inderfilmdag, rommelmarkt, ollecte en artiestenavond loer en techniek thema oogstdankviering Gemeente plaatst tuinvuil containers erkgroep „Leusden voor het kind" organiseert: Oud papier De Haaien Leusder Krant B.T.B. Hamersveld hield jaarfeest FOTOKOPIE NODIG? algemeen N DERDAG 1 NOVEMBER 1979 ■--i* - 1 I-«f-.-rs- i.^ J v - j (hei11 00 hoH :h a kai k ka som den ■satj di dis voe ge ie 0( aan ïlijki kon defi per ène uit' nos mu s ii eei ver k ia'? rand 5 kunnen de liefhebbers Ie „kleine film" naar een erg en terecht bekroonde film klj- ,0e klompenboom" van de Ita- reglsseur Ermanno Olmi, ;l opgenomen in de landstreek mo in het Noord-Italiaanse lardlje. De film wordt ook ge- d door de bevolking uit die „De klompenboom" (L'AI- degli Zoccoli) werd In 1978 op filmfestival van Cannes be id met de Gouden Palm. verhaal van de film speelt zich af I boerenland van Lombardije, in rden van Italië, tussen de herfst 897 en de lente van 1898. Op de boerderijen woonden aan het eind 6 vorige eeuw zo'n vier of vijf fami- iet huis, de stallen, een deel van ie en het gereedschap behoorde e langeigenaar, die ook tweeder- n elke oogst kreeg. en zijn vrouw krijgen van de er te horen dat hun zoontje Minec (Ripley) In „Allen". naar school moet. omdat hij intelligent genoeg is om te leren. Ze zijn trots op het kind, maar vragen zich af wat de anderen wel zullen zeggen dat hun kind naar school gaat. Het bekent ook dat zij voor betere kleren moeten zorgen om dat de kleine jongen dagelijks 6 kilo meter heen en terug moet lopen. Als Minec in de winter een van zijn klompen breekt, hakt zijn vader in het geheim een jonge populier om. waar van hij nieuwe klompen voor zijn kind maakt. De jonge Stefano spreekt voorzichtig een paar woorden met de jonge en knappe Maddalena Brena. Niemand geeft hierop commentaar, maar voor iedereen is het een vaststaand feit dat de jonge mensen in de lente zullen trouwen De weduwe Rune moet zes kinderen grootbrengen. Ze doet de was voor de rijken in de omtrek en haar vader, Opa Anselmo, en de grotere kinderen hel pen haar zoveel ze kunnen Peppino, haar oudste zoon. komt in dienst van de molenaar. Als de pastoor aanbiedt een paar van de kinderen in het weeshuis onder te brengen, zegt Peppino dat hij dag en nacht wil werken maar dat zijn zusjes thuis moeten blijven. Tom Skerriff (Dallas), Harry Dean Stanton (Brett) en Veronica Cartwrlght (Lambert) in „Alien". Zo heeft elke familie op de boerderij haar eigen geschiedenis, die toch weer is verweven met het leven van hun bu ren en vooral met het werk op het land. Maar op een dag in de lente gebeurt er iets dat het rustige leven een drama tische wending geeft. De landeigenaar ontdekt de omgehakte populier en laat zijn rentmeester uitzoeken wie de dader is. Het blijkt Batisti te zijn en de landei genaar beveelt dat hij met zijn gehele gezin van zijn land moet verdwijnen. Batisti laadt zijn armzalige bezittingen op de kar en met zijn vrouw en kinderen, waaronder een pasgeboren baby, ver dwijnt hij in de nacht... (Grand 5, eerste week, 16 jaar). DE VERBRANDE STAD „De verbrande stad", van de Spaan se regisseur Antonio Ribas is gemaakt in 1976. De film speelt zich af in Barcelona tij dens de zogenaamde Restauratie: pe riode van Monarchie tussen de Eerste Republiek (1873-74) en de dictatuur van Primo de Rivera (1923-1929). Na het geheel uiteenvallen van het oude imperium „waarin de zon nooit onder ging" - de laatste koloniën: Cuba, Puerto Rico en de Philippijnen qinqen in 1898 verloren - ontstond er een ernsti ge industriële crisis in Catalonië (vooral in de textiel, door gebrek aan grond stoffen uit de koloniën). Tijdens deze economische recessie bloeiden poli tieke ideologieën (anarcho-syndicalis- me, socialisme) onder