Kort Amerikaans", sombere film in Calvinistische kleinschaligheid BfKciwf® „The main Event" - Barbra en Ryan, 'n amusant duo HAIR, DE UNIVERSELE WAARDE VAN AMUSEMENT bert vos PEREN DONDERDAG 11 OKTOBER 1979 kijk op de film Vechtlustige Barbra in „The Main Event". gefrustreerd blijft overkomen. (Première, Cinema 1, 16 jaar). HAIR „De jongens moeten, wat de regie betreft, benaderd worden als een „volksstam". Marshall Mc Luhan omschrijft de wereld van vandaag als een „dorpwereld". En de jeugd van vandaag houdt zich bezig met stamachtige aktiviteiten. Dus moet „Hair" dat ook zijn. Een weergave van wat er aan de hand is. Een sa menkomen met een gezamenlijk doel: het zoeken naar een manier van leven die voor jongeren zinvol is, die hen In staat stelt hun nieuwe visie te ontwikkelen, hoe bepaald of onbe paald die ook mag zijn; het vinden van een alternatief voor de onaan vaardbare normen, doeleinden en moraal van de ouderen, het es tablishment. Dat is wat er nu gebeurt. De stammen vormen zich, vestigen hun eigen manier van leven, hun eigen zeden, hun eigen ideologie, hun eigen manier van kleden, van gedrag, en het gebruik van drugs daarbij heeft een duidelijke parellel in oude culturen, in de spirituele traditie van de stammen, zowel in het Oosten als in het Westen. De jongens vormen dus een stam. Tegelijkertijd weten ze in „Hair" dat ze in een theater op de bühne staan, waar vervolg op pagina 27 filmagenda Amersfoort FILMAGENDA VOOR AMERSFOORT VAN DONDERDAG 11 OKTOBER T/M WOENSDAG 17 OKTOBER 1979 Grand 033-14632 Grand 1 en 2: „Grijpstra De Gier", 12 jr. Dagelijks: 14.00 - 19.00 - 21.45 uur. Zondag: 14.00 -16.30 -19.00 - 21.45 uur. Grand 3: „Hair", a.l. Dagelijks: 13 30- 1600-1830-21.15 uur. Plaatsbespreken: telefonisch dagelijks 11 00 tot 21.00 uur. Aan kassa dagelijks vanaf 12.30 uur. Speciaal voor Hair, tel. 14173. Grand 4: „Escape tot Athena", 16 jr Dagelijks: 14.00 - 19.00 - 21.45 uur. Zondag: 14.00 - 16.30 - 19 00 - 21.45 uur. Grand 5: „1900 deel 1 en deel 2", 16 jr. Middagvoorstellingen: donderdag, vrij dag en zaterdag 13.30 deel 1; maan dag, dinsdag en woensdag 13.30 deel 2. Zondagmiddag: 13.00 uur Deel 1. 16 00 Deel 2. Avondvoorstellingen Elke avond: 18.30 deel 1. 21.30 deel 2 Toe gangsprijs per deel 7.50. Cinema 033-18900 Cinema 1: „Kort Amerikaans". 16 jr. Dagelijks: 13.45 - 18.45 - 21.30 uur. Zondag: 13.45 -16.15 -18.45 - 21.30 uur. Cinema 2: „In de ban van de ring", a.l (Lord of the rings) Dagelijks: 13.30 - 18 30 - 21.15 uur Zondag: 13 30 - 16 00 - 18.30 - 21.15 uur Euro: Euro 033-33655 „The main event", a.l. Do. en vrij.: 13 45 - 18.45 - 21.15 uur Zondag 13 45 - 16.15 - 18 45 - 21.15 uur. Zaterdag t/m woensdag1415 -18 45 - 21.15 uur. Euro Kindermatinee, tel. 33655: „Hond, waar ga je met je baas naar toe", a.l. Nederlands ondertiteld. Zat.- ma.-, di - en woe. 12.30 uur (half één). Duo 033-16572 Duo 1: „Verpleegsters all in", 18 jr. Dagelijks 14.15 - 19.15 - 21.30 uur. Zondag: 14.15 -16.30 -19.15 - 21.30 uur. Duo 2: „Pas op. of we slaan d'r op", 12 jr Dagelijks 14.00 - 19 00 - 21 15 uur. Zondag: 14.00 - 16.15 - 19 00 - 21.15 uur. NACHTVOORSTELLINGEN Duo 1: „Erotische dromen van een nymfoma- ne". 18 jr. Vrijdag- en zaterdagavond 24 00 uur Duo 2: „Bestemming Cassandra". 