Audi 80 LS: moderne middenklasser Hier is de nieuwe Volvo 345 Taunus onder handen Mercedes Benz brengt nieuwe „S"-klasse Duurtest VW Polo Ford neemt Talbot Simca 1510-serie AUTO EN VERKEER Nieuws van VW en Audi voor 1980 Perma-shine: auto blijft glimmen Van 20.000 tot 30.000 km DONDERDAG 4 OKTOBER 1979 algemeen Bij zijn verschijning op de markt In 1972 is de Audi 80 uit geroepen tot „auto van het jaar". Niet ten onrechte, zoals de afgelopen jaren is gebleken, want deze middenklasser uit het VAG-concern (VW, Audi-NSU) heeft een goede reputatie opge bouwd. Waarbij wellicht eén ding de Audi 80 wat dwars zat en dat is dat sinds 1973 VW de Pas sat bouwt die op de achterzijde na gelijk was aan de Audi 80. Daar is vorig jaar verandering in gebracht. De grote baas van VW, Toni Schmücker, heeft een nieuwe strategie uitgestippeld waarbij de Audi-modellen wat hoger worden gewaardeerd dan de VW-modellen. Logische consequentie van die strategie is de nieuwe Audi 80 die duide lijk forser en voornamer is dan zijn voorganger en waarvan geen tweelingmodel met de naam Passat zal komen. De Audi 80 wordt net als voor heen geleverd met een 1,3 liter of 1,6 liter viercilindermotor voorin die de voorwielen aan drijft. De 1,6 liter is er daarbij in drie verschillende versies: met 55 kW, 63 kW of als inspuiter met 81 kW. Of, in pk's gerekend, 75 pk, 85 pk of 110 pk. De 1,3 liter is goed voor 44 kW (60 pk) VORMGEVING EN UITVOERING De Audi 80 is een stuk groter geworden dan zijn voorganger. Qua styling is de wagen duide lijk geënt op de succesvolle Audi 100 waarvan hij bij een vluchtige kennismaking zelfs moeilijk is te onderscheiden. Menigeen die een 80 tegenkomt zal hem verwarren met zijn gro tere broer, terwijl ook het omge keerde gemakkelijk kan voor komen. De Audi 80 is leverbaar met twee of vier portieren in „L" of „GL" uitvoering. Een kaal stan daardmodel, zoals dat voorheen werd gevoerd, Is in het kader van de nieuwe modellenpolitiek vervallen. De vormgeving van de nieuwe Audi 80 staat op naam van de befaamde Italiaanse ontwerper Glorgetto Giugiaro die eerder al de Golf en de Scirocco styleerde en meewerkte aan de Passat. Ook bij de totstandkoming van het interieur en met name het dashboard heeft Giugiaro een belangrijk aandeel gehad. Ten opzichte van de vorige Audi 80 is het huidige model bij na 14 cm langer geworden en 8 cm breder. De wielbasis - altijd een goede indicatie voor de be schikbare binnenruimte - is toegenomen van 2,47 meter tot 2,54 meter. Vooral de ruimte achterin is aanzienlijk groter geworden dan voorheen, terwijl ook de bagageruimte nog is ge groeid. De zeer diepe kofferbak -een nadeeltje van die diepte is dat zware koffers een eind moeten zakken, wat enige moeite kost - heeft een inhoud van zo n halve kubieke meter. En wat meer zegt: hij is volledig bruikbaar, want het reservewiel staat stijf tegen de zijkant ge monteerd en neemt maar weinig effectieve plaats weg. Als extra kan een tweede reservewiel worden geleverd dat rechts te gen de wand wordt geplaatst. Dit vooral voor de lieden die in hoger gelegen gebieden (bij voorbeeld Zuid-Duitsland) wo nen en twee winterhanden als reserve meenemen zodat ze bij de eerste sneeuwval de aange dreven voorwielen van passend rubber kunnen voorzien. Een mooie oplossing voor fanatieke wintersporters. De diepe kofferbak leent zich uitstekend voor de montage van een LPG-tank. Zodoende is van de Audi 80 die niet met diesel motor wordt geleverd toch een auto voor de veelrijder te ma ken. Met zijn lengte van 4,38 meter, breedte van 1,68 meter en hoogte van 1,36 meter toont de Audi 80 - vooral ook door toe passing van drie zijruiten in het vierdeurs model - fors. De koets is enigszins wigvormig met de moderne hoge achterkant en de strak