kantoor Stichting Bejaardenhuisvesting in nieuw Stichtingsvoorzitter Mulders: woningbouw loopt vaak stuk op procedurekwesties Kroon vernietigt hinderwetvergunning leusder Staatssecretaris BroKx. GEWIJZIGD OPNAMEBE- LEID Vervolgens was het woord aan mr. G. Ph Brokx, die begon stichtingen, leden en medewerkers te feliciteren met het nieuwe gebouw. Naast de door de heer Mulders reeds vastgestelde problemen noemde de heer Brokx nog een aantal algemene problemen ten aanzien van het bejaardenbeleid, zoals dat door de overheid wordt gevoerd. Zo noemde hij het de laatste jaren sterk gewijzigde opnamebeleid, wat zeker aanpassin gen van bejaardentehuizen behoeft Er is hier een duidelijke accentverschui ving naar een verzorgingsfunctie voor deze tehuizen, terwijl ook de overheid wel degelijk het zo lang mogelijk zelf standig blijven wonen stimuleert, aldus de heer Brokx. Ten aanzien van de door de heer Mulders geconstateerde laksheid bij de overheid merkte staatssecretaris Brokx op dat een departement waar jaarlijks tien miljard gulden aan overheidsgeld wordt uitgegeven, een - weliswaar ver tragend werkend - billijk beoordelings systeem voor aanvragen van o.a. sub sidies wel degelijk op zijn plaats is. Aan het eind van zijn betoog sprak del heer Brokx - die overigens niet al teu diep op een aantal vragen inging metl het oog op de deze week te behandelen begroting van zijn departement - de hoop uit, dat de Stichtingen Bejaarden huisvesting Nederland en Bijzondere Bouw Nederland en de woningcorpora ties elkaar op een aantal punten zouden aanvullen en zeker niet bestrijden. Hierna begaf het gezelschap zich naar buiten, waar in aanwezigheid van o.a. burgemeester Rademaker, de wethouders Mandemaker en Van Woudenberg, welke laatste vorig jaar de eerste paal voor het gebouw sloeg, en de architect van het gebouw, de heer H. Eebes een tegeltableau werd ont huld. Met een informeel samenzijn werd de middag daarna besloten. plaatselijk nieuws DONDERDAG 1 NOVEMBER 1979 de vergunning in beroep gaat, dan blijft de installatie open tot over dat beroep beslist is. want een dergelijke beroep heeft schorsing werking. Omdat zich nog niet eerder zo'n si tuatie heeft voorgedaan, weet niemand wat het nu gaat worden. Bij de ge meente Leusden hoopt men dat de be handeling van aanstaande dinsdag en de uitspraak die daarop gaat volgen enige klaarheid in deze duisternis zal brengen Voorshands heeft het Hare Majesteit niet behaagd om bijvoorbeeld in het Koninklijk Besluit van 2 oktober een link te leggen naar de andere nog lopende procedure. Ga je van de eerste gedachtengang uit. dan zou te ver wachten zijn dat de pomp In de loop van december voorgoed dicht gaat. name lijk op het moment dat de beslissing komt die volgt op de zitting van aan staande dinsdag. In het tweede geval kon het wel eens maart volgend jaar of daaromtrent worden eer de procedure helemaal is afgewerkt. 150 METER Kernpunt van de bezwaren tegen de gasverkoop door garage Buitenhuis is LPG-pomp bij Buitenhuis moet dicht, maar wanneer is nog niet duidelijk de situering van de tank binnen woongebied. De dichtstbijliggi woonhuizen liggen op zo'n vi|ftien ter van de tank. In hel laatste Konii m Besluit wordt gerept van een wensr I afstand van minimaal 150 meter, t I richtlijnen daarover bestaan nog I Wel wordt uit andere recente uitspn inzake LPG-installaties - in het afg pen jaar zijn er nogal eens wat van situaties aan de Kroon voorgeleg duidelijk dat er ruime afstand moei staan tussen een LPG-tank en wi huizen. Hoe ruim die afstand moet kan uit de jurisprudentie gaan blijke f in een richtlijn kenbaar gemaakt i den. Ondertussen wordt de gemeei door vakliteratuur aangeraden v zichtigheid te betrachten bij het afge