16 jr. Vrijdag- en zaterdagavond 23 45 uur. zien hebt, beleefd heeft, dat die toch aan zijn einde komt. Je weet als je zo'n boek neemt, dat je met zo'n einde zit. Er zijn een half miljoen exemplaren van verkocht. Ik hoop dus, dat de film een zelfde indruk achterlaat bij het publiek als het boek heeft achtergelaten bij een heleboel mensen." „Kort Amerikaans" is, zoals gezegd geen slechte film, maar ook geen op gewekte film, zonder dat het melod rama teveel overheerst Erik van Poelgeest, hoofdpersoon in „Kort Amerikaans", is een negen tienjarige jongen die de oorlog, de tijd waarin de film zich afspeelt, op een vol strekt andere wijze beleeft dan de door snee-mens. Om niet in Duitsland te werk gesteld te worden duikt hij onder in Leiden, waardoor hij zich kan losmaken van zijn ouderlijk huis waar strenge regels, ge baseerd op religieuse grondslag, een beklemmende kooi voor hem vormen Erik is een vreemde, cynische - en soms kinderlijke jongen die nog steeds achtervolgd wordt door de bijbelteksten van zijn vader. Niet alleen vanwege zijn opvoeding, maar ook door een groot litteken op zijn linkerslaap, opgelopen in zijn kinderjaren, is Erik kontaktarm en nauwelijks in staat een relatie met wie dan ook op te bouwen Zijn dagen vult hij deels op een atelier waar hij lampekappen beschildert, deels op de tekenacademie waar hij zich voor 's middags heeft laten in schrijven. Door deze aktiviteiten komt hij in aanraking met een paar mensen, die in zijn leven een belangrijke rol gaan spe len. Allereerst is daar de Spin. een me deleerling op de tekenacademie, die een volstrekt kluizenaarsbestaan leidt en zich van alles wat aards is heeft ge- distanciëerd Verder leert hij op zijn werk Elly kennen; een joods meisje van 21 jaar, dat net als hij een onder- duikersbestaan leidt. En dan is er nog Ans, een vriendinnetje van 16 jaar, dat haar leven het liefst wil inrichten vol gens de ideeën van meneer pastoor De relaties met zijn ouderlijk huis worden slechts in stand gehouden door de korte bezoekjes van zijn moeder, die hem een paar keer per week een pan netje eten komt brengen. Óp een gegeven moment keert het leven zich tegen Erik; zijn broer sterft aan difterie, Ans verlaat hem, hij wordt ontslagen en de Spin pleegt zelfmoord. Het isolement van Erik wordt kompleet. Hij verschanst zich in de tekenacade mie waar zijn enige gezelschap een vrouwentors zonder hoofd is; een per- fekte partner die niets vraagt of zegt en geen moeite heeft met Erik's karakter en litteken. Deze ogenschijnlijk vredige situatie wordt op brute wijze verstoord door de plotselinge komst van Elly, die uitloopt op een dramatische ontmoe ting. Zij vernielt Erik's „stille vrouw" en daarmee zijn laatste houvast. Guide Pieters heeft dit verhaal op een konsekwente wijze in beeld gebracht Zonder veel opsmuk Sober bijna. Der ek de Lint als Erik van Poelgeest en Tinque Dongelmans als Elly zijn twee hoofdrollen, die er bijna perfekt natuur lijk uitkomen, in tegenstelling tot som mige bijrollen, die toch nog weer het schier onuitroeibare „toneel-euvel" hebben. Joop Admiraal als De Spin had dat vooral in het begin. Pas toen zijn rol dramatische vormen begon aan te ne men, groeide hij naar een schitterend hoogtepunt toe Kleine, maar subtiele rolletjes waren prima toevertrouwd aan Andrea Dom burg (als Eric's moeder) en Tilly Périn- Bouwmeester als oma. „Kort Amerikaans" is (weer) een ty pisch Nederlandse film geworden. Een film, waarin het kleinschalige drama bij na tot in de details wordt ontleed tegen de achtergrond van het grote drama, dat Tweede Wereldoorlog heet. Klein schalig en persoonlijk. Vooral dat laatste manifesteert zich door de Cal vinistische trekken, die Wolkers het boek en daarmee ook de film