Drieduizend vrouwen stuurden enquête Vrouwenkrant terug Info-avonden jeugd- en jongerencentrum op komst Woningstichting Leusden hield open huis Uitwerking enquête: streven is gericht op afronding in december leusder krant VROUWENRAAD ZAL ZELF VAC MOETEN OPRICHTEN Jeugdraad vergaderde Opbrengst collecte DINSDAG 6 NOVEMBER 1979 plaatselijk nieuws LEUSDEN - De vergadering van de Vrouwenraad woensdag 31 oktober, was zo goed vertegenwoordigd, dat de huiskamer in Groot Krakhorst net groot genoeg bleek Afgevaardigden van de meeste vrouwenverenigingen in Leusden werden welkom geheten door mevrouw Donia, voorzitster van de Vrouwenraad en in het bijzonder de nieuwe afgevaardigden mevrouw Hoefman (NCVB Leusden-Z) en me vrouw Lakeman (vrouwen van de VVD) Als gasten waren aanwezig mevrouw Lily van Amerom (VVD) en Corrie Verduin (P L Bij het punt mededelingen en inge komen stukken was veel te bespre ken. De braderie, waarbij de vrou- wenkraam niet weg te denken viel, met een opbrengst van f2820,44, was niet alleen als opzet een groot suc ces, maar het gezamenlijk bezig zijn en kontakten leggen werd als zeer prettig en goed ervaren Ook voor ieders achterban zeer veel dank, aldus mevrouw Donia. Naar aanleiding van het oprichten van een Vrouwen Advies Commissie (VAC) inzake woningbouw, werd er een brief van de gemeente aan de vrouwenraad geciteerd, waarin de gemeente wel een VAC erkent. Ook wanneer er stukken van de gemeen te uitgaan, zal er op het advies van de VAC worden gewezen. Verder zal er jaarlijks een begroting en aan vraag om subsidie kunnen worden ingediend, maar de Vrouwenraad zelf zal zo'n VAC moeten organise ren in tegenstelling tot verschillende andere gemeenten waar zo'n VAC gekoppeld is aan de gemeente. Posi tief was het om te weten dat bijvoor beeld de Woningstichting al uitdruk kelijk om een VAC heëft gevraagd bij de gemeente. Hoe de VAC zal gaan werken, voor welke woningen en eventueel ge bouwen de VAC ingeschakeld kan worden en eventuele andere zaken, zullen grotendeels door de commis sie zelf besproken moeten worden. Gegadigden kunnen zich bij de Vrouwenraad of via de afgevaardig den van de vrouwenverenigingen opgeven De gedachten gaan uit naar 14 vrouwen, waarbij zeven vrouwen zitting hebben en zeven vrouwen als permanente plaatsver vangsters zullen gaan fungeren Wel is het zaak dat zo'n VAC vroeg tijdig ingeschakeld zal moeten wor den. KINDEROPVANG Met betrekking tot de subsidieaan vraag voor kinderopvang was er een brief binnengekomen van de Rooie Vrouwen en het Vrouwencafé, waar in zij hun teleurstelling lieten blijken over het feit, dat de brief van de Vrouwenraad, niet bij de raadsstuk ken terechtgekomen was. Mevrouw Donia, die als voorzitster zelf de brief opgesteld had en afge geven bij de gemeente, kon meede len dat het tijdstip waarop de brief uitgegaan was, vroeg genoeg was geweest om de ^aad hiervan op de hoogte te stellen. ENQUÊTE Met de uitwerking van de enquête, die op initiatief van de Vrouwenraad voor alle vrouwen uit Leusden ge houden werd is al een goede start gemaakt Evelien Blom, initiatief neemster en tevens secretaresse van de Vrouwenraad, kon onder andere al meedelen dat van de 5000 en quêteformulieren die uitgegaan wa ren er 3000 terugontvangen wa ren. In eerste instantie krijgen de vrouwen die de enquête van naam en adres voorzien hebben en waarbij de vragen niet op een al te moeilijk vlak liggen, meteen bericht Daarna zullen alle andere vrouwen Afgesproken wordt, dat in het ver volg (in het verleden is het al regel matig op deze