3 „Zonder provincie bepaalde problemen niet op te lossen" I Leusdenaar Jippe Hoekstra, nieuwe voorzitter Statenfractie PvdA/PPR: K.P.J. blikt zondag terug op Vlaemsche Kermis Puzzeltocht R.K. jeugd- en jongeren werk HERFST-TIP Vogelhuisjes? Ut TVIMT0K0 Succesvolle avond in 't Claeverenblad DONDERDAG 11 OKTOBER 1979 interview dat hebben socialisten meer dan leden van andere partijen. Nee, liberalen hebben dat niet in die mate, die zien aktieve politiek meer als een demo cratische plicht, denk ik". ..Die fundamenten van mij zitten wat dat betreft betonvast. Ik kom uit een oud socialistisch nest. Ik ben de derde ge neratie die lid is van eerst SDAP en nu PvdA. De solidariteitsgedachte van die partij is voor mij iets fundamenteels. Ik zal die partij ook niet zo snel verla ten". ,,Deze samenleving heeft nog steeds het karakter van een groep mensen die elkaar tolereert De basis is ongelijk heid. Verschillen in inkomens, opleidin gen. Men tolereert elkaar, maar van echte acceptatie is natuurlijk geen sprake. Dit is geen open en ontspannen samenleving, om daartoe te komen zullen nog een hoop maatregelen ge troffen moeten worden". Die ontspannenheid vind Hoekstra ook in zijn persoonlijk leven van groot belang Voor hij het fractievoorzitter schap aanvaardde heeft hij er. zoals gezegd, lang over nagedacht. „Had het voor mij iets klemmends, iets angstigs geworden, dan had ik nee gezegd. Ik wil natuurlijk mijn opgewektheid kunnen behouden. Ik wil het ontspannen kun nen doen Ik ben te goed bekend met het Peter-principle". Toch kost de politiek en zijn werk hem de laatste jaren zoveel tijd. dat hij aan het aktief beoefenen van kunst niet meer toekomt. Zijn laatste schilderij staat al vier jaar op de ezel. Daar staat tegenover dat hij nu wat aan fotografie doet en samen met vrienden een twee dehands boot heeft opgeknapt Hoekstra: ..Die boot ligt op de Rot- termeren en als ik van mijn kantoor naar huis ga, dan kan ik er even naar toe gaan, wanneer ik daar zin in heb. Da's heerlijk". FORENS En verder moet Jippe Hoekstra gere kend worden tot een van de bekende Leusdense forenzen. Zijn werk ligt bui ten het dorp, erg veel contacten in het dorp heeft hij niet. „Maar ik hoef ook niet de hele dag op het balkon staan te zwaaien", voegt hij daaraan toe. Wel houdt hij nauwgezet het Leusdense nieuws bij. Ook al omdat hij daartoe verplicht is als statenlid, leder statenlid van de PvdA houdt in de gaten wat er in zijn eigen regio gebeurt. Niettemin is men juist daarover in alle afdelingen niet even tevreden. De contacten tus sen provinciale en gemeentelijke verte genwoordigers van de PvdA zouden niet intensief genoeg zijn en daardoor zou er nog wel eens langs elkaar heen gewerkt worden. Hoekstra wil zich ook best een voorstander tonen van inten siever contact, maar hij vindt dat dat eigenlijk vooral van de gemeente- De kontaktadressen zijn: Wim van Dijk Marterhoeve 44 Tel: 033- 45093 Wim Möhlmann Burg. Beafortweg 38 Tel: 033-41207 Jan Herder Hessenweg 117 Tel: 033- 41015 Nu nog de meeste keus: berken, eiken en larix. trdftiiH uur plMMciivrfciidtfl AMSTERDAMSEWEG 139 -033-17031 3812 RR AMERSFOORT 7.. LEUSDEN - Het predikaat „po- litlek dier" wenst hij zich niet op geplakt te zien. „Dat is een ereti tel voor mensen zoals Joop. Te veel eer voor mij". Wel mag hij gerekend worden tot de bestuurlijke typen. „Als ik voor mijn werk een dag naar Groningen of naar Maastricht geweest ben, dan kom ik moe thuis. Maar dan kan ik gerust 's avonds naar een politieke verga dering gaan. Dan druk ik op een knopje en dan schakel ik over. Omdat het iets totaal anders is. Dat kan ik". Zijn dochter heeft het voor de buitenwereld een keer uitgelegd. Waar werkt jouw vader, vroegen ze op school. Antwoord: mijn va der werkt niet, mijn vader verga dert. Jippe Hoekstra Is sedert kort voor zitter van de fractie van PvdA en PPR in de Provinciale Staten van Utrecht. Van de achttien leden van de fractie stemden er 15 op kandidaat-voor zitter Hoekstra. En daarmee werd de Leusdenaar dus voorzitter van de progressieve fractie, een gebeurte