n Kruisvereniging herdacht 50-jarig bestaan Bewoners St. Jozef hielden ontspanningsavond AMAC- Tulpenrally Lego bouw- wedstrijd in Achterveld Aktiviteiten S.J.J.A. slaan goed aan START BOUW WONINGEN IN ACHTERVELD 1 JUN11981 e usa E r K IHMI Is Zuster Dignum maakte er 25 jaar van mee- OOSTENRIJKS WEEKEND HERFST-TIP Voor de open haard: Ui TUINT0K0 DONDERDAG 11 OKTOBER 1979 Achtervelds nieuws G. ACHTERVELD - Vrijdagavond erd het dertig-jarig bestaan van de ilaatselijke EHBO feestelijk gevierd in Ons Gebouw. De avond werd be- lonnen met een broodmaaltijd. Na iet beëindigen hiervan verwelkom de voorzitter de heer Hilverts alle lanwezigen. Naast een groot aantal leden waren ook aanwezig mevr. lesker namens het Districts- stuur, de heer Winhouwer die als nstructeur bij de vereniging werk- am is, de artsen Boersema en Koch en het ere lid Ali Wijntjes. Er is In die dertig jaar heel veel gebeurd aldus de voorzitter en ik ben er trots op dat de Achterveldse afdeling door heel Nederland bekend is. Dik- wijls is er tijdens de landelijke wed strijden al gezegd ja we zitten ver moedelijk wel goed, maar houdt er wel rekening mee dat Achterveld nog moet komen. Hierna verzocht de heer Hilverts me vrouw Kleinveld even naar voren te willen komen. Ook haar echtgenoot werd verzocht om bij zijn vrouw te ko men staan. De voorzitter sprak eerst mevrouw Kleinveld toe. Dertig jaar, dus vanaf de oprichtinq van de vereniging heb je de financiën beheerd. Je hebt dat altijd op een voorbeeldige wijze ge daan. Je stopt er nu mee om de gelden te beheren, docht je blijft nog wel actief als bestuurslid. Je doet ook veel voor de EHBO op de scholen. Onlangs heeft er in een bepaalde krant gestaan dat de eerste jeugd EHBO diploma's in Leus- den Zuid waren uitgereikt. Dit is echter niet waar want in 1962 werden hier al jeugd EHBO diploma's uitgereikt. We hopen dat je hier nog geruime tijd mee zult kunnen doorgaan. Ook de heer Kleinveld werd in de huldiging betrok ken. Niet alleen omdat hij altijd achter zijn vrouw had gestaan in verband met haar werk voor de EHBO doch ook om dat als het nodig was er altijd een auto voor de EHBO klaar stond. Tijdens de ze huldiging bracht de heer Hilverts nog ERS, 387- Mevrouw Kleineveld neemt de geschenken in ontvangst voor het dertig jaar beheren van de EHBO financiën. naar voren dat hij bij het nazien van de notulen tot de ontdekking was gekomen dat de vereniging in de afgelopen 30 jaar gemiddeld 20 EHBOers per jaar had opgeleid. Hierna overhandigde de voorzitter een mooie ruiker aan mevr. Kleinveld Doch hier bleef het niet bij ook kreeg zij nog een zeer mooie tafelloper aange boden. De heer Kleinveld mocht twee flessen met een soort geestrijk vocht in ontvangst mnemen Mevrouw Kleinveld dankte heel hartelijk voor de bloemen en het geschenk. Dertig jaar is een lan ge tijd, doch ik heb het altijd met veel plezier gedaan. Ik moet dit wel zeggen dat ik dit allemaal heb kunnen doen omdat mijn man altijd achter me ge staan heeft Had hij dit niet gedaan had ik dit nooit zolang kunnen volbrengen. Het werk werd steeds drukker, doch met deze fijne leden werd het werk me wel makkelijker gemaakt. Heel hartelijk bedankt. Het is te veel. Ik hoop nog lang in jullie midden te mogen zijn. Hierna was er nog een gezellig sa men zijn. Bert Hamersveld uit Amers foort zorge met zijn orgel voor zijn ge zellige muziek. Onder zijn muzikale be geleiding gingen al spoedig de beentjes van de vloer. )ECK| stereo| 0. ACHTERVELD - In verband met het 50-jarlg bestaan van de kruisver eniging werd op woensdag 3 oktober een feestelijke herdenking gehou den. Om ledereen eens kennis te kunnen laten maken met het geen In de gezondheidszorg zoal te koop Is werd er eerst op maandag 1 oktober een bevolkingsonderzoek op suiker ziekte gehouden. Ter hoogte van het wljkgebouw stond een rijdend labo ratorium waarin het onderzoek