,ln de ban van de ring', Bakshi's verfilming van T olkiens meesterwerk «KcRw kijk op de film publiek, waaruit blijkt dat gezonde Hol landse jongens ook best geld in het laatje kunnen brengen, ook al is deze film van Wim Verstappen een tikkeltje slordig in elkaar gezet volgens onze v.d Wetering-kenner, die het boek las en de film zag. (Grand 3, derde week, 12 jaar). Wllleke van Ammelrooy in „Grijpstra De Gier". Aandacht ook nog even voor ..1900 deel I en II" van Bertolucci, waar men ook in de komende week nog naar kan kijken in Grand 5 Dit grandioos epos trekt (gelukkig) voldoende publiek om een derde week te rechtvaardigen. En ook deze film is erg lang (totaal 5'/2 uur!) maar er zullen zich maar weinigen ver velen. Nog niet gezien? Niet langer wachten, gaan! (Grand 5. derde week. 16 jaar). Wie er belangstelling voor heeft: ko mende week kan men nog gaan kijken naar ..Pas op of we slaan d'r op" met Bud Spencer en Terence Hill (Grand 2. vierde week). ..Prophecy, ofte wel de Monster Movie", een nogal uit de hand gelopen horror/SF/aktiefilm van John Frankenheimer (Grand 4, derde week), ..The Warriors" de barre tocht van een op de vlucht gejaagde jeugdbende door nachtelijk New York (Cinema 2. zesde week) en ..Escape to Athena", een tik keltje ongeloofwaardig overkomende film rond ontsnappingen in een Duits gevangenenkamp op een Grieks ei land. Met James Bond als Duitse ge- vangeniskommandant en dat kan nr goed gaan (O ja. en ni.- met Kojak als Zor: tweede week. 16 jaar) EEN TOLKIEN BE STIARIUM U weet het, we houden niet van koppelverkoop, maar nu we toch helemaal in de ban van Tolkien en diens legenda rische ring zijn gekomen, toch maar meteen eventjes extra aandacht voor een zeer bij zonder boek „Een Tolkien Be stiarium", samengesteld door David Day en uitgebracht door een terecht trotse uitgeverij Rostrum te Haarlem. U weet wat een bestiarium is? Juist, een boek over beesten In de Middeleeuwen, zo leert onze geschiedenis, was een be stiarium buitengewoon populair als een soort encyclopedie, een „Natuurlijke Historie", waarin de nieuwsgierigen dingen te weten kon komen over bestaande en denkbeeldige dieren en mon sters. Het moderne bestiarium is al niet veel anders. Ook hierin treft men van alle soorten beesten aan. die al dan niet bestaan. Doordat vooral de laatste veertig jaar het genre fantasy- en SF- romans een geweldige bloei doormaakt, waarbij tal van be roemde schrijvers complete werelden schiepen met eigen monsters, eigen verschrikkelijke en minder verschrikkelijke kreaturen, werd het gebruik van zo'n bestiarium bijna onontbeer lijk om al die verschillende scheppingen uit elkaar te kunnen' houden bij het lezen van de vaak erg spannende en ingenieuze boeken (o.m. van Jack Vance, en Frank Herbert, om een paar opvallende schrijvers in dit genre te noemen). Dat de beroemde trilogie van J. R R. Tolkien. The lord of the rings" (In de ban van de ring) een dergelijk bestiarium rechtvaar digt, spreekt eigenlijk voor zich zelf en zij, die zelfs zonder het boek gelezen te hebben naar de film gaan kijken, zullen dat met mij willen beamen en vertwijfeld naar de boekhandel snellen om alle onopgeloste raadselen van de bizarre Tolkiense wereld tot klaarheid te brengen. „Een Tol kien Bestiarium" van David Day biedt daarin uitkomst, want het is een in zijn genre bijzonder fraai en waardevol uitgevoerd boek, waarin naast een zeer lezen swaardige alfabetische opsom ming van de in de wereld van Tolkien voorkomende monsters, beesten, gedrochten, duivels en wat al niet meer voor maaber fraais, verschillende bekende il lustrators zorg hebben gedragen voor een bijzonder fraaie visuali