Ton Kwinkelenberg en Peter van Bussel op „Herfstflora '79" Bouw CAI- 6 mast vertraagd üStaffkiofist De vrouw en haar vrouwenhuis in Vrouwenkafee eu sa ei* Ki*a nc LANGS «HEREN WEGEN IPS V. Spelmiddag in De Til Donderdag lezing Geref. Bond bij muziek Staffharst kuift uprofiteren van een ekstra grote meevaller G.S. onthouden voorlopig goedkeuring Eminent Tiert feest. S DONDERDAG 11 OKTOBER 1979 plaatselijk nieuws Ton Kwinkelenberg. I.'Q«53 AMERSFOORT - Een Leusde- naar en een Amersfoorter beho ren tot de deelnemers aan de oogverrukkende eksposltle „Herfsttlora" 1979, die tot en met zondag 14 oktober is te zien In het Singer Museum aan de Oude Drift 1 te Laren. (De tentoon stelling is dagelijks geopend van 10.00 tot 22.00 uur. Op zondag 14 oktober van 10.00 tot 17.00 uur). Het zijn de in Leusden wonende bioloog, leraar aan de Amersfoort- se Rijksscholengemeenschap Ton Kwinkelenberg, en de Amersfoort- se bloembinder Peter van Bussel Thema van „Herfstflora 1979" is: het boek. Reden waarom de ten toonstelling „Bloemlezing" heet. In de diverse zalen van het Singer Museum wordt de sfeer rond be paalde boeken en schrijvers uitge beeld. Door kleurige en stemmige komposities zowel met bloemen en planten, als door beelden, kera miek, schilder- en naaldsierkunst. Het is een zeer uitgebreid en boeiend geheel geworden. Waar Wouter den Daas met honderden bromelia's, orchideeën en til- landsia's de sfeer van het oude In- dië rond Multatuli doet herleven, waar Glenne Lemereis, die lerares is van de Sogetsu-school, met Ike bana bloemschikkingen en een Ja panse tuin de oosterse rust oproept rond Robert van Guliks rechter Ti en Bertus Aafjes' rechter Ooka LANGS s HEREN WEGEN In deze bloemrijke en beeldende omgeving werd donderdagmiddag 4 oktober Ton Kwinkelenbergs nieuwe boek over wilde planten ten doop gehouden. „Langs 's Heren wegen", een uitgave van Het Spectrum te Utrecht/Antwerpen. Het is een kostelijke natuurgids over wilde planten „van hagen en ruigten, van berm en slootkant, van akkers en weiden". Kostelijk vooral omdat de prettig leesbare tekst subtiele verbanden legt naar plan ten, die voorkomen op schilderijen, gobelins en etsen, en in gedichten, recepten en wetenschappelijke verhandelingen. Het boek is geïllustreerd met mooie prenten van Dirk van Gelder, Fred Couprie, Han van Hagen, Si mon Koene, Willem Minderman en de auteur zelf. Met een schat aan kleurenfoto's van de hand van G. en P. van Leeuwen, Gerrit Noordzij, Leo Verbeek en de auteur zelf. En een niet minder groot aantal kleurenreprodukties van oude schilderijen, miniaturen, gravures en tapijten. Er zijn tal van aardige bijkom- Over vilde planten van hagen en ruigten 's I vnn berm en slootkant \an likkers en w eiden 7 Ton Kwinkelenbetg^ (ii'Bt 'v stigheden in het boek vermeld. Bij de kleurenfoto van de guichelheil lezen we, dat het plantje zó onop vallend is, dat „Emmuska Orczy's boek „The Scarlet Pimpernel", waarin het bloempje een belangrijk symbool werd, bekender is dan het plantje zelf! Achter de poten van Potter s be kende stier blijkt een krulzuring te staan, die is aangevreten door een blauwgroen glanzend torretje, waarvan de bijtgaten duidelijk zijn te onderscheiden. Een schat aan wilde planten zien we op het paneel „Paradiesgartlein" van een ano niem Bovenrijns kunstenaar van omstreeks 1419. Maria zit met Je zus en Cecilia in een ommuurde tuin. De wilde flora werd in die tijd als zeer belangrijk opgevat. De schilder beeldt rond de personen kruiden af uit volksgeneeskundige en symboliek. Viooltje, sleutel bloem, lenteklokje, bosaardbei, madelief, margriet, lelietje van da len. Langs de bron zijn weegbree, ereprijs en paarse dovenetel te vin den. Langs de muur groeien roos, salie, prikneus, Judaspenning, muurbloem, Duitse lis en rood- en wit bloeiende heemst. Akelei en maagdepalm voltooien deze flora, terwijl de witte lelie, symbool van Maria's maagdelijkheid, de enige Spbohum Nakjuugids afgebeelde niet wilde Westeurope- se bloemsoort is. ZES HOOFDSTUKKEN Het boek is verdeeld in zes hoofdstukken: Onkruid; Hagen en ruigten; Planten van de zelfkant; Bermen, Weide en slootkant; Ak kers. Het richt zich tot wandelaars en fietsers, die langs slootjes, volkstuintjes en sportvelden de vaak