Klein ongerief leus—en leni—fc Kamer van Koophandel geeft Milieu Wegwijskrant uit Inleveren kopij in Achterveld KOOKHOEKJE hutspot smt het poutie-kappokt somber den leus- :t waterige £uvelgebied van t groenplan de eent rubrieken DINSDAG 6 NOVEMBER 1979 Onze redaktionele mede werksters: Frits van Breda, Asschatterweg 63. Leusden-centrum, lel 033-41757 (alg Dlck en Allne Bijl, Oldenbarnevell- slraat 18. Achterveld, lel 03425- 2090 (Achtervelds nieuws) Peter Op den Camp, Finnmark 32. Leusden-centrum, lel 033-41380 (sport). Alex Fieseler, Lindenlaan 34. Leusden-centrum, tel 033-42553 (alg). Anco de Knljff-Mali, v Har- denbroek v Lockhorstlaan 30, Leusden-zuid, tel 033-40273 (kunst, algemeen) Tea Middelkoop. Waarden 20, Leusden-centrum, tel 033-43724 (alg Verder werken regelmatig mee: C Ph Spaans en W Boelhouwer VERLICHTING GECON TROLEERD Vrijdagochtend rond half zeven hield de politie in de hele gemeente een controle op verlichting van rij wielen. Er werden geen verbalen gegeven maar de politie deelde mee dat dergelijke controles met de win ter voor de deur vaker zullen plaats vinden en bekeuringen zullen dan niet uitgesloten zijn ACHTERUIT PARKEERHAVEN UIT Eveneens vrijdag vond ter hoogte van het postkantoor aan de Torenak- kerweg een aanrijding plaats tussen twee auto's, respectievelijk bestuurd door B. M. en C. de R.-L.. beide uit Leusden. B M. reed achteruit een parkeerhaven uit, op hetzelfde mo ment dat mevrouw C. de R.-L. hier mee bezig was. Alleen materiële schade was het gevolg van deze aan rijding VERNIELINGEN AANGE RICHT Op zondag 4 november bereikte de politie een tweetal klachten van vernielingen welke waren aangericht aan de auto's van mevrouw S en de heer H uit Leusden Van de auto van mevrouw S. werden de spiegel en antenne afgebroken en van de auto van de heer H verdween de spiegel Beide voertuigen stonden gepar keerd bij de Nederlands-hervormde kerk in Leusden-Zuid. GESLIPT De heer M.H.A.B rijdend op de Ha- mersveldseweg en komend uit de rich ting van de Leusbroekerweg. moest plotseling remmen omdat er naar hij zei iemand op de rijbaan liep. Hierbij slipte hij en kwam op de rijbaan voor het te gemoetkomend verkeer terecht Hier kwam hij in botsing met de auto van G.J.B. Flinke materiële schade was het gevolg van deze botsing. FIETSER AANGEREDEN Dinsdagochtend deed de heer P. uit Leusden er aangifte van dat hij fietsend op de Koningin Julianalaan was aan gereden door een van de Arnhemse- weg komende auto. Er bleek bij deze aanrijding overigens geen schade te zijn veroorzaakt. Ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie RODA WON TOCH Hierbij wilden wij reageren op de ingezonden brief „Roda verloor toch" van de heer Kramer jongstle den donderdag. Hij beweert namelijk dat de Roda- kleding een allegaartje was In de wedstrijd tegen VVZA, die door Roda met 1-0 werd gewonnen. Wij vinden dit echter een zeer misplaat ste opmerking. Wij gaan namelijk ook geregeld naar Roda kijken, en dan loopt het elftal er altijd keurig bij, en dan reageert „ome Joop" toch ook niet met een compliment, dat Roda altijd keurig gekleed gaat. Welke toeschouwer let overigens op de kleding, of wie interesseert zich eigenlijk voor de voetbalkleding. Men komt toch om voetbal te kijken, en ais men de spelers er slordig bij vindt lopen moet hij maar niet meer komen kijken. En ook al liepen ze er deze keer slordig bij, waar ze overigens wel een reden voor zullen hebben, ze hebben toch gewonnen en daar gaat het bij voetbal toch om. Je kan alleen kampioen worden met punten pak ken, en niet met nette kleding dra gen. Laat Joop dan maar naar