aflopende neus. De kop lampen zijn groot en rechthoe kig en om het strakke geheel te completeren zijn ruim om de hoeken grijpende kunststof bumpers gemonteerd. Ook het interieur is strak en zakelijk uitgevoerd en uitste kend afgewerkt. Het dashboard is in feite de eenvoud (vaak kenmerk van het ware) zelve. Recht voor de bestuurder de overkapping met de noodzake lijke instrumenten, In het mid den een console met plaats voor de radio, de asbak en de be dieningshendels van het ka chel- en ventilatiesysteem, rechts een ruim dashboard- Onze duurtest Volkswagen Polo heeft in rap tempo weer 10.000 km afgelegd, waarbij het wagentje wederom geducht aan de tand is gevoeld. Meer wellicht dan andere duurtestwagens, omdat de Polo zich zo bij uitst&k leent voor vlot stadsverkeer dat nu eenmaal hardere eisen stelt dan lange ritten op de grote weg. In het verslag van de duurtest over de tweede 10.000 km heb ben we reeds gemeld dat de aandrijving vande Polo wel en kele geluiden produceerde. Dat nu heeft in het begin van de der de periode geleid tot een bezoek aan de werkplaats. Vooral bij het wegtrekken vanuit stilstand maakte de aandrijving onmis kenbaar geluiden die niet stan daard zijn. Gedeeltelijk is de kastje en voorts de nodige ver stelbare en af te sluiten ventila- tleroosters. In het instrumentenpaneel valt de „econ"-meter, de eco- nomiser, op die een indicatie geeft van het al of niet zuinig rijden. Het is in feite een va- cuümmeter die, wanneer veel gas wordt gegeven, fors uitslaat en die terugzakt in het „zuinige gebied" wanneer het gas weer met respect wordt bediend. Wie wat aandacht aan deze meter besteed en er voor zorgt dat de wijzer niet te ver in het onzuinige gebied komt, zal merken dat hij een klap zuiniger rijdt. Het is dus niet alleen een grapje, deze me ter, maar hij heeft zeker zijn nut. Vooral in de huidige energie- schaarse tijden. De ruimte in de Audi 80 is zowel voorin als ach terin ruim voldoende. De stoe len zijn over een royale afstand verstalbaar. De rugleuningen kunnen traploos achterover. Zijdelingse steun wordt in vol doende mate geboden. Voorin zijn driepunts rolgorders en hoofdsteunen standaard. MOTOR EN PRESTATIES De Audi 80 is uitgevoerd met de tamste versie van de 1,6 liter viercilinder motor met boven liggende nokkenas. Deze motor is goed voor een maximum ver mogen van 55 kW (75 pk) bij 5600 toeren per minuut van de krukas. Het maximum koppel bedraagt 121 Nm (12,3 mkg) bij 3200 toeren. De motor heeft een compressieverhouding van 8,2 1 en hij is geschikt voor het gebruik van normale benzine. Via een goed schakelende vierbak met vloerpool en een vierde versnelling met licht overdrivekarakter jaagt de 1,6 liter machine de 950 kg zware Audi in 13,6 seconden van stil stand naar 100 km/uur. De top snelheid van de hand- geschakelde versie ligt rond de 160 km/uur. De automaat - le verbaar op de 1,6 liter met 75 en 85 pk - loopt een kilometertje of vijf minder hard. Qua brandstofverbruik is de Audi 80 zeker niet ongunstig. Bij een constante snelheid van 100 km/uur in de vierde versnelling loopt de wagen één op 12,6, ter wijl als testverbrulk één op 10,9 uit de bus is gekomen. Voeg daaraan toe dat de wagen een 68 liter grote brandstoftank heeft en er rolt een actieradius uit van meer dan 700 kilometer. En dat is bepaald opmerkelijk! Bij fel accelereren is de motor tamelijk rumoerig en ook doen zich wat kritische toerentallen voor, maar over het geheel ge nomen, kan worden gesteld dat de machine vrij rustig is. Voorts is de motor soepel en heeft hij reeds bij lage toerentallen vol doende trekkracht, zodat niet overdreven veel behoeft te wor den geschakeld. De hoogste versnelling is in de stad bruikbaar. RIJ-EIGENSCHAPPEN Als voorwielaandrijver is de Audi 