I Oppascentrale voor gehandicapten werkt ook in Leusden Er zijn meer ogen die contactlenzen kunnen verdragen dan mensen die er mee om kunnen gaan 29 oktober kennismakingsbijeenkomst leusder tenant Lezing over Staphorst voor Plattelandsvrouwen en leden K.P.O. Kledingbeurs bracht 1500 op Vanavond bijeenkomst K.P.0. de|||(Efl/inzijn werk Contactlenzenspecialist Jan Pickee: DONDERDAG 25 OKTOBER 1979 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Enkele maanden gele den werd In de regio Amersfoort een Oppascentrale voor gehandicapten opgericht, met het doel, ouders van gehandicapte kinderen in de gele genheid te stellen, nu en dan ook eens een keertje zorgeloos te kun nen beschikken over hun tijd, terwijl een vertrouwde oppas voor hun kind zorgt. Dit Is in de plaatselijke pers bekend gemaakt en hierop zijn vele reacties binnengekomen. Toch wordt er verondersteld, dat hier en daar nog wat drempelvrees bestaat. Daarom wil de oppascentrale voor gehandicapten graag het volgende onder uw aandacht brengen. Steeds meer ouders van gehandi capte kinderen willen hun kind zo lang mogelijk thuis houden Ook oudere gehandicapten gaan niet meer zo gauw naar een inrichting en worden veel langer thuis verzorgd. Dit heeft nogal wat consequenties. Toch spelen de bestaande voorzie ningen in de gehandicaptenzorg hier nog veel te weinig op in. Alle aan dacht is zo lang gericht geweest op het uit huis plaatsen van gehandi capten. dat het aan goede practische steun thuis doorgaans ontbreekt Om die redenen hebben in verschil lende plaatsen in het land ouders zelf. samen met vrijwilligers het initi atief genomen tot het oprichten van oppascentrales voor gehandicapten. WAT KAN DEZE OPPAS CENTRALE DOEN? Als ie als ouder van een geestelijk of lichamelijk gehandicapte je kind thuis hebt, kun je niet of nauwelijks de deur uit en zeker niet samen. Ook als verzorger van een oudere gehandicapte ben je erg aan huis gebonden En dan gaat het om heel gewone dingen als samen een keertje naar de film gaan of winkelen op koop avond. Een dagje of een weekend met de andere kinderen op stap is al bijna helemaal niet mogelijk, want je wilt eigenlijk alleen in uiterste noodge vallen een beroep doen op buren of op familie Het inschakelen van een gewone ba bysit-centrale biedt hier ook geen goede oplossing voor, je vertrouwt je kind immers niet zo gauw toe aan „zomaar een oppas". Een gehandi capt kind vraagt om speciale zorg. veel geduld en extra aandacht Aan alle gezinnen, die lid worden van een oppascentrale wordt een vaste oppas aangeboden Meestal wordt er nog een tweede oppas ge zocht. zodat je als ouder ervan ver zekerd kunt zijn, dat je regelmatig een beroep op iemand kunt doen. Waar en wanneer er opgepast moet worden, hangt sterk af van de wen sen van de ouders en van de moge lijkheden van de vrijwilligers. Als u regelmatig 's avonds weg wilt. dan wordt er een vrijwilliger gezocht, die vooral 's avonds kan. Maar gaat het om een oppas voor overdag of in de weekends, dan wordt er een vrijwilli ger gezocht, die dat kan opvangen. Zelfs voor vakanties hebben sommi ge oppascentrales al mogelijkheden. Overigens is het niet zo. dat het oppassen altijd bij u thuis gebeurt, veel vrijwilligers kunnen het kind of de oudere gehandicapte ook bij hen zelf thuis ontvangen. WIE ZIJN VRIJWILLIGERS? Opvallend is, dat tot nu toe de mees te vrijwilligers, die zich bij de oppas centrale aanmelden ook iets met gehandicapten te maken hebben ge had. Sommigen hebben in de gehandi captenzorg gewerkt, anderen wer ken er nog in en weer anderen zijn zelf ouder of hebben een gehandi capte in hun familie. Zij zijn dus enigszins met de proble men vertrouwd Dat is vaak de reden, waarom ze iets willen betekenen voor een gezin met een gehandicap te. Voor hen is het minder vreemd als een gehandicapte thuis in hun buurt woont, inplaats van in een inrichting ver uit het zicht. Ze vinden het ge woon. om een gehandicapte een beetje bij hun omgeving te betrek ken. Vandaar dat