nis die hem toch enigszins verraste. Hoekstra: „Het zag er vorig jaar he lemaal niet naar uit dat zoiets ging gebeuren. We gingen na de verkie zingen van vorig jaar aan de slag met dezelfde gedeputeerden en Jo Hoepelman werd bij acclamatie tot voorzitter herkozen. Ik zelf had juist gevraagd om wat meer vrijheid. Ik wilde bijvoorbeeld liever geen lid worden van het fractieburo, want ik had nog maar vrij kort een nieuwe baan en daar wilde Ik de nodige aan dacht aan kunnen besteden. Maar je weet dat Cees Letschert zich heeft teruggetrokken als gedeputeerde. Om persoonlijke redenen heeft Cees er mee op moeten houden en hij liet de ontzettend belangrijke en met veel moeite veroverde portefeuille van fi nanciën achter. Die wilden we erg graag behouden en uiteindelijk bleek Jo Hoepelman de meest aangewezen fi guur om de nieuwe gedeputeerde te worden. Maar toen we besloten hadden om hem voor te dragen kwamen we er al snel achter, dat we dus zonder frac tievoorzitter zaten. We hebben toen twee maanden de tijd genomen om dat probleem op te lossen en in die tijd kwamen een aantal mensen uit de frac tie met de vraag, of ik het niet zou willen worden. Ja. dat streelt natuurlijk, maar mijn dag telt ook maar 24 uur en daar kan ik geen 26 van maken. AMBTENAAR Bovendien ben ik rijksinspecteur voor de Kunstzinnige Vorming, ambtenaar dus, bij het ministerie van CRM. Een tamelijke onafhankelijke functie, waarin ik onder meer de kwaliteit van die kunstzinnige vorming in de gaten moet houden en waartoe ook het adviseren van de minister behoort. Nu kun je je voorstellen dat je als ambtenaar op het ene moment het beleid van je minister verdedigt, terwijl je als statenlid op een ander moment tegen datzelfde beleid in moet gaan. Ik vind dat zelf niet zo'n probleem, en iedereen kent jme als een rooie inspecteur, maar ik héb het toch maar een keer voorgelegd aan de mi nister. Er bleken geen bezwaren tegen te zijn en misschien zie ik ook wel meer beren op de weg dan er in werkelijk heid zijn". maal. En concludeerde dat hij het moest doen. Het tijdsprobleem loste hij op door een deel van de klus uit te be steden. Hoekstra: „De hele admini stratieve afhandeling, de correspon dentie, die wordt nu met veel en thousiasme gedaan door mijn over buurman Wim van Praag. Zonder die assistentie was het me niet mogelijk geweest". - Wat doet een fractievoorzitter? Hoekstra- „Allereerst natuurlijk dat wat andere fractieleden ook doen: be paalde deelgebieden behartigen. Lid zijn van een aantal functionele commis sie. Ik doe cultuur, onderwijs, vorming, sport, natuurbehoud en recreatie. Daarnaast heb je als fractievoorzitter de taak de lijnen vast te houden. Zorgen dat een programakkoord wordt uitge voerd. Verder is een fractievoorzitter lid van het seniorenconvent, een overleg- club van de fractievoorzitters. Dat is geen plaats waar politieke discussies worden gevoerd, het gaat daar meer om de huishoudelijke, de organisatori sche kant van het werk. Het senioren convent maakt bijvoorbeeld afspraken over de wijze waarop de begroting be handeld wordt Uit hoofde van zijn func tie is de fractievoorzitter tenslotte ook nog lid van de commissies voorlichting en inspraak en emancipatiebeleid". De opsomming omvat alleen het rechtstreeks tot het statenlidmaatschap behorende werk. Maar binnen zijn partij heeft een man als Hoekstra ook nog wat contacten te onderhouden, bijvoor beeld met het gewestelijk bestuur, het platform voor de provinciale be stuurders. Die hoeveelheid werk is voor Hoekstra aanleiding om zich als voor zitter op te stellen als primus inter pa res. Maar zijn afwijzen van een een hoofdig leiderschap heeft ook met zelf bescherming te maken, „want ik heb de neiging autoritair te zijn. Daarom wil ik dat er gemeenschappelijk verantwoor delijkheid is, en die moet bij het fractie buro liggen" PRIMAIRDER De provincie valt. waar het gaat om de aandacht van de kiezer, eigenlijk een beetje tussen de wal en het schip in. Gemeentelijke zaken, daar hebben veel mensen belangstelling voor; de landspolitiek wordt door menigeen