plaatsvond. Na een vlngerprlk werd het bloed met vernuftige instrumenten onder zocht en na twee minuten was het bekend of men wel of geen suiker in het bloed had. Gelijktijdig was er ook de mogelijkheid om een ogentest te ondergaan en de bloeddruk te laten opmeten. Ook was er In het gebouw een home trainer opgesteld. Voordat men op de home trainer ging, werd eerst de hartslag genomen en ge noteerd. Na het fietsen werd dit weer gedaan. Degenen die niet helemaal aan de test voldeden werd wel aan geraden eens naar de huisarts te gaan. Ruim 500 personen hebben die middag zowel het rijdend laborato rium als het gebouw bezocht. Woensdag vond de feestelijke her- dening plaats. Niet alleen het 50-jarig bestaan van de vereniging maar ook dat de wijkverpleegster zuster Dig num vijfentwintig jaar als zodanig bij de vereniging in Achterveld werk zaam was. Om 13.30 uur vond de officiële ope ning van de herdenking plaats. De voorzitter verwelkomde alle aanwezi gen In verband met plaatsruimte was deze bijeenkomst alleen voor genodig den Het is hier wel vol. aldus de voor zitter, doch we wilden het feest toch in eigen huis vieren. In het bijzonder ver welkomde hij zuster Dignum en de ver tegenwoordigers van de instantie die de kruisvereniging subsidiëren. Dit waren o.a de wethouder Van Woudenberg uit Leusden en Van Ekris uit Woudenberg en de heer Letschert van de Provinciale Utrechtse Kruisverenigingen. Er waren ook afgevaardigden van diverse ver enigingen en enkele hoog bejaarde le den van de vereniging, zijnde me|. G. Verhoef, mevr W. Wouters-Kuijer. Maas Smit en Bart Blom. Ook de hoog bejaarde moeder van zuster Dignum was aanwezig, alsmede oud be stuursleden Op de hem eigen een voudige doch zeer begrijpelijke manier gaf de voorzitter een overzicht over de afgelopen 50 jaar. NOTULEN Op 14 april 1929 ging de Wit Gele Kruisvereniging in Achterveld van start Het was niet de eerste, doch men had hier in het dorp er de noodzaak van ingezien dat er een dergelijke vereni ging kwam. Uit de notulen bleek dat de eerste voorzitter was Peel v d. Hengel. De vereniging droeg het stempel van het Roomskatholieke geloof. Uit de notulen bleek dat elke vergadering werd geopend met de Christelijke groet, Geloofd zij Jezus Christus. De aanwe zigen stonden hierbij allen op en bogen het hoofd. Ook was altijd de geestelijke adviseur, de pastoor, op de vergaderin gen aanwezig. Dit alles is terug te vin den in de zeer goed beschreven notu len van de secretarissen. De eerste was meester Baaiman en daarna meester Van Bergen. De derde secretaris de huidige J. J van Burgsteden De con tributie was 3,-. Tijdens een van de vergaderingen werd door een van de leden gevraagd of hij voor 3,- nu overal vanaf was. De toenmalige geestelijke adviseur antwoordde hem, neen je bent niet overal van af, maar overal bil. Hierna stond de voorzitter even stil bij de zorg rond de TBC die in de beginja ren van de vereniging nog een bekende volks ziekte was. De zorg rond de TBC is nu ver terug gedrongen. De patiënten lagen vroeger dat en nacht in een hou ten tent dit in verband met de frisse lucht die zij nodig hadden. Denotulen van die eerste vergaderingen waren geheel in stijl opgesteld. Een stijl die wel veel ver schilt van de stijl van nu. In een der notulen werd gelezen dat de geestelijk adviseur, de pastoor, wegens onge steldheid afwezig was. De toenmalige zuster Gudula bleek te zijn vrijgesteld voor het betalen van tolgeld Ook werd door de vereniging de begrafenison derneming opgezet. Dat bestond daar voor uit burenhulp, doch dat was dan niet meer nodig. Twee jaar geleden is ook hiermee gestopt en werd dit over gedragen aan een particuliere onder eneming Ook werd in gedachten nog even stil gestaan bij het 20-jarig voor zitterschap van de heer J. van Dalen. Hierna werd het woord gericht tot de heerC. P Kooloos die 25 jaar bestuurs lid van de