sering van de in dit boek be schreven beesten, monsters, draken etc. Als geïllustreerd naslag werk is „Een Tolkien Be stiarium" zeker voor de Tol- kien-kenners een must. Met alle levende wezens, volkeren, beesten, monsters, naties, godheden, flora en fauna die Tolkiens Midden-Aarde en de Onsterfelijke Landen bevolk ten. Bijna 300 pagina's met handige (en onmisbare) index. Ik geef het toe, het is een prij zig boekwerk 59,50, gebon den), maar alleszins deze for se uitgave waard. Bert Vos David Day: „Een Tolkien Be stiarium", Uitgave Rostrym bv. te Haarlem. Prijs 59,50. Gebonden, 288 blz. Rijk geïllu streerd in kleur en zwart wit. Ned. vertaling en bewerking: Pon Ruiter. DONDERDAG 4 OKTOBER 1979 )OOR BERT VOS AMERSFOORT - Deze week, naast het „doorsnee-nieuwe-spul" wordt bijzondere aandacht gevraagd voor de verfilming van Tolkien's „In de ban van de ring" door (tekenfilm-) regisseur Ralph Bakshi. Hoewel natuurlijk alle Tolkien-aanhangers hun hart kunnen ophalen aan deze fraaie, tweeëneenhalf uur durende tekenfilm, biedt „In de ban van de ring" ook voor hen, die minder bekend zijn met het befaamde werk van Tolkien, voldoende spanning om er een bezoek aan Cinema 1 aan te wagen. Hoewei we persoonlijk van mening zijn, dat de film ietwat aan de lange kant is, maar misschien vindt u 'm niet lang genoeg Nog even wachten en de premières van „Kort Amerikaans" en „Hair" denderen over het Amersfoortse filmdoek. Maar voordat het zover is, zullen we het voor de rest moeten doen met .Firepower", een aktiefilm met Sophia Loren, James Copburn en anderen (In Grand 1), het tweede deel van de avonturen van, wat genoemd wordt het heetste hoertje ter wereld Josephine Mutzenbacher", (Duo 1) en „The Golden Lady", een thriller met een heldin in de hoofdrol. In de nachtvoorstellingen kunnen de echte liefhebbers hun hart ophalen aan een pornofilm van Lasse Braun „French Blue" (In Nederland opge nomen, zeggen de advertenties, alsof dat ook maar enige waarborg voor kwaliteit is en „Fighting Mad", een reprise van een aktiefilm met Peter Fonda, als de verdediger van de burgerbelangen, in de hoofdrol. De jeugd kan - zoals gebruikelijk - in de matineevoorstellingen op zaterdag en woensdag hun hart ophalen in Euro, waar deze week „Peter en de vliegende autobus" te zien zal zijn. Een Nederlandse speelfilm (bijzonder leuk), zodat kinderen, die moeilijkheden met de ondertitels hebben, er ook echt van kunnen genieten zonder zich minuut na minuut in te moeten spannen om ai die lettertjes op tijd te kunnen lezen IN DE BAN VAN DE RING _BS „In de ban van de ring" is de lang ste tekenfilm, die ooit gemaakt is. En het is meteen de vraag of dat een verdienste is van de regisseur ervan, Ralph Bakshi, want tweeëneenhalf uur lang kijken naar de kleuren-wer- velende avonturen van Frodo, Sam, Merijn, Pepijn, Gandalf, Boromir, Le- golas en al die andere wonderlijke figuren, die de bijzondere fantasie wereld van J. R. R. Tolkien bevolken, kan voor sommigen wel een tikkeltje teveel van het goede zijn. En daar mee heb ik meteen mijn voornaam ste bezwaar gespuid tegen deze ver filming van „Lord of the Rings", die aan de andere kant kan worden ge zien als een monumentaal werkstuk, gemaakt volgens een bijzondere te kenfilm-techniek. waardoor tiental len figuren tegelijk In beeld zijn, wat volgens de normale tekenfilm-tech nieken een eeuwig karwei zou zijn geworden. Hè. hè, dèt was een lange zin voor een beschrijving van een dus lange film. Regisseur Ralph Bakshi is geen onbe kende in het nog te weinig betreden tekenfilm-land Naast een erkende grootheid als Walt Disney zijn er eigen lijk maar weinig figuren, die de