Roda I 3 zaterdag gaan kijken, want daar loopt men er, naar mijn mening, te netjes bij. Steve Diggle, Hans Vandenburgh, I en Peter Pee. BURGERLIJKE STAND/ We starten met een stevige pot, dit keer hutspot iets an ders dan normaal. U hebt nodig: 500 gr. klapstuk 2 kg. aardappelen 500 gr. wortels 500 gr. uien 50 gr. boter of vet zout. Laat het vlees met een paar liter water langzaam trekken. Als het gaar is doet u een ge deelte van de bouillon in een pan en kook daar in de schoon en fijngemaakte wortels, en de helft van de uien. De andere helft van de uien bakt u in een beetje boter bruin. Doe de aardappelen ook bij de wortels en kook alles gaar, doe als laatste de gebakken uien er bij en stamp alles goed door el kaar. Geef er plakken klapstuk bij en grote augurken. Van de rest van de bouillon kunt u heerlijke soep maken. Eet smakelijk. Japieja. ACHTERVELD - Wilt u er zeker van zijn, dat uw kopij tijdig de redaktie bereikt, dan dient u - wat Achterveld be treft - voor het dinsdagnum mer uw kopij uiterlijk zondag avond 19 uur te hebben inge leverd bij onze medewerkers in Achterveld de heer en me vrouw Bijl, Oldenbarnevelt- straat 18, telefoon 03425-2090. Voor het woensdagnummer dient de kopij uiterlijk dins dagavond 19 uur in het bezit te zijn van de heer en mevrouw Bijl. Bij voorbaat dank voor uw medewerking. Redaktie „Ben jij met de auto weg geweest?'' DIEFSTALLEN Vorige week maandag werd bij de politie in Leusden-Centrum aangifte gedaan van een tweetal diefstallen Uit de auto van een inwoonster van Sprang-Capelle werd een handtas met daarin een portefeuille met fl.300 ontvreemd en ook uit een in Leusden staande caravan bleek een aantal zaken te zijn verdwenen. SLOTEN VOL LIJM Diezelfde maandag ontdekte per soneel van de Rabobank in De Bie- zenkamp bij het betreden van het gebouw dat alle sloten vol waren gespoten met lijm. Een logische ver klaring kon de politie hiervoor niet vinden, zodat deze daad wellicht zal moeten worden toegeschreven aan baldadige jeugd. AANRIJDING OP PAR KEERPLAATS Op de parkeerplaats bij het bejaar dencentrum aan de Asschatterweg vond dinsdag een aanrijding plaats. De auto van J. v. W. uit Leusden raakte bij het wegrijden de auto van H.W.D., eveneens uit Leusden. Al leen materiële schade was hiervan het gevolg. FIETSEN GECONTRO LEERD Woensdag hield de politie van Leusden-Centrum een controle op de Groenhorstschool Ongeveer honderd fietsen werden gecontro leerd. welke over het algemeen in een goede staat bleken te zijn. Twee van de voertuigen waren echter zo gevaarlijk voor de berijders, dat ze terstond moesten worden afge keurd. VERKEERSCONTROLE Donderdagochtend werd door de politie een verkeerscontrole gehou den op de Doornseweg ter hoogte van de kruising met de Dodeweg. 7 autobestuurders gingen hier op de bon voor rijden door rood licht en voor dat zelfde feit kreeg ook een bromfietsbestuurder een bekeuring. Een tweede bromfietser werd be keurd voor het rijden zonder de han den aan het stuur te hebben „DIEFSTAL" UIT AUTO In de nacht van woensdag op don derdag bleek een aantal zaken uit de aan de Dodeweg geparkeerd staan de auto van mevrouw H te zijn ver dwenen. Vreemd genoeg echter la gen al deze spullen een paar meter verderop op de grond. Mevrouw H. bleek niets te missen. GEEN VOORRANG Op de kruising Groene Zoom-La- rixlaan verleende V.M.V. uit Soest geen voorrang aan mevrouw J. v Z. uit Leusden. Gevolg van deze aanrij ding die om twaalf uur plaatsvond was uitsluitend materiële schade IN BERM Op de Doornseweg raakte vorige week donderdagavond rond half ze ven een bestuurder van een busje het spoor bijster en kwam op de weghelft voor het verkeer uit de te genovergestelde richting. Hier reed juist een auto uit Amersfoort. De auto werd in de deur geraakt en belandde door de klap in de berm, waar ook nog een paaltje werd ge ramd. Zware materiele schade was het gevolg. Uit het bevolkingsregister van Leus den blijkt dat in de periode tot en met 25 oktober 1979 zijn: GEBOREN: 11 okt. 1979: Susanne Louise, d.v. J. I.C. Binkhorst en M. M. W. Moers. 