vereniging was. Hij heeft dit indertijd overgenomen van zijn broer die naar Australië emigreerde. Hem werd het boek overhandigd ..Kijk op Gelderland De heer Letschert van de Provinciale Utrechtse Kruisverenigingen gaf een kort overzicht van de structuurverande ringen in de kruisverenigingen. Het valt niet mee om steeds de kracht op te brengen zich steeds aan te passen aan de gewijzigde situaties Veel wordt er nu al regionaal aangepakt De vereni gingen van Leusden, Maarn, Ren- swoude, Scherpenzeel. Woudenberg en Achterveld werken ook in zo n regio naal verband, doch de kleinere vereni gingen moeten wel blijven bestaan. Zij moeten de wensen van de leden ken nen en naar voren kunnen brengen Ook moeten ze steeds overleg kunnen plegen met de plaatselijke huisartsen Verder stond hij ook nog even stil bij financiering door het ABWZ. Hij over handigde het bestuur een enveloppe met inhoud. RECEPTIE Na dit officiële gedeelte begon de re ceptie. Hiervan werd zowel in de mid dag als in de avond door velen gebruik gemaakt om het bestuur van de jubile rende vereniging te gelukwensen. Tijdens deze receptie werd zuster Dignum in het zonnetje gezet. 25 jaar bij dezelfde kruisvereniging werken is een hele tijd. Toen u naar Achterveld kwam ging de wijkverpleging over in handen van een leke-zuster. Voordien was dit altijd gedaan door een regelieuze. Doch dit viel heel erg mee. De bevolking was hier heel vlug aangewend. Reeds na enkele weken was het alsof het nooit anders was geweest. Toen er hier een nieuwe zuster moest komen werd er wel afgevraagd hoe krijgen we er een en hoe houden we haar hier. Nu we hebben u gekregen en we hebben u hier nu al 25 jaar kunnen houden. U timmert niet aan de weg, doch doet u werk waar het gedaan moet worden. U hebt in die 25 jaar ook al veel verande ringen meegemaakt Begonnen in een klein gebouwtje en daarna verhuisd naar hier waar veel meer mogelijkhe den waren. We zijn dankbaar dat u 25 jaar in ons midden bent en dat u steeds de moet en de kracht hebt kunnen op brengen om u steeds bij alle verande ringen aan te passen. U zegt nooit veel. daarom weet ik nu niet of u wel of niet dat wij een inzameling onder de bevol king hebben gehouden, om dit feest voor u niet ongemerkt te laten voorbij gaan. Er is door iedereen spontaan ge geven Er is voor u 4 000 - gegeven We hadden gedacht het geld voor drie doeleinden te bestedenTen eerste een reis, ten tweede de aankoop van een kunstwerk en dan nog een gezellig feestje na. PROJECTEN Na de voorzitter sprak de arts Boersema namens zijn collega Koch de zuster toe en overhandigde haar een geschenk terwijl ook de heer Letschert enkele woorden tot haar richtte en haar een ^nveloppe met inhoud over han- digde. ACHTERVELD - Vrijdagavond 12 oktober a.s. zullen zo'n 80 rallyrij ders starten bij de Flint in Amers foort voor de AMAC-Tulpenrally. Voor het eerst wordt de Tulpenrally georganiseerd door de Amersfoort- se club, die de afgelopen 3 jaar met succes de Amac-rally organiseerde Tot en met zaterdagnacht zullen de rallyrijders rond Amersfoort strijden om de ereplaatsen. Door de leerlingen van de vier basis scholen waren projecten vervaardigd betrekking hebbend op het kruiswerk. De projecten waren in het gebouw ten toongesteld. Alleen het project van het Startbolk was in de school gebleven. Dit project was te groot om te verplaatsen. De leerlingen van die school waren met een project bezig met betrekking tot Afrika De projecten waren beoordeeld door een jury De heer Jan Jehee gaf uitleg betreffende de beoordeling Hij sprak zijn waardering uit over het creatieve werk dat door de leerlingen was geleverd. Het was heel moeilijk om alles te beoordeelen Alle scholen werd toch een prijs toegekend. Verder waren er in het gebouw diver se stands aanwezig, verband houdend met de gezondheidszorg De stands waren van het Nationaal Rheumafonds. de