Filmweek Arnhe Filmweek Arnhem 1979 DONDERDAG 11 OKTOBER 1979 kijk op de film internationale ène uit „Movie, Movie" van Stanley Donen, met George C. Scott als eerlijke ksmanager. Regisseur Don Siegel staat vooral bekend door zijn prima aktiefilms met Clint Eastwood (o m. .Dirty Harry Zijn nieuwste aktiefilm is echter toch van een geheel ander kaliber dan men zou verwachten met dezelfde Clint Eastwood in de hoofdrol ..Escape from Alcatraz" is veeleer een dokumentair gemaakte thriller van een perfekte ont snapping van de ..rots". Alcatraz. De Amerikaanse staatsgevangenis, waar maar weinigen kans zagen uit te ont snappen en zij. die daar wel in slaagden hun pogingen met de dood moesten bekopen De enkelen die wèl slaagden en overleefden, waren Frank Morris en Clarence en John Anglin, die in 1962, vlak voordat Alcatraz voorgoed werd gesloten, de rots ontvluchtten. Morris (in de film gespeeld door Clint Eastwood) en zijn makkers slagen op een perfekte wijze om te ontsnappen en Don Siegel heeft dat alles minutieus in beeld gebracht, elke handeling volgend met daarbij de dagelijkse gang van za ken in de gevangenis, die duidelijk maakt, dat ontsnappen eigenlijk onmo gelijk zou blijken. ..Escape from Alca traz" is een spannende thriller gewor- dei i. met een soms snijdende en zelden ontspannende sfeer, ondanks de wran ge humor in de overigens toch spaar zame dialogen Door deze kombinatie van opgevoerde spanning, de steeds aanwezige kans op ontdekking èn de Een opmerkelijke film is de nieuwste van de Amerikaanse regisseur Robert Altman. ..Quintet" met Paul Newman, Bibi Anderson. Fernando Rey, Brigitte Fossey en Vittorio Gassman in de hoofdrollen. ..Quintet" is opmerkelijk, niet alleen door het gekozen thema, maar zeer zeker ook door de sfeervolle, aparte uitwerking, die Altman's eigen verhaal kreeg ..Quintet" speelt zich af in de toekomst In een wereld, die op weg is naar de ondergang door de komst van een nieuw ijstijdperk Een tijdperk, waarin miljoenensteden ten onder gaan en slechts de sterksten zich met moeite in leven houden. ..Quintet" is een metaforisch verhaal over leven en overleven. ..Quintet" is ook de naam van het spel. dat in die kille eindtijd met zeer veel inzet wordt gespeeld, en waarin de dood een belangrijke rol speelt Essex (Paul Newman) komt na een lange tocht uit het zuiden in een noordelijker gelegen stad aan. waar hij is geboren. De stad is onherkenbaar veranderd. Ook hier heeft de ijzige kou toegeslagen Essex raakt verstrikt in het dodelijke Quintet-spel dat in de stad wordt gespeeld ..Quintet" is op tal van punten een opmerkelijke film. Robert Altman is er in geslaagd om die soms moedeloze sfeer van een ondergaande wereld in beelden over te brengen, waarbij hij een speciaal effect toepaste om de kilte, de ijzige kou van de nieuwe Scène uit het nieuwe SF-super-horror-spektakel .Alien" van regisseur Ridley Scott. -MWEEK ARNHEM Woensdagavond werd de Internatio- e Filmweek Arnhem afgesloten met wereldpremière van de nieuwe Ne- landse film ,.Kort Amerikaans" van isseur Guido Pieters. In de afgelo- week hebben de filmliefhebbers schoots hun hart op kunnen halen een keur van films. In deze rubriek leden wij uiteraard aandacht aan chillende films, die in Arnhem wer- gepresenteerd. Wij kunnen daarin volledig zijn en doen daarom een is Geen uitgebreide beschouwin- maar een korte indruk. Wanneer i film later in Amersfoort wordt ver- nd. komen we daar uitgebreid op '9 Filmredaktie. i LUNA [RNARDO BERTOLUCCI )e filmweek werd stijlvol geopend t de nieuwe film van de Italiaanse isseur Bernardo Bertolucci (de ker van o.m. „1900"): „La Luna", t Jill Clayburgh in een formida- e hoordrol als de opera-zangeres arina Sllverl en Matthew Barry als ir zoon Joe. Bertolucci bewijst t „La Luna" (de Maan) opnieuw i klasse. i deze twee uur en vijf en twintig uten durende film vertelt Bertolucci verhaal van een opera-zangeres vanuit de VS met haar zoon terug- rt naar Italië, waar ze zangles heeft lad De jongen. Joe. mist zijn overle- i vader, raakt in Italië aan de verdo lde middelen en de moeder komt nen met haar zoon in een crisis te- ht. In de geestelijke