80 van huis uit onder- stuurd, hetgeen wil zeggen dat hij in de bocht de buitenkant van de bocht wil opzoeken. Het on derstuurkarakter is echter slechts in geringe mate aanwe zig en ook is de invloed van al of niet trekkende motor op het stuurkarakter gering, zodat ge sproken kan worden van een uitgesproken veilig stuurka rakter. Ook is de fabriek erin ge slaagd het sterke zelf centreren de effect dat vroegere Audi's kenmerkte, te verminderen. Het is dus met het nieuwe type mo gelijk het stuur na de bocht door de handen te lanten glijden zon der dat het met geweld naar de middenstand terugkeert. Een hele verbetering. Een positief gevolg van de voorwielaandrij ving is ook de koersstabiliteit op de rechte weg. De wagen heeft daardoor weinig last van zijwind terwijl oneffenheden in het wegdek de koers niet beïnvloe den. Een rustige besturing is hiervan weer het gevolg. De carrosserie blijft - mede door de stabilisator vóór en de ver naar buiten geplaatste wie len - in de bocht mooi horizon taal. Dit gecombineerd met het slechts geringe onderstuur re sulteert In een hoge waardering voor het bochtenwerk. Ook op nat wegdek, al moet dan natuur lijk wat voorzichtiger met het gas worden omgegaan om er voor te zorgen dat de aangedre ven voorwielen de grip niet ver liezen. De vering van de Audi 80 is soepel en cpmfortabel. Vóór zijn McPherson veerpoten toege past en achter heeft de wagen een lichte vaste as. Rondom zorgen - telescoplsche schokdempers voor een af doende demping van de vering. Het algeheel comfort staat, me de door het betrekkelijk lage geluidsniveau in de wagen, op., een hoog peil. De Audi 80 heeft vóór schrijf- remmen en achter trommels. Uiteraard is het remsysteem volgens beproefd Audi-recept kruislings gescheiden waarbij steeds één voorrem blijft mee doen wanneer onverhoopt één remcircuit het zou begeven. De ze scheiding is mogelijk door de bijzondere afstelling van de voorwielen: de door Audi geïntroduceerde negatieve rol- straal, die het mogelijk maakt de wagen kaarsrecht te remmen met slechts één voorrem. Ook kan in geval van een klapband vóór gemakkelijk rechtuit wor den gestuurd. Resumerend kan worden ge steld dat de Audi 80 een ruime moderne wagen is, waarin een grote mate van moderne tech niek en veiligheid is verwerkt. Daar kan aan toe worden ge voegd een goede garantie en een bewezen gering onderhoud (grote servicebeurten om de 15.000 km). Er moet echter ook een toch wel hoge aan schaffingsprijs - voor het ge teste model - bij worden ge meld. Zelfs wanneer we de com plete uitmonstering, de goede afwerking en de te verwachten behoorlijke gebruikte waarde in rekening brengen. Ford heeft de populaire Taunus-serie voor het model jaar 1980 op een aantal punten verbeterd. Deze wagens, die oorspronkelijk dateren uit 1970 en die in 1976 al eens grondig zijn herzien, zijn vooral gewij zigd om ze aan te passen aan de eisen (met name op het gebied van het brandstofverbruik) van deze tijd. Om de Taunussen zuiniger te maken heeft Ford een zelf denkende ventilator ontwikkeld die uitsluitend in werking treedt wanneer een te hoog oplopende motortemperatuur daar aanlei ding toe geeft. Voorts is voor de viercilinders met carburateur met enkele venturi een geheel nieuwe en technisch zeer knap pe carburator ontwikkeld met variabele venturi. Deze car burateur draagt zijn steentje bij tot een zuiniger verbruik. Bij de typen met 1,6 en 2,0 liter motor is de eindreductie langer gemaakt waardoor het toerental van de motor bij gelijke snelheid daalt, hetgeen eveneens een besparing met zich meebrengt, terwijl daardoor tevens het ge luidsniveau wordt verlaagd. Al les bijeengenomen, mag wor den gesteld dat de Taunus voor 1980 zo n 6% zuiniger is dan het model voor 1979. Maar