S.O.S. KINDERDORPEN Grote aktie voor bouw van drie broodnodige huizen D. Bijl geeft al vijf jaar verkeerslessen leusder krant Informatie avond O.G.B. in De Til 38 punten voor je rijbewijs zegt nog niet dat je de verkeersregels kent ,l)e A1KKS in Kijn WERK' Leusder Krant Lyw.cjii i.^v Verkeerscode Certificaat Verkeerscode Certificaat FOTO-KOPIE NODIG? DINSDAG 6 NOVEMBER 1979 plaatselijk nieuws Uit het kinderdorp in Ladakh ontving hij onlangs bericht, dat ook de Indiase militairen hebben meegeholpen met de aanleg van het sportveld. Wim de Jong, diverse pleegouders en andere gulle gevers in onze regio brachten het geld daarvoor bijeen. De kinderen hebben nu een mogelijkheid om zich uit te leven op hun eigen basketballveld En ze zijn er era blij mee Wilt u een kind sponsoren, wilt u geld geven voor de bouw van het huis. dan kunt u zich wenden tot. mevrouw Hoog- eveen, Gerard Doustraat 35. Amers foort. telefoon 033-10630. familie Tits, Fluitekamp 23. Hoogland, telefoon 033- 802337 of Wim de Jong. Lijsterbeslaan 6. Leusden. telefoon 033-41390. Wim de Jong wil er tenslotte nog de aandacht op vestigen, dat per klas of per school óók een kind kan wor den geadopteerd. Vele kinderen hier kunnen dan méebeleven wat er zich in zo'n SOS-dorp afspeelt. Via een dia-voorstelling van Wim de Jong kunnen de kinderen zien hóé het geld besteed wordt, en onder welke barre omstandigheden de kinderen uit de vluchtelingenkampen leven. ANCO MALI Rozendaallaan 9 Leusden-C den in het jeugdcentrum De Til. Het onderwerp dat deze avond behan deld zal worden is de onroerend goedbelasting. Deze belasting was reeds vele malen het onderwerp van gesprek zowel in de organisaties als in het gezins-bedrijfs verband. Nu de belasting enige jaren in werking is werd ook in gemeentelijk verband de noodzaak aanwezig ge acht haar ODnieüw te bestuderen Ook de agrarische werkgroep, sa mengesteld uit agrariërs en raadsle den heeft zich samen met een verte genwoordiger van het Landbouw schap over deze materie gebogen. Thans ligt een ontwerp aanpassing gereed waarover de raad zich bin nenkort zal moeten uitspreken. Deze avond is er gelegenheid hier van kennis te nemen en eventuele op- of aanmerking te plaatsen. De heer W v d Zwaag, van het landbouwschap, geeft een toelich ting De agrarische werkgroep is eveneens aanwezig. De aanwezige raadsleden zullen in de gelegen heid worden gesteld de toelich ting te beluisteren en tevens kennis te nemen van de naar voren ge brachte op- of aanmerkingen Ge zien de belangrijkheid van deze ver gadering wordt een grote opkomst verwacht. neer op de fiets was naar de poolcirkel) op de terugtocht Warschau bezoeken, waar het enige SOS-kinderdorp achter het ijzeren gordijn is gevestigd „Ik wil nu in Amersfoort en Leusden propaganda maken", zegt Wim de Jong, ..voor de drie huizen, die ge bouwd moeten worden in Ladakh Voor de kinderen uit de vluchtelingenkam pen. zo'n 50 in totaal Wij hier in Amersfoort en Leusden willen proberen de 10 000-, die no dig zijn voor één zo'n huis, bijeen te brengen. Wij zijn maar een klein klubje enthousiaste pleegouders, en we be schikken niet over het vermogen om spetterfeesten en braderieen te organi seren. Stenen maken ze daar zelf Met zand en cement in oude koekblikken Het kostbaarst is het hout Dat moet over een afstand van 50 kilometer gehaald worden" Het huis, dat Wim de Jong wil helpen bouwen, en waarvoor hij geld wil inza melen. is bedoeld voor 20 kinderen. Voor die 20 kinderen wil hij sponsors proberen te vinden door middel van het geven van filmavonden- en middagen voor scholen, verenigingen, vrouwen raden. Hij hoopt natuurlijk veel uitnodi gingen daarvoor te krijgen Wim de Jong heeft deze zomer met eigen ogen kunnen zien hoe het geld, dat voor de kinderen wordt bijeen ge bracht. tot op de cent nauwkeurig en verantwoord wordt besteed. ACHTERVELD VOp donderdag 8 november om 20.00 uur is er weer een gezamenlijke bijeenkomst geor ganiseerd van de A.B.T.B. Leusden. de A.B.T.B. Achterveld, U.L.G. Leus den e.o. en de C.B.T.B. Amersfoort e.o. Deze bijeenkomst wordt gehou- AMERSFOORT/LEUSDEN - Wim de Jong gaat er weer hard tegen aan met zijn akties in Amersfoort en Leusden. Hij is helemaal „bezeten" van zijn bemoeienissen met de SOS- kinderdorpen. De