manier gebeurt) alle frakties een afschrift van de brief krijgen die aan de raad verstuurd wordt Bovendien zal er een brief naar de raad verstuurd worden, waar in de Vrouwenraad haar teleurstel ling zal laten blijken over de gang van zaken met betrekking tot een schrij ven van de Vrouwenraad. De kontaktochtend, voor alle leden van vrouwenverenigingen in Leus den zal 23 januari gehouden worden. Er zal nog nadere informatie worden aangevraagd met betrekking tot het eventuele onderwerp ruimte voor jezelf". Het programma van de jaarvergade ring die op 13 februari gehouden gaat worden, is nog niet helemaal rond. Het zal in ieder geval in een ontspannen sfeer gebeuren, waarbij iedere afgevaardigde enkele gasten kan meebrengen. die de enquete van naam en adres voorzien hebben bericht krijgen. De eindconclusie zal dooreen socioloog in een rapport worden verwerkt. Of de afronding eind december be reikt zal worden is nog niet zeker, omdat er erg veel werk aan vast zit In ieder geval zal dit zeker gepro beerd worden Op de cursus discussietechniek kunnen nog enkele vrouwen ge plaatst worden. De data zijn 7, 14 en 21 november met als laatste ochtend 3 december in tegenstelling tot voor gaande berichten De vraag van mevrouw Donia aan de afgevaardigde van het vrouwencafé, Ans van Kemenade. of het zin had. dat de Vrouwenraad ook een initi atief tot het oprichten van een V.I.D.O. (vrouwen in de overgang) nam, kon bevestigend worden be antwoord, mits de V.I.D.O. groep niet als cursus zou worden aange kondigd, maar als praatgroep. De V I.D O.-groep die op initiatief van het Vrouwencafé gestart is, draait met succes De vrouwen die daar aan meedoen, willen echter graag met hun eigen groepje ver dergaan In eerste instantie zal Corrie Verduin wat informatiemateriaal over dit on derwerp aan de Vrouwenraad door geven. Tot slot de rondvraag. Eén van de dames vroeg hoe het stond met de uitnodiging van een schrijf ster of schrijver in samenwerking met de bibliotheek. De bibliotheek, die de uitnodiging zal versturen, heeft nog geen bericht aan de Vrou wenraad gestuurd, heeft ook nog geen uitnodiging verstuurd, maar zal dit zo spoedig mogelijk doen. Een volgende vraag, of iemand wist, waar het christelijk gezinsvervan gend tehuis dat in 1980 gereed zou moeten zijn, gevestigd zou gaan worden, was voor iedereen nog een vraag. Uit de hoek van de dames raadsle den kwam wel naar voren, dat het in de nieuwe wijken gepland was, dat dit zeer zeker niet in 1980 gereali seerd zal worden en dat de juiste plaats in het geheel nog niet bekend is. Vanuit het vrouwencafé ter informa tie de aandacht op de film, die maan dag 5 november gehouden wordt en de week erna het onderwerp relatie moeder en kind" Corrie Verduin wees de vrouwen nog even op het feit dat CRM een aanvullende subsidie voor het ko mende jaar heeft aangekondigd, ter stimulering van nieuwe emancipatie- aKtiviteiten. Dan zal de subsidie geen 0,25 per inwoner, maar 0,34 per inwoner zijn. De aanvragen moeten voor 1 april ingediend worden, weer via de ge meenteraad. Tot slot kon Eveline Blom de Vrou wenraad meedelen, dat de subsidie aanvragen van het afgelopen jaar volledig gehonoreerd kunnen wor den, omdat er geld genoeg is, aange zien de aanvraag voor een vrouwen- bureau niet ingewilligd is door CRM. De aanvraag voor een vrouwenbu reau is wel onmiddellijk doorge stuurd naar de zogenaamde knel- puntenpot. Mevrouw Donia sloot de vergade ring, na iedereen bedankt te hebben voor haar aanwezigheid. LEUSDEN - Voorlopig zijn de vrouwen van de