verwarring ko- n moeder en zoon dicht bij elkaar te n De maan speelt een rol in dit -poëtische verhaal als de vroegste nnering van Joe. De kijker wordt nfronteerd met wat lijkt op een -drama, maar Bertolucci weet al- perfekt in de hand te houden, do de ernst en de humor op even- tige wijze, waardoor het van minuut inuut een plezier blijft om te kijken, layburgh excelleert als de moeder rina. terwijl Matthew Barry als zoon eveneens een indrukwekkende olking geeft van de aan dope ver fde jongen, die naar een evenwicht kt in de voor hem verwarrende we- Voeg daarbij de schitterende fo- afie van Vittorio Storaro en je krijgt i fascinerende film, die door thema uitwerking velen aan zal spreken. JADROPHENIA .Quadrophenia" is een film, geba- :rd op een platenalbum uit 1973, ge- ireven door Pete Townshend en )r The Who uitgevoerd. „Quadro- ïnia" gaat over jongeren uit de ar- dersklasse die van hun omgeving proberen te komen. Er is ontevre- ïheid over hun bestaan en voor de ds is het enige genoegen op de scooter te rijden, een party bij een meisje wier ouders weg zijn of flipperen in de pub En dan is er nog de ruzie met de Rockers, ook zo n groep ontevrede nen. in leer op motorfietsen. Op Bank Holiday in de badplaats Brighton komt het dan traditioneel tot een groots tref fen tussen deze twee groepen, zo ook deze keer. Hoofdpersoon in deze speelfilm van Franc Roddam is Jimmy, een knaap, die zoekt naar een uitweg, om te ontkomen aan het uitzichtsloze leven. Ook voor hem is Brighton een hoogtepunt, maar tevens de oplossing voor zijn onoverkomelijke probleem „Quadrophenia" is - ondanks de opge schroefde vrolijkheid - een sombere film over jongeren uit het begin der zes tiger jaren. Een pop-opera, die in beel den van cameraman Brian Tufano, op nieuw tot leven komt, kompleet met muziek van The Who en vele andere popgroepen uit die tijd. Een op zich gaaf werkstuk van de Engelse regisseur Franc Roddam, dat vooral jongeren zal aanspreken MOVIE, MOVIE Regisseur Stanley Donen staat voor al bekend door zijn musicals en come dies. In ..Movie. Movie" maakt hij een parodie op twee genres uit de jaren der tig. die toen aan de lopende band uit de Hollywood-studio's kwamen. Films, met allemaal ongeveer hetzelfde stan daard-verhaaltje met telkens weer een iets andere aankleding om het leuk te houden Die films werden „gevreten" door het grote publiek, dat in de jaren tussen de crisis en de tweede wereld oorlog het liefst hun ellende wilden ver geten door het aanschouwen van an dermans ellende in romantische ver pakking Donen maakte op dezelfde manier als toen zijn twee films, een pa rodie op „Dynamite hands" en de musi cal „Baxters Beauties of 1933". George C Scott excelleert in beide films. In de ene als boksmanager en in de andere als producer van musicals. „Movie, movie!" is een verrukkelijke film geworden, die door de opeen stapeling van bloedserieuze cliché's van het begin tot het voorspelbare ein de, veel reden tot voortdurend schate ren of glimlachen geeft. Een kostelijke parodie, kompleet met de tussenge voegde trailer van een vliegeniersdra ma „Zero Hour". Nostalgie in feestver- pakking. DRACULA De Engelse regisseur John Badham heeft het nog eens dunnetjes overge daan: een remake van „Dracula", naar het inmiddels zeker door de film be faamd geworden boek van Bram Sto ker. Nu ben ik persoonlijk niet zo'n liefhebber van „Dracula" en aanver wante artikelen en ik heb me dan ook met een lichte tegenzin aan deze film- hap gezet. Wellicht in de niet gerecht vaardigde hoop iets anders dan anders te zullen zien De „Dracula" van Bad ham is - en dat mag best gezegd wor den - prima vakwerk. Technisch gezien is er weinig aan op te merken. Maar daarmee alleen maak je een film na tuurlijk niet tot een topper in z'n genre. Badham kwam niet verder dan wat al nende thriller te maken met daarbij die typisch Britse humor, verwerkt in soms flitsende dialogen ALIEN Een - naar mijn gevoel - hoogte punt in de Internationale Arnhemse Filmweek is de Amerikaanse film „Alien" van regisseur Ridley Scott naar een scenario van Dan O'Ban- non (Dark Star) gebaseerd op een verhaal van O'Bannon en Ronald