van hinderwetvergunningen voor LI installaties. In Leusden zijn voor nog twee ragebedrljven zulke vergunnlni door de gemeente afgegeven. gunninghouder Is de firma BK-< die de vergunningen aanvroeg v Installaties bi| de firma Klelnveli Achterveld en de firma Van 't Klo ter In Leusden-centrum. Tegen verlenen van belde vergunning tekende de Vomll bezwaar aan. In geval van Van 't Klooster waren ook nog eens omwonenden met zwaren. In belde gevallen maken bezwaarden gebruik van de „n male" procedure, In het kader wi van op dit moment nog geen zlttl van de Raad van State he plaatsgevonden. Kleinveld maakt ondertussen bruik van de vergunning en verkor sedert enige tijd vloeibaar gas. Van 't Klooster wenste men het risl niet nemen en wilde men liever ee de uitkomst van de bij Buitenhuls pende procedure afwachten. Gezl het Koninklijk Besluit van 2 oktob lijkt dat een verstandige besllssir Want ook de vergunningen voor Installaties bij Kleinveld en Van klooster zullen tezijnertljd vernietig worden. Marnix Kreyi wordt pas volgende week dinsdag in Den Haag behandeld. Ondertussen werd op 21 augustus jongstleden hel Kroonberoep van de Vomil en de twee omwonenden ingevolge de Hin derwetprocedure behandeld. De uit spraak kwam op 2 oktober jongstleden: de ingestelde beroepen worden geho noreerd en de vergunning vernietigd. Dat nu is de wat merkwaardige situa tie van dit moment. Het normale vervolg op het Koninklijk Besluit van 2 oktober is dat Ultragas nu in kennis gesteld gaat worden door de gemeente Tegen die kennisgeving kan Ultragas dan in be roep gaan, welk beroep schorsende werking heeft. Dus: de LPG kan dan nog openblijven voor de duur van dat beroep Hetzelfde verhaal als hierbo ven dus beschreven in de artikel 60- procedure, zij het dat de grondslag daar schorsing was, terwijl het nu om de ver nietiging van de vergunning gaat. Overigens kan de inhoud van het Ko ninklijk Besluit niet worden aangetast. Er mag bij Buitenhuis voortaan geen vloeibaar gas meer worden verkocht. De vraag is alleen nog wanneer de pomp werkelijk dicht zal gaan. Ultragas is er natuurlijk bij gebaat om de pomp zo lang mogelijk open te houden en zal dus alle mogelijkheden die er voor zijn ge bruiken. TWEE GEDACHTEN De vraag waar men nu de gemeente mee zit, is of het nu nog wel verstandig is om Ultragas van hel Koninklijk Besluit in kennis te stellen, omdat dan onge twijfeld tegen die kennisgeving beroep van Ultragas tegen het schorsingsbe sluit van de artikel 60-procedure wordt behandeld, welk beroep gezien eerdere beslissingen in deze, ongetwijfeld ver worpen gaat worden. Je kunt op dat moment twee ge- dachtengangen volgen: 1. De afdeling Geschillen van de Raad van State heeft beslist dat de ver gunning geschorst is en heeft hel be roep tegen (lie schorsing verworpeïï, dus de LPG-installatie bij Buitenshuis bli|ft gesloten, ook al zou Ultragas nog in beroep gaan tegen de kennisgeving van de vernietiging van de vergunning. 2. De afdeling Geschillen van de Raad van State heeft weliswaar beslist dat de vergunning geschorst is en het beroep tegen die schorsing verworpen, maar inmiddels is de vergunning ver nietigd en bestaat dus niet meer. Een niel-bestaande vergunning kun je niet schorsen, dus als Ultragas tegen de kennisgeving van de vernietiging van ning met de bijbehorende voorwaarden naar de arbeidsinspectie en de Vomil gestuurd. Het is dan 20 februari van dit jaar. De Vomil reageert binnen een week. Op 26 februari laat hij weten niet ak koord te kunnen gaan en dreigt hij in beroep te zullen gaan. De Arbeidsin spectie gaal op 12 maart wel akkoord. Een dag later, op 13 maart van dit jaar besluit het college definitief de ge vraagde vergunning te verlenen. Weer is de Vomil er als