Veel kritiek op gemeente in reacties op notitie „Wijkgroeperingen in Leusden" |CML: Goed leesbare notitie Groenhouten: Nota kan een vertrouwen wekken PL: Mogelijk iets fundamenteels fout in grondhouding gemeente De Wetering: Voorgestelde regeling niet interessant leusden krant r 9 DONDERDAG 25 OKTOBER 1979 plaatselijk nieuws v. - Groenvoorziening 't Spul: voorbeeld hoe het niet moet. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Tot nog toe zijn er bij de gemeente een viertal reac ties binnengekomen op de dis cussienota „Wijkgroeperingen In de gemeente Leusden". Drie van de vier reacties, namelijk die van het wljkorgaan „Groenhouten", de wijkraad „De Wetering" en Progressie! Leusden zijn nogal kritisch van toon. De vierde reac tie komt van het Coördinatie team van het Comité van Milieu zorg Leusden. Dat Is een kort briefje waarin de gemeentelijke nota als een „goede en leesbare notitie" wordt gekenschetst. Om met het briefje van CML te be ginnen: het coördinatieteam laat het college weten over de notitie in sep tember uitgebreid van gedachten te hebben gewisseld. „De vergadering was unaniem van mening dat uw college een goede en leesbare notite heeft vervaardigd. Verder werd uw initiatief om in alle wijken tot wijk- groeperingen te komen toegejuicht. Tenslotte werd de hoop uitgespro ken, en door het C.M.L. zou dit als een goede zaak ervaren worden, in- dien - mede naar aanleiding van uw notitie - spontaan per wijk wijkver banden zouden ontstaan", aldus het Coördinatieteam, dat het hierbij laat. Duidelijk veel minder enthousiast over de notite van het college is de stichting wijkorgaan „Groenhou ten" Het wijkorgaan spreekt zijn teleurstelling uit over het stuk, „dat in zijn veelheid van woorden om de kern heendraait en wel veel belooft, maar - gezien de vier jaar praktijk achter ons - geen enkele garantie biedt." Het wijkorgaan „Groenhouten" heeft uit het discussiestuk opge maakt dat het college niet van plan is wijkorganen te subsidiëren en er evenmin over denkt om aan wijkver banden de formele status van wijk raad te geven en daarmee de be voegdheid tot medebeslissen. „Wan neer dan van het wijkorgaan wordt verwacht dat financieel zichzelf be druipt, dat zijn statuten, zoals die van „Groenhouten" via „De Wete ring" in de nota als model staan, een optimaal demokratisch funktioneren mogelijk maakt, doch van een ziertje invloed geen sprake mag zijn, dan vragen wij ons in gemoede af: „wat heeft die zo nodige „erkenning" voor inhoud?" STATUS QUO Volgens het wijkorgaan „Groenhou ten" beoogt de notitie niets anders dan voortzetting van de status quo, ..waaraan wij geen behoefte heb ben." In hun reactie wijzen de Groenhouters op het ontbreken van duidelijke spelregels, waardoor de bestaansgrond van het wijkorgaan beperkt zou blijven tot: „interne kon takten, hoofdzakelijk vanuit de wijk naar de gemeente, die dan in dank of ondanks worden afgenomen, waar mee de kous af is. Doch de belan genbehartiging van de wijk naar de gemeente, wat toch de kern van een wijkorgaan wil zijn, mist de effektie- ve kans." Conclusie van de Groenhouters: col lege, uw nota kan bij ons geen grein tje vertrouwen wekken om het be staande wantrouwen weg te nemen. Daar moet het college zich maar niet te zeer over verwonderen, menen de Groenhouters, gezien onder andere het feit dat: - de nota over wijkorganen werd gepresenteerd, zonder het minste overleg met de wijkverbanden zelf; - het college bruggetjes en derge lijke laat bouwen eveneens zon der overleg met het wijkorgaan. „Wij laten de ervaringen met 't Spul dan maar rusten, waar we nóg de buik vol van hebben", wordt er door het wijkorgaan nog aan toe gevoegd. Ook wordt er in de reactie nog eens gewezen op het ontbreken van een behoorlijke accommodatie voor het houden van wijkvergaderingen en dergelijke in de wijk Groenhouten Waarna de stichting zijn reactie be sluit met: „Wanneer U nu geen subsidie wenst te verlenen (wij beijveren ons trou wens zéér om daarvan volkomen onafhankelijk te kunnen zijn), en wij geen enkele garantie hebben dat onze „inspraak" geen farce zal zijn, wat behoeven wij dan nog voor een .