het proletariaat van Catalonië, uimondend in het eisen van betere arbeidsvoorwaarden, in de jaren 1901-02 staakten de metaalar beiders voor een achturige werkdag. De klassentegenstellingen worden duidelijker terwijl de Catalaanse indus triële bourgoisie streeft naar onafhan kelijkheid van de Centrale Regering. Dato, president van de Ministerraad, wordt in 1900, in het Liceo uitgefloten. Nadat in de jaren 1904-07 voortdurend aanslagen van anarchisten plaatsvin den, vind in 1909 de explosie plaats, alle dienstplichtige reservisten worden opgeroepen voor de oorlog in Marokko. Op 26 juli breekt een algemene staking uit, de zogenaamde „Tragische Week" begint. Tragisch niet alleen om de ge welddaden die plaats vonden, maar ook om dat wat niet bereikt werd door ge brek aan leiding en samenwerking tus sen de verschillende groepen. In plaats van de strategische punten van de stad te veroveren, werden door de demago gie van Lerroux kerken verbrand De bourgoisie van de Catalaanse liga wilde de sociale orde handhaven en de arbeidsvrede herstellen Daardoor kon de centrale regering ge makkelijke ingrijpen. De rest van Spanje kreeg te horen dat het om een poging tot afscheiding van Catalonië ging. De repressie kon beginnen ver schijningsverbod voor de kranten, slui ting van 150 scholen, 17 doodvonnis sen, waarvan 5 werden voltrokken. Na deze executies: grote demonstraties in geheel Europa; in enkele hoofdsteden werden zelfs monumenten opgericht Tegen deze achtergrond schildert Ri bas het leven van een rijke burgerlijke familie en een jonge, nogal anarchisti sche arbeider, die met een dochter uit dat gezin is getrouwd. Zonder van zijn personages cliché's te maken, verte genwoordigen zij allen bepaalde so ciaal-politieke standpunten zoals die in Catalonië tussen 1898 en 1909 werden ingenomen La Ciutat Cremada is de eerste film in Spanje, die in het Catalaans is ge maakt. Hij werd een half jaar na Fran co's dood vrijgegeven en was in dit deel van Spanje een enorm succes (Filmhuis, za t/m di., 20.15 uur). EEN BIJZONDERE DAG In „Een bijzondere dag" (Una giornato particolare) van de Italiaanse regisseur Ettore Scola, zien we Mar cello Mastroianni en Sophia Loren sa men in de hoofdrollen: een ontmoeting op een mooie dag in het fascistische Italië. Zij de (huis-)vrouw van een fas cistisch „opperhoofd", hij een homo- sexuele schrijver. Die mooie dag in Rome, terwijl Mussolini glorierijke toe spraken houdt, ontwikkelt zich een vriendschap, die begint op de daken van Rome Scola zegt zelf over deze film: „Iedere film is op een bepaalde ma nier autobiografisch Ik zit sterk in de drie mannen van C'Eruvamo Tanto Amati, al was ik te jong om in 1944 aan het verzet te hebben kunnen deelne men. Una Giornata Particolaze voert me terug naar mijn eigen jeugd, een tijd waarin alles grauw was. De huizen waren zo gebouwd dat er nauwelijks zon in kon doordringen en bij ons thuis brandde vanaf 's ochtends het elektri sche licht In de huidige tijd worden de zwakken en de uitzonderingen nog steeds buitengesloten en geterrori seerd, maar het leek me dat de onder werping van de vrouw en het isolerftënt van de homosexueel het beste geana lyseerd konden worden in de oorspron gen van het fascisme, veertig jaar gele den. Niet zozeer de fysieke terreur, maar de gevoelsterreur, die het per soonlijk leven van de individuen on dermijnt. Ik geloof in beroepsacteurs, omdat je hen niet alleen het verhaal kunt laten spelen, maar ook de geest ervan. Ik kan van Loren en Mastroianni met anders zeggen dan dat ze alles hebben begrepen wat ik wilde, (Nachtvoorstelling Filmhuis, zaterdag nacht, 23.00 uur) Beeld uit de fraaie Italiaanse film „De klompenboom" van regisseur Olmi. Scène uit: De