veel vrijwilligers het op prijs stellen, het kind of een oudere gehandicapte bij hun thuis te ont vangen. Ervaring met gehandicapten is ech ter beslist niet noodzakelijk, de erva ring leert ons, dat zeer veel gehandi capten ook door ongeoefende krachten uitstekend kunnen worden opgevangen. Voordat er opgepast kan worden, komt de vrijwilliger eerst uitgebreid kennis maken. Als ouder moet je immers een beetje vertrouwd raken met de oppas, voordat je met een gerust hart durft weg te gaan Maar voor het kind of de oudere gehandi capte is dit natuurlijk even belang rijk. Evenals het voor de vrijwilliger noodzakelijk is om van te voren goed te weten, welke speciale aandacht gegeven moet worden VRIJWILLIGERS GEVRAAGD r. Men zoekt vrijwilligers vanaf onge veer 18 jaar, die belangstelling heb ben voor dit werk. Vooral ook oudere mensen zouden dit werk goed kun nen doen. En misschien zijn er ouders van gehandicapte kinderen, die uit eigen ervaring zich hiertoe aangetrokken voelen. Ervaring in de gehandicaptenzorg of een verpleegkundige opleiding is beslist geen voorwaarde om vrijwilli ger te zijn ue betrokkenheid staat voorop Er zijn mensen nodig voor overdag, 's avonds of voor het week end U kunt zich ook opgeven, wanneer u een vakantieperiode beschikbaar bent. Een werkgroep of stuurgroep, be staande uit ouders en vrijwilligers is verantwoordelijk voor het reilen en zeilen van de oppascentrale Deze werkgroep vormt tevens het bestuur van de Stichting Oppascen trale voor gehandicapten. Regelmatig komen de oppascentra les landelijk bij elkaar om ervaringen uit te wisselen en om zich gezamen lijk sterk te maken voor dit werk, KOSTEN Hoewel er tot nu toe over „vrijwilli gers" is gesproken, worden deze vrijwilligers wel betaald in de zin van onkostenvergoeding. Daarvoor heeft de stichting bedragen vastgesteld Dit is zo geregeld op uitdrukkelijke wens van de ouders. De reden hier voor is dat men als gezin met een gehandicapte geen uitzondering wil maken op andere ouders. De bedragen mogen echter nooit een belemmering zijn om gebruik te maken van de oppascentrale. De oppascentrale zelf zal zonodig kun nen bijspringen De contributie voor ouders/verzorgers bedraagt f 10.- per jaar Als u als ouder of verzorger lid wilt worden, kunt u contact opnemen met een van onderstaande adressen. De oppascentrale voor Amersfoort en omstreken werkt nu sinds mei 1979 en reeds in 27 gevallen werden ouders, die van een oppas gebruik wilden maken, met een voor hen passende oppas in contact gebracht. De oppascentrale zou graag veel meer ouders van gehandicapte kin deren de kans geven met hun kennis te maken en daarom is er op maan dag 29 oktober 1979 's avonds om acht uur een grote bijeenkomst in het scholencomplex ,,De Vosheu- vel", Heiligenbergerweg 185 in Amersfoort. Voor alle ouders en vrij willigers die nu al aangesloten zijn. maar ook diegenen die belangstel ling hebben voor dit werk, zowel ouders als vrijwilligers zijn van harte welkom. U kunt dan vernemen hoe de oppascentrale werkt en wat er toe nu toe werd gerealiseerd. Wilt u nu al iets meer weten, dan kunt u schrijven of beMen naar: Truus van Lier, Anna Paulownalaan 29, 3818 GB Amersfoort. Nelie Smit, Koekoekstraat 19, 3815 SH Amersfoort tel 31100 en 51927 De oppascentrale is werkzaam in Amersfoort. Soesterberg. Soest. Baarn, Spakenburg, Bunschoten, Hoogland, Hoevelaken, Leusden en Woudenberg Voor alle gemeenten kunt u dezelfde kontaktadressen bellen. LEUSDEN - De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen kwam, met de KPO-dames als gast, dinsdag 16 oktober In „Groot Krakhorst" bijeen om een lezing bij te wonen over de historie van Staphorst, het wonen en werken in Staphorst en de kleder drachten van Staphorst en Rouveen. Na een welkomstwoord van me vrouw van Hasselt, voorzitster van de N.B.v.PI. was het woord aan de spreker van deze avond, de heer J. de Wolde uit Rouveen. De heer De Wolde noemde Stap horst de poort naar het noorden. Op eenvoudige wijze, met behulp