onopvallende plantengroei willen gaan ontdekken. Kruid en onkruid zijn relatieve begrippen De mens maakt parken, perken, akkers en tuinderijen, boomgaarden en bossen, borders en gazons, en noemt een kruid, dat zich in zo'n gebied mengt, onkruid. Alles wat niét door de mens ge plant, gezaaid of gepoot is. noemt hij wild Ton Kwinkelenberg houdt zich in dit boek bezig met de cul tuurvolgers, de planten die de mens weten te volgen. De buigzaamheid van het karakter van deze planten stelt ze in staat zich te handhaven en opengevallen plaatsen in te ne men Om meer van zulk soort planten aan de weet te komen, zal de lezer graag aan het snuffelen slaan in dit boek Vooral in het hoofdstuk van Hagen en Ruigten zal hij wezenlijk wilde planten aan treffen. die door hun geheel eigen klimpatroon een bijzondere charme hebben" Tot 31 december 1979: 29,50. Na deze datum 37,50. Van harte aanbevolen! De tweede deelnemer aan de Herfstflora 1979, Peter van Bussel, is bij de gemeente Amersfoort in dienst als huisbloemist, zoals hij zijn funktie zelf pleegt te betitelen Hij verzorgt alle bloemstukken voor de gemeente. Waarbij de nieuw jaarsreceptie één van de grote ge beurtenissen is. Hij zet zich in voor een stukje stadsaanzicht. Dat wil zeggen: hij zoekt bij bepaalde ge bouwen, en voor bepaalde pleinen en straten, zo'n 40.000 eenjarige planten bijeen, die daar kwa kleurkombinatie en kwa groeimo- gelijkheid passen. In groot Rand- wijck geeft hij leiding aan de 60 kin deren, die er driemaal in de week bloemen en groenten komen plan ten, van 's middags 4 tot half 6. Elk jaar krijgt hij van de gemeente Amersfoort enkele dagen onbezol digd verlof om met een manifestatie als in het Singer Museum te kunnen meedoen. Op tentoonstellingen leer je veel", zegt hij. „Hoe het moet, en hoe het niet moet." ONMOGELIJK VOOR ÉÉN MAN „Wij zijn in Singer de drie handen van Johan Weisz, de hoofd arrangeur. Johan Licher, Fred Portengen en ik. Als één man zoiets zou moeten klaren: dat is niet mo gelijk. Zo'n 20 binders moeten ge- coached worden Sinds twee jaar assisteren wij drieën Johan Weisz daarbij. Voor die tijd had ik zelf een zaal, óf alleen, óf met mijn vrouw samen. Wi| hebben de toestand voorbereid voor al die mensen. Er moet veel gebeuren, wil alles goed funktioneren. Ik vind dat erg leuk, het is zo'n tentoonstelling van een totaal andere kant bekijken Dit jaar voor het eerst geven we demonstraties Dat doe ik samen met Johan Weisz. Het is ontzettend fijn, dat kontakt met mensen De mensen weten vaak niet wat ze met bloemen kunnen doen. We maken op die demonstratie een voudige dingen, die de mensen zelf thuis kunnen toepassen. Drie ger- bera's, gekombineerd met afval- materiaal van een bereklauw, en wat blad eronder in een bruine schaal. Hé, zeggen de mensen een bos chrysanten, kun je daar drie stukjes van maken? Kombinatie van fruit en bloemen. Het uitbuiten van vormen, bijvoorbeeld ronde. De gerbera is een ronde bloem. Neem daarbij: een keramiek Zaalbergbol. Een aubergine heeft ook een plas tisch ronde vorm. De mens moet in de winkel al bezig zijn met het be denken van het arrangement dat hij wil maken Peter van Bussel, wiens naam vermeld staat als mede-kreator van de zaal, waar de bijbel in zijn eigen sfeer wordt neergezet, is druk in de weer met diverse algemene dingen. Hij zorgt de gehele dag voor het onderhoud. Alle planten en bloe men moeten water hebben. „Van dinsdag (9) op woensdag nacht (10 oktober) gaat 85% eruit, en wordt opnieuw opgestoken. Dat moet wel t Is erg warm in het mu seum Vorig jaar hadden we 30.000 bezoekers, 't Ventilatiesysteem van het gebouw is uiteraard op zoveel mensen in zo'n korte tijd niet bere kend. Morgen al moeten we de rozen vervangen. Zorgen dat de bloemen niet tussen je handen doorglippen. De Dr Verhagenroos is een prach tige roos, komt vrij vlot open, maar dan ineens is het gebeurd. Hebt u beneden gekeken, in het prentenkabinet? Daar hebben we de eerste elf prijswinnaars van de Nederlandse kampioenschappen bijeengebracht." Peter van Bussel is erg en thousiast over het Singer-gebeu- ren. Vooral ook het luisteren naar de reakties van mensen vindt hij een bijzondere belevenis „Er is een hele verandering in ons vak aan de hand. Vooral nu