan het soms weinig aktief deel uitmaken van een „bestuur oude stijl" „Wij hopen dat de bestuursleden een meer aktieve rol kunnen spelen in het vormen van een werkzame schakel tussen de mde en groeperingen in de samenleving, die belang hebben bij het werk, dat mde verricht of omgekeerd, zodat zij de mde kunnen voeden of in spireren uit wat er in belangrijke groeperingen in de samenleving leeft". PROFIEL Dan komt „het profiel" van de nieuwe bestuursleden aan de orde. of zoals de mde'ers het zeggen: wij zoeken be stuursleden. die voldoen aan de vol gende omschrijving: - maatschappelijke betrokkenheid en inzicht, - overzicht hebben, in grote lijnen kun nen denken, eigen opvattingen kunnen weergeven, - demokratische instelling. - kunnen relativeren, - bereid zich te verdiepen in welzijn- spolitiek. - optreden naar buiten. - „thuis" zijn in een relevante maat schappelijke groepering. - open instelling ten opzichte van le vensbeschouwing en levensbeschou welijke pluriformiteit Een opsomming, waaraan natuurlijk niemand helemaal voldoet en waar bij komt, dat eerst een gesprek met een bestuurslid op het programma staat, vervolgens een kennismakingsgesprek met de beleidsgroep en dat het nieuwe kandidaat-bestuurslid daarna een half jaar op proef mee kan draaien, zodat hij - het mag uiteraard ook een zij zijn - weet voor welke instelling hij zich gaat inzetten. En van die instellingen zijn er, zoals gezegd, eigenlijk drie: het Kimde, Hu manitas en Woonwagenwerken. waar van Woonwagenwerken, misschien beter het woonwagenwerk, duidelijk „het meest aan de weg timmert", zoals direkteur Gerlings het uitdrukt. En dat terwijl de gezins- en bejaardenverzor ging verreweg het grootste stuk van het werk omvatten. Samen met het PSC - het Protestants Sociaal Centrum -. de AIMD Het Groene Kruis en het G.C.M D, - het Gereformeerde Cen trum voor Maatschappelijke Dienstverlening -, zorgt de mde ervoor, dat de Amersfoorter. indien dat nodig is. gezinsverzorging of bejaardenverzor ging kan krijgen. In tegenstelling tot de gezins- en be jaardenverzorging, die binnen de mde eigenlijk en in oorsprong alleen door het Kimde wordt uitgeoefend, gaat het maatschappelijk werk zowel van Hu manitas als het Kimde uit. Die werken daar zo volkomen in samen, dat er geen behoefte meer is aan een eigen Huma nitas of Kimde-beleid, hoewel binnen de beleidsgroep beide instellingen hun inbreng hebben in dat beleid En het is de hoop van de mde. dat er in breder verband - met het PSC, de AIMD Het Groene Kruis en de afd. dienstverlening van de Gem. Sociale Dienst - ook een samenwerking komt. zoals dat nu al het geval is in de door de stichting Samenwerkingsprojekten aangepakte weekendbereikbaarheid van de maatschappelijk werkers en het zorgen voor onderdak bij gastgezinnen voor mensen, die plotseling geen dak boven het hoofd meer hebben. Om met de werkers van de mde te kunnen meedenken over goede maatschappelijke dienstverlening zoeken Kimde en Humanitas be stuursleden ook van buiten de eigen kring. Om als leden van een werk groep onder de Humanitas vlag een bijdrage te leveren aan de opbouw van onze samenleving zoekt Huma nitas enthousiaste mensen die zich willen opwinden over onrecht, zich willen inzetten om aan dat onrecht iets te doen. Herkent u zich in het profiel en hebt u zin? De mde is te bereiken via postbus 261 of telefoon 33924. „Buurvrouw staakt en daarom heb ik ze te eten gevraagd".

Leusder Krant | 1979 | | pagina 11