Zondag 14 oktober: gemeentedag Gereformeerde Kerk Geld komt beslist goed terecht Kennis bijhouden en ervaring uitwisselen 't belangrijkst Werkgroep op zoek naar sleutel Aart Staartjes maakte voor NOS films in India en Tanzania delHEfl/jozijtt werk Leerling-kraamverzorgster Corien van Klooster: Bijeenkomst oud-padvind(st)ers op zaterdag 20 oktober a.s. plaatselijk nieuws LEUSDEN - Het was allemaal zo goed geregeld. De heer Polak zou even de sleutel halen van het gebouw van het Nederlands Ast mafonds en om 8 uur kon de zaal dan volstromen met genodigden en belangstellenden voor het praatje wat Aart Staartjes zou gaan houden over zijn ervaringen in Tanzania en Idia. Op het sleuteladres bleek echter niemand thuis en ook andere po gingen die door leden van de werkgroep „Leusden voor het kind" in het werk werden gesteld leverden geen sleutel op. Toch was de afspraak duidelijk ge maakt: woensdagavond 3 ok tober zou de werkgroep bij het astmafonds terecht kunnen om meer achtergrondinformatie te kunnen geven over het doel van de door haar opgezette actie. Wat er ook ondernomen werd, de sleutel kwam niet boven water. Een andere sleutel werd wel ge vonden, die van de Hogere School voor Gezondheidszorg, een klein stukje verwijderd van het Astmafonds. Samen met de voorzitter van de werkgroep, de heer P. Lodewijks, en Aart Staar tjes trokken de inmiddels aanwe zige belangstellenden daarop naar de cantine van de school voor verpleegkundigen. Na eeh half uur vertraging kon „televi siemaker" Aart Staartjes alsnog zijn verhaal houden. LEUSDEN Het project waar de werkgroep „Leusden voor het kind" geld voor in zamelt is ook bezocht door de T V me dewerker. Het betreft hier Rudewa- Msimba, gelegen in het Kilosadistrict in Tanzania. Een district zo groot als onze vier Noordelijke provincies, waarin een groot natuurreservaat is gelegen. Waar het dorp gebouwd moet gaan worden staat nu een promitieve houtzagerij, het is de bedoeling dat in de onmiddelijke nabijheid hiervan een schooltje, het ge zondheidscentrum en het „wijk- gebouw" gaan komen „Mensen die het dorp moeten gaan bevolken, komen er vanzelf" aldus Aart Staarjes „De ge zondheidsvoorzieningen hebben een enormeaantrekkingskracht op de be volking". Het gehele project is voor een bedrag van nog geen vijftigduizend gul den te realiseren. Voor ons niet zo'n geweldige som geld, voor Tanzania echter een geweldig bedrag als men bedenkt dat de Tanzaniaanse project leider. die uiteindelijk samen met de be volking het dorp gaat bouwen 900 .- per maand verdient. Voor diegenen die meer te weten willen komen over het werk van de stichting „Kinderhulpplan" op 4, 11 en 18 no vember worden de door Aart Staartjes gemaakte films door de NOS op de TV uitgezonden. LEUSDEN - Zondag 14 oktober wordt er op het Internaat Don Bosco een gemeentedag georganiseerd door de Gereformeerde kerk van Leusden. De Gereformeerde kerk viert dit jaar haar eerste lustrum. In de afgelopen vijf jaar is de gemeente flink uitgegroeid en men wil deze open dag gebruiken om de onderlinge band te verstevigen en aan te halen. Het programma dat voor deze dag is opgesteld luidt als volgt: 10.00-10.45 uur: ontvangst, koffie en kennismaking. 11.00-11.45 uur: morgendienst o.l.v. Ds J. S. Ridderbos 12.00-13.00 uur: groepsdiscussie (kof fie), afzonderlijk jeugdprogramma 13.15-13.45 uur: maaltijd 14.00-15.00 uur. buitenprogramma (indien nodig - alternatief bin- nenprogramma), afzonderlijk jeugdprogramma. 