voor diskussie over voorwaarden aaraan kamp dient te voldoen Kreatief Leusden bezocht verkooptentoonstelling in 't Palet IRSTE WOONWAGENNOTA VERSCHENEN Vanavond kaarten in De Til Verschillende plaatsen in principe mogelijk i.aq plaatselijk nieuws daarmee een enthousiast applaus van de omstanders. Onder het motto .Sa men muziek maken is veel leuker" maakt de Vereniging voor Huismuziek reclame voor dit soort huiselijke aktivi- teiten, als alternatief op het elke avond maar weer kastje kijken en plaatjes draaien. Jammer, dat het er niet naar uitziet, dat de komende zesde verkoop expositie volgend jaar in een eigen dorpshuis zal kunnen worden georga niseerd. Mevrouw De Gooier, met an deren een aktief pleitster voor de bouw van een eigen sociaal-culturele ac commodatie in Leusden-zuid. zal ook in 1980 nog op de gastvrijheid van 't Palet aangewezen zijn. Want ondanks alles zullen ook dan de poppen, de beesten, het emaillewerk, de sieraden, de ge droogde bloemen en de houtsneden weer uitgestald moeten worden, om te laten zien hoe kreatief de mensen in Leusden-Zuid zijn. LEUSDEN - Donderdag a s. 1 no vember wordt In ..De Til" de tweede kaartavond van het seizoen gehouden. Deze staat open voor iedere belang stellende. Zoals gebruikelijk is ook nu weer de mogelijkheid om deel te nemen aan Schutjassen en Klaverjassen. Voor deze avond zijn weer mooie prijzen be schikbaar. De inschrijving vindt plaats tussen 19.30 en 19.50 uur. De aanvang van het kaarten is 20.00 uur. [DONDERDAG 1 NOVEMBER 1979 n de redaktle) EUSDEN - Eén dezer dagen verscheen de eerste gemeentelijke woonwa- mota (A) die als leidraad moet gaan dienen voor een uitgebreldedlskussle f deze zaak. Deze eerste woonwagennota bevat de randvoorwaarden en igestles over het aantal binnen de gemeente te stichten centra. Nota B., later zal verschijnen, zal verder Ingaan op de planologische kanten van :e materie (onder meer definitieve plaatsbepaling). Bij de eerste nota Is i kaart van Leusden gevoegd, waarop gebieden zijn aangegeven, waar gelijk een kampje kan worden gevestigd. In feite komt het er op neer, dat er >rlnclpe ruimte voor een kamp(je) voor vijf of tien woonwagens Is In de nen Achterveld, Leusden-zuld en Leusden-centrum. Plaatsen voor Leus- i/Centrum zijn bijvoorbeeld het nog te realiseren bestemmingsplan Cla- enblad en Wildenburg, werkgelegenheldsterreln Bruinhorst, werkgele- nheldsterrein 't Ruige Veld, in de buurt van het sportpark Vallelkanaal, aan (afgesloten) Bavoortseweg nabij de Ijsbaan. Ook in de buurt van de hoolsteegbosjes (bufferzone) acht het gemeentebestuur een dergelijk npje te realiseren, evenals In een gebied tussen Groene Zoom en het ssengebied tussen Arnhemseweg en Helllgenbergerbeek, de Pon- ehoek en het agrarisch gebied ten oosten van de bebouwde kom langs de 0 van Aldewereltlaan en Kon. Jullanalaan en ten noorden langs de Maan- g. Voor Achterveld liggen de mogelijkheden rondom de bebouwde kom en t name binnen het nieuwe bestemmingsplan Achterveld, waarvoor de Dnd kortgeleden werd aangekocht. Ook het nieuwe werkgelegenheldster- n van Achterveld aan de Klettersteeg, dat nog In ontwikkeling moet wor- 1 gebracht, biedt In principe ruimte aan een woonwagenkampje. Met deze somming wordt niet gezegd, dat een woonwagenkampje daar ook zou jeten komen, de gemeente geeft alleen de mogelijkheden aan. Die gege- ms zijn nodig om te kunnen beslissen over de stichting van één kampje van of bijvoorbeeld twee kampjes van resp. 5 en 10 woonwagens. In nota B. zal rder worden ingegaan op de planologische aspekten. De eerste nota zal in openbare commissievergadering van Ruimtelijke Ordening en Publieke ïrken op dinsdag 6 november worden behandeld (gem. voorllchtlngscen- im, 20 uur). WETTELIJKE EISEN p-tet raam, waarbinnen de gemeente n opereren, is niet bijzonder groot. De meente is zonder meer verplicht tot jlisering