meegaf. De film wemelt als het ware van ver knipte, gefrustreerde mensen, die door de oorlog helemaal uit het lood worden geslagen Regisseur Pieters heeft de ge dachten van Erik van Poelgeest op ^en aanvaardbare wijze over weten te brengen in sobere beelden. „Kort Amerikaans" is wat mij betreft - on danks het droeve eind - een ge slaagde film geworden. Een film, waarin Derek de Lint excelleert door zijn volkomen natuurlijk spel. Maar je moet er van houden, van dat puur Hollandse drama, dat ondanks de grapjes in de dialogen somber en Scène uit „Hair" van regisseur Milos Forman. 5 ui iet kir velds Vlaei foor Scène uit „Kort Amerikaans" met Tinque Dongelmans en de vrouwelijke tors, die een belangrijke hoofdrol speelt in deze sombere film van Guido Pieters. slot van de film het loodje en dat is na tuurlijk niet zo leuk Toch is dat een logisch vervolg van het hele verhaal Regisseur Pieters heeft in de hele film naar dit einde toe gewerkt. Het is bepaald niet zonder risico, wanneer een filmmaker zijn film geen happy end meegeeft. In een interview in Filmfan geeft Pieters dat zelf ook toe, maar het kon niet anders, zei hij. „Als de kijkers dit als een teleurstelling er varen. dan is dat een teleurstelling, die inherent is aan het verhaal Ik weet ver der niet zo goed. wat ik er op moet zeg gen. Ik denk, dat als je de film gezien hebt, het heel erg zult vinden, dat die jongen doodgeschoten wordt. Dat hoop ik tenminste, want daar is de film op gedraaid, de hele film wordt er naar toe gewerkt dat je het erg zult vinden dat die jongen, die al die dingen die je net ge- uur: >den AMERSFOORT - Terwijl in Arnhem de laatste meters film over het loek gaan, begint in Amersfoort de nieuwe (film-)week met maar iefst twee premières. Hoewel „The Main Event" in de hoofdstad iorige week al van start ging (wellicht om de naam als „filmstad" l biau overeind te houden), kan men deze komedie met Barbra Streisand en ï^adri tyan O'Neal vanaf donderdag in het hele land (en ook in Amersfoort) gaan bekijken. „Kort Amerikaans", de nieuwste Nederlandse speel- ilm van regisseur Guido Pieters (de slotfilm van de Internationale :ilmweek Arnhem) gaat eveneens in première. Derde klapper van de eek is „Hair", de verfilming van de bekende musical door Milos beltjelporman (One Flew over the Cuckoo's Nest). Kortom: het is een beetje onne Iringen geblazen op het filmfront. Het lijkt erop alsof iedere film- SO0 distributeur juist nu haar beste films van de plank haalt. Voor een 'a9er stad als Amersfoort met haar tien bioscopen heeft dat voor- en llels nadelen. Voordeel is in ieder geval, dat u vanaf de start reeds naar deze films kunt gaan kijken (en dat was een paar jaar geleden toch wel inders), maar een nadeel Is zo langzamerhand wèl, dat ook andere, uitstekende films die niet In Amersfoort gelijktijdig in première gin gen, toch nog eventjes moeten wachten. Een situatie die alleen maar s op te lossen door minder films In première te brengen of meer dioscoop-zalen te bouwen. Een derde mogelijkheid is om suc- isvolle films niet al te vaak te prolongeren Maar ja, dat is natuurlijk niet commercieel gedacht. Aan de andere <ant is het wellicht beter om met dit soort problemen te kampen te lebben dan met een tekort aan films en lege bioscoopzalen bij gebrek Lev:aan publiek. Laten we dus voorlopig maar tevreden zijn met het feit, m Va fat Amersfoort de laatste jaren niet meer achteraan komt met de sema belangrijkste filmpremières. r: e ..Grijpstra De Gier" verhuizen