tekenfilm als volwaardige hoofdfilm hebben ge presenteerd. Bakshi is één van hen Wie herinnert zich bijvoorbeeld niet de pikante avonturen vanFritz The Cat"? Na „Heavy Traffic" en het hier niet in Nederland uitgebrachte „Coonskin" was het een tijdje stil rond deze teken filmer Geen wonder, want Bakshi was CONCERT Muziek verrijkt je leven. Maar alle muziekVoor die vraag stond een bevriend echtpaar kortgele den, toen zij een korte vakantietrip naar Londen maakten Het echt paar - liefhebbers van kunst hadden hun hart al opgehaald aan de Tate Gallery, National Gallery en nog enkele andere fraaie kol- lektie's in de Britse hoofdstad en dachten, dat een avondje klassiek - in het bijzonder in de beroemde Albert Hall - voor een aangename afwisseling zou kunnen zorgen. Meestal raakt zo'n uitstekend voornemen in de versukkeling, maar mijn vrienden waren door tastend. Te meer, omdat ze op een aanplakbiljet lazen, dat er die vrij dag een pracht van een populair- klassiek concert zou worden ge geven en dan sloot aardig aan bij de sfeer, die vanuit de Albert Hall jaarlijks als ..Lastofthe Proms" via de beeldbuis onze huiskamer bin nenkomt. Twee kaartjes besteld, dus. Dat kon, voor zo'n vier pond (f 18,-) per persoon bleek een prima avond klassieke muziek gegarandeerd. Of de kaarten de avond van de voorstelling opge haald kon worden? Dat kon. Die vrijdagavond hadden mijn kennissen - na enige moeilijkhe den met een bus, die maar niet op tijd wilde verschijnen - toch nog tijdig de Albert Hall gehaald en namen hun kaartjes in ontvangst „Gunst", had de kaart/esverkoper nog gezegd, „het moet wel iets bijzonders zijn, want de kaartjes kosten nu zes pond". „Ik heb nooit geweten, dat Chinezen zulKe liefhebbers zijn van klassieke muziek", zei de vrouw nog, wijzend op de grote stroom Chinezen, die in een lange rij de imposante Albert Hall in- schuifelden. Ze kregen een prima plaats, behoorlijk vooraan. Het is altijd aardig als je de musici goed kunt zien tijdens het concert, nietwaar? Hoewel de stroom Chinezen bleef aanhouden en het echtpaar tot het handjevol Europeanen behoorde, dat zich tussen hen had gewaagd, was er nog geen argwaan, want er stónden instrumenten op het po dium. „We zullen toch maar eens een programma vragen", zo werd be sloten, nadat de twijfel boven was gekomen. De programma's waren afgebeeld op fraaie waaiers, maar de prijs van een pond schrok wel af en er werd niet tot aankoop be sloten. Precies op tijd kwamen de mu sici het podium op en het concert begon. Een oorverdovend lawaai van moderne popklanken, ver mengd met die typisch Oosterse instrumentatie, daalde als een or kaan neer op het duizendkoppige publiek. Het enthousiasme was groot. „Toch geen populair-klassiek", was de konklusie van het echt paar, dat het muzikale geweld nog een kwartiertje had doorstaan al vorens heel voorzichtig de zaal te verlaten. „Ik vroeg me al af hoe lang u het vol zou houden", zei een zaalwachter met een knipogende grijns. Buiten hing het aanplakbiljet Een kleine vergissing was in de toch zorgvuldig opgezette plan ning geslopen: die avond trad een popzanger uit Hongkong op. De populaire-klassieke muziek zou pas de volgende week vrijdag in de fameuze Albert Hall weerklin ken Die avond zijn ze maar eens lekker gaan eten. Met op de ach tergrond een rustig muziekje. Dat hadden ze wel verdiend, vonden ze. V. Scène uit „In de ban van de ring". gestaakt worden. Dat is misschien ook de oorzaak, dat ik de verfilming te lang vind. Wellicht door het te precies willen volgen van de handelingen in het boek, waarin Tolkien toch al opmerkelijk veel aandacht schenkt aan de wereld, waarin de Hobbit's