Shusett. „Alien" (de Amerikaanse naam voor buitenaards wezen) is een science fictionfilm, opgezet als een groots spektakel vol met ener verende horror. Ridley Scott is zon der meer in zijn opzet geslaagd. „Alien" is een super-horror, tech nisch bijna perfekt gemaakt. En fu turistische suspence-thriller van formaat, waarin het gaat om een vreemd wezen, dat het space-ship „Nostromo" binnen is gekomen. Hij heeft het gemunt op de beman ningsleden, maar die slagen er niet in om het „perfekte" wezen on schadelijk te maken. In wezen zit in deze film ook het zogenaamde, door Steven Spielberg geïntroduceerde „Jaws'-effekt: je wéét dat het mon ster er is, maar je ziet hem niet. Je voelt het, je hoort het. Dat èn de aan eenschakeling van schokeffekten, zorgen er voor, dat „Alien" een fikse aanslag op je zenuwen doet. Per- binatie van beide genres zou voor mij dan een gemiddelde op moeten leveren. Ridley Scott veroorzaakte bij mij echter met z'n film méér dan de gemiddelde spanning. Technisch gezien is „Alien" vrij wel perfekt gemaakt. Het ruimte schip, zowel het exterieur als het in terieur, komt geloofwaardig immens over, de techniek imponeert. Een belangrijk succeselement is wat mij betreft de menselijkheid, die tegen over de matige techniek wordt ge plaatst als een vanzelfsprekendheid, niet als een onoverkomelijke aan vulling. Het zijn de mensen, die de film beheersen. Het zijn de angsten, de spanningen, het leven en de dood van de bemanningsleden, die pre valeren. Leven en dood tegenover de bedreiger van dit leven: de alien. On danks de enorme, perfekt gemaakte, decors, is de techniek van de toe komst ondergeschikt gemaakt aan de mensen. Kompleet met de talrijke meningsverschillen tussen de be manning onderling, de normale kon- versatie alsof men op een machine fabriek is in plaats van honderden lichtjaren verwijderd van de aarde. Scenarioschrijver Dan O'Bannon schreef enige jaren geleden het sce nario van de SF-film „Dark Star", waarin het vooral de mensen waren, die het verhaal maakten. Ver schillende van die menselijke ele menten (met inbegrip van de naar klassieke muziek luisterende com mandant in de uitkijkkoepel) zijn duidelijk in „Alien" terug te vinden. Alien is mede daardoor een goed doorwrochte vertelling geworden, een klassiek verhaal in futuristische lijnen omhuld van schrik en angst voor het onverwachte en het onbe kende. Een topper, die ver uitsteekt boven een film als „Star Wars" of „Close encouters of the Third Kind" (en eigenlijk onvergelijkbaar ermee). Bert Vos. internationale ESCAPE FROM ALCATRAZ QUINTET Bibi Anderson en Paul Newman in „Quintet", een fraaie film van Robert Altman. THE LADY VANISHES Scène uit „La Luna" van Bernardo Bertolucci. dan niet amusante variaties op het the ma. waarbij het meest opvallende de kombinatie van Spiderman en Super man. Niets opzienbarends. Niet slecht en ook niet helemaal goed. TIME AFTER TIME De beroemde Engelse schrijver H. G. Wells werd vooral bekend door zijn boek „The time machine" en door „War of the worlds" (dit laatste boek mede door wat Orson Welles er van maakte in zijn geruchtmakende hoorspel, waar door een komplete paniek in de VS ont stond). Van „The Time Machine" maakte de Engelse filmpionier Robert Paul in 1895 een eerste versie, pas irr 1960 gevolgd door George Pal. Nicolas Meyer („The seven percent solution") is een regisseur, die graag in het verle den grasduint en er met interessante films uit tevoorschijn komt. „Time after Time" is daar een uitstekend voorbeeld van. In deze komedie keert de schrijver H. G. Wells via zijn tijdmachine niet te rug in de tijd. maar duikt de onvoorspel bare toekomst in om Jack The Ripper, die ongevraagd een keer van de tijd machine gebruik maakte om aan de po litie te ontsnappen, tegen te kunnen houden voordat er in die toekomst nog meer moorden plaats vinden. De voor uitstrevende H. G. Wells, die in de toe komst het utopia zonder oorlog en hon gersnood zag. vindt in 1979 allesbehal ve een utopia. Regisseur Meyer weet van dit gegeven een aanstekelijke ko medie te maken met verschillende pri ma vondsten, ook al heeft Meyer niet alles uit dit thema