naar Grand 1 en 2. De film blijft veel A«publiek trekken ..Hair" is in Grand 3 te zien en voor het reserveren van een !?rf?T'aa,s voor deze mus'cal is een speciaal telefoonnummer ingesteld: 14173. ..Escape to Athena" is nu voor de derde week in Grand 4 te zien. Voor de vierde week draait voor de hele echte filmliefhebbers (die er een zit van5'/< uur voor over hebben) ..1900" van Bertolucci in Grand 5 (deel 1 en '"wln 2). „In de ban van de ring" trekt veel belangstelling, maar wordt nu 30™ noodgedwongen (door de grote vloed aan première-films) in Cinema 2 senoi gedraaid. „Pas op of we slaan d'r op" begint aan de vijfde week en is nu in Duo 2 te zien. In de nachtvoorstellingen van Duo 2 de „rampen "-film Bestemming Cassandra", het verhaal van een uit de hand gelopen epi demie in de expresstrein van Genève naar Stockholm. Wie eens een avondje op de sex/pornotoer wil, kan het hart ophalen in Duo 1waar Verpleegsters All In" zijn, terwijl in de nachtvoorstellingen „Erotische dromen van een nymfomane" over het doek gaan. Walt Disney beheerst het doek van Euro tijdens de kindervoorstellingen met „Hond, waar ga je met je baas naar toe". (Nederlands ondertiteld). srdag graa; zater jur to Zo nu en dan is de groente en het fruit aardig prijzig. De winter slaat toe, een staking gooit roet in het eten, half mislukte oogst, kort om, er kan van alles gebeuren waardoor de prijzen omhoog schieten. Er zijn mensen, die déér blijkbaar wat op hebben gevon den. De vader van mijn schoonzus signaleerde zo'n oplossing tegen de duurte. Naast de man is kortgeleden een rij nieuwe schakelbungalows gerealiseerd, met daarachter een paar schitterende perebomen, die de gemeente, natuurminnend als zij onder de druk der omstan digheden pleegt te zijn, onge moeid heeft gelaten, ook al heeft een aannemer er per ongeluk eentje omver laten bulldozeren. Ach u weet hoe dat in de praktijk gaat Een aardig vrouwtje, die al ja renlang tegenover het desbetref fende stuk bouwland woont, had al - zolang de grond braak lag - de gewoonte om - als de peren plukrijp waren - daar profijt van te trekken door regelmatige schudpartijen. Dit jaar werden de eerste wo ningen echter opgeleverd en on gelukkigerwijze ook de woning met de tuin waar de beste pere boom stond te schitteren in een rijke en rijpe herfstgloed. Tot verbazing van de nieuwe bewoners liet de vrouw zich hier door niet weerhouden en begon trouw volgens het al jarenlang aangehouden schema met het schudden van de pereboom in de gerechtvaardigde hoop, dat rijpe peren heel gemakkelijk uit de boom vallen. Nou ja, dacht men, laat haar nou maar een paar keer schudden, ook al vraagt ze dan geen toestemming om dat in de tuin te mogen doen. Je moet je buren te vriend houden nietwaar, zeker als je pas bent aangeko men. Maar ja, het noodlot wilde, dat de peren nogal van een zeer hardnekkige soort waren. Er moest heel vaak en zeer driftig worden geschud. Dat ging een week zo en op een gegeven mo ment vonden de eigenaars van de tuin, dat er genoeg aan de arme pereboom was geschud. De volgende dag herhaalde het inmiddels vertrouwde ritueel zich weer, maar nu zonder enig resul taat. De prijsbewuste buurvrouw keek een tikkeltje verwonderd naar boven. En inderdaad alle peren waren verdwenen. Inplaats daarvan hing er een keurig ge schreven bordje aan één der tak ken. Zonder bril best te lezen. Mevrouw, op doktersadvies mag ik niet meer geschud worden. Mijn misselijkheid was niet meer om uit te houden. De volgende