leven en het verhaal zelf niet veel opzienbarende en span nende elementen meegeeft, heeft de film veel weg van het boek: op sommige momenten te lang. En dat is erg jam mer, want er zitten talrijke scènes in, die zonder meer schitterend zijn, stuk voor stuk kleine juweeltjes in tekenkunst, rechtstreeks weggelopen van de schilderijen der oude meesters als Breughel en Jeroen Bosch, of ontsnapt aan de al even fantasierijke kunstwer ken der moderne SF- en fantasy-il- lustrators. mum" Ik geef ze graag gelijk. Ik voel me net een ouwe brompot, terwijl duizenden Tolkien-aanhangers zich met een verzaligd gezicht verslingeren aan 2V2 uur kleurrijk wervelende Hob- bits en zo. „In de ban van de ring" is een geweldige tekenfilm. Eigenlijk uniek in tal van boeiende facetten En daarom zwijgt deze schrijver stil. In Amerika is „In de ban van de ring" een geheide bestseller, waarom zou dat in Neder land dan niet het geval zijn? Het legendarische sprookje voor grote mensen, in de vijftiger jaren door een hoogleraar in de vergelij kende taalwetenschap geschreven, heeft een nieuwe dimensie gekre gen. Moge de toch al onsterfelijke geschiedenis van de Midden-Aarde en de Onsterfelijke landen hierdoor noq meer glorie en roem verwerven. om een paar uurtjes met plezier naar te kijken als u van het genre houdt. Zoals gezegd, doorsnee amusement met iets van een lange TV-film in de stijl van Charlie's Angels. Maar ik kijk persoonlijk liever naar dat stel jonkvrouwen die het boze bestrijden met onmiskenbare charme, dan naar de bruutheid van mannelijke tegen voeters, die alles in een gordijn van bloed, zweet en tranen menen te moeten volvoeren. Ook al staan die vrouwtjes echt wel hun mannetje en moet je er ook weer niet teveel zachtmoedigheid van verwachten. (Duo 2, eerste week, 16 jaar). GEPROLONGEERD „Grijpstra De Gier" trekken veel helemaal geobsedeerd door het idee ooit nog eens „Lord of the rings" te kunnen verfilmen, nadat filmgiganten als Walt Disney. John Boorman en Stanley Kubrick op een mogelijke ver filming stuk waren gelopen Het kostte nogal wat moeite om de filmmaat schappij ervan te overtuigen, dat het wel degelijk mogelijk was en dat hij, Bakshi de juiste man zou zijn om het karwei te klaren Als je weet, dat filmproduktie-maat- schappijen niet bepaald moeders dom ste zijn, dan is het ook duidelijk, dat het vertrouwen in Bakshi behoorlijk groot was om na bijna een miljoen dollar aan mislukte opnamen toch met Bakshi in zee te gaan In 1975 kreeg Bakshi het fiat van United Artists en begon het enorme karwei, dat ongetwijfeld in latere film geschiedenisboeken een aparte plaats zal krijgen. Bakshi kwam op het idee om voor zijn scènes in de eerste plaats ge wone mensen te filmen en die later, beeldje voor beeldje, over te tekenen Door deze nooit gebruikte techniek kon Bakshi veel méér figuurtjes in één scè ne opnemen dan gebruikelijk is bij een tekenfilm. Bakshi's techniek heeft als voordeel, dat de figuren in „In de ban van de ring" veel vloeiender bewegen, ook al zeg gen verstokte tekenfilm-makers, dat die houterige beweginkjes van hun figuren juist de charme van de tekenfilm uitma ken. Hoe het ook zij, „In de ban van de ring" is zonder meer schitterend van kleur en beweging geworden. Vooral de wervelende kleuren en de fascinerende decors zijn opval lend nadrukkelijk aanwezig in deze film. De invloed van de schilderkunst heeft zich beslist laten gelden in dit werk. Bakshi zegt dat zelf ook: „Ik ben geïnteresseerd In satire, in realiteit, in datgene wat schilders en illustrators in staat zijn te doen". De wonderlijke fantasiewereld van Tol kien komt door de ogen van Bakshi vaak als Jeroen