èrkenning"? Om te mógen agéren, protesteren, adviseren, inzicht ge ven? Dat kunnen wij immers toch wel en te allen tijde, hetzij als wijk orgaan, als afzonderlijk landje of groep of zelfs als individuele perso nen! Maar inspraak betekent voor ons niet anders dan waarachtig wel in vloed te mogen hebben op beslissin gen, het algemeen welzijn en bizon der de wijk rakende. Als wij die GA RANTIE blijkens èn de ervaring én het diskussiestuk-zonder-spelregels moeten missen, ontbreekt te onzent elke behoefte aan die zgn. erken ning, die dan niet anders is dan een slag in de lucht. Gezien het voorgaande heeft het voor ons geen enkele zin om op alle details van Uw nota in te gaan Zonde van de tijd, besteed aan dat omvangrijke, prettig geschreven maar nietszeggende stuk. Jammer". NIET INTERESSANT Van dezelfde strekking is de reactie van de wijkraad „De Wetering", die haar vier pagina's omvattend stencil de titel „Een poging tot samenwer king tussen een wijk en de gemeen telijke overheid" gaf. De wijkraad is van mening dat de in de notitie voor gestelde regeling zonder pakket van wederzijdse afspraken en regels niet interessant is. Wanneer de gemeente niet van plan is werkelijk over afspra ken en regels te praten, dan heeft de wijkraad De Wetering geen belang stelling om verder te discussiëren. „Wij achten ons dan ontslagen van de plicht nog nader te filosoferen op datgene wat een wijkraad zoal kan betekenen en doen. Het zou jammer zijn als het zover moet komen", zo besluit de wijkraad haar schrijven Eerste punt van kritiek van de Wete ringbewoners is dat de notitie van het college niet meer is dan een op schriftstelling van alle goede bedoe lingen die in het verleden bij voort during zijn geuit. Maar daar heeft De Wetering niet om gevraagd „Waar blijven nu de goede voornemens, eveneens regelmatig geuit, om tot konkrete afspraken te komen waar binnen het overleg tussen wijkraad en gemeentebestuur kan plaatsvin den? Tot onze teleurstelling en in de loop der tijd groeiende verontwaar diging, vinden wij in de voorstellen aan de Raad gericht, slechts een éénzijdige vaststelling van voor waarden waaraan een wijkraad zou moeten voldoen", aldus de wijkraad „De Wetering" Overigens kan het bestuur zich wel met enkele van de voorstellen verenigen Andere daar entegen achte de Wetering niet wen selijk: „Beslist niet zinvol, noch werkbaar komt ons een vertegenwoordiging in het overkoepelend orgaan voor (het wordt als criterium genoemd); in Punt 4 der voorstellen wordt gesteld dat een overkoepeling van de wijkra den kan gaan funktioneren, wanneer tenminste drie aktieve wijkraden aan te wijzen zijn Een overkoepeling mag het College dan efficient voorkomen, maar de ervaring heeft ons geleerd dat zo'n lichaam een loa gebeuren is, dat alleen maar de afstand vergroot naar de betrokken wijkbewoners. De be sluitvorming vraagt zoveel tijd, door het telkens terugkoppelen naar de betreffende wijken, dat deze nauwe lijks kans heeft tot stand te komen Nauwelijks kan worden aangeno men. dat zo iets de bedoeling is." De wijkraad wijst er op dat zij bij haar jarenlange aandringen op een regeling van de verhouding tussen gemeente en wijkraad vooral voor ogen heeft gehad te komen tot een tweerichtingsverkeer. In dat streven meent de wijkraad niet geslaagd te zijn. „Soms wordt bij ons de indruk gevestigd, dat het voor het gemeen tebestuur slechts interessant is te weten hoe de wijk denkt, zodat men daaraan de besluitvorming kan aan passen." Van een werkelijk gebruik maken van adviezen vanuit de wijk, zodat het werk van een