de kippen bij. Op 19 maart schrijft hij de gemeente en vraagt waarom de vergunning, ondanks alle negatieve adviezen van zijn kant. toch is verleend. Het college legt hem dat op 30 maart uit. Diezelfde dag gaat de Vomil tegen het verlenen van de vergunning in beroep bij de Kroon. De eerder genoemde omwonenden doen het ook (op 20 maart en 1 april). Een dergelijk beroep heeft géén zogeheten ..schorsende werking". Dat wil zeggen: voor de duur van de beroepsprocedure blijft de vergunning van kracht en mag er dus in dit geval vloeibaar gas bij Buitenhuis verkocht worden. Drie omwonenden maken daarom gebruik van een andere mogelijkheid: op grond van artikel 60 van de Raad van State vragen zij de voorzitter van de afdeling Geschillen om schorsing van de vergunning. Deze op een AROB- procedure gelijkende mogelijkheid zou een versnellende werking hebben en de vergunning in ieder geval voor de duur van de normale procedure kunnen schorsen. Die weg gaan de omwonen den op 20 mei bewandelen en dat is dus de datum waarop het ingewikkeld wordt, want dan lopen er twee proce dures naast elkaar. GESCHORST Op 5 juli behandelt de afdeling Ge schillen het artikel 60-beroep. Eén van de omwonenden wordt ontvankelijk verklaard en de uitspraak volgt vijf da gen later Het verzoek wordt gehono reerd, de vergunning geschorst. Op 18 juli maakt de gemeente deze beslissing bekend aan Ultragas De firma wordt er van in kennis gesteld dat de vergunning geschorst is en dat men twintig dagen de tijd heeft om de installatie te sluiten Ultragas maakt gebruik van de moge lijkheid om tegen deze kennisgeving in beroep te gaan. De firma doet dat op 1 augustus en dit beroep heeft wél schorsende werking (de schorsing wordt geschorst). Dus: de installatie mag openblijven zolang er over het beroep nog niet is beslist. Dat beroep - De LPG-installatie van Kleinveld in Achterveld De LPG-pomp van Buitenhuis die dicht moet (van een onzer verslaggevers) 1-3 LEUSDEN - Bij garage Buiten huis, Prins Frederlklaan 2 te Leusden-Zuid, mag geen LPG meer verkocht worden. De Kroon heeft bij Koninklijk Besluit van 2 oktober jongsleden de In maart van dit jaar door burgemeester en wethouders van Leusden af gegeven hinderwetvergunning vernietigd. De firma Ultragas B.V. uit Scherpenzeel, de voormalige vergunninghouder van de gasin stallatie bij Buitenhuls, zal dus de verkoop van vloeibaar gas al daar moeten staken. Wanneer dat gaat gebeuren is echter in het geheel noet niet duidelijk. Door dat er twee procedures door el kaar lopen Is er In de „LPG in Leusden-affaire" nogal wat on duidelijkheid ontstaan. Die on duidelijkheid uit zich vooral In het feit dat er bij Buitenhuis nog steeds LPG verkocht wordt, ter wijl de vergunning is vernietigd, nadat eerst al geruime tijd ge schorst is geweest. Om In de onduidelijkheid enige klaar heid te brengen is het nodig de loop der gebeurtenissen op een rijtje te zetten Het hele verhaal begon op 1 april 1977 toen Ultragas bij de gemeente een ver gunning ingevolge de Hinderwet aan vroeg voor „het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een LPG-installatie bij garage Buitenhuis. Prins Frederiklaan 2 te Leusden-Zuid". Zoals dat bij alle aanvragen voor ver gunning Ingevolge de Hinderwet gaat, werd er vervolgens een onderzoek van de stukken gehouden. Dat onderzoek kan resulteren in het niet ontvankelijk verklaren van de aanvrager óf in het in gang zetten van de procedure. Dat laatste geschiedde in het geval van de aanvraag van Ultragas en zoals ge bruikelijk werd er advies gevraagd aan het districtshoofd van de Arbeidsin- spectie en de inspecteur van de Volks gezondheid (verder te noemen: Vomil). Op 29 augustus 1977 laat de Arbeid sinspectie weten dat er wat haar