dag had de lang skomende groenteboer een prima dag. Buurvrouw had maar liefst twee kilo peren gekocht. En dat, terwijl de prijs nu niet bepaald laag genoemd kon worden. Met de pereboom gaat het nu weer uitstekend. Ze bereidt zich voorop de komende winter. Haar per manente misselijkheid is verdwe nen. De dokter is echter nog steeds vol zorgen over het ziekte beeld. Want zonder te schudden vallen nu haar bladeren. De eige naar van de pereboom heeft nu een briefje gestuurd naar de schudgrage buurvrouw. Of ze misschien belangstelling heeft voor pere-bladeren. Er kwam geen antwoord. V. Derek de Lint en Tinque Dongelmans in „Kort Amerikaans". KORT AMERIKAANS Als we Wolkers moeten geloven, dan Interesseert hem de verfilming van zijn boek „Kort Amerikaans" door regisseur Guido Pieters geen zier. „Ik ga niet naar de film kijken," vertelde hij Aad van de Heuvel In de „Alles Is anders show", vorige week zaterdagavond een tikkeltje veron gelijkt. Merkwaardige man, die Wol kers, want even later vertelt hij heel enthousiast, dat hij naar aanleiding van de film een „geheel vernieuwde versie" van zijn boek heeft geschre ven en deelt en passant mee, dat het allemaal hetzelfde is met die regis seurs. „Ze doen maar, inplaats van feeling te houden met de auteur. Neem nou Guido (Pieters). Die komt naar Leiden toe om te gaan filmen, maar komt niet even bij me langs om me te vragen hem wat aanwijzingen te geven over het toen (in de oorlog) was, welke plaatsen hij het beste kan gebruiken etc. Niks daarvan". Persoonlijk kan het me geen zier schelen wat Wolkers denkt, want ik ben niet zo'n liefhebber van zijn boeken. En dat is op zich al heel merkwaardig, want hoewel ik me met moeite door enkele van zijn boeken heb geworsteld, de films gemaakt naar zijn boeken komen op mij héél anders over, plezieriger, on danks de lang niet altijd optimistische onderwerpen van deze t-shirt-leren- jasje-schrijver. die op mij overkomt als een overjarige, verongelijkte tiener, die nog steeds tegen de wereld om hem heen bokst omdat die wereld hem maar niet wil begrijpen „Kort Amerikaans" is als film wat mij betreft dan ook beter te pruimen dan het boek waar het op is gebaseerd. Dat ligt niet aan Wolkers, dat ligt vast aan mij. Afgezien nog van de vraag of „Kort Amerikaans'' nou zo'n geweldig cine matografisch hoogtepunt is. dat die film op de slotavond van de Internationale Filmweek Arnhem moest worden ge draaid, is de film niet slechter dan de gemiddelde film die de afgelopen week in Arnhem over het doek van Remb randt of Luxe rolde Met dat verschil, dat het een Nederlandse film is en dan kijk je met nóg meer belangstelling (en vooral ook méér begrip), dan je gewend bent naar die tientallen buitenlandse produkties te kijken. De Nederlandse film verdient die ex tra aandacht, te meer omdat de filmp- rodukten van eigen bodem per definitie worden onderschat „Wat van ver komt smaakt beter" is een gezegde, dat vooral in de filmwereld nogal opgang doet Dat het publiek daarentegen niet snel een film van eigen bodem laat val len en daarbij graag een soms mindere perfektie door de vingers ziet. wordt maar al te vaak vergeten bij de mensen, die de Nederlandse film beoordelen „Kort Amerikaans' is niet direkt een opwekkende film, zeker niet als je het slot in aanmerking neemt. Er is geen happy end en zoiets wordt door de doorsnee filmkijker meestal niet in dank afgenomen. De hoofdfiguur. Erik Poelgeest (Derek de Lint) legt aan het

Leusder Krant | 1979 | | pagina 25