van kleurendia's vertelde de heer De Wolde over de religieuze achter grond van Staphorst, hun gemeen schapszin, hun wonen en werken. In Staphorst zijn zeer weinig werklo zen! Duidelijk kwam naar voren, dat de spreker Staphorst in een beter dag licht zou willen plaatsen dan het nu staat. Na de pauze werden de dames geïn formeerd over de klederdrachten en sieraden bij bepaalde gelegenheden zoals huwelijken, dopen, rouw en halve rouw. Helaas, aldus de heer De Wolde, gaan steeds meer jongeren liever modern gekleed. Aansluitend op deze avond gaan de dames van de KPO en de N.B.v.PI. een Clagexcursje maken naar Stap horst donderdag 25 oktober. De spreker van deze avond zal de dames die dag^ rondleiden in Stap horst Zoals hij zei. „In het echte Staphorst en niet in het Staphorst van de fa beltjes". LEUSDEN - De kledingbeurs die 10 oktober jl werd gehouden is goed verlopen. Er was een grote hoeveel heid kleding, zoveel dat de verkoop daarvan tevens buiten plaatsvond, dankzij het mooie weer ging dit pri ma. ACHTERVELD - Donderdagavond 25 oktober is er weer een K.P.O avond. Deze wordt gehouden in D'Ouwe Peerdestal en zal aanvan gen om 20.00 uur. Daar er veel men sen zijn die moeilijke en pijnlijke voeten hebben, doch niet naar een pedicure durven, komt mevr De Bock deze avond verzorgen. Zij zal een demonstratie geven van een voetbehandeling en ook zal zij het een en ander uitleggen over de be langrijkheid hiervan Een leerzame avond waarop veel leden worden verwacht I De opbrengst was f 1500,-. Dit be drag is bestemd voor. 1. Vluchtelingenhulp. 2. De stichting Mensen in Nood/Ca ritas Nederland. 3. Het bekostigen van het verzenden van ca 160 kg. kleding naar Zuid- Afrika. Er vond veel kleding een weg naar buitenlandse werknemers. De Hey- graaf werd verblijd met ondergoed en nachtkleding. Een opvangcentrum voor Vietname se bootvluchtelingen kreeg de nodi ge warme kleding, linnen lakens gin gen naar een leprakliniek De reste rende kleding ging naar Mensen in Nood. Hieruit blijkt dat niet de op brengst het belangrijkst is, maar het kunnen helpen, waar dan ook. Het is fijn dat er door deze dagen erg veel sociale contacten ontstaan. Alle ge vers en afnemers van kleding harte lijk dank Ook alle vrijwilligers en vaste krachten, die ons geholpen hebben met het sorteren van de kleding enz. Heeft u deze keer de kledingbeurs niet bezocht? Dan weet u nu vast, dat de volgende kledingbeurs is op 23 april 1980. LEUSDEN - Jan Pickee, con tactlenzenspecialist van beroep, verricht zijn werk voor verschillende opticiëns In Ne derland, waaronder de opti- clën In Leusden. Zo'n opticiën maakt een af spraak met de heer Pickee en verschillende opticiëns kun nen rekenen op een vaste dag, vanwege het aantal klanten voor of met contactlenzen. Jan Pickee: „Een contactlen zenspecialist past de lenzen aan, leert de mensen met de lenzen om te gaan. zorgt voor de controles, slijpt de lenzen eventueel bij, kortom zorgt ervoor dat iedereen die kon- tactlenzen heeft, deze naar tevredenheid kan dragen. Mensen die besluiten contact lenzen te nemen hebben er vaak jaren over gedacht. Wan neer zij er financieel beter voorstaan, nemen zij hun be sluit. De prijs van contactlezen ligt namelijk tussen de f 400,- tot 1600,-. Daar komen dan nog de vloeistoffen bij. Je kunt rekenen op f 1000,- In de twee, drie jaar, prettiger klinkt f 1,- per dag. Lenzen moeten namelijk ook weer vervangen worden. Met zachte lenzen doe je hooguit 5 jaar Harde lenzen hebben een gemiddelde levenstijd van 5 jaar en een maximum van 20 jaar Wanneer je nu de prijs van contactlezen vergelijkt met de kosten van een bril. dan is dit niet zo schrikbarend. Voor een hoop mensen ligt de prijs van een bril op f500,- in de drie jaar Een goed mon tuur met glazen ligt al gauw in de prijsklasse van f250,-. Een bril is sneller stuk, vooral kinderen en huisdieren zijn de grootste brillenvernielers" Contactlenzen kun je verlie zen. „Dat gebeurt zelden, het is zelfs zo, dat ik de mensen niet aanraad