20 okt. 1979 Sjoerd Maarten, z.v. B. van der Steeg en A. C. Huiskamp. 20 okt. 1979 Hermannus Jakob Eppe, z.v. H. E. de Bruine en J. F. Kodde 19 okt. 1979: Idsard, z.v. J P.M. Dunnewijk en J.M H. Middendorp. GEHUWD: 18 okt. 1979: M J. Scheele en J. M Huiting 24 okt 1979: J.Th van den Tweel en R M M. Voorburg. OVERLEDEN: 20 okt. 1979: Kars, Helena, oud 94 jaar 20 okt. 1979. Tibbertsma, Alida Grietje, oud 79jaar, wed P. Kooiman. Lezing Gereformeerde Bond Op donderdag 15 november hoopt ds. W. Westland uit Lunteren, voor de afdeling van de Geref. Bond te Leusden, in het Jeugdgebouw aan de Ooievaarhorsterweg een lezing te houden over: „De Gemeente van Smyrna, arm en toch rijk," n.a.v. Openb. 2:8-11. Aanvang van de avond is om 8 uur. ledereen is harte lijk welkom. WIE VIERT ST. MAARTEN MEE? Kinderen van de school „Hamers- veld" vinden het erg jammer, dat de traditie van het St. Maarten-vieren in Leusden nog niet zo is ingeburgerd zoals in andere, vooral voor noord elijke streken. Daarom zijn deze kin deren een aktie begonnen met het doel om jaarlijks St. Maarten met heel veel kinderen te gaan vieren. Woordvoerdster Katherina v.d. Brink roept alle kinderen van Leusden op om op 11 november a.s., de dag van St. Maarten, met lampioens langs de deuren te gaan. Het is daarbij ge bruikelijk, dat de volwassenen deze kinderen bedenken met een aardig heidje. De kinderen hebben ver schillende aanplakbiljetten gemaakt, die op de Biezenkamp en de Rozen- daal hangen. Wie meer over het feest van St. Maarten wil weten: het tele foonnummer van Katherina is 42590. Wie doet er mee? zandbult, vast niet meer aantrekkelijk voor crossers, maar speelberg? Als het aan ons geachte raads leden ligt, dan wordt het maar een sombere boel in de gemeente Leusden. Die da mes en heren voelen er name lijk veel voor om de straatver lichting op een nog lager pitje te zetten in de nachtelijke uurtjes. Van ons mogen ze, hoor. daar niet van, als ze maar met een paar kleine din getjes rekening willen houden. Zaken, die mensenlevens kun nen sparen, en die zijn toch wel wat aandacht waard? Het gaat ons om de zebra paden in de gemeente, voor zover ze aanwezig en zicht baar zijn. Enkele jaren geleden verraste de gemeente ons met een opzienbarend goede ver lichting boven de voetgan gersoversteekplaats nabij de Biezenkamp (over de Asschat terweg). Vooral de voetgan gers waren verrukt van deze uitstekende verlichting, want daardoor waren ze er in ieder geval zeker van, dat ze 's a- vonds niet over het hoofd ge zien zouden kunnen worden. Veel voetgangers ervaren het echter wel als een klein(?) ongerief, dat het daarbij ge bleven is. Terwijl ieder logisch denkend persoon zou ver wachten, dat alle zebrapaden in de gemeente op een derge lijk veilige wijze zouden wor den belicht, bleven de andere zebra's in een gevaarlijke duis ternis gehuld. Sommige daarvan krijgen nog wel een klein „hapje" licht van een belendende straatlan taarn, maar de automobilisten moeten toch fiks turen, willen zij de overstekende schimmen tijdig ontwaren. Een voor beeld: de Asschatterweg tus sen Biezenkamp en Torenak- kerweg In feite levensgevaar lijk en het