enquêtecommissie (afgevaardigden van diverse vrou wenverenigingen in Leusden) hard bezig alle enveloppen te tellen die er binnengekomen zijn. Van de enquê te, die in de week van 24 tot en met 30 september gehouden werd onder de vrouwen in Leusden, is nu al bekend dat van de 5000 enquête formulieren die uitgegaan zijn 3000 binnengekomen zijn. Dat Is een vrij hoog aantal. In eerste instantie zal de enquête commissie zelf het turfwerk verrich ten. Die vrouwen die naam en adres hebben ingevuld zullen zo spoedig mogelijk bericht ontvangen Ver schillende mensen zijn al benaderd. Het turfwerk zal verricht worden aan de hand van richtlijnen van de Pro vinciale Utrechtse Welzijnsstichting, die ook hun medewerking hebben verleend aan het opstellen van de vragen. Of zoals verwacht werd, alles eind december afgerond is, is nog niet zeker, vanwege het vele werk dat er aan vastzit. Voorlopig blijft de streef datum wel gehandhaafd. Nu al kwam naar voren dat er op verkeersgebied diverse problemen liggen. De eind conclusie zal door een deskundige in een eindrapport worden vewerkt. LEUSDEN - De drie belangrijkste onderwerpen tijdens de vergadering van de Jeugdraad, donderdag 1 no vember waren: de akkommodatie van het open jeugd- en jongerencen trum, de vraag van „De Rockers" om een eigen ruimte en de aanstelling van de ambulant jeugdwerkbegelel- der. Voor de realisering van een gebouw voor het open jeugd- en jongeren centrum heeft de gemeente op haar begroting een bedrag van f225.000 uitgetrokken. Met dit bedrag is vol gens de Jeugdraad niets te realise ren. Corrie Verduin (PL en afgevaar digde van de gemeenteraad in de Jeugdraad) vroeg zich af hoe het college aan dit bedrag gekomen was Arie Hoogendoorn, ambtenaar van de afdeling welzijn concludeer de dat de raad waarschijnlijk veel te optimistisch is geweest, door aan de noodlokalen die op andere plaatsen over waren te denken. In ieder geval komt het er op neer, dat de werkgroep akkommodatie van de Jeugdraad tot de conclusie is gekomen dat een minimale akkom modatie - en dan wordt er gedacht aan een houten gebouwtje, met één lokaal een keukentje en toiletten (grondoppervlakte 220 m2) - al gauw op 3 ton komt. Een tweede mogelijkheid is een hou ten gebouw met meerdere lokalen (400 m2) voor een bedrag van 4 ton. Als laatste en uiteraard wat overlast en warmteverlies betreft de beste oplossing, een stenen gebouw, 400 m2 in de prijsklasse van 61/2 ton. INFO AVONDEN De Jeugdraad kon zich unaniem met verenigingen met de eerste en goedkoopste oplossing temeer om dat ruimte voor open jeugd- en jon gerenwerk niet uit één lokaal kan bestaan (dan ben je binnen de korste keren jeugdcafé, aldus Corrie Ver duin) omdat er een mogelijkheid moet bestaan elkaar te ontmoeten tijdens de openingstijden en er apar te ruimten moeten zijn om spontane aktiviteiten op poten te kunnen zet ten, De werkgroep akkommodatie van de jeugdraad zal twee info-avonden be leggen respectievelijk voor de nabij gelegen wijk en voor heel Leusden. Na deze besprek'ng kreeg mevrouw Van Heusden, afgevaardigde van Herikhof en Bolderikhof het woord. Deze twee straten liggen direct in de omgeving van de plaats, waar het gebouw voor open jeugd- en jonge renwerk geplend is (Voorheen stond op die geplende plaats boer derij Midden Krakhorst). Namens de onwonenden wilde zij de Jeugdraad meedelen, dat in ieder geval 70% (er is een enquête onder onwonenden gehouden) tegen deze plaats voor het jeugdwerk is. Van Groot-Krakhorst hebben de bewo ners al overlast (auto's in de straat, rumoer