om een verzekering te nemen omdat èn de premie erg hoog ligt èn het eigen risico groot is. Er zijn zelfs verzekeringsmaat schappijen, die deze verzeke ring niet meer afsluiten". Zijn er veel mensen die con tactlenzen dragen? „40% van de mensen draagt een bril, van die 40% draagt 10% contact lenzen. Er zijn meer ogen die contact lenzen kunnen verdragen, dan mensen die er mee om kunnen gaan. Veel mensen zijn niet capabel om hun lenzen te verzorgen, hebben bijvoorbeeld ruwe vin gers en willen daar verder geen maatregelen tegen ne men. Iemand die met een ongewas sen gezicht komt. geef ik liever ook geen lenzen. Bij 10 tot 12% van de mensen die om contactlenzen komen lukt het niet, niet vanwege de ogen, maar vanwege de ver zorging" Eigenlijk had ik verwacht dat er meer mensen waren die contactlenzen dragen „Veel mensen hebben totaal geen behoefte aan contactlen zen Op dit moment is het maar gelukkig ook, want er zijn te weinig mensen, die dat in goede banen kunnen lei den Ik betreur het dat bijvoorbeeld oogartsen in hun opleiding ontzettend weinig informatie over contactlenzen krijgen Wat zij erover horen is over eén bepaald merk, omdat die fabrikant daar belang bij heeft. De opleiding die zij zouden krijgen is in het water geval len. Een oogarts kan soms wel lenzen aanmeten, maar de ver dere verzorging heeft hij niet geleerd Dan adviseert hij om maar nieuwe lenzen te nemen. Regelmatig werkt een oogarts samen met een contactlenzen- specialist. Het nadeel hiervan is dat de prijs 2 maal zo hoog ligt". Maar hoe kun je nu weten, waar je het beste terecht kunt voor contactlenzen. „Dat is erg moeilijk Op het moment is het een kwestie van vertrouwen Ik hoop dat de volksgezondheid daar in de toekomst op inspringt Het beste kun je terecht bij een opticièn die ontzettend veel in contactlenzen doet. of waar een bekwaam iemand in dienst is, die zich uitsluitend met contactlenzen bezig houdt en daar veel plezier in heeft Meestal ben je bij de AVC-le- den (Algemene Nederlandse Vereniging voor Contactlen zen) het beste uit, maar dat hoeft niet altijd Over een paar jaar zie ik het vak opticien gespecialiseerd in vier takken: Het slijpen van brilleglazen, de adviseur en verkoper, iemand die zich bezighoudt met oog metingen en de contactlen zenspecialist". Hoe kan het. dat iemand, zoals een paar jaar geleden gebeurt is. blind wordt van contactlen zen. „De contactlenzen die haar aangemeten zijn, zijn lenzen die dag en nacht gedragen kunnen worden, mits het oog dagelijks gecontroleerd wordt. Voor de verkoop is zo'n lens totaal ongeschikt. Zo'n lens wordt nog wel eens in het ziekenhuis gebruikt, maar dan meer als bandage na een oog operatie. Daar wordt zo'n oog dan ook dagelijks gecontro leerd. Bij gewone contactlen zen is het wel belangrijk om de voorschriften precies te vol gen. Het te lang inhouden van con tactlenzen kan vervelende ge volgen hebben. Ook wanneer je ongezond leeft, niet genoeg traanvocht produceert, veel medicijnen gebruikt, is het niet verstandig contactlenzen te dragen" Jan Pickee vertelt mij verder, dat je uit een oog een heleboel kunt opmaken, ziekten, zwan gerschap. rugpijn Het oog is als een soort klok, waarop je alle delen van het lichaam kunt waarnemen. Aan de hand van een tekening die hij me laat zien, kan ik zien welke lichaamsdelen in welke vakjes van het oog terug te brengen zijn. „Om nog even terug te komen op de contactlenzen, het is erg belangrijk dat mensen bij de aanschaf een proeftijd heb ben Het goed onderhouden van de contactlenzen is be langrijk en de hygiëne. Han den wassen voor het inzetten van contactlenzen". De opleiding die Jan Pickee gehad heeft is UTS afdeling optiek: 1 jaar oogmeetkunde en 1 jaar contactlenzen, te genwoordig duurt de oplei ding langer, maar nog wil dat niet zeggen dat je een goede contactlenzenspecialist bent. „Het ligt erg veel aan de inte resse van zo'n persoon en aan de ervaring die zo iemand op doet".

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5