van één of meerdere woon- igenkampen over te gaan voor totaal woonwagens. Daartoe heeft het rijk rschillende randvoorwaarden ge- M, waaraan de gemeente dient te Idoen. Ook Gedeputeerde Staten Utrecht (en andere provincies) bben bevoegdheden gekregen. GS bben per gemeente aangegeven ieveel standplaatsen er gerealiseerd 3nen te worden. Ook binnen welke rmijn dit dient te geschieden Blijft een imeente in gebreke, dan zal het pro- ïciaal bestuur zelf, in overleg met de ovinciale Planologische Commissie, plaats of plaatsen voor een kampje nwiiAnwijzen. Eén en ander kan beteke- 9n, dat - hoewel de normale bestem- ngsplan-procedure wordt gevolgd - een gegeven moment de provincie knoop doorhakt en de beslissing uit inden van de gemeente neemt. Het Idienen van bezwaarschriften is wel lelijk, maar er moeten wel heel are argumenten zijn, wil een be- 'aarschrift zin hebben. Wanneer be- arschriften vertragingen opleveren, laardoor de door de provincie gestelde rmijn niet wordt gehaald, dan zal de ovincie alsnog zelf een plaats aanwij- n. De wet geeft GS daartoe de be- jdheid. zonodig met voorbijgaan in de eventueel ingediende bezwaar- riften. stand te brengen moet het centrum in of nabij de bebouwde kom zijn gelegen; - de afstand tussen het centrum en de primaire openbare voorzieningen, zoals scholen, openbaar vervoer, win kels e.d. moet loopbaar zijn, dat wil zeggen maximaal 800 m.; - eencentrummagnietzijngelegenop een plaats waar ook geen woningen mogen worden gebouwd; - als richtlijn voor de bruto oppervlakte per standplaats geldt 300 m2; - het centrum moet tegen windoverlast worden beschut op een wijze die past in het landschap; - het centrum moet voorzien zijn van een rioleringsstelsel en aansluitings mogelijkheden hebben op water, elec- triciteit en gas. Op bijgaande tekeningen zijn alle gebieden In de gemeente Leusden aangegeven, die aan deze krlterla voldoen. WETTELIJKE 'OORWAARDEN RAND- PROVINCIALE RANDVOORWAARDEN Ook de provincie heeft randvoor waarden gesteld, waaraan een woon wagenkampje dient te voldoen. Deze voorwaarden zijn: - de standplaatsen moeten op loopaf stand (maximaal 100 m.) van de wonin gen van andere burgers liggen in of tenminste aan de rand van de bebouw de kom; - een spoorlijn of autoweg tussen de standplaatsen en de overige woonbe bouwing moet worden vermeden; - er is een voorkeur voor zo klein mo gelijke concentraties van standplaat sen; - scheiding van werkactiviteiten en woonfuncties, bij uitzondering een woonwagenstandplaats naast het op slag- en werkperceel; - maximum omvang van het centrum is 15 standplaatsen; - bij kleine kernen kleine groepen (b.v. 3-5 standplaatsen); bij grotere steden groepen van 10-15 standplaatsen; - een eigen gebied voor de woonwa genbevolking met een niet al te nadruk kelijke afschermende beplanting; - een bruto ruimtegebruik van ca. 550 De richtlijnen van het rijk zijn als volgt tarnen te vatten: - om de integratie van de woonwa genbewoner in de samenleving tot Het gebied van Leusden-centrum en Leusden-zuld, waar mogelijkheden zijn voor de vestiging van één of meerdere woonwagenkampjes volgens de randvoorwaarden, die het rijk stelt. Door provinciale en gemeentelijke toege voegde randvoorwaarden, zullen er verschillende gebieden voor vestiging van woonwagenkampjes afvallen. m2 per wagen (bij situering binnen de woonwijk) tot ca. 850 m2 per wagen (bij een solitaire vestiging) is afgeleid uit de voorbeeldverkavelingen In het woon wagenplan. GEMEENTELIJKE VOOR WAARDEN Ook de gemeente stelt een aantal randvoorwaarden, waaraan de realise ring van een woonwagenkampje dient te voldoen. Die zijn in eerste instantie als volgt samen te vatten. - in verband met snelle realisatie moet de grond bij voorkeur gemeente-eigen dom zijn; - bij voorkeur gebruik maken van een ligging aan bestaande wegen; - aanwezigheid van gas, electriciteit