eramiek in het Ploeghhuis leusd er krant 2 DONDERDAG 11 OKTOBER 1979 kijk op de film _d voor een publiek aan het optreden hun manier van leven demonstre- injfceker z{n een verhaal vertellen i het doel deqenen die kijken van n bedoelingen te overtuigen, mis- iien meer begrip, ondersteuning en rantie te kweken en aldus hun hori- te verbreden tot aktieve deelname i het werken aan een betere, gezon- e, vreedzame en liefdevolle wereld proberen het publiek om te turnen Udus schreven Gerome Ragni en nes Rado, de auteurs van ,,Hair", in >6 als regie-aanwijzing ter inleiding hun musical. Dat was dus zo'n ne vijftien jaar geleden Wat er staat raar: „Hair" was op dat moment een ergave van wat er aan de hand was, grgave van een beweging van voor- nelijk jonge mensen, op zoek naar rnatieven voor een niet geheel ge- jgde samenleving. „Hair" was toen, licht juist omdat het zo goed weergaf er in die jaren leefde, een grandioos ces. Niet alleen op Broadway waar versie met Ragni en Rado in de fdrollen maandenlang uitverkochte »n trok. Ook in Europa sloeg ,,Hair" Als provinciale middelbare scholier het uitje van je leven toen een tocht naar Amsterdam - op zich al expeditie naar de navel der aarde- daar een voorstelling van „Hair" bij ionen. Zakgeld en ouders lieten mij toen niet toe. maar in de schoolkrant d breed uitgemeten, wat ik allemaal nst heb. IDGEEST u heb ik alsnog de gelegenheid ge- om „Hair" te zien. in de verfilming villos Forman er van gemaakt heeft op de houten banken van een tent msterdam, maar in een fauteuil met onder handbereik, let is met de enige omstandigheid veranderd is. Veel belangrijker is natuurlijk dat de tijdgeest van waaruit „Hair" gemaakt werd en die in boven staande regieaanwijzingen aangehaald werd, er niet meer is Zonder daarbij meteen te willen oordelen met termen als „grote matheid" en dergelijke moet toch duidelijk zijn dat het bezoeken van disco's een ander tijdverdrijf is dan het bijwonen van love-ins, en John Travolta iemand anders is dan John Lennon. Forman kan de film „Hair" dan ook niet gemaakt hebben om een manier van leven van vandaag de dag te demon streren, om de acteurs in staat te stellen hun ideeèn uit te dragen, hun publiek om te turnen, enzovoort. Over die vraag, waarom Milos For man „Hair" heeft verfilmd, heeft reeds menige recensent georakeld Dat ge beurde tijdens het laatste festival in Cannes, waar de film voor het eerst te zien was De meningen liepen sterk uit een. Het best bijgebleven is me die van een Belgisch scribent die in laaiend enthousiasme „Hair" eeuwigheids waarde toedichtte. Ook Forman zelf lijkt er zo over te denken. In een in Vrij Nederland afgedrukt interview legde Ab van leperen hem onlangs de vraag voor of hij niet bang was dat de tijd voor Hair inmiddels voorbij is. Forman: „Ik geloof niet datje ooit een film maakt op het juiste moment, je bent altijd te vroeg of te laat De beste film over de Eerste Wereldoorlog - La Grande Illusion - is pas twintig jaar daarna gemaakt En juist het wachten heeft me overtuigd van de blijvende en universele waarde van Hair VIETNAM „Ik zie het ook helemaal niet als een nostalgiefilm, zoals „American Graffiti" of ..Grease" Tegenwoordig kapt of kleedt niemand zich meer zoals in die films, iedereen begint te lachen." wan neer ze die personages op het doek zien En dat bepaalt het succes ervan. Natuurlijk zijn de hippies van „Hair nu tien jaar ouder geworden, maar het ne uit „Hair", de verfilming van de gelijknamige musical uit de zestiger door Milos Forman. thema is nog steeds actueel. Er zijn nog altijd langharigen. al zijn die nu van een andere generatie, en die hebben nog steeds met dezelfde vooroordelen te kampen en ze geloven nog altijd dat het afknippen van dat haar het