wijkraad ook effekt zou hebben, is volgens de wijkraad „De Wetering" geen spra ke. Nadrukkelijk wordt in de reaktie ge steld dat de wijkraad niet meer - maar ook niet minder - dan een adviserend orgaan wil zijn De wijk raad heeft geen behoefte om een commissie ex artikel 61 van de ge meentewet te worden. De wijkraad wijst er op dat er in de notitie niet wordt gesproken over het falend overleg tussen gemeente en wijkraad de Wetering in het verle den. Niettemin acht men deze „faal- faktor" wel van belang. In vroegere gesprekken, zo meent de wijkraad „De Wetering", werd van gemeente zijde wel veel beloofd, maar echte respons bleef dikwijls uit. „Dit heeft tot gevolg dat er een zoge naamde overlegmoeheid kan optre den, men wordt misschien zelfs ge frustreerd omdat steeds weer blijkt dat zaken welke zo serieus zijn be sproken, achteraf niet zo serieus werden genomen. Op dit punt lijken wij nu aangeko men Ter informatie is dan ook het laatste verslag bijgevoegd van ons overleg met het College van B en W. Verdergaand kan men dan stellen, dat, zo op deze weg wordt voortge gaan, ontevredenheid zal ontstaan bij het betrokken wijkorgaan of zelfs boosheid Een gevolg zou weer kun nen zijn, dat men, er niets meer in ziende, het overleg stopt. Het wijk- - De Wetering: representatie-eis ondemocratisch. Achterveld zou volgens PL toe zijn aan een dorpsraad. orgaan legt het moede hoofd in de schoot, geheel overmand door ge voelens van ongenoegen. Een voorbeeld van hoe het overleg als absoluut niet gehonoreerd kan worden genoemd zijn wel de schiet banen. Standpunten van het Colle ge, van Wethouders afzonderlijk, worden snel gewijzigd en soms valt men elkaar zelfs af. Het gevolg is dan natuurlijk wel, dat de Wijkraad slechts de mening over blijft te denken dat zij niet serieus wordt genomen." Oneens is de wijkraad De Wetering het ook met de eisen die in de dis cussienota worden gesteld ten aan zien van de representativiteit van een wijkorgaan. In de discussienota wordt gesproken van tenminste de helft van de wijkbewoners als lid. Dat uitgangspunt achtte de wijkraad on haalbaar, „zelfs ondemokratisch". HOOGHARTIG Ook Progressief Leusden hekelt de representatienormen die In de dis cussienota worden genoemd. In het rapportje „Wijkopbouwwerk, een bekeken zaak?" wordt de kwantita tieve representatie-eis betiteld als een toppunt van hooghartigheid en overschatting. „Niet nader ingevuld betekent het namelijk, dat erkenning (niet door de wijkbewoners, maar door de gemeente!) afhankelijk wordt gesteld van voldoende leden (50% of meer) en van voldoende participatie (50% of meer) aan verga deringen met besluitvormend karak ter. Wie zich ooit over onze repre sentatieve democratie heeft gebo gen en weet dat circa 4% van onze bevolking lid is van een politieke partij, daarboven beseft dat slechts een bescheiden fractie daarvan de politieke partijvergaderingen be zoekt, krijgt door dat de keuze voor publieke vertegenwoordigers en po litieke programs een zaak is van maar enkele procenten". Het komt de schrijvers van het PL- rapport, waaraan overigens niet door leden van de gemeenteraads fractie werd meegewerkt, uitermate vreemd voor dat de gemeente niet wil denken aan wijkraden op basis van de gemeentewet. „Het waarom is niet gegeven en wordt door ons dan ook gevraagd" Progressief Leusden wil daarover graag ook eens de mening van bestaande wijk organen horen PI wil in ieder geval de mogelijkheid open houden Met name voor Achterveld, dat in het rapport wordt aangeduid als de eer ste aangewezene om een dorpsraad op deze basis te krijgen. Gezien de geografische ligging, de dorpscul tuur en het gemeenschapsverband lijken volgens Progressief Leusden voor deze kern de mogelijkheden om te komen „tot een afgeleide van de gemeenteraad" aanwezig Zo'n dorpsraad zou zich dan bezig kun nen houden met zaken die