Spaanse ontboezemingen Inge z onden En tenslotte leusder lenmifc Klein ongerief STOUTENBURG BOUWKETEN 1^ WELKE BERG? buiten verantwoordelijkheid redaktie „KWALIJKE ZAAK" 11 DONDERDAG 4 OKTOBER 1979 rubrieken 25 De bewoners van Stoutenburg lijken de heren en dames automobilisten een laatste waarschuwing te willen geven. Op de Horsterweg troffen we begin deze week dit bordje aan. dat bestuurders van auto's oproept hun snelheid te matigen in het belang van de veiligheid van de kinderen. Want het ongerief van voortdurend langsdenderend verkeer teistert de Stoutenburgers al zeer lang. Rustig rijden dus daar, want u weet het: als hun vriendelijke aanmaningen niet tot resultaten leiden, dan zijn de inwoners van Stoutenburg bereid tot hardere actie over te gaan U bent gewaarschuwd; door dit bordje. WH Eifuu jnjj - P'ir - De vrij plotseling verschenen bouwketen Plotseling stonden ze daar: een golfplaten hal en een aantal direktieketen. Ze verrezen in de loop van de vorige week op een open plek die zo ongeveer de grens vormt tussen de wijk Alandsbeek-Oost en de toekomstige wijk Langenbeek. Ze zijn nodig voor de bouwwerkzaamheden die daar op korte termijn van start zullen gaan. Op zich niets om over in de krant te n schrijven. Maar er moet toch wel sprake zijn van een klein procedureel slippertje, wanneer pas jongstleden zaterdag in de Amersfoortse Courant de advertentie verschijnt, waarin de komst van de bouwketen wordt aangekondigd. Zo n advertentie dient, in het kader van een zogeheten artikel 17 procedure, enige tijd van tevoren te verschiinen. Omdat er voor het betrokken gebied nog geen vigerend bestemmingsplan is, moet alles wat er gebouwd wordt neergezet worden op grond van artikel 17 van de wet op de Ruimtelijke Ordening De advertentie is bedoeld om belanghebbenden van de voorgenomen bouwaktiviteiten in kennis te stellen. Wie tegen de plannen bezwaar heeft kan die kenbaar maken en wanneer de bezwaren gegrond geacht worden dan zullen de plannen in een andere vorm gegoten moeten worden. Maar dat wordt natuurlijk een beetje moeilijk, wanneer de keten er al staan. Vraagje aan de gemeentelijke afdeling voorlichting, hoe zit dat? Antwoord: inderdaad, procedure niet geheel vlekkeloos afgewikkeld. Hetgeen bezwaarden overigens niet hoeft te verhinderen met hun grieven naar voren te komen. Wat in het uiterste geval tot konsekwentie zou kunnen hebben dat de keten afgebroken moeten worden. Twee straatnaambordjes, schuin tegenover elkaar geplaatst aan een en dezelfde weg. Vroegen wij ons af hoe zou die berg nou eigenlijk geheten hebben? Wie het weet mag het zeggen. PIGGELMEE Bij het snuffelen in m'n boeken kastje kwam ik naast andere klas sieke litteratuur zoals Vondel en P. C. Hooft nog een Epos der lage lan den tegen 'k Was het bijna verge ten, het stond verscholen tussen Huizinga en het echtpaar Romeyn. Het stond er platgedrukt tussen de ze reuzen. Het klassieke werk droeg de wat duistere naam: Piggelmee. Het is ooit eens in de crisisjaren uitgege ven door een Rotterdamse weduwe die in koffie en thee deed, uit com merciële overwegingen kan ik haar naam hier niet noemen maar ze deed ook nocj in lichte en zware shag. Intelligente lezers zullen ze ker weten wie ik bedoel. Het Epos in dichtvorm, begon zo, en het zal vele nog aanspreken: In het land der blonde duinen en niet heel ver van de zee, woonden eens een dwergen paar- tje, en dat heette Piggelmee. Nou was het beroerd gesteld met dat dwergenpaartje, want ze woonden in een omgekeerde Keul se pot, over woningnood gespro ken. Ze hadden verder niks, geen c.v. geen thermopane beglazing, geen ligbad of leef kuil, en 't is niet te geloven