klompenboom". t al -ef% che eert onzer verslaggevers) EUSDEN - Er staat weer een iwe serie aktlvltelten in het er van de aktle „Leusden het Kind" op stapel. De kgroep, die op 6 oktober istleden de succesvolle bra in het zwembad Bavoort niseerde, heeft nu nog de lende aktlvltelten op het pro- ma staan: een kinderfilm- een rommelmarkt, een col- en een artiestenavond. Die stenavond vormt tevens de itlng van de aktle, waarvan ipbrengst, zoals bekend, be- md is voor de bouw van een in Tanzania door de stich- „Kinderhulpplan". i kinderfilmdag vindt aan- ande zaterdag reeds plaats, n Visser van 't Ros Beyaart t aanstaande zaterdag (3 no- Scf&n voor vember) de grote zaal van zijn bedrijf ter beschikking voor de vertoning van films. Jogchems theaters levert de apparatuur en de film. Er worden drie voorstel lingen gegeven, die zijn bedoeld voor de kinderen van de lagere school. De voorstellingen van gen aan om 10 uur, 13 uur en 15.15 uur. De toegangsprijs per voorstelling bedraagt 2,50. De opbrengst gaat naar de aktie. Vertoond wordt drie maal de be kende film: „Wie het laatst lacht", ROMMELMARKT Een groots evenement wordt ook de rommelmarkt, die voor zaterdag 17 no vember genoteerd staat. De rom melmarkt vindt plaats in de voormalige Spar-supermarkt in het noodwin- kelcentrum „De Rozendaal", die door de heer Aldenzee ter beschikking is ge steld Tussen 10 en 16 uur kan iedereen op de rommelmarkt terecht. Niet alleen om tussen de rommeltjes iets van zijn gading te vinden, ook voor het bijwonen van enkele veilingen. Regelmatig zullen meer waardevolle artikelen geveild worden. Daarvoor is een echte veiling meester aanwezig Wie iets heeft dat afgestaan kan wor den voor de rommelmarkt - en gezien de veilingen mogen dat dus ook heel best dingen van enige waarde zijn - kan dat melden bij enkele leden van de werkgroep. Op zaterdag 10 november - een week voor de rommelmarkt dus - wordt er een ophaaldienst georgani seerd Twee vrachtwagens zullen die dag tussen 10 en 15 uur in de gehele gemeente spullen voor de rom melmarkt ophalen. Wie iets heeft voor de rommelmarkt, dat thuis afgehaald moet worden, kan met één van de vol gende telefoonnummers contact op nemen: voor Achterveld en Stoutenburg: 03425-1853; voor Leusden-Zuid: 41484; voor Leusden-centrum: 41131 Deze nummers zijn voor het opgeven van spullen voor de rommelmarkt be reikbaar op donderdag 8 november tussen 19 en 22 uur. Aarzelt u niet om dan te bellen. COLLECTE In het kader van de aktie wordt er ook nog een huis-aan-huis-collecte gehou den De werkgroep wil ook graag een ieder die niet toekomt aan het bezoeken van de evenementen in staat stellen om een bijdrage aan „Leusden voor het kind" te leveren. En wie al ergens ge weest is. mag natuurlijk ook nog best een duit in het zakje doen. De collecte wordt gehouden op maandagavond 19 november, dinsdagavond 20 november en woensdagavond 21 november. Voor deze collecte heeft de werkgroep nog vele collectanten nodig. Vrijwilligers kunnen zich op de volgende telefoon nummers opgeven: Voor Achterveld en Stoutenburg: 03425-1853; Voor Leusden-Zuid en Centrum: 41131. Hoe meer collectanten er zijn, des te kleiner is de route die men per persoon hoeft te doen Zeker gezien de korte duur van de collecte - heel Leusden moet in drie avonden gedaan worden - is het zaak, dat zich vee! collectanten aanmelden. De collecte wordt gehou den door middel van lijsten, die op vrij dag 16 november op het gemeentehuis in Leusden-centrum en in het voormalig gemeentehuisje in Achterveld kunnen worden ingeleverd Nadere mededelin gen over de tijdstippen waarop een en ander dient plaats te vinden, volgen ARTIESTENAVOND Ten slotte is er dan nog de arties tenavond. Ook daarover volgen nog