weten te halen „Time after time" is desondanks een prima thriller-komedie geworden, met naast de „bloedstollende" spanning van de jacht op de vrouwenmoordenaar, de aandoenlijke én amusante rondgang van Herbert G. Wells door het Utopia van 1979 allesbehalve aangename sfeer in deze super-gevangenis, is regisseur Siegel er in geslaagd om een voortreffelijke film af te leveren, waarin Clint Eastwood op een geheel andere wijze dan ge bruikelijk (maar met behoud van zijn bravour en gehardheid) excelleert. FLIC OU VOYOU De Franse regisseur George Lautner dook (weer eens) in de Franse gang sterwereld en maakte daarover (èn over de corruptie in politiekringen) een voortreffelijke slapstick-komedie met de onovertroffen Jean-Paul Belmondo in de hoofdrol als commissaris Stanis laus Borowitz. in gangsterkringen beter bekend als „de uitmester". In .Flic ou voyou" begint de brave commissaris aan een fikse uitmesterij en de gangs terkringen in Zuid-Frankrijk weten aan vankelijk niet wat hen overkomt. Met donderend geweld werpt Borowitz zich in de „porceleinen" kast van de onder wereld en er zijn heel wat scherven te rapen. De onorthodoxe methoden van de zeer charmante commissaris wer pen al heel snel vruchten af en het hoeft dan ook geen betoog, dat aan het slot van de film de zaak volledig is „uitge mest". Regisseur George Lautner, bij gestaan door Jean Herman (scenario) en Michel Audiard (dialogen), is een begaafd vakman, die met „Flic ou voyou" spiritueel amusement oplevert, waarbij de realiteit van alledag wordt vervangen door de zeer amusante fantasiewereld van Lautner. En natuur lijk worden de stunts door Belmondo zélf weer gedaan, wat altijd weer een extra dimensie aan diens films toe voegt. Met een schitterende ontsnap ping per lesauto door de stad. „enkele kleinere stuntjes", klauterpartijen en pijlsnelle reakties. Kortom: een lekkere film voor een paar uur ontspannen kij ken naar Jean-Paul Belmondo. de „uitmester" Clint Eastwood speelt een excellente hoofdrol in Don Siegel's „Escape from Alcatraz". ijstijd, extra te accentueren Altman filmde alsof men door een raam kijkt, waarbij het glas aan de zijkanten reeds is bevroren. Overigens werden veel op namen (in Montreal) gemaakt in een temperatuur ver onder het vriespunt. „Quintet" is een film, waarin vooral Paul Newman opvalt door een hoofdrol, die wat betreft zijn vorige films, uit de toon valt door het ingehouden spel. Robert Altman heeft met ..Quintet" niet direkt een grote publieksfilm gemaakt, maar toch wel een film. die het waard is om door een groot publiek te worden ge zien. soonlijk ben ik - en dat heb ik al eens vaker gezegd - geen liefhebber van horror. Daarentegen verslind ik als het ware science fiction. Een kom- Opnieuw een remake van één van Hitchcock's beste films: „The lady Vanishes" uit 1938 Ditmaal is het re gisseur Anthony Page. die de roman „The Wheel Spins" van Ethel Lina White van een nieuw sausje voorzag, samen met scenarioschrijver George Axelrod. Hoewel de basis gelijk is aan oudere versies, heeft Page toch nieuwe elementen in zijn film gedaan. Hij heeft meer „wereldgeschiedenis" bijge mengd en het jonge Engelse meisje Iris Henderson is de veel getrouwde rijke Amanda Kelly geworden, een schitte rende rol van Cybill Shepherd. De mu sicus Gilbert werd in deze film de Ame rikaanse Life Magazine-fotograaf Ro bert London (Elliott Gould). Het verhaal is - neem ik aan - overbekend. In een Duitse trein vol met reizigers van allerlei nationaliteiten op weg naar huis (de tweede wereldoorlog staat op het punt te beginnen), verdwijnt een oude En gelse dame (Miss Froy) Die verdwij ning wordt in eerste instantie alleen maar opgemerkt door Amanda Kelly en dat levert de nodige misverstanden op. Miss Froy schijnt nooit te hebben be staan. Of toch wel7 Regisseur Anthony Page levert met „The lady vanishes" een prima, onderhoudende film af. an ders dan Hitchcock deed. maar niette min kompleet met alle effekten, die no dig zijn om van het verhaal een span Cybill Shephard als Amanda Kelly in „The lady vanishes" van de Britse regisseur Anthony Page.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 29