Nierstichting, de EHBO. de Hart stichting en het Astmafonds Verder was er ook nog een fotogalerij ingericht met foto's van 50 jaar geleden en nu. Om een vergelijking te maken met vroeger en nu was er ook een ouder wetse bedstee ingericht waarin een kraammoeder met haar baby, bene vens een aantal gebruiksmaterialen van toen en nu. Tijdens de avond re ceptie werd door de muziekvereniging DWS met majorettes zowel aan de ju bilerende vereniging als aan de jubile rende zuster een serenade gebracht. Tijdens het officiële gedeelte in de middag verscheen tot ieders verrassing de voormalige Achterveldse huisarts dokter Braun met zijn dochter, mo menteel in Frankrijk wonend, in de zaal. Het van Mill-Rockwooa Motorho mes Rally Team, met regerend natio naal kampioen Torben Sorensen/ Jessi Sorensen en met de grote kans hebbers voor die titel dit jaar, Hans Roekert/Wil van Peski, beiden rij dend met een Opel Kadett GT/F, zal dit jaar wederom op de steun mogen rekenen van de ter plaatse goed bekende Garage Kleinveld uit Ach terveld. Deze garage zal zijn terreinkennis en eventueel ook zijn technische kennis ter beschikking stellen van het team, dat hierdoor hoopt met beide wa gens niet alleen aan de finish van deze Tulpenrally te komen, maar eveneens de terugtocht naar Breda niet zonder bekers te aanvaarden ACHTERVELD - Voor de bewoners van huize St. Jozef en de bewoners van Sinecura was er maandagavond een ontspanningsavond georgani seerd. De bewonerscommissie had voor deze avond de heer Peter van den Anker gecontracteerd die met zijn One Man Show de aanwezigen goed wist te vermaken. De directeur, de heer Hilhorls. opende de avond met een hartelijk welkom aan alle aanwezigen. Ook een hartelijk wel kom voor de heer Van den Anker en hij hoopte dat de aanwezigen zich deze avond weer heel goed zouden vermaken. De show werd gebracht onder de naam Café Chantant. Zowel voor als na de pauze bespeelde de heer Van den Anker verschillende muziekin strumenten zoals orgel, gitaar, trom pet en accordeon. Voor de pauze werd de muziek afgewisseld met liedjes van over de grens en een conferance Na de pauze werd de muziek afgewisseld met liedjes uit eigen land. Dit waren liedjes van vroeger en nu. Bij bekende liedjes werd er naar hartelust meegezon gen Ook nu werd alles weer afge wisseld met een conferance die de lach spieren bij de aanwezigen dik wijls in beweging brachten. Tot slot van de avond speelde hij met zijn accordeon nog verschillende melo dieën zoals een tango, een wals en een walsmusette. Als laatste bracht hij het liedje „Wij zijn de beste vrien den", waaraan hij alle aanwezigen liet mee werken, hetgeen ook spon taan werd gedaan. Uit het daverend applaus bleek wel dat het program ma zeer in de smaak van de aanwezi gen was gevallen. De avond werd besloten met een dankwoord van mevrouw Noliet. Zij dankte de heer van den Anker namens allen voor het gebodene deze avond en zij hoopte dat hij het volgend seizoen weer een avond in het huis zou willen komen verzorgen. ACHTERVELD - Jongens en meisjes die hun vaardigheid en inventiviteit met de bekende Lego steentjes willen toetsen aan het oordeel van een des kundige jury, worden hiertoe In de gelegenheid gesteld tijdens een Lego bouwwedstrljd welke wordt ge organiseerd door boekhandel Vos. 't Hoekje, te Achterveld. De animo bij de jeugd voor deze wedstrijden blijkt bijzonder groot te zijn. Gedurende de afgelopen drie jaar trokken deze wedstrijden in verschillende plaatsen van ons land ruim 40.000 jeugdige constructeurs. Deelname aan deze Lego bouwwedstrijd staat open voor jon gens en meisjes in de leeftijd van 3 tot en met 12 jaar. Om ook de jongste deelnemers een kans te bieden op het winnen van een prijs, zijn twee leeftijdsgroepen ingesteld. Dit zijn van 3t/m7jaarenvan8t/m 12jaar In beide categorieën worden drie prijzen beschikbaar gesteld, be staande uit lego