niet alleen op het ge bied van het brandstofverbruik heeft Ford winst geboekt. Ook voor wat betreft het onderhoud komen de nieuwe Taunussen beter uit de bus dan de voor gaande modellen. De grote ser vicebeurten zijn verschoven naar eens in de 20.000 km. Bo vendien is het aantal te con troleren onderdelen verminderd en is de tijdsduur van de grote beurt teruggebracht. De veiligheid is bij de nieuwe modellen gediend door het grote glasoppervlak, de om de hoeken grijpende knipperlich ten en de grote achterlichten met ingebouwde mistach- terlichten. De grille is vervangen door een lamellengrille zoals Ford die al eerder op onder meer de Granada toepaste. Deze grille zorgt weer voor een wat gerin gere luchtweerstand. De levensduur van de nieuwe modellen is verlengd door een aantal verbeteringen aan de be handeling die Ford de Taunus geeft om de wagen beter roestbestendig te maken. Voorts is het aantal verkrijgbare extra's toegenomen, zodat de klant meer keus heeft dan voor- heun. Half september zijn de nieuwe Fords Taunus in ons land leverbaar. De wagen maakt zijn debuut op de tentoon stelling van Frankfurt. Alle Chrysler Simca's 1307/1308 /1309zullen voor 1980ondereen nieuwe type-aanduiding en on der de naam Talbot Simca op de markt worden gebracht. Voort bordurend op de oude Simca 1500 modellenserie gaan de vernieuwde Talbots nu allen onder de type-aanduiding 1510 door het leven. Afhankelijk van de uitvoering en de motor krij gen de Talbot Simca's de toe voeging LS. GL, GLS en SX mee. Het totale programma omvat thans een 1510 LS, 1,3 liter, de oude „1307" en 1510 LS. GL en GLS, met de 1,5 liter motor de oude „1308" in z'n verschillen de versies en een 1510 SX, met de 1592 cm3-motor, de oude „1309". Uiterlijk zijn de 1980 modellen van Talbot Simca enigszins ge- face-lift". De voorzijde heeft een nieuwe styling gekregen met een andere grille, een schuiner aflopende motorkap en andere voorbumpers, waar bij het onderste gedeelte thans als spoiler dienst doet. De luxe typen GLS en SX heb ben rubber stootstrippen langs zij gekregen, alle modellen - met uitzondering van de stan daard LS - zijn nu voorzien van een van binnenuit verstelbare buitenspiegel. Ook binnenin heeft men de 1980 modellen van Talbot Simca wat gemoderniseerd. Zo heeft de SX bijvoorbeeld standaard de trip-computer van de Horizon ingebouwd gekregen, is de GL nu uitgerust met een digi taalklokje en zijn wat extra con trolelampjes op het dashboard aangebracht. Alle typen hebben thans binnenbekleding die is afgestemd op de carrosse- riekleur. Belangrijk is, dat alle Talbot Simca's een verbeterde, anti- corrosie lankbehandeling on dergaan, waardoor de wagens minder roestgevoelig zijn ge worden. Over de prijzen van de Talbot 1980 modellen is nog niets bekend, maar veronder steld mag worden, dat de wa gens voor het nieuwe jaar wel wat duurder zullen zijn. Het VAG-concern, fabrikant van Audi en Volkswagen, heeft voor 1980 weer de gebruikelijke verbeteringen aan de bestaande modellenlijn bekendgemaakt. Daarnaast komt VW op de au totentoonstelling van Frankfurt die op 13 september wordt geopend, met de nieuwe Jetta uit, waarover wij eerder konden berichten. Deze Jetta is afgeleid van de Golf en voorzien van een ponton koetswerk. De wagen komt volgend voorjaar naar ons land. Wat de bestaande modellen betreft is er nieuws bij de Golf- serie en de Scirocco. De topmo dellen van deze twee typen, uit gerust met 110 pk Ihspuitmotor, zijn nu uitgevoerd met een vijf versnellingsbak. In de vijfde versnelling daalt bij gelijke snelheid het brandstofverbruik terwijl tevens het geluidsniveau In de wagen zakt. De Golf S heeft in plaats van de 1,5 liter vierci linder nu een 1,3 liter vierpitter dwars voorin staan. De an derhalve liter