15.00-15 15 uur: thee 15.15-16.45 uur: optreden van het stafmuziekkorps van het Leger des Heils regio Apeldoorn en Zutphen. waarna Kolonel Bosschardt op het thema van deze dag verder in zal gaan 17.00 uur: wordt de dag door een aantal gemeenteleden afgesloten. In de morgendienst tijdens de ge meentedag in Don Bosco wordt een collecte gehouden, bestemd voor het Kerkewerk In het kader van het thema llijkt het de organisatoren erg zinvol ook - iets voor een ander te doen. Er is geko zen voor een project in Brazilië; een se- mi-internaat waar kinderen overdag on derwijs krijgen en tevens maaltijden. Aan het einde van de dag gaan ze weer naar huis en maken hun ouders ook enthousiast voor het onderwijs. Ook zij komen vragen om onderwijs Door dit project te steunen, kan er voor velen in de omgeving van dit internaat een beter bestaan worden opgebouwd. De bussen die u zult zien staan, zijn bestemd om uw geld (cheques en giro kaarten zijn ook welkom) voor dit pro ject in te doen. DONDERDAG 11 OKTOBER 1979I lensde!" |C|— LEUSDEN - Het Is altijd moeilijk om met één woord de hele groep aan te dulden die korter of langer geleden enthousiast het Spel van Verkennen van Baden-Powell speelden: welpen, kabouters, gidsen, padvinders en padvlnsters, sherpa's en rowans, voortrekkers en pioniers, akela's, hoplieden, padvlnsters- en gldsleld- sters. Vandaar de samenvattende kop van dit bericht. In Leusden wordt, op Initiatief van mej. J. M. Scholten - tot voor kort commlssaresse voor het buitenland van Scouting Nederland, dr. J. J. Herks en mr J. W. M. Rademaker, oud-leden, op zaterdag 20 oktober In de Johanneshoeve aan de Hamers- veldseweg een „Instuif" gehouden voor en van oud-leden van wat thans Scouting Nederland Is. Bovendien zijn al degenen welkom die belang stelling hebben voor deze vorm van Jeugdactlvltelt. De bedoeling van de instuif is om iets te laten zien van de huidige vereniging met haar 100.000 leden, de ongetwijfeld aanwezige goodwill daarvoor te versterken en na te gaan of de aan de rand van Leusden be staande groepen versterkt kunnen worden, dan wel of er gedacht kan worden aan de oprichting van een of meer Leusdense groepen, zowel voor jongens als voor meisjes. Het landelijk bureau is aanwezig, even als het district Eemland. Er is de Vereniging van Vrienden van Scou ting die uitgroeit tot de steunvereni- ging van het actieve Scouting Ook wordt iets getoond uit de geschiede nis van het Verkennen. In het geheel van het nederlandse jeugd- en jongerenleven neemt Scouting een belangrijke plaats in. De initiatiefnemers hopen dat velen van hun belangstelling voor de jeugd van nu zullen laten blijken en mis schien ook bereid gevonden worden die belangstelling op een of andere wijze in daden om te zetten. CRECHE Sommige ouders vragen zich wellicht af; „wat moeten we met onze heel jon ge kinderen?" Wel. laten we zeggen de kinderen van 0 t/m 3 jaar - zij zijn im mers ook van harte welkom - worden opgevangen in een crèche; wilt u echter wel zelf zorgen voor de (tussentijdse) voedingen en verschoningen, gaat u zelf zo nu en dan eens bij de kleintjes kijken7 LEUSDEN - „Geld voor ontwikke lingshulp, gegeven via de neder landse stichting „Kinderhupplan" komt beslist goed terecht", aldus televisiemaker Aart Staartjes. De heer Staartjes maakte in opdracht van de NOS een serie van drie filmp jes in India en Tanzania, twee landen waar de stichting „Kinderhulpplan" actief is. Juist teruggekeerd van de ze opdracht kwam de populaire tele visieacteur op uitnodiging van de werkgroep „Leusden voor het kind" naar onze gemeente om over zijn er varingen te vertellen". Een onverwacht bezoek van koningin Juliana aan de krottenwijken van Cal cutta werd aanleiding tot het oprichten van de stichting „Kinderhulpplan". Zelf geconfronteerd met de schrijnende toestanden in de krottenwijken nam on ze vorstin bij thuiskomst het initiatief om daadwerkelijk zelf een aanzet te geven tot een definitieve en blijvende vorm van hulpverlening. Viereneenhalf mil joen gulden, haar door het Nederlandse volk geschonken ter gelegenheid van haar 25-jarig ambtsjubileum was het bedrag waarmee de stichting aan het werk kon gaan. Resultaat van dit alles is dat er in India 37 en in Tanzania vier dorpen tot stand zijn gekomen welke zich nu volledig zelf kunnen bedruipen. KINDEREN Het krijgen van veel. liefst