opgeven van hun vrijheid betekent, waardoor ze zonder enige inspraak naar Vietnam of waarheen dan ook kunnen worden ge stuurd Het gaat in mijn film niet speci fiek om Vietnam, het gaat om elke on rechtvaardige oorlog. Sneuvelen voor een zaak waarin ze niet geloven is toch het vreselijkste dat je jonge mensen kunt aandoen." Het wachten dat Forman hierboven aangeeft beduidt de periode van zo'n jaar of tien voordat hij de rechten van „Hair" verwierf en met de verfilming er van kon beginnen. Hij was er. zodra hij er in Amerika mee in contact kwam, meteen van onder de indruk. Hij heeft nog eens geprobeerd om een versie er van in zijn vaderland Tsjechoslowakije op de planken te krijgen, hetgeen overi gens niet gelukt is. Vervolgens dacht Forman aan de mogelijkheid om grote delen van „Hair" op te nemen in een film over een meisje dat van huis weg loopt en bij de musical auditie doet Maar zo eenvoudig ging het niet. De film kwam er wel („Taking of"), maar zonder fragmenten van „Hair" Daarna ver vaardigde Forman zijn meest suc cesvolle film tot nog toe* „One flew over kamp binnen kan komen Daar verwis selt hij met Claude van uniform die zo doende in staat is om het kamp te ver laten en de rest van de groep, vooral Sheila, nog even te zien. Helaas vindt het vertrek naar Vietnam juist plaats tij dens de rolwisseling en zo gaat Berger, de pacifist, de prediker tegen de oorlog in Vietnam, naar het front, alwaar hij sneuvelt, en blijft Claude, die ondanks alle contacten met Berger en de zijnen besloot om het toch als zijn plicht te zien om naar Vietnam te gaan, thuis en in leven. Eenzelfde contrast als er dan in de laatste filmbeelden is te zien tussen het graf van Berger en de grote protes terende menigte BALLETTEN In dat verhaal zijn de meeste songs uit de musical opgenomen, waarbij de acteurs zich bewegen in balletten van Twyla Tharp. Hier dienen wij een eerste pluspunt van de film te vermelden. Forman wilde er nadrukkelijk naar stre ven dat de songs en balletten niet los van het verhaal zouden komen te staan. Vaak betekenen in muzikale films de gezongen gedeeltes een tijdelijke stop zetting van de aktie. hetgeen inderdaad hinderlijk is. Forman wilde dat niet en hij is er in geslaagd om de songs onder deel van de aktie te laten zijn. Verder Scène uit „Hair". the cuckoo's nest". Dat leverde hem een Oscar voor de regie op. Forman „Als Oscar-winnaar was ik staat om ook een totaal afwijkende film erdoor te drukken, zoals „Hair"." VERHAAL Dat was in 1977 en Milos Forman schakelde Michael Weller in om van het gegeven een te verfilmen verhaal te maken Want „Hair" was dan wel een succesvolle theatervoorstelling - overi gens bij een serie reprise-voorstellin- gen in hetzelfde jaar 1977 danig geflopt - een ordentelijk verhaal is het niet. Weller maakte van Claude (John Sava ge) een jongen van het platteland die wordt opgeroepen om zijn dienstplicht in Vietnam te gaan vervullen Alvorens naar het opleidingskamp te vertrekken reist hij nog even naar New York. want hij wil graag het Empire State Building en het Vrijheidsbeeld een keer gezien hebben. In het Central Park ontmoet Claude een groep hippies, die onder aanvoering van Berger (Treat Williams) staan Hij raakt onder de indruk van hun manier van leven, van hun verhalen over een nieuwe jeugd met nieuwe idealen Maar nog meer kapot is hij van de rijkeluis dochter Sheila (Beverley d'Angelo), die hij ontmoet wanneer ze een ritje te paard door het park maakt. Ook Sheila blijkt zich wel aangetrokken te voelen tot de groep - en minder tot Claude persoonlijk - en zij sluit zich bij hen aan Maar dan is Claude inmiddels al naar zijn opleidingskamp vertrokken. De groep met daarin Sheila besluit hun makker daar een bezoekje te brengen. Dat