nadere mededelingen. Vaststaat nu in ieder geval dat deze avond zal plaatsvinden op donderdag 22 no vember in „De Mof" in Leusden-zuld. De Leusdense zanger en conferen cier Ab Hofstee stelt een programma samen, waaraan door een aantal Ne derlandse artiesten belangeloos wordt meegewerkt. Het Is de bedoe ling dat aan het eind van de avond de totale opbrengst van de aktie „Leus den voor het Kind" wordt bekend gemaakt en wordt overgedragen aan de stichting „Kinderhulpplan". LEUSDEN - Zoals reeds werd aan gekondigd zullen er in het weekend 3 en 4 november weer containers worden geplaatst waarin men zijn tuinvuil kan deponeren. In Leusden-centrum komen contai ners op de volgende plaatsen te staan. - Hamersveld: Eikenlaan hoek Wil- genlaan; Princenhoflaan hoek Ho- horstlaan - Rossenberg: Rossenberglaan hoek Bavoortseweg Rozendaal: parkeerplaats Henegou wen nabij zwembad - Rozeboom Rozenhaag nabij win kelcentrum - Wetering: nabij de speelweide, nabij toegang Bolderikhof. - Alandsbeek-w Travertijn hoek Me- lafier - Alandsbeek-o: Rietgors Groenhouten: parkeerplaats nabij sportzaal De Meent Akkerhoeve: Reehoeve hoek Bever hoeve Noordwijck: Wierickewijk ter hoogte van Reggewijk In de nog in aanbouw zijnde delen van Akkerhoeve en Noordwijck kan ook gebruik gemaakt worden van de daar aanwezige huisvuilcontainers. In Leusden-zuid worden op de vol gende punten containers geplaatst: - op de parkeerplaats aan de Van Diepenheim Scheltuslaan tussen de nd iUSDEN - De boer van vroeger is Igrarische ondernemer van nu orden die werkt op een bedrijf beheerst wordt door de techniek, e technische ontwikkeling heeft de ondernemer zeker ook na- In. De afstand tot de natuur at, hoe vreemd dat ook klinkt de agrariër steeds groter, eger liep een boer achter een rd over zijn akker en zat elke dag smaal onder zijn koeien om te ken. Nu zit hij op zijn tractor en de melkmachine het werk doen. enstaande beschouwing over agrarisch bedrijf werd gehouden r pastor B. J. ter Bekke tijdens de ge week donderdag gehouden atdankvlerlng In de parochiekerk de Hamersveldseweg in Leus- In preek ging de pastor verder In le nadelen die er voor de huidige irlër kleven aan de verdergaande thanlsatle van zijn bedrijf. Door- de boer tegenwoordig alles al- af kan, treedt er vaak vereenza- ,jk op voor de boer en zijn gezin, heer Ter Bekke riep de aanwezi- op zich niet te laten beheersen r de techniek. BEWONDERING De oogstdankviering werd dit jaar voor de 18e maal georganiseerd door de ABTB „Hamersveld", de Rooms- Katholieke Boeren- en Tuindersorgani satie. Leden van deze vereniging zijn vele uren in touw geweest om ae Jozef kerk te versieren met zaken die het land voortbrengt. In zijn openingstoespraak sprak pastor Ter Bekke zijn bewonde ring uit voor aldiegenen die vol liefde en toewijding er aan meegewerkt hebben de kerk dit aanzien te geven. Alleen het feit dat het oogstdankfeest nog steeds in Leusden gehouden wordt was voor hem het bewijs dat trouw en geloof nog steeds springlevend waren. Een verge lijking met mensen die vele jaren aan een kathedraal bouwden en dit ook al leen maar konden doen met een grote dosis geloof en trouw, ging hier volgens de voorganger zeker op VERSIERING Inderdaad mag gezegd worden dat het interieur van de kerk er dit jaar weer mooier uitzag dan voorgaande jaren. Naar een ontwerp van Piet Valkenet zijn er gemiddeld zeven man per avond drie weken lang bezig geweest met het ma ken van de versiering. De eisen die men aan zichzelf stelde ten aanzien van de kwaliteit van de verwerkte materialen gingen zo ver dat er 170 km werd gere den om 15 bossen tarwe te verkrijgen van een eerste kwaliteit. Voor 35 bos sen rogge reed Jan de Groot naar Mil- lingen op de Veluwe Verder werd voor de versiering 15 kg. Milletzaad en 15 kg negerinnezaad gebruikt Met behulp van twaalf kg. lijm werden de verschillende kleuren zaad jes verwerkt tot een zeer fraaie wand versiering IMet het roggestroo werd honderd meter vlechtwerk gemaaKi 325 maisplanten met kolven plus 500 maispluimen tenslotte waren alle at tributen die verwerkt werden OOGSTGAVEN Ook dit jaar werd de traditie voortge zet waarbij aan de A.B T B.