Een jaar jazz in Amersfoort Dichterskring DONDERDAG 11 OKTOBER 1979 LEUSDER KRANT AMERSFOORT - Zondag 14 oktober is het exact een jaar geleden, dat in het restaurant van De Flint het eerste door de stichting Jazz in Amersfoort georganiseerde concert werd gegeven. Een concert door het Frans Cruys-trio en de groep Compromis '77. Het concert, dat 14 oktober wordt gegeven is het 17e in de reeks, die op 15 ok tober 1978 begon, tot eind april duurde, op 16 september weer werd hervat, een hoogtepunt vond in de jazz-marathon van 29 april ji. Aanstaande zondag staat het Herbert Noord-trio op het pro gramma met medewerking van de tenorsax Harvey Kaiser. Het Herbert Noord-trio dat sinds 1975 bestaat, swingende or gelklanken in de Jimmy Smith-stijl brengt, samen met de Amerikaanse saxofonist Harvey Kaiser, die een leerling is van Joe Henderson en in 1977 een toernee maakte met de be kende tenorist Sonny Stitt. Een verjaardagsgeschenk van de stichting aan haar donateurs en aan alle Amersfoortse jazz liefhebbers. Want iedereen is zon dagmiddag tussen 3 en 6 uur wel kom in het restaurant van De Flint, een ruimte, die bij uitstek geschikt is voor dit jazz-festijn. Als hij maar de entreeprijs be taalt. want de financiële positie van de stichting is nog niet bijzonder gunstig. Er hoeft geen winst ge maakt te worden, maar een finan ciële background zou toch wel prettig zijn, verwacht voorzitter Math Meester, die erop wijst, dat de stichting geen subsidie krijgt, zich met de inkomsten uit entrees en donaties moet bedruipen. Die gelukkig kan rekenen op de me dewerking van mensen als de gra fisch ontwerper Adri Colpaart en anderen, zoals de direktie van de technische dienst van De Flint, op sponsoring - met geld en/of in natura - door firma's en bedrijven als Knol, Heilygers, Donk Ro- meijn, Juweline, Kamerbeek, Data Rocess en de Ned Credietbank ..Want anders hadden we het het eerste jaar niet gered." Honderd jaar geleden was het ook zó. Nu is alle begin moeilijk. Dat was ook ruim 100 jaar geleden ook al zo, want toen in 1875 „The Fisk Jubilee Singers", bestaande uit vrijgemaakte slaven, een toer nee door ons land maakten en op paleis 't Loo in Apeldoorn een spe ciaal concert gaven voor Koning Willem III en zijn echtgenote, ko ningin Sophia, moesten de koorle den bij particulieren worden on dergebracht om de kosten enigs zins te dekken! HET BEGIN Het begin van de Stichting Jazz in Amersfoort kan gesteld worden op 8 september 1978, na de jazz avond in het kader van de Keistadfeesten. In het restaurant van De Flint praten Math Meester en Ruud de Jong. firmant van Rien Veerman B V na over de redelijk goed bezette avond, vinden dat die heeft aangetoond, dat in Amers foort meer jazz-concerten gehou den moeten worden, zijn en thousiast over het gebodene door Jim Molenaar's Big Band. Worden steeds enthousiaster, vooral als er bijval van anderen komt voor het plan regelmatig jazz-concerten te gaan houden, hoewel ze zich niet ontveinzen, dat het financieel eigenlijk niet kan De bal rolt en al op 6 oktober wordt voor notaris mr. H J. Keetell de akte verleden, waarbij de Stich ting Jazz in Amersfoort in het leven wordt geroepen Een stichting met als doel: het scheppen en bevor deren van de belangstelling voor de jazz-muziek. Door het organi seren van jazz-concerten en door het uitgeven van documentatie over de jazz. ELKE 14 DAGEN En die jazzconcerten zijn georganiseerd. Elke veertien da gen stond in het vorige seizoen en staat in het komende seizoen de deur van het restaurant van De Flint, dat dan alleen voor jazzlief hebbers toegankelijk is via de aparte ingang aan de Conmck- straat achter het