blijft alleen be schikbaar voor de versie met automatische bak. De nieuwe 1,3 liter, afkomstig uit de Derby en Audi 80, levert 60 DIN pk en stelt de wagen in staat tot een topsnelheid van 150 km/uur. Het brandstofverbruik ervan is gunstiger dan dat van de an derhalve liter. Ook de Scirocco is nu leverbaar met deze motor. In verband met het brand stofverbruik wordt op de 1,3 liter ook een handbediende choke gebruikt (met uitzondering van de Passat). Bij de Scirocco wordt de onlangs geïntrodu ceerde elektronische stabilisa tie van het stationair toerental nu in serie toegepast. De Audi 100 heeft voor 1980 nieuwe met kunststof beklede stalen bumpers gekregen die ver rond de hoeken van de wa gen doorlopen. De glazen van de knipperlichten zijn nu helder uitgevoerd en de chroomlijsten aan weerszijden van de Audi- ringen in de grille zijn verdwe nen. De koplampen zijn groter geworden. Achter heeft de Audi 100 gro tere lichten gekregen die van wege de zichtbaarheid om de hoeken grijpen. In het interieur valt het gewijzigde dashboard op met meer en grotere ventila - tie-openingen en een stuurwiel met dikkere rand. Nog niet le verbaar, maar wel op komst, is de vijfversnellingsbak voor de wagens met vijfcilinder motor. Deze bak komt naast de gewone vierbak. Op de grote tweejaarlijkse autotentoonstelling van Frank furt die dit jaar wordt gehouden van 13 tot en met 23 september, komt Mercedes Benz met de ge heel vernieuwde „S"-serie, of wel de grote Mercedessen. Bij de constructie van deze uiterst modern gelijnde grote wagens hebben energiebesparing en een geringere milieuveront reiniging voorop gestaan. Om met behoud van dezelfde binnenruimte toch duidelijk zuiniger wagens te kunnen bouwen, heeft Mercedes Benz ervoor gezorgd dat de nieuwe wagens uit de ,,S"-serie aan zienlijk lichter zijn dan hun voorgangers, terwijl verder de luchtweerstand door een gun stiger carrosserievorm flink naar beneden is gehaald. De luchtweerstandscoëfficient is vooral door de toepassing van een wigvormige carrosserie en door grote verbeteringen aan het front van de wagens met liefst 14% gedaald. Het brandstofverbruik van de Mercedes Benz S van 1980 is in vergelijking tot dezelfde uitvoe- iring van het model 1979 mei 10% verminderd. De gewichtsbesparing is on der meer bereikt door toepas sing op grotere schaal var nieuwe lichtere materialen er door de introductie van eer tweetal lichtmetalen V8-moto ren. De eerste motor, een ma chine met een inhoud van vij liter, werd eerder toegepast ir het topmodel van de SL-serie de 450 SLC 5.0. De tweede moto is een geheel nieuwe V8 met eer inhoud van 3,8 liter die in d< plaats komt van de 3,5 liter V8 De nieuwe ,,S"-serie begin als vanouds bij de 280S. Verde staan een 280 SE met inspuiting een 380 en een 500 op het pro gramma. In de loop van de ko mende maanden zullen nieuwi wagens de oude modellen gaai vervangen. Nog niet bekend is of er ook een opvolger kom voor de 450 SEL 6.9. De Volvo 343, sinds de intro ductie van de handgeschakelde versie - verleden jaar - enorm in populariteit gestegen, heeft er voor 1980 en volgende jaren het langverwachte 5-deurs broertje bijgekregen: de Volvo 345! Vier portieren dus, plus een wijd openslaande achterklep. Een wagen die, ondanks het feit dat de wielbasis niet is verlengd, nu een volwaardige 4-per- soonsauto is geworden, die te vens een zee van laadruimte biedt, zeker als de achterbank Onlangs is in Den Haag de eerste van een aantal stations geopend waar auto's zullen worden opgeknapt en door middel van een nieuw Ameri kaans product zullen worden voorzien van een blijvende glans. Dat is tenminste wat de mensen achter de toekomstige neergeklapt wordt. Het nuttig laadvermogen komt dan van 380 liter op 1200 liter met een vlakke