met de droogbloemen. Wat daar allemaal mogelijk mee is!" Zijn enthousiasme helpt hem over de vermoeidheid heen. Voor het Singergebeuren maakte hij zeer lange dagen, en werkt hij diverse nachten door. LEUSDEN - Woensdagmiddag 17 oktober organiseert de commissie kin derspelmiddagen in de Til een spelmid dag die aanvangt om 2 uur. Het thema van de middag die tot ongeveer 5 uur duurt is De Dierentuin. Kinderen van 7 tot 12 jaar zijn welkom, de kosten be dragen 1Inschrijven voor de mid dag kan vanaf half twee. LEUSDEN - Op donderdag 18 ok tober a.s. hoopt D.V. ds. W. Vroeg- indewey, uit Eemnes-Binne, voor de afd. van de Geref. Bond te Leusden, in het Jeugdgebouw aan de Ooievaars- horsterweg een lezing te houden over: ..Christus, de Gemeente van Efeze vi siterend", n.a.v. Openb 2:1-7. Aan vang 8 uur ledereen is hartelijk wel kom. 99 99 LEUSDEN - Op maandagavond 15 oktober zal in het vrouwenkafee Leusden aandacht worden besteed aan het onderwerp: „vrouwenhul zen". In dit geval zal de aandacht speciaal worden gericht op de situatie in Amersfoort waar door Amersfoortse vrouwen al erg lang wordt gestreden voor een eigen vrouwenhuis. Ook enig Leusdense vrouwen hebben zich hiervoor ingezet door mee te doen aan demonstraties, akties enz. Een vrouwenhuis in Amersfoort is ook van belang voor Leusdense vrouwen, die aan de aktiviteiten kun nen deelnemen. De vrouwen van de vrouwenhuis- groep Amersfoort zullen het een en ander over de gang van zaken tot nu toe en over de plannen voor de toe komst komen vertellen. Ook zullen de vrouwen van het vrouwenkafee Amersfoort worden uitgenodigd deze avond aanwezig te zijn. Om een beeld te geven van de opzet en bedoeling van vrouwenhuizen zal de film: ,,De vrouw en haar vrouwen huis" worden gedraaid Deze film geeft een indruk van de ^ktiviteiten van verschillende groepen die wer ken binnen het Amsterdamse Vrou wenhuis. De film is geregisseerd door Mady Kerbosch-Saks en is de eerste ne- derlandse film die uitsluitend door vrouwen vervaardigd is. Het vrouwenkafee hoopt op veel belangstelling van de vrouwen van Leusden en van Amersfoort! Grote en Smalle Weegbree, cis van Dirk van Gelder Typische planten \jn de westerse culluursicppc. in gc/clschap nota bene van de Bycnorchis. een van de gevoeligsteculluurvlicdcrs uil onze flora LEUSDEN - Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben de gemeente Leusden laten weten op formele gronden nog geen goedkeuring te kunnen hechten aan de kredieten voor de bouw van een mast en een ontvangststation ten behoeve van de nieuwe centrale antenne-inrich ting in Leusden. De mast en het ontvangststation zijn gepland in het onlangs door de raad vastgestelde bestemmingsplan Sportcomplex Valleikanaal" Tegen de voorgenomen plaats is een be zwaarschrift ingediend Alvorens een beslissing te nemen over het verzoek van de gemeente om een zogeheten „verklaring van geen bezwaar" voor de bouto van de mast en het ontvangststa tion af te geven, willen Gedeputeerde Staten het advies van de Provinciale Planologische Commissie over het ge noemde bezwaarschrift afwachten. Daar Gedeputeerde Staten echter ge bonden zijn aan een termijn van zes maanden, waarbinnen zij een beslis sing over het al dan niet goedkeuren van een raadsbesluit moeten nemen, hebben zij in dit geval vooralsnog tot niet-goedkeuring besloten. Het besluit van Gedeputeerde Staten zal een vertraging in de aanleg van de centrale antenne-inrichting van ten minste enkele maanden tot gevolg hebben. De start van de bouw van de mast en van het ontvangststation was oorspronkelijk tegen het eind van het jaar voorzien. Emineni opent binnenkort een nieuwe fabriek ui Waddtnxveen. Dat is een belangmke stap Daarom willen we alle Nederlandse muziekliefheb bers dat feest laten meevieren Tot en met 30 november 1979 krugt u f 200,- tot f 1.500,- kado op een orgel van Eminent naar keuze U hoeft slechts een Eminent feestcheque uit het gratis chequeboekje bi» ons in te wisselen en te J' -T voorzien naam, adres en handte- ■S^jl kening. Zo'n cheque- boekje ligt bij ons voor u klaar I Gratis eminent isolinal 4* UTRICHT: MUZIIKCf NTRUM VREDZNBURC - TIL. 030-332341 AMIRSFOORT: HELLCSTRAAT 11-13 (t/O VAD) TIL. 033-34O64

Leusder Krant | 1979 | | pagina 13