Flintpleintje, open voor hen, die van goede jazz muziek willen genieten. „De stichting wil de Amersfoort se jazzliefhebbers bundelen, er één grote familiekring van maken", zeiden Math Meester, Ruud de Jong en Theo Caldenhove vorig jaar. En de familiekring is er geko men. Want het is op die zon dagmiddagen in het restaurant van De Flint geen alleen maar luiste ren, het is ook een elkaar ontmoe ten, met elkaar rond de bar of bij de grill zitten, met elkaar praten, met elkaar een drankje drinken „Je ziet er mensen, die je jaren niet gezien hebt." Terwijl we luisteren naar het Dick Remelink Quartet, dat vooral mainstream brengt, waarbij de tenor-saxofonist Ben de Jong als gast optreedt, kijken we tijdens de jazzmiddag van 30 september rond. Zien in een hoek van het restaurant kinderen met blokken spelen, zien andere kinderen in een kringetje op de grond voor de band zitten, terwijl een meisje van een jaar of tien druk bezig is de 0102 lege glazen van de tafeltjes op te halen. Het hele gezin is vaak in De Flint aanwezig en dat kan ook, omdat kinderen tot 12 jaar mits on der geleide, gratis toegang heb ben. Er is ondanks het mooie nazo- merweer, dat velen naar buiten heeft doen gaan, een redelijk aantal bezoekers, bezoekers, die niet steeds statisch zitten of met een glas in de hand wat rond wan delen. Er heerst sfeer, er zijn ge zinnen. er zijn ouderen, maar ook veel jongeren. Want de jazz is be slist geen vergeten of aflopend verschijnsel. Integendeel. De be langstelling voor de jazz, die de laatste jaren weer enorm is toege nomen, is nog steeds groeiende. Niet alleen uit nostalgie, maar mis schien ook omdat de jazz iedere leeftijd aanspreekt. Daarom ge tuigt niet alleen de leeftijdsopbouw van het publiek in De Flint, maar ook het feit, dat het podiumcircuit - een overzicht van de plaatsen en lokaliteiten waar jazzconcerten worden gegeven - in snel tempo een steeds grotere omvang krijgt. „We staan nu ook in die lijst", zegt Math Meester en hij vertelt, dat dat vooral een gevolg is geweest van^ de grote jazzmarathon op 29 april, een jazzmarathon, die in de hele Flint werd gehouden, veel belang stelling kreeg in de pers, die geopend werd door de legendari sche Wally Bishop en de Amers foortse stadstrompetters en die honderden bezoekers trok. UIT AMERSFOORT EN DE REGIO Het leidt dan ook geen twijfel dat er ook dit seizoen zo een jazz marathon zal komen. Want Jazz in Amersfoort trekt niet alleen uit de eigen stad, maar ook uit Nijkerk, Ermelo en Leusden - om enkele plaatsen uit de regio te noemen - de liefhebbers van goede |azz- muziek, van swingende mainstream, blues en bop, van dixieland aan. Daarom ook tracht men de diverse jazzstylen aan het woord te laten komen, streeft men ernaar ook tussen de veer- tiendaagse concerten in jazz-op- tredens te realiseren. De tent op de Beestenmarkt tijdens de recente Keistadfeesten was daar een be wijs van. Jazz in Amersfoort zorg de toen voor een gelegenheid. waar elke avond jazzmuziek te beluisteren was. Donateurs - het is voor de voor zitter en de andere bestuursleden van de stichting Jazz in Amersfoort een magisch woord Want met het aantal donateurs stijgt de moge lijkheid goede, gerenommeerde jazzorkesten naar De Flint te krij gen. Niet ieder orkest is zo als „The Tempting Six", die na het optreden op 16 september jl. afzag van de onkostenvergoeding! Men kan zich als donateur van de Stichting Jazz in Amersfoort opgeven elke zondag om de veer tien dagen - 14 en 28 oktober. 11 en 25 november. 