gaat niet erg gemakkelijk. De groep mag het kamp niet zomaar binnen. Via een list weten ze in het bezit van een uniform te komen, waarin Berger het bewijst Forman opnieuw een knap re gisseur te zijn, die uiterst behendig de technische mogelijkheden van het me dium uitbuit. Het nummer „Black boys, white boys" is daar een van de vele voorbeelden van. Ik noem dat nummer met name om dat ik er ook mee duidelijk kan maken wat ik tégen de film heb Te zeer is er het komische benadrukt, te zeer is er een amusant geheel van gemaakt. Forman zei het zelf al: die hippies van toen, die komen nu een beetje lach wekkend over. Terwijl Ragni en Rado dat juist niet beoogden, maar in een lichte mate van „ernst" wilden laten zien wat hun generatie beoogde. Ik denk ook dat Forman zoiets gewild heeft - ik kan me althans niet voorstel len dat iemand tien jaar achter een ge geven aanloopt louter en alleen om ver volgens een knappe amusementsfilm te maken. Want dat is deze versie van „Hair" voor mij in de eerste plaats, de universele waarde blijft wat verscholen. Of het zou hier om de universele waar de van amusement moeten gaan. Misschien komt het ook wel door het gezelschap waarin ik de film zag. Een groep maatschappelijk waar schijnlijk geslaagde dertigers, die zich om dat zootje ongeregeld in „Hair" kostelijk zat te vermaken. Daar werd ik nogal boos om. Omdat ik dacht: waar waren jullie, toen die hippies de wereld wilden verbete ren? En waarom moet je daar nu zo hard om gaan zitten lachen? Waar schijnlijk omdat je toch weinig van de boodschap van de Hair-stam hebt begrepen. Ik vrees dat Milos Forman, hoe fraai zijn verfilming van „Hair" bij tijd en wijlen ook is, in het over brengen van die waarde ook niet ge slaagd is. (Cinema 1, eerste week, alle leef tijden) „Van ai mijn films benadert „Elisa, Geraldine Chaplin in „Elisa Vida Mia" AMERSFOORT - In het Ploeghhuis kunt u op de zolder in de komende twee weekends keramiek van Dik Plantinga en weefsels van Gon Wit- zand zien. Het Ploeghhuis is geopend op de vrijdagen 12 en 19 oktober van 19.00 tot 22 00 uur, de zaterdagen 13 en 20 ok tober van 11.00 tot 17.00 uur en de zondagen 14 en 21 oktober van 14.00 tot 17.00 uur Dik Plantinga laat voor het eerst een kleine kollektie keramiek^ zien. Het is keramiek van wit bakkende chamotte, die met vleugen van gebroken witte glazuur in de elektrische oven is gebak ken tot ongeveer 1200° De keramiek is nauwelijks geglazuurd hier en daar, en toont soms een lichte jute-achtige strukture/ïng Hij noèmt zijn keramiek een con frontatie met mensen in situaties, waar aan gemakkelijk voorbij gegaan wordt. Met vrouwen van gastarbeiders; ouders die gaan scheiden; man die naar een bejaardentehuis gaat; doodziek mens in bed In klein bestek voert Dik Plantinga niet-doorsnee-figuren ten tonele in een voor hun situatie karakteristiek flard van een dekor. Een oosterse vrouw daalt, met een kindje in doeken gehuld, de trap van haar eigen vertrouwde wereld af. de dreigende vreemde situatie in. Vol wassenen gaan uit elkaar. Er is even een aangifte van een deurpost. Ze heb ben kinderen aan de hand, die de been tjes schrap zetten, en die juist kontakt met elkaar lijken te zoeken. Het zijn alledaagse dingen uit de di- rekte omgeving van de mens Het zijn keramische typeringen, schetsjes, on gecompliceerde verhaaltjes, waarbij je als je ze ziet, even stil staat Waarover je ook even nadenkt omdat de situaties zo herkenbaar zijn. De kopjes van de figuren zijn geabstraheerd glad gehouden. Soms is het haar van de vrouwen opgestoken Dhe gaten geven de ogen en de neus/ mond aan. Alleen de voetjes en de handjes zijn soms heel fijn uitgewerkt. Naast de doodzieke mens in bed staat een lege stoel Voor een stuk ruïne van een