bij het in- en uitgaan van Groot-Krakhorst) en zij wilden niet ook nog last van een jongerencen trum hebben. Nu al hadden de omwonenden het idee, dat er teveel overlast zou ko men in verband met brommers, vechtpartijen en de muziek, die ge speeld zou gaan worden. Toen Midden Krakhorst er nog stond hadden de omwonenden er duidelijk minder moeite mee, maar nu Midden Krakhorst gesloopt is, zien zij met in waarom er juist op deze plek, naast Groot Krakhorst ook nog een jonge rencentrum moet komen. De Jeugdraad had hier duidelijk moeite mee Overlast van muziek kan opgevangen worden door isola tie, bovendien zullen de jongeren buiten de wijk het jeugdcentrum bin nenkomen Mevrouw Van Heusden bleef bij haar standpunt (en dat van de andere omwonenden) en voerde ook nog het argument aan, dat wanneer er een jeugdcentrum zou komen de Middenweg helemaal als racebaan zou gaan fungeren en dat wanneer er zich problemen voordoen, de poli tie nooit op tijd arriveert, zoals voor heen ook al gebleken is. In eerste instantie zal de werkgroep akkommodatie van de jeugdraad in gelicht worden. Daarna zal voordat er iets definitiefs afgesproken wordt, de werkgroep samen met de omwo nenden om tafel gaan zitten om te proberen de problemen op te lossen. Het aantrekken van een ambulant jeugdwerk-begeleider is weer in het beginstadium gekomen. SOLLICITANTEN De twee gegadigden die de sollici tatiecommissie uftgekozen had, zou den een tweede gesprek voeren met alle afgevaardigden van het jeugd- en jongerenwerk in Leusden. Door de herfstvakantie was dit ech ter iets langer gaan duren en in die tijd hadden beide kandidaten af geschreven omdat zij elders een baan aanvaard hadden. Nu zal de sollicitatiecommissie beginnen met gegadigden te vragen via het Arbeidsbureau in Amersfoort en Utrecht en daarbij vast de af spraak maken een tweede gesprek snel op het eerste te laten volgen. „ROCKERS" Tijdens de vergadering kwamen drie afgevaardigden van ,,De Roc kers" binnen, die om ±9 uur waren uitgenodigd. De Rockers zijn een groep van 35 jongeren die als hobby het sleutelen aan brommers en motoren hebben en daarbij graag naar rock en roll- muziek uit de jaren '50 luisteren. Toen het agendapunt aan de orde kwam, deelden de afgevaardigden van De Rockers mee dat zij ruimte zochten, waar zij met de andere leden samen konden zijn om hun hobbies uit te oefenen. Omdat zij onder andere op het ge bied van muziek een afwijkende smaak hebben in vergelijking tot de meeste jongeren voelen zij zich in de bestaande jongerencentra niet thuis Zelf dachten zij aan het defensiege bouwtje aan de Hamersveldseweg, iets voor de spoorlijn, maar in feite was iedere ruimte welkom. Janny Vunderink secretaresse van de jeugdraad stelde enkele vragen met betrekking tot hun bestuurs vorm, verder vroeg zij hoe lang zij al als „Rockers" bij elkaar waren, waar na bleek dat de diverse vragen of al eens aan de orde waren geweest bij een eerder gesprek of al tijdens de gesprekken met de gemeente ter tafel waren gekomen. Al diverse jaren komen de Rockers bij elkaar, vaak bij de ouders thuis, maar het is er moeilijk om de hele groep onder te brengen. Verder be staat er een vorm van bestuur en zijn er ook ledenlijsten bekend. Nadat de Rockers werden bedankt voor hun komst en de kantine aan de Zwarteweg verlieten werd er gespro ken over wat de Jeugdraad hieraan wenste te doen. Het was best moeilijk omdat er In feite veel jongeren om ruimte zitten te springen. Ook hadden enkele leden wel moeite met de ideeën van de Rockers onder andere op het