geschenkdozen. Iedere deelnemer krijgt een diploma als aandenken. Jongens en meisjes die aan deze wedstrijd willen deelnemen, kunnen hun thuis gemaakte bouwsels in leveren bij boekhandel Vos, 't Hoekje, op vrijdag 19 en vrijdag 26 oktober. De keuze van het onderwerp is vrij, zodat de deelnemertjes hun fantasie de vrije loop kunnen laten Bij de beoordeling van de inzendingen zal rekening worden ge houden met de leeftijd en zal vooral worden gelet op idee, fantasie en uitvoering. De prijsuitreiking zal plaatsvinden op woensdag 31 oktober om 14.00 uur in de Moespot. De bekroonde werken zullen uitsluitend in de etalage van de genoemde boekhandel worden tentoongesteld. De prijsuitreiking is voor iedereen toegankelijk Na de prijsuitreiking zal er nog een film worden vertoond over Lego Land ACHTERVELD - De aktiviteiten wel ke door de Stichting Jeugd- en Jon gerenwerk Achterveld In aamenwer king met de Stichting Jongeren Contact na de opening van De Moes pot werden georganiseerd bll|ken bij de Achterveldse jeugd zeer goed aan te slaan. Dit werkt zeer stimule rend voor de organisatoren van de activiteiten die nu voor de maand oktober de navolgende activiteiten hebben georganiseerd. Vrijdag 12 oktober om 19.30 uur vertoning van de tilm Luchthaven alarm, leeftijd vanaf 12 jaar. Zater dag 13 oktober Soos om 19 30 uur. leeftl|d vanaf 14 iaar Vrijdag 19 ok tober om 19.30 uur gespreksgroep, alle leeftijden. Zondag 21 oktober om 13.30 uur Disco m m v Oeby- Doeby leeftijd vanaf 14 jaar. Vrijdag 26 oktober om 19.30 uur Improvisa tietoneel Tot slot op zondag 28 ok tober om 13 30 uur Soos leeftijd vanaf 14 jaar De organisatoren hopen dat ook voor deze activiteiten de belangstel ling van de jeugd groot zal zijn Er wordt alles aan gedaan om de jeugd op te vangen zodat ook nu van deze jeugd verwacht wordt dat zij de or ganisatoren niet in de steek zullen laten. ACHTERVELD - Zaterdagavond 20 oktober staat Achterveld in het teken van Oostenrijkse folklore met show, dans en muziek. De Hinterfel- der Musikanten zullen dan met een vernieuwd repertoire een Heimat- avond organiseren in „Ons Ge bouw" Naast de Hinterfelders zullen optre den „De bierboombölkers" Deze groep van 18 mensen uit Enschede werd bekend door naast hun muziek een wervelende show op te bouwen met o.a jodelen en houthakken. De avond begint om 8 uur. Voorver koop van toegangskaarten 5,- bij Hans Jansen. Oldebarneveldstraat 25 aanmaakblokjes houtblokken turfjes fire-blocs trefpunt vMr ptantwwHwPtn amsterdamseweg 139 - 033-17031 3812 rr amersfoort en Bakkerij Schouten. Zondagmorgen als vanouds Frühshoppen in „de Peer- destal" (Van de redaktie) ACHTERVELD - Zoals bekend heeft de gemeente Leusden overeenstem ming bereikt met de heer De Vor over de aankoop van gronden, bestemd voor hel bestemmingsplan Achterveld. Deze verheugende ontwikkeling betekent overigens niet. dat nu met manen macht gewerkt kan worden aan de daadwerkelijke realisering van de circa 200 woningen In dit plan. Het gemeentebestuur schrijft hierover In de aanbiedingsbrief: „Het ontwerp-bestemmingsplan Achterveld is aangeboden aan de Provin ciale Planologische Commissie. Met betrekking tot het ontwerp is begin augustus 1979 een expositie ten behoeve van de bevolking gehouden. Het ontwerp gaat uit van ca. 18 woningen per jaar en een totale plancapaciteit van ca. 200 woningen. Dbelstelling is het handhaven van het in Achterveld bestaande voorzieningenpakket. Met de uitwerking van de planonderdelen W1 en W2 Is inmiddels een aanvang gemaakt. Thans wordt een woning bouwprogramma voorbereid. Ons beleid is er op gericht een aantal pre miekoopwoningen te realiseren in de categorie A, waarvoor zeer hoge subsidies voor de koper mogelijk zijn. Wij hopen hiermee een doorstro ming naar koopwoningen te bevorderen. De start van de bouw is gepland rond 1 juni 1981."

Leusder Krant | 1979 | | pagina 15