laadvloer van 149 x 135,5 cm. De 5-deurs Volvo ziet er op het oog veel groter en volwassener uit, met een uiterst aantrekkelij ke lijn, maar ook van bumper tot bumper is de wagen exact even lang als de 343. Doordat de achterportieren onder een hoek van 70 graden opengaan is de instap voor achterpassagiers zeer ruim. Trouwens, een por tierbreedte van 92 cm is meer keten van Perma-shine stations beweren. Zij stellen dat een eenmalige grondige behande ling met dit nieuwe product de lak een autoleven lang be schermt tegen oxydatie, verble king en verkleuring. Bovendien houdt de lak een „fonkelnieu we" glans en is in de was zetten verder overbodig. Perma-shine wordt in Ameri ka en Canada op sommige plaatsen succesvol al enkele jaren gebruikt. Nu wordt dus ook gewerkt aan een keten van stations in Europa. Met als pre mière Den Haag, Leeghwater- kade 42. dan bij de meeste vergelijkbare auto's in deze klasse. Alle 340-modellen, dat zijn dus de 343 automaat en de handgeschakelde-versie, als mede de nieuwe 345 hebben sportievere, bredere wielen ge kregen, waardoor de spoorbreedte vóór en achter 2 cm werd verbreed, hetgeen de wegvastigheid weer ten goede is gekomen. Motorisch is alles bij de Volvo 340-serie gelijk gebleven. De wagens blijven dus voorlopig nog uitgerust met de 1397 cm3 4 cilinder lijnmotor van Renault, die een vermogen heeft van 51,4 kW (70 pk) bij 5500 omw/min. Bekend is, dat in het gehele ontwikkelingsprogramma van de Volvo 340-serie, waarvoor onder meer door de Nederland se Staat subsidie is gegeven, een aantal prioriteiten zijn ge steld, waarvan inmiddels een handgeschakelde versie en een vijf-deurs uitvoering zijn ge realiseerd. De volgende stap zal een nieuwe 1,5 liter motor zijn, maar die zal toch niet voor 1981 komen. Met de nieuwe 345 heeft Volvo in de middenklasse echter weer een extra aantrekkelijke aanbie ding erbij gekregen. Wat de prijs betreft is vooralsnog alleen die van het basis-model de 345 Luxe bekend: 17.590,- incl. BTW. De grote beurt bij 30.000 km wordt in de laatste periode van 10.000 km behandeld. Deze beurt is inmiddels wel uitge-^ voerd. Het brandstofverbruik is ook in de derde periode uiter mate gunstig gebleven. De rap pe Polo doet - hoewel er relatief veel mee in de stad wordt gere den - nog steeds gemiddeld 14,9 kilometer op een litertje gewone benzine. Voor de derde periode van iets minder dan 10.000 km hadden wij 659 liters nodig, hetgeen een bedrag vergde van 758 gulden, waar mee het totaal aan brand stofkosten over de 30.000 km is gekomen op 2.275,20. Per verreden kilometer is dat een krappe 7,6 cent, hetgeen toch wel opmerkelijk zuinig is. Onze Polo is op het ogenblik hard op weg naar de eindstreep van 40.000 km. De wagen vol doet gewoon goed en we mogen verwachten dat de uiteindelijke bedrijfsresultaten gunstig zul len uitvallen. Maar daarover meer in het verslag over de vier de en laatste periode van de duurtest van de VW Polo. DOOR FRED v. d. VLUGT kwaal verholpen tegen een tarief van f 48,50. Voor dit bedrag is de stabilisatorstang „opgeslo ten". De speling uit de ophan ging ervan gehaald. Enkele weken hierna hebben wij de Polo aangemeld voor een kleine beurt bij kilometerstand 22.500. Bij deze beurt is het rechter achterwiellager opge steld, terwijl verder de normale werkzaamheden zijn verricht. Geconstateerd werd dat de remblokken vóór bijna aan ver vanging toe waren. Deze blok ken zijn enkele duizenden kilo meters later inderdaad vervan gen. De kosten van de kleine beurt bedroegen 57.19 en die voor het vervangen van de rem blokken 113.24. Hierin is be grepen het gangbaar maken van de remzadels. Totaal zijn de on kosten tijdens deze 10.000 km afgelopen tot 218.93.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 17