dorpen, die na de tweede wereldoorlog werden opge zet door de Oostenrijkse officier Hermann Gmeinde. Die op weg van het front naar huis zwervende kin deren tegenkwam, die in de oorlogs handelingen hun ouders waren ver loren. Toen de SOS-kinderdorpen eenmaal van de grond waren gekomen, bleek dat men zich niet kon blijven beperken tot de slachtoffertjes van de tweede wereldoorlog Overal op de wereld ble ken op elk moment kinderen zonder ouders te geraken Door lokale oorlo gen, revoluties, natuurrampen of welke vormen van geweld dan ook Steeds meer kinderen in de wereld raken ouder- en dakloos, en moeten verzorgd worden. De SOS-kinderdorpen doen dat door de kinderen in gezinnen met een in heemse moeder samen te brengen En mensen uit de welvarende landen te vragen voor een geringe bijdrage per maand een kind te willen adopteren Met zo'n kind kan de adoptie-ouder korresponderen Voor veel ouders wordt het ook aantrekkelijk om zo'n kind te gaan bezoeken Eva Visser, de vrouw, die deze zomer met Wim de Jong. diverse SOS-kin derdorpen ging bezoeken, heeft be sloten in januari naar Ladakh te gaan om daar drie maanden te gaan helpen in het hospitaaltje. Twee maal in de week hoort er een vliegtuig naar Ladakh te gaan. Maar of dat inderdaad het ge val zal zijn, is nog maar afwachten De passen zijn nü al dichtgesneeuwd. Het is er verschrikkelijk koud De Tibetanen zijn daar aan gewend Als er een kind geboren wordt - ook in de winter - gaat de grootmoeder met het kind naar de rivier, en dompelt het kind er in onder. Overleeft het kind deze ijskoude doop. dan is het op natuurlijke wijze geselek- teerd Eind maart gaan Wim de Jong en Tjalling Prins op de fiets naar Ladakh om er drie maanden te gaan werken in het SOS-kinderdorp vanaf oktober 1980. In december 1980 fietsen zij naar Mysore om daar een half jaar in het SOS-kinderdorp te gaan werken. De fietstocht is een tocht langs zo'n 40 SOS-kinderdorpen. Kleef is het eerste dorp. dat door de fietsende Leusdenaar en zijn kameraad wordt aangedaan Via 8 andere dorpen (en passant brengen Wim en zijn vriend een bezoek aan het kamp Dachau) fiet sen ze naar Wenen In Wenen is de internationale centrale van de SOS- kinderdorpen gevestigd Via Hongarije, Bulgarije en de Pelo ponnesus komen de fietsende SOS- propagandisten in Athene terecht, waar ze het vliegtuig nemen naar Delhi. Vandaar gaan ze alle SOS-kin derdorpen langs in India. Vooral het stuk van Srinigar naar Ladakh is een bar stuk weg. 400 kilometer lang ,,'t Zal niet makkelijk zijn om daar met de fiets doorheen te komen", zegt Wim de Jong „We willen zo'n 100 kilometer per dag afleggen. Maar het is allemaal moeilijk te zeggen Als het pijpestelen regent, of als je vaak lekke banden krijgt, dan leg je geen 100 kilometer per dag af!" In januari 1982 hopen de fietsers in Singapore te zijn, vanwaar ze koers zetten naar Bandoeng, waar ze hun laatste SOS-kinderdorp bezoeken Na een bezoek aan de Borubudur en het eiland Bali willen Wim de Jong en Tjal ling Prins (die verleden jaar even op en LEUSDEN - De heer D. Bijl is niet alleen medewerker van de Leusder Krant voor Achter veld, maar geeft ook al vijf jaar verkeerslessen in Achterveld. En met succes. Gemiddeld doen zo'n 24 cursisten mee aan de lessen die de heer Bijl samen met de heer W. Vos (rijinstructeur) geeft. Als ge pensioneerd politieman is het natuurlijk een hele leuke hob- bie maar in de tijd dat hij nog werkte, gaf hij ook al diverse jaren verkeersles en kwam met name in Achterveld re gelmatig op de scholen om de kinderen het een en ander te vertellen. Bijl „De cursus verkeerscode van Veilig Verkeer Nederland is een soort herhalingscursus voor mensen die al een ondergrond hebben. Er komen mensen bij mij, die zeggen Kijk eens meneer Bijl, ik heb nu al 10 tot 15 jaar mijn rijbewijs, maar er is in die tijd al zoveel veranderd. Voor deze mensen is zo'n cursus uitstekend, leder jaar verandert de wegenverkeerswet Het is erg belangrijk om te weten wat er veranderd is. Daarbij zijn er zo veel zaken die veel weg gebruikers niet weten. Neem bij voorbeeld een tractor die met 15 km. p/u van rechts komt. Negen van de tien mensen denken dat de tractor geen voorrang heeft. Er zijn mensen die al 15 jaar op de weg zitten en niet weten wat het betekent