en water in de nabijheid van het cen trum, - gebieden met onzekere toekomstige plannen zoveel mogelijk uitsluiten; - zo gering mogelijke visuele overlast veroorzaken in randgebieden. Door het stellen van deze voor waarden zullen veel randgebieden afvallen, waardoor de keuzevrijheid voor de situering van een woonwa gencentrum tamelijk beperkt zal zijn, aldus de nota. AANTAL WOONWAGENCENTRA In de eerste woonwagennota gaat het gemeente bestuur uitgebreid in op factoren, waarmee rekening dient te worden gehouden ten aanzien van het stichten van één of meerdere kampjes. B en W schrijven: „Voor de bepaling van het aantal woonwagencentra moet met een aantal factoren rekening worden gehouden: - meerdere centra vergen meer ruimte, omdat rond elk centrum be schermende maatregelen tegen wind overlast moeten worden genomen; - de kosten van aanleg en inrichting van één centrum zullen belangrijk lager zijn dan die van twee of drie centra; - er is behoefte aan standplaatsen voor trekkers. Trekkersplaatsen wor den volgens het woonwagenplan slechts opgenoemen bij centra met een capaciteit van 15 wagens (of meer), waarbij 10% of rond 2 plaatsen gere serveerd worden voor trekkers; - de beroepsuitoefening kan plaatsing van een aantal wagens op een indus trieterrein wenselijk maken. In tegen stelling tot de richtlijnen uit het provin ciale woonwagenplan blijken veel woonwagenbewoners bij hun werkter rein te willen wonen. Te denken valt aan de autohandel, uitdeukerij. spuiterij. paardenhandel, textielhandel. In Leusden behoeft geen rekening te worden gehouden met een terrein voor de autosloperij, omdat daarvoor in Amersfoort voorzieningen worden ge troffen; - een centrum met 15 standplaatsen kan worden gesticht in of bij Leusden- centrum. Een kleiner centrum kan ook in Achterveld en Leusden-zuid worden gerealiseerd; - de integratie van de woonwagenbe woner in de samenleving zal ver moedelijk eenvoudiger zijn bij een ge ringe concentratie van standplaatsen; Het gebied van Achterveld, waar vestiging van een woonwagenkampje mo gelijk is volgens de wettelijke randvoorwaarden. - het aantal gemeenten in de provincie Utrecht met kleine tot zeer kleine centra is groot. De aanwezigheid van enkele grotere centra is aan te bevelen. Op grond van de opgesomde facto ren is geen duidelijke voorkeur voor concentratie of spreiding der stand plaatsen vast te stellen. Indien ruimtegebruik, kosten en sprei ding over de provincie als belangrijkste factoren worden aangemerkt zal geko zen worden voor een grotere con centratie. In het navolgende zal daarvan worden uitgegaan. Er zijn dan nog twee mogelijkheden, n.l.: 1. een woonwagencentrum waar uit sluitend wordt gewoond, of waar ac tiviteiten plaatsvinden die geen ruimte vragen b.v. stoelenmatten, scharen sliep. etc. De omvang van het centrum is 15 standplaatsen, waarvan twee re serve voor trekkers. Situering in of nabij het woongebied. Plaats: Leusden-ce- trum; 2. een woonwagencentrum waar uit sluitend wordt gewoond, of waar geen storende activiteiten plaatsvinden (conform punt 1van 10 wagens en één woonwagencentrum van 5 wagens voor de woonwagenbewoners die een beroep uitoefenen waarvoor een werkterrein noodzakelijk is en die bij het werkterrein willen wonen (autohandel, uitdeukerij, spuiterij, paardenhandel, textielhandel). Situering van de 10 wa gens in het werkgebied. Plaats: de 10 wagens in Leusden-cen- trum, de 5 wagens in werkgebied Bruinhorst of werkgebied Achterveld. Teneinde de relatie tussen de bewo ners van de centra in de gemeente zo groot mogelijk te laten zijn zou kunnen worden gekozen voor een situering van beide centra in Leusden-centrum. Om de mogelijkheden die de ge meente Leusden te bieden heeft zo groot mogelijk te maken zou gekozen kunnen worden voor een spreiding van de 15 standplaatsen over het woonge bied en het werkgebied, zoals om