verbaasd ons, dat er niet vaker ongelukken gebeu ren. Misschien iets voor de nieu we werkgroep Verkeersaange- legenheden. En als ze dan toch bezig zijn: verschillende plaatsen, waar geacht wordt een zebrapad te zijn, ontwaren we na veel moeite alleen maar wat dwars over de weg getrok ken strepen, die in niets lijken op die opvallende zebra-dikke strepen, die normaal gespro ken aangeven, dat hierover veilig door de voetgangers kan worden gewandeld Voorbeel den: kruispunt Asschatter- weg-Middenweg, oversteek plaats Noorderinslag richting tweede fase en scholen Nog even een geheugen steuntje aan onze gemeentelij ke bestuurderen, met name aan onze geachte wethouder Wagenaar: belofte maakt schuld Er is inmiddels een jaar voorbijgegaan na die on gedane belofte. Weet u nog wel? De herfst is weer aange broken en u had een jaar gele den al beloofd, dat op het laatstgenoemde punt van de Noorderinslag een knipper licht zou verschijnen ten be hoeve van een veilige over steek van de talrijke school kinderen in dichte mist. We nemen aan. dat u rekening moest houden met een lange levertijd, maar een jaar? Klein ongerief, dat zo lang zamerhand best eens groot geworden kan zijn Voor alle duidelijkheid: bijgaande foto illustreert wat we bedoe len met een goede verlichting boven een zebrapad Niet hele maal zó. want de lichtbak heeft een oplazer gehad van een blijkbaar te hoge vracht wagen of iets dergelijks (wat nogal hinderlijk is voor auto mobilisten, fel licht, weet u wel?) t voetpad door het groenplan. Een schelpenpad, dat nu niet bepaald nodigt er gebruik van te maken. Een deel van het pad is al weggespoeld. brede fietspad door het groenplan de Meent. Wordt nu ook door onwe- le automobilisten gebruikt. „Dat Is straks onmogelijk", want er komen Itjes te staan", aldus gemeentevoorlichter Hermans. lein (of ietwat groter) ongerief bij nwoners van Groenhouten, die steeds groter wordende >azing de ingewikkelde en vaak egrijpelijke handelingen schouwen van de dienst neentewerken rond het toch al zo besproken groenplan De Meent Je plaats, waar de roemruchte rderij 't Spul glansloos ten onder eheel overeenkomstig de wensen de insprekende bewoners werd Dzen voor één van de plannen, irbij sprake is van een grote l-heuvel. Toen enige tijd geleden onnen werd met de aanleg van plan (uiteraard eerst met erplaatsen, zeggen fonenden een beetje bitter) •nnen stevige bulldozers tot irs verrassing met het opwerpen een enorme zandhoop. Een Is van een bult, was ieders dusie. erder werden er nogal stevige ken geplaatst bij de Hobbit aan de j van de Korenschoof. Hekken, volgens de omwonenden - ipleet met scherpe punten aan de enzijde - de Korenschoof tot een r de jeugd bijna onneembare angenis-vesting maakte Erg ikkig zijn de omwonenden niet deze nogal fors uitgevallen en tierende hekken, middels was het leentebestuur - via haar Derende diensten - tot de klusie gekomen, dat de eworpen bult een tikkeltje aan de e kant was. De vraag was, of die dhoop er überhaupt zou moeten en, want de kans dat deze el-berg door crossers zou worden ruikt, leek het gemeentebestuur denkbeeldig. oor de goede orde liet de afdeling voorlichting een bericht de wereld van het Leusdense inzenden met de mededeling, dat, alvorens tot afgraven van de hoop zand zou worden besloten, de bewoners (omwonenden) de gelegenheid zouden krijgen om hun mening kenbaar te maken. Dat gaat binnen zeer korte tijd gebeuren. Iedereen dus gelukkig, zou je dan zeggen, maar nee hoor, want de zandhoop werd - alweer voor de verbaasde ogen van de omwonenden - afgegraven nog voordat zij door ge gemeente over hun mening