aandachtig gevolgd, maar de provincie, dat zweeft er maar zo'n beetje tussenin. Hoekstra signaleert dat ook en verklaart het allereerst uit het feit dat het be leidsterrein van de provincie in het ver leden nogal abstract was. „Tegen woordig houden we ons meer en meer met concrete zaken bezig, maar toch zullen we de mensen via voorlichting nog duidelijker moeten maken, waar we mee bezig zijn. Ik denk ook dat die voor lichting primairder moet. We moeten er iets aan doen in het onderwijs. Kinderen leren op school wel iets over de Tweede Kamer, ze leren wel wat de gemeente raad is. maar over de provincie krijgen ze vaak weinig of niets te horen". Is dat niet frustrerend voor een politi cus, om alsmaar op een terrein bezig te zijn, dat niemand eigenlijk veel lijkt te interesseren? Hoekstra: „Het hangt er natuurlijk vanaf wat je verwachtingen zijn. Ik vind het in ieder geval niet verstandig om daar over te gaan zitten zeuren. Je moet gewoon laten zien wat wel van belang is. Overigens wordt het allemaal wel wat vrolijker wat die belangstelling betreft. Eens in het jaar legt de fractie verantwoording af aan de gewestelijke vergadering. Daar kwam vroeger een handjevol mensen op af. op de jaarver slagen kwam nauwelijks reactie. Maar de laatste jaren is het groeiende Zo'n 120 man en die zijn dan voor een deel ook echt betrokken bij zo'n verantwoor ding. Wij maken voortgang" Echt gekozen heeft Hoekstra eigen lijk nooit voor het werk in de Provinciale Staten.-Tóen hij hierheen verhuisde vanuit zijn vorige woonplaats Bergen, wist de plaatselijke afdeling van de PvdA hem al zeer snel te vinden. In Bergen was hij voorzitter van de afde ling geweest en hun faam snelt dergelij ke aktieve partijleden altijd vooruit. Dus de verhuiskisten waren nog niet uitge pakt of er stond al iemand op de stoep om te vragen of hij hier ook wat zou willen doen. Hoewel Hoekstra net aan een nieuwe baan begon en eigenlijk best even wat kalmer aan had willen doen, ging hij toch akkoord. Via de ge bruikelijke weg van kandidaatstelling, groslijsten enzovoort, kwam hij uit eindelijk op een verkiesbare plaats op de progressieve lijst en vervolgens in de Staten. IDEALEN Waarom zit je eigenlijk in de aktieve politiek? Hoekstra: „Omdat ik maatschappe lijke idealen heb. politieke idealen die ik vorm wil geven. Het zijn dezelfde idea len die er mij indertijd toe brachten om onderwijzer te worden. De Partij van de Arbeid is voor mij de partij waarin ik het meest van die idealen terugvind. Ik zit nu vanaf mijn achttiende bij de PvdA". „Ik kan mij ook vinden in de gedre venheid die veel PvdA-ers hebben Ja. LEUSDEN - De Vlaemsche kermis zal bij velen niet zo vers meer in het geheugen liggen. Even ter herinne ring, zo'n 150 mensen vierden onder een 35 graden hete zon een pink sterdag op zijn middeleeuws. Wat de K.P.J. toen reeds aankondig de gaat zondag 14 oktober a s. werke lijk gebeuren: het allemaal nog eens bekijken aan de hand van films en fo to's. Naast terugblikken zullen ook an dere aktiviteiten plaatsvinden om de middeleeuwse sfeer weer enigszins te kunnen vatten Er zullen o.a. enkele produkten verkocht worden en de troubadour brengt weer wat nieuws. De K.P.J. heeft een foto-en filmserie verzorgd, doch ook menig bezoeker heeft gefotografeerd en/of gefilmd. Als u tot diegenen behoort willen wij vragen even kontakt op te nemen met onder staande personene zodat zij dit mate riaal misschien kunnen aanwenden. De foto's die Timo gemaakt heeft kunnen worden meegenomen, een dringend verzoek, neem hiervoor voldoende geld mee. Om organisatorische redenen zal op deze avond tevens de Jaarvergadering plaatsvinden De jaarvergadering zal dit jaar een kort en bondig karakter heb ben. Op de Agenda staan: Opening-fi nancieel verslag- bestuurswisselingen- sportverslag-kreatief verslag- nieuwe aktiviteiten en de rondvraag. Voor de niet K.P.J. leden is er dan de gelegen heid om alvast naar de andere zaal te gaan. Na afloop van de vergadering ver zorgt daar de enige echte Leusdense popgroep Occasion een optreden. De avond vangt aan om zeven uur