gevel zit een man met de hand aan het hoofd gedrukt. Er staat een tas naast hem op de grond. Gaat hij naar een bejaardentehuis? Geestig is de visie van het publiek tegen de pisterand van het cirkus aan. kijkend naar de clown die triomfantelijk balanceert op één wiel Schedeltjes, uiteindelijk allemaal schedeltjes. lijkt de maker te zeggen THE MAIN EVENT ELISA, VIDA MIA in „Kort Amerikaans". Regisseur Howard Zleff heeft al eerder met het bijltje van de zoge naamde „screwball-comedie's" ge hakt. De kortgeleden ook in Amers foort vertoonde „House Calls" met Walter Matthau en Glenda Jackson stond onder zijn regie, terwijl hij eveneens tekende voor „Hearts of the west", een speelfilm over de eerste periode van de western-films. Zijn nieuwste komedie heet „The Main Event" en brengt het duo uit „What's Up Doc?" weer bij elkaar: Barbra Streisand en Ryan O'Neal. De filmmakers leggen zelf het verband met deze naar mijn gevoel uitste kende komedie van Peter Bogdani- vich en dan ga je onwillekeurig aan het vergelijken. En dat zou je mis schien beter niet kunnen doen, want behalve een enkele achtervolging, is „The Main Event" geheel anders met als enige overeenkomst het filmpaar Streisand en O'Neal, die ook nu weer bekvechtend elkaar het leven zuur maken. „The Main Event" naar een scenario van Gail Parent en Andrew Smith gaat over een failliete parfumfabrikante (Barbra Streisand) en een aan lager wa| geraakte bokser (Ryan O'Neal), die het „bezit" blijkt te zijn van de geflipte par fumverkoopster Om toch nog wat geld op de bank te krijgen wordt de bokser door haar geprest om weer aan het boksen te gaan, wat door hem nu niet bepaald als het grootste ideaal wordt gezien, want met het geld, wat Hillary Kramer (Streisand) in de loop der jaren kontraktueel heeft afgeschoven (om van de belasting af te trekken), werd door hem gebruikt voor de opbouw van een rijschool. Maar Hillary is een zeer koppig we zen, zeer eigenwijs bovendien en heeft verder nog het onmiskenbare talent om iemand binnen de kortst mogelijke ke ren zeer hoog op de kast te jagen Deze kombinatie zorgt er voor (met het dwangbevel van de rechter), dat Eddie „Kid Natural" Scanion weer aan het boksen gaat onder de werkelijk be zielende leiding van Hillary, die hem vanaf de zijkant van de boksring aan vuurt door het voorlezen van boks-in- struktieboeken Van het eén komt het ander en het duurt dan ook niet lang of Eddie wordt daar echt pisnijdig over en begint zo waar uit pure woede echt te boksen Er kan begonnen worden aan een nieuwe carrière van Kid Natural, een carrière die eerder onverhoeds werd afgebro ken nadat hij nog voordat een wedstrijd begon, in de kleedkamer een fikse ruzie met zijn tegenstander beslechtte door zijn vuist op de muur stuk te rammen Het verloopt allemaal prima, mede dankzij ook boksing-promotor Leo Gough (James Gregory), die de tour best wil organiseren en niet in de minste plaats door Hillary zelf. Of zoals Leo het uitdrukt „Zo lang jij in de buurt blijft, wint ie vast. Jij houdt z'n agressie op temperatuur Regisseur Howard Zieff heeft een tik keltje moeite met spitse dialogen en dat soort zaken en op die momenten is hij het zwakst, ook al weet Barbra Streisand (de Rooie) met haar pittige optreden die inzinkingen in de meeste gevallen wel op te vangen. Zodra echter de boksscènes van start gaan. kom pleet met de zeer talrijke onderbrekin gen van Hillary, dan is Zieff op zijn best en heeft de film een enorme vaart, die aanstekelijk overkomt Barbra Streisand en Ryan O'Neal zijn uitstekend aan elkaar gewaagd en het zou best aardig zijn hen eens wat vaker in dit soort komedies te zien. Pretentieloos amusement, waar je ruim anderhalf uur met ple zier naar kijkt, ondanks de enkele in