waren gehoord. Vreemde zaak, vond men. De gemeente is het daar niet mee eens. want de heuvel ligt er volgens hen nog steeds, maar is. aldus voorlichter Hans Hermans, „afgevlaktDe knots van een heuvel, die aanvankelijk werd neergelegd, bleek ook volgens het plan véél te hoog te zijn. Het gevangenishek staat ook op de desbetreffende plantekening aangegeven en is geheel in overeenstemming met de wensen van de Korenschoof-bewoners, die voordien nogal wat last hadden van moeder of vaders, die gebruik maakten van de Korenschoof om hun kinderen bij de Nobbit af te zetten. Om tegemoet te komen aan de kinderen-naar-school-brengende ouders, werden extra parkeerplaatsen gekreëerd bij de school. Weer een probleem opgelost, dus Tja en dan is er nog het voetpad van schelpen-grind, dat door het nieuwe groenplan langs de vijver loopt. Ook daarover is men niet erg tevreden. Een breed, geasfalteerd fietspad loopt rechtstreeks over het groenplan en komt uit op de parkeerplaats Daar maken de kinderen én auto's gebruik van. Het voetpad, nou ja, zeker nu is het onbegaanbaar. Delen ervan zijn door het overvloedige water al weggespoeld. Kortom - ook al is dit plan dan via inspraak gekozen, blijkbaar zegt een tekening lang niet alles over de werkelijkheid. Dat blijkt. Op bijgaande foto's een illustratie van het groeiende ongerief der omwonenden. Nadere informatie over de in deze Mi lieukrant genoemde onderwerpen, waarmee ondernemingen in de praktijk kunnen worden geconfronteerd, kan worden verkregen bij de Kamer van Koophandel en bij de krant genoemde informatiepunten Exemplaren van de Milieu Wegwijskrant zijn verkrijgbaar bij de Kamer (telefoon 033-12964, toestel 22/25). ONROEREND GOED BELASTING LEUSDEN - De agrarische werk groep, samengesteld uit agrariërs en raadsleden, samen met de vertegen woordiger van het Landbouwschap heeft zich opnieuw gebogen over de onroerend goedbelasting. Nu deze enkele jaren in werking is. werd ook in gemeentelijk verband de behoefte gevoeld deze opnieuw te bestuderen Thans ligt een ontwerp aanpassing gereed waarover de raad zich binnen kort zal uitspreken. Op donderdag 8 november wordt deze materie in jon gerencentrum De Til behandeld. De heer W. van de Zwaag van het land bouwschap is aanwezig om een toe lichting te geven. Aanvang van de avond zal zijn om 20.00 uur. ijzeren hek tussen Korenschoof en Hobbit. AGENDA PLATTELANDS VROUWEN LEUSDEN - De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Leusden heeft voor de maand no vember de volgende aktiviteiten op haar programma staan: 13 november een excursie naar de heer mr. F.J. Haffmans, antiquair te Utrecht en op 20 november een bingo-avond. Voor deze avond kunnen de dames nog spulletjes gebruiken die als prijsjes kunnen dienen. De dames die hier voor iets hebben worden verzocht dit zo spoedig mogelijk op een van de bijeenkomsten mee te brengen. LEUSDEN - De Samenwerkende Kamers van Koophandel in de pro vincie Utrecht hebben in overleg met het Provinciaal Bestuur voor de tweede maal een overzicht van mi lieuwetten en -verordeningen opge steld. Dit overzicht is zojuist ver schenen als bijlage bij het oktober nummer van het maandblad van de KvK. In deze zogenaamde Milieu Weg wijskrant zijn ten behoeve van de over zichtelijkheid alleen de hoofdlijnen van de wetten en verordeningen aangege ven Onderwerpen, die aandacht krij gen in de krant en voor het bedrijfsleven van belang zijn, hebben onder meer betrekking op: Hinderwet, grondwater, afvalstoffen, oppervlaktewater, lucht, kernenergie, geluid en ontgrondingen.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 15