gezonde, kinderen is tot op heden voor de men sen in ontwikkelingslanden een abso lute noodzaak. Deze kinderen vormen voor de ouders de garantie dat ze op latere leeftijd zelf verzorgd worden. „Kinderen zijn dus een soort AOW- premie in de derde-wereld landen" al dus Aart Staartjes. Het werk van de stichting „Kinderhulpplan" is er nu op gericht de mensen te leren, hoe gezon de kinderen te kunnen krijgen en te houdenl zodat de noodzaak van het krijgen van veel kinderen niet meer aanwezig is. Primair ziet de stichting het als haar taak de bevolking in een dorp te leren, hoe voor zichzelf te zorgen. Sa men met de Tanzaniaanse regering sticht de stichting dorpen waarin deze doelstelling volledig tot haar recht komt De bemoeienis van Nederland is in dit geheel minimaal: Nederland zorgt dat er geld op tafel komt. Tanzania levert de mensen. DORP Een dorp in Tanzania ontstaat zodra er voorzieningen worden getroffen ten behoeve van toekomstige bewoners. De nadruk ligt vooral op de zorg voor kinderen en de gezondheid in het alge meen. Met een schooltje, een een voudige kliniek en een centrum waar jonge (a.s.) moeders onderwezen kun nen worden in zaken als hygiëne, zuigelingenzorg, voedingsleer etc blijkt in de praktijk met de nodige steun van de Tanzaniaanse overheid een zich zelf bedruipende gemeenschap gee kun nen ontstaan. Kinderen die de school bezoeken leren niet alleen lezen en schrijven, maar volgens Aart Staartjes veel belangrijker, ook tuinieren. Met de opbrengst van de tuin worden de kin deren gevoed, wat er overblijft wordt verkocht. Met deze verdiensten kunnen dan weer andere zaken in het dorp be kostigd worden. De invloed van de stichting „Kinderhulpplan in dit alles is minimaal, zij treedt, meer op als ac countant voor een project. De stichting ziet toe op de besteding van de gelden en maakt daartoe bindende afspraken met een projectleider. De Tanzaniaan se regering een arts en verpleegkundi gen te sturen en voor onderwijs te zor gen. Het is de bedoeling dat als het project tot stand is gekomen er nog (mi nimale) financiële hulp wordt geboden totdat het dorp self-suppórting" is. „Kinderhulpplan" heeft slechts mini male eigen bureaukosten, men werkt op een kantoortje in Den Haag met slechts drie krachten, een goede waar borg dat het geld op de juiste plaats terecht komt, volgens Aart Staartjes. moment dat zij mét mij over haar werk praat, is ze voor de achtste dag bij de heer en me vrouw Boersen in Achterveld, die net hun tweede kindje hebben gekregen. Wanneer ik bij de kleine boerderij aankom, bedenk ik, dat wanneer je in Leusden als kraamverzorgster werkt, je een hele verscheidenheid aan ge zinnen ontmoet. Als ik daar met haar over praat, beaamt ze dit en zegt daarbij: „Dit is nu mijn 19e gezin, maar vaak zie je al aan de mensen en de inrichting van het huis, wat voor gezin het is. Wan neer je voor het eerst naar een gezin gaat, is het altijd maar weer afwachten. Dan sta je voor de deur en denkt; wat zou het voor een gezin zijn? Tot nu toe heb ik het erg ge troffen. Het gebeurt wel eens dat het kontakt tussen de kraamvrouw en de kraamver zorgster niet zo goed loopt, maar dat heb ik nog zelden meege maakt. Ik ben nog niet zo lang bezig. In november ben ik be gonnen met vier maanden intern in Baarn Dat was een hele leuke tijd. Wij hebben toen veel schik gehad. In december ben ik in de praktijk gegaan. Dat viel in het begin niet mee Het was hard werken en je kwam tijd tekort, maar langzamerhand krijg je wat meer ervaring en kun je wat meer tijd nemen voor moeder en kind, wat het allerbelangrijkste is. We blijven 8 10 dagen in een gezin. Dit hangt af van de situatie in het gezin en of er veel aanvragen zijn. Daarna heb je drie vier dagen vrij, afhankelijk van de tijd dat je bij een gezin bent". On dertussen komt Gertjan de oudste (2 jaar) van de familie Boersen zijn speelgoedjes laten zien en babbelt honderduit. „Je hebt