zinkingen. (Première, eerste week, Euro, alle leeftijden). Barbra Streisand en Ryan O'Neal in „The Maint Event". vida mia" het meest mijn eigen ge- dachtenwereld" heeft Carlos Saura ge zegd bij de presentatie van de film op het Festival van Cannes in 1977. De titel is ontleend aan een gedicht van Garcilaso de fa'Vèga. vrij vertaiTcJ „Wie had kunnen voorspellen, Elisa. mijn leven/toen wij wandelden in het dal/bloemen plukkend in de frisse bries/dat ik eens de sombere eenzame dag zou beleven/ die met een lange scheiding een bitter einde maakte aan onze liefde7" Saura: „In Elisa, vida mia, tracht ik te laten zien hoe iemand, die zijn hele le ven tussen de mensen heeft gewoond op een bepaald punt in zijn leven de eenzaamheid nodig heeft om zichzelf te vinden. De afzondering van Luis. Eli- sa's vader, is de afzondering van een asceet, maar hij is niet meer dan een halve asceet Zijn doelstellingen zijn bescheiden, misschien zoekt hij niet meer dan een ander soort gezelschap, met meer gevoel en begrip De vorm waarin Saura zijn film heeft gegoten is complex; complexer nog in zijn persoonsverwisselingen dan „Cria Cuervos". De zestigjarige Luis heeft zich terugge trokken in een afgelegen huis waar hij bezoek krijgt van zijn dochter Elisa. Luis heeft lang geleden zijn vrouw en twee dochtertjes verlaten, zonder enige uitleg te geven Elisa van haar kant be zoekt haar vader op het moment dat zij na zeven jaar huwelijk definitief met haar echtgenoot breekt. De eerste begripvolle ontmoeting tussen vader en dochter leidt tot een stroomversnelling van herinneringen, waarin werkelijkheid en verbeelding over elkaar heen schuiven. De vader schrijft een roman over zijn dochter en hun onderlinge gesprekken krijgen een plaats in zijn manuscript of vloeien er soms uit voort In deze wereld van her inneringen, herontdekking van vervlo gen gebeurtenissen en nieuw beleefd verleden is het mogelijk dat Fernando Rey (de vader) in heden en verleden er even oud uitziet en dat Geraldine Cha plin zowel Elisa als de moeder van Elisa is en dat zij als kind wordt gespeeld door Anna Torrent, het meisje uit „Cria Cuervos" Fernando Rey, de favoriete acteur van Luis Bunuel werd op het Festival van Cannes voor zijn rol in „Elisa. vida mia" onderscheiden met de prijs voor de be ste acteur (Filmhuis Amersfoort, zaterdag tot en met dinsdag, 20.15 uur). FORTUNELLA In de nachtvoorstelling van het Film huis Amersfoort kan men zaterdag avond om elf uur terecht voor de Ita liaanse speelfilm „Fortunella". JEUGDFILM: STORM BOY In de reeks jeugdfilms kunnen de kin deren van 8 tot 12 jaar op zaterdagmid dag 13 oktober om 14 30 uur kijken naar de Australische speelfilm „Storm Boy" van Henri Safran Een goed opgebouwde film die kinde ren van 8-12 jaar van het begint tot het eind zonder meer boeit. Toch is dit geen „aktie"-film in de gebruikelijke zin van het woord. De thematiek en de uitwerking ervan ligt sterk in de gevoelsmatige sfeer De hoofdpersoon, zijn relatie tot zijn vader, tot zijn vriend Fingerbone, het zoeken naar zijn moeder en niet te ver geten de vnendschap met de pelikaan, zijn zeer herkenbaar en bieden talloze identifikatiemogelijkheden voor de kin deren. Voor een deel van de thematiek geldt dat zeker ook De verhouding van de mens tot de na tuur, de tegenstelling tussen de mate rialistische gewelddadige wereld en het natuurlijke, het verschil tussen twee kuituren, zijn allemaal zaken die met kinderen op het niveau van wat er in de film gebeurt en de betekenis daarvan bespreekbaar zijn (Filmhuis Amersfoort, zaterdagmiddag 13 okt 14.30 uur). Het Filmhuis Amersfoort presen teert de komende week de Spaanse film „Elisa Vida Mia" van regisseur Carlos Saura.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 27