typisch voor Achterveld zijn. in het rapportje wordt er op gewezen dat Achterveld van de progressieven niet persé zo'n dorpsraad hoeft te krijgen. „Onze suggestie zou zijn eens te ondervra gen of er behoefte bestaat aan een dergelijk stukje gemeentelijke de centralisatie." DORPSHUIS Leusden-zuid vertoont in de ogen van PL een ander beeld. Zuid werd lange tijd beheerst door aktiviteiten in de sfeer van sport, cultuur en volksontwikkeling. Dat Zuid door de meesten toch niet als een geweldig levende kern wordt beschouwd, is volgens het rapportje van PL in hoge mate te wijten aan de afwezigheid van een dorpshuis in Leusden-Zuid. „Sinds 1974 of daaromtrent voert de wethouder voor welzijnszaken een schimmenspel op door lippendienst te bewijzen aan het dorpshuis voor Leusden-Zuid en gelijkertijd de ene na de andere belofte te doen over uitwerking die hij niet nakomt" En toch zou de oplossing voor Zuid zo simpel zijn; „Hier lijkt het enige juis te antwoord al sinds jaar en dag gegeven een dorpshuis voor Leus den-Zuid als mogelijkheid om ont moeting, activiteit en de wijkop- bouwgedachte gestalte te geven." Centrum geeft uiteraard een ander beeld. Progressief Leusden wijst op het niet zo florisante bestaan dat sommige wijkorganen lijden (of heb ben geleden) en vindt dat eigenlijk verbazingwekkend. In een dorp met bewoners met een hoog opleidings- nivo en een vrij grote maatschappe lijke en politieke betrokkenheid, zou het toch mogelijk moeten zijn om te komen tot goed functionerende wijkraden Ook hier steekt Pro gressief Leusden echter een be schuldigende vinger in de richting van het gemeentebestuur: „Onge twijfeld heeft de wisselende, vaak lauwe houding van gemeentewe ge een bepalende rol gespeeld." Dat is overigens niet alleen geschied ten aanzien van wijkorganen, meent PI. „Tal van spontane initiatieven van vandaag en gisteren zijn vergezeld gegaan van slepende, soms frustre rende besprekingen met de plaatse lijke overheid." Gerefereerd wordt onder andere aan de kwestie „ambu lant functionaris", het geharrewar rond kinderopvang en de al eerder genoemde slepende procedure ten aanzien van het dorpshuis Leusden- Zuid Al met al zou de gemeente vaak te weinig respectvol burgerini tiatieven hebben bejegend Het doet de schrijvers van het rapportje zich afvragen, of „er niet iets fundamen teels fout zit in de grondhouding van de gemeente." Om aan te geven hoe het dan wel zou moeten wordt geci teerd uit het progressieve verkie zingsprogramma: Wijkverenigingen vervullen een be langrijke vertaalfunctie voor de wijk over zaken die het directe woon- en leefmilieu aangaan Alleen al om die reden dient de gemeente het oprich ten van deze wijkverenigingen sterk te bevorderen en een goed en open overleg met deze organisaties te onderhouden. Over alle woonom standigheden in de wijk zoals de groenvoorziening, verkeerssituaties, speelgelegenheden en andere aspecten van het woon- en leefkli maat dienen de Raad en het ge meentebestuur deze organisaties re gelmatig te consulteren Ook andere initiatieven uit de burgerij dienen van gemeentewege desgevraagd on dersteund te worden, bijvoorbeeld door het verstrekken van informatie of door het ter beschikking stellen van accommodatie" En „Er dient een onafhankelijk van de gemeente werkende opbouwwerker aangesteld te worden met als taak naast de organisatie van de inspraak in de Tweede Fase te fungeren als coördinator van wijkverenigingen en ander vrijwilligerswerk PROCEDURE De procedure ziet er nu als volgt uit: Het stuk van het college wordt teza men met bovenstaande reacties be sproken in de commissie ABZ. Daar komt dan ook het initiatief-voorstel van de VVD ter sprake Burgemees ter en wethouders leveren in die commissie ook hun commentaar Vervolgens gaat een en ander ter vaststelling naar de gemeenteraad

Leusder Krant | 1979 | | pagina 9