gebied wie er wel en geen lid kan worden. Tenslotte werd afgesproken dat de jeugdraad een brief naar B en W stuurt waarin zij het verzoek om akkommodatie ondersteunt, mits an dere aanvragen van groeperingen niet op de lange baan worden ge schoven. .r Het gezelschap van de WSL vóór de rondleiding door Akkerhoeve/Noordwijk LEUSDEN -CENTRUM - De Wo ningstichting Leusden was zaterdag 3 november jl. gastheer voor zo'n 45 genodigden, allen vertegenwoordi gers en vertegenwoordigsters van diverse groeperingen in Leusden, o.a. op het gebied van milieu, vrou wen advies raad etc. Diverse gem. raadsleden hadden eveneens akte de présence gegeven. Het doel was de diverse dames en heren een in zicht te geven in de bouw van zo'n 325 woningwet-woningen in de wij ken Akkerhoeve en Noordwijck. Te gen 10 uur was de directiekeet op het bouwterrein goed gevuld en tij dens het kopje koffie heette de heer Kuypers, in zijn functie als voorzitter van de nieuwbouw commissie alle aanwezigen welkom. In groepjes van 8 a 10 personen onder leiding van een deskundige werden de genodigden over het ge hele bouwterrein geleid, teneinde een goede indruk te krijgen van de diverse bouwfasen. Op de Kwartelhoeve werd een reeds bewoond huis bekeken en hierbij bleek dat met eenvoudige middelen een aangenaam woonklimaat ge schapen kan worden. De woningen, die variëren van een 3- kamerwoning tot en met een 5-ka- merwoning liggen in huurprijs tus sen de f 425,- en f 500,- per maand, hetgeen gezien het gebodene als een reele huurprijs mag worden be schouwd De bewoners hebben t.a.v. het sani tair, vloer en wandtegels een keuze gehad uit 3 kleuren, waardoor toch een persoonlijke voorkeur in de wo ningen tot uitdrukking komt. De Woningstichting Leusden is tij dens de ontwerpfase van dit project democratisch te werk gegaan. Met de toekomstige bewoners is een aantal inspraakavonden gehouden De eerste avond werd gehouden in november 1976 en werd mogelijk gemaakt door een subsidie van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. INSPRAAK In het definitieve ontwerp is zo veel mogelijk rekening gehouden met de wensen van de toekomstige bewoners, ten aanzien van de vorm geving en indeling van de woning, bereikbaarheid van de woning nl. het wonen aan een pad of aan een weg Een groot aantal bewoners kreeg voorts de gelegenheid extra voorzie ningen in de woning te laten aan brengen. De 325 woningen zijn verdeeld in 11 typen en bevatten een- en meerge zinswoningen Een aantal hoekwo ningen beschikt over een aanbouw, die voor allerlei doeleinden gebruikt kan worden. Bij 68 woningen zijn carports geprojecteerd en sommige hoekwoningen beschikken over een ruim balkon Op 17 maart 1978 werd voor dit projekt de eerste paal geslagen ter wijl de eerste sleutel op 19 april 1979 kon worden uitgereikt. Op dit moment zijn 137 woningen opgeleverd terwijl elke week een 8- tal voor bewoning gereed zal komen. Fase E zal voor de Kerst gereed zijn terwijl fase F voor Pasen opgeleverd dient te worden, zodat in mei 1980 het laatste huis voor bewoning ge reed is. De volgende stap van de Woning stichting Leusden is reeds geheel uitgewerkt en aanbesteed en bevat een 90-tal woningen, verdeeld in 3 typen. Daarna heeft men plannen voor een object van 226 woningen waarvoor nog de nodige wegen be wandeld moeten worden. LEUSDEN - De nationale collecte voor geestelijk gehandicapten welke dit jaar in de week van 22 tot 26 oktober werd gehouden heeft in Leusden-Centrum f 4 829,58 opge bracht.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5