-leden om een oogstgave gevraagd werd Naast vele gaven in natura werd ook een groot Pastor ter Bekke sprak in zijn openingstoespraak zijn bewondering uit voor degenen die er aan hadden meegewerkt de kerk voor deze avond te versie ren. bedrag aan geld ingezameld waarmee agrarische produkten werden aange kocht Tijdens de Eucharistieviering werd een deel van deze produkten verwerkt in fraai opgemaakt manden, door een groep jongeren de kerk ingebracht. Om ook andere parochianen te laten zien wat er door het agrarische deel van de bevolking tot stand is gebracht werd het geheel tot zondag in tact gelaten. De ingezamelde goederen zijn nadien be zorgd bij de slotzusters van het Cenakel te Soesterberg en bij de zusters welke wonen in het klooster „Arce Pace" te Driebergen. Na de eucharistieviering waaraan verder medewerking werd verleend door het parochiële Heren zangkoor ging een groot aantal A.B.T.B.-leden naar het jongeren centrum „De Til" om daar te genieten van andere produkten der aarde als hop. gerst en dubbelgestookte graan jenever JAARFEEST De A B T B „Hamersveld" telt op dit ogenblik 90 leden waarvan er een vijf tigtal nog daadwerkelijk het boeren Kwintlaan en de Van Boetzelaar van Oosterhoutlaan - nabij het winkelcentrum De Bieshaar In Achterveld komen containers te staan: - op de parkeerplaats bij het gym nastieklokaal aan de Walter van Amersfoortstraat - nabij het kruispunt Pater Storm- straat-Van Oldenbarneveltstraat Op iedereen die van deze gemeente lijke service gebruik wil maken wordt het dringende beroep gedaan uit sluitend tuinvuil in de containers te de poneren. Al het andere vuil dient op de gebruikelijke wijze met de huisvuilop- haaldienst te worden meegegeven In verband met de verwerking van het tuinvuil o.a. ten behoeve van de aanleg van geluidswallen in de 2e fase - is het yan belang dat hieraan strikt de hand wordt gehouden. Ter voorkoming van verontreiniging van de directe omge ving van de containers wordt men ver zocht er op te letten dat geen tuinvuil naast de container valt LEUSDEN - Het komende weekend staat er van zaterdag- tot maandag ochtend een container voor oud papier bij het zwembad aan de Bavoortseweg. ledereen die zijn oud papier kwijt wil kan dit hier komen brengen. De opbrengst is bestemd voor zwemvereniging De Haaien. bedrijf uitoefenen. Voorzitter Kees van 't Klooster bracht tijdens de feestavond dank uit aan al diegenen die er aan meegewerkt hadden ook deze 18e oogstdankviering tot een succes te ma ken. Ook de jeugd heeft zich niet onbe tuigd gelaten bij de voorbereiding en uitvoering van het geheel Bij een te ruglopend ledenaantal, omdat veel le den naar elders verhuizen om hier plaats te maken voor de steeds verder gaande uitbreiding van Leusden. is het een voldoening dat deze activiteit toch steeds nog doorgang kan vinden. Met medewerking van Eddy Brink en zijn orgel brachten de aanwezigen nog en kele uurtjes, onder het genot van een drankje, in De Til door. Enkele dames brachten een voordracht: „Burger vrouw en Boerenmeid brengen gezel ligheid". Gerda Hilhorst, geen onbe kende in het Leusdens toneelwereldje, bracht de „Ballade Pruimtabak" Beide voordrachten vielen bij de aanwezigen in goede aarde, gezien de enthousiaste reacties. Rozendaallaan 9 Leusden-C

Leusder Krant | 1979 | | pagina 23