en wordt gehouden in De Til. De entree voor de gehele avond is 3,- p p. LEUSDEN - Een kleine 100 be zoekers waren zaterdagavond 6 ok tober getuige van de show van disco theek Hurricane uit Hoogland. Zi| brachten voornamelijk recent top-40- werk. bekende rock 'n roll- en soulnummers ten gehore. Na aanvan kelijke aarzelingen kwam het publiek aardig op gang en liet zich in ruime mate op de dansvloer zien zeker een avond waar iedereen met plezier naar terug kijkt! Waar iedereen ongetwijfeld naar toe leeft is het optreden van de Leusdense popgroep Frantic op 27 oktober a s in 't Claeverenblad. Het optreden zal om 20.30 uur beginnen De entreeprijs be draagt I 1,50. Buiten deze festiviteiten gaan de normale soosavonden natuurlijk ook door. ledereen van 16 jaar en ouder uit Leusden is van harte welkom op deze avonden waar gezellig praten en dan sen de boventoon voeren DUALISTISCH Maar er zijn mensen die zo'n uit spraak van GS als bevoogdend er varen. Hoekstra: „Ja, maar dat zit hem ook In het karakter van de taak van een provincie. Enerzijds regio naal gericht, anderzijds een concreet toezlchthouden op de financiën van Iedere gemeente. Dat is dualistisch „Maar zo'n orgaan moet er zijn. Omdat anders bepaalde problemen niet op te lossen zijn. Decentralisatie van woonwagens bijvoorbeeld moet provinciaal geregeld worden. An ders komt daar niets van terecht. Als door de provincie niet zo'n woonwa genplan gemaakt zou worden, dan zou Iedere gemeente wel een betere plaats voor een woonwagencentrum weten, maar dan niet op haar grond gebied. In een aantal aangelegenhe den Is de gemeente de aangewezen Instantie om zaken te regelen, omdat ze er heel dicht bij staat, goed de concrete problemen kan beoorde len. Maarerzl|nookzaken-zoalsdie spreiding van woonwagens - waarin dat dicht er bij staan juist belem merend werkt voor het vinden van de luiste oplossing. Dan Is de provincie het aangewezen niveau". LEUSDEN - Aan het einde van de herfstvakantieweek wordt door de Stichting R.K. Jeugd- en Jongeren werk samen met de Hervormd Gere formeerde Jeugdraad een fiets re creatie- en puzzeltocht georgani seerd welke bedoeld is als gezins- tocht met het doel op recreatieve wijze wat te leren kennen van Leus den en omgeving. Deze tocht wordt gehouden in ieder geval In de na middag van zaterdag 20 oktober en mogelijk zondagmiddag 21 oktober In het begin van volgende week wor den nadere gegevens gepubliceerd omtrent startpunt en vertrektijden. In ieder geval worden in de tocht enke le attraktieve punten gedaan en zal iedere deelnemer een herinnering ontvangen. Deelname staat open voor iedere belangstellende. raadsleden uit moet komen. „Ik zou willen zeggen dat gemeenteraadsleden een soort van meldingsplicht hebben, wanneer er zich in hun plaats dingen afspelen die ook voor de provinciale vertegenwoordigers van belang zijn. Ik bedoel: wij hebben natuurlijk geen spe ciale antenne om alles in de gaten te houden, de gemeenteraadsleden zijn er veel nauwer bij betrokken" Tot plaatselijke zaken die ook op pro vinciaal niveau van belang zijn behoor de in Leusden onlangs de prijzen van de vrije sector-kavels in het deelplan Langenbeek van de Tweede Fase. De fractie van Progressief Leusden vond de prijzen waartegen de raad deze ka vels wilde uitgeven te laag en vroeg haar geestverwanten in het provinciaal bestuur de zaak nog eens nadrukkelijk aan de orde te stellen in Gedeputeerde Staten Ondemocratisch, riep de Leusdense WD-fracte over deze ma nier van optreden van de progressie ven Hoekstra: „Volslagen nonsens De wijze waarop Bloemhof het aankondig de was misschien niet zo tactisch, maar het is onzin om over ondemocratisch te gaan zitten praten. En afgezien daar van: de Staten komen tot een eigen oordeelsvorming, ze werken echt niet op afroep van een gemeenteraadsfrac tie of een afdeling. De Staten plaatsen de problematiek in een breder kader Die kwestie van de kavelprijzen in Lan genbeek is bekeken tegen de achter grond van de grondpolitiek en de grondprijspolitiek in de hele provincie"

Leusder Krant | 1979 | | pagina 11