wel meer werk met nog een ander kind om je heen, maar het is wel heel gezellig. Vooral de eerste dagen, wan neer moeder nog op bed ligt. Een eerste kindje is ook heel leuk, dan kun je de moeder nog veel leren. Wanneer ik de eerste dag bij een gezin wegga, geef ik de vader goede instructies, onder andere wat betreft de voeding. Ik schrijf alles op papier. Het komt wel eens voor. dat je na een paar dagen hoort, dat vader wel de baby uit bed gehaald heeft, maar hem dan snel bij moeder legt, terwijl hij zegt „doe jij het maar". Dat zijn natuurlijk leuke dingen." Zijn er ook werkzaamheden die jullie persé niet mogen doen? „Wij gaan natuurlijk geen grote schoonmaak houden Daar is ook geen tijd voor. Het belang rijkste is moeder en kind. Om acht uur 's morgens begin je met de kruik voor de baby en de was beurt, om half negen de moeder wassen Er wordt gestoft en ge stofzuigd, de planten verzorgd, de was, het eten, eventueel de boodschappen en daar tus sendoor de voedingen. Je zorgt voor de visite en om 6 uur ga je weer naar huis. Officieel mag je de overhemden van de man niet eens strijken, maar dat vind ik geen punt. Bovendien hoeven overhemden meestal niet meer gestreken te worden. Op zo'n dag kun je een half uurtje voor jezelf nemen, maar dat schiet er meestal bij in. Die moeder- en kindverzorging vind ik erg leuk. Verder probeer je in het gezin alles zo gezellig mogelijk te ma ken. Lekker eten op tafel en een beetje verwennen". Toch maak je wel lange da gen? „De eerste dagerr ben je meestal lang in het gezin. Als het eenmaal loopt, dan ga je wat eerder weg. In tien dagen bij voorbeeld moet je 85" uur wer ken, die verdeel je dan over de dagen. In het weekend werk ik zaterdags van 8 tot 2 en zondags van 9 tot 2, behalve wanneer het een eerste of tweede dag is. LEUSDEN - „Het leukste werk in de kraamverpleging is de moeder- en kindverzor ging. Op de was raak je wel een beetje uitgekeken". Dit zijn de woorden van Corien van Klooster, 19 jaar en leerling kraamverzorgster. Op het Wanneer je net als kraamver zorgster begint, wordt je hele maal begeleid. Drie keer per dag komt er een leidsterdocent voor de verzorging van moeder en kind. Dit wordt steeds minder. Ntf komt er altijd wel een leidster docent om te vragen hoe het gaat, maar zelf krijg je zo'n erva ring. Wij hebben trouwens een ontzettend leuke staf, je hebt ook niet het gevoel, dat je op de vin gers gekeken wordt. Zijn er pro blemen in het gezin, dan kun je ook altijd een leidsterdocent bellen om advies. Verder gaan wij iedere dinsdagavond naar de Bergstraat in Amersfoort, waar nu het kraamcentrum gevestigd is. Daar krijgen wij dan les om je kennis bij te houden en wisselen wij ook ervaringen uit of we be spreken problemen. Ik ben laatst ook weer twee weken intern ge weest in Baarn. Daar kregen wij ziekteleer Dat leren valt niet mee. Volgende week heb ik schriftelijk examen en in decem ber mondeling. Als ik het haal dan ben ik in december gedi plomeerd. Die vier dagen die ik nu vrij heb, moet ik hard leren Dat valt wel tegen Corien woont in Stoutenburg Het kraamcentrum verzorgt de hele regio Spakenburg, Baarn, Ren- swoude, Scheprenzeel, noem de plaatsen in de omgeving maar op. „Tot nu toe ben ik altijd nog op de fiets gegaan. Af en toe heeft mijn vader mij wel eens ge bracht, maar ik denk ook dat het kraamcentrum zo veel mogelijk rekening probeert te houden met de afstand die je af moet leggen. Ik vind het trouwens wel fijn om op de fiets te gaan Laatst ben ik 's nachts met de politieauto op gehaald Het zou mistig worden en die man van dat gezin werkte bij de politie. Dat was heel leuk. Je helpt namelijk ook bij de be valling Gebeurt zo'n bevalling 's ochtends vroeg, dan ben je me teen aanwezig voor de eerste dag. Zo'n eerste dag weet je daarom ook nooit hoe laat je be gint. Dat hangt helemaal van de bevalling af.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 7