Bosch-achtige ta ferelen tot leven en het is alsof Pieter Breughel persoonlijk zijn aandeel heeft geleverd aan die schitterende, soms absurde, soms groteske kleurenpracht, die geraffineerd wordt vermengd met de magie van het macabere en bizarre. Bakshi is er nogal trots op, dat hij het boek van Tolkien zoveel mogelijk heeft aangehouden, op enkele kleine uitzon deringen na Dat is wellicht ook de re den, dat hij maar liefst 2Va uur nodig heeft gehad om slechts de helft van Tolkien's trilogie te verfilmen. „De rest komt nog", beloofde hij. Persoonlijk ben ik niet zo'n grote aanhanger van Tolkien, ook al verslind ik SF-boeken aan de lopende band en kan ik me best vinden in de fantasy van de moderne schrijvers. Tolkien heeft me, hoe vreemd dat misschien ook klinkt, niet in die mate kunnen bekoren. Pogingen om diens werk helemaal door te nemen, moesten vaak halverwege Scène uit „In de ban van de ring", van regisseur Ralph Bakshi. Scène uit „Firepower", onder meer met James Coburn en Sophia Loren. De spanning van het verhaal in de talrijke achtervolgingen, de monster achtige verschijningen en magische to venaars wordt door Bakshi niet strak aangehouden. Verschillende scènes, vooral de massa-scènes met allerlei spektakulaire gevechten tussen spookruiters, Hobbits, magiërs en elf jes. beginnen daarom later in de film op herhalingen te lijken, ook al zijn ze even kleurrijk uitgevoerd als hetzelfde soort scènes aan het begin van de film Ik hoor de Tolkien-fanaten al op me afspringen. „Nou moet je niet zo door- drammen, Tolkien is het einde, the Lord of the Rings is het einde, dus Bakshi's verfilming is ook zonder meer het sum Mijn zegen gaat hierbij. (Cinema 1, eerste week, alle leeftijden). FIREPOWER EN THE GOL DEN LADY En natuurlijk vallen de andere films in het niet bij Tolkiens verfilmd verhaal, dat spreekt. Het is. alsof de Donkere Vijand Morgoth (oftewel één van de du veltjes van Tolkien) er mee speelt, want de film „Firepower" van regisseur Mi chael Winner heb ik helaas niet voor u kunnen bekijken Het is een actie (spio nage?) film, waarin James Copburn. Eli Wallach, Sophia Loren en Victor Mature de hoofdrollen spelen. De Amerikaanse overheid huurt via de Maffia de avon turier Jerry Fanon in om de multimil jonair Karl Stegner op te sporen, waar van slechts een foto bestaat, die dertig jaar oud is en die niemand verder per soonlijk kent Eén van de slachtoffers van Stegner is een vermoorde bioche micus wiens vrouw op wraak zint en Fanon terzijde lijkt te staan bij diens opsporingswerkzaamheden. En daar moet u het maar mee doen. (Grand 1 eerste week. 16 iaar). Nieuw in het weekprogramma van de Amersfoortse bioscopen is ook de ak tiefilm „The Golden. Lady" van regis seur José Larraz, te zien in Duo 2. Een aardige filmdie een beetje doet denken aan de TV-serie „Charlie's Angels", doordat de hoofdrollen (aan de goeie kant) hoofdzakelijk door vrouwen wor den gespeeld Dat is dan in de eerste plaats Christina World, die als Julia Hemmingway een perfekt geprogram meerde computer .Corku". met verve bediend door June Chadwick als Lucy De conversatie tussen Lucy en Corku levert nog wel eens aardige dialogen op. maar voor de rest moet u er niet teveel van verwachten. „The Golden Lady" is een film, waarin alles draait om olie en manipulaties door internationale belanghebbenden, door spionagedien sten uit oost en west en wie al niet meer. De golden lady Julia Hemmingway is natuurlijk James Bond niet, ook al willen de ferme slagzinnen In de ad vertenties u dat doen geloven. Maar aan de andere kant levert „The Gol den Lady" voldoende spanning op

Leusder Krant | 1979 | | pagina 31