9 en 23 decem ber - in het restaurant van De Flint en verder bij het V V V -kantoor aan het Stationsplein, bij de kassa van De Flint en bij Rien Veerman B.V. aan de Arnhemseweg DONATEURS Een donateurskaart kost 30,- voor een gezin, f 17,50 voor al leenstaanden per seizoen en geeft recht op een reduktie van 2,50 op de toegangsprijs per concert die normaal 6,; per persoon be draagt "Öok" dé jazzmarathon eh de door De Flint zelf georgani seerde jazzconcerten, zoals on langs door Lionel Hampton, kun nen de donateurs tegen geredu ceerde prijs bezoeken. „Helaas geldt die reduktie niet voor de 5 jazz-concerten. die door de A C R in De Flint gepland zijn", zegt voorzitter Math Meester, die geen vals beeld wil qeven en hoopt, dat zijn donateurs in de toekomst alle jazzconcerten in De Flint-van wie ze ook mogen uitgaan - met kor ting kunnen bezoeken. „Jazz In Amersfoort": één jaar na het eerste concert nog springlevend. Dat blijkt duidelijk uit het programma voor de ko mende maanden met optredens van het Bas Munnlngakwartet, The Offroad Sextet, The Mallets and Strings, met de session met vele prominenten op zondag 23 december. „Degenen die zich het vorig jaar herinneren, weten nog wel hoe swingend we toen de Kerst Ingingen." Maar eerst, komende zondag, het Herbert Noord-trio - met als solist de saxofonist Harvey Kaiser - en swingende orgelklanken! AMERSFOORT - Vrijdag 19 oktober gaat de serie Dich terskringavonden In theater Appelmarkt van start met de 72- jarige „klassieke" dichter Wil lem Brandt, die veel heeft ge schreven over het vroegere Ne- derlands-lndië, de kampjaren en het heimwee dat de mens in verre streken bevangt. In het kort hier verder wat Informatie over de volgende dichters kringavonden, waarvan de laatste wordt gehouden op 18 april, wanneer J. Bernlef komt. De overige dichters zijn wellicht niet zo bekend als de laatstge noemde en een kleine introduc tie aan het begin van het dicht- seizoen lijkt op zijn plaats. Het wordt op 16 november met een al interessant als de Belgische kunstenaars Annie Reniers en Willem M Roggeman komen. An nie Reniers schrijft warme ge dichten met een ambivalente sfeer en zij heeft, zo laat de Dichters kring weten, een „Heidegger- achtergrond". In ieder geval do ceert zij esthetica en hedendaagse kunstgeschiedenis en is 38 jaar oud. Willem Roggeman is een vroege veertiger en geniet be kendheid als criticus Hij is tevens redacteur van de Vlaamse Gids en is PEN-voorzitter. Zijn thema wordt beschreven als „de wer kelijkheid van de droom". Martin Boot komt op 21 decem ber met een groep dichters, wie hij kent op grond van zijn redacteur schap van „Naar morgen" Boot is leraar Duits geweest en werkt nu aan de universiteit van Utrecht aan projecten van linguistische en lit teraire aard. Hij is goed op de hoogte van hedendaagse poëzie en is uitgenodigd om eens uit te leggen op grond waarvan hij re dactioneel keuzen maakt en dat nader toe te lichten. Op 18 januari is er weer een avond voor de dichters „uit eigen kring", een traditioneel punt op het programma, dat er dit jaar zelfs twee keer op is aan te treffen: ook op 21 maart Wie er komen staat nog niet vast. Rest nog de avond van 15 feb ruari. Dan komt dichteres en ver taalster Jana Beranova. een al twintig jaar in Nederland wonende Tjechische. die vooral bekend is door het vertalen van landgenoten Zelf schrijft ze ook poëzie en geeft dat in enigszins bibliofiele, maar niet dure, uitgaven uit. Zij heeft zelf een kleine uitgeverij, maar pu bliceert ook bij Meulenhoff Zij is, zo weten wij uit goede bron een „kleurrijke, zeer interessante vrouw, die haar vertalingen en ei gen poëzie goed brengt". De zoegangsprijzen zijn 4,50, CJP 2,25. De avonden voor eigen kring kosten 3.50, CJP 1.75.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 6