schreven in punt 2, aldus de nota. VEEL RUIMTE NODIG „Het wettelijke minimum voor een woonwagenkavel Is 145 m2 netto Deze oppervlakte komt vrijwel overeen met die van een normale kavel voor wo ningwet- of premiewoningen. De bruto ruimtebehoefte voor een wo ning (kavel verharding openbaar groen) is ca. 290 m2- Door eisen die het woonwagenplan Provincie Utrecht aan rust, privacy en afscherming tegen wind worden ge steld, wordt de nodige ruimte per woonwagen aanmerkelijk groter dan die voor woningen. De voorbeeldverka velingen in het woonwagenplan komen uit op ca. 550 m2 bruto per wagen bij situering van het centrum binnen de woonwijk. Bij een solitaire vestiging is ca. 850 m2 per wagen nodig. Hoewel het kostenaspect buiten het kader van dit hoofdstuk valt zij reeds nu vermeld, dat C R M. een norm van 60.000,- voor het opnchten van één standplaats hanteert, een bedrag dat nimmer toe reikend zal zijn. De nodige ruimte voor 10 woonwagens varieert van ca. 10 x 550 m2 5500 m2 tot ca. 10 x 850 m2 8500 m2fl afhan kelijk van de situering". De nodige ruimte voor 5 woonwa gens in het werkgebied Is ca. 5 x 550 m2 2750 m2 exclusief de oppervlakte die ten behoeve van de uitoefening van het beroep noodzakelijk is. C R M. kent al leen een financiële regeling voor de stichting van standplaatsen. Het ge bruik van werkgebied dient per afzon derlijke overeenkomst met de woonwa genbewoners te worden geregeld ZINVOLLE DISKUSSIE „Om een zinvolle discussie over de plaatskeuze mogelijk te maken is het van groot belang om vast te stellen hoeveel centra voor woonwagens in de gemeente zullen worden gesticht. De ruimtelijke randvoorwaarden geven richting aan de plaatskeuze. Na het vaststellen van bovengenoemde uiterst belangrijke uitgangspunten zal in een vervolgnota de plaatskeuze aan de orde worden gesteld", aldus het ge meentebestuur in de eerste nota. Ton Kwinkelenberg. LEUSDEN - Weken zo niet maan den is initiatiefneemster Riet de Gooyer in de weer geweest, om het jaarlijkse evenement, de verkoop- expositie voor kreatief Leusden- Zuld in de basisschool t Palet tot een sukses te maken. Tijdens deze ex positie kunnen inwoners, voorna melijk uit Leusden-Zuid, maar ook enkelen van daarbuiten laten zien, welke artistieke en kreatieve gaven zij bezitten. En dat zij dit graag doen, mag blijken uit het grote aantal deel nemers aan deze vijfde verkoop tentoonstelling, die in de hal en twee klaslokalen van de school zaterdag 27 oktober hun scheppingen, werk stukken, produkten of hoe je het ook maar noemen wilt, exposeerden. Evenals in voorgaande jaren, was de belangstelling van het publiek voor de ze lustrum-tentoonstelling, meteen na de opening 's morgens om half elf al overweldigend groot. En wie alle vijf ex posities heeft bezocht, zag bij deze ontmoeting met kreatieve Leusdenaren vele bekenden: de poppen van me vrouw Boks. de beeldjes van Elly Er- kelens, de beesten van mevrouw v. d. Hert, om er maar enkele te noemen. Altijd weer de moeite waard is een be zoekje aan de stand met etsen van me vrouw Wies Verploegh, maar ook de talloze kinderen van Leusden-Zufd ver dienden met hun fraaie kollekties kunstnijverhc id de volle aandacht. Ge heel nieuw o> de vijfde verkoop-ex- positie was de koek- en gebakstand, schitterend opgemaakt voor de aan vang en kompleet met recepten, maar al gauw geplunderd door de vele zoete kauwen, die Leusden rijk schijnt te zijn. Reeds voor de middag waren de ban ketbaksters helemaal ..los" en konden zij vroegtijdig opbreken. Dat de huismuziek uitstekend in het kader van deze verkoop-tentoon stelling past, bleek uit het optreden van het echtparen Van Kooten met drie zoons Zij speelden sfeervolle werkjes, o a. voor vijf blokfluiten en oogstten Er was veel belangstelling voor de lustrum-tentoonstelling zoals hier wel blijkt.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5