betreft geen bezwaar bestaat tegen het afge ven van de vergunning De Vomil daar entegen adviseert op 8 september 1977 dringend de gevraagde vergunning te weigeren, „op grond van gewijzigde in zichten met betrekking tot het gevaar saspect van LPG" Twintig dagen later vind de door de Hinderwet voorge schreven zitting plaats, waar bezwaren kunnen worden ingediend Twee om wonenden maken van de gelegenheid gebruik en tekenen bezwaar aan. VERGUNNING VERLEEND Op 28 april 1978 komt er een rond schrijven van Vomil waarin deze de gemeenten er op wijst dat er aan LPG toch grotere gevaren verbonden zijn dan men aanvankelijk dacht. Strekking van het stuk: wees een beetje voorzich tig met het afgeven van vergunningen. Niettemin besluiten burgemeester en wethouders van Leusden op 23 oktober 1978 in principe de gevraagde vergun ning aan Ultragas B.V. te verlenen. Vervolgens wordt de ontwerpvergun- LEUSDEN - Vorige week don derdag werd het nieuwe gebouw van de Stichting Bijzndere Bouw Neder land en de Stichting Bejaarden huis- vestina Nederland door mr. G. Ph. Brokx, staatssecretaris van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening officieel in gebruik gesteld. De Stichtingen Bejaardenhuis vesting Nederland en Bijzondere Bouw Nederland werkten al vanal hun oprichting respectievelijk in '70 en 73 in Leusden, maar hadden nog altijd geen definitieve kantoorruimte, net geoouw van het Astmafonds en later in een woonhuis, dat nu is ge ruild voor het nieuwe pand aan de Olmeniaan. Het nieuwe gebouw - bestaat uit twee bouwlagen, met een gezamenlijke oppervlakte van duizend vierkante meter. Hiervan wordt slechts een derde, op de be gane grond, door de stichtingen zelf gebruikt, de rest wordt zolang men het niet nodig heeft verhuurd. Wat betreft de ruimte staat het nieuwe kantoor wél in schrille tegenstelling tot het woonhuis waar men eerst kantoor hield, de zeven werknemers kunnen hun werkzaamheden nu verrichten in modern ingerichte en ruim opgezette kantoren. De beide stichtingen hebben op dit moment over het hele land verspreid ruim 1700 woningen voor bejaarden, alleenstaanden en onvolledige gezin nen in gebruik en in voorbereiding. Doel is het bieden van in woonwijken of -centra geïntegreerde woningen aan die groepen mensen die snel geïso leerd zouden kunnen raken. In 20 ge meenten lopen er thans projecten, waaronder in Amersfoort. Leusden, Hil versum en Bussum. De onthulling van het tegeltableau door staatssecretaris Brokx, waarmee de offlcléle In gebruikname van het gebouw een fèlt werd. PROCEDURES In zijn openingsrede wees voorzitter dr W J. M. Mulders er op dat de stich tingen in heel Nederland activiteiten ontplooien, met uitzondering van het westen, hoewel daar voor woning bouw speciale aandacht is gevraagd in de Memorie van loelichting op de Rijksbegroting voor 1980 Dit weet hij aan het feit dat de stichtingen - evenals volgens hem vele gemeenten - niet in staat zijn door de jarenlange procedu res heen te komen die men bij het bou wen van woningen en zeker bejaar denwoningen tegenkomt Problemen, die er volgens de heer Mulders mede oorzaak van zijn, dat de woningproduc tie in ons land achter blijft bij de vraag. In het vervolg van zijn betoog haalde de voorzitter nog een aantal problemen aan waarmee de stichtingen en de be woners van hun woningen te maken hebben Tenslotte constateerde de heer Mulders nog een aantal onbil lijkheden in het overheidsbeleid ten aanzien van de bouw van woningen in de premie-huursector - zoals alle wooneenheden van de stichtingen zijn gebouwd - en woningbouw-corporaties die in de woningwetsector opereren. Dr. W. J. M. Mulders: stichtingen voor meer problemen dan woningbouw corporaties

Leusder Krant | 1979 | | pagina 6