wanneer de strepen midden op de weg langer wor den. In Leusden Centrum komt de cursus niet van de grond. Verschillende mensen geven als argument, ik had 38 van de 40 punten die je kon halen met theorie voor mijn rijbewijs Maar dat wil niet zeggen, dat je de ver keersregels kent De cursus die Veilig Verkeer Nederland opge zet heeft is een cursus van acht lessen twee uur per les. Wij be ginnen in oktober en zijn dan voor de feestdagen klaar Nu hebben we weer een hart stikke fijne groep, waarbij de leeftijden variëren van 20 tot 69 jaar. daarbij zijn drie cursisten uit Leusden Centrum." Onder het praten laat de heer Bijl een prachtig geïllustreerd boek zien, dat iedere cursist krijgt Foto's van kruispunten, verkeerste kens. noem maar op De hoofd stukken duidelijk ingedeeld, met als beginhoofdstuk „wat zijn weggebruikers" (wist u trouwens, dat een man die met een koe op de weg loopt een be stuurder is? Ik wel weer sinds ik het van de heer Bijl hoorde), leder jaar wordt het boek gewij zigd. De nieuwe verkeersregels en verkeerstekens staan er dan weer in. Van het cursusgeld dat 30,- bedraagt, is 15,- voor het boek en 15,- voor de zaal- huur Bijl: „Ons gebouw" werd te klein. Nu houden wij de cursus in „De Moespot Het afgelopen jaar hadden we pech. Toen moesten wij de cursus in januari geven inplaats van in oktober omdat het boek nog niet klaar was Er waren menen uit Stoutenburg, die vanwege de ij- zel verschillende keren niet kon den komen, ik ga dan naar aldie mensen toe en vertel ze in het kort wat wij gedaan hebben, want het is goed aanpoten in die acht lessen. De mensen mogen vragen stellen tijdens zo n avond over wat zij geleerd of doorge nomen hebben, maar niet van „mijn bfroer heeft dit of dat mee gemaakt, wat vindt u daar nou van", op zo'n manier kom ik tijd tekort" Tijdens de cursus krijgen de cursisten drie maal een toets, de eindtoets inbegrepen Wanneer de mensen slagen ontvangen zij het verkeerscode certificaat en een speldje. Per cursus zijn er nooit meer dan drie gezakt Het examen (eindtoets) wordt afge nomen door een consulent van Veilig Verkeer Utrecht De cur sus in Achterveld is dit jaar op woensdagavond Tweemaal is deze op dinsdag geweest en tweemaal op donderdag. Wil je iedereen de kans geven in Ach terveld om aan de cursus mee te doen. dan moet de les ook ieder jaar op een andere avond gege ven worden „Ik vind het zo onnoemelijk jammer dat het in Leusden Cen trum niet lukt. In Achterveld loopt het nu al 5 jaar en voor volgend jaar heb ik al weer vijf gegadig den. Het leeft hier in Achterveld Een zuster van een van de men sen die zich opgegeven had. kwam laatst ook mee Zij had geen rijbewijs, maar vond dat ze er best wel wat van kon opste ken. Ik wed dat dat mens al fietsend geen enkele verkeers- fout meer maakt Wanneer ik in Leusden Centrum kom en ik sta op m'n gemakje tijdens de marktdag de Asschatterweg te bekijken, dan erger ik me dood Veel van die mensen horen no dig op een verkeerscodecursus thuis. Zelf steek ik van zo'n cursus ook veel op Wim Vos en ik voe len elkaar goed aan. Ik ken Amersfoort niet zo goed en op zo'n moment neemt Wim Vos het over met „kennen jullie dat en dat kruispunt". Toen ik zelf nog in de dienst zat, was hij de Theo Rieman en ik de praktijkman Je vergeet de praktijk niet en zelf blijf ik ook helemaal bij. Het af gelopen jaar heb ik van mijn vrouw een hele nieuwe ver keerswet gekregen en dat lees je met plezier. Tijdens zo'n cursus zijn er be paalde types die met vragen dur ven komen Daarom moet je, wanneer je zo'n verkeerscode geeft, je goed voorbereiden Twee dagen van te voren begin ik al met de voorbereiding, omdat je weibeslagen ten ijs moet ko men. De afgelopen tijd hebben al di verse mensen gevraagd om een cursus voor voetgangers en fietsers Als ik het voor elkaar kan krijgen, waag ik er een avond of vijf, zes aan Dat lijkt me hart stikke leuk" Tea Middelkoop Veilig Verkeer Nederland A 4 toegekend aan die met goed gevolg de Verkeeracodetoete van Veilig Verkeer Nederland heeft atgelegd en daarmede heeft getoond voldoende kannle te bezitten van de verkeeritheorle. vervat In de Verkeeracodecuraua van Veilig Verkeer Nederland Veilig Verkeer Nederland Hllveraum, Mr. M. Polak, directeur

Leusder Krant | 1979 | | pagina 7