geen eerste of zelfs geen tweede auto. geen tweede Keulse pot ergens in bos of hei. Ze hadden nog niet eens een hond, ken je na gaan wat een arremoe Drie keer vakantie in een jaar. Daar hadden ze nog nooit van gehoord. Maar toen ging het gebeuren; d'r was een visje aan het strand die alle wensen vervullen kon. Hoewel niet geëmancipeerd stuurde vrouwtje Piggelmee haar mannetje naar het strand om van alles te vragen. En die sukkel opgejut door het vrou wtje bleef maar vragen. Een huis, geen woningwet zei ze erbij, en klassiek eiken meubelen, en een open haard en TV een kat en een hond en een dienstmeisje"; kan je nagaan hoe lang of dat geleden is. Overal moest het visje voor zor gen, tot het de spuigaten uitliep. Mannetje Piggelmee was versleten van het heen en weer sjokken naar het strand en het almaar vragen om meer. Vraag maar een bromfiets met opgevoerde motor dan kan je 's avonds de Leusdenaren wakker houden. Bij een laatste bijna onver vulbare wens werd het visje vre selijk boos en zei, ga terug naar je Keulse pot. En daar zaten ze samen weer in die omgekeerde pot, door een gat naar buiten te staren naar de Hollandse regen. In dit Shaeksperiaans aandoen de drama vond ik overeenkomsten met onze tijd. In het hele land en niet in 't minst in ons zo goede dorp, rennen we naar het strand om alle wensen en verlangens bij dat visje te deponeren. Het visje moet overal voor zorgen, huizen voor bejaarden - de Fransen zeggen charmant; de derde leeftijd, en de Oostenrijkers zeggen Seniorhuizen, 't klinkt wat vriendelijker dan, Bejaardenhuis -. Jeugdhuizen, vrouwenhuizen, op vanghuizen en kleuterhuizen sport velden en zalen, ijsbanen en zwembaden en veilig verkeer, door het weghalen van die bocht in de Heiligenbergerweg kunnen we de snelheid weer wat opvoeren, zijn we nog vroeger thuis, 't kost zowat een ton, da's ook niks. Wel schiet banen, geen schietbanen, het visje krijgt er een punthoofd van. Een ka bel tv en woonwagenplaatsen, commissie voor welzijn en on wel zijn en klimrekken voor bejaarden en zandbakken voor honden, en dan nog schaatsplankbanen en straks komen we voetbalschoenen en biljartkeu's vragen. Ook nog groen en vijvers en fietspaden en als het niet te lang duurt, bereikbare winkels. Nou is er nog een verzoek aan het visje om een stuk Treek te reserve ren vooranders gerichte mannen" opdat ze zich m denatuur" kunnen verpozen. Dat moet vind ik. Er zijn groepen die dat ook willen, dacht ik zo. zo n baan in het bos. Er zijn wel licht .anders gerichte vrouwen" die als het donker is ook het bos in wil len, of zij die buurvrouw of buurman leuker vinden dan hun eigen, of jon ge stellen die graag in dat griezeli ge donker zijn. Ik denk hierbij aan vroeger jaren. Aan al deze belanghebbende moet het visje een stuk bos geven, als we de Treek verkavelen, des noods afgezet met hekken waar binnen iedere groep zich kan uit leven" en dat moet, dat is goed en eigentijds, dan houden we nog twee flinke stukken over voor de reeën en hazen en om de honden uit te laten. Het zou ingepast kunnen worden in het Bestemmingsplan Utrecht-Oost en passant pakken we nog een paar bunder voor een golfveld en zijn dan meteen van dat gezeur over natuur en landschap af. Totdat er een keer een vis komt die zegt, terug naar je pot, zo gaat het niet langer. Sp. NIKS DOEN (zie „Verontwaardigde Schoolraad" in Leusder Krant nr. 31) Ik ervaar het ronduit als zielig en overtrokken zoals de voorzitter van de Schoolraad te keer gaat tegen het feit dat de oudercommissie van de R.K. Rossenbergschool door het rondbrengen van een huls-aan-huis brochure de aandacht vraagt voor het bestaan en voortbestaan van hun school. „Dat mag niet" vindt de voorzitter van de schoolraad, zijn standpunt daarbij toelichtend met woorden als „vliegen afvangen", „afslachten" en „onsmakelijk". De bloedspetters zitten al op het behang, zou je haast denken! Ook Progressief Leusden blijkt bij monde van Marlon Defares een frisse kijk op de zaak te hebben Voor heel even wordt de mondig heid en keuzevrijheid van ouders vergeten en wordt volstrekt te onpas het „vrlje-markt-prlnclpe" er bij ge sleept. Over principes gesprokenl Het feit dat het verlies van enkele leerlingen betekent dat een school met een goed onderwljsteam wordt gedwongen een leerkracht af te sto ten. doet deze voorzitter - en ook Progressief Leusden - kennelijk niks. Niks doen wordt tot deugd ver heven, maar toch zeker enige aktie geboden Is. Wat doet zo'n school raad daaraan nu eigenlijk wél, ga je je afvragen welke maatregelen heeft de schoolraad bijvoorbeeld genomen om te voorkomen dat goeddraaiende scholen door terugloop met enkele leerlingen In moeilijkheden komen? NIKS? En toen waren er toch nog mensen die gewoon een goeie school wilden helpen in stand te houden Maar de schoolraad wil - naar het lijkt - vooral niks doen! - Rossenbergschool: zieltjes winnen? Tineke Janssen. Essex 21, Leusden. Met verbazing lazen we vorige week het breed uitgemeten artikel over „de verontwaardiging van de schoolraad van het openbaar onderwijs over de brochure van de Rossenbergschool". Als ouders voelden we ons ui teraard aangesproken door dat gene wat de school van onze kin deren werd aangewreven, a. wat ons bekend was: - zoals op nog meer scholen het geval is werd de Rossenberg school op zeker ogenblik ge- konfronteerd met een dreigend tekort aan twee tot drie leerlin gen, waardoor een leerkracht zou moeten opstappen. - dit probleem zou zich echter vanzelf oplossen wanneer de tweede fase een feit zou zijn geworden. Een deel daarvan is immers aangewezen als voedingsgebied voor de Ros senbergschool. - belangrijk was dan wel dat geïnteresseerde ouders die zich in die 2e fase vestigden tij- „BEDOELD ARTIKEL' Het is niet mijn gewoonte om te rug te komen op eerder onder dit kopje geschreven cursieven, zeker niet naar aanleiding van de reakties die een stukje hebben opgeroepen. Maar ik denk dat ik er nu niet onder uit kan en ik vrees dat dit helemaal geen leuk stukje gaat worden. Maar dat merkt u zelf wel. Eerst is vorige week ene meneer Juvaal- waar we maar Suvaal voor zullen lezen - mij in de nek gesprongen en vandaag hebben zich daar ook nog eens Jan Mandemaker en Evelien Blom ge nesteld. Al met al een last die ik liever kwijt dan rijk ben en die ik nu van mij af zal trachten te schudden. Dus hou je vast, jongens en meisjes. De Vrouwenraad en het Coör- diantieteam van het CML zijn boos op mij vanwege het stukje dat ik twee weken geleden schreef over „de totstandkoming van de Vrouwenkrant", zoals Jan en Eve lien het gezamenlijk zo fijntjes om schrijven. Ik meldde dat er aan de verschijning van de Vrouwenkrant een flinke pot ruzie was voorafge gaan. De samenstellers van de Vrouwenkrant verschilden van me nig met het Coördinatieteam van het CML Er was een uitvoerige bemid deling nodig om de partijen tijdig op één lijn te krijgen en ik beschreef dat met name gemeentevoorhchter Hans Hermans zich de blaren op zijn tong heeft moeten praten om een en ander recht te breien. Het had geen haar gescheeld of „De Vrouwenkrant, een uitgave van de Vrouwenraad Leusden, mogelijk gemaakt door het Comité Mi lieuzorg Leusden" (citaat uit het schrijven van Jan en Evelien) had geworden „Geen Vrouwenkrant, niet uitgegeven door de Vrouwen raad Leusden, want onmogelijk gemaakt door het Comité Mi lieuzorg Leusden". Informatie over het conflicht, en vooral ook over de wijze waarop partijen het met elkaar uitvochten, kreeg ik uit verschillende bronnen. Uit reacties op het stukje is mij ge bleken dat ik niet onjuist geïnfor meerd ben geweest en in grote trekken een juiste weergave van het gebeuren heb gegeven, zij het op een deze rubriek kenmerkende toon. Dus als zich naast Jan Man demaker en Evelien Blom ook nog Sinterklaas en koning Juliana van „bedoeld artikel" wensen te distan tiëren, dan gaan zij hun gang maar, ik blijf onverminderd staan achter hetgeen ik twee weken geleden op deze plaats liet afdrukken Ondertussen mag u mij twee din gen verwijten. In de eerste plaats waren enkele van de mededelingen waarvan in gebruik gemaakt heb door een van mijn bronnen ver trouwelijk bedoeld. Ten tweede heb ik de heer Max Muller met gelijke munt terugbetaald. Geen van beide is elegant, ik geef dat toe. Maar er is meer aan de hand dan het uitlekken van een vertrouwelijke mededeling of het gebruiken van aan duidelijkheid niets te wensen over te laten bewoording Het gaat er om dat Coördinatieteam en Vrouwenraad de hele onverkwik kelijke affaire, die ze natuurlijk het liefst in een solide doofpot hadden willen stoppen, tot hun grote schrik ineens in de krant zagen weerge geven. Dat had niet gemogen. Heeft die rat van een K. ons in ons kleinzieligste gemeier betrapt en gaat hij dat nog in de krant zetten ook! Dat is onfatsoenlijk! Begrijp me goed: iedereen ruziet maar wat hij wil en ik hoef er alle maal niks van te weten, laat staan dat ik er iets over zou willen- schrij ven. U zult mij nimmer aantreffen in de slaapkamerkast van Jan Man demaker, nimmer onder de keukentafel van Evelien Blom Maar als deze en andere mensen el kander gaan ontmoeten in een af deling van het CML dan mag ik daar graag bij aanwezig zijn. En als ik niet wordt uitgenodigd, dan geneer ik me niet om me in de coulissen op te stellen en van daaruit het schouw spel gade te slaan. Want het Coördinatieteam van het CML (voor de nieuwkomers: het betreft hier een zogeheten „In spraakorgaan") vergadert in een schemerduister tussen openbaar heid en beslotenheid. De krant kriiat wel een agenda toegezonden, mag vervolgens niet de vergadering bij wonen, maar krijgt tezijnertijd wel een verslag toegezonden. Dat klinkt niet alleen belachelijk, dat is het ook. Temeer daar de geschied schrijving door de verslaggever van het Coördinatieteam, naar ik ver moed, een andere is dan welke de Leusder Krant pleegt te beoefenen. Ik had niet verwacht dat Evelien Blom me vanwege het stukje van veertien dagen geleden spontaan tot erelid van de Vrouwenraad zou benoemen. Op een honorair lid maatschap van het Coördina- tleteam had ik.ook niet gerekend. Maar dat de tenen zo lang zouden zijn als gebleken is en de wondjes zo uitvoerig gelikt behoefden te worden, ook daar durfde ik niet op te rekenen En om dit serieuze verhaaltje toch nog komisch te beëindigen, een laatste citaat uit de gemeen schappelijke verklaring van Jan en Evelien; „Wij zijn bovendien van mening dat het artikel van uw me dewerker K. iedere grond mist, ge zien de wijze waarop een oplossing tot stand is gebracht t.a.v. het tus sen de Vrouwenraad Leusden en het Coördinatieteam van het CML gerezen verschil van inzicht m.b.t. de uitgave van de Vrouwenkrant". Laat me niet lachen. K. dig op de hoogte werden ge bracht dat er In hun omgeving ook een r.k.-school was. - de oudercommissie besloot daarop een info-folder in dit „voedingsgebied" te versprei den. En vermits er onmogelijk aan de adressen van de r.k.-ge- zinnen te komen was, werd die „info" huis aan huis verspreid. Achteraf gezien blijkt men he lemaal niet te hebben stilgestaan bij het feit dat er in 1977 door een toenmalige commissie is afge sproken dat men zich zou ont houden van werfcampagnes. De oudercommissie zit dus mogelijk fout. En als dat zo is, moet ze op die oude afspraken gewezen worden. b. wij vragen ons nu af: - waarom nam de schoolraad niet eerst kontakt op met de Rossenbergschool i.p.v. de Leusder Krant de zaak meteen tot frontpaginanieuws te laten maken? Door een eerder ge sprek hadden ze er mogelijk kunnen achter komen dat het allemaal nog niet zo'n vaart liep met „het elkaar vliegen afvan gen." - wat hebben opmerkingen als „zieltjes winnen", „kwalijke zaak", „onsmakelijke, bela chelijke situatie", „teams die elkaar afslachten" hier eigen lijk mee te maken? Deze naar Middeleeuwse in quisitie ruikende omschrijvin gen lijken eerder ingrediënten om een mini-schoolstrijd op te zetten dan dat ze bijdragen aan een harmonisch en goed lo pend onderwijs-aanbod in Leusden. En is het niet dit laatste wat ook de schoolraad wil? - en wat „het aantrekkelijk ma ken van de school" betreft: uit ervaring weten we dat de Ros senbergschool dit niet nodig heeft. Het enige waar het om ging, was dat de nieuwe bewo ners van haar bestaan in ken nis werden gesteld. Daarvoor heeft de schoolraad nu inmiddels gezorgd. Waarvoor onze hartelijke dank. Johan en Louise Quaghebeur-Thys Essex 7 Leusden GEZAMENLIJKE VERKLA RING VAN DE VROUWEN RAAD LEUSDEN EN HET COÖRDINATIETEAM VAN HET CML In de Leusder Krant van 20 sep tember j.l. is in de rubriek „En Tens lotte" aandacht besteed aan de tot standkoming van de Vrouwenkrant, een uitgave van de Vrouwenraad Leusden mogelijk gemaakt door het Comité Milieuzorg Leusden. Wij distanciëren ons volledig van de voorstelling van zaken, zoals die in bedoeld artikel is gegeven. Wij zijn bovendien van mening dat het artikel van uw medewerker K. iedere grond mist, gezien de wijze waarop een oplossing tot stand is gebracht t.a.v. het tussen de Vrouwenraad Leusden en het Coördinatieteam van het CML gerezen verschil van inzicht m.b.t. de uitgave van de Vrouwenkrant. Vrouwenraad Leusden Coördinatieteam van het CML gevonden en verloren GEVONDEN Beige fietstas met diverse spullen, portemonnee inhoudende geldbedrag, rode poncho in groen zakje, don kerbruine knipportemonnee met klein geld en nota van 75-, donkerbruine knipportemonnee met 5,55, don kerblauw sportjack, zwarte herenfiets merk Simplex, bankbiljet van 5,-. zwarte heren fiets, bos sleutels met 1 Volvo autosleutel, 3 huissleutels en 1 klein sleuteltje, 2 sleutels in groen mapje, zilveren halsketting, oranje- witte plastic roeispaan, damesporte monnee inhoudende groot bedrag en sleutel, bril met zwart montuur en dikke glazen AAN KOMEN LOPEN Kortharige hond. bruin, krulstaart, 6 jaar oud: Dalmatinerhond. VERLOREN Goudkleurig herenhorloge, fotoca mera Petri, bankbiljet van 100- in enveloppe, portefeuille met rijbewijs en 200.-. gouden schakelarmband, rij bewijs, etui met bromfietssleutel en; huisdeursleutel. auto-radio en cas-' setterecorder in houten kistje, metaler^ kinderbril, kleine gele speelgoedbeer, grote blauwe badhanddoek met oranjè bikini, zwarte jongensfiets, blauw hor-; loge. polstasje met rijbewijs en pas poort WEGGELOPEN Wild konijntje. Inlichtingen worden u verstrekt door de Rijkspolitie te Leusden-zuid. Arn-^ hemseweg-Oude Rijksweg, telefoon'' 033—44444 VERLOREN Autoradio in houten kistje antenna, verloren op 25 september bij Valleika^ naal, tel. 03425-2161, Rood/blauwê. sjaal